DE PRIESTERFEESTEN IN ONZE OMGEVING DERDE BLAD ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1930 BLADZIJDE 1 Zilveren Priesterfeest Pastoor P. J. Nieuwenhuis Brandstichting Jubileum Pastoor Aanstoots Oud-Pastoor J. D. M. Meijer De vooravond De hand aan zich zelf geslagen Stakende taxi-chauffeurs KERKNIEUWS De toestand in China volgens den bekenden Chineeschen wijsgeer Hu-Shih De hongersnood in Noord-China 40 jaar priester Hoog uit den toren van de kerk van O. L. V. Hemelvaart aan het Valkenburger plein te Heemstede, wapperde de Neder- landsche driekleur met den pauselijken Wimpel. Feestelijke klokketonen dompelden Wijden omtrek in jubel-stemming, bazuin geschal klonk majestueus en plechtig. De Pastoor van de parochie vierde zijn zilveren Priesterfeest en heel de parochie vierde met hem mede. Een file van twintig auto's, voorzien van breed-wapperende pauselijke vlaggen, haal de de jubilaris aan de grens van de parochie bi. Toen volgde een rijtoer door een groot gedeelte van het dorp. De volgende route Werd gekozen: Kruisweg, Meerweg, Java- laan, Borneostraat, Laan v. Insulinde, Mo- lenwerfslaan, Drieheerenlaan, Wipperplein, Postlaan, Raadhuisstraat en Plein, Valken burgerstraat en Laan, Voorweg, Wilhelmi- üaplein, Camplaan en Heemsteedsche Dreef Intusschen werden aan den ingang van de berk, onder de goede zorgen van zusters, een Zestigtal bruidjes in dubbele rijen opgesteld. Alle meisjes waren gesluierd en droegen ten bouquetje fleurige bloemen. Op het bordes werd de jubilaris begroet en. door twee kleine meisjes toegesproken en welkom geheeten. Dan werd in proces sie door het middenschip van de kerk ge trokken. Eerst de bruidjes, dan de jubila- tis, vervolgens diens broer en zuster, de re gent van het Seminarie de Hoogeerw. Heer bi W. A. Wytenburg, de Hoogeerw. Heer Ör. Th. M. Vlaming, kapelaan Versteeg, bet kerkbestuur etc. De kerk was op zeldzaam fraaie wijze ver- eierd. De twee bogen, die het hoogkoor over huiven waren geheel met roode anjers en rose gladiolen bedekt, terwijl op verschil lende plaatsen in de kerk rozetten waren Aangebracht. Hoofdaltaar en zij-altaren Waren uitsluitend met witte bloemen ver sierd. Van het koor hingen zware Perzische tapijten. Toen de jubilaris en gevolg in het hoog koor hadden plaats genomen, zongen de geloovigen een feestlied, terwijl de bruidjes ®en „Weest Welkom" ten gehoore brachten. De kapelaan van de parochie, de Weleerw. Öeer J. R. F. Versteeg beklom vervolgens het spreekgestoelte tot het uitspreken van ®en rede. Het is voor mij een zeer aangename taak, aldus spr., D, pastoor, aan den vooravond *an Uw zilveren priesterfeest een woord van Welkom toe te roepen en een gelukwensch toe te voegen. Ik doe dat namens geheel he parochie, namens jong en oud, namens groot en klein, arm en rijk. De parochie wil de dit blijde jubileum eenparig met U vie len. Het is een heerlijke gewoonte van het Christenvolk priesterjubilea te vieren, daardoor wordt God eer gegeven voor de hooge waarde van het priesterschap en Wordt het medeleven van het volk met zijn Driesters ten nauwste versteekt. Voor dit jubileum is echter nog een bij zondere rede. Het is een feest van iemand, die een zwaar werk, dat hem door den Bis- Schop werd opgedragen, met veel zorgen, be wonderenswaardige kracht en blij Gods ver bouwen volbracht heeft. Daarvoor danken Wij den jubilaris vandaag, wij brengen hem Onze hulde en in hem danken wij God. Daarom is dit kerkgebouw met bloemen Versierd, omdat