f 750.- f250.- 140.- uRoomsch recht" iü BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIÈN 35 ct. p. regel DlT NUMMER bestaat uit drie bladen 11 MAANDAG 18 AUGUSTUS 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17540 AFGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Pti Kunnen arbeiders lid van een R.K Armbestuur zijn? Mgr. Aengenent antwoordt bevestigend Weer een knaapje verdronken De Pauselijke Legaat te Boedapest Hooge stand van het Vechtwater De toestand kritiek Door den trein overreden De cycloon bij Napels en gedood Slachtoffer van zijn doofheid Dertien dooden, twintig gewonden wmmmm m>m$m De R-100 weer thuis De terugreis duurde 57 uur Jackson en O'Brien geland Na 648 vlieguren Ernstig ongeluk te Agram Spoortrein op menigte ingereden Luchtpostverbinding EuropaZuid-Amerika Gecompliceerde autobotsing Voornaamste cKieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De rijksweg HaarlemLeiden Verbetering der verlichting Auto op hol Geheimzinnige sterfgevallen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en *f>entschappen: per week 25 ct.; per «wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1regels 60 ct. p. plaatsing}' elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbet. Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct. per regel. abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden t Q 0^11 Levenslange ge ^en Ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I ÜUUUi" verlies van bei geheele ongeschiktheid tot werken door beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop rij verlies van een hand. een voet of een oog f IOC bij verlies van een f Ert I duim of wijsvingei UUa bij een breuk van been of arm bij verlies van "li anderen vinger ,°9 16 October 1929 zijn in Maastricht, stakingsrelletjes, een agent van po- i le en een staker gedood. Op verzoek aa het lid der Tweede Kamer, den heer e§en, heeft de regeering een onder- elc ingesteld, waarmede zij den advo- If^t-generaal van het Bossche Ge- echtshof belastte. Deze heeft een uit- rapport uitgebracht. Uit dit rap- II; bleek, dat èn de burgemeester van ittv^stricht, èn de commissaris van po- in die stad ernstig in hun plicht Kj ^ort geschoten. De vijfde conclu- ™.,e van den advocaat-generaal luidt ^üiis: ..5. Dat, behalve aan het optreden van (bovengenoemd) kwaadwillend deel der «laastricntsche bevolking, aan het sleehte beleid van den burgemeester en r ben commissaris van politie te Maas- I trieht, te weten: het zich niet op de hoogte stellen en houden omtrent den (bestand, zooals deze zich in het verloop f Can 21 Juli tot 16 October heeft ont- Mkkeld en verergerd, en, voor zoover zij dit wel zouden hebben gedaan) het Verzuimen van het nemen van maat- I regelen, welke door genoemden toestand seboden waren, te wijten ie geweest, bat <je gebeurtenissen in Maastricht zich aldus hebben ontwikkeld en ver ergerd, dat hetgeen in den avorfc van 16 October 1929 is gebeurd, kon plaats hebben en zelfs moest plaats vinden, (erwijl den commissaris van politie liet ('erwijt treft, dat hij gedurende deze Voor zijn politieagenten zoo moeilijke (ijden, deze zonder behoorlijke leiding heeft laten optreden en handelen, waar bij men de leiding van een zoo jeug digen adjunct-inspecteur van politie 'Seelen, later Boersma) moeilijk als deugdelijke leiding kan beschouwen, met Sevolg, dat deze politie-agenten terecht de overtuiging kregen, aan hun lot te zijn. overgelaten en op eigen verantwoor ding te moeten optreden, waarbij ten slotte deze agenten door den overmatig zwarer, dienst, hoewel meestal vrij willig op zich genomen, om hun colle ga's bij te staan, zoo overspannen raak- (en, dat ernstige gevolgen