Binnenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer (Radio Omroep DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST KLAASSEN EN TRIJNTJE lm Demping van de Vijzelgracht te Amsterdam rechtszaken WES? Een voorstel van B. en W., om daartoe te besluiten De kali-kwestie De Duitsche tariefsverhoogingen De elfde Volkenbondsvergadering De studio der Ned. Chr. Radio-Ver. LUCHTVAART De K.L.M. ais vliegende ambulance Vliegtuig neergestort in Allgau Noodlanding militair vliegtuig De R 10» ONZE OOST De twee Russen Arbeid in bakkerijen Hoe de Moeder Gods gered werd SPECIALISTEN Tel. 14609 KONINGSTIJ PHILIPS- en ..ERREM 3"-TOESTELLEN ONZE Militaire oefening .rie° In de voordracht van B. en W. van Am sterdam van 29 Juni 1928, stelden dezen in het licht, dat, nu de verbreeding van "de Vij zelstraat voltooid is, maatregelen getroffen dienen te worden om dien belangrijken ver keersweg naar het Zuiden door te trekken, ten einde een behoorlijke verbinding tot stand te brengen, rechtstreeks met de Ferdinand Bolstraat en, langs de Stadhouderskade, met het Museumterrein en de Van Woustraat. Op 6 Februari 1929 werd een voorstel in gediend door het raadslid Van den Bergh c.s., om B, en W. uit te noodigen, alsnog een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de vraag, in hoeverre 'n goede oplossing zonder demping mogelijk is en de resultaten van dat onderzoek aan den Raad mede te deelen en om te besluiten, hangende dat onderzoek, de voordracht aan te houden. B. en W. hebben daarop aan het vraagstuk van de Vijzelgracht nogmaals een diepgaande studie gewijd. Deze studie heeft bevestigd de reeds by hen bestaande overtuiging, dat zon der demping geen behoorlijke verkeersweg, goed aansluitende aan de verbreede Vijzel straat, verkregen kan worden, tenzij men tot zeer ingrijpende verlegging van de rooilijn aan de Oostzijde zou willen overgaan. Het onderzoek heeft mede aangetoond, dat de „gedachten" van den heer Van den Bergh een goede oplossing niet kunnen geven. Daarom stellen zij den raad voor, het voor stel, door hun college gedaan bij de voor dracht van 29 Juni 1928, aan te nemen. Het plan eischt allereerst demping van de gracht. Door die demping wordt voldoende ruimte verkregen voor het aanleggen van een rijweg op zoodanige breedte als voor een hoof dverkeers weg met dubbel tramspoor noodzakelijk is, en voor voldoend ruim ver hoogde voetpaden. De rijweg zal 16 M. breed worden, de voetpaden 4 a 5 M. De 4de H. B. S. en de brood- en meelfa briek moeten worden afgebroken. Voor het scheppen van een behoorlijken toestand moe ten ook zeven aan de Weteringschans aan het onderwijsgebouw belendende perceelen, welke eigendom zijn van particulieren, wor den gesloopt. In het plan is voorts ontworpen een kade, als voortzetting van de kade langs de Lijnbaansgracht. In het voorstel van B. en W. om hun col lege te machtigen de werken te doen uit voeren. worden credieten van 560.000 en 320.000 aangevraagd. Belgisch commentaar Naar aanleiding van het bericht over nieuwe Belgisch-Fransche overeenstem ming betreffende het kali-vervoer over Rot terdam en Antwerpen, wijst het Belgische nieuwsagentschap „Belga" erop, dat het bericht zeer vaag is, terwijl zekere gegevens onnauwkeurig blijken. Het kabinet van den burgemeester te Antwerpen kon vooralsnog geen mededee- ling verstrekken over deze kwestie. Naar verluidt vindt het bericht over een regeling van de kali-verschepingen zijn oor sprong in een artikel van het weekblad „Le Capital". De „Berliner Börsenzeitung" nam de daarin voorkomende gegevens over. Ten stadhuize te Antwerpen wenscht men zich niet uit te laten over dit bericht, dat ncch bevestigd, noch tegengesproken wordt. In Antwerpsche kringen acht men het weinig waarschijnlijk, dat een bepaalde overeenkomst getroffen werd op de grond slagen, die het bericht heeft aangegeven. Voorzeker heeft men hier eerder te doen met een of ander voorstel. j