Moord, roof en fraude in i 1750.- 1250.- 1125.- 150.- 140.- f AMERIKA s;; s - k bureaux nassaulaan 49 ADVERTENT 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Dit nummer bestaat uit drie bladen I I WOENSDAG 20 AUGUSTUS 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17542 AAJGIrTC MOLT, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEtEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG OREN NA HET ONCEVAl e misdaad in de Ver. Staten geschilderd door den beroemden CAmerikaanschen rechter Carrington T. Marsha7 (Copyright Nieuwe Haarlemsche Crt.) S De brand in de Barteljorisstraat Verdachte 18 September voor de rechtbank Wormerveers laatste molen afgebrand Een monument uit cfe oudheid Belastingvraagstukken De Velserbrug aangevaren De Velserbrug aangevaren MM Het Russischs graan De boeren weigeren het af te geven Van Lear Black verdwenen Men vreest verdronken De autobotsing te 't Zand HET SLACHTOFFER OVERLEDEN Door hartverlamming overleden Radio-varia Meer nieuws omtrent Radio-Branly Amsterdamsche kabelleggers in staking Zaandammers mogen het werk niet overnemen De zaak der P. N. I. De staking in Noord-Frankrijk De kroning van den koning van Roemenie Ernstig conflict tusschen Carol en Helena Voornaamste cKieuws J. J. WEBER ZOON Groote HoutstraatNi66 Haarlem Telegrafisch Weerbericht LOOPT U MOEILIJK? De gezondheid van den Paus Een officieele mededeeling Voorburg en Rijswijk bij Den Haag? De R 100 Een non-stop vlucht naar Marokko Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Sentschappen: Per week 25 ct.; per betaal 3.25: per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT All, l«bonnéV op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden J ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen: 8 VwiiiJa l-evenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooi verlies van beide armen beide beenen ot beide oogen bijeen ongeval met doodeliiken afloop >ij verlies van een hand. sen voet of een oog bii verlies van een duim ol wijsvingei bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger laatste jaren is de criminaliteit in Deze dagen zijn vervlogen en thans erika zoo sterk toegenomen, dat de auto- j brengt de vooruitstrevende Amerikaan met zijn familieleden de vrije uren overal door. behalve thuis. ing om windhonden-wedloopen te i«blseeren in Ohio en het is bijna onge- het noodig oordeelden een commis- benoemen, die tot taak zou hebben onderzoek in te stellen naar de oor- Van dezen verontrustenden toestand. ifc Cf oogenblikkelijk bewijs voor een ge- 'vaardigde onrust diene, dat verleden biet minder dan dertien duizend moor- ÏUars in de Vereenigde Staten werden Behouden. De autoriteiten mogen dus reden maatregelen treffen, om dit cijfer Wijk te doen verlagen. d is een onderwerp dat de volle vacht heeft van sociale hervormers, wet- et5 en advocaten, sinds we in een be- ^kfde wereld wonen. Elke streek treft "telen, die het doeltreffendst zijn, terwijl 's nieuwe proeven worden genomen. 0rt geleden, bijvoorbeeld, kreeg men toe- :en, maar tevergeefs. Zooals in Monte 0 de directeuren van de casino's en hoe terzelfder tijd fraude en be- fery toenam. De Staats-autoriteiten en goedwillende publiek trachtten met hiogelijke middelen dit euvel te voor al w "«alen groote winsten maken, maar te- '^rtijd verschillende liefdadigheids teuten en sociale vereenigingen onder den, dekken zich in Amerika de groote k Rdigers door het goed-geloovende pu- in den waan te brengen dat zij in ;e mate ijveren voor het algemeen be lt deze vergelijking voort te zetten, zoo- he directeuren van een Casino de open- persoonlijkheden