niet konden Uitblijven, des te eerder, waar de com missaris van politie had nagelaten, zijn agenten voldoende bekend te maken hiet het gebruik der vuurwapens, waar mede hij ze had uitgerust." Maastrichtsche commissaris van '°litie heeft, om zijn gedrag te vergoe den, aan den advocaat-generaal twee r'even geschreven, waarin hij mede- eelt, dat Katholieke priesters in Maas- lcht pressie zouden hebben geoefend D den burgemeester, op hem en op ld lagere politie-personeel. Door hen ■yd zÜn aangedrongen op gewelddadig treden tegenover de stakers. ^'ij willen voorop stellen, dat, zoo er derdaad sprake is geweest van op- g^Hg, een woord van protest tegen „de atholieke priesters" (het zijn er twee) d van de zijde der Katholieken niet cHerwege mag blijven, maar voorals- ligt deze conclusie ons verre, wan- .eer wij de eerste conclusie van den C^Qcaat"generaal lezen, die als volgt „1. De werkwilligen en him gezinnen hebben blootgestaan aan ernstige moles- (aties, waarbij niet alleen de stakers de schuldigen waren, doch ook hun aan hang, bestaande 'in hoofdzaak uit het kwaadwillend deel der Maastrichtsche bevolking. Op haar rust in hoofdzaak de verantwoordelijkheid voor alles, wat Sedurende de maanden Juli, Augustus, September en October 1929 in Maas- (richt is voorgevallen." ook na het ontvangen van de q efboven gemelde brieven van den v- P. is de meening van den advo- (-generaal niet gewijzigd; hij acht beschuldigingen van den C. v. P. het adres der Katholieke geestelij- hiet bewezen. 2 °or ieder weldenkend mensch zou de hiermede uit zijn. Hij zou be leen, dat de C. v. P. heeft gefaald daarmede basta! Maar „Het Volk" j 6( kans te spreken over Roomsche j^eur en het „Algemeen Handelsblad" ->6e(( het over „Roomsch Recht" in het ('den. i ^eh onrechte, want zóó staat de zaak: de Katholieke werkwilligen te aastricht wekenlang opgesloten waren j^eest in de fabriek door de roode t[lteur, hebben een aalmoezenier van arbeid en de geestelijke adviseur wj1 de R.K. agentenvereeniging ge- t Qagd aan dezen toestand een einde (haken. En ook de agenten vroegen omdat zij hun leven bedreigd vchtten. Dat was niet alleen hun recht Nederïandsch staatsburger, maar hun plicht, omdat de gevolgen, die (g betreuren zijn, voorzien werden, (^at roode terreur beteekent, ziet op dit oogenblik in Amsterdam, qaar de E.M.O.S.-mannen niet alleen e katholieke steenzetters terroriseeren, het geheele bouwbedrijf en nog jj er. lam slaan. Daar ook dreigen mis- j^hdeling en doodslag. Maar men ge- jj°Ve toch niet, dat men zich in het 4 (holieke Maastricht ooit een roode v treur zal laten welgevallen. Waar ziet v eh de Katholieke Limburgers toch wel V aan? hemel beware ons trouwens voor toestanden, zooals die in Oostenrijk be staan. Daar ook terroriseerden de soci aal-democraten de rest van de bevol king. Het gevolg was de oprichting der Heimwehren, waarmede Oostenrijk op den rand van den burgeroorlog is ge bracht. Maastricht moge een leering zijn voor heel Nederland, in het bijzonder voor Amsterdam, waar de heerschende ter reur eenvoudig onduldbaar is. Eens zal daaraan een eind moeten komen en het ligt voor de hand, dat daarbij de Ka tholieken hun rechten van Nederland- sche staatsburgers zullen opeischen. Dat is „Roomsch Recht". Naar onze overtuiging is het gebral van „Het Volk" demagogie en de eenig juiste conclusie in de Maastrichtsche zaak dan ook, dat de commissaris van .politie heeft gefaald in het handhaven van de orde, doordat hij laten wij het zacht uitdrukken de mentaliteit der bevolking niet heeft begrepen en dus niet tactvol heeft geleid, en vooral doordat hij den omvang der ongeregeld heden niet gepeild heeft, zoodat hij het nemen van de