Binnenlandsch Nieuws £0^ Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST De aardbeving van Snopk Nederlandsche Spoorwegen Kinderpostzegels CL C. A. Coppens f In België ongewenschte Nederlanders Nederlandsche Jaarbeurs ,St. Aldegoiide" Z.Exc. Mgr. L. Schioppa De Kali-kwestie LUCHTVAART Van Lear Black t Merkwaardig vliegtuigongeluk Ernstig vliegongeval bij München GEMENGD NIEUWS Ernstige aanrijding Kinderverlamming Koning Albert en onze Koningin in de grensstreken ow Branden De taxi-staking te Den Haag Ontaarde moeder Een meisje aangerand Een ontvluchte aangehouden Auto tegen een boom gereden STOOMVAARTLIJNEN ill'".. .«Aanstelling- leerlingen-machinist voor lichten dienst en hunne opleiding Vólgens het „Hdbd." heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen bepaald, in ver band met verzoeken van de vakbonden, om met het oog op de veiligheid geen jongelie den van 16 jaar meer aan te stellen als leer- ling-machftiist. Voorts dat op de locaal- spoorwegen, op de locomotieven voor de lo- caaldiensten der hoofdlijnen en in de ran geerdiensten, tot een vast te stellen maximum aantal, leerlingen-machinist geplaatst zullen worden met den titel van „leerling-machinist voor lichten dienst". Als regel zullen zij genomen worden uit de gemeente of uit de omstreken waar het ma chinedepót is gevestigd, zoodat zij bij hun ouders of verzorgers kunnen blijven wonen. BU indiensttreding mogen zij niet jonger dan 18 en niet ouder dan 19 jaar zijn en moeten ten minste één jaar werkzaam ge weest zijn als bankwerkers-, vuurwerkers- of smidsleerling, of in het bezit zijn van een diploma ambachtsschool. Voorts moeten zij blijken kunnen geven voldoend lager onderwijs genoten te hebben. Bij het bereiken van hun 21ste jaar wor den zij: óf bfj geschiktheid als hulpbankwerker voor jaar in eene tractiewerkplaats tewerkge steld om vervolgens bij vacature te worden aangesteld als leerling-machinist, of benoemd tot poetser, lampenist, stoker locomotievenloods of een dergelijke betrek king. Daar reeds ongeveer 130 jongelieden van 16 jaar waren aangesteld, is als overgangs maatregel bepaald, dat de thans in dienst zijnde leerlingen-machinist voor lichten dienst bij het bereiken van den 21-jarigen leeftijd, bij geschiktheid, benoemd worden tot leerling-machinist. Ook zij worden, behoudens degenen, die leeds vóór 1 Augustus 1930 den 21-jarigen leeftijd hebben bereikt, gedurende y, jaar als hulpbankwerker tewerkgesteld; zij komen ge durende dat half jaar voor vergoeding wegens gemis aan premie in aanmerking. Nieuw in dienst te nemen leerlingen machinist voor lichten dienst ontvangen ge durende hunne tewerkstelling als hulpbank werker die vergoeding echter niet. De als hulpbankwerker tewerkgestelden mogen in bedoeld half jaar niet voor dienst op de locomotieven worden aangewezen. De bedoeling is, om het aantal dezer jonge lieden tot 300 uit te breiden, waardoor in alle behoeften aan leerling-machinist in de toe komst zal kunnen worden voorzien. Een serie in koperdruk Bp de nieuwe postzegels, welke in Decem ber a-s. ten bate van het verwaarloosde kind zullen worden uitgegeven, wordt een serie toegevoegd, uitgevoerd in koperdruk. Deze fraaie zegel zal hooger in prijs zijn dan de overige postzegels, maar ongetwijfeld om de bijzondere kunstwaarde vooral onder ver zamelaars wel zeer gewild zijn. De ontwerpen brengen op zeer te loven wijze de bescherming van het kind in een mooie voorstelling, tot uiting. Een pionier op het gebied van bet advertentiewezen Met den heer G. C. A. Coppens, wiens stoffelijk overschot dezer dagen te Zeist ter aarde werd besteld, is iemand heengegaan, die in de kringen van het advertentiewezen een zeer