controleeren, hebben ^hierika gokkers en leiders van misda adbenden grooten invloed op de autoritei- 1 Wiens plicht het is hun crimineele ope- tes te beperken. tentengevolge jS het voor gemeenteiyke- staatsambtenaren onmogelijk -'treifende actie te voeren 'eh van genoemd soort. om een tegen men- bestaat in Amerika geen verbod, voor Wet en verbod nauwkeurig en onverdeeld en worden uitgevoerd. Het komt heel voor, dat zelfs de Keuze van rechters bolitie-ambtenaren, bepaald wordt door Aiders. ^Vengens spelen zij ook een zeer voor as rol bij de politieke verkiezingen. is dan ook geen wonder, dat het AAaité tot onderzoek van de oorzaken der ^^daden bij de regeering plannen en ont- T)en van verstrekkenden aard heeft mge- Alleen door drastische maatregelen het kwaad bestreden worden. ^8 reenter van het Hof kom ik geregeld "Ontact met misdadigers en ik ben er overtuigd, dat een van de voornaam- °°rzaken van het toenemend aantal mis- in de Vereenigde Staten is de toene- e"de populariteit van den auto. het oogenblik zijn er 25 millioen "hiobielen in de Ver. Staten in gebruik een van de directe gevolgen daarvan is, l het gemakkelijk is een wagentje te ste- en moeilijk om ontdekt te worden. Dit ^0|)leem kan van twee kanten bekeken °rden. auto heeft den misdadiger gelegenheid ^Beven heel gemakkelijk en snel van plaats - veranderen. Hij kan op deze wijze zijn t| bereiken met een snelheid, die men l,.,11 ot vijftien jaar geleden voor onmoge- hield. "et is dus een feit, dat iedere Amerikaan gemakkelijk in het bezit van een auto- JJ^iei kan komen. Het is niet zoo moeilyk J1 in Amerika door wettige middelen aan Wagen te komen, maar het is toch ge- ziekelijker om er een door diefstal te ver ben. ^en kan ten allen tijde een auto stelen, eiken hoek van een straat, als men wil, i bekoring om van de gelegenheid ge- /hhe te maken is grooter dan menigeen a durven veronderstellen. De gelegenhied f^tet nog altijd den dief! De moderne .^rikaansche misdadiger heeft nu een- ^a' een auto noodig, wil hij zijn beroep 0 goed mogelijk uitvoeren. is nog meer te vertellen, naar aanlei- B van de populariteit van den auto. De ^mobiel vergemakkelijkt niet alleen net ';rk van een dief, maar heeft bovendien dioraliteit van de geheele gemeenschap Bevaar gebracht. ^et familieleven in Amerika is niet meer solide en constant als in het begin BOq 4h deze eeuw. ^óór de auto kwam, vond de Amerikaan ,ehot en voldoening bij den huiselijken 4atd. Het was nem niet mogelijk om °°te afstanden in een paar uur af te leg- veh. Vermaak en ontspanning vond hij /^rnamelijk in zijn eigen „home", waar °ok maar het liefste b'eef. De huiselijke haard dreigt voor een Ame- rikaansch ingezetene te verdwijnen. De mo tor, de auto heeft er een einde aan ge maakt en ai lijkt het misschien overdre ven, het is een feit. dat deze omstandigheid karakter en moraliteit slechter maakt. De auto is een triomf van genie en vernuft, maar is ook. langzaam maar zeker, oorzaak van demoralisatie van het volk. Dan is er nog het belangrijke vraagstuk van net verband tusschen verbod en mis daad. Vele menschen zijn geneigd de on zinnige veronderstelling te opperen, dat een verbod de misdadigheid verhoogt. En in Europa vertelt men dan, dat er in Amerika sinds het drankverbod meer likeur wordt verbruikt dan daarvoor. De reden is echter, dat de accijns sinds het verbod met 5 pCt. verlaagd is. Groote destiileerderijen, die de Vereenig de Staten vroeger met alcoholische dranken overstroomden, zijn nu opgeheven, of voor andere doeleinden ingericht. Als iemand in Amerika op het oogenblik likeur zou willen drinken, zou hij ze thuis moeten maken