MmêmmÊi HET 75-JARIG JUBILEUM VAN DE ST. ELISABETHSVEREENIGING m r-è DINSDAG 19 AUGUSTUS 1930 Nog eens: Het Circus Schneider Gooische tram rijdt woonwagen aan Al Een hoofdprijs in de loterij Ernstig auto-ongeval bij Vinkeveen Een motorfiets verpletterd jVVkMJÜ. BLAD BLADZij tv- Een millioen gulden aan de armen geschonken ?sSen 75 jaar- Een onderhoud met de artfsten Mr. J. D. Pasteur t De schipbrug bil Doesburg Dr. C. J. Vinkesteijn Twee gewonden De Wijnoogst U VU# v:: x&i'is i: A43? ..v P|§1||l Ws Waardeloos Duitsch oorlogspapier Echtpaar om het leven gekomen Richtingsaanwijzers voor trams Twee jonge menschen gedood Costes' Oceaanvluclitplannen J^anneer een vereeniging vijf en zeventig w™ bestaat is er wel iets over te vertellen. anneer een liefdadigheidsvereeniging dezen 2rj m bereikt heeft, zou er heel veel art op wit gezet kunnen worden, zou er n machtig epos van Roomsche charitas 5 *™°ht kunnen worden, indien weer niet bescheidenheid om den hoek kwam glu- mn. St. Elisabethsvereeniging bestaat Jaren van vruchtbaren arbeid heeft de- zii Vereeniging achter den rug, en nog gaat J voort met onverdroten ijver voor haar zie- werken, met jeugdige onverflauwde e acht worden de kraamvrouwen geholpen - nog neemt zij steeds toe in omvang en 'n bloei. kent natuurlijk de groote taak der St. e 'aabethsvereeniging: hulp brengen aan leed verzachten van behoeftige kraam- ouwen en zieken. Het groote aantal zieken, dat *eeds door haar geholpen is, is niet te oemen; de som geld die voor dit doel uitge- a is, is niet te schatten. ®h nu gaat zij jubileeren, niet op groot- _,e wijze, zooals ieder feest verloopt, niet e' pracht en praal, maar met de grootste nv°mj en bescheidenheid, welke eigen- v aPPen de vereeniging trouwens in hooge ■ate bezit. Dankbaar zullen velen zijn je- !jn'~ deze vereeniging, dankbaar jegens hare -bewerksters, die zich zooveel moeite moe ten getroosten, maar dit dan ook blijdschap en toewijding doen. haar ook met groo- Zooveel in r vermogen ligt, gaan deze dames stil en ^jtig haar gang: ellende en nood lenigende. 75 jaren hebben zij dit reeds gedaan, 75 met onverflauwden ijver en toewijding, financieele offers gepaard gaande. Bescheidenheid trotseerende bezochten we dames van de jubileerende vereeniging, ^"Wijl spreekuur werd gehouden. Mevrouw Rohde, de presidente die recht- vaardig, maar soms ook onverbiddelijk is, j!ad het boek van „goed en kwaad" voor haar JSgen, terwijl verschillende boeken en pape nsen de tafel vulden. Het oudste lid, mej. Biemt en nog twee dames stonden haar ter zijde. We vroegen een foto. Met zulk een ge- ^akwaardig feest mag het bestuur toch wel in de krant. Nou, eerst voelden de dames er niet veel maar toen was er plotseling alle en thousiasme, want de jongere leden van de ^reeniging achtten het niet meer dan billijk, de veteranen een klein beetje geëerd ^hden worden. Mej. Groene wegen ging op zoek in het ar chief. Tatusschen werd het spreekuur voortgezet, wat zijn we dankbaar dat we eens een kijkje hebben kunnen nemen achter de coulissen Van een charitatieve instelling. Het is nu eenmaal niet mogelijk, dat ieder- ^a daartoe gelegenheid krijgt, maar als men 200 gelukkig is als wij, beseft men meer dan welk een groot, welk een subliem, welk eea heerlijk werk men voor den behoeftigen ®venmensch kan verrichten. We vertelden het reeds, de presidente is streng. Er meldde zich een nieuwelinge aan met introductie-brief. .Zijn al uw kinderen op de Roomsche school?" vroeg de voorzitster. ».Eh.ja" was het schuchtere antwoord. -.Werkelijk waar, juffrouw? U begrijpt, we bhormeeren nog wel naar een en ander." Toén kwam het moedertje maar iüeens '"echt voor de waarheid uit. »Eén jongen was een beetje achter geraakt eh nu was ie op een andere school en de Pastoor «Dat zal de pastoor toch niet goed gevon- c®a hebben?" Moedertje zou ja gezegd willen hebben, "baar ze overwon zich en zei tenslotte eerlijk Böeen". begrijpt juffrouw" ging de presidente !