bekende persoonlijkheid was. Het bekende Coppens' Advies Bureau werd door hem gesticht, echter onder den naam van Coppens' Advertentiebureau. Twintig jaren geleden was het de nu overledene, die den eersten stoot gaf voor de wetenschappelijke reclame, welke sindsdien in ons land zulk een hooge vlucht heeft genomen. Wijlen de heer G. C. A. Coppens behoorde tot de oprichters van de Vereeniging van Erkende Adver- tentiebureaux en van 't orgaan dier corpora tie, „Het Advertentiebureau". Hp was eenige jaren voorzitter van genoemde vereeniging en maakte ook deel uit van de commissie van advies van „De Nederlandsche Dag bladpers". In vakkringen werd de heer G. C. A. Coppens algemeen beschouwd als een der pioniers op het terrein van het advertentiewezen in Nederland. „De Schelde" verneemt, dat maatregelen worden overwogen om Lod. Simons, die Zondag bp de onthulling van het Yzer- monument namens de Nederlandsche vrien den zou spreken, niet in België toe te laten. Het blad hoopt, dat de Belgische regee ring het archi-dwaze en ergerniswekkende yan zulk een handelwijze tijdig zal inzien. ping bezet en de eerste verdieping van de beide Jaarbeursgebouwen is aan de groep Metaalindustrie, Eleetrotechniek en Me taalwaren gewijd, terwijl de groep Radio, door het geheele gebouw verspreid, ook we der een grooter aantal deelnemers aanwijst dan ooit te voren aan een Nederlandsche Jaarbeurs hebben deelgenomen. Beganegronds vindt men van de groepen Electro-techniek, Metaalwaren, Radio en Verlichtingsartikelen eene voortzetting, ter wijl de nieuwe zalen bezet worden met de inzendingen der groep Zuivelwerktuigen, met Wasscherijmachines, Houtbewerkings machines, enz. Het terrein buiten zal we derom het interessante schouwspel bieden van in werking zpnde machines, pompen, laschapparaten, enz., terwijl de aanstaande Najaarsbeurs speciaal de aandacht zal trek ken door belangrijke inzendingen op auto gebied. De XXIIIe Nederlandsche Jaarbeurs de eerste Najaarsbeurs in het vergroote Jaarbeursgebouwencomplex zal den han del de meest gunstige kansen bieden om aan de moeilijkheden, waarvoor handel en industrie zich thans geplaatst zien, het hoofd te bieden. Geen officieele proeftocht Naar wij vernemen zal de technische proef tocht van het door de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij voor rekening van de N.V. Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" gebouwde motormailschip „Mamix van St. Aidegonde" een zusterschip van de „Johan van Oldebamevelt" in de eer ste helft van September plaats vinden. In tegenstelling met de- gewoonte der Maat schappij zal ditmaal geen officieele proef tocht met genoodigden worden gehouden. 10 jaar Bissehop Zijn Excellentie Mgr. L. Schioppa herdenkt morgen het tweede lustrum van zijn bis schopswijding, welke 22 Aug. 1920 plaats vond te Rome, toen Mgr. Schioppa tot titulair - bisschop van Mocissus werd benoemd. Toen Mgr. Schioppa tot Nuntius te Boe dapest werd benoemd, volgde op 20 Aug. 1920 zijn benoeming tot Aartsbisschop van Mocissus of Justineanopolis, terwijl Z. D. H. op 22 Aug. d.a.v. te Rome door Kardinaal Fruwirth tot Aartsbisschop werd gewijd. Een overeenkomst? De Frankforter Zeitung verneemt uit Parijs; De onderhandelingen tusschen de Elzasser Kalimijnen en d'e havenbesturen van Rotter dam en Antwerpen hebben r.u tot een over eenkomst geleid, volgens welke de opslag plaatsen en laadinrichtingen te Antwerpen met 50 uitgebreid zuller. worden en te Rotterdam inrichtingen van denzelfden om vang als de Antwerpsche uitbreidingen zullen komen. Antwerpen verklaart zich bereid, aan de Elzasser Kalimijnen de lagere Rotterdam- sche haventarieven toe te staan. Van 9 tot en met 18 