prof. jhr. mr. W. J. M. v. Eysinga, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, vertegen woordiger; mr. J. Limburg, lid van den Raad van State, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. L. J. A. Trip, oud thesaurier-generaal van het dep. van Finan ciën, oud-president van de Javasche Bank; prof. mr. dr. J. P. A. Francois, administra teur-chef van de afdeeling Volkenbondsza ken van het Dep. van Buitenl. Zaken, bui tengewoon hoogleeraar aan de Handelshoo- geschool te Rotterdam, Raden Adipati Ario Soejono oud-regent van Pasoeroean, lid van het college van gedelegeerden van den Volks raad van Ned.-Indië, plaatsvervangende ver tegenwoordiger, met dien verstande, dat tij dens de aanwezigheid van jhr. Beelaerts van Blokland te Geneve, ook jhr. van Eysinga als plaatsvervangend vertegenwoordiger zal wor den beschouwd; W. G. v. Wettum, regee- ringsadviseur in internationale opiumzaken, techn. deskundige, mevr. C. A. Kluyver, hoofdcommies aan het Dep. van Buitenl. Zaken, technisch deskundige en secretaresse; F. W. Craandijk, gezantschapssecretaris 2de ki., secretaris. Mededeelingen van het departement van Arbeid, H. en N. De Kamers van Koophandel te Leiden, Amersfoort en Tilburg, hadden zich tot de Nederlandsche Regeering gewend met de vraag, welke maatregelen deze denkt te ne men in verband met de verhooging van de Duitsche invoerrechten. Als antwoord werd van de afdeeling Han del en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, door de Ka mer van Koophandel te Leiden bericht ont- vleend; Door de afd. Handel en Nijverheid van mijn Departement is reeds eerder de aan dacht der Kamers gevestigd op de voor nemens der Duitsche regeering tot verhoo ging der invoerrechten op verschillende in dustrieproducten en op het belang van par ticuliere actie in Duitschland gewezen, ter wijl bij circulaire werd bericht, dat daarbij ook de kamgarenindustrie waarschijnlijk be trokken zal zijn. Al deze tariefsverhoogingen hebben de aandacht der Nederlandsche re geering en Hr. Ms. Gezant te Berlijn doet in deze al het mogelijke, door bij verschil lende gelegenheden de aandacht der Duit sche autoriteiten te vestigen op de groote bezwaren welke daardoor aan de Nederland sche export-industrie zullen worden in den weg gelegd. Het drijven van verschillende politieke partijen naar steeds verder gaande protectie, maakt de bestaande situatie ech ter zeer moeilijk. Het is uwe kamer verder bekend, dat de Nederlandsche handelspolitiek gebaseerd is op het beginsel der onvoorwaardelijke en on beperkte meestbegunstiging, op welke basis de handelsverdragen van Nederland worden gesloten. De Nederlandsche regeering beschikt niet over de wettelijke bevoegdheid maatregelen van afweer of verweer te treffen. Intusschen blijft de regeering hare volle aandacht schenken aan de tariefsverhoogin gen ih Duitschland, welke voor diverse land bouwproducten bereids een voldongen feit zijn geworden. Be huur opgezegd Aan de N. C. R. V. is per 1 October a.s. de huur opgezegd van haar tegenwoordig studio-gebouw, de kerk der Ev. Luthersche Gemeente, aan den Bergweg te Hilversum. Tot dusver is men er nog niet in geslaagd passende studioruimte ter vervanging van de Luthersche kerk te vinden. De K. L. M. is dezer dagen weder belast met ziekenvervoer. Een drie-motorig Fok ker-vliegtuig heeft dezer dagen een patiënte, wier ruggegraat bij een motor-ongeluk in Engeland beschadigd was, van Croydon over gebracht naar haar woonplaats Flensburg in Sleeswijk-Holstein. Het meisje werd begeleid door haar ouders en een dokter. Het vliegtuig P. H.