Buitenlandsch odCieuws SPOOR's FEUILLETON Spoor's gestampte Muisjes Rijkskanselier Dr. Brüning over de finantieele en politieke saneering van Duitschland u HeTgEHEIM VAN JESSIE QUINTON bilkin-BLAD DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1930 BLADZIJDE 1 Aan den levensavond van het Fascisme? De toestand in Indie en Egypte Wat Churchill er van zegt Bulgarije en de Servische dreigementen De nieuwe Rijkskieswet in Duitschland Handelspolitiek van Canada De Beiersche regeenng afgetreden Wegens verwerping van een noodverordening De Europeanen en het Simon- Rapport Gemengde c.Buitenlandsche c'Berichten Fascistische Partij De aanslag op Rusteika De Duitsche studenten uit den Internat. Bond getreden Gelukkig opzichter Hij vond voor 285.000 diamanten De staking in Noord-Frank, ijk KOPT NIEUWS RADIO-OMROEP BOEKBESPREKING geraspte Opoor Szwftsersche Ki BERLIJN. (U.T.A.). Financieele en politieke saneering van Duitschland: dit is de leus, waaronder de burgerlijke midden-partijen van Duitschland den verkiezingsstrijd ingaan. Rijkskanselier Dr. Brüning is hierbij de geestelijke leiaer, die de staats-behoudende elementen tracht bijeen te brengen. De Rijkskanselier doet in deze weken niet alleen een beroep op zijn partij-vrienden van het centrum, maar op het geheele Duitsche volk; hij spoort hen aan, om mee te werken aan de financieele en politieke saneering van Duitschland en hierin kan alleen een succes bereikt worden, wanneer de komende Rijksdag zich van zijn verantwoordelijkheid bewust is. In een op merkelijke verklaring karakteriseert Dr. Brü ning de houding der regeering. De Rijks kanselier verklaart: Wat de tegenwoordige regeering van Duitschland wil, is geen dictatuur, maar geheel iets anders. De situatie, zooals ze bij den laatsten Rijksdag is gebleken, moet dienen als aanschouwingsonderwijs voor de poli tieke opvoeding van het Duitsche volk. Ja renlang zijn er noodzakelijke dingen uitge steld en heeft men noodlottige besluiten ge nomen, hoewel men ervan overtuigd was, dat het gevolg van deze ontwikkeling een onmo gelijke toestand moest zijn. Men heeft de verantwoording, zooals bij een balspel, van de eene partij naar de andere geworpen, terwijl men met veel zachtere maatrege len de situatie had kunnen redden. Daze smartelijke uitwerkingen moeten het Duit sche volk duidelijk voor oogen worden ge houden. Helpt dit niet en ziet het Duitsche volk niet het verkeerde Parlementa risme van het verleden in, dan zal men voor moeilijkheden komen te staan, die een normale oplossing niet meer mogelijk ma ken. Ik mag in dit verband wel terloops aan de moeilijkheden der inflatie herinneren. Op een oogenblik, dat alles dreigt ineen te storten, nu men in de begrooting van het Rijk de enorme som van bijna een milliard Mark ter beschikking moet stellen, om de sociale wetgeving te redden op zulk een oogenblik is het sociaal, wanneer men voor deze dingen den moed toont, en het is on sociaal, wanneer men om agitatorische re denen, er zich tracht uit te draaien. We staan tegenover een crisis, die Duitschland van de eene op de andere week voor onver wachte situaties kan plaatsen. Ik geloof, dat de rede, die de Rijksminister van financiën Dietrich aan het slot van den Rijksdag heeft gehouden, heeft uitgedrukt, wat noodig moest worden uitgesproken: namelijk, dat het onmogelijk is, en voor een volk onwaar dig, zich in het Parlement voortdurend door kleine belangen te laten beheerschen. Er is maar één ding te doen: de Rijksregeering moet zich streng aan de grondwet houden, maar tevens moet ze, in het kader der grondwet, al het mogelijke doen, wat later niet meer kan worden ingehaald. Een Rijks regeering, die niet den moed had gehad, aan den