°°rt> „in een Roomsch huishouden hooren kinderen op de Roomsche school, om den ken hoor!" Zoo kwamen er nog meer moedertjes en w*0 ontvingen ze, waar noodig, een lesje. Het ^ck van „goed en kwaad" werd aangevuld ?h er werd nauwkeurig van de verschillende ^toeken notitie gehouden. Wat is het toch mooi, als men zich geheel al kan stellen in dienst van de liefdadig heid. Er is zoo ontzettend veel ellende in de gereld en het is daarom zoo te waardeeren, menschen, die er van gespaard zijn ge- •even, zich vrijwillig geven tot leniging van hood van anderen. öe bezoeksters op het spreekuur gingen 'Cldaan naar huis, maar op de gezichten an de gastvrouwen was te lezen, dat ook zij cidoening smaakten, wanneer ze hulp kon- Qeh bieden. Het spreekt vanzelf, dat er veel, zeer veel noodigis. Tien duizend gulden per ■^ar.... het zou misschien gaan, maar dan ^ag er ook niets bijzonders gebeuren. Maar ondanks deze zorgen en moeiten, "b'jgen de zieken toch altijd hun versterken- middelen, worden onderkleederen in rui- y1® mate aan behoeftigen verstrekt. Op cij- ers zullen we aan het einde van ons artikel h°g wel terugkomen. Het is te begrijpen dat, *8ar de vereeniging steeds haar handen vol ?®rk heeft, er zoo goed nieuwe en jonge Machten gebruikt kunnen worden, en daar- ghi doet zij een beroep op de Haarlemsche robles, dat indiener zijn, die hun medewer- h'hg aan deze vereeniging willen verleenen, hcze met open armen ontvangen zullen wor den. By het 75-jarig bestaan der vereeniging is '®h kleine terugblik in het verleden wel op 'Jb plaats. Opgericht door mejuffrouw Ja- ®cba van den Berg is deze vereeniging op- r®kroeid als het mosterdzaadje uit het Evan- jklie, de zaadkorrel is tot een boom gewor gd onder wiens beschermend loover de on- ^Ukkigen een veilige schuilplaats blijven jhiden. De vereeniging werd opgericht den ^intigsten Augustus 1855. Mej. v. d. Berg etkreeg de medewerking van verschillende ?ames en het liefdewerk begon. Aanvanke- bk werden de vergaderingen gehouden in prceel Kleine Houtstraat 57, doch daar dit p klein was verhuisde men naar het St. Ja- °bs Godshuis in de Hagestraat. In 1<V38 moest de hoogst verdienstelijke pdndlegster van dit monument van naas- ^dliefde scheiden, en diep werd haar heen- ?kan betreurd. Moeilijk vervangbaar was baar plaats aan het hoofd van dit onver moeibaar werkende damesleger. Maar ook b®ar opvolgster, mej. M. B. Reekers gaf een •Oorbeeld van echt christelijke opvatting bij e beoefening der Charitas. Een ware vriend der vereeniging, de heer 'an der Kolk, had bij testamentaire beschik- l'hg zijn huis, staande op de Ged. Oude y*racht nabij de Zijlstraat aan de vereeni- bg nagelaten, onder bepaling, dat daar de Hergaderingen gehouden zouden worden, in- dit tenminste mogelijk was; kon dit b'ot, dan mocht het huis verkocht worden en ®°r de opbrengst een ander huis gekocht borden. »He woning van dezen milden schenker 'eek echter te klein te zijn, zoodat het huis ®rkocht werd en de opbrengst op rente ge- et werd. Voor het aldus vermeerderde be- Werd later het perceel Jansstraat 49 aangekocht, waar de vereeniging thans nog zetelt. Tien jaren bleef mej. M. B. Reekers aan het hoofd van deze vereeniging, en werd op gevolgd door Mevr. de Wed. Schoemaker