?T1 I I"" II K PIJLTJES rWEEDE BLAD ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1930 BLADZIJDE 1 ELCK WAT WILS ONWAARDIGE VOORLICHTING GEMENGD NIEUWS Levendige smokkelhandel langs de grens Het auto-ongeval van den heer Valk Ongeval bij het slachten Ongeregeldheden te O.osterwijk Brand in een kapokfabriek A-to op het trottoir Kar door een trein gegrepen Gecompliceerd ongeval een feestelijk versierde boot in heemstede ter gelegenheid van PASTOOR NIEUWENHUIS. Inbreker gevat Door een vrachtauto overreden Onbemand jacht Trekjes No. 666 Ik vermoedde, (Jat het ontdekt Bediende: Laat me nou maar gaan.. Twee gevaarlijke Italianen gevat Betongoot neergestort In het ruim gevallen Een £oed zaakje Polder overstroomd De redactie van de „Stads-Editie der Opr. ïaarL Crt." reageerende op 't door ons aan haar adres gericht verwijt van onwaardige foorlichting inzake de Vlaamsche kwestie, rerschuilt zich achter het feit, dat het door >ns gewraakte stukje in haar blad was opgenomen onder de rubriek „Uit de Pers". Zij doet dat op een toen, waaraan lezers van Belgische bladen zeer gewoon zijn (men denke slechts aan de onsmakelijke, fel-per- soonlijke verkiezingscampagne, die men in België en Frankrijk beleven kan), maar waarvan de Nederlandsche journalist zich over het algemeen verre houdt. Wij ook zullen haar op dien weg niet volgen, omdat zulks gemis aan woorden en argumenten zou verraden. Wat het verweer zelf aangaat, moge de redactie van de „Opr. Haarl. Crt." er aan herinnerd worden, dat ook de rubriek „Uit de Pers" een jntegreerend deel uitmaakt van het dagblad, waar zij in voorkomt. Ook voor die rubriek, evengoed als voor de ru briek „Ingezonden stukken" is de redactie Verantwoordelijk, omdat ook die rubrieken een cachet geven aan de krant en de men taliteit van de redactie leeren kennen. De redactie van de „Opr. Haarl. Crt." zal er niet aan denken, veronderstellen wij, in de ru briek „Uit de Pers" pornografische lectuur over te nemen. Zij maakt dus voor die ru briek een selectie, een keus; de rubriek is geen vuilnisbak, waar alles in wordt gegooid, maar (in den gedachtengang van de redac tie) een bloemlezing van het beste en meest juiste wat in de Pers is te vinden. En nu is het die selectie bij het overnemen van het stukje van den heer Balthazar, welke wij gispen en waarover tal van Haariemsche katholieken verontwaardigd zijn. Dat heeft met onpartijdige voorlichting geen sikkepit te maken. Want geen redactie, die zich respecteert, stelt iemand in de gelegenheid noch in „Uit de Pers" noch in welke andere rubriek ook dingen te vertellen, Waarvan zij weet, dat het leugens zijn of onnoodig felle beleedigingen voor één of meer personen, waarvan misschien zelfs le zers van de krant. Wat „Vooruit" schreef en de redactie „O. H. Crt." als het beste in de Pers verder verspreidde, was apert een leugen en beleedigend. De eenige rechtvaar diging, die de redactie van de „Opr. Haarl. Crt." dan ook geven kan, is aantoonen, dat het betoog van „Vooruit" geen leugen is of dat zij niet wist, dat hier leugens en belee digingen werden gedebiteerd. Het opnemen van stukjes in de rubriek „Uit de Pers" houdt, vooral voor een zich neutraal noemend orgaan, in, dat gewetens- Vol het hoor en wederhoor worde toegepast. Dat doet de redactie van de „O. H. Crt." in de Vlaamsche kwestie niet. De redactie geeft daarin eenzijdige voorlichting. Niet alleen van den politieken kant, maar ook en dit vooral trekken wij ons aan wat het stelling nemen tegen de kerkelijke overheid betreft. Dat is harer onwaardig en daarmede komt zij aan haar eersten plicht te kort. Ten slotte: De redactie kan zich voortaan de moeite sparen, te veronderstellen, dat het ons in dergelijke gevallen te doen is te wij zen op het onwaarachtige van de neutra liteit in een dagblad. Dat behoeft zij niet te insiniueeren, want wij erkennen