de bloemen de liefde van de menschen vertolken. Daarom hebben de blokken hun bronzen feestgeluid doen hoo- *en, de klokken die wij U schenken ter ver hulling van Uw hartewensch. Wanneer U morgen het H. Misoffer op draagt, zullen velen met U een gebed ten kernei opzenden om zegen over onze pa- tochie af te smeeken en te vragen, dat U dog vele jaren voor ons gespaard moogt blijven. Alle parochianen zijn er van over tuigd, dat U steeds aan de verfraaiing van Cw huis gearbeid hebt, dat de ijver voor bet Huis des Heeren U verslonden heeft en dat dit het middel is ter zaligheid. Moge Cw sieraad, Uw kerk, veel goeds in deze barochié schenken en moge U als Herder dog vele jaren blijven werken tot heil van de vele zielen die aan Uw zorgen zijn toe- Vertrouwd. Vervolgens werd een kort lof gehouden, Waarna de geloovigen weder een feestlied op de wijze van „Aan U, o, Koning der Eeuwen" Zongen. In de pastorie kwamen afgevaardigden Van alle corporaties en vereenigingen in de barochie bijeen, om den pastoor het ge- Schenk van de parochie aan te bieden. t>e voorzitter van het feestcomité de heer dos. M. J. Braam sprak den jubilaris als Volgt toe: Het is mij een groot genoegen U, namens bet feestcomité en namens de heele Faro- chie, te mogen toespreken en de eerste te 2Ün om U, Eerwaarde, met Uw zilver jubilé Keluk te wenschen. U zult zeker van mij niet verwachten, dat ik van het begin Uwer Priesterlijke loop baan af Uwe daden en verdiensten herdenk, blaar gaarne zou ik er toch eenige noemen uit de laatste vijf jaren: den tijd dat wij allen U meer van nabij kennen. Het is zeker geen gemakkelijke taak ge weest welke U destijds werd opgedragen om een nieuwe kerk hier in Heemstede te bou wen: een kerk waarvoor geen enkel fonds bestond en waarvoor zelfs nog geen grond aanwezig was, welke dus eerst nog duur ge kocht moest worden. Het heeft mij, die de plannen van het be gin af heb meegemaakt, altijd getroffen, dat u van den eersten dag af aan steeds wist wat U wilde en met taaie volharding Uw plannen hebt ten uitvoer gebracht, welke plannen door Uwe omgeving wel mooi wer den gevonden, doch naar ons idéé finantieel te moeielijk waren. U hebt U daar altijd overheen gezet, doch zult toch dikwijls nog de groote zorgen hiervan voelen. Uwe pa rochianen hebben U wel altijd de lasten goed helpen dragen, doch dit zal nog jaren zoo moeten blijven, wilt U niet in nog groo- ter zorgen komen. Hoe dit ook zij, U heeft ons een mooi kerkgebouw bezorgd, waarvoor wü U zeer dankbaar zijn. Ook de aankleeding der kerk is aangenaam en goed gekozen, ofschoon van nabij gezien sommige dingen wel zeer licht zijn en het stempel dragen van hun prijs, doch het bewijst juist dit, dat U in dit opzicht ook met Uw middelen woekert om Uw kerk een aangenaam aanzien te geven. Laten wij hopen dat milde gevers en trouwe bijdragers aan de Collecte voor de Kerk-sieraden hierin spoedig nog veel zul len verbeteren en aanvullen. Ook de zorgen voor een afzonderlijke be graafplaats waren nog aan U toevertrouwd en, dank zij de royale medewerking der ge meente, is U hierin ook bijzonder goed ge slaagd, al heeft dit nog groote offers ge vraagd; de wijze, waarop U dit Kerkhof met Kapelletje heeft ingericht, heeft zeker ieders goedkeuring en wij zijn U ook hier voor zeer dankbaar. Ook wat het Onderwijs betreft, heeft U reeds veel tot stand gebracht door het bou wen van een mooie en moderne bewaar- en naai-school, terwijl de plannen voor den bouw eener jongensschool