September as. De Najaarsbeurs te Utrecht wordt van 9 tot en met 18 September gehouden. Een ge heel „uitverkocht" huis twee jaarbeurs gebouwen thans en een geheel bezet ter rein vóór de gebouwen leveren het bewijs, dat men gelegenheid zal hebben zich om trent inkoopmogelijkheden in ruime mate te oriënteeren. Alle groepen, die aan de najaarsbeurzen plachten deel te nemen, zijn weer op de Najaarsbeurs present. De speciale groep Bouwmaterialen neemt alleen aan de voor jaarsbeurzen dgel, daarentegen zal op de aanstaande Najaarsbeurs de groep Werk tuigen en Machinerieën voor de Zuivelin dustrie weder met flinke inzendingen ver tegenwoordigd zijn. De groep Meubelen en Aanverwante Vakken vult de geheele vijfde verdieping van de twee gebouwen en nog een groot deel van de vierde verdieping. De groep Textiel en Confectie (vierde verdie ping) is uitgebreider dan op de Voorjaars- beurs; de Oostenrijksche groep heeft een aanzienlijke uitbreiding ondergaan (voor de eerste maal neemt o.a. de Oostenrijksche tabaksregie deel); de derde verdieping be vat een grooter aantal deelnemers in de groep Voedings- en Genotmiddelen en zal voor de eerste maal een Hongaarsche groep huisvesten. De groep Glas, Porselein, Aar dewerk, Huishoudelijke artikelen, Chinee- sche en Japansche artikelen heeft weder om mét de groep Goud, Zilver, Bijouterieën en Parfumerieën de geheele tweede verdie- Een groot propagandist voor de luchtvaart. Het schijnt aan geen twijfel onderhevig te zijn, of Van Lear Black is inderdaad omge komen. Met hem is een groot propagandist voor de luchtvaart heengegaan, een, die voor zijn persoonlijk gebruik een Fokkervliegtuig met drie Wright Whirlwind-motoren er op nahield, terwijl hij drie Nederlanders, de piloten Geysendorffer en Schoite, benevens den werktuigkundige Dunk, in zijn dienst had. In onze herinnering leeft nog de vlucht naar Indië met de HNADP: de tweede vlucht naar Insulinde, nadat onze pioniers Van der Hoop, van Weerden Poelman en Van der Broeke in 1924 vcor het eerst de 15000 km., die Amsterdam van Batavia scheiden, hebben doorvlogen. Toen. in 1927. ging Van Lear Black met zijn Fokker met Geys en Schoite heen en terug naar Batavia. Weber vergezelde hen als werktuigkundige. En nog versch in het ge heugen ligt de ontvangst op Schiphol na die gedenkwaardige vlucht. Alle leden der be manning, Van Lear Black incluis, werden toen door onze regsering benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Na'dien heeft Van Lrar Black regelmatig groote reizen gemaakt.: hij heeft de twee vliegers in zjn vasten dienst genomen en met hen een groot dee! van den aardbol bezocht. Hij vloog naar Kaapstad en weer terug, eerst in 1928 een mislukte poging en daarna in 1929 Black had in dien tussehentijd rechtstreeks van de Fokkerfabriek een eigen drie-motorig toestel gekocht een tocht, die slaagde. Zijn laatste groot» reis was de vlucht van Londen naar Tokio. Thans zijn beide vliegers hier, het Fokker toestel komt dezer dagen in revisie naar de Fokkerfabriek. Maar de groote propagan dist, de man, die door zijn groote voorliefde voor Nederlandsch fabrikaat en Nederland sche vliegers onzen naam op luchtvaartgebied overal in de wereld zoo'n goeden klank gaf, is niet meer. Zijn plaats op de railing gevaarlijk Uit Baltimore wordt nog nader omtrent de verdwijning van den heer Van Lear Black gemeld, dat deze het eerst werd bemerkt door zijn bediende. Het jacht werd onmid dellijk gestopt. Gedurende vele uren werd met zoeklichten de zee afgezocht, doch van den waarschijnlijk over boord geslagen mil- lionair werd geen spoor ontdekt. Het jacht voer ten slotte naar New-York. De leden van de bemanning van het jacht verklaar den, dat