Sport en Wedstrijden Regen mantels l visite kaartjes F. Wisbrun Liffmann A. Funke Zoon KOEIEN >e Europeesche Roeikampioen- schappen te Luik Tt- Meter ST CRICKET V.—v.v.v fS HONDENMSPORT VOETBAL Districtswedstrijd LeidenHaarlem WIELRENNEN MOTORSPORT BINNENLANDSCH NIEUWS De ongeregeldheden te Maastricht of door agent of den agent it BRABANTSCHE BRIEVEN FAILLISSEMENTEN GEMENGD NIEUWS Met vacantie VRAGEN BUS De series. ra- ).35 lek tpe in- ïo- .20 rU- 1.00 ler. os- isteren werd aangevangen met de Euro- !-50 cjjg roeikampioenschappen, welke op de B worden gehouden, over een baan van i de vier met stuurman werd de Laak aar serie tweede, achter Italië. Het was Zeer hardnekkige race, die door de ipl. (aaen met slechts 1/5 sec. verschil werd i.50 pnnen. de herkansi ugsrace tegen Hongarije, tweede werd in de derde race, won de t fraai in den tijd van 5 min. 55 sec., lat deze ploeg in ieder geval nog in de ling is. e Triton-vier kon het tegen de Italianen bolwerken, met flinken voorsprong wer- de laatsten een, in den tijd van 5 min. I5 sec. Nederland deed er meer dan 13 langer over. eterse/Cox van het Spaarne trokken er tterend aan, zij wonnen in het nummer ale-scull met drie sec. voorsprong op ië, terwijl als derde aankwam Polen, tijd van de Haarlemsche roeiers op de taaie kampioe appen bedroeg 7 min. sec. een aat 1 ielijk verschil dus e uitslagen van den eersten dag luiden: 'er met stuurman teste race: 1. Frankrijk. 2. Spanje, freede race: x. Italië tijd 5 min. 54 1/5 S 3. Nederland (Laak Den Haag) tijd in. 54 2/5 sec. erde race: 1. Vereenigde Staten, tijd lin. 48 3/5 sec. 2. Hongarije, 5 min. 15 sec. 3. Tsjechoslowakije race: x. Denemarken, tijd 5 min. 52 1/5 3. Zwitserland, tijd 5 min. 57 4/5 sec. 3 ië. taemarken was eerst ingedeeld in de waarin Nederland uitkwam, later werd tmarken nog in de laatste serie geplaatst free zonder stuurman: teste serie: 1. Polen. 2. Frankrijk op sec. 3. Zwitserland, freede serie: 1. Hongarije, tijd 6 min 1$ sec. 2. België 6 min. 40 4/5 sec. Italië :geven. iff: teste serie: x. Spanje, tijd 6 min. 46 1/5 3. België. freede serie: 1. Italië, tijd 6 min. 24 sec. 'sjechoslowakye, 6 min. 33 sec. trde race: 1. Zwitserland. 2. Denemar- m. 0— Dr- 5.20 dn- 12 0 3.50 0— lei- ert. ns- .27 •N rfd- Ra- oter xee- aan nai- het no te nen ma- een lerde race: 1. Frankrijk, tijd 6 min. 21 1/5 3. Hongarije, tijd 6 min. 21 2/5 sec. free met stuurman teste race: 1. Zwitserland, 6 min. 46 1/5 3. Polen, 6 min. 55 1/5 sec. 3. Spanje, freede race: 1. Italië, tijd 6 min. 31 4/5 3. Frankrijk, tijd 6 min. 42 sec. 3. België, 'er zonder stuurrr 1 3r' hste race: 1. Italië, tod 5 min. 38 2/5 sec. g 'ederland (Triton Utrecht), 5 min. 52 1/5 freede race: 1. België, tijd 5 min. 52 1/5 Zwitserland tijd 5 min. 54 3/5 sec. on- aing De ider iers, ïaar Ouble scull van hste race: 1. Neerland (Het Spaarne, lf 9 hse/Cox, Haarlem tijd 6 min. 5 sec. van elgië, tijd 6 min. 8 sec. 3. Polen. freede race: 1. Italiëtijd 5 min. 55 sec. fritserland, tijd 5 min. 57 sec. 3. Frankrijk chtriemsgieken [hste race: 1. Amerik tijd 5 min. 18 4/5 3. Denemarken. freede race: 1. Italië, tijd 5 min. 21 2/5 2. Polen. tede race: 1. Frankrijk, tijd 5 min. 29 1/5 3. België 3/5 sec. langer. 'erde race: 1. Yougoslavië, tijd 5 min. *c. 2. Tsjechoslovakye. hkansingsraces. 'tr met stuurman hste race: 1. Nederland, De Laak, tijd "1. 55 sec. 2. Hongarije, freede race: 1. Denema x, tijd 6 min. S sec. 3. Spanje, hit hste race: 1. Denemarken. 2. België, freede race: 1. Polen. 2. Tsjechoslovakye. 'Orgen worden de wedstrijden voort- het x>m, elijfc rox- het sers- gers ipen om aede llers nge- den nig- n cie ;sen, a de t in oten ■oort en tien ■roe- tich kee- voof 403 1 de tank wen. gal de PROGRAMMA VOOR ZONDAG le kL hlrlem—H.D.V.S. Overgang en W. 2R.C.H. 2—H.C.C 3. 2e kl. A [4* (A)Vleermuizen ■on—Haarlem 2 V.C.