niet door Uw schuld nog niet zijn uitgevoerd, maar nu toch zeker binnen niet al te langen tijd tot uitvoering zullen komen. Dit zijn slechts enkele grepen uit Uw werken in ons midden. Dat U nog verdere plannen heeft voor patronaatsgebouwen enz., als er maar geld voor is, bewijst wel dat U veel voor de geestelijke belangen Uwer Parochianen voelt en als Priester Gods niets onbeprofed zal laten om onze zalig heid te bewerken. Eerw. Jubilaris! Dat wij, Uwe Paro chianen, U hiervoor dank schuldig zijn, be seffen wij en daarom is het ons ook een groot genoegen, op Uw Zilveren Priesterfeest één Uwer hartewenschen te vervullen. Dat deze wensch een cadeau voor de kerk, dus eigenlijk voor ons, is, bewijst wel Uw on baatzuchtigheid. Toen wij ongeveer vijftien maanden gele den dit Feestcomité gevormd hadden, en van Uw wensch kennis namen, viel deze al gemeen zoo in den snsaak, dat wi) dadelijk ijverig aan het werk zijn getogen om deze te vervullen. Een groot leger van Zelatrices en Zela- teurs is er ijverig op uitgetrokken en hun ijver is door de Parochianen niet be schaamd; want zoowel arm als rijk heeft het zijne gedaan om ons plan te doen slagen, waarvoor ik, als voorzitter van het Feest comité, nog gaarne een ieder hartelijk wil bedanken, en het is mij een groot genoegen U heden namens alle Parochianen een be drag te mogen aanbieden, waarmee U de Klokken, welke reeds lang vooruit besteld moesten worden, zal kunnen betalen. Wij hopen U in de volgende week nog een klein bedrag te kunnen overhandigen voor ver dere kosten. Gaarne, Eerw. Jubilaris, wil ik hierbij nog een wensch toevoegen en wel: dat het U gegeven mag zijn nog vele jaren deze klok ken te hooren luiden, voor de Eer van God en voor aankondiging van kerkelijke plech tigheden welke er voor ons aller zielenheil gehouden worden. Kapelaan Versteegh bood daarna de fraaie altaarlooper namens de parochie aan en hij sprak de hoop uit. dat het geschenk nog vele jaren een pronkstuk van de kerk zou mogen zijn. De oude looper deed nog denken aan de vele zorgen en narigheden bij den bouw van de kerk ondervonden, de nieuwe is het symbool van een heerlijke toekomst, een minder zorgelijk leven van den herder. Dankwoord van den jubilaris Het is voor mij een moeilijke taak U thans toe te spreken, aldus den jubilaris. Maar het is nu eenmaal noodzakelijk. Een spreekwoord zegt: de mond spreekt waar het hart van overloopt, doch dit gaat niet altijd op, want het is mij thans moeilijk om uiting te geven aan mijn dankbaarheid. Hartelijk dank voor al hetgeen ge voor mij gedaan hebt. Toen me gevraagd werd, wat ik het liefste als ge schenk zou willen hebben, antwoordde ik aanstonds: iets voor de kerk. Het feest dat we vieren, is niet het feest van mij, maar het feest van het H. Priesterschap, dat ik nu 25 jaren mag vervullen. Dit is een onder scheiding, die zelfs de engelen in den he mel niet hebben ontvangen! Op een dag als HET ZILVEREN FEEST VAN PASTOOR NIEUWENHUIS In verband met een dezer dagen verbran de traankokerü van den heer E. B. te De Rijp werd de meening geopperd, dat hierbij kwaadwilligheid in het spel was. De politie toog op onderzoek uit en kwam tot het ver moeden, dat de eigenaar zelf aan dezen brand niet vreemd was. Hij kreeg aanzegging zich heden bij den politierechter te Alkmaar te verantwoorden. Toen 'n agent van politie zich Donderdag nogmaals naar B. begaf ten einde hem op het hart te drukken Zaterdag toch vooral present te zijn, ontving hij van