Jorritsma, die tot 1901 op het voetspoor van haar voorgangers hare edelste krachten aan den bloei der vereeniging wijdde. In Novem ber 1901 trad zjj om gezondheidsredenen af en werd opgevolgd door mej. J. P. A. Beynes, bij wie het bestuur van haar vereeniging aan niet minder goede handen werd toever trouwd. Veel heeft de vereeniging in dien tijd te danken aan het Doorluchtig Episcopaat, veel aan hare opeenvolgende directeuren: pater Sprengers, pater Aussem en Mgr. Dankel- man. Na mej. C. P. A. Beynes volgden nog: mej. C. Lans, mej. S. Proot, mevr. A. Rood natSchoemaker en thans is het mevr. Th. RohdeLedel, die met ijver en groote zorg de vereeniging leidt en haren bloei tracht te vermeerderen. Ook verscheidene andere dames hebben zich zeer verdienstelijk gemaakt, waaronder we de tegenwoordige eerste secretaresse mej. M. J. v. d. Pigge willen noemen, daar ze reeds 34 jaren aan de St. Elisabethsver eeniging verbonden is. Deze is thans, helaas, ernstig ongesteld. Achtereenvolgens waren de volgende Zeer- eerwaarde Heeren adviseur van deze ver eeniging: de zeereerwaarde heer pastoor Sprengers, de Zeereerwaarde heer pastoor Aussem, de Hoogeerwaarde Heer Mgr. Dan- kelman, de Hoogeerwaarde Heer Mgr. G. H. F. Stoffels en thans is het de Zeereerwaarde heer Pastoor Sondaal. Het archief van 75 jaar is puik in orde, dank zij vooral de goede zorgen van mej. v. d. Pigge. Men komt tot verbazende ge tallen! Een spreekwoord zegt: Vele kleintjes ma ken een groote en er is er ook een, dat zegt, eiken dag een draadje maakt een hemds mouw in het jaar. Als elkeen dat bij de periodieke collectes eens bedacht, zou hij wellicht iets meer geven. Want men oppert maar al te vaak: wat maakt dat nu voor verschil, of ik een dubbeltje of een kwartje geef. Vijftien cent op zulke groote bedragen. Het antwoord is eenvoudig verpletterend. Slechts dit getal: in contanten is in de 75 jaar uitgegeven pl.m. 1 millioen gulden. Eén millioen gulden is onder de armen ver deeld, voor een millioen gulden is nood ge lenigd, is bittere armoede bestreden, is vreugde gebracht in gezinnen waar eerst onnoemelijk verdriet heersehte, is de ge zondheid herwonnen van arme moedertjes, die versterkende middelen voor lijfsbehoud dringend noodig hadden. Dit getal moest op groote doeken geschil derd en door de straten gedragen worden, heel de stad moet het weten: één millioen voor de armen! Hierbij komt geen zelfzuchtigheid te pas, hiervoor worden geen namen genoemd, dat deed slechts één Roomsch-Katholieke lief dadigheids-vereeniging. Nog enkele cijfers. In totaal werden verstrekt: 917.994 liter melk. 340.585 eieren. 13.520 pond vleesch. 18.300 pond kruidenierswaren. Verder manufacturen en gemaakte klee- dingstukken tot een gezamenlijke waarde van pl.m. f 488643.84. We zijn er echter nog niet, dit is slechts een gedeelte van de actie. De H. Elisabethsvereeniging financierde een onnoemelijk aantal verpleegdagen in de Maria Stichting, zorgde voor hulp in de huishouding, voor uitzending van zwakke kinderen naar vacantie-kolonies. Na deze opsomming kunnen we feitelijk zwijgen. In deze jubileum-periode worden in alle kerken collecten voor de vereeniging gehou den. Moge dan het zilver in de schalen niet zwijgen, maar rinkelen, rinkelen totdat ze overloopen en weer opnieuw rond gebracht moeten worden, tot steun, tot heil, tot ge luk en tot gezondheid van zoo velen, die in de H. Elisabethsvereeniging een laatsten stroahaJm zien, die met vereende krachten moet worden aangeboden. Is dresseeren mishandelen? Het publiek, en over het algemeen genomen de leek, denkt, dat, wil een dier