zeer gaarne, dat dit ons doelwit is, een stelling trouwens, die wij tegenover iedereen willen verdedigen en waarvan de juistheid aanhoudend door de feiten bewezen wordt. Veel smokkelwaar wordt in beslag genomen Men schrijft uit Kerkrade, dat langs de Nederlandsch-Duitsche grens een omvang rijke smokkelhandel wordt gedreven, voor namelijk in koffie. Woensdag v.m. werd in het gehucht Worm, bij Kerkrade, wederom een smokkel auto aangehouden, die behalve 1400 pond koffie, ook een groot kwantum cacao frau duleus over de grens had gebracht. De smok kelaar reed met groote snelheid in de rich ting Aken, waar de hoofdkwartieren der smokkelaars zijn gevestigd en waar voor de smokkelaars een ruim afzetgebied wordt ge vonden. Patrouilleerende douanebeambten kregen argwaan, ze gaven een teeken om te stoppen en schoten in de lucht. De wagen hield stil. De chauffeur werd gearresteerd en de smokkelwaar, tot een totaal gewicht van 800 K.G. werd in beslag genomen. De num mers van den smokkelauto waren vervalscht. De steeds toenemende werkloosheid in Duitschland is aan de toename van den smokkelhandel niet vreemd. Den douanebeambten, wier aantal belang rijk is versterkt, is opdracht gegeven den sluikhandel met de strengste middelen te be strijden. Veel smokkelwaar valt hun in han den, doch van de hoeveelheid smokkelwaar die in veiligheid kan worden gebracht, is bij benadering geen overzicht te geven. Behalve' het smokkelen in het groot, per auto, houden honderden personen zich on ledig met het smokkelen van allerlei zaken, die ze onder de kleeren verstoppen. Uit de hechtenis ontslagen De arr.-rechtbank te Budweis (Tsjecho- Sïowakije) heeft de zaak behandeld tegen den heer W. Valk,, leeraar aan de 2e H. B. S. te Amsterdam, die, zooals Donderdag is ge meld, bij een auto-ongeval tusschen Budweis en Trebonj een wegwerker heeft aangereden en verwond. De heer Valk verklaarde zich niet schuldig te voelen. Wel had hij den wegwerker aangereden, maar dit geschiedde niet ten gevolge van nalatigheid zijnerzijds bij het rijden. Bij het passeerer. van een wagen kreeg de auto een ruk, werd naar rechts geslingerd en liep in een greppel. Daar reed de heer Valk 'toen den wegwerker aan, dien hij tevoren niet had gezien. De auto botste tegen den greppelberm en kan telde. Toer. hij weer op den weg was ge bracht vroeg de heer Valk den wegwerker, die in den greppel zat, in het Duitsch of deze niet gewond was. De man verstond dit echter blijkbaar niet, althans hij gaf geen antwoord. Daar de heer Valk geen verwon dingen bij hem zag en zijn vrouw daaren tegen sterk bloedde, zette hij de laatste in den auto en reed naar Budweis terug. Daar de wegwerker ni.et als getuige was verschenen, verdaagde de rechtbank de be handeling der zaak eenice dagen. De heer Valk is op gegever. eerewoord uit de hech tenis ontslagen. De advocaat van den wegwerker heeft op heffing van het beslag toegezegd indien 30.000 kronen cautie wordt gesteld. Schot in den buik De slagersknecht J- L. Sparreboom, te Pernis, wilde een koe doodschieten, toen onverwachts het masker van den kop van het dier viel. Het gevolg was. dat de kogel den man in den buik trof. De ongelukkige is naar een ziekenhuis te Rotterdam overgebracht, waar operatief in grijpen noodzakelijk bleek. Ontstaan door een ergernis gevende familie Een familie te Oosterwijk gaf sinds eeni- gen tijd door twist ergernis, hetgeen de laatste dagen tot ernstige ongeregeldheden heeft geleid. Des avonds hadden voor de woning van bedoelde familie samenscholingen plaats, en daarbij is het tot ernstige relletjes geko men. De burgemeester moest als hoofd der poli tie ingrijpen en liet de menigte na haar tot driemaal toe gesommeerd te hebben, door marechaussée en de politie met den gummi stok uiteen drijven. Woensdagavond vooral was het erg ru moerig en werden er gevoelige klappen uit gedeeld. De betrokken familie heeft inmiddels de gemeente verlaten. De schade beperkt gebleven Gistermorgen om half 8 is bij het in bedrijf stellen der machines door kortsluiting brand ontstaan in de kapokfabriek te Huizen (N.