de vrouw des huizes de mededeeling dat B. in de schuur werkzaam was. De agent begaf zich daarheen en kwam tot de ontdekking, dat B. zich aan een balk had verhangen. Een wilde staking Bij de A. T. A. M. te Den Haag is een staking uitgebroken onder de taxi-chauf feurs; ze omvat ongeveer zeventig chauf feurs. Naar van de zijde van de directie wordt medegedeeld, is het een wilde staking, welke is uitgebroken ten gevolge van het ontslag van twee chauffeurs, die hun werk niet zou den verrichten volgens den voorgeschreven „Rijdienst", waarin o.m. is bepaald, dat meer „belaste" dan „leege" km gereden moeten worden. De chauffeurs die herhaal delijk gewaarschuwd waren, zijn ontslagen, waarop een sympathie-staking spontaan uitbrak. deze aanvaardt de priester de hulde van zijn volk, omdat dit de dankbaarheid is voor de Genade, die de goede God door den pries ter heeft mogen uiteelen. Ik aanvaard uw hulde gaarne, omdat het hulde is aan O.L.H. Mijn hartelijken dank en groote waardee ring wil ik betuigen aan de dames, die het sierstuk voor het altaar hebben vervaardigd. Hoewel ik op dit gebied niet technisch ben onderlegd, begrijp ik heel goed welk een ont zaglijk werk hier verricht is. Als extra verrassing ontdekte ik ook nog twee fraaie altaar-kussens. Hartelijk dank. Serenade Intusschen klonk buiten forsche muziek van de R. K. Harmonie „St. Michael" die den jubilaris een serenade kwam brengen. Het zonnetje, dat tijdens den rijtoer door de parochie even dapper geschenen had, liet nu tevergeefs cp zich wachten en booze on weerswolken pakten als spelbrekers samen. Ondanks he* malsche regentje dat van de partij wilde zijn, weerde het kranige corps zich op bijzondere wijze en het was den ju bilaris, die met zijn feestgenooten de se renade vanaf het bordes aanhoorde, aan te zien dat hij deze muzikale en vast geen stille hulde ten zeerste waardeerde. Binnenshuis werden nog vele hartelijke woorden gesproken als besluit van dezen goed-geslaagden vooravond van het groote feest. Torenverlichting In de avonduren werd de toren van de kerk op fraaie wijze door een aantal schijn werpers verlicht. Van alie kanten doorklief den de stralen licht de lucht en van heel ver kon men de verlichting bemerken, waardoor dan ook vele nieuwsgierigen naar het Val kenburgerplein trokken De feestdag Gisteren werd het feest van den pastoor voornamelijk kerkelijk gevierd. Bijna de ge- heele parochie ging in de morgenuren ter H. Tafel, tey.vijl de kerk tegen 10 uur tot op het laatste plaatsje bezet was. De jubilaris droeg een plechtige H Mis op, geassisteerd door pastoor L. Geldermans uit Heinekenszand als diaken en den eerw. heer G. Braam, theolo gant als subdiaken. Cantores waren de Zeer- eerw. Pater Nieuwenhuis, neef van den Ju bilaris en de Zeereerw. heer pastoor Th. Outersterp uit Moordrecht. Ceremoniaris was de Eerw. heer J. Langemeyer. Op het priesterkoor hadden plaats geno men Z.D.H. Mgr. J. D. J. Aengenent. De Hoogeerw. Heer Dr. Th. M. Vlaming, L. A. A. M, Westerwoudt en M. W. A. Wijtenburg, Voor de H Mis zong het zangxoor onder leiding van kapelaan Versteeg het Venl Crea tor voor 4-stemmig gemengd koor van Hub. Cuypers. Uitgevoerd werd de Missa Reglna Marty- rus van L. Refice voor knapen- en mannen koor, na de H. Mis „Laudato Domine" van J. Nieland. De Zeereerw. Heer Pastoor Geldermans hield een 'treffende predikatie. De gewijde spreker had als tekst gekozen: „Hij, Die machtig is in groote dingen". Het is voor Uwe parochie, aldus