de heer Van Lear Black gewoon lijk op de railing zat, ondanks het feit, dat de kapitein hem waarschuwde, dat deze plaats gevaarlijk was. De vrienden en ken nissen van den heer Van Lear Black zijn zeer onder den indruk van de verdwijning van den millionair. Spoedig na aankomst te New-York vertrok het jacht met eenige schepen van de kust wacht weer naar zee om naar het hjk van den vermiste te zoeken. Van het Curtlss- vliegveld stegen vier vliegtuigen op om aan het opsporingswerk deel te nemen. Een doode en een zwaar gewonde Woensdagmorgen is, volgens een bericht van de „Lokalanzeiger", uit Lussin een driemotorig vliegtuig met 10 passagiers gestart voor een vlucht naar Zara in Dal- matië. Plotseling vloog de propeller van een motor los en werd met groote kracht in de passagierscabine geslingerd, waarbij het 10-jarig dochtertje van kap. Guido Cosulich, voorzitter van den Lloyd Triestino, gedood werd en een dame een arm afgerukt werd. Het watervliegtuig zond onmiddellijk ra dio-noodseinen uit en daalde, waarop een motoboot de passagiers opnam, terwijl het vliegtuig het lijkje van de zwaargewonde aan land bracht. ernstig aan de pooten gewond te zijn, zoo dat er kans bestaat, dat het zal moeten worden afgemaakt. Dr. Der Kinderen uit Diemen verleende de eerste hulp. De gewonde is naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam overgebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. Gistermiddag is boven het vliegveld Ober- wiesenfeld een vliegtuig van den Weerbe- richtendienst neergestort. De machine viel van een hoogte van 1000 meter neer. De bestuurder was op slag doodde machi ne werd geheel vernield. Een gewonde Gisteravond tegen half elf is ter hoogte van de Vinkenbrug te Amsterdam een paard e,, wagen, bestuurd door den melkveehou der Vedder, aangereden door den luxe auto van een Zuid-Hollandsch genees heer. De schok was zoo hevig, dao het voertuig geheel vernield werd, het paard in den langs den weg loopenden vaart tex-eceht kwam en de heer V. ernstige kneuzingen opliep ten gevolge waarvan hij klaagde over pijn in den rug. Na eenigen tijd slaagde men er in het paard op het droge te brengen. Het bleek Drie nieuwe gevallen te Gouda Daar sedert 16 Juli gevallen van kinder verlamming zich te Gouda niet meer hadden voorgedaan, werd verondersteld, dat het ge vaar was geweken. Nu hebben zich plotseling wederom nieuwe gevallen geopenbaard. Het betreft een twee tal meisjes, oud 1 en 2'A jaar en een jongen van 18 jaar. Zij' zyn allen naar het van Iterson- ziekenhuis overgebracht. In totaal zijn in Gouda thans 35 personen door polyomyelitis aangetast. Bij een 4-jarig jongetje te Vlaardingen is kinderverlamming geconstateerd. Dit is het vierde geval in die gemeente. Het kind is in de barakken opgenomen. Te Vlagtwedde is weder een geval van kinderverlamming geconstateerd. In de buurtschap Hiiden, gem. Wehi, is eveneens een geval van kinderverlamming geconstateerd, Bij een 17-jarigen zoon van de wed. R. te Nieuwpcort by Schoonhoven, is kinder verlamming geconstateerd. De patiënt is naar Utrecht getransporteerd en in de Rijks klinieken opgenomen. De Vclksktar.t schrijft: Koning Albert van België heeft een be zoek gebracht aan de Belgische provincie Limburg. Koningin Wilhelmina bezocht Zaterdag Zeeuwsch-Vlaanderen. Beide streken zijn grensgebieden. Tè Hasselt maakte de commissaris der Koningin in Limburg, baron Van Hövell tot Er zijn nu twee jaar verloopen. sedert de aardbeving op de Krim. Maar nu eerst blijkt hoe groot eigenlijk de sohade is, die door deze ramp werd aangericht. Zeker, men heeft indertijd verklaard, dat die schade ongeveer 3 mülioen roebel be liep, maar dat getal Is absoluut onjuist. Men