—V.V.V. 2 Op Zondag j.I. werd op het terrein der P. D. C. „Kent U zelf" aan den Midöen- duinerweg te Santpoort een nationale wed strijd gehouden voor ongediplomeerde hon den, aangesloten bij de Kon. Ned. Politie honden vereeniging, welke wedstrijd was uitgeschreven door de P. D. C. „Zuider hout" te Haarlem. De animo voor dezen wedstrijd was zeer groot, en er werd door verschillende honden heel goed werk te zien gegeven. Jammer was het, dat de belangstelling van de tijde van het publiek niet bijzonder grcot was, hetgeen niet wegneemt, dat de wedstrijd een vlot en prettig verloop had. Het bestuur der P. D. C. „Zuiderhout" dankt dan ook ieder die aan het vlot ver loop daarvan heeft medegewerkt en in het bijzonder de keurmeesters, n.l. de heeren A. Lokerse, H. v. Breukelen en A. Warnaar, voor hun gewaardeerde medewerknig en ten slotte het bestuur der P. D. C. „Kent U zelf" voor het geheel belangloos ter be schikking stellen van het terrein. D. h. v. B. Zoo zal dan morgen de voetbal weer gaan rollen in dienst der liefdadigheid. Het Leid- sche District vond Haarlem bereid op het fraaie sporttèrrein van „Teylingen" te Sas- senheim, een officieuzen Districtswedstrijd te komen spelen. Ondanks de ongeoefendheid van het grootste deel der spelers, kan een aardige wedstrijd verwacht worden. Wanneer we het Haarlemsche elftal eens nader bezien, komen we tot de conclusie, dat dit tot een behoorlijke partij voetbal in staat is, hoewel door verschillende omstan digheden niet de sterkste ploeg kan worden afgevaardigd. Omtrent het Leidsche elftal is ons niets bekend, maar samengesteld uit spelers van Lisse, S. J. C., Teylingen en Leiden, zal het een waardige tegenpartij voor de Haarlemmers vormen. Het zal dan ook een spannende srtijd worden, waarbij beide partijen elkaar al heel weinig toegeven. Wie zal winnen, is tenslotte bijzaak. Wanneer er werkelijk fraai en eerlijk wordt gespeeld, zal dit de Room- sche sport ten goede komen en vooral bij het begin van een nieuw seizoen, dient een goede indruk gevestigd te worden. Haarlem komt met het volgende elftal: Heemskerk (Geel Wit) Nijssen Gigengack (Santpoort) (Geel Wit) v. d. Wouwer, Heesakker, Kamer (Geel Wit) (Onze Gez.) (T.Y.B.B.) Toledo, Martin, Schouten, Smit, (H.B.C.) (H.B.C.) (Alliance) (Onze Gez.) Leuven (T.Y.B.B.) A D. ORAPID 1—3 De Donderdag te 's Gravenhage gespeelde wedstrijd A. D. O.Rapid is in een 31 overwinning voor de Oostenrijkers geëindigd. Heden speelt Rapid tegen R. C. H. en morgen in Eindhoven tegen Philips. MAZAIRAC TE BERGEN OP ZOOM RIJDT NIET MEER Gisteren reed Mazairac op de wielerbaan te Den Bosch zijn laatsten wedstrijd. Hij verklaarde, nadat hij in een sprintwedstrijd had opgegeven, dat hij niet meer zou uit komen op de baan, zoodat Mazairac's wie- lerloopbaan als afgedaan beschouwd kan worden. Ook aan de a.s. wereldkampioen schappen neemt Mazairac dus niet deel. ARIEL MOTORBEHENDIGHEIDS- WEDSTRIJDEN TE HEEMSTEDE Eenige geheel nieuwe attracties Men schrijft ons: Op Zondag 17 Augustus zal op het bekende sportterrein „Het Oude Slot" te Heemstede door de Arisl-Motorclub „Haarlem en Om streken" een behendigheidswedstrijd gehou den Worden. Het officieele rapport In zijn antwoord op de vragen, welke de heer Vliegen had gesteld naar aanleiding van de ongeregeldheden te Maastricht, heeft de minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw op 24 October 1920 toege zegd, dat een rapport omtrent het onder zoek naar het gebeurde ter inzage van de leden der Tweede Kamer ter griffie van de Kamer zou worden neergelegd. Aan die belofte is, naar men weet, voldaan. De heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer, pu bliceert thans in „Het Volk" dat rapport. De conclusie. De conclusies formuleerde de advocaat- generaal als volgt: 1. De werkwilligen en hun gezinnen heb ben bloot gestaan aan ernstige molestaties, waarbij niet alleen de stakers de schuldi gen waren, doch ook hun aanhang, be staande in hoofdzaak uit het kwaadwillend deel der Maastrichtsche bevolking. Op haar rust in hoofdzaak de verantwoordelijkheid voor alles wat gedurende de maanden Juli, Augustus, September en October 1929 in Maastricht is voorgevallen. 