-A. E. N., bestuurd door den piloot Fellens, vertrok uit Londen om 9.55 en landde te Flensburg 14.20. Het vervoer door de lucht werd ter vermijding van schokken door den dokter verkozen bo ven eenig ander transport. De brancard van het Ned. Roode Kruis, welke bij de K. L. M. gestationneerd is, heeft uitstekende dien sten bewezen. De patiënte kwam behouden te Flensburg aan en de opdrachtgevers waren vol lof over deze transportwijze. Eén dcode en twee ernstig gewonden Donderdagmiddag is nabij Weiler in Allgau het verkeersvliegtuig van de lijn Weenen— Innsbriick-Zürich neergestort. Er viel hevige regen, die het uitzicht ernstig belemmerde. De bestuurder is daardoor blijkbaar den koers kwijtgeraakt, waarop de machine te gen de bergen stootte en omlaag stortte. Hulp was spoedig ter plaatse. Alle drie inzitten den bekwamen ernstig letsel en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De be stuurder sier daar een uur later aan de gevolgen. Een der passagiers was de New Yorksche hoogleeraar prof. George Edward. Ook hij heeft vrij ernstige fracturen en ver wondingen bekomen. Bij Delft Gisterenmiddag te vier uur heeft het mi litaire vliegtuig D 7-258, bestuurd door ser geant Bosch op een weiland nabij Delft een noodlanding gemaakt, daar plotseling de mo tor weigerde. Bij het uitrollen van het toe stel kwam de machine met den neus in een sloot terecht. De vlieger bekwam geen letsel en ook het toestel werd niet beschadigd. De machine werd door den montagedienst van Soesterberg uit elkaar genomen en naar het vliegkamp teruggebracht. Het Engelsche luchtschip, de R 100, be vindt zich thans op de terugreis van Cana- da naar Engeland. De Nederlandsche delegatie De Nederlandsche delegatie naar de elfde Volkenbondsvergadering welke op 10 Septem ber a.s. te Genève zal beginnen, zijn samen gesteld als volgt; Jhr. mr. Beelaerts van Blokland, minister van Buitenlandsche Za ken; Jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister te Parijs, oud-minister van Buitenlandsche Zaken; H. Colijn, oud-minister van Financiën, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal; Op vrije voeten gesteld De beide Russen, die 17 Juli op last van den procureur-generaal aan boord van het s.s. „Tjibadak" van de Java China Japan Lijn werden gearresteerd, verdacht van communistische propaganda, zijn uit de preventieve hechtenis ontslagen daar geen termen gevonden werden om hen langer vast te houden. De tegen hen ingestelde strafvervolging werd gestaakt. Is de pachter hoofd der onderneming? Onlangs meldden wij een uitspraak van den Amsterdamschen pl.v. kantonrechter mr. Catz waarbij deze den directeur van een bakkerijondememing vrijsprak van de te- lastelegging, de arbeidswet te „ontduiken" door zijn zetbakkers de functie te geven van directeuren van schijn-naamlooze vennoot schappen. Van deze vrijspraak is reeds appèl aange- teekend, daar het in de bedoeling ligt, de zaak tot in hoogste instantie „uit te vech ten." Een dergelijke pvincipieele zaak diende thans voor den pl.v. kantonrechter te Am sterdam, dr. C. Dijstra, voor wien een 47- jarige koopman uit Hilversum en een 49- jarige koopman terecht stonden ter zake, dat zij niet hadden gezorgd, dat een arbeids lijst hing in een perceel, behoorende tot hun onderneming, waar door een persoon ln hun dienst arbeid werd verricht. Verdachten wa ren te dier zake al eerder ter verantwoording geroepen, maar toen bleek de dagvaarding om een formeeie reden nietig te zijn. De zaak, waar het om ging, was de brooa- bakkerij „Lebasto", sinds kort N.V. waarvan beide verdachten plus nog twee andere per sonen directeuren zijn. Vóór de statuten wa ren goedgekeurd vormden deze vier heeren een combinatie, van wier juridisch karakter zij zich blijkbaar geen duidelijke voorstelling hebben gemaakt. Een van de vier trad na mens de combinaite als gemachtigde op en als zoodanig had hij een zekeren Otto in dienst genomen en een winkelpand met toe- behooren voor de zaak gekocht. De inbreng in de N.V. geschiedde nu aldus, dat elk van de vier oprichters acht mille stortte „en voor dit bedrag kocht de N.V. Lebasto" van een van ons vieren de zaaK." „Dus een van de vier heeft, behalve het geld, bovendien de zaak ingebracht" conclu deerde dr. Dijstra. De