moet er zooals dadelijk blijken zal, nog een bedrag bijvoegen, een bescheiden bedrag van 100 roebel, voor Snopkow, den schoenmaker. Snopkow had zijn werkplaats in Jalta, of beter gezegd, het was iets meer dan een werkplaats: hij had een eigen huisje, van steen zelfs. Hier repareerde en maakte hij met een knecht de schoenen van de men- schen uit Jaltavan de heele bevolking om zoo te zeggen, want allen stelden een groot vertrouwen in hemofschoon hij ei genlijk geen landsman was. Men ziet dus, het ging hem niet slecht in Jalta. In den winter moesten zij wel eens noodgedwongen vasten, omdat ze geen werk hadden, maar in den zomer was het soms zóó druk, dat zij niet eens tijd konden vin den, om eens lekker door te pimpelen misschien deden zij het juist daarom toch wel. Zoo kon b.v. op Vrijdag 11 September, vlak voor de aardbeving, onze schoenmaker, Iwan Jakowlewitsch Snopkow den Zaterdag avond niet meer afwachten en dronk an derhalve fleseh wodka, die eigenlijk voor 's-Zaterdags bestemd was. Maar nu stonden zij daar en tenslotte dacht Snopkow, wat zou ik ook wachten? Hij legde zijn werk neer en dronk 1% flesch uit, zonder er aan te denken, dat er een aardbeving op komst was. De man dronk anderhalve fleschMis schien is het niet veel. Maar de brave Snop kow zwierde daarna uit zijn huisje de straat opzong af en toe een liedje en keerde toen weer naar huis terug, d.w.z. in huis eigenlijk niet, maar hij ging naar zijn tuintje en ging daar liggen. Zoo sliep hij in Men zou nu denken, dat hij zeker aan de aardbeving geducht zou hebben. Maar neen, dat was zoo eenvoudig zijn gewoonte. Als hij gedronken had, sliep hij altijd buiten eenvoudig, omdat hij zich in huis niet lekker gevoeldeomdat hij zich in een vertrek gedrukt en bedreigd waande. Hij ging dus in de open lucht liggen. Snopkow lag dus den llden September on middellijk voor de aardbeving, in den hof onder de cypressen en sliep. En terwijl hij zoo goed gevuld met wodka en stomdronken een poosje lag te slapen en de mooiste dingen droomde, gebeurde het on geluk, dat het schiereiland de Krim teis terde. De aarde dreunde en sidderde, de huisjes wankelden maar Iwan Jakowlewitsch Snopkow sliepsliep rustig en dacht aan geen ongeluk, terwijl zijn knecht bij den eersten slag uit het huisje vloog en zich verborg in het stadspark. Vroeg in den morgen, omstreeks 6 uur, toen alles reeds lang voorbij was, wreef Snopkow zich de oogen uit en ontwaakte onder de cypressen in den tuin. Hij keek eens rond naar den hemelwat een ver andering! Hij kende zijn eigen hof niet meer en nog minder zijn huisje. Dat was wel niet geheel omvergeworpen, maar de muren wa ren nog al tamelijk uit elkander geweken. De schutting hing heelemaal scheefAl leen de cypressen stonden nog onveranderd.... Al het andere was feitelijk niet meer te herkennen. De stakkerd raakte geheel in de war en dacht: Waar ben ik nu toch terecht gekomen? Ik was wel dronken, maar hoe is het toch mogelijk, dat ik zoo verdwalen kanWat een wanorde hierAch, het is toch niet goed. zoo te drinkenWat een gemeene drank, die alcoholBij den duivel ik weet geen weg of stegik kan me niets meer herinneren." Hij voelde zich bedrukt. Hij zuchtte en schudde radeloos het hoofd. Zeker ben ik verdwaald geraakt. „Nee, nee, 't is uit met dat drinken ik drink niets meer." Al deze gedachten en twijfels maakten hem een weinig boos. HU nam de flesch waarin nog 34 L. wodka was, uit zijn zak en dronk ze leegin één teug. Natuurlek was hij nu weer opnieuw dron ken, want ten eerste had hü in lang niets gegeten en ten tweede was zijn hoofd nog zwak van de laatste drinkpartij. Hij tracht te nu op de been te komen en zwierde de straat op. Straat?Na