-H.) van de firma Alph. Fermin Jr. te Amsterdam. Bij het overzetten van een schakelaar sloegen de vlammen uit het schakelbord en langs de met kapokstof bezette geleidingsbuizen, wel ke stof vlam vatte, werd het vuur naar alle kanten verspreid. Met handbluschapparaten werd tevergeefs getracht den brand te blusschen, waarna het personeel, met de fabrieksslang op de wa terleiding, het vuur aantasttte. Spoedig ver scheen ook de Huizer brandweer op het ter rein, die met vierslangen op de waterleiding den brand bestreed. Deze bleef gelukkig be perkt tot de fabrieksruimte en de kamers met gekaarde kapok, (enkele duizenden kilo's). De machines hebben alleen waterschade. De omstandigheid, dat het complex bestaat uit vier afzonderlijke afdeelingen, door geslo ten muren gescheiden het zijn vroegere vischrookerijen is de oorzaak, dat de schade beperkt is gebleven; in het tweede gebouw met den voorraad ruwe kapok is al leen eenige waterschade. Het derde en vierde gebouw met de gekaarde kapok bleven vol strekt onaangetast, zoodat de aflevering aan de cliënten kan worden voortgezet. Na ongeveer een uur was men den brand meester. De schade is door beurspolis gedekt. De electrische kracht- en lichtinstallatie was vanwege de assuradeurs nog slechts een paar maanden geleden geïnspecteerd. Man aangereden en overleden Donderdagavond te half zeven reed te Rotterdam een vrachtauto op de Kruiskade in de richting van de stad. Een personen auto kwam uit de Nadorstraat en om aanrijding te voorkomen, week de vracht auto uit, evenwel zoover dat hij op het trottoir terecht kwam, doorreed tot voorbij de Diergaardestraat en daarna weer het trottoir opreed waar hij den 21-jarigen Ifjs- tenbewerker G. van den Berge uit de Kui perstraat in den rug aanreed. De jongen kreeg ernstige inwendige kneuzingen aan de borstkas, aan de hals en aan den rug. Per auto van den G.G.D. is hij naar het zieken huis aan den Cooisingel vervoerd, waar nij aan de bekomen verwondingen overleed. De vrachtauto is in be lag genomen en tegen den bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Ongeluk op een onbewaakten overweg Op den onbewaakten overweg bij wachtpost 51 onder Gennep, is Donderdagmorgen de voermanskar van Geerts uit Hommersum door een trein gegrepen. De wagen werd to taal vernield. De voerman bleef evenals het paard ongedeerd. Eenige perceelen in het donker gezet Te Dorst sloeg een luxe-xauto een ver keerden weg in. Toen de bestuurder dit be merkte, reed hij terug maar nam toen, in plaats van den klinkerweg, het daarnaast liggende zandpad. Op een gegeven oogenblik zakte de auto diep in den bodem, kantelde en kwam in een sloot terecht, na'eerst nog tegen een paal van het electrische licht te zijn aangebotst, waardoor de boterfabriek en enkele andere perceelen 's avonds in het donker zaten. Van de inzittenden liep alleen een klein meisje een onbeduidende wonde op. Door een voerman werd ten slotte met zijn paard de auto uit de sloct gehaald. Onbegrijpelijkerwijze had de wagen weinig of geen averij bekomen, zoodat de reis op „eigen kracht" kon worden voortgezet. Getracht den bewoner te wurgen Toen Woensdagmorgen de heer S. te Venlo in zijn tuin kwam, bemerkte hij dat zijn hond, luid blaffende, pogingen aanwendde om op de trap te klimmen naar den hooi zolder. De heer S., die zich wilde overtuigen of er zich iets verdachts op den zolder be vond, beklom de trap en op het moment dat hij ontdekte dat er een man op den zolder zat, sprong deze laatste boven op den heer S. en poogde hem te wurgen. Op het hulpgeroep van den heer S. kwamen eenige tuiniers, die in de buurt op het veld werk zaam