juiste beslissingen op het juiste moment heeft nagelaten. Het is geen kunst C. v. P. te zijn als er rust is in een stad, maar in tijden van woe lingen komt de bekwaamheid naar vo ren. Dan behoeft krachtig optreden de gewenschte tact toch niet uit te sluiten. Verzuimt men dat, dan dient men ook de gevolgen van zijn onbekwaamheid te dragen. Maar „Het Volk" richte dan geen ver wijten aan het verkeerde adres en ont- zegge geen burger de vrijheid aan te dringen op krachtige bescherming van zijn goed en zijn leven. Er was eenige twijfel of volgens de bepalin gen van het Reglement voor de Parochieele Armbesturen er wel arbeiders in deze Bestu ren benoembaar waren. Op een door den Ned. R. K. Volksbond aan Mgr. gericht schrijven mocht het bestuur het navolgende antwoord ontvangen. In antwoord op Uw schrijven van gisteren deelen wij U mede, dat er ook, wat ons Bis dom betreft, geen enkele reden bestaat, dat arbeiders geen lid zouden kunnen worden van de parochieele Armbesturen. In dien zin moet het Reglement voor Armbesturen worden ver staan. Hoogachtend verblijven wij Uw dienaar in O. H. (w.g.) t J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem. Vrijdagmiddag is in een onbewaakt oogenblik een zes-jarig jongetje uit Am sterdam te Noordscharwoude onder 't spelen in de Ringvaart geraakt. Den spoedig aan wezig zijnden geneesheer mocht het niet gelukken de levensgeesten weer op te wek ken. Heden zijn te Boedapest de plechtigheden ter gelegenheid van den 900sten jaardag van het overlijden van den H. Emmerich aan gevangen in tegenwoordigheid van den Pau- selijken Kardinaal Sincero. De Vecht heeft weer een van haar kri tieke standen bereikt, daar de rivier tot bo ven de 70 -f A.P. is gestegen. De burge meester vroeg dientengevolge drieduizend zakken zand aan ter versterking van de oevers. De hoofdingenieur van den Provin cialen Waterstaat in Utrecht ir. A. Mussert zou zich Zaterdagmiddag naar Nieuwersluis begeven om een beslissing te nemen om trent het ai dan niet stremmen van de scheepvaart op de rivier en na te gaan of nog andere maatregelen noodzakelijk zijn. Wanneer de wind Noordwest blijft, zullen ongetwijfeld ernstige voorzieningen getrof fen moeten worden. Polderbesturen en waterschappen gemo biliseerd Tal van huizen onder water In een enkelen dag heeft de N. Westen wind van de in de zomermaanden als zoo kalme rivier bekend staande Vecht een drei gende watermassa gemaakt, die overal weer onrust en angst verspreid. In Zuilen steeg het water Zaterdagmid dag eensklaps tot 77 c.M. A.P. en in Vree land tot 71 c.M. Wanneer men nu weet dat de toestand kritiek geacht wordt, zoodra het water het peil van 70 c.M. A.P. heeft overschreden, kan men zich indenken hoe druk men aan het werk is gegaan om over al de dijken te versterken en nooddammen aan te leggen. De politietroepen te Nieuwersluis verleen den bij de werkzaamheden krachtdadigen steun en ook de hoofdingenieur van den Utrechtschen Provincialen Waterstaat ir. a. A. Mussert was Zaterdagmiddag, vergezeld van zijn opzichter Van der Flier, op alle bedreigde punten tegenwoordig om aanwij zingen te geven. In tal van huizen zitten de bewoners op zolder, daar het water 30 c.M. in de wo ningen staat. Voornamelijk zijn dit arbeiders huizen buitendijks onder Loosdrecht; maar ook op andere plaatsen heeft men veel van het water te lijden. In Breukelen werden op verschillende pun ten kleibekistingen aangelegd, want juist in den zomer hebben de dijken meer te ver duren dan 's winters. De boomen zijn nu nog in het bezit van het bladerdak en van gen meer wind, zoodat de druk op de wor tels en daardoor de kans dat ze uit den doorweekten grond worden gerukt veel grooter is. Ook