2. Het politiecorps, waarmede ik het oog heb op het lager politie-personeel en hun leiders, de adjunct-inspecteurs Seelen en Boersma, treft geen blaam, behalve voor wat hun optreden betreft nadat hun in den avond van 16 October 1929 de verwon ding van hun colega Houben was bekend geworden, waaronder mee te rekenen is het geval van mishandeling van J. Keulen, waarin de korporaal der militaire politie een groot aandeel had. 3. Dat hetgeen de redactie van ,Het Haagsche Volk" als alarmeerende berichten de wereld inzond, aan haar blijkt te zijn verstrekt door verschillende personen, die deze berichten wederom van derden had den. 4. Dat op den avond van 16 October 1929 het eerste schot niet is gelost door een bur ger, noch dat eenige ernstige aanwijzing bestaat, dat dien avond door een burger is geschoten. En dat de fatale schoten zijn gelost door de politie zelve en wel door de der militaire politieterwijl hij tevens drie andere personen (Daer, H. Bec kers en Scherders) heeft verwond en dat zeer waarschijnlijk de agenttwee personen (Poolmans en Buncke) heeft ver wond, alsmede dat een persoon (Willems) is verwond, alles door te schieten. 5. Dat, behalve aan het optreden van bovengenoemd kwaadwillend deel der Maastrichtsche bevolking, aan het slechte beleid van den burgemeester en den com missaris van politie te Maastricht, te we ten: het zich niet op de hoogte stellen en houden omtrent den toestand zooals deze zich in het verloop van 21 Juli tot 16 Oc tober 1929 heeft ontwikkeld en verergerd, en, voor zoover zij dit wel zouden hebben ge daan, het verzuimen van het nemen van maatregelen, welke door genoemden toe stand geboden waren, te wijten is geweest, dat de gebeurtenissen in Maastricht zich aldus hebben ontwikkeld en verergerd, dat hetgeen in den avond van 16 October 1929 is gebeurd, kon plaats hebben en zelfs moest plaats vinden, terwijl den commissaris van politie bovendien het verwijt treft, dat hij gedurende deze voor zijn politie-agenten zoo moeilijke tijden, deze zonder behoorlijke lei ding heeft laten optreden en handelen, waarbij men de leiding van een zoo jeugdi gen adjunct-inspecteur van politie (Seelen, later Boersma) moeilijk als deugdelijke lei ding kan beschouwen, met gevolg dat deze politie-agenten te recht de overtuiging kre gen, aan hun lot te zijn overgelaten en op eigen verantwoording te moeten optreden, waarbij ten slotte deze agenten door den overmatig zwaren dienst, hoewel meestal vrijwillig op zich genomen, om hun colle ga's bij te staan, zoo overspannen raakten, dat ernstige gevolgen niet konden uitblijven, des te eerder, waar de commissaris van po litie had nagelaten, zijn agenten voldoende bekend te maken met gebruik der vuurwa pens, waarmede hij ze had uitgerust. 6. Ten aanzien van de arrestatie van den heer Pletsr valt het volgende op te mer ken: Dat den betrokken substituut-officier van Justite, mr. Kneepkens, door den commissa ris van politie in den avond van 16 Octo ber 1929 een ontwerp proces-verbaal werd overgelegd, hetwelk hem recht gaf aan te nemen, dat bewezen kunnen worden, ook ondanks de ontkentenis van Pieters, dat de ze zich had schuldig gemaakt aan oprui ing, strafbaar gesteld bij art. 131 Wetb. van Strafrecht, in welk geval voorloopige hech tenis kan worden toegepast. Dat, gezien den toestand in Maastricht, de ernst der opruiing en de vrees dat Pieters, van wien men wist, dat hij steeds te voren de bevolking had opgehitst, niet nalaten zou daarmee voort te gaan, de aanhouding van den heer Pieters niet alleen gerechtvaardigd, doch tevens noodzakelijk was. Dat weliswaar thans na het gerechtelijk vooronderzoek, gebleken is, dat bij vervol ging door gebrek aan bewijs geen veroor- deeling zal kunnen volgen, doch dat dit geen invloed heeft op de juistheid en wettigheid van de door den sufbstituut-officier van justitie op 16 October 1929 genomen beslis sing, tot aanhouding van den heer Pieters. Dat terzake hiervan derhalve geen na dere opmerking zou noodig zijn, ware het niet, dat het mij voorkomt, dat het van wei nig tact en smaak van den commissaris van politie getuigt, dat hij den heer Pieters op den morgen van den 17en October 1929, on geveer 9 uur, geboeid en omringd door een groote politiemacht van het hoofdbureau naar het Paleis van Justitie heeft doen ge leiden, terwijl de door hem aangevoerde gronden, welke hem daartoe brachten, niet steekhoudend zijn, daar hij immers hetgeen hij zegt te hebben willen voorkomen, juist daardoor heeft uitgelokt. ULVENHOUT, 12 Augustus 1930. Menier, om te kla- taaar 't is gin £end jaar, ami- t