een aardbeving zien de straten van een stad er ook wel een beetje ongewoon uit. Iwan Jakowlewitsch Snopkow zag dus de straat vol menschen. die opge- wond'en bijeengroepten of hier en daar naar toe liepen en voor 't grootste gedeelte maar half gekleed waren. Hij raakte hoe langer hoe meer in de war. „Mijn God," dacht hij en zijn gezwollen oogjes staarden verschrikt in de verte: „Mijn God waar ben ik? In welk roovers- nest ben ik geraakt?Ben ik tenslotte met een schip naar Batoem gevaren? Wat is hier in Godsnaam gebeurd?" Hij kreunde zachtjes, strompelde voor waartsen kwam tenslotte op den weg terecht, ver van de stad waar hij van ver moeidheid omver viel en midden op cfen weg insliep. Dat was tegen den morgen. Toen hy weer ontwaakte was het stikdonkere nacht en boven zijn hoofd schitterden de sterren. Bovendien was het koud. En waar om was het koud? Hij lag daar op den weg zonder kleeren of schoenen. Alleen zijn onderbroek had hij nog aan. Volkomen uitgeschud lag hy daar dus en dacht: „Lieve hemel, waar ben ik nu weer?" Maar nu was de arme Snopkow toch echt geschrokken. Radeloos keek hy rond, ging tenslotte op zUn schamel bekleede been tjes staan en liepzoo maar iuk-raak verder, ongeveer 10 myien. Toen ging hy afgemat en bedrukt op een steen zitten. HU bevroor haastHy kende niets van de heele streekBovendien had hy ver- schrikkeiyken honger. Eindelijk weer tegen den morgen kwam er iemand voorbU, die Iwan Jakowlewitsch Snopkow in zyn onderbroek op den steen zag zitten en die hem verbaasd vroeg: „Wat zwerf jy hier in je onderbroek rond?" Treurig antwoordde Snopkow: „Ach ik weet het zelf niet." En hij vertelde zijn wedervaren. „Naar Jalta" zei de vreemdeling toen, „dat is ongeveer 13 mijlen. Koe ben je hier gekomen?" En nu hoorde Snopkow voor het eerst van de aardbeving en de vernieling die zij had aangericht. Hij spoedde zich zoo vlug mogelijk naar Jalta en moest heel Jalta in zUn onderbroek passeeren. Maar niemand stond hierover verbaasd, omdat er pas een aardbeving ge weest was. Thuis berekende Snopkow verdrietig zijn verliezen: een jas, 8 roebel, een broek 12 roebel, een paar nieuwe sandalen 1 roebel, zijn geld 60 roebel kortom, ongeveer 100 roebel samen, zijn huisje niet meegere kend. Hij is een slachtoffer van den alcohol. Zelfs van een aardbeving wordt hij niet wakker, terwijl men bovendien nog 100 roe bel verliest, Iwan Jakowlewitsch is woedend naar Charkow gegaan. Gharkowbet herstellingsoord voor drankzuchtigen. Westerflier, zyn opwachting bij koning Albert. In Zeeuwsch-Vlaanderen hebben we geen vertegenwoordiger van den Belgischen koning gezien. Biykbaar heeft onze Koningin, in ver band met den korten duur van haar opont houd, niet gewenscht, dat een Belgische hoogwaardigheidsbekleeder te Hulst zou ver schijnen; wij moeten dit wel aannemen, om dat men anders voor een raadsel zou staan. Maar ook ind'ien onze veronderstelling jui«t is, ware het dienstig geweest, dat zulks was bekend gemaakt, ten einde verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen. De Tijd voegt aan dit bericht toe: By informatie te bevoegder plaatse ver namen wy echter het volgende; Aangezien bezoeken van de koninklyke families aan grensgemeenten nog al eens voorkomen, heeft men na gemeenschappelyk overleg besloten, dat niet steeds een verte genwoordiger ,an een van beide regeeringen aanwezig zal zijn. Bovendien gold het hier slechts een kort bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen. Eenigen tijd geleden vertoefde Z.M. Ko ning Albert achtereenvolgens in een drietal grensgemeenten. Bij deze bezoeken was er ook geen Nederlandsche vertegenwoordiger ter plaats. Het behoeft dus absoluut geen verwonde ring' te wekken, dat te Hulst geen Belgische vertegenwoordiger de Kon. familie is komen begroeten. Dat is de oplossing van het „raadsel". In de gemeente Ruinen is de woning, be woond door den landbouwer W. Oost, die met zijn gezin op het land aan het werken was, geheel afgebrand. Het vee werd gered. Verzekering dekt de schade. Te Haulerwijk (Fr.) is door onbekende oorzaak de keuterU van den heer J. v. d. Nald afgebrand. Het in den stal staande vee kon gered worden. Alles was verzekerd. 