spr., een gedenk waardige dag het feest van den titel van Uw parochiekerk, O. L. Vr. Hemelvaart en het zilveren jubileum van uw pastoor. Spr. trof dan 'n vergelijking tusschen O.L.Vr. Hemel vaart en het H. Priesterschap. Hier past een gelukwensch aan den jubilaris, omdat hij 25 jaar geleden door God voor het H. Priester schap werd uitverkoren, daarnaast een feli citatie aan zijn broer en zuster en aan de pa rochianen. Vijf en twintig jaar heeft hij ook het offer gedragen. En vandaag vernieuwt de jubilaris zijn offer in tegenwoordigheid van den Bisschop. Maar gij, parochianen, als uw pastoor zich geheel en al aan zijn offer geelt, waardeert dit dan ook en sta hem, waar ge kimt bij door uw volgzaamheid en steun. God geve, dat hij nog 25 jaar, nog langer ge spaard blijve en dat, wanneer eenmaal zijn stervensuur slaat, ook zijn opgang moge zijn een Hemelvaart naar Jezus Christus. En wanneer ge den priester gevolgd hebt zult ook gij hem eenmaal volgen ten glorierijke Hemelvaart. Receptie Des middags van 2 tot 4 uur recipieerde de jubileerende herder. Het spreekt vanzelf, dat zeer veel vrienden en bekenden den pastoor kwamen gelukwenschen. Een der eerste was de burgemeester van Heemstede, Jhr. J. van Doom, daarnaast de gemeente-secretaris, de heer N. Vos en de inspecteur van politie van Heemstede, de heer C. H. Kemper. Vele geestelijken uit wijden omtrek maak ten hun opwachting. Van de gelegenheid om de cadeaux te be zichtigen werd druk gebruik gemaakt. Naast geschenken van familie en particvjieren, trof ons de feestgave van de zelatricen van het Apos. des Gebeds en het Zieken-Apostolaat, van de kinderen van de Augustinusschool en van de Bewaarschool, van de Misdienaars met den koster. Plechtig Lof Om half acht celebreerde de jubilaris een plechtig danklof. Weer was de kerk geheel met geloovigen gevuld. Het mannen- en kna penkoor zong weder onder leiding van Kap. Versteeg. De Jubilaris beklom dan het spreekge stoelte en zeide het volgende: Dankwoord van den herder 't Is me een gevoelen des harten om van avond een enkel woord van dank te spreken, voor al datgene, wat gij hebt gedaan, om de zen dag voor mij onvergetelijk te doen zijn, Voor een enthousiast gehoor van 3000 stu denten der Nationale Universiteit van Peking, hield de bekende Chineesche Wijsgeer Hu- Shih een rede over: „De toestand in China." Na te hebben aangetoond het gebrek aan wetenschap en kennis bij de bestuurders, be val hij „de wetenschap als het eenige middel tot heil voor China" aan. Hij herinnert er aan, dat er in de Middeleeuwen in Europa 44 Uni versiteiten waren; hij zet uiteen, dat niet de lagere scholen noch de verplichte opvoeding der massa, maar de Universiteiten en het hoogere onderwijs China moeten redden. Sprekende tot studenten, herinnert hij hen, dat men niet door geestdriftige manifestaties, door schreeuwen der „slogans" van „weg met dit en weg met dat", resultaten bereikt. Ik blijf beweren, zei hij oprecht, dat de wer kelijke tegenstander van de Nationale revolu tie niet het vreemde imperialisme is, maar dat China lijdt aan de aanwezigheid van vijf kwade geesten er: mdien men deze niet uit bant, er geen hoop is voor China. Ziehier welke deze zijn: 1. Een geweldige armoede. Waar in de we reld vindt men, zooals op 't oogenblik in Tientsin, aanplakbiljetten als „Een dollar kan het gevaar voor kanibalisme voorkomen" of „drie dollars redden he t leven van een mensch"? Wij moeten arbeiden om kennis te kweeken om deze verschrikkelijke armoede te bestrijden. 