of ze moeten koopsn van smokkelaars. In weerwil van alle mogelijke praatjes, die verteld worden, is het in werkelijkheid niet zoo gemakkelijk om met de drank-smokke laars in relatie te komen. Het centrum van corruptie en misdaad in de V. S., is Chicago. Daar hebben de leiders van verschillende benden werkelijk een fnui- kenden invloed op de autoriteiten. Of schoon zij zelf zelden een openbare betrek king bekleeden, zien zij toch kans zaak waarnemers te vinden, menschen die door hen benoemd en betaald worden en daar voor in nun belang handelen. Als dit schandelijke systeem van omkoo- ping en corruptie beteugeld kon worden, zouden de grootste misdaden gemakkelijk onderdrukt kunnen worden, zelfs door de gewone politie. Het comité tot onderzoek van de oorza ken der misdaad m de Vereenigde Staten, waarvan ik voorzitter ben, bestaat sinds korten tyd. Vooreerst zullen we nog geen tastbare resultaten kunnen boeken. Wij moeten eerst als een dokter, een eigen diag nose stellen en als we daarin geslaagd zijn, is het tyd om de regeering te verzoeken de bestrijding in praktijk te brengen vast staat, dat de remedies niet malsch zullen zijn. De commissie voor onderzoek naar de misdadigheid heeft juist 14 dagen geleden een lyst gepubliceerd waarop de namen van 28 mannen voorkomen, welke door de commissie als vijanden der maatschappü worden beschouwd. De commissie geeft de met de nandhaving der orde belaste amb tenaren den raad deze mannen ook als zoo danig te behandelen. Aan het hoofd van de lijst stond de naam van Al Capone. Ik durf zeggen, dat als de zakenwereld de regeering terzijde wil staan, de misda- digerswereld tot het besef zal komen, dat zij m het verleden niet nauwgezet gehandeld heeft met de verdraagzaamheid van net Amerikaansche volk, dat die verdraagzaam heid niet langer zal worden toegestaan, maar vervangen zal worden door een on barmhartig politie-corps, dat alles in het werk zal stellen om de handlangers van den duivel voor goed uit te roeien! Kerstnacht van het vorige jaar brak brand uit bij dé toenmalige N.V. Handelshuis „Het Centrum", een zaak die naast de firma Weill en de firma Korstjens was gelegen. Het perceel brandde geheel uit Geniimen tijd heeft het pand er troosteloos bijge staan, omdat de justitie geen toestemming gaf tot wederopbouw, daar opzettelijke brandstichting niet uitgesloten werd ge acht. Sinds kort is er een frissche, nieuwe pui uit de asch verrezen. Eenige dagen na den brand arresteerde de Haarlemsche politie de administrateur-be- drijfschet. die in den bewusten nacht alleen in het huis was geweest en zich met moeite wist te redden. Men verdacht hem van brandstichting en achtte het feit zeer ern stig, omdat de belendende perceelen in de Barteljorisstraat, die nauw en smal is, groot gevaar hadden geloopen. Het was voer de justitie echter zeer moei lijk bewijzen te verzamelen en H. J- B. werd weer vrij gelaten. Thans is het onderzoek geëindigd en komt de zaak Donderdag 18 September voor de Haarlemsche Rechtbank. B. is ten laste ge legd brandstichting en verduistering. Ver schillende bewoners van de Barteljoris straat zijn als getuigen gedagvaard w.o de heeren Korstjens en Weill. Te Wormerveer brak gistermiddag 1 uur brand uit in den molen ,,'t Vool", staande aan den Zaandijkerweg te Wormerveer, en toebehoorende aan de N. V. Handelsmaat schappij „Saender" v.h. Bloemendael en Laan, aldaar. Nadat de brandweer was gewaarschuwd verscheen deze zeer spoedig met een drietal motorspuiten. Met tien stralen werd het vuur aangetast, doch het blusschingswerk kon slechts bepaald worden tot het buitenste deel van den molen. Om drie uur was men den brand meester. Van den molen bleven slechts muurbrokken staan. Deze boden groot ge vaar voor de omgeving en men zag zich ge noodzaakt de muren om te trekken. De mo len was niet meer in gebruik en diende als pakhuis voor oude materialen. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in het overspringen van vonken van een schoor steen eener naastgelegen woning. De rieten bedekking van den mo'en vatte onmiddellijk vlam. De schade wordt door verzekering ge dekt. De molen was in 1680 gebouwd, oorspron kelijk werd hü gebruikt als rystpelmolen. Dit was de laatste molen in Wormerveer. Er is dus een stuk van historische en monumentale waarde door dezen brand verloren gegaan. De gemengde commissie met haar arbeid gereed De commissie, samengesteld uit leden van het comité fiscal en van de commission per manente de la circulation routière van den Volkenbond, die. gelijk gemeld, onder voor zitterschap van dr. J. H. R. Sinningne Dam- sté in het departement van financiën is bijeen gekomen ter bestudeering. in opdracht van den Raad van den Volkenbond, van een ontwerp-conventie betreffende vrystelling van wegenoelasting e. d. voor buitenland- sche auto's heeft haar werk ten einde ge bracht en zy neeft het ontwerp, zooals het laatstelijk was voorgelegd, met eenige veran deringen goedgekeurd. Zij heett dar ontwerp op sommige punten voorzien van een com mentaar. Het ontwerp zal thans via de presidenten van het comité fiscal en van de commission permanente de la circulation routière wor- d enaangeboden aan den Raad van den Volkenbond, opdat deze zich kunne bera den over het gevolg, dat daaraan <byv. by- eenroeping van een algemeene conferentie) zal worden gegeven. Op deze foto kan men goed waarnemen, hoeveel het gevaarte ontzet is. Het Is met een pijl aangegeven voor byzonderheden Pagina I, 2de Blad. Gisteravond is de spoorbrug over het Nocrdzoekanaal te Velsen door een Griekscii stcomseh'p aangevaren en zwaar beschad'gd en ontzet. De brug kan noch open, r.och dicht gedraaid worden. De foto geeft een beeld van den stand van de brug óp het oogenblik Uit Moskou wordt gemeld, dat in een officieele verklaring wordt medegedeeld, dat de boeren, ondanks alle pogii.gen der auto riteiten, blijven weigeren, hun graan af te geven. Voor de ambtenaren, die belast zijn met de inzameling van het graan, is een pro gram van werkzaamheid opgesteld, dat in de eerste helft van Augustus slechts voor 23 pet. kon worden uitgevoerd. Reuter seint uit Baltimore, d.d. 19 Aug. het volgende schokkende bericht: Van Laer Black, de bekende Amerikaan sche millionair couranteneigenaar, is op ge heimzinnige wijze verdwenen van zijn jacht „Sabolö", dat zich op twaalf myl van Scot- landlight op New Yersey bevond. Black nam vaak op de hekaisluiting van de brtis: plaats in gevaarlijke positie. Men gelooft daarom aan de mogelijkheid, dat hij by een sterke deining over boord is geslagen. Nadere byzonderheden. Uit Baltimore wordt nader gemeld, dat Van Lear Black met zyn jacht „Sabalo" op een kruistocht was voor de Amerikaansche kust. Ter hoogte van New-Yersey sloegen hooge zeeën over het schip. Van Lear Black bevond zich op het voorschip en men ver moedt, dat hij door één der zeeën over boord is geslagen. De opvarenden van het jacht misten den millionnair eerst later. Dadelyk werd toen de kustwacht ingelicht. Het jacht en schepen van de kustwacht begonnen di rect naar het lijk te zoeken. Ook vliegtuigen namen aan het opsporingswerk deel. Tot dusver heeft men het lyk nog niet ge vonden. (Wy wyzen in dit verband op een bericht elders in dit blad, waarin gesproken wordt van de vliegtochten, welke