50.000 K.G. hooi verbrand Dinsdagavond geraakte door onbekende oorzaak een hooiberg in brand, staande op het erf van de boerderij van den heer J. Romein te Vlaardinger Ambacht. 50.000 K.G. hooi en een naast de hooiberg staande stal werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Werkwilligen met steenen gegooid Dinsdagavond heeft de politie te Den Haag moeten ingrijpen by een relletje in de Wal dorpstraat. Een aantal stakende taxi-chauf feurs der Atam maakten het enkelen werk willigen lastig en gooiden met steenen. De begeleidende politie maakte toen van den gummistok gebruik en dreef de stakers uiteen. De chauffeurs-organisaties hebben haar houding' in het conflict by de A.T.A.M. nog steeds niet bepaald. De stakers hebben in- tusschen besloten door te staken, ook ind'ien geen financieele steun door de organisaties mocht worden verleend. Een conferentie met den ryksbemiddelaar leverde geen resultaat op. Haar kind gedood De recherche te Maastricht heeft aange houden vrouw S„ huisvrouw D., welke be kende zich te hebben ontdaan van het kind, waarvan het lijkje uit het Kanaal aldaar werd opgehaald. De dader ontkomen By de zedenpolitie te Rotterdam is een vrouw uit de Thcolenstraat aangifte komen doen, dat een man haar zesjarig dochtertje, dat op straat speelde, heeft meegelokt naar de Nieuwe Plantage, waar hij heeft gepro beerd niet nader te noemen handelingen met het kind te plegen. Door het schreeuwen van het meisje is een dame tusschenbeide gekomen, die het kind heeft ontzet. De man, die een fiets bij zich had, wist te ontkomen. Het meisje heeft van den dader een signale ment opgegeven; voorts is er nog een getuige die den man heeft gezien, terwijl hy voorbij fietste met het kind, dat hij goed kent, op zijn bagagedrager. De politie heeft te Alphen a. d. Ryn aan gehouden een verpleegde, die uit het Ryks- krankzinnigengesticht te Woenzel by Eind hoven was ontvlucht. De man was in het bezit van een rUwiel, dat hij vermoedelijk heeft ontvreemd. Gisterenavond te omstreeks 8 uur reed de luxe auto van den heer V. uit 's-Hertogen- bosch te Oudheusden tegen een boom. De auto werd geheel vernield. De drie inzitten den, twee heeren en een dame, kwamen met den schrik vrij. De oorzaak van het ongeval is onbekend. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ACHILLES 19 Aug. van Catania te SpalatO. AGAMEMNON 19 Aug. van Varna te Con- S'"amaZONE 19 Aug. van Marseille n. Alicante. ARIADNE 19 Aug. van Cadix naar Ceuta. BAARN (thuisr.) 19 Aug. 5 uur v.m. 140 m. NBARNEVELDa'l8 Aug. van Callao naar Mol- CERES 18 Aug. van Duinkerken naar Ham burg. CJ DEUCALION 19 Aug. van Smyrna te Samoa. GANYMEDES 19 Aug. van Curasao te banta JASON (uitr.) 16 Aug. t.e Vatparasio. JUNO 19 Aug. van Bremen te Hamburg. ORANJE NASSAU 19 Aug. van W.-Indie New York. ORESTES 19 Aug. van Piraeus naar Volo. ORION 20 Aug. van Hamburg te IJmuiden. POLLUX, Rott.-Algiers, pass. 19 Aug. Dun- geness. STUYVESANT 17 Aug. van Amst. te Ham burg. KON. HOLD. LLOYD. ORANIA (thuisr.) 19 Aug. nam. 6 uur van Lissabon. HOLLAND—ATRIKA-LUN. ALDAKI (uitr.) pass. 19 Aug. Dungeness. BILLITON 18 Aug. te en van Mozambique n. Beira. GIEKERK 19 Aug. van Walvischbaai naar Ludertzbaai. GRIJPSKERK (thuisr.) 