Valt van al teanten teugen. Is toch zo'nen San tijd, ee! Wit nlemeer '6 beter bent 'hen goeien of 'hen kwaaien 't. me vruger bed gongen, dan keken me nog 's ef- J naar de maan, in welken hoek d'n sting en bepeisden goeie en kwaje Jten veur 't gewas op de velden, dat stillekens te slapen lag onder 't «teel van 't zuiveren maantje. En as lan de klink van de deur omgooiden, 'h klein bietje aangst, zou 't van- "t wel goed gaan? dan gongen deur ale dürp zoo stiekum de schietgebed- 'e hogte in, naar achter de sterrekes; gongen me zwijgend ons uitkleejen, ta nog 's effekens naar de locht en zwijgend in de bedstee, mee alle ""hten bij de velden, die 'nen heelen nacht blootgesteld laggen aan de wispel turige natuur, zonder da-g-er zeivers bij was. „Jah!" zuchtte Trui dan, as me onder de wol laggen en ik antwoordde: „jah!" en dan begrepen me mekare wel. En as er dan 'nen wind gestooten kwam teugen 't huis op; as dan de takskes van d'n notelèèr teugen de pannen rooschen; of as me-n-'t bosch in de verte heurden zuchten, dan brak ons 't zweet wel 's uit. Dan zeeën me niks, maar wiesten van mekaar da me wakker laggen, mee wijdopen oogen en 't hoofd 'n bietje van 't kussen af om alles goed te kunnen belüsteren. Ja, amico, dan gongen me wel 's mee veul, heel veul zürgen slapen, veural toen me pas begonnen wa ren en éénen nacht oew heelegaar zouw emmen vernield. Oew ebben-en-houwen naar de pinnekes! Maar nouw? Ge sallemaandert 's aves dikkels d'n klink om mee veul lawijd, lot maan, wind en sturm naar d'n duvel loopen en 't eenigste wa-d-oew hart nog hee, da zijn de bies- ten. Waant 'nen vetten of 'nen schralen oogst, veur mijn part heelemaal ginnen, 't is allemaal één toet mem! In 't veurjaar, Mei en Jun(j, toen groeide en bloeide-n-ailes onder 't stovende zon- neke, da ge gezeed zouw emmen: 't zon- neke strooit goud over ons laand! Blomkoolen, amico, 'n veld vol, zoo groot as oewen kop, da ge ze mee twee haanden dragen moest, keb ze verkocht veur drie centen per stuk. Sodemerel, ge kun 't kostelijke goed toch nie laten verrotten op d' èèrde! Maar op die manier schiet 'r nie veul mee op. Wor-d-oew zweet nie betaald! Me ploeteren veur d'n keizer z'nen baard; veur noppes. En daar kunnen we zeivers nog gin kwaaie segaar veur koopen, amico. Gaat 'r dus maar èèrn staan! Neeë, zoo is 't gin aarigheid meer. En nouw is op 't end van 't liedje de rom mel nog verrengeld ok. 't Koren, dat er bij gestaan hee as 'n zee van goud, lee plat geslagen teugen d' èèrde. Bakken water zijn d'r opgekledderd, da-d-et loswoelde-n-uit d'n papperigen grond. D'n stürm is 'r deur getrokken da-d-et er allemaal neerleet as weerborstels. En as ge me nouw vragen zouw: „is da-d erg veur oew?" dan zou 'k motten zeggen: „verstaampt as 'k 't weet." Toen 't in d'n veurzomer allemaal vol van schoone beloftes was, is 't bij die be loftes gebleven; nouw alles plat leet, ollee nouw val 't messchient nog 'n bietje meel En daarom: as me 's aves naar bed gaan, kijken Trui en ik mekare 's aan mee 'n paar doffe koeienoogen en praten nergens over. In bed fteur ik ze dan wel 's zuchten, maar dan doei 'k maar net of ik slaap....! De marten worren ier volgegooid mee gruuntes en fruit uit d'n Bels en as ge 'n kwartje in oewen zak stikt, dan kopte veur 'n groot huishouwen veur twee, drie dagen de schoonste gruunten. Komkommers as èrmen, drie veur 'n dubbeltje! Prin- cesse-boontjes, 'nen stuiver d'n kielo, Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 12 Aug.H. J. Goorhuis, kantoorbediende, Enschede. R. c. Mr. van Schaek Mathon. Cur. Mr. Dr. J. M. J. Baak, Enschede. 13 Aug. Stichting „Sportpark Amstel- rust" Amsterdam, Amsteldijk 319. R. c. Mr. P. H. Smits. Cur. Mr. N. J. Vonck, Amster dam, Heerengracht 274. 13 Aug. Meijer Abrams (fa. Abrams en Zn.), koopman, Amsterdam, Brouwers gracht 43. R. c. Mr. P. H. Smits. Cur. Mr. F. Paradies, Amsterdam, Sarphatistraat 20. 13 Aug.L. Th. van Hilst, koopman, Amsterdam, Dapperstraat 37 I. R. c. Mr. P. H. Smits. Cur. Mr. F. Paradies, Amster dam, Sarphatistraat 20. 13 Aug. W. van Schaik, koopman, Am sterdam, Korte Koningsstraat 2b. R. c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. F. Paradies, Am sterdam, Sarphatistraat 20. 