verdachten spraken dit tegen. Tevergeefs trachtte de kantonrechter door andere vragen in dit juridisch mysterie wat meer licht te brengen. Wèl bleek nog, dat het vennootschappelijk kapitaal een ton bp- drceg en dat elk der vier directeuren een gelijk aantal aandeelen daarin had. De bak ker Otto, die de zaak nu weer van de N.V. „Lebasto" gehuurd had was geen aandeel houder. In het huurcontract stonden ver schillende bepalingen, die dezen bakker ln zijn vrijheid van handelen beperken. Naar verdachten meedeelden, werd de huur per vier maanden betaald. Aan de be palingen uit het contract werd niet streng de hand gehouden; in werkelijkheid had Otto veel greotere vrijheid. Getuige Otto vertelde, dat „de heeren" geregeld iedere week in winkel en bakkerij kwamen om te controleeren. Hun controle strekte zich ook uit tot de kasboeken. Get. noemt zichzelf „pachter". Zijn werktijden regelt hij zelf; een knecht, die hem helpt, is door hem aangesteld, zon der ovérleg met „de heeren." De verdediger mr. Van Vloten, stelde de zen getuige een aantal vragen betreffende zijn al-of-niet-afhankelijkheid; uit de ant woorden bleek, dat Otto vrij is in het be palen van de hoeveelheid te bakken en te verkoopen brood, van hoedanigheid en hoe veelheid van meel, in het aannemen en ont slaan van personeel; enz. Voorts bleek nog, dat van de door Otto gemaakte winst 85 pCt. aan „Lebasto" werd afgedragen; 15 pCt. was voor hem zelf. De bakkersgezel, die bij den heer Otto werkte, verklaarde, dat deze ongeveer 7K uur per dag werkte; 's Zaterdags ongeveer tien uur. De controleur van de arbeidsinspectie A. J. C. Bouter die bij de verhooren aanwezig was geweest en daarom buiten eede moest worden gehoord, zette de portée van de klacht der arbeidsinspectie nader uiteen. In ongeveer negentig bakkerijen te Amsterdam wordt door zetbakkers en hun echtgenooten gewerkt buiten de Arbeidswet om, door toe passing van den N.V.-vorm, pacntcontracten of overeenkomsten van maatschap. Het O.M. mr. Dyserink, achtte bewezen, dat de verdachten aan het hoofd staan van de bakkerij, zoodat zij voor het niet aan wezig zijn van een arbeidslijst aansprake lijk zijn. Eisch: een gulden boete, subs, een dag hechtenis. De verdediger, mr. Van Vloten, beant woordde daarentegen de 'vraag, of Otto inde handelszaak de positie van onafhankelijken bestuurder bekleedt, bevestigend. Een defi nitie van de begrippen „ondernemer" en „hoofd of bestuurder van de onderneming" vindt men niet in de Arbeidswet; de Hooge Raad heeft haar gegeven in zijn arresten van 15 Juni 1914, N. J. 14.1005 en 23 Dec. 1912, N. J. 13.265 Door de verpachting van de zaak is hier de geheele onderneming, en het beleid daarvan, overgedragen aan een pachter. Beslissend voor de verhouding is niet de letter van het contract, maar de ruime wijze, waarop dit contract wordt uit gevoerd. In boerderij- en café-bedrijf komen dergelijke verpachtingen voor. Dat de heeren van „Lebasto" de kasboe ken controleeren, acht pleiter logisch, daar zij een deel van de winst genieten. PI. leg de er den nadruk op, dat „Lebasto" niet in het verlies deelt; Otto treedt dus wel degelijk als zelfstandige ondernemer op, hetgeen ook blijkt uit zijn antwoorden op Pl.'s vragen. Een verplichting tot het op hangen van een arbeidslijst voor Otto door verdachten bestaat volgens pl. dus niet. Wat betreft het „ethisch" argument van de arbeids-inspectie, merkt pl. op, dat oeze zich hier kant tegen een z.i. gezond en nut tig beginsel. Gaat zij hiermede voort, dan moet óf het brood duurder worden óf de zelfstandige kleine bakkerijen woruen de póts van enkele centrale bedrijven. Op grond van een en ander verzocht plei ter vrijspraak. De pl.v. kantonrechter zal a.s. Donderdag schriftelijk vonnis wijzen. Justine Gromme was een vrouw, die al aardig naar de vijftig liep; zij was grof en plomp gebouwd'; het haar zat als een ge draaid rattenstaartje tegen het achterhoofd geplakt. Waren het de grijze oogen met die eigenaardige schelmsche flikkering, die het gezicht beheerschten of was het de mond, de harde moncï, waarvoor iedereen den noodigen eerbied had? Justine Gromme verliet d'e Grommers- hoeve en liep langs het café, daar klonk namelijk luid gezang en gejoel uit de gelag kamer. Er moest dus iets bijzonders aan de hand zijn. En wanneer er iets te doen was in het café dan was Justine er direct bij. Zij wist al heel gauw, dat de lawaaimakers Fransche soldaten waren. Men schreef na melijk het jaar 1778 en het was dhs geen zeldzaamheid als er Fransche soldaten in het café te Oesling zaten. Opzij van het huis op de bank onder den kastanjeboom zat luitenant André en snurkte als een os. Zijn hoofd hing op zijn schouder en toen Justine d'aar een lange riem zag, kreeg' zij plotseling een idee haar oogen begonnen te glinsteren. Zij sloop naar d.e bankheel zachtjes pakte zij den riem, sloeg hem een, twee driemaal rond de leuning van de bank en legde er dan een paar flinke stevige knoo- pen op. De officier had absoluut niets gemerkt. Hij snorkte rustig voort en Justine liep op de teenen naar het keukenraam. Zij klopte. De herbergierster deed open. Toen zij Ju stine, haar goede buurvrouw zag, slceg ze de handen in de lucht. Dat was altijd een teeken, dat zij nieuwtjes had, maar zóóveel en zulke gewichtige dingen, dat zij er geen raad mee wist. „Luister eens" fluisterde zij. „Die daar binnen hebben het landkruis omver gewor pen en drinken nu op hun heldendaad. En zoover ik uit hun kceterwaalsche wijs kan worö'en, heb ik er uit begrepen, dat zij ook het Moeder Gods-kapelletje in het bosch willen vernielen". Justine was van geen kleintje vervaard, maar nu kon zij toch geen woord uitbren genhet was ook wel wat al te bar, wat zij daar hoorde. „Neen, ze zullen het niet hebben" viel Justine plotseling uit. „Zoolang ik neg een vinger bewegen kan, raken zij de Moeder Gods van het kapelletje in het bosch niet aan. De vraag is maar, hoe het aan te pak ken". Maar Justine zag geen uitkomst, want juist op dat oogenblik begon aan d'en zijkant van het huis iemand ontzettend te vloeken en te tieren. De officier was wakker geworden en wilde opstaan. Maar hij kon niet, omdat hij vast gebonden was. Zij begon hem direct los te maken. De officier was getroffen over de hulp vaardigheid van d'e vrouw, die bovendien de echtgenoote van den burgemeester was. Op de Grommershoeve gekomen liep Justine naar de schuur, en nam een sikkel. Toen liep zij weer wegzij wist eigenlijk zelf niet, waarom zij juist een sikkel ge haald had. In ieder geval wilde zij iets in de hand hebben als zij naar het veld ging... en in ieder geval wilde zij de Moeder Gods reddenals wist zij zelf nog niet hoe Met haar sikkel in de hand liep zij recht naar de kapel. Daar bleek, dat het beeld te zwaar was. Zij nep de kapel uit om rond te zien, of zij geen mensch zag, die haar helpen kon. Daar kwam iemand uit het bosch. Het was Natalis, de bezembinderHij moest helpen De bezembinder was hoogst verbaasd toen Justine, d'e vrouw van de Grommer- hoeve hem toesprak. Zij gingen naar de kapel, waar de vrouw op het Moeder Godsbeeld wees. „Wij moeten haar redden Natalis. De Franschen willen haar stuk slaan. Haal het beeld er af, wy verbergen het in het bosch. Maar gauw Natalis strekte zijn geweldige handen uit, nam het beeld der Moeder Gods op zijn schouders en volgde Justine d'e kapel uit, door de akkers naar het woud. Zij hadden nog een heel stukje te g'aan, eer zij de beschuttende boomen bereikten, toen plotseling hoefgetrappel uit de richting van het dorp kwam. „De Franschen" riep Justine. „Wat nu? We kunnen het bosch niet meer vóór hen bereiken, want dan loopen we hen regel recht in de ai-men. Leg het beeld op den grond, we moeten het verbergen. De bezembinder gehoorzaamde. „Maar hoe kunnen we het hier verbergen?" vroeg hij weifelend. „In het koren" commandeerde