de heer Van Lear Black zich nog voorgenomen had, te onder nemen). De zeeofficier A. Posthuma, die vorig' week by een auto-ongeluk te 't Zand ern stig werd gewona, is gistermiddag in net Marine-Hospitaal te Den Helder aan de bekomen verwondingen overleden. Te Enkhuizen op een aan het Havenhoofd aangelegde sleepboot was de 50-jarige stuur man bezig den mast te oliën. Met hem werk ten nog enkelen van de bemanning. Toen dezen zich hadden verwijderd en even later terugkwamen, vonden zy den stuurman op het dek liggen. Het bleek dat een hartverlamming een einde aan zyn leven had gemaakt. Het aantal luisteraars in Italië Het aantal luisteraars in Italië bedroeg per I Juni 137.160. Dat het in gebruik nemen van den nieuwen zender te Rome zeer ge waardeerd wordt, blijkt duidelyk uit het feit, dat een vermeerdering van 218 pCt. te con- stateeren is sedert 1 Januari 1929. Voorts moet men rekening houden met het feit, dat het aantal niet ingeschreven luisteraars ge woonlijk grooter is dan het aantal, dat of ficieel een luistervergunning bezit, zoodat er nog heel wat meer luisteraards zyn dan aoor Rome wordt opgegevena Hoewel oorspronkelyk met groote zekerheid aangenomen werd, dat het nieuwe Fransche omroepstation „Radio-Branly" in het Eure departement zou worden gebouwd, wordt dit thans tegengesproken. Bericht wordt uit Frankryk. dat de zender wellicht in een auto of op een jacht zal worden opgesteld. Eigen aardig is, dat het station het eigendom zal zyn van den heer F. Coty, den bekenden par fum-fabrikant, die ook al eigenaar is van verschillende kranten. Tusschen Amsterdam en Hoorn is de aan nemer, de heer Ouwehand bezig, een tele graafkabel te leggen. Het werk is pas begon nen en tot dicht by de Hembrug genaderd. Toen bekend werd bij de ploeg Amsterdam sche werklieden, dat zy zouden worden ver vangen door Zaandammers, wanneer die ge meente zou zijn bereikt, hebben zij 75 in getal het werk neergelegd. Methode van moreel geweld Gisteren zette de Landraad te Bandoeng de behandeling van de zaak der P. N. 1. voort. De „aal was geheel gevuld. De voorzitter vraagt, fode P. N. I. non coöperatie in haar programma voert. Ir. Soekarno wil dit woord liever niet ge bruiken. Zyn systeem is meer gebaseerd op vertrouwen in eigen kracht, conform zelf- help, of auto-activiteit door de oprichting van scholen en coöperatieve vereenigingen, nationale banken, enz. Dit is een van de middelen tot verwerving der vryheid. Dit systeem van auto-astiviteit houdt evenwel o.a. in, geen zitting te nemen in publiek- rechtelyke lichamen. De voorzitter vraagt, of de P. N. I. non van de overheid denkt te verkrijgen, indien men niet met de regeering samenwerkt. Beklaagde verklaarde, dat men dit denkt te bereiken door machtsvorming buiten de publiek-rechtelijke lichamen ter grondige be werking van de publieke opinie, waardoor de regeering tenslotte zal gedwongen zyn, con cessies te verleenen. Bekl. noemt dit, con form den heer Ratu Langie heeft gezegd: de methode van moreel geweld. De besprekingen, welke de Fransche Mi nister van Arbeid heeft gevoerd met de werkgevers- en arbeidersvertegenwoordigers uit het textielgebied in Noord-Frankryk, hebben totnutoe niet tot eenig resultaat ge leid, aangezien de werkgevers weigeren, aan de looneischen der arbeiders te voldoen. Zy verklaren, dat de algemeen economische cri sis en de stopzetting van den uitvoer het toestaan van loonsverhoogingen onmogelyk maken. De Fransche textielindustrie zou daardoor op het oogenblik door werkloosheid bedreigd worden. De werkgevers verklaarden, liever hun be- dryven stil te leggen, dan aan de looneischen der