13 Aug.V. Schuckert, mecanicien Amsterdam, Rozengracht 62. R. c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. W. F. Schokking, Amsterdam, Leidschestraat 86. 13 Aug. D. van der Pol, 's Graveland, Zuidereind. R. c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. W. Royaards. Hilversum, Groest 75. 13 Aug. G. C. H. van 't Hof, koopman, Amsterdam, Molukkenstraat 106II. R. c. Mr. V. G. A. Boll. Cur. Mr. W.F. Schokking, Amsterdam, Leidschestraat 86. 13 Aug. C. J. Korf, loodgieter, Amster dam, Oude Doelenstraat 14. R. c. Mr. V. G. A. Boll. Cur. Mr. W. F. Schokking, Am sterdam, Leidschestraat 86. 13 Aug. J. F. B. Böke, stereotypeur, Am sterdam, van Rappardstraat 21 hs. R. c. Mr. V. G. A. Boll. Cur. Mr. F. Paradies, Amster dam, Sarphatistraat 20. 13 Aug. Pr. van Hijfte, landbouwer, IJzendijke (Grens). R. c. Mr. Th. Portheime Cur. Mr. J. Erasmus, Oostburg. Opgeheven wegens gebrek aan actiefG. Lijmer, echtgenoote van A. Sturkop, Am sterdam A. Sturkop, Amsterdam De han delsvennootschap onder de firma Gebr. A. J. en A. L. van de Laar en haar vennooten A. J. van de Laar en A. L. van de Laar, Sparreweg 18, Amsterdam. Vernietigd door Gerechtshof Amsterdam 5. Aug. J. W. van Attekum, Utrecht. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 13 Aug. Koen Gerardus Kaspar Hanselman, automobielreparateur, Hillegersberg, Nieuwe Kerkstraat 11, zaak drijvende onder den naam van Hanselman's Automobielbedrijf, Kievitstraat 11, Rotter dam. R. c. Mr. G. C. B. E. Suringar. Cur. Mr. H. H. Tels, Rotterdam. (Na intrekking der op 21 Februari 1930 verleende surcéance van betaling). 13 Aug.Jan Willem de Jong, timmerman, Pernis, Wilhelminatraat 5- R- c. Mr. G. C. B. E. Sutinger. Cur. Mr. W. Schippers, Vlaardingen. 13 Aug. Jacob de Gelder, werkman, Rot terdam, Roggestraat 38. R. c. Mr. G. C. B. E. Suringar. Cur. Mr. H. Sanders, Rotter dam. 13 Aug.Wilhelmina van den Oever, kiosk-verkoopster, Rotterdam, de la Rey- straat 14a. R. c. Mr. G. C. B. E. Suringar. Cur. Mr. C. Schürmann, Rotterdam. 13 Aug. Leendert van 't Hoff, werkman, Rotterdam, Zuidhoek 207. R. c. Mr. G. C. B. E. Suringar. Cur. Mr. D. D. van Waard huizen, Rotterdam. 13 Aug. Lambertus Cornelis Stenstra, colporteur, Rotterdam, Linker Rottekade 99. R. c. Mr. G. C. B. E. Surtingar. Cur. Mr. W. Nolen, Rotterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief13 Aug.J. A. van Tiel, Rotterdam 13 Aug. F. A. M. C. Verheijden, Rotterdam 13 Aug.: H. A. Schell, Rotterdam 14 Aug.J. H. Ottenheim, Maarheeze. Toen dezer dagen de regen met bakken van den hemel viel, fietsten te Den Haag twee inspecteurs van politie naar huis, on bekommerd om den regen, want ondoor dringbare regenjassen en hooge laarzen be schermden hun uniform. Bij het Vredespa leis gekomen, werd hun hulp ingeroepen door een dame, die zich het lot had aan getrokken van een ventje, een jaar of 9 oud, met een afgereden fiets, zonder regen jas, door en door waternat. Hij was den weg kwijt en de dame kon hem niet helpen. Hij bleek in een straat te moeten zijn, die in de buurt van het Valkenboschplein ligt. Het trof, dat beide inspecteurs die richting uit moesten en dus zeiden ze tegen den jongen maar met hen mee te fietsen. Het bleef maar regenen. Had de jongen weinig lust om nog natter te regenen? Kon hij niet meer? Hij talmde zoo! Hortend en stootend kwam het er uit: hij dacht bij den duivel te biecht te zijn gekomen, want hijhadgeen rijwielplaatjeMaar hij was het heusch eerlijk verloren. De Minister van Financiën zal wel geen circulaire doen uitgaan om aan te dringen op strenger controle op de rijwielmerken, als wij mededeelen, dat de beide inspecteurs in dit geval een heel klein beetje hun plicht verzaakten, den jongen op lieten stappen en hem meenamen. Onderweg keken tij af en toe eens om, om te tien of de drenkeling er nog was. Opeens waren tij hem kwijt. Zij keerden om en ja hoor, een eindje terug vonden zij den jongen, morrelend aan het wrakke kar retje. De versleten ketting was van het ont zette kamrad geloopen. Nogal handig her stelde hij het mankement. Intusschen bleef het regenen. In gematigd tempo, met het oog op den ketting, trok men verder en in de buurt van het Valkenboschplein