waren, toegesneld en wisten den aan gevallene te bevrijden en den dader vast te houden. De inmiddels gewaarschuwde agen ten arresteerden den inbreker, welke her kend werd als de kolenbezorger J. D. te Venlo. Op het politiebureau bekende hij een poging te hebben gedaan tot inbraak. Bij een huiszoeking in zijn woning werden voorwerpen van diefstal afkomstig gevon den. Hij bekende ook schuldig te zijn aan eenige andere inbraken, die in den plaatsten tijd in Venlo gepleegd 'waren. Het slachtoffer gedood. Gistermorgen is 13-jarige J. H. Kruize uit Groningen, die met zijn moeder te Amersfoort logeerde, op den Utrechtschen weg door een vrachtauto overreden en ge dood .De jongeman is op de treeplank van den auto gesprongen en daar afgevallen, vóórdat de chauffeur had gestopt om hem te laten meerijden. Gistermorgen heeft de sleepboot TlAssis- tent" van de Maatschappij Wijsmuller, de Nieuwediep binnengebracht het jacht „Bel- latrix" dat in het Molengat dreef. Het jacht DE R. K. VEREENIGING VOOR GROOTE GEZINNEN Honderden kinderen van leden der R. K. gisteren in de gelegenheid geweest de wonderen van circus Schneider voor een matigen prijs te bewonderen. Hierboven: de kinderen op stap naar Heemstede. De nieuwe directeur Personen: De diercteur. Een kantoorbediende. Tooneel: Het privé-kantoor van de directeur. Deze schrijft. Er wordt geklopt. Directeur: Ja! Bediende: (komt binnen). MeneerU heeft me laten roepen. Directeur: Jakom es hiersluit eerst de deur goed achter je (bediende sluit de deur)want wat wij te bespreken heb ben moet maar liefst onder vier oogen blijven (bediende komt aarzelend, bijna onmerkbaar bevend, naderb"). Ga daar zit tenhoe heet je ook weer? Bediende: De Koning, meneer. Directeur; O, juist jaIk zal t meteen hiaar zeggenwe zijn er achter gexomen dat hier geknoeid wordtal eenige jaren achtereengestolenda's eigenlijk 't goeie wcord. Er zijn dieven onder 't perso neel en daar ben jij er één van. Bediende: (verbleekend)Meneer.... ik. Directeur; Ontken 't niet, de Koning de bewijzen liggen hier vóór me(toont eenige staten). AsjeblieftWat het je daarop te zeggen? Bediende: öiets Directeur: Bediende: (dof; onverschillig). Och. Niets. was; hèb 'k wel aan de accountant gemerkt... (dwingt zich met veel moeite tot onder danigheid). Wilt u me n' getuigschrift geven, dat me in staat stelt tenminste 'n andere betrekking te vinden? Directeur: Heb je al iets op 't oog? Bediende: Neemaar hier kan ik toch niet blijvenda's duidelijk genoeg (bitter). 'n Dief nietwaar? U zei immers dief? Directeur; Weet je 'r 'n ander woord voor? Bediende: 't Bedrag is toch niet zóó, dat de zaak er Directeur: Doet er niet toe! Als wij niet onvoorwaardelijk op het personeel kunnen vertrouwen, danEn nog wel iemand, die belast is met de cortróle Bediende (met bitter ongeduld)Ja, ja, ja't is erghéél ergzegt u liever meteen maar, dat ik kan vertrekkenda's immers tóch de bedoeling? Wat geeft dat pijnigen allemaal dan? Directeur: Je neemt 'n houding aan, die nou juist niet geschikt is om de gevolgen van je gedrag zoo licht mogelijk te maken. Bediende (sinister gelaten)Ik heb me op dat ergste voorbereiddan valt 't licht mee. Directeur (kwaad)Ik begrijp dat ver vloekte cynisme van jou niet! Voel je dan niet wat je gedaan hebten wat mijn plicht is? Bediende (met trieste spot)U hadt me zeker graag op m'n knieën gezienbid dend en smeekend om me toch asjeblieft te sparenen te bedenken, dat ik de kostwin ner ben voor m'n moederDat hadt u graag gezien, hè? U hadt me dan zeer groot moedig kunnen wijzen op m'n misstapen me hebben kunnen wijsmaken, dat ik blij moest zijn alléén maar de straat te worden opgestuurdo, 't is zoo prettig grootmoe dig te kunnen zijnen anderen de les te lezen in 'n keurig privé-kantoor! Nou dan (fel) dat plezier gun ik 't kapitaal niet! Directeur: Wat zeg je daar? Bediende: Jajaik ben anders