19 Aug. te Ant werpen. KLIPFONTEIN 19 Aug. van Hamburg B. Amsterdam. NIJKERK (thuisr.) 19 Aug. te Port Elisa beth. HOLLAND—AMEBIKA-UJN. DELFDIJK. Pacific naar Rott., 18 Aug. te Christobal. DINTELDIJK, Rotterdam naar Vancouver, 20 Aug van Holehaven. MOERDIJK. Rott. n. d. Pac., 19 Aug. van Swansea. HODIiAND—BBlTSCH-ZSnDIë.IiZJir. KIELDRECHT (uitr.) 20 Aug. van Rangoon. JAVA PACIPIC-LUn. SIANTAR 17 Aug. van Java te Los Angeles. BOTTEBDAMSCHE LLOYD. DJAMBI (thuisr.) 19 Aug. van Port Said. KEDOE (uitr.) pass. 20 Aug. Pcrim. KOTA BAROE (thuisr.) pass. 19 Aug. Oues- sant. KOTA BAROE (thuisr.) pass. 20 Aug. Do- ver. KOTA GEDE (uitr.) pass. 19 Aug. Gibraltar. KOTA PINANG (thuisr.) 20 Aug. van Sin gapore. TJERIMAI (uitr.) 20 Aug. van Port Said. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. EURYMEDON, Batavia 1. v. Amst. n. Li verpool, 19 Aug. van Londen. GLAUCUS 19 Aug. van Kobe naar Rott. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALEX, z.s. 18 Aug. van Hamburg n. Dort- m ANTJE, m.s. 19 Aug. van Nieuwpoort te Londen. ARY SCHEFFER, 18 Aug. van Rotterdam te HJ3ATAVIER I 20 Aug. van Hamburg naar Rotterdam. BATAVIER V 20 Aug. v.m. 8 u. 25 van Rott. te Gravesend. BEURSPLEIN 20 Aug. BrunshUttel gep., Rotterdam naar Oxelö3und. BROEDERTROUW, m.s. 19 Aug. van Nieuw poort te Londen. COLYTTO 19 Aug. 575 mijl W. v. Scilly, Mon treal naar Antwerpen. DRENTE, m.s. 19 Aug. van Roermond te Londen. ELECTA, m.s. 19 Aug. van Rumpst te Lon den. EEMS 16 Aug. van Poole naar Bremen. ESPERANCE, m.s. 18 Aug. van Holding te Holtenau. GIDEON, z.s. 18 Aug. van Hamo naar Gro ningen. HENNIE 19 Aug. Prawle Point gep. om de West. IDA, z.s. 18 Aug. van Aalborg te Hamburg. IMMANUEL II m.s. 18 Aug. van Hamburg naar Meppel. JANTJE, m.s. 19 Aug. van Antw. te Londen. JANTJE R„ m.s. 19 Aug. van Trangsund te Dortmouth. JEANNETTE 19 Aug. Horse Sand Fort gep. om de West. KOMEET, m.s. 19 Aug. te Lond. uitgekl. n. Frankf. KWIEK, m.s. 19 Aug. te Londen uitgekl. n. Calais. LEERSUM 19 Aug. Honnigsvaag gep., Ar changel naar Zaandam. *7ARK 19 Aug. vaq Gsfle naar Rotterdam. MARTHA, m.s. 19 Aug. te Lond. uitgekl. n. Duinkerken. NEELTJE, m.s. 19 Aug. van Boom te Londen, NEERLAND1A, lichter, 89 Aug. van Rotter dam te Hamburg, per sleepb. „Fairpiay 15". NEPTUNUS, m.s. 18 Aug. van Delfzijl te Middlesbro. OOSTERSCHELDE, m.s. 17 Aug. van Pon- trieux te Teigmouth. PALMA, m.s. 18 Aug. van Hamb. n. REMI, m.s. 19 Aug. van Terhagen te Lon den. ROBERTA, m.s. 19 Aug. te Lond. uitgekl, naar Antwerpen. ROTTUM, m.s., 18 Aug. van Blyth te Truro. SCHIE 20 Aug. van Rott. te Korsör. SEINE, m.b. 16 Aug. van Antw. te Jersey. THEMISTO 19 Aug. Belle Isle gep., Rott. naar Montreal. TOWA 20 Aug. van Diamante n. Ibicuy. TRITO 19 Aug. van Rotterdam te Dublin. VRIJHEID, m.s. 19 Aug. te Lond. uitgekl, naar Duinkerken. IJSSEL 19 Aug. Brunsbllttel gep., Kemi n. Amsterdam. ZAAN 19 Aug. BrunshUttel gep. Wasa naar Rotterdam. ZAANSTROOM 19 Aug. van Amst. te New port. ZWALUW, m.s. 19 Aug. te Lond. uitgekl. n. Ostende. 511. Angstig zag de dief 't vliegtuig komen. Nu ontliep hy niet den dans. Hij zag rond om te kunnen vluchten! 't Lage veld bood weinig kans. Het ronken van 't vlieg tuig kwam nader, hij bibberde van hoofd tot teen. En sidderend vroeg hy zich zeiven„Jonge, jonge, waar moet ik heen." 512. Hij sprong van het paard, hy wou het wagen, doorliep het veld met groote vaart. „Alles," dacht hij, „moet ik beproeven, myn vryheid is mij heel wat waard." Maar hy had buiten den waard gerekend. Jan was op zyn post bij 't stuur. „Loop jij maar hard, lieve jongen," dacht hy. „Ik win het wel op den duur."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 10