Rijkspresident de nood-verordenin gen voor te stellen, zou zich voor de ge schiedenis en voor het Duitsche volk aan een zware misdaad hebben schuldig gemaakt. Bij deze maatregelen gaat het erom, dat Duitsch land erin moge slagen, eerder de crisis te overwinnen, dan andere landen. Dat is mogelijk, omdat we drieërlei voor deel hebben; ten eerste hebben we goedkoop geld, kunnen met goedkoop buitenlandsch kapitaal werken en kunnen de, te duur ge leende, credieten op kort termijn terug be talen. Ten tweede: als veredelings-land profiteeren we van den lagen prijsstand der buitenlandsche ruwstoffen en ten derde zijn we erin geslaagd, den landbouw uit de ca tastrophe te bevrijden. Het hervormingswerk moet als één geheel worden opgevat. En, al kan het ook niet binnen één jaar uitgevoerd, toch moet het in een programmatische wet worden vast gesteld, zoodat de uitvoering binnen een ze ker aantal jaren is verzekerd. Er moet een eind aan komen, dat bij wisselende coalities, de eene regeering deze politiek maakt, en de andere juist de tegenovergestelde. Dit heeft Duitschland in de financieele misère ge jaagd. De komende Rijksdag ziet zich op nieuw voor de vraag der financieele sanee ring geplaatst en zal moeten beslissen, of zij genegen is, de saneering tot op het laatste punt door te zetten. Wanneer de verkiezings strijd ten einde is, zullen vele partijen over vele dingen heel anders gaan denken, dan ze op het oogenblik naar buiten toe schijnen te doen. Een ding is onvoorwaardelijk noo dig: niet de partijen mogen leiden, maar het Kabinet. Hieraan heeft het in de laatste jaren ontbroken. Het Kabinet moet de ver antwoordelijkheid op zich nemen en de be slissing zooveel mogelijk in het plenum van den Rijksdag zelf zoeken. Alleen op die manier bereikt men een duidelijke verant woordelijkheid als grondslag der democratie. Mijn hoop is nu, dat we erin mogen slagen, deze opvatting het Duitsche volk te doen begrijpen. Het gaat nu om iets anders dan maatrege len voor het oogenblik. Nu, nadat zekere overgangstoestanden der inflatie zijn over wonnen en Duitschland met zijn buiten landsche politiek in een nieuw stadium treedt, moeten de geest van de grondwet en de opgaven van het Parlement in het open baar, in den parlementairen strijd, worden verwezenlijkt en deze parlementairen strijd moet zoodanig werden gevoerd, dat het Volk deze eerste en belangrijkste opgave voor het volgend jaar begrijpt. Het tijdstip is gekomen, dat er een laatste poging moet worden gedaan, om met de tegenwoordige grondwet de werkelijke verantwoordelijke democratie te redden en in het leven te houden. Politieke beroering Toen enkele weken geleden boven Milaan door een vliegmachine vlugschriften werden uitgestrooid, waarin stemming gemaakt werd tegen het Fascisme, meende de buitenwereld dat het hier een op zich zelf staand geval betrof. Maar thans bereiken ons ook uit andere deelen van Italië allerlei berichten waaruit men de gevolgtrekking kan maken, dat het verzet tegen het bewind van Mussolini met den dag sterker wordt. Bijna terzelfdertijd dat de secretaris der Fascistische partij, Porcu werd vermoord, zoo bericht de Corriere de Ticino,werden er in Turro bij Milaan en in Sesto San Giovanni bij Monza groote betoogingen gehouden tegen de Fascisten. In Soresina werd een protest-meeting georganiseerd, omdat men aan 300 boeren een paspoort voor Frankrijk geweigerd had. Slechts met heel vee) moeite konden de Karabinieri en de Fascistische militie deze beweging onderdrukken. In Saragana, aan den spoorweg Genua-Pisa heeft een woedende volksmenigte getracht om het station in brand te steken. In Turijn heeft het personeel der Fiat- fabrieken zich solidair verklaard met 600 kameraