1 •m feuilleton BIJ HAARUITVAL het geheim van jessie quinton tweede blad m PIJLTJES De klein© genoegens WOENSDAG 13 AUGUSTUS 1930 BLADZIJ D: STADSNIEUWS 6de Haarlemsche Kruideniersbeurs Vereeniging van Leeraren Successen in de Bloemkweekkunst Op de Augustuskeuring in Amsterdam FAILLISSEMENTEN Ned. R. K. Grafische Bond Nederl. Natuurhist. Vereeniging Kwajongensdaad RECHTSZAKEN Diefstal in vereeniging GEMENGD NIEUWS Aan de gevolgen overleden Doodeiiike val Trap van een paard Verdronken Kinderverlamming De windhoozen van Zondag 3 Augustus r#* ïïv f3 1 r Jf* l f' i 1 SJt W&LS[ÊÈÊk WwmM LEGER EN VLOOT De September-manoeuvres LANDBO UW EN VEE TEEL 7 De Duitsche zuivelpolïtiek De gevaren voor de Duitsche machine-industrie LUCHTVAART De reccr^-waanzin FINANCIEN Oprichting van Ticker-dienst in Nederland veraangenamen het werk! Erdal poetst gemakkelijks en vlug Bij de laatste examens van „L. I. T. E. H." vereeniging van Leeraren in Talen en Han delscorrespondentie, aangesloten bij de Ver eeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam, slaagden voor handelscorres pondentie Fransch: Mej. J. Crooy, Heem- slede; J. van Gelder. C. van der Groen, IJ- hiuiden; Mej. W. van Ommeren, Haarlem. Buitsch: J. van den Andel, G. Bijster, S. Kramer, allen te Haarlem; Mej. A. Schlag- hccke, allen te Haarlem; H. Koningstem, driehuis; W. Prins, E. van Velen. C. van Voorbergen, allen te IJmuiden. Engelsch: P. Bonekamp, J. Koper. Mej. G. Schaap, allen te IJmuiden; B. Borst, Zand- Voort; Mej. J. de Bruijn, G. Meijer, J. van der Vegt. Mej. P. Wervers, allen te Haar lem; E. Dekker. Vijfhuizen; Mej. M. Figee, Bloemendaal; H. Kleibrink Jr., Heemstede; B. Koger, Velsen-Noord; J. de Vries. Sant- Poort. Gisteren werd te Amsterdam in de Ko ningszaal van „Artis" de Augustuskeuring Van gladiolussen en dahlia's gehouden van wege de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw- en Plantkunde. Op deze tentoonstelling maakte de groote gr°ep van moderne gladiolus-variëteiten Van de firma Konijnenburg en Mark te Noordwijk een allerschitterendst figuur. Ook de N .V. fa. R. Velthuys en Co. van Killegom had een rijke verscheidenheid van gladiolussen ingezonden, terwijl zeker niet Vergeten mogen worden de bronzen zomer- Ohrysanten en de varens (Asplenium vivi- Parum en Adiantums) van de firma Bek er te Haarlem, die ook van zeer goede Vakkundige kweekkunst getuigden. De zesde Haarlemsche Kruideniersbeurs zal, behoudens goedkeuring van B. en W. dezer gemeente, gehouden worden van 22 tot en met 26 September a-s. in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Op het oogenblik hebben ruim 30 vooraan- staandestaande firma medewerking toege zegd, zoodat succes reeds verzekerd is. Als bijzonderheid kunnen we mededeelen, dat een Duitsche firma, uit Berlijn, tot de exposanten zal behooren. Met vele firma's worden de onderhande lingen voortgezet, zoodat op het oog-en blik slechts enkele stands meer vrij zijn. Het secretariaat der Beurs is gevestigd Witte Heerenstraat 33, tel. 10485, al waar alle inlichtingen verkrijgbaar zijn. Door de Arrondissements Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken de N. V. Scholten en Co's Textielhandel, gevestigd te Amsterdam doch kantoorhouden- de te Zandvoort, thans te Enschede, Emma- straat 60, curator Mr. L. V. Hoog, alhier; Joh. Bremer, voorheen boekhandelaar te Amsterdam, Weesperziide 53, thans te Zand voort, Kost verlorenstraat 89 a; Tj. Sietsema, zonder beroep, gewoond heb bende te Haarlem Schnecvoogtstraat 1 rood, thans te Heemstede, Jan van den Bergstraat 39; curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, alhier; P. J. Berkhout, timmerman en aannemer te Zandvoort, Swaiuestraat 31; curator Mr. L. V. Hoog, alhier: A. L. B. Huurman, groentehandelaar, wo nende te Haarlem, Spaarnwouderstraat 65; curator Mr. Julius Hoog, alhier, C. Jongejans, grossier in groenten te Haar lem, Zuid Polderstraat 29; curator Mr. Julius Hoog, alhier Rechter-Commissaris Mr. S. J. Pit, alhier. Men schrijft ons: Van 7 tot 10 Augustus hield de af deeling Kaarlem en O. onder leiding van den heer A. v. Schaik een excursie naar het zUid-Limburgsche heuvelland. Van Epen uit 'aar men logeerde, werden de merkwaardig ste gedeelten van liet land bezocht. Ben eersten middag ging het naar de Kalkrots aan het Onderst Bosch. Men no teerde tijdens deze wandeling een 150-tal Wanten, waarvan hier genoemd mogen wor den: Marjolein, Ijzerhard, Borstelkrans ~°schlathyvus Fuchs Kruiskruid, Dood- tfid (Atropa Belladonna), Scherpe Dravik enz. Ben tweeden dag voerde de weg langs "Vergeul. over den prachtigen Gulperberg, Paar Gulpen naar de forellenkweekerij van Nederl. Heidemaatschappij. Via Krapoeï, Keienrade en Epenheide werd net hotel weer bereikt. Bravo, dames! voor de wijze, waar- ?P deze vermoeiende wandeling is argelegd! ~®n derden dag was het Geuldal aan de beurt: langs de Geul naar de Meimansgroeve 'fossielen kloppen!). Merkwaardige planten: Maretak (in de populieren en vruchtboo- Men), Blaassilene, Zinkviooltje, Engelsch jhas, Longenkruid, Vingerhoedskruid, Een- bes, en vele andere, 's Middags ging het via "e krijtrots („Belemnitella kerkhof"!) Paar het kasteel Beusdal; terug langs het Sieterbeekje. Ben ochtend van den laatsten dag werd ®eh prachtige boschwandeling gemaakt door bet Onderste Bosch; aan tafel een waar derend speechje van dokter v. P. aan het aöres van den leider; om twee uur met de aUto's naar Maastricht waar men de mooie bUöe stadsgedeelten bekeek. De avondtrein pracht het gezelschap veilig om half 12 h de Spaarnestad terug. Een viertal dagen ehoorde hiermede tot net verleden. Jeugdlanddag Maandag 18 Augustus zal de jeugd van !en Heden. R. K. Grafischen Bond een land dag in Haarlem en omgeving houden. Om 9 uur komen alle deelnemers op het Stationsplein bijeen en dan wordt onder de vroolijke muziek van „De Spaarnebaziun" in optocht met vaandels gemarcheerd naar de Kathedraal. Onder deskundige leiding van den Eerw. advi:eur der afdeeling Haarlem wordt het pasvoltooide bouwwerk bezichtigd ia het bezoek aan de St. Bavo wordt met bs- TeTeldii?*? v9/n cte dfurnove Sr^9^rr,s~^ïriTrnor,"c: een wandeling gemaakt door een der stads parken Om half twaa'f is in gebouw St Fovo r' koffietafel gereed. De bondsadviseur, de Wel- eerw. Zeergel. Heer Dr. R. F. Hegge zal als dan een toespraak houden. Des middags wordt naar Wijk aan Zee getrokken, alwaar verschillende spelen beoefend zullen worden. De avondmaaltijd wordt weer in Haarlem gebruikt. Nadat een technijche film van een grafisch grootbedrijf vertoond is, gaan de deelnemers circa half 8 naar huis. De ontwikkelingscommissie van den R. K. Grafischen Bond organiseert a.s. Zondag om half vier, een excursie naar de voltooide Kathedraal-torens. Er kunnen zich nog eeni- ge leden opgeven bij de heeren P. Reynders, Zomervaart- 134 en T. Toesset, Rollandstraat no. 68. Gisterenmiddag stond om half één een twee-persoons auto in de Kamperlaan. Een onbekende jongen ging er mee rijden. Hij reed tegen een lantaarnpaal op en botste vervolgens tegen een schutting aan, die in gedrukt werd. De auto-werd beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Vrijdagsavonds placht in het gebouw van „De Telegraaf" aan de St. Nicolaasstraat te Amsterdam, een trommel aanwezig te zijn, waarin het geld tot uitbetaling der loo- nen bewaard werd. In den avond van 7 Maart 1.1. werd die trommel gestolen: zij bevatte ongeveer f 4865. Drie jongelieden, van ongeveer 22-jarigen leeftijd, van wie er één vroeger bij „De Telegraaf" werkzaam was geweest en die van de aanwezigheid van de trommel op de hoogte was, werden spoedig gearresteerd het geld was toen reeds zoo goed als geheel opgemaakt en hebben zich thans voor de Vacantielcamer der Amsterdamsche Recht bank wegens diefstal in vereeniging te ver antwoorden gehad. Eén bekende volmondig'. De beide anderen ontkenden met dezen verdachte een afspraak te hebben gemaakt, maar gaven toe ieder een bedrag van f 800.— van den buit ont vangen te hebben. Het O. M.. mr. Overbosch, achtte voor al le drie verdachten mededaderschap aanwe zig. Tegen den eersten verdachte, die be kende, vroeg hij acht maanden en tegen ieder der beide anderen één jaar en drie maanden gevangenisstraf Als verdedigers traden op mrs. Mathuisen, Hartelust en André de Leeuw. Uitspraak 18 Augustus a.s. De 31-jarige ongehuwde Alexander Kockel- korn, knecht te Rolduc, die vorige week van een ladder was gevallen, is Maandagavond in het St. Joseph-hospitaal te Kerkrade over leden, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen Maandagavond had de 39-jarige havenarbei der J. Broekhuizen te Wageningen het onge luk in een loods aan de haven van een sta pel zakken te vallen. Hij kwam met zijn hoofd op de steenen terecht en werd met een schedelbreuk opgenomen. Gisteren is hij aan de gevolgen overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Een 11-jarig knaapje ernstig verwond De elfjarige Alphons Deckers uit Eckelrade kreeg gisterenmiddag in het veld een trap van een paard tegen het hoofd. Het ventje werd door dr. Willems uit Heer overgebracht naar „Calvariënberg" te Maastricht. Zijn toestand is ernstig. Gisteren is in het Kanaal tegenover de Cementfabriek te Maastrciht verdronken Aloysius van Nespen, een zoonje van schip per van Nespen van het schip C.B.R. 2. Dokter Schaepkens van Riempst paste de kunstmatige ademhaling toe, doch helaas tevergeefs. Het lijkje is naar het hospitaal overgebracht. Te Engelum (Fr.) is een zes-jarig jongetje aan kinderverlamming overleden. Te Staphorst (O.) komen twee gevallen van kinderverlamming voor. Te Vriezeveen is kinderverlamming ge constateerd by een 2-jarig jongetje. Alfred Schneider onder zijn vrienden. Mededeeling van het Kon. Ned. Meteor. Instituut Naar aanleiding van de windhoozen, die Zondag 3 Augustus aanzieniyke verwoestin gen aanrichten te Oud-Gastel, Aalst (Lien- den) en op het eiland Voorne is door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch In stituut een onderzoek ingesteld, dat biykens de voorloopige resultaten wel eenig idee zal kunnen geven omtrent de juistheid van de bestaande theorieën over hoosvorming. Deze theorieën veronderstellen, dat een windhoos deel uitmaakt van een grooten ho rizontalen luchtwervel, welks einden naar de aarde zijn omgebogen. Over de draaiings richting van een dergeiyken wervel is men het echter niet eens. De een spreekt van een draaiing met de wijzers van de klok mee, de ander van een tegengestelde richting. Nu is het heel goed mogeiyk, dat van de hoozen van den 3en Augustus, die van Voorne en Putten het eene uiteinde, die van Oud- Gastel en Aalst het andere uiteinde van den wervel hebben gevormd. De draaiingsrichting van beide hoozen zou dan verschillend moe ten zijn. Het is dus van veel belang deze te 'runnen vaststellen. Een tweede interessante bijzonderheid is, dat het onweersgebied blijkens mededeelin- gen van vrijwillige waarnemers vrywel ge- !y I m Alfred Schneider met vrouw (in het midden) tusschen de artisten voor zijn circus heel tusschen de beide banen der hoozen en hun verlengde in ligt, terwijl de meeste be richten van blikseminslag en hagelval in de banen van de hoozen liggen. Een grondig onderzoek zou dus niet alleen resultaten kunnen geven voor de theorie van hoosvorming, maar ook nog van belang zijn bij een toetsing van eenige theorieën over het onweer. De hoofddirecteur van het Koninklijk Ne derlandsch Meteoro'mgisch Instituut roept daarom de medewerking in van allen, die zich van het weer van Zondag 3 Augustus nog eenige byzonaerheden kunnen herinne ren, door hen te verzoeken, hiervan mededee ling te deen aan het Instituut. Speciaal be richten van personen, die de hoos gezien heb ben en de draaiingsrichting hebben kunnen vaststellen, zullen zeer op prijs gesteld wor den. Verdere berichten omtrent onweer, tijd en trekrichting van de bui, en vooral ook blik seminslag en hagelval zijn van groot belang. Het spreekt vanzelf, dat slechts die berich ten waarde hebben, die op eigen waarneming berusten en waarbij de waarnemer zeker is. dat het door hem waargenomen verschijnsel verloopen is, zooals hij het beschrijft. Zeker zuilen deze berichten er het hunne toe bijdragen om de verschijnselen, die zich bij hoosvorming voordoen, theoretisch tot op lossing te brengen. De „Vossische Zeitung" schrijft, dat de Ne derlandsche Zuivelbond door zijn besluit een fout herstelt, die hij beging, toen hy wat al te overhaast een boycotbeweging tegen Duit sche waren op touw zette, nog voor het resul taat van de particuliere besprekingen met Finland bekend was. Door het Rijksdepartement van Landbouw zijn nog geen besluiten getroffen over den verderen gang van zaken; wel staat Rijks minister Schiele op het standpunt, dat de tegenwoordige toestand onhoudbaar is en dat Duitschland niet mag gebonden biyven aan het in het verdrag bepaalde tarief voor boter en kaas. Het departement zal weldra bepaal de voorstellen ontwerpen en dan ter goed- kering voorleggen aan het Kabinet. Opmerkelijk is overigens, dat een pers bureau, dat in verbinding met den Landbouw staat, te kennen geeft, dat het opzeggen van het Duitseh-Finsche handelsverdrag wellicht een Kabinetskwestie voor Schiele, den Ryks- minister van Landbouw, zou kunnen worden. Kan hy het opzeggen van het verdrag niet doorzetten, dan zou hij ontslag uit zijn func tie moeten nemen. De Verein. Deutscher Maschinenbauanstal- ten deelt mee, dat de bedrijvigheid in de machine-industrie de afgeloopen maand ver der is achteruitgegaan. Het aantal nieuwe bestellingen is eveneens verminderd. In Juli heeft de industrie op 57% van de capaciteit gewerkt tegen nog 59% in Juni. Een verbetering van den afzet in het bin nenland verwacht men den eersten tyd niet; van des te meer belang is derhalve de uit voer. Het zou daarom, aldus deze mededee ling, een catastrophe zijn, wanneer de Duit sche uitvoer verder aan de gevaren werd blootgesteld welke voortvloeien uit een even tueel toegeven aan de eischen van den land bouw bij de onderhandelingen over het Duitsch-Finsche handelsverdrag. en op plekken waar het haar erg dun wordt, de hoofdhuid een weinig inwrij ven met Furol. Doe dit 1 of 2 maal per week; dit maakt haar en haarwortels weer sterk en groeikrachtig. Een schilde-taxatie-commissie Blijkens een binnenkort verschijnende le geerorder heeft de minister van Defensie in verband met de in September a.s. onder lei ding van den commandant van het veldleger te houden oefeningen een commissie ingesteld voor het opnemen van schade, mogelijk ver oorzaakt door het betreden van terreinen, door het uitvoeren van vergravingen enz., als mede door het vaststellen van de wegens dienstshade uit te keeren vergoedingen. In deze schadevergoedingscommissie zyn benoemd als lid, tevens voorzitter, de heer J. Westrik, burgemeester van Barneveld, als mi litair lid, de luit.-kol. J. H. G. Kappelhoff, omm. derde divisie Kon. Marechaussée; als landbouwkundige leden de heeren P. v. d. Voort, wethouder van Ede, en W. H. de Beau fort te Maarn. Voorts werden aan de com missie toegevoegd als plaatsvervangend mili tair lid de luit.-kol. F. Piekema, comm. der vierde div. Kon. Marechaussée; als plaats vervangend landbouwkundige leden de heeren J. H. knottenbelt, landbouwer te Hoogland; C. J. Schimmel, wethouder te Barneveld; ir. A. F. Khun, landbouwk.-ing. te Amersfoort, en wel onderschéidehlijk ter eventueele ver vanging van de leden J. Westrik, P. v. d. Voort en W. H. de Beaufort. Als eventueel plaatsvervangend voorzitter treedt op de heer P. v. d. Voort. 554 uur in de lucht is nog niet voldoende Uit St. Louis wordt gemeld, dat de vlie gers Jackson en O'Brien zich gisteren tegen middernacht met hun toestel „Greater" reeds 537 uur in de lucht bevonden, om te trachten, het record van de Gebr. Hunter te breken, dat u54 uur bedroeg. Jackson en O'Brien hadden hun pogingen totnutoe geheim gehouden. De beide vliegers hadden verleden jaar het duurrecord reeds voor eenigen tijd op hun naam gebracht, door 420 uur in de lucht te blijven. Opdrijving van grondprijzen in Haarlem Het is niet de eerste maal, dat wij cia aandacht vestigen op de grondpolitiek der gemeente Haarlem. Wezen wij vroeger al herhaaldelijk op het feit, dat ons gemeentebestuur de grondprijzen opdrijft, nog onvoldoende zijn de ge volgen van die politiek belicht. Want niet alleen worden de belastingbetalers eerst gevild, omdat zij veel te hooge prijzen voor den grond moeten betalen, maar nog erger worden de burgers daarna getroffen door de hooge huren, die het gevolg zijn van het opdrijven der grondprijzen. Tweemaal snijdt dit mes dus en wij mogen als bekend ver onderstellen, dat de wekelijks of maan delijks te betalen huishuur en het be lastingbiljet van groote beteekenis zijn bij de beantwoording van de vraag of het leven in een stad duur is of niet. Er is wel eens betoogd, dat de ge meente geen strop kan hebben aan grond, dien zij koopt, want dat zij hem altijd, althans in afzienbaren tijd, nog wel met winst kwijt kan. Dat is onge twijfeld waar, maar het zijn de koopers en huurders van huizen, die dat gelag dan betalen en er dagelijks de gevolgen van aan den lijve ondervinden. Er zijn voorbeelden te over van in onze stad. Voor den grond, waarop in het Am sterdamsche kwartier een eenvoudige arbeiderswoning staat, wordt niet min der dan 190 erfpacht per jaar be taald. Dat is dus aan erfpacht alleen 3.50 per week ongeveer. Is het te ver wonderen, dat daarvan huishuren het gevolg moeten zijn van 8, 9 en 10 per week? Dit funeste gevolg van de minder gelukkige grondpolitiek der ge meente maakt, dat een werkman met een inkomen van 25, 30, zelfs 40 of 50 per week daarvan een vijfde en meer aan huishuur moet geven. Zoo iets is ongezond. Een nog knapper staaltje van ge meentelijk koopmanschap werd ons echter een dezer dagen medegedeeld. Het is dit. Menschen, die aan het gemeentebe stuur gevraagd hadden of zij den grond, waarop hun woning staat en waarvan zij telkens en telkens dure erfpacht hebben te betalen, kon den koopen, kregen van de ge meente een toestemmend antwoord, maar voor den grond moest worden betaald 22.50 per vierk. meter, ter wijl voor grond, die er vlak bij ligt en onlangs voor woningbouw verkocht is, niet meer dan 15 wordt gegeven. Ook hier gaat het om arbeiderswoningen en het gevolg zou zijn, als die koop door ging, dat de woning zelf niet meer dan een 5500 gekost heeft en voor den grond ruim 4000 moet worden be taald. Een arbeiderswoning alzoo, die ongeveer op 10 mille komt. Wij ge- looven, dat er voor 22.50 ook nog grond in den Haarlemmerhout te koop is. Door deze wijze van doen, wij herha len het, wordt de levensstandaard in Haarlem onnoodig hoog opgejaagd en het zijn juist de minder draagkrach tige bewoners, die zulks het eerst voe len. Installatie en exploitatie van een Exchange ticker service Financieele instellingen, bankiers en commissionairs in effecten te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag hebben het kapi taal bijeengebracht om in navolging van andere belangrijke buitenlandsche finan cieele en commercieele centra een N.V. op te richten ten einde te Amsterdam en in de groote steden van ons land tot het installeeren en exploiteeren van een zooge naamde „Exchange Ticker Service" over te gaan. Met het per ticker verspreiden van beurs- en wisselkoersen alsmede van pro- ductenpryzen zal echter nog wel eenigen tyd verloopen, omdat de met de betrokken rijks- en stedelyke autoriteiten, alsmede met de lichamen wier medewerking daar toe vereischt wordt, ingeleide onderhande lingen eerst tot een gunstig einde zullen moeten worden gebracht en nog een keus zal moeten worden gedaan over de aan te schaffen toestellen. De raad van beheer der op te richten N.V. zal bestaan uit de heeren: mr. H. A. van Nierop, voorzitter; mr. J. Bierens de Haan, E. Fuld, A. Pierson, J. M. Telders, K. E. Veltman en J. Beenhouwer, gedele geerde. Bruin Zwart Wit Naar het Engelsch door Jos. P. H. Hamers 23. >.Ja, doe dat. Je zal wel als getuige bij het ®hderzoek opgeroepen worden, Tom; spreek ®ah de waarheid, de zuivere waarheid. Wan- *?eer we op de een of andere wijze verant- °ordelijk voor den dood dier arme vrouw aÜn, dan is het door dat middel tegen ver koudheid. Het onderzoek zal uitwijzen of ei ets met dat middel niet in orde was. Ik voor met dat middel niet in orae was. ik voor p1 y twyfel er niet aan, dat de vrouw niet ;en natuuriyken dood gestorven is. Vraag ^.u aan mijnheer Green of hij zoo goed wil jh, even bij me te komen." Tom was biy dat hij de spreekkamer kon ®r'aten. De dood van die vrouw, van die "Mevrouw Johnston, begon als een nacht- 7lerrie op hem te drukkenitln de gang kwam Jessie tegen, die hem vroeg of haar aöer thuis was. "Ja, juffrouw Jessie, hij ziet er zeer ont- aan uit ik geloof dat hij denkt, dat ei 6ts met dat patent-geneesmiddel niet in is. Hy heeft de flesch met laudanum y zich; maar ik zweer, dat ik die flesch et* aangeraakt heb, daar kunt u toch ook^ een eed op doen, nietwaar, juffrouw Jessie?" Zij werd zoo bleek als een doek, maar antwoordde bedaard: „Natuurlijk kan ik dat. Zijn ze dan van meening, dat die vrouw niet haar natuur iyken dood gestorven is?" „De dokter is er zoo goed als zeker van," zei de jongen; „ik moet mynheer Green nu roepen, maar die weet er niets van." „Niemand weet er iets van," hernam Jessie; „ik voor mü geloof, dat er ook niets te weten valt. De vrouw gevoelde zich ziek genoeg om haar testament te laten maken. De uitkomst heeft bewezen, dat zij haar toestan* juist inzag." „Dus u denkt dat zij haar natuurlijken dood gestorven is?" „Natuuriyk denk ik dat. Het komt me zelfs dwaas voor er anders over te denken. Wie zou die vrouw naar het leven hebben gestaan, hier, waar niemand haar en zij niemand kende? Ga nu maf.r naar mijnheer Green, om hem te zeggen, dat papa hem bij zich verwacht." Even bieef zij aarzelend voor de deur der spreekkamer st"~n en liep daarna verder de gang in. Onder 't loopen zuchtte zü een paar keer, misschien omdat al die narigheid tege lijk met haar verloving moest komen. zy ging naar het salon, bleef daarvoor met de hand op den deurknop staan, bedacht zich, liep snel terug en trad de spreekkamer binnen. Vóór dokter Quinton lag een groot boek, waaruit hij aanteekeningen maakte. Zonder op te kijken sprak^iij „Bent u dat, mijnheer Green? Och, wilt u even hier komen; ik begrijp dat niet goed." „Is er iets niet in orde, papa?" vroeg Jessie. Hij keek op, nam z'n bril af en legde dien naast zich neer „Er schynt meer dan één ding niet in orde te zijn," antwoordde hy„ik ben er van over tuigd, dat die vrouw overleden is door het gebruik van een te gioote hoeveelheid lauda num en volgens mijn berekening ontbreekt er aan deze flesch een bepaalde hoeveelheid, welke niet verantwoord is. Met deze flesch is geknoeid; de vraag is nu maar: door wie?" Verbaasd keek ze haar vader een oogen blik strak aan. „Mee geknoeid?" herhaalde zij; „maar van zoo'n groote flesch kan dit toch niet vastge steld worden?" „Wanneer ik dit niet kon doen, dan zou den m'n patjënten zich niet op myn nauw gezetheid kunnen verlaten," antwoordde de dokter; „ik weet wanneer die flesch nog vol was; ik weet precies wat er op myn voor schrift uit genomen is: hier" hy wees op het boek dat voor hem lag „staat het ge noteerd; en behalve dat, is er genoeg uitge nomen, om twee volwassen menschen aan hun eind te helpen. Ik moet die zaak .gron dig onderzoeken." Hij sprak nog toen mynheer Green binnen kwam, die beurtelings vader en dochter aan keek. „U weet, dat de vrouw in den „Mijter" overleden is?" begon de dokter. „Ja mijnheer, Tom vertelde het me. U denkt aan een te groote hoeveelheid lauda num?" „Ik ben er van overtuigd, dat ze daaraan