Justine. „Die akker gind's is van ons". En zij was al vooruit gesneld en begon het groene koren met haar sikkel af te snijden. Zij sikkelde.... als ging het op leven en dood. En toen Natalis aangehijgd kwam, had zij reeds een flinken hoop liggen. De bezembin der legde het beeld op den grond én Justine wierp er het afgesneden koren overheen, zoodat het geheel verdween onder de gf'oene halmen. Zij sneed nog ijverig door en Natalis raapte Het koren even ijverig op toen de Franschen voorbij kwamen. De officigr her kende in Justine d'e vrouw die hem zoo be reidwillig geholpen had. Hij groette vriende lijk en reed verder. „Nunu bidt toch voor ons, heilige Moeder Gods" bad Justine, toen zij zag dat de soldaten bij de wonderkapel bleven staan. Het zweet liep over haar gezicht. Als ze nu eens terugkwamen en vroegen waar het beeld gebleven was! En nog steeds viel het koren onder haar sikkel. En Natalis wierp alles op een hoop en werkte, werktezoo hard als hij nog nooit in heel zijn leven gedaan had. Rond de kapel werd het drukalles praatte en smaalde door elkaar. De soldaten kwamen naar buiten, keken rechts en links en reden toen weg „Goddank" jubelde Justine, „Goddank!" Een poosje wachtte zij nog, toen wierp zij haar sikkel neer en bevrijdde de Moeder Gods van haar groenen last. En nu moest Natalis het beeld weer op zijn schouders nemen en vooruit ging het weer naar het woud. Justine kende de schuilplaats waar de pastoor van het dorp zich verborgen hield. Natalis wist het ook en zoo liepen beid'en door de schemering van het groene woud naar hun doel. De pastoor was hoogst verbaasd, toen de Moeder Gods met Justine van de Grom mershoeve en Natalis den bezembinder in zijn ballingsoord tot hem kwam. O, wat een vreugde was dat voor hem en al de mannen, die in het woud gevlucht waren en niet meer naar huis durfden gaan. Moeder was nu in hun midden, zij waren nu niet zoo verlaten meer. Zij bouwden een groen altaar voor haar en de groene takkëh en de bloemen, die zü haar altijd brachten uit het bosch, verwelkten niet ZONDAG 17 AUGUSTUS HUIZEN, 1071 M. 8.30—9.25 KRO. Mor genwijding 9.2511.00 KRO. Uitz. van de Hoogmis uit de parochiekerk van de H. Li- duina te Haarlem 11.00—12.15 KRO. Gra- mofoonpl. 12.15—12.30 Toespraak door den KRO.-Voorzitter 12.301.30 KRO. Con cert door KRO.-Sextet 1.302.00 L. v. d. Bróeke: Nieuwe boeken over Amsterdam 2.002.30 KRO. Gramofoonpl. 2.304.30 KRO. Concert door Arnhemsch Instrum. A. 0. V. Trio 4.305.00 Ziekenhalfuurtje 5.50 NCRV. Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te Oosterhaule 7.458.15 KRO. Pa ter Dr. H. v. Lieshout O.S.Cr.: „De zucht naar vergeestelijking bij het opkomend ge slacht" 8.15—10.40 KRO. Concert door KRO.-Orkest ca. 9.30 Nieuwsber. 10.40 11 00 KRO. Epiloog door Klein Koor. HILVERSUM, 1875 M. 9.00 VARA. Be richten omtrent Postduivenvluchten 9.05 VARA. Orgelconcert door Fred. Wolfers 9.30 VARA. Halfuur voor tuinliefhebbers o. 1. v. S. S. Lantin 10.00 VARA. Concert, declamatie en toespraak 12.01—12.30 AVRO. Radio-Volksuniversiteit. Otto van Tussenbroek: „Het Bergland in" 12.30— 2.00 Concert. AVRO.-Kwintet. Ch. v. Ister- dael (cello) 2.002.30 AVRO.-Boekenhalf uur. Dr. C. H. F. Haje bespreekt het leven van M. A. de Ruijter door Prof. D. Blok 2.30—4.15 AVRO. Concert. Haagsch Harmonie Orkest 4.30—5.00 AVRO. Jhr. de Marees van Swinderen: „Oud Berlijn" 5.00 VARA. Vocaal concert en declamatie 8.00 AVRO. Tijdsein, Persber. 8.159.10 AVRO. Opvoering van de „Klompenpolka". Kom. zangspel in 1 bedrijf. Muziek van Aïf. Var- ney 9.109.30 AVRO. Kamermuziek door het Rotterd. Trio 9.30—9.45 Concert AVRO.-Vacantie Orkest 9.4510.25 AVRO. Radio Tooneel. „Den Rosse". Spel in 1 bedr. naar den roman „Poil de carotte" van Jules Renard 10.2511.00 Voortzetting Concert. Vacantie-Orkest 11.00—12.00 AVRO. Gra mofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 4.05 Kinder uurtje 4.20 Lezing 4.35 Concert. Militair Orkest, W. Boland (tenor), L. Seymour (alt) 5.50 Viool-recital door Eda Kersey 6.206.35 Bijbellezing 6.50 Kerkdienst 8.20 Kerkdienst 9.05 Lièfdadigheidsoproep 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert vanuit de Kurzaal te Ostende. (Her-uitz. van Brussel) 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 12.50 Gewijde muziek 1.20 Gramofoonpl. 2.20 Gramofoonpl. 4.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert m. m. v. solisten 10.20 Or- tocfpnnpPT'f, LANGENBERG, 473 M. 7.20—8.20 Con cert uit Hamburg 8.20—8.50 Gramofoonpl. 9.25—10.20 Katholieke Morgenwijding 11.4012.20 Gramofoonpl. 1.202.50 Or kestconcert 4.50—5.50 Orkestconcert 8.209.15 Orkestconcert 9.20 Symphonie7 concert uit de Kurzaal te Ostende. Her- uitz. van Brussel. Daarna tot 12.20 Concert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.30—1.30 Or kestconcert 3.50—5.50 Orkestconcert en zang 6.40—7.10 Gramofoonpl. 8.209.20 Orkestconcert en zang 9.4010.10 Cello recital door Edm. Fabricius 10.1011.10 Orkestconcert 11.10—12.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 4.20 Orkestconcert (350 musici) 6.20 Kinderuurtje 6.50 Gra mofoonpl. 8.35 Concert. Orkest en solisten 9.25 Symphonie-concert uit de Kurzaal te Ostende 11.00 (338.2 M.) Gramofoonpl. ZEESEN, 1635 M. 6.50 Lezing 7.20 Or kestconcert 8.20—9.10 Berichten 9.10 Morgenwijding en klokgelui -11.20 Concert. Koor, orkest en solisten 11.50 Lezing 12.20 Concert. Orkesten solisten 2.204.00 Lezingen 4.00 Orgelconcert 4.25 Lezing 4.50 Concert. Mandoline-orkest 6.20 Le zing 6.40 Orkestconcert 6.508.20 Le zingen 8.20 „Mr. Mont's Geheimnis". Hoor spel van Yvelise 9.20 Concert vanuit de Kurzaal te Ostende. Uitz. uit Brussel. Daarna berichten en tot 12.50 Dansmuziek. MAANDAG 18 AUGUSTUS HUIZEN. Tot 6 uur 298 M. Uitsl. N.C.R.V.- Uitz. 8.15—9.30 Concert 10.30—11.00 Zie- kendienst 12.30—1.45 Orgelconcert door Jan Zwart 3.153.45 Knipcursus 4.00 5.00 Ziekenuurtje 5.00—6.30 Concert 6.30—6.40 Koersen 6.40—7.30 Gramofoonpl. 7.30—8.00 G. G. Brouwer: „Oer skiednis en folksdichting" 8.0011.00 W. A. Kruijsdijk: „Verkeersproblemen". Muzikale medew.: Chr. Radio-Orkest, mevr. Jeanne Tuyten (sopraan) 10.00 Persberichten. HILVERSUM, 1875 M. A.V.R.O.-Uitzending 8.009.55 Gramofoonpl. 10.0010.15 Zielsterkend woord door Ds. L. C. W. Ekering 10.2012.00 Concert door het orkest van het Asta-Theater te Den Haag 12.152.00 Concert. A.V.R.O.-Octet 2.00—2.45 Orgel concert door Frans Hasselaar. W. Ravelli (zang) 2.454.00 Concert. A.V.R.O.-Kwin- tet. Intermezzo: Zang door Brandweerman nenkoor „Oefening na Arbeid" 4.305.30 Kinderuur 5.307.15 Concert door Harmo nie Orkest der Gron. Orkestvereen. 7.15 7.45 Tooneelhalfuurtje. C. A. Schilp over de „Principieele en practische beteekenis van het tooneel" 8.009.00 Concert. A.V.R.O.- Vacantie Orkest. Cello-recital door M. Loe- venssohn 9.00—9.45 Radio-tooneel. „De Tijger van San Pedro" door Sir A. Canan Doyle 9.4510.00 Vervolg concert. Vacan tie-Orkest 10.00 Persber. 10.1010.25 Cello-recital door M. Loevenssohn 10.25 11.00 Vervolg orkestconcert 11.0012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding 12.20 Orgelspel door E. T. Cook. R. Hawkins (tenor) 1.35 Orkestconcert rr 2.202.50 Gramofoonpl. 4.20 ^ansmu® 4.50 Concert. W. Bury (liedjes), C. coy» (bariton), H. Arnold (celliste) 5.35 K deruurtje 6.20 Lezing 6.35 Nieuwsber. 6.50 Verslag van Cricketmatch 7.00 Pia recital door C. Smith 7.207.40 Lezing 7.50 Cello-recital door W. H. Squire Concert. O. Slobodskaya (sopraan), H. liams (bariton). Symphonie-orkest Li* Nieuwsber. 10.15 Lezing 10.30, Markt 10.40 Concert. Sextet 11.2012.20 D& muziek. PARIJS, „RADIO PARIS", 1725 M. 12-50 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert 7.40 Gramofoonul. 8.20 Concert. Kwafw en solisten 9 20 Orkestconcert 9.50 v volg Orkestconcert. LANGENBERG, 473 M. 7.25—7.50 Gra mofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert 1 —12.15 Gramofoonpl. 12.30 GramofooW' 1.252.50 Orkestconcert 5.05—»-^ Jeugduurtje 5.50—6.50 Gramofoonpl- 8.20 Concert. Orkest, zang, declamatie dansmuziek. Daarna tot 11.20: Dansmuziek 11.2012.20 Gramofoonpl. "j KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2.20 kestconcert 3.555.55 Orkestconcert m,. v. violist 8.209.20 Orkestconcert 9-1 10.05 Declamatie en zang 10.2511-25 kestconcert. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 DansmuziekAjj 6.50 Trio-concert 8.35 Orkestconcert Concert vanuit de Kurzaal te Ostende. ZEESEN, 1635 M. 6.10—7.20 Lezingen 7.20—7.50 Gramofoonpl. 10.20—12.50 Lez" gen 12.50—1.15 Gramofoonpl. 1.15— j Berichten 2.20—3.20 Gramofoonpl. 4.20 Lezingen 4.20—5.50 Concert 8.50 Lezingen 8.50 „Des Kaisers neue K* der". Een vroolijke avond. Daarna: Con Vervolgens: Berichter^, en tot 12.50: muziek. Hoe het een jaar te voren had moeten g*®"* Vrijdagmorgen 18 Juli had onder leiding van den kapitein der mariniers f velli een militaire oefening plaats in verband, welke uitstekend geslaagd mag Van de veronderstelling werd dat een troep buitenlandsche revolution^ ren zich meester gemaakt hadden van fort Nassau. ptj De aanwezige strijdkrachten hadden w besloten aan deze bezetting een einde maken en het fort te heroveren. Aan deze herovering werd deelgenoi 0i®' ee° door H.M. „Van Galen", vier brigades riniers, twee brigades militaire politie, brigade van 't Curaqaosche Vrijwilligersc0 en een sectie van drie kanonnen, 6 c.M- schut. pe Het plan van aanval was als volgt: brigade mariniers en militaire politie, t® commando van den luitenant der marini Van den Ende, ging gedekt van Ararat put 403, een der hoogste toppen ten Z. J g fort Nassau en begon vandaar om Hal1 den aanval. Onder dekking van het vuur v de „Van Galen" was een landingsdivisie, der commando van luitenant Van Wani aan de werf De Wilde aan Wal gegaan, zij zich vereenigde met een brigade van Vrijwilligerskorps, onder luitenant MeyWyY om gezamenlijk op te trekken. Geleide v werd langs de heuvelrij in plukjes opgetro ken, om halverwege den heuvel, waarop fort gelegen is zich te ontplooien. Van weepS zijden werd hevig gevuurd. De verdedig® van het fort, bestaande uit 37 manschapP® van het,Cur. Vrijwilligerskorps, onder co mando van luitenant Isbrucker, alsfflco Winkel en Schlag, brachten de aanvali tot staan. Toen men gekomen was op onf.n veer 75 meter van het fort, werd onder d roep: Hoezee! overgegaan tot den vereenig den stormloop: met handgranaten werden verdedigers afgeweerd; en langs de HresS® die door de kanonnen er mitrailleurs van „Van Galen" en het geschut van Ararat den fortmuur verondersteld waren geschot®^ te zijn, alsook langs de stukgeschoten P00 a drongen de aanvallers het fort binnen heroverden het op de Rooden. Om half was het in de macht van de vereenigde Pen- ,,0 Te ongeveer 10 uur stelden de troepen op, om met muziek naar de stad. terug te k®® ren. Op het Hendrikplein defileerden zij v°° Zijne Exc. den Gouverneur. .3 De oefening werd van af hoogtepunt 4 bijgewoond door den gouverneur, terwijl toppen rondom Nassau tot zelfs de Shellta® op Motet, met nieuwsgierigen gevuld wa1® j Luitenant De Boer van de „Van Galen" 8 aan de aanwezigen een verklaring van verschillende phasen van de manoeuvre. 503. „Lange, Duimstok", zij allen riepen, maar het varken ren de voort. Het leek, dat Duimstok door de machien, hun roepen niet had gehoord. Doch, eindelijk scheen Duim het te hooren, als teeken stak hij de armen uit. „Duim", riep Jan, „we gooien je een touw toe, kom dadelijk in onze schuit. 504. Ook Duim greep toe en wel gelukkig. Van 't varken werd hij snel gewipt. „Voor lcunstemaker", zei Trijn lachend, „is onze Duimstok als geknipt." Terwijl Duimstok tegen het touw klom. voortgetrokken in snelle vaart, draafde het-varken zeer trotsch verder, 'n Extra krul had het in zijn staart.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 14