eigenaars van de fraaie buitenplaat sen aan de Vecht stellen alle pogingen in het werk om door middel van nooddammen te trachten hun goed verzorgde bloementui- nen tegen het opstuwende water te beveili gen. Zoo biedt de Vechtstreek plotseling weer een troosteloozen aanblik, ziet men men- schen met waterlaarzen aan boonen pluk ken en verschillenden tuinarbeid verrichten, terwijl anderen zoo vlug mogelijk hun kel ders met emmers leeg scheppen. Een derde categorie zwoegt voor het behoud van de dijken, die overal onder Mijnden ernstig ge vaar loopen. De scheepvaart op de Vecht is Zaterdag stil gelegd en zal niet worden hervat, al vorens het water is gedaald tot 65 c.M. A.P. De toestand steeds benarder Nader wordt gemeld, dat inderdaad van een noodtoestand in de Vechtstreek gespro ken kan worden, welke slechts met die van 1928 te vergelijken valt. Vocral de Mijnder- sche dijk heeft het zwaar te verantwoorden, zoodat de politietroepen onder commando van den commandant, kapitein Vermeulen, alle krachten op dit gedeelte concentreeren. Den geheelen avond en ook 's nachts is hier doorgewerkt. Op tal van plaatsen sie pelt het water door de dijken in den pol der waar sommige huizen al zijn ontruimd. In de omgeving van Nieuwersluis staat de straatweg al bij gedeelten blank. Het ver keer met Vreeland is stopgezet, evenals dat over den Mijnderschen dijk waardoor ook Loosdrecht geïsoleerd ligt. Daar er niet ge schut mag worden wachten bij Nieuwersluis circa veertig schepen. Bij Loenen steeg het Vechtwater Zaterdag avond nog 5 c.M., hetgeen een peil van 75 c.M. plus A.P. beteekent. Men heeft echter Een foto van de Hall van den Stadsschouwburg te Amsterdam, die gerestaureerd is Te Venhuizen bij Enkhuizen is Zaterdag middag op den onbewaakten overweg de vijftigjarige heer P. Groot uit Venhuizen door den trein overreden en gedood. De heer Groot was hardhoorend. De cycloon, die boven Napels heeft ge woed, heeft, naar thans kan worden vastge steld, groote schade aangericht. Dertien per sonen werden gedood, terwijl twintig ernstig gewond werden. ."TL "Z V f v., Door het hooge water in de Vecht liep de Mijndensche dijk weer gevaar. Op ver schillende plaatsen sijpelde het water door den dijk. Kapt. Vermeulen trok er met een 15-tal manschappen van de politietroepen op uit om maatregelen te nemen. Op onze foto ziet men de militairen druk in de weer met de zakken zand, welke het water moeten tegenhouden. hoop dat de dijken het zullen houden, zoo dat laat in den avond geen direct gevaar aanwezig werd geacht. Nader bericht men: In Muiden was de hoogste stand van het buitenwater om drie uur Zaterdagmiddag 1.10 M. A.P. Een gunstig teeken was dat om zes uur, toen het vloed moest zijn de Zuiderzee tot een -meter plus gevallen was. Een gevolg waarschijnlijk van den naar het westen krimpenden wind. Om half tien was buiten een stand van 80 c.M. plus bereikt en het let zich toen aanzien dat 's nachts met eb de zee lager zou komen dan de Vecht, de zeesluizen dus opengaan en het Vechtwater kon afvloeien. De R 100 werd Zaterdag om 12.02 aan den ankermast bevestigd. Nadat de R 100 aan den meermast te Cardington was vastgemaakt en de douane de noodige formaliteiten had verricht, gingen de passagiers van boord. Zij werden ontvangen Joor Lord Thom son, Sir Sefton Brancker en andere over heidspersonen van de Britsche luchtvaart. Eerstgenoemde heeft in hartelijke be woordingen de leiders van het luchtschip geluk gewenscht met hetgeen zij met de R 100 gedaan hebben. Het luchtschip heeft de terugreis rond 3000 mijlen afgelegd in 57 uren. De passagiers waren verrukt over hun vlucht. De R 100 moet zoo geljjkmatiig door het luchtruim gegleden zijn, dat