2. Ziekten van allerlei aard. Tweede kwel duivel van China. Waar, nog eens, in de we reld, ziet men een toestand als in Shensi; een gegraven put naast ieder huis om de gestor ven mannen en vrouwen of zelfs de sterven den in te werpen? Hij betreurt ook, dat de malaria en de venerische ziekten zich zoo ge weldig verspreiden. 3. Bijna algemeene onwetendheid. 4. Omkoopbaarheid, corruptie en „squeeze" (een woord om elk soort van afpersing aan te duiden). Waarom, zegt hij, moeten er beloo ningen en eerbewijzen gegeven worden aan eerlijke ambtenaren? Zij hebben den plicht om eerlijk te zijn en die het niet is moet de gevangenis in. 5. De burgeroorlog. Men moet voor alles dezen vijfden duivel uitdrijven, voordat men er aan denkt, zich van de andere te ontdoen. Tegenover hen, die het behoud van de Chineesche beschaving aanprijzen en de Europeesche beuzelarijen verwerpen, zet hij vol durf op „wij zullen ons moeten aanpassen zooveel mogelijk aan den vooruitgang van de Westersche beschaving." Een straaltje hoop begint door te breken in de harten der talrijke uitgehongerden van Noord-China, want men voorziet bijna overal een goeden oogst maar onderwijl wordt het gebrek iederen dag erger en nog drie maan den van pijnlijk wachten scheiden deze arme ongelukkigen van de weldaad van een nieuwen oogst.Van den anderen kant, hoe erger de ellende wordt, en hoe schrikbaren- der het sterftecijfer, hoe meer ook de liefda- digheidsvereenigingen hun prijzenswaardig pogen om te gemoet te komen, verdubbelen. Men zet met alle kracht nog voort de cam pagne voor „drie dollars redden een leven". Alle Chineesche kranten van het Noorden doen aan deze campagne mee. De Chineezen in 't buitenland geven eveneens groote som men. De maarschalken Iensithan en Fengyu- siang hebben bevel gegeven aan de Verbonden strijdkrachten meer treinen af te staan voor het transport van het graan, gegeven door de „Relief-Association". Men weet reeds dat de ex-keizer Huantoung 400 kostbare pelsen ge geven heeft, waarvan de waarde geschat wordt op 1000 Mexicaansche dollars het stuk. Men heeft er gebruik van gemaakt ten voor- deele van een tombola ten voordeele van de „Shensi-Famine-Relief". De stad Tientsin heeft een som van 200.000 dollars gegeven en een van de meest bekende Chineesche too- neelspelers van de stad is naar Moukden ge gaan om er voor hetzelfde doel liefdadigheids voorstellingen te geven. Alleen reeds in de Prefektuur van Tatung is in meer dan 100 plaatsen uitdeeling gehouden en indien de fondsen niet uitgeput waren, had men nog veel meer kunnen doen. Dit alles bewijst duidelijk, dat de toestand in de geteis terde streken nog heel erg is; men gaat nog altijd door met vrouwen en meisjes te verkoo- pen en de militaire autoriteiten, altijd op zoek naar geld, hebben zelfs een taxe geheven op iederen verkoop van een vrouw. Een van de missionarissen vertelde het vol gende feit, waarvan hij getuige was. Een vader van een huisgezin wilde voor zijn laatste twee dollars een schepel graan koo- pen, maar de winkelier weigerde hem die, omdat de twee dollars niet voldoende waren om een schepel te koopen en hij wilde niet minder dan een schepel verkoopen; onze arme man ging vol wanhoop en woede naar een anderen winkel, kocht er een weinig meel, voldoende voor een maaltijd, en een weinig arsenicum, hetgeen hij door het meel deed, kwam thuis en liet het lugubere maal be reiden; één uur later was het heele gezin, be staande uit vijf personen, gestorven. HET 40-JARIG PRIESTERFEEST VAN PASTOOR I. R M. MEIJER. De feestelijk versierde kapel. Gij zijt er uitnemend in geslaagd, mij een feestdag te bezorgen, dien ik mijn leven lang niet zal kunnen vergeten. Ik ben U op de eerste plaats dankbaar voor uw gebed. De priester kan niets, als hij met gesteund wordt door gebed. Ge zijt in grooten getale gekomen om tot intentie van uw pastoor de H. Communie te ontvangen. Ik vraag u blijf dat doen, blijf voor uw priesters bidden. Mijn dankbaarheid is niet onder worden te brengen. Hoevelen hebben er niet dagen lang gewerkt, om dezen dag voor mij een waren feestdag te maken. In onzen mooien stevigen toren leefde niets. Eenigen tijd ge leden was hij beginnen te spreken met een enkel woord. En nu, nu spreekt de metalen klank van de klokken, om U op te roepen in ons kerkgebouw. Hartelijk dank voor de betoonde liefde voor uw parochiekerk, het is een bewijs voor uw Christelijken zin. Naast de uiterlijke versiering hebt ge niet uit het oog verloren, dat ook het innerlijke nog iets behoefde. De bloemenversiering hebt ge aangebracht, niet voor mij, maar om God te danken, die bij ons Zijn woontent heeft willen opslaan. Ook daarvoor mijn dank. Feestelijke inhaling Donderdagavond te ongeveer half 7 werd de Zeereerw. jubilaris ingehaald aan den Slaperdijk alhier, met een grootschen stoet van 34 ruiters te paard, voorafgegaan door muziekkorps en twee herauten. Daar achter volgde een stoet van bruidjes, gevolgd door het rijtuig waarin de jubilaris, de Weleerw. heer Th. Klepper, kapelaan der bijkerk, en de Weleerw. heer A. A. Trouwborst, oud kapelaan der bijkerk, waren gezeten. Ten slotte volgde nog een twaalftal ver sierde fietsen. In optocht ging het nu onder zeer groote belangstelling der inwoners naar de R. K. kerk St. Adalbert, alwaar de jubilaris onder het klokgelui en het spelen van „Roomsche Blijdschap" werd ontvangen. Onder het zingen van het welkomstlied betrad de jubilaris de mooie versierde kerk, waarna de pastoor zelf het plechtig Lof deed. Na het Lof sprak de jubileerende pastoor eenige woorden van dank tot de parochianen, die hem deze zoo feestelijke entvangst hadden bereid. Te ongeveer half 8 \yerd de stoet weer op gesteld en trok men door Spaarnwoude naar de parochiekerk, alwaar men om ongeveer half 9 arriveerde. Daar aangekomen werd ook daar de feesteling onder een welkomst lied ontvangen en de jubilaris deed vervol gens, weer geassisteerd door de Weleerw. heeren Th. Klepper en A. A. Trouwborst, een plechtig Lof, Voor het Lof sprak de Weleerw. heer Th. Klepper nog eenige woorden tot den jubi laris. Hierbij haalde hij aan, dat den priester altijd eerbied moet worden bewezen, daar hij toch als afgezant en plaatsvervanger is aangesteld van God, om den mensch in alle tijden des levens bij te staan met zijn priesterlijke hulp en macht. De parochiekerk was voor dit feestelijk herdenken schitte rend versierd met bloemen en planten, door de parochianen him geestelijken herder ge schonken. Tot slot werden in den tuin der pastorie, die geheel versierd was, en aan den ingang met een schitterende eerepoort prijkte, eenige mu zieknummers ten gehoore gebracht door het corps dat uit parochianen was samengesteld die hun uiterste krachten gaven, waarin zij ook bijzonder goed slaagden. De Zeereerw. jubilaris was ook bij dit hul debetoon tegenwoordig. Te ongeveer half 11 waren de feestelijk heden van dezen avond afgeloopen, die een zeer goed