dan u dénktzoo zijn er al méér hier, dat ben ik hier gewordenhier! De aanleiding was al héél gemakkelijk'n salaris om te lachenof te huilen, zooals je 't nemen wilten danmaar dat geeft allemaal niksik gun 't u nietmij op de knieën te zien.... we hebben lang genoeg gekropen.... krom gelegen onder 't kapitaal! En nou zal ik .n'n kop ophoudenik schaam me nietsnietsverstaat uwant wat ik gestolen heb, dat is nog niet 't tiende ge deelte van wat me is te kort gedaan. En al zoud u me door de politie laten halen dat kunt ueven 'n telefoontje en ze staan klaar voor 't kapitaal dan nóg niet! En als ik tusschen de politie-agenten werd weg gebrachtdan zou ik willen, dat m'n moe der d'r bij wasniet voor haar, want 't zou misschien d'r dood zijnmaar om de nieuwsgierigen in de ooren te schreeuwen: hier zien jullie nou 'n slachtoffer van 't kapt aal! Eentje, die tusschen de raderen van de kapitalistische machines is doodge knepenen daar staat z'n moeder die nou voortcrepeert op 't hongerloontje van d'r zoon! Ziet u. dót zou ikdót zou ik (zucht en lacht akelig). Nou is 't er uit nou weet u, wal u aan me hebt Directuer: Jadat weet ikGoed goedprobeer nou eerst es kalm te worden de KoningWil je rooken? Bediende (open mond): U zegt Directeur: Steek 'n sigaar op(be diende aarzelt wantrouwend). Als je 't niet doet zeg 'k geen woord meer laat me maar gaanik begrijp 't al u wilt me Directeur: Wat begrijp je? Bediende; Ach, wat geeft 't allemaal Directeur: Dus je rookt niet? (Bediende kijkt b,em even bevreemd aan; neemt dan een sigaar, steekt op). Ziezoodat kalmeert altijd. (Kijkt hem vlak in de oogen). Zeg, de Koning.... ik ben hier nog niet zco lang.... maar heb ik ooit aanlsidim gegeven tot de verwijten, die je me naar 't hoofd hebt ge slingerd? Bediende (rustiger): U persoonlijk niet directdat moet 'k toegeven Directeur: Begin nou eerst es met te ge- looven, dat ik 't goed met je vóór heb Denk je nou werkelijk, dat ik van plan war je te ontslaan? Bediende (zeer verbaasd; haast onge- loovig)Uwasniet van plan? Directeur: Ik was 't waarachtig niet.... Bediende (weer cynisch)O. juistu wil dus zeggen, dat ik m'n kans vergooid heb. Directeur: Je zult toch moeten toegeven dat je 't me niet gemakkelijk maakt te ge- looven, dat je graag zou «villen blijven. Bediende (pauze; crisis): Ik had niet anders gedacht, of u Directeur: Preciesje zag in mij géén persoon, maar 'n stelseldat was niet eerljjk van je, de Koningwant je kent me nog niet voldoendedat is de fout van hen, dit je zoo gemaakt hebben althans voor 'n deelen daarom neem ik 't je niet heelemaal kwalijk Bediende (hoopvol)U bedoelt dus dat u Directeur: Zeg nu eens wat je zelf be doelt. Bediende: Omeneer...... als n wist.... werd geheel onbemand aangetroffen, zoodat men vermoed, dat de opvarenden door een ander schip van boord zijn gehaald. Het was waarschijnlijk reeds op sleeptouw ge weest, daar aan de vlaggelijn nog een nood vlag met NC (hebben onmiddellijk hulp noodig) was bevestigd. Het schip staat vol water. De bemanning gered De bemanning van het jacht „Bellatrix," bestaande uit vier personen: de reeder, zijn vrouw en twee matrozen, zijn gered door het Zweedsche motorschip „Hemland." Zij zullen in een haven in het Engelsche Kanaal wor den geland. Goede vangst van de Haagsche politie De politie te Den Haag heeft gearresteerd twee Italianen, S. P. en L. G., als verdacht van diefstal van een koffer met instrumenten ter waarde van 400.