arbeiders tegemoet te komen. De „Tagespost" meldt uit Veldes: Heden avond 9 uur is volkomen onverwacht de Roe- meensche koningm-moeö'er uit Veldes, waar zy voornemens was een maand te vertoe ven, naar Boekarest vertrokken. Naar in Roemeensche hofkringen verluidt, wordt deze plotselinge terugkeer in verband gebracht met het verscherpte conflict tus schen koning Carol en de regeering eener- zyds en prinses Helena aderzijds. Carol zou de regeering hebben medege deeld dat hy zich zoo spoedig mogelijk wil laten kronen zonder rekening te houden met het feit, of een verzoening met prinses He lena al of niet tot stand zal komen. Terwyi de prinses er op blijft staan, dat de scheiding van kracht blyft. zou Manioe daartegen zijn opgekomen met de bedreiging, dat de heele regeering zou aftreden als de koning by zyn besluit zou blijven en de kroning zonder koningin Helena zou ge schieden. Thans zouden het hof en de regeering de koningin-moeder hebben verzocht terstond naar Boekarest te komen om een verzoe ning tot stand te brengen. Indien deze po ging geen succes zou hebben zou de kroning voor onbepaalden tyd worden uitgesteld. De zee-officier A. Posthuma, die vorige week by het auto-ongeluk te 't Zand ernstig gewond werd, is thans overleden- De laatste molen in Wormerveer door brand vernield. De 1400 ton zware brug te Velsen is door een aanvaring ongeveer 20 c.M. ontzet. De scheepvaart gestremd. Van Lear Black op geheimzinnige wijze van zijn jacht verwenen, waarschijnlyk ver dronken. De verdachte van poging tot doodslag op een veldwachter te Huizen voor de Amster damsche Rechtbank. De Commissaris van Politie te Maastricht met ziekteverlof. De annexatie van Voorburg en Rijswijk door 's-Gravenhage. Het conflict PerziëTurkije. Perzië wijst militaire samenwerking tegen de Koerden af. Politieke moordaanslag te Kowno. Kritieke toestand in Polen. Een pessimisti sche rede. Naar officieel nit Rome wordt gemeld, is de gezondheidstoestand van den H. Vader uitstekend. De zaak tegen de leiders der Partai Na- sional Indonesia voor den Landraad te Ban doeng. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.41 uur. Hoogste barometerstand 769.1 te Vardö. Laagste barometerstand 745.9 te Vestma- nör. Verwachting: Zwakke tot matige, Zuid- oostelyke tot Zuidwestelijken wind, licht tot half bewolkt, later wellicht toenemende bewolking, droog, behoudens later geringe kans op onweer, iets warmer. koop dan een paar steunschoenen bij PRESBURG, Gr. Houtstraat 88, Haarlem en t leed is geleden! Officieel wordt uit Rome medegedeeld, dat Z. H. de Paus in den besten gezondheidstoe stand verkeert. De H. Vader verleent dageiyks talryke audiënties en treft zelfs voorbereidingen om algemeene audiënties te houden. Voorstel van Gedeputeerden binnenkort te verwachten Na ,r de ,3. Crt." verneemt, is het voor stel tot annexatie van Voorburg en Ryswyk door de gemeente 's-Gravenl.age binnen kort van Gedeputeerde Staten te verwach ten. Het ligt in de bedoeling de annexatie nog vóór de Gemeenteraadsverkiezingen van 1931 te doen plaats vinden. Grooter draagvermogen De veranderingen aan de constructie van de R 100 zyn reeds vergevorderd. Tengevol ge van de aangebrachte veranderingen zal het luchtschip een draagvermogen krygen van 172 pond, in plaats van 156 pond, wat het draagvermogen is van de R 100. Dj passagiers accomodatie is echter bere kend op 52 personen in plaats van op 100. De bekende lange afstandvlieger Bernard is te Croydon aangekomen ten einde van daar te starten voor een non-stop vlucht naar Tenter (Marokko), een afstand van 1200 myien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1