gekomen, wezen zjj den jongen den weg. Maar de vraag had zich opgedrongen wat een jongen van negen, tien jaar, met zulk weer bij het Vre despaleis en in een straat bij het Valken boschplein moest doen. En dus hoorden ze hem uit. Neen, hij woonde niet in die straat. Hij logeerde er. Hij kwam uit Nijmegen. En wat hij bij het Vredespaleis deed? Alsof het heel gewoon was, gaf hij het antwoord: hij was in de Prinsestraat geweest om 'n post zegel te halen. In den regen. Vr. Ik ga deze maand de gemeente ver laten. Moet ik nu den geheelen aanslag be talen van de personeele belasting, die f 54.72 bdraagt. Indien dit niet het geval is, hoe veel dan wel? Antw. U kunt ontheffing aanvragen voor de maanden, die nog niet zijn ingetreden als u de woning verlaten hebt. Vr. 1. Hoe kan ik een koolteervlek uiteen rose popeline japon verwijderen? H. Hoe harsvlekken uit een blauw che viot costuum? Met spiritus heb ik het ge probeerd, maar dan geeft het goed af. Antw. I. Met alcohol van 70 pet. verkrijg baar bij uw drogist. II. Zie antwoord an der L Vr. Ik ben in Januari 1931 18 jaar ge worden en woon te Velsen. De eerste letter van mijn naam is H. Kunt u mij zeggen of ik vrij ben van militairen dienst? Antw. U kunt dat veel vlugger aan de afdeeling Militie van Velsen informeeren dan bij ons. Wendt u dus tot die secretarie. Maar in Velsen zal men het ook nog niet weten omdat de inschrijving voor de militie voor uw lichting pas in Januari plaats heeft. Vr.: Mijn broer gaat 18 Augustus vrijwillig in dienst bij de Zeemacht. Ik ben goedgekeurd voor de lichting 1931. Ben ik nu vrij van dienst? Tot wien moet ik mij wenden om vrijstelling? Ik woon in Hoofddorp. Antw.: U bent vrij. Wendt u tot de ge meente-secretarie in Hoofddorp, afdeeling Militie. Vr. Ik wil leeren typen. Weet u ook of in de wintermaanden in Haarlem 's avonds een cursus daarvoor gegeven wordt? Zoo neen, weet u ook een school, waar ik typen kan leeren? Antw.: Dergelijke adressen kunnen wij in deze rubriek niet opgeven, maar raadpleeg onze advertentierubriek eens geregeld. Vr. Ik woon in Heemstede. Mijn dochter is in betrekking te Bloemendaal en verdient f 40 per maand, f 480 per jaar. In de R. I. B/ is tij nu aangeslagen naar een inkomen van f 1000, aftrek noodz. levens- onderh. f 900, voor totaal f 6.75 Is dat juist? Antw.: Ja; w(j veronderstellen tenminste, dat uw dochter ook kost en inwoning ge niet behalve haar loon van f 40 per maand. Vr. Ik woon in IJmuiden-Oost, ben ge huwd en heb drie kinderen beneden de 21 jaar thuis. Nu ben ik in de belasting aan geslagen naar een inkomen van f 2050, kin- levensonderhoud f 850, voor hoofdsom met opcenten Leeningsfonds 1914 en provincie f 50.82, totaal f 72.57. Is deze aanslag in orde? Antw.: Ja, als uw inkomen f 2050 is. Vr. Weet u een middel om vlekken van groene haring pekel uit bijgaande stof te verwijderen? Antw.: Omdat de kleur uitgebeten is, kan hier alleen ultstoomen helpen. Vr. Kunt u mij zeggen, of er in Augus tus nog een goedkoope trein naar Apel doorn gaat? Ik woon in Noordwijk. Antw.: Ons niet bekend. Wend u tot den ambtenaar van een spoorwegstation. Vr. Ik woon in de gemeente Haarlem, werk in de gemeente Haarlemmerliede en ben in de forensenbelasting aangeslagen voor f 16.80. Zuiver inkomen f 1118, noodz. levens onderhoud f 600, gem. ink. bel. f 16.80. Ik heb geen kinderen. Is deze aanslag juist? Antw.: Ja. Reken 's uit, amico, eer ge 'nen kielo van die boontjes geplukt het! En da veur vijf centen. Nouw reken ik nie d'n zaai, 't spit ten van d'n akker, 't wiejen, 't maanden- laank verzurgen, 't naar de stad brengen, enzoovoorts! 't Uitgaan mee d'n gruuntenwagel, ok daar is d' aarigheid heelegaar af. Die wef- kes die pingelen, die pingelen amico, neeë jonk, ze halen 't bloed onder oew na gels vandaan! En gif ze 's ongelijk? Keb er ééntje bij, ollee, as t nie zo 'n aardig ding was, ha 'k ze allaank ge zeed waar ze naar toe kon loopen, maar hoe gaat da, ee? 't oog wil ok wa emmen! Vleeje week docht ik zoo, toen 'k bij d'r had aangebeld, nouw za 'k oew toch 's gin kaans geven om weer af te leggen te pin gelen. „Mèrgen, mevrouwke", zee ik goed ge mutst, toen ze veurkwam, „smerig wirke, ee! Wa zal 't zijn vandaag?" 