een glas water, dat bij het vertrek op een der tafels gezet was, bij aankomst nog net zoo dus zonder, dat er een druppel gemorst was daar stond. En ondanks het feit, dat het luchtschip een tamelijk heftigen storm te verduren gehad heeft. De Amerikaansche duurvliegers Jackson en O'Brien zijn gistermorgen 6 uur 39 wegens een defect aan den motor geland. Zij hebben rond 648 uren gevlogen en daarmede het record, dat ten name stond van de gebroeders Hunter met ongeveer 96 uren gebroken. Revolverschoten gelost Ter gelegenheid van het .Eucharistisch Congres, d'at alhier Vrijdag geopend werd, werd gisteravond een groot vuurwerk af gestoken op het sportterrein Concordia. Daarbij heeft een ontzettend ongeluk plaats gehad. f Nabij het sportterrein loopt een spoordijk en daar zich een menschenmenigte van 60.000 personen bijeenbevond om naar het schouwspel te kijken, hadden verscheiden duizenden belangstellenden zich op den spoordijk opgesteld, ten einde het vuurwerk beter te kunnen zien. Plotseling suisde een goederentrein uit de richting Belgrado aan en reed op de menschenmenigte in, die dermate geboeid was door het vuurwerk., dat zij het naderen van den trein niet had waargenomen. Zeven personen werden op slag gedood en niet minder dan 140 gewond, o.w. ver scheiden kinderen. Twaalf gewonden ver- keeren in levensgevaar. In aansluiting op het ernstige ongeluk, dat Zaterdagavond na afloop van het groote vuurwerk op het sportterrein „Concordia" plaats had, wordt thans een tweede groot ongeluk gemeld, dat zich op hetzelfde sport veld eenige minuten later heeft afgespeeld. Na het vuurwerk drongen de toeschouwers op naar den eenigen uitgang, waardoor twin tig personen onwel werden en onder de voet werden geloopen. Het leek alsof een nieuwe groote ramp zich zou afspelen, toen een der bezoekers een revolver trok en vele alarmschoten loste. Direct schoot de politie toe, die zich op de menigte wierp en met den gummistok op de menigte insloeg. De twintig in zwijm gevallen menschen werden met zware verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. Zes verkeeren in levens gevaar. De K.L.M. te 's-Gravenhage verzoekt ons, de aandacht te vestigen op den reeds 2 V> jaren bestaanden luchtpostdienst Europa- Zuid-Amerika, geexploiteerd door de Cie. Générale Airopostale. Bij gebruikmaking van dezen luchtdienst wordt een aanmer kelijke tijdsbesparing verkregen een brief welke des Vrijdagsavonds Nederland ver laat, bereikt reeds na 8 dagen de Zuid- Amerikaansche centra, terwijl de afstand over zee van b.v. Nederland naar Buenos Aires, 23 dagen is. Het extra luchtrecht, te voldoen in gewone postzegels, bedraagt f 0.80 per 5 Gram. Teneinde het gewicht van brieven zoo ge ring mogelijk te houden, heeft de K.L.M. speciaal luchtpostschrijf- en machinepapier beschikbaar gesteld, waarvan monsters op aanvrage gratis verkrijgbaar zijn. Nadere inlichtingen aan de plaatselijke postkantoren of bij de K.L.M. te Den Haag. Wonderlijk goed afgeloopen Op den Tilburgscheweg te Moergestel, tusschen de villa's Zonnewende en Dsn- nenhoef had een ingewikkelde aanrijding plaats tusschen een autobus en een FoFdje. De autopostbus van de Autobusondeme- ming „E.M.A.D." te Moergestel, welke den dienst op Tilburg reed, moest ter hoogte van bovengenoemde villa's uitwijken voor een haar achteropkomenden luxe-auto. Door de gladheid van den weg begon de laatste auto te slippen en was de bestuur der, de heer St. uit Tilburg zijn stuur niet meer meester. Hij reed daardoor de E. M. A. D. aan. Door deze botsing kon de be stuurder niet voorkomen, dat de Ford-auto naar rechts uitschoot, van achteren door de autobus gegrepen werd en in de langs den weg gelegen diepe sloot werd gewor pen. De bestuurder van de autobus verloor ook door de hevige botsing de zeggingschap over zijn stuur met het gevolg, dat de bus, waarin ongeveer 20 personen zaten, ook in de sloot reed en op de Ford terecht kwam. De botsing in de sloot was zoo hevig, dat de Ford van achteren geheel werd inge drukt en door de cabine van de bus naar binnen drong. Het voorgedeelte van de bus, eveneens een gedeelte van den rechterzij- wand, werd geheel vernield. Wonder boven wonder werd niemand ernstig verwond. Alleen de chauffeur van de bus liep eenige ontvellingen en een handwonde op en klaagde over pijn aan den schouder. Door rijksveldwachter Timmermans, die spoedig ter plaatse was, werd van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Te 's-Gravenhage had Zaterdag een sa lariscongres van R. K. Onderwijzers plaats. Een rede voor de V. A. R. A. verboden door de controle-commissie. Het water in de Vecht onrustbarend ge stegen. Huizen onder water. De scheepvaart stil gelegd. De droogte in de Ver. Staten Wat el gedaan zal worden. De regeering van Haïti afgetreden. Britsch schip met 315 menschen in de Stille Zuidzee in gevaar. Moordaanslag op Braziliaansch consul. De cycloon bij Napels heeft dertien dooden geëischt. Het wereld-duurrecord vliegen op 648 nur gebracht. Het Engelsche luchtschip R 100 heeft de terugreis naar Engeland goed volbracht. Barometerstand 9 uur v.m.: 764, stilstan'' OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.46 uur. Hoogste barometerstand 766.0 te Vardö. Laagste barometerstand 752.9 te Malinhead. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar be wolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen met kans op onweer, iets koeler. De gemeenten Hillegom, Lisse en Sassen- heim zullen volgens een gemeenschappelijk vastgesteld plan gezamenlijk overgaan tot een betere straatverlichting van den Rijks straatweg, daar de Rijksweg door de centra der drie gemeenten gaat. Een fuifnummer achter het stuur Zaterdagnacht reed een auto, waarin twee in feestelijke stemming verkeerende heeren waren gezeten, in woeste vaart door de hoofdstraat van Arnhem. Nabij het Land van de Markt schijnt de automobilist het stuur te zijn kwijt geraakt en met een vaart van zeker 70 K.M. reed de wagen het trottoir op, bot ste eerst tegen de pui van den goudsmids winkel van den heer Erwig, waarbij de pui werd vernield, terwijl vervolgens het filiaal der Unie Maatschappij het moest ontgelden. Van dezen winkel werd een groote spiegel ruit vernield. Nog was de wagen niet tot stilstand gebracht. Door het snelle tempo reed de wagen nog tegen een schutting en eerst bij de Halstraat kon de bestuurder den wagen doen stoppen. Het mag een wonder genoemd worden, dat slechts een jongeman, die zich niet zoo vlug uit de voeten kon maken, werd aan gereden. De jongen werd naar het politie bureau overgebracht, waar hij werd ver bonden. De bestuurder van den auto werd gever baliseerd. De oorzaak niet na te gaan In het dorpje Hoogland bij Amersfoort zijn van een gezin twee kinderen overleden. Nadat de familie vorige week Zondag het middagmaal had gebruikt, stierf na eenige uren het 4-jarig zoontje. Den volgenden dag bezweek een kind van 1% jaar. Een derde kind is nog steeds ernstig ziek, ter wijl het vierde herstellende is. Omtrent deze gevallen vernemen wij nog, dat de geneesheeren omtrent de oorzaak nog in het duister tasten. Wel is gebleken, dat alle vier kinderen zwarte bessen hebben gegeten; dat dit de oorzaak van het ge beurde zou zijn, is niet waarschijnlijk, aan gezien ook de moeder, die geen bessen ge bruikt heeft, door een maagstoonus onwel is geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1