— uit een doktersauto op den Ged. Burgwal, aldaar. Hiermede heeft zij een goeden slag gesla gen. De Italianen waren uit Parijs naar Den Haag gekomen, naar hun zeggen om hier werk te zoeken. Zij hadden hun koffers aan het Hollandsche Spoorstation achtergelaten. Toen zij zich op den Ged. Burgwal bevon den, werd hun oponthoud bij den auto opge merkt door twee personen, zonder dat de Ita lianen er erg in hadden, dat zij werden be spied. Deze (broers) zagen, dat de door hun uiterlijk reeds opvallende vreemdelingen het portier van den auto opengooiden en een tasch of koffer uit den wagen haalden, om daarop hun weg te vervolgen. De vreemde typen liepen naar de richting Boekhorststraat en werden gevolgd door de beide mannen, die toen zij een paar agenten ontmoetten, dezen onmiddellijk op de hoogte stelden van het geen zij hadden waargenomen. Zoo konden de Italianen, terwijl zij den koffer van den dok ter nog bij zich hadden, worden gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overge bracht, waar zij na voorloopig verhoor in voorloopige bewaring werden gesteld. De bagage van de beide Italianen, die aan het station door de politie is gehaald, bleek o.a. een volledige collectie inbrekerswerktui gen te bevatten. Thans wort van politiezijde onderzocht of en inhoeverre zij mede schuldig zijn aan een paar andere diefstallen. Een doode Gistermiddag om half een is op de sluis- werken aan den Westzeedijk te Rotterdam een houten goot van een betontoren naar beneden gestort, vermoedelijk doordat de kabel waaraan deze goot was bevestigd, ge broken is. De goot is neergekomen op den 40-jarigen timmerman L. H. de Krou en den 51-jarigen timmerman Joh. Boch. De Krou heeft het linkerbeen gebroken en kreeg zwa re inwendige kneuzingen. Boch kreeg een hoofdwonde en brak een wervel. Beiden zijn naar het ziekenhuis Cooisin gel overgebracht, waar de Krou reeds aan de bekomen verwondingen is overleden. De toestand van Boch is zorgelijk. Aan de gevolgen overleden Gistermorgen is op het s.s. „Leeghwater" liggend aan de Pelgrimkade te Rotterdam, de havenarbeider J. Menken uit Schiedam in het ruim gevallen. Hij kreeg een zware hersenschudding en overleed spoedig. Er zijn waarzegsters, die je voor de somma van één kwartje de toekomst voorspellen, maar er zijn ook „chique" lui, die hun medemenschen daarvoor knap laten betalen. Wij vonden een dezer dagen in onze brievenbus een circulaire, waarin ons consult op allerlei gebied werd aange boden en waaruit bleek, dat waarzeggen geen kwaad zaakje is. Dat er stevige prijzen gevraagd kunnen worden, be wijst wel, dat er gekken zijn die ze be talen. Voor „zakenlieden" wordt consult ge geven „vanaf 5.Eigenaardig is, dat bij alle tarieven staat „vanaf". Het is bekend, dat wie geloof hecht aan waarzeggerij, nooit genoeg „nieuws" te hooren krijgt en de slimmerds profitee- ren daarvan door altijd „nog meer voor spellingen" aan te bieden, mits men maar betaalt. Voor „fondsenhouders" (anders gezegd gokkers op de beurs) is het tarief ook „vanaf 5.—". Te geef voor een beursspeculant, want als zoo'n waarzegger je inderdaad een tip geeft waar je een paar mille aan verdient, dan is een prijs van 5.waarachtig niet te hoog. „Waarom nog langer getobd en angst gekoesterd over uw vermogen!" heet het in de circulaire. „Gij zoudt zoo gaarne in het bezit zijn van een ruwe curve van een bepaald fonds, teneinde daarop uw calculatie in te stellen. Raadpleegt de wichelroede en gij kunt verzekerd zijn een betrouwbare curve te zullen ontvangen. Reeds velen voor u zijn op die wijze gevrijwaard voor grootere verliezen." Je begrijpt alleen niet waarom dat mensch zelf niet gaat speculeeren „op een ruwe curve". Het moet haar toch geen moeite kosten op slag schatrijk te worden. Voor zieken en lijdenden is het tarief billijker. Het is gesteld op „vanaf 2.50". Geloof echter niet, dat het medelijden is voor de lijdende menschheid. Neen, we hebben zoo het flauw vermoeden, dat de leiding van dit „astrologisch bu reau" een goed menschkundige is. Men zou heel wat klantjes missen als het tarief voor zieken en lijdenden hooger dan een riks was. Hetzelfde geldt voor „het huwelijks- en liefdesleven". Ook voor de trouwlustigen wordt het tarief gesteld op „vanaf 2.50". Hier vooral zal het „vanaf" wel