'k Had 'n leut, stiekum leut, amico, waant ik docht zoo: 'k zal oew vandaag veur zijn, schat van 'n bloedzuigerske! Ze kwam aan d'n wagel, trok 'n heel be denkelijk gezicht en wees naar 'nen blom kool, groot genogt veur 'n weeshuis. „Kost ie?" vroeg ze. „As ge nouw vandaag 's nie pingelt", zee ik, „dan za 'k oew 'nen prijs noemen waar ge 'm zeivers nie veur maken kunt!" ,,'t Zal me benieuwen", dee ze uit de hogte. „Hier", zee ik, en ik pakte-n-'m mee twee haanden vast, „die krijgde nouw vandaag 's veur niks; 't is toch kepot!" En nouw kunde me geleuven of nie, ami co, maar veur ze 'm aanpakte, bekeek ze 'm nog 's van alle kaanten, toen naar d'n wagel of 't d'n gx'ootste wel was en toenzee ze: ,„goed, maar dan mot 'r zo'nen komkommer bij doen veur d'n zelfden prijs." Laat 'k oew vertellen dat d'n blomkool uit m'n haanden over de keien rolde. „Bedaankt veur de klandizie," zee ik en pakte d'n wagel op en riep: „vort Blek!" Toen 'k van den mergen laangst kwam, sting z'aan de deur en riep me. „Wa vraagde veur twee kropkes slaai?" vroeg ze. „Drie kwartjes" zee ik zonder blikken of blozen. „Vijfenzeventig centen?" „Vijfenzeventig cent, jawel!knikte-n-ik. „In gin vijfenzeventig jaren," gromde ze. „Koom ik teugen dieën tijd nog wel 's verom; vort Blek." zee ik kalm en weg waren we. Toen ik 't Trui vertelde, wier ze rood en wit om de beurt en gooide d'r muts van d'r linker- naar d'r rechteroor overentweer. „Daa he'k gin woorden meer veur," zee ze toen eindelijk en da-d-ee ze nog nooit ge zeed. amico! ,,'k Staal perplekt," schudde Trui mee d'ren ko: „denken ze soms da-m-n-et gestolen eemmn?" en ze sloeg mee de vust op tafel da m'nen koffie omviel. En Dubbeleen, de kat, schoot, er van onder de kast. „Keb gruuntes overgtauwen," zee ik, „vaar za'k 't laten?" „Gooi nooike maar op d'n mlestkull," Vr.: Vader en moeder zijn overleden, la ten minderjarige kinderen achter en een be paalde som geld. Broers en zusters willen financieel de kinderen helpen, doch mag nu niet eerst het achtergelaten geld worden ge bruikt? Antw.: Stel u daaromtrent in verbinding met den kantonrechter. Vr. van C. B. te A. Antw. Wij moeten u verwijzen naar de vele malen dat wTij dergelijke vragen reeds hebben beantwoord. Wilt u nog meer weten, komt u dan even op ons kantoor aan. Vr.: Ik ben verhuurd als werkster voor den Vrijdag. Ongeveer zes a zeven weken ben ik bij een mevrouw, die nu Woensdag opbelde, dat ik a.s. Vrijdag niet behoefde te komen, daar tij de stad uit zou gaan. Heb ik recht op loon voor dien Vrijdag? Tot wien moet ik mij wenden. Zij wil nX het loon niet uitbetalen. Antw.: Wendt u tot het R. K. Bureau voor Arbeidsrecht dat eiken Dinsdagavond zit ting houdt in het gebouw St. Bavo, Smede- straat, van half 9 tot half 10. Vr. Kunt u mij zeggen, of en, zoo ja, wanneer het circus Schneider, dat momen teel in Heemstede staat voorstellingen geeft, in Amsterdam? Antw. Ons niet bekend. De heer Schnei der zal echter waarschijnlijk wel bereid zijn u daaromtrent in te lichten. Vr. omtrent het koopen van onzedelijke lectuur. Antw. Uw vraag behoort in deze rubrieK niet thuis. De redacteur van deze rubriek polemiseert niet. Misschien, dat er aanlei ding zou zijn er een ingezonden stuk van te maken, maar dan raden wij toch aan eerst de beteekenis van de advertentie te 1CVraa^?Wanneer en hoe laat vertrekken ier goedkoope treinen uit Alkmaar of Am sterdam naar Nijmegen? Aan het station mijner woonplaats kon men het mij niet mededeelen. Antwoord: Uit Amsterdam vertrekken er nog Dinsdag 19 en 26 Augustus en 2 Sep tember goedkoope treinen naar Nijmegen, Van Alkmaar uit is er tot nu toe nog geen vastgesteld. Het uur van vertrek is 6.38 uit Amsterdam. Vraag: Kunt u mij zeggen, noe ik hars- vlekken uit een rooden gummi-mantn kan verwijderen. Met heet water heeft he* wet geholpen. Antwoord: Hars is onoplosbaar m water. Met alcohol, aether, chloroform, zwavelkool stof of benzine zullen de vlekken wel weg te krijgen zijn. Vraag deze stoffen bij een drogist. Vraag: Hoe zijn de adressen van de hoofd kantoren van Simon de Wit en Albert Heijn? Antwoord: Het eerste is: Haagsche straat 7, Zaandam; het tweede: Oostzijde 77, Zaandam. Vraag I: Is een