stierf," antwoordde de dokter. „Tom zegt, dat hij in het drankje voor de arme vrouw niets anders gedaan heeft, maar „Dat is waar." zei Jessie; „ik heb het hem zelf zien klaar maken; die vrouw kan niets verkeerds ingenomen hebben, dat van hier kwam." „Dat zullen we onderzoeken," hernam haar vader. „Maar er is iets wat ik niet begrüp, mynheer Green. „Deze flesch was in Novem ber vol; sinds dien tijd," hier wees hy op het stuk papier vol berekeningen dat voor hem lag, „is er dit uitgenomen; kijk nu eens naar de flesch." Mynheer Green keek; z'n gelaat nam een ernstige plooi aan „Daar is meer dan genoeg uit om iemand van kant te maken. Hebt u soms vergeten, datgene wat u er uit genomen nebt, te no- teeren?" vroeg de dokter. Mijnheer Green schudde ontkennend het hoofd. „Ik heb alleen uw recepten klaar gemaakt, mijnheer. Alles wat ik uit die flesch gebruikt heb, staat genoteerd. Ik begrijp er niets van, maar misschien Hier dacht hy even na en ging voort: «Meer dan eens heb ik de keukenmeid in de apotheek aangetroffen; de arme vrouw heeft last van zenuwpyn; de mogeiykheid schijnt me niet uitgesloten, dat zy zichzelf uit de flesch bediend heeft." Jessie kreeg een kleur. „Ik zal het haar gaan vragen." zei ze; „U bent toch niet gerust, papa, voor het geval zich opgehelderd heeft." De dokter keek, in nadenken verzonken, ernstig voor zich. „Inderdaad." antwoordde hij; „maar geef je geen moeite; ik zal Tom zeggen, dat hy haar even hier laat komen." Maar Jessie bleef er op staan, dat zy zelf de keukenmeid zou spreken en snelde de kamer uit. De keukenmeid van dokter Quinton was reeds vanaf diens huwelijk in zyn dienst, zy was nu een vrouw op jaren. Jessie had haar moeder verloren toen zy nog een kind was en was toen onder de hoede der keukenmeid, juffrouw Bennett, gekomen, die veel van haar hield en als een moeder voor haar zorg de. Niets was te vee voor haar, als het haar lieveling, de dochter van haar meester, be trof. Zy zat in een geri; felijk ingerichte zitka mer, naast de keuken en deed een dutje. Op haar teenen liep Jessie op haar toe en gaf haar een kus waardoor zy ontwaakte. „Kindlief, wat heb je me doen schrikken," zei de oude vrouw; „wat zie je er bleek uit!" „O, ik heb verschrikkelyk het land," ant woordde Jessie; „je hebt natuurlijk wel ge hoord van die vrouw in den „Mijter". Vader is van meening, dat er iets niet in orde was met net drankje dat Tom voor haar klaar gemaakt had en nu schijnt het, dat er in de apotheek een beetje laudanum gemist wordt. Vader zou graag weten, of je ook in de apo theek geweesi bent en iets tegen je zenuw- hoofdpiin hebt ingenomen. Mijnheer Green zegt, dat je nu en dan wel iets var. dien aard neemt. Het zou zoo'n geruststelling voor papa zijn" ze sloeg haar armen om den hals der oude vrouw en kuste haar „als hy wist, op welke wyze die hoeveelneid laudanum verdwenen is. Hij zou dan wel een oogenblik ontevreden over je wezen maar niet meer ongerust zijn. Heb je laudanum ingenomen?" Juffrouw B.nnett schudde ontkennend het hoofd „Ik ben ei nooit aan geweest," zei ze; „ik heb eer oi twee maal een paar droppeltjes chloroform genomen, maar die heeft mijn beer Green me gegeven en dat was naar mijn meening. meer dan genoeg. Laudanum heb ik echter nooit gebruikt. Dat zou ik ook niet durven. Ik weet niet w Ike uitwerking dat op my zou hebben." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5