gedresseerd worden, dit enkel gepaard kan gaan met zweepslagen, onvriendelijkheden en ruwheid. Het meent, dat een van nature wild dier slechts in bedwang gehouden kan worden door het af te rossen totdat het mak is. We hebben ons tot den heet Schraube gewend, om eenige inlichtingen omtrent de dressuur, en speciaal de paardendressuur te krijgen. Herr Schraube, de groote dresseur van circus Schneider, zoo zelfs, dat Ringling, de directeur van Barnum en Baily, voor het talrijke publiek van hem zei, dat hij de beste artist was van zijn circus, was reeds als kleine jongen een groote dierenvriend. Op het sterfbed van zijn vader, toen hij dertien jaar oud was, zei zijn vader tegen zijn moeder, dat ze den jongen niet meer thuis zou houden. Schraube voelde zich aangetrokken tot het circus, omdat een dresseur-dierenliefhebber, en omgekeerd een dierenliefhebber de dieren moet dres seeren. De dieren worden er blij en opgewekt door. Hoe gek dit ook moge klinken, toch is het de volle waarheid, daar bijvoorbeeld een paard, nooit blij kan zijn als het den heelen dag in den stal moet staan, of een groot gedeelte van den dag, voor een ploeg of wagen gespannen, moet zwoegen, en daarna in den stal gezet wordt. Men kan het toch herhaaldelijk zien, dat een paard in de wei, dartel begint te worden en over het veld ronddraaft en over de hekken springt. Herr Schraube ging, toen hij dertien jaar was, reeds aan het circus. Na een veelbewogen circusleven achter zich te laten en aan verscheidene circussen verbonden te zijn, werd hij tenslotte reserve-dierarts in het Duitsche leger tijdens den grooten wereld oorlog. Hier vooral heeft hij de noodige ervaringen en kennis opgedaan, die bij het dresseeren van dieren zoo noodzakelijk is. Een der circussen, waaraan hij verbonden was, was Barnum en Baily, waar hij zijn beroemde 24 en 48 paarden heeft voorgeleid. Daar echter tegen het afloopen van het contract zijn vrouw stierf, heeft hij het contract niet meer verlengd en is naar Europa gegaan. Hier sloot hij zich aan bij het groote circus Sarrasani, nadat hij zooals zooeven vermeld werd, in het Duitsche leger gediend had. Aan dit circus trof hij zijn tweede vrouw, met wie hij nu reeds vier jaren lief en leed draagt. Toen hij nu, wegens ziekte van zijn vrouw, naar Zwitserland moest, verlengde hij het contract weer niet en kwam tenslotte bij Kapitein Alfred Schneider terecht, waar hij niet enkel dieren en wel speciaal paarden- dresseur werd, maar ook door zijn groote gave „Oberregisseur". Hij leidt het geheele tooneel, dat zich in de tent voor onze óogen afspeelt, en is het andere gedeelte van den dag bezig de oefeningen van de andere artis- ten te leiden en gade te slaan. Men kan niet anders dus, dan toegeven, dat dat hij genoeg ervaringen heeft opgedaan over dressuur kunst, en dat hij dus ook erover mag oordeelen. Zooals wij reeds zeiden, hadden we een onderhoud met dezen genialen artist, die zoo vriendelijk was ons op. gemoedelijke wijze in zijn wagen, zijn salon, huis-, studeer- slaapkamer en keuken tegelijk, te ontvagen. We vroegen of dresseeren mishandelen was. Met een glimlach op zijn toch al vriende lijk gelaat, zeide hij ons, dat men hem dit al zoo dikwijls gevraagd had, maar dat hij zijn best zou doen om ons het tegendeel te bewijzen. We zullen daarom den heer Schraube even aan het woord laten. „Toen wij in de Zuidelijke deelen van Holland (d.i. Nederland) kwamen en onze uitvoeringen wilden geven, ondervonden we veel tegenstand van den bekenden Jack- Londonclub. zijn er reeds kapitalen uitgegeven voor dit doel." Later vroeg mij een oud