dagmeisje verplicht, wanneer haar eigen mevrouw op reis gaat, zich te laten verhuren bij familie van deze, en kan haar mevrouw, indien het meisje weigert, haar daarvoor ontslaan? Vraag II: Is het geoorloofd, op Vrijdag soep van Maggi-blokjes te gebruiken? Antwoord I: Het meisje is daartoe niet verplicht en mevrouw heeft dus niet het recht dit als een dringende reden tot ont slag te beschouwen. Met inachtneming van den opzegtermijn mag zij natuurlijk zelf» zonder opgaaf van redenen ontslaan. Antwoord II: Neen. Uit een onderzoek door een scheikundige is komen vast te staan, dat zich in de Maggi-aroma geen extract van vleesch bevindt en dat dit zui ver plantaardige stoffen bevat. Dit kon niet met dezelfde zekerheid ge zegd worden van Maggi-bouillonblokjes en soeptabietten. Hieruit valt op te maken, dat op Vrijdag wel soep van Maggi-aroma, maar niet van Maggi-bouillonblokjes of soeptabletten mag worden genuttigd. Vr.: Wanneer ik mijn woning laat aan sluiten aan het Provinciaal Waterleiding net, waartoe ik verplicht ben om niet met den strafrechter in aanraking te komen, kan men mij dan verplichten om de wa terrekeningen te betalen, wanneer ik geen leidingwater gebruik? Ik meen dat voor een paar jaar terug in een dergelijk geval iemand voor de Alk- maarsche rechtbank werd vrijgesproken. Antw.: Als u aangesloten wordt op het Provinciaal net, dan gebeurt dat natuurlijk onder bepaalde voorwaarden door het P. E. N. of door een gemeente vastgesteld; een van die voorwaarden is, dat u een minimum hoeveelheid water af moet ne men, althans betalen moet. U begrijpt hier uit, dat men u in alle geval verplichten kan uw rekeningen te betalen tot het bedrag, dat u verschuldigd bent. Vr. over loten. Antw.: Geen uitgeloot. Vr. 1: Ik ben voor eenige jaren gehuurd. Nu is mij een ongeluk overkomen. Is mijn patroon nu verplicht, zes weken vol loon uit te betalen, of alleen datgene, wat de Ziektewet uitkeert? Vr. 2: Hoeveel procent van het loon geeft de Land- en Tuinbouw Onderlinge bü een ongeval? Antw. 1: Uw patroon is niet verplicht aes weken loon uit te betalen, tenzij hij daar toe uit anderen hoofde, (arbeidscontract b.v.) gehouden is. 2. De tijdelijke uitkeering, welke 42 da gen duurt, is 70 pCt. van het loon, dat ln de aan de ziekte voorafgaande week is verdiend. De niet-tijdelijke, die na zes weken begint is 70 pCt. van het gemiddeld loon, dat door soortgelijke arbeiders in een jaar verdiend wordt, gedeeld door 52. Vr. Op welke dagen is het kijkdag en verkoopdag in het Notarishuis aan de Bilderdijkstraat? Antw.: Huizenveiling wordt altijd Don derdag om de 14 dagen gehouden. De meubilairveilingen Dinsdag en Woensdag. De Kijkdag is des Maandags van 10 tot 4 uur daaraan voorafgaande. De verkoo- ping begint om 10 uur. foeterde Trui en toen amico, ollee, t is haard, jonk, toen sprongen twee groote tranen in d'r oogen. „Emmen daar ons zweet veur gelaten?" snikte ze en toen hé'k de boel maar stil- lekes ln 'n hoekske van d'n stal geleed, om weg te zijn, waant 'k zie Trui veul liever mee heele serviezen „werken" as mee twee tranen. En zoo schèrelen me deur d'n tijd. tSssn dag leggen me d'r nog centen bij en zooas ik al zee, 't eenigste wa nog iets beteekent. is 't vee. Van d'n mulk krijgen me nog gèèf geld omda'k 'm nie aan de fabriek lever maar aan m'n klaanten en 't verkens- vleesch, och ja, 't gaat! 't Hoeft teminste nie heelegaar veur niks van d'haand en da's teugeswoorig al "hen groote! 'k Weet nie waar 't naar toe mot mee d'n boer. Van alle kaanten wordt ie platgedrukt en waar de meesten mee Bamis d'ren pacht vandaan motten halen, (da's begin October), da's mijn 'n raadsel. Maar da ze 't vandaag uit d'ren mond motten sparen, nimt da van me aan, amioo! Waant feljiet-gaan, da's bij d'n boer nog altij schaande! Amioo, "k gaai d'r maar af scheien, 't Is ginnen rooskleurigen brief deuzen keer, maar 'k kon 't nie laanger veur me houwen. Da wefke van deus week hee heelegaar de deur dicht gedaan mee d'ren blomkool- veur-niks as ze 'r nog 'nen komkommer bij kedoow kreeg. Ontvang dus veul groeten van Trui en at altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRé.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 15