verloop hebben gehad, gezien het weer, dat zich nogal goed hield. Nadat de eerste dag dus begonnen was met de blijde ontvangst van den jubilaris en geëindigd met het aanbieden van het cadeau der parochianen aan den Jubilaris en muziek in den tuin, zette de tweede dag voor den Zeereerw. heer Aanstoots in met een plechtige Hoogmis, voorafgegaan door Veni Creator, opgedragen door den „zilveren jubilaris geassisteerd door de Eerwaarde kapelaans der parochie. Vele parochianen uit Spaarndam, Spaarnwoude en Haarlem- merliede waren toegestroomd, zóó zelfs, dat het oude en zeer mooi gelegen kerkje hen allen niet bergen kon en de kerkgangers zelfs buiten stonden. Het inwendige der kerk en ook het hek der pastorie waren zeer mooi versierd met roode en rose bloemen. Onder de hoogmis hield de Zeereerw. heer Pastoor Aanstoots een predikatie, waarin hij de taak van den priester uiteenzette. Hij zeide o.m. dat deze een zeer gewichtige en moeilijke taak was: Christus moet blijven leven in de har ten der menschen. „Een priester", zoo zei de eerwaarde spre ker o.m. „heeft zijn menschelijke fouten en gebreken, gelijk ieder ander mensch, maar bij hem worden ze eerder gezien en worden er eerder opmerkingen gemaakt." En daarom vroeg hij aan zijn parochianen, een beetje toegeeflijker te zijn, hun herder lief te heb ben en voor hem te bidden. De H. Mis eindigde met een mooi gezon gen feestcantate. Des middags van 13 uur was er receptie. Vele parochianen waren gekomen om hun herder nog eens persoonlijk geluk te wen schen en den wensch uit te spreken, dat hij nog vele jaren aan het hoofd moge staan van hun parochie. De dag eindigde met een plechtig Lof, waaronder een danklied aan God gezongen werd. Maar nog zijn de feestelijkheden niet ge ëindigd, want Zondag en Maandag wordt een speciaal programma afgewerkt van avonduitvoeringen, terwijl Maandagmorgen en -middag een kinderhulde en kinderfeest gehouden zal worden. De Zeereerw. heer J D. M. Meijer, oud pastoor der St. Martinus-parochie te West- woud, herdacht Vrijdag in het St. Bavo-ge- sticht te Heemstede, waar hij zijn eervol emeritaat doorbrengt den dag, waarop hij vóór 40 jaar het H. Priesterschap ontving. Volgens den uitdrukkelijken wensch van Z. Eerw. werd het feit alleen kerkelijk her dacht. Des morgens droeg de jubilaris in de kapel van huize St. Bavo een plechtige H. Mis op. Van 11 tot 12 uur werd in de re gentenkamer van het huis een druk be zochte receptie gehouden, waar wij o.m. op merkten tal van Eerw. geestelijken uit Haar lem en den verren omtrek. De feestdag werd besloten met een plechtig Lof, gecelebreerd door den feesteling. Onnoodig is het vopr- zeker te vermelden, dat door de Eerw. zus ters de kapel een heerlijk, feestelijk kleed van bloemen en waslicht was aangetrokken. Vele telegrammen, brieven, bloemen en ge schenken, vooral uit Westwoud, toonden wel aan, dat Z.Eerw. in ruimen kring groote sympathie geniet. Door den jubilaris zijn ter gelegenheid van zijn feest aan de kapel van het St. Bavo-gesticht zes vergulde can- delabres geschonken en door de familie een fraai kruis. Verder werd aan de kapel een vergulde godslamp gegeven. Dinsdag, den dag van Z.Eerw.'s eerste plechtige H. Mis, zal meer in familiekring gevierd worden. Dien dag draagt Z.Eerw. een plechtige H. Mis op, waarbij assistentie verleenen de Zeereerw. heeren pastoor Meijer van Leider dorp als diaken en pastoor W. v. d. Bosch, als sub-diaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 9