heertje of de paarden ook kandarren droegen. Ik vroeg hem welk rijpaard soms geen kandarren droeg. Maar hij was nog niet zoo gauw te vreden, en vroeg toen of het geen pijn deed en toen moest ik hem het heele verhaal doen, dat ik nu weer zal herhalen Waartoe dient een kandarre Een kan- darre dient daarom, dat het paard beter zijn kunstjes en dansen etc. kan uitvoeren. Zoo als een athleet zijn oefeningen het best kan uitvoeren, door zooveel mogelijk zijn spieren te spannen, zoo is dit ook bij het paard het geval. Bij het paard komt echter dit feit nog bij, dat als de kop van het paard niet in be dwang gehouden wordt, het paard zijn kunst jes niet zoo mooi en dan nog slechts met moeite zal doen, terwijl het dan zelfs haast niet kan dansen op de muziek. De tweede vraag is Doet een kandarre pijn Het antwoord hierop is beslist ontkennendmaar daar komen andere gevallen bij. Er bestaan zoo ongeveer 10 a 12 soorten kandarren, al naar gelang de zachtheid of hardheid. Een leek in het vak zal het paard gewoon een kandarre geven, maar ik durf beweren dat 99 van de 100 gevallen het de verkeerde is. Een paard moet eerst grondig onderzocht worden, welke kandarre geschikt voor hem is. Het paard zal zich b.v. weerzotten tegen een harde kandarre, als het een weeke muil heeft. Het duwt zijn lippen er tusschen en bijt deze stuk, zoodat men wel eens bij voor stellingen bloed uit den mond ziet komen en dan de schuld aan den dresseur geeft, omdat men van meening is, dat deze het paard een gevoeligen klap heeft gegeven. Heeft het paard echter de juiste kandarre, dan zal het er op gaan kauwen, waardoor het witte schuim te voorschijn komt. Dit is nu het werk van den dresseur om te onderzoeken welke kandarre geschikt is voor ieder paard. Moeilijker wordt het, als een paard aan één kant een verhard drusenhoofd heeft. Maar met veel geduld wordt deze moeilijkheid weer overwonnen, door met harde en dan steeds weer zachter wordende kandarre het drusenhoofd zachter te maken. Ja, dresseeren is een geduldbeoefening ge lukt 't den eenen keer niet, dan moet men niet kwaad worden, maar wachten tot den volgen den keer. Voordat men echter met de dressuur be gint, moet men eerst het dier wennen aan de manege. Daartoe wordt een paard veertien dagen achter elkaar enkel door de manege rond geleid. Heeft het zich dan gewend aan de omgeving, dan begint men met het dressee ren. Zooals reeds gezegd is, is dit een geduld- werk. Bij het dresseeren en bij de oefeningen speelt de zweep een groote rol. Niet om te slaan, maar slechts om het paard (of ander dier) te leiden. Vooral een paard reageert er zeer op. Ik heb het soms dat bij deeerste maal. dat ik de zweep omhoog houd, het paard reeds begint te stijgeren. Zelfs als men het paard dansen leert, moet men b.v. door aanraken van de pooten met de zweep eerst aangeven, welke poot vooruit gezet moet worden, en op welken tijd dat gebeuren moet. Zoo ziet men, dat men veel geduld met het dresseeren van een dier moet beoefenen, en dat van mishandelen geen sprake is. Dacht u dat de toch al zoo zenuwachtige paarden, als ze in de voorstelling „doodliggen" zoo rustig zouden blijven liggen, als ze een klap met de zweep zouden krijgen. Indien men goed kijkt, zal men zien, dat de knal van de Zweep precies boven hun kop weerklinkt en dat de zweep naast den kop den bodem raakt. Trouwens het zou in strijd zijn met mijn menschelijke gevoelens, indien ik deze dieren, de dieren waaraan ik verknocht ben, de die ren, die ik liefheb, zou mishandelen, indien ik hun één enkelen klap zou geven." Tot zoover het onderhoud met den heer Schraube. De