doorloopend een minimum zijn, want met het beetje dat je voor een 2.50 krijgt, zullen niet vele huwelijkscandidaten, die naar een waarzegger loopen, tevreden zijn. Luister echter eens naar de bedragen, die sommige menschen blijkbaar beta len voor het trekken van een horoscoop: Geboorte-horoscoop, met ka rakter en levensbeschrijving 100. idem zonder levensbeschrijving 50. idem als onder a, doch beknopt 50. idem als onder b, doch beknopt 25. Beschrijving van iaarlijksche verwachtingen, per jaar 20. Jaarlijksche verwachtingen, be knopt 10. Correctie van geboorte-uur, met calculatie 10. Wij zullen er niet veel van zeggen, maar dat er menschen zijn, die in den jare Onzes Heeren 1930 meer dan een kermiskwartje voor die pret over heb ben, moge tot nadenken stemmen. Donderdagavond is tijdens een kort doch hevig onweder en de daarbij opkomenden vloed de Sint Louis en Kwisgeldpolder, in totaal 40 H.A. weiland, doordat het Hol- landsch Diep buiten zijn oevers was getre den, geheel overstroomd. Honderd stuks in die polders grazend hoornvee, waarbij eenige paarden, konden nog bijtijds in veiligheid worden gebracht. Nabij de aanlegplaats der Thorbooten wer den vier boomen door den hevigen wind ontworteld. hoe graag ik zou willen blijvenmaar ik kon niet denken, (Jat u Directeur: Ja, dat weten we nu al. En als ik nu zei: goedje blijften 't blijft onder ons wat er gepasseerd is Bediende: Ik zou er u m'n leven lang dankbaar voor zijn. Ik zou u alles terug betalen, zoo gauw mogelijken aan m'n werk zou u zien hoe ik uw goedheid uw Directeur: Zie jedat klinkt heel anders, dan je fantastische tirade van daareven Bediende (smeekend nu)Vergeet dat meneerzou u dat kunnen? Ik had niet durven vermoeden, dat u van plan was me te houdenDat zouden zt bijna nergens doen Directeur: Da's weer 'n onvoorzichtig heid, om dat te zeggen. Bediende: En ik was in 'n toestand. meneer, u begrijpt meWat moest ik beginnenWe zitten op zware lasten En 't ergste is: mn moederals ze weet, waarom ikToen ik merkte, dat 't ont dekt was, heb 'k geen rustig oogenblik meer gehadik kon niet slapenniet eten... en daardoor"c was heelemaal overspan nen toen 'k hier bij u kwam Directeur: Goedgoedik kan 't me indenkenen wat dat hongerloontje betreft Bediende: Och meneerals ik blijven magU zult nooit meer sooiets van me hoorenik beloof 't u Directeur: Dat is verkeerd van je, de Koningals je loon werkelijk beneden 't redelijke peil is, dan mag je me dat gerust zeggenof je laat 't anderen voor je doendat heb ik veel liever, dan dat waarvoor je hier kwamen óók veel liever, dan gekanker onder elkaarje be- g ,jPf, meIk ben blij, dat je net op tijd „ontdekt" werd, de KoningJe kunt blijven. Bediende: O, meneerikik Directeur: 't Is goedik wil 't je niet moeilijker makenga nuenne.... je salaris wordt de andere maand met twin tig procent verhoogdNee, zeg nu niets meerwant dat besluit was er al vóór de „ontdekking" Bediende: Godmeneerwat heb ik mein u in uvergist Directeur (glimlachend): In mü vergist... of in Bediende: U heeft gelijkJa, in u óók maar toch 't ergste in wat u bedoelt 't Zal anders worden, meneerwaaraentig; 't wordt anders met me Directeur: Dan .durl ik je nog wel 't vol gende voor te stellen. Je meende daarnet, dat ik je op je knieën wou hebben.... Nou.... eerlijk gezegd: dat wil 'k ookMaar niet hierJe weet. wat ik bedoel, hè? Of heb ik me daarin vergist, nou we t toch over vergissen hebben. Bediende (beschaamd): U heeft u niet vergistWat zie ik nu duidèlijkdui delijk, meneerdat ik inderdaad intijds werd „ontdekt"(staat op; ziet hem recht in de oogen) 't Zal gebeuren, meneer beslistEn wat zal m'n moeder blij zijn.... Directeur: Om die twintig procent Bediende: Nee, meneer't méést om dat andere! Directeur (reikt hem de hand) w» wor den vrienden, de Koning! DOEK G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5