installatie van Mr. J. D. Pasteur als president van de rechtbank. X De thans ontslapene. Hedenmorgen is te Haarlem na een korte ongesteldheid overleden, Mr. J. D. Pasteur president van de Arrondissements-rechtbank te Haarlem. Door twee schepen beschadigd Gistermorgen ongeveer elf uur is de schip brug te Doesburg door twee schepen aange varen en beschadigd. De brug kan niet ge sloten worden. Alle verkeer is gestremd. Het verkeer hersteld Nader werd gemeld, dat men na drie uur arbeid er in slaagde de brug weer te sluiten. Het verkeer is hersteld. Omtrent de oorzaak meldt men, dat de brug gistermorgen een lichte aanvaring had. Juist was deze averij hersteld, toen door een ver keerde manoeuvre van een motorschuit de brug andermaal werd aangevaren en de schuit dwars voor de opening kwam te lig gen. De ziekte van dr. C. J. Vinkesteijn, inspec teur der gymnasia heeft een dermate gun stige wending genomen, dat hij gistermorgen weer van het St. Antoniusgasthuis te Utrecht naar zijn woning te Den Haag kon worcfcn gebracht. Overal hingen borden: Gaat niet naar het circus, enz. We bespraken toen wat we zouden doen en besloten tenslotte om de heeren van deze club uit Den Haag en alle mogelijke steden uit te noodigen en gratis voorstellingen van dressuur voor hen te houden. Te dien einde werd b.v. een niet-gedres- seerd paard genomen en geheel opgeleid. Alles liep schitterend en toen de dressuur nog in vollen gang was, waren de heeren niet slechts overtuigd, maar zelfs enthousiast. Zij hadden zelfs met hun speurdersoogen niet kunnen ontdekken dat een dier ook maar één enkelen slag met zweep of stok ontving. Nu vragen velen zich natuurlijk af „maar hoe krijgt men een dier dan zoover, dat het kunsten gaat maken." Het antwoord hierop kan slechts zijn „Door goed voor dat dier te zijn, zoodat het ook veel voor je over heeft." Want een dier dat afgerost wordt, zal slechts met tegenzin of geheel niet gehoorzamen. Het doet mis schien een keer wat hem geleerd is, maar een volgenden keer weigert het. En als het dier dan toch iets doet, zal dit niet zoo mooi uit gevoerd worden. Tenslotte zal men bij de dressuur altijd op moeilijkheden stuiten en na zeer veel geduld of ongeduld, zooals men het noemen wil, zal men toch lang zooveel niet bereiken. Ook moet het dier als het iets goed gedaan heeft, een belooning hebben, zoodat het dat kunstje, of wat het dan is, een tweeden keer zeer graag zal doen." Daarna liet de heer Schraube ons een grooten zak suikerklontjes zien, met de woorden«Zoo De wagen versplinterd Gisteravond ongeveer half acht wilde de bestuurder van een woonwagen, nabij de Vinkebrug, te Diemerbrug de rails van de Gooische tam oversteken om standplaats te nemen op een daar in de nabijheid ge legen terrein voor woonwagens. Plotseling werd de wagen aangereden, door een uit de richting Amsterdam komen, de motortram. De woonwagen werd totaal vernield. De bestuurder bekwam een lichte hersen schudding en werd naar het Burgerzieken huis te Amsterdam overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. In den wagen was een vrouw gezeten, die er wonder boven wonder goed af kwam. De bestuurder van de tram werd licht gewond. Nader wordt gemeld: De uit twee wagens bestaande tram van de Gooische Trammaatschappij, een motor wagen en een bijwagen, naderde met snelle vaart uit de richting Amsterdam. Uit de zelfde richting kwamen twee achter elkaar rijdende woonwagens. De voorste wagen, waarin zich man, vrouw en zeven kinderen bevonden, passeerde zonder ongevallen de trambaan op de helling bij Vinkebrug om U ->V>; 'O-, s: 1*4 rH-, Wij zijn nu weer volop in den lijd van den wijnoogst en geven daarom hier eenige aardige kiekjes uit de zoo schilderachtig gelegen wijnstreek van „SchwabenlaïuF*, Op de foto boven ziet men zulk een wijnberg en kan men zich overtuigen van den mooien aanblik die hij biedt. Foto midden: het plukken der druiven. Foto links bene den: een vroolijk tafreeltje waarop de schilderachtige kleeding zoo goed uitkomt Foto rechts beneden: De druiven in de vaten. zich naar de nabijgelegen standplaats op een open terrein te begeven. Onmiddellijk volgde de tweede wagen, een vrijwel nieuw voertuig, door één paard getrokken, terwijl een tweede paard naast den wagen liep. Bestuurder was de 18 jarige Guus Beuwe, sinds drie maanden gehuwd. Zijn jonge echtgenoote bevond zich in de z.g. woonka mer van het voertuig. Klaarblijkelijk heeft de bestuurder van de tram gedacht, dat de wagen de trambaan gepasseerd kon zijn, voor hij ter plaatse was. Het kwam echter geheel anders uit, want juist was het paard de tramrails over gestoken toen de tram zich met donderend geweld op den woonwagen wierp. Stukken hout vlogen in het rond. terwijl wat er nog van den woonwagen over was, over een afstand van circa 57 meter werd meegesleurd. Eerst toen kwam de tram tot stilstand. Beuwe werd bij den eersten stoot van den wagen geslingerd en bleef bewuste loos liggen. Zijn echtgenoote was met de overblijfselen van het voertuig meegescho- ven en kwam, wonder der wonderen, enkele oogenblikken later ongedeerd onder den kop van den woonwagen te voorschijn. Of schoon de plaatselijke veldwachter spoedig ter plaatse was, verliep er kostbare tijd voor geneeskundige hulp werd ingeroepen. Ten slotte verscheen Dr. Derkinderen uit Die- men, die bij het slachtoffer een hersen schudding constateerde en het per particu liere ziekenauto naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam liet overbrengen. Het paard, dat voor den wagen geloopen had, bleek beide achterpooten gebroken te hebben; het arme dier is later op de plaats afgemaakt. De bestuurder van den motorwagen der tram liep door glasscherven sneden aan het hoofd op. Kort na het gebeurde verscheen op l\et terrein van de ramp de substituut-officier van Justitie, Mr. van Dulleman, die, hierbij geassisteerd door den heer E. C. G. Staal, hoofdinspecteur der Verkeerspolitie, enkele ooggetuigen een verhoor afnam. Voorts ver richtte de heer Staal verschillende opme tingen. De belangstelling van het publiek was uit den aard der zaak zeer groot; het tram verkeer ondervond voorts aanmerkelijke stagnatie, ofschoon de directie der tram dadelijk de noodige maatregelen genomen had voor het doen ïunctioneeren van het vervoer der reizigers in beide richtingen. Een ingezetene van Eenigenburg, gemeen te Sirit Maarten (N.H.) de heer B., kreeg dezer dagen bezoek van een als heer gekleed persoon, op wiens vraag of de baas thuis was ontkennend werd geantwoord. Hij vertelde daarop de huisvrouw,dat haar echtgenoot een groot geluk was ten deel gevallen. Op een door hem .gekocht lot was nl. een groote geldprijs gevallen. De heer had nu opdracht gekregen dezen uit te betalen. De vreugde van de vrouw, een moeder van een groot arbeidersgezin, kende geen grenzen. Dit is wellicht te begrijpen, als men bedenkt, dat zij niet eens wist, dat haar man een lot had gekocht. Inmiddels werd door „mijnheer" een groot bedrag neergeteld, in Duitsch bankpapier, want, zoo zeide hij, dit was de gewoonte bij deze loterij. Het maakte toch immers niets uit, bij een bank kon men dit toch altijd in wisselen voor Hollandsch geld. Tenslotte vroeg hij f 10 als vergoeding voor de ge maakte onkosten, doch de vrouw had niet meer dan ruim zes gulden. „Mijnheer" gaf te kennen, dat hij hiermede maar genoegen zou nemen én vertrok. Later, toen de heer B. thuis kwam en de vrouw hem zijn geluk ver telde, bleek dat een oplichter zijn slag had geslagen, want de Duitsche bankbiljetten waren niets anders dan waardelooze Duit sche marken. De politie heeft de zaak in handen en de burgemeester van Sint Maar ten verzoekt daarom opsporing, aanhouding en voorgeleiding van een persoon van het volgende signalement: 40—50 jaar oud, lang, tenger postuur, donker uiterlijk, gele ge laatskleur, klein zwart snorretje; gekl. zwar te of donkere overjas, grijze pet, witte klom pen, berijdt een oud heerenrijwiel zonder kettingkast. Gistermorgen te acht uur heeft op de Ter Aarsche Zuwe onder de gemeente Vinke veen een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij twee menschenlevens verloren gin gen. De heer en mevrouw Zuiddam, manufac- turier te Breukelen, reden per auto van Vinkeveen naar de plaats hunner inwoning. In de gevaarlijke bocht nabij de „Oude Bon te Koe" geraakte de echtgenoote vari dén heer Zuiddam, die den auto bestuurde, plot seling de macht over haar stuur kwijt, waardoor de auto in de sloot die langs de Zuwe ligt, reed. De heer Z. werd levenloos opgehaald. Toen men de vrouw tenslotte be vrijd had gaf het slachtoffer nog teekenen van leven. Dr. Pierrot van Vinkeveen was spoedig op de plaats van het ongeval aan wezig. Nadat de vrouw bij den veehouder van W. was binnengebracht is zij eenige uren later aan de bekomen verwondingen overleden. Een verzoek aan gemeentebesturen Eenigen tijd geleden heeft de B. B. N„ Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land, zich gewend tot den Minister van Waterstaat om een algemeene regeling te krijgen, waardoor ook trams verplicht zou den worden richtingaanwijzers te gebruiken. De minister heeft daarop geantwoord, dat voor trams op de buitenwegen een aanwij zing niet noodig is te achten en dat, wat de regeling in de steden betreft, plaatselijke voorschriften gegeven kunnen worden, in dien deze noodig mochten zijn. Naar aanleiding hiervan, heeft de B. B. N. zich gewend tot het gemeentebestuur van Utrecht, Arnhem, Amsterdam, Rotter dam en Groningen die zelf een tram ex- ploiteeren, om tot het gebruik van rich tingaanwijzers over te gaan en tot het ge meentebestuur van Den Haag en Haarlem om in de politieverordening een bepaling tot het verplicht gebruik van deze aanwijzers op te nemen. Zondagavond tien uur is nabij Venlo een motorfiets, waarop de slagersbediende Jacobs zat en zijn meisje mej. Mulder op den duo, in volle vaart tegen een boom gereden, waar door beiden op slag gedood werden. De lijken zijn dcor de politie in beslag genomen, doch l_ter vrijgegeven en naar Venlo vervoerd. Het motorrijwiel was totaal verpletterd. Van Lc Bourget naar New Vork De bekende Fransche vlieger Costes, is Zondagavond met zijn toestel „Vraagteeken" van Villacoublay naar Le Bourget vertrok ken, met de bedoeling gisterochtend in de vroegte te zamen met Belonte voor de vlucht naar New York te starten. Daar echter in den loop van den nacht ongust'ge weerbe richten werden ontvangen, werd het vertrek uitgesteld. Aangezien echter alle toebereidselen zijn getroffen, kan de start voor den Athlanti- schen Oceaan in de richting Oost-West elk oogenblik plaats vinden. Zooals men weet, is deze vlucht nog slechts tweemaal vol bracht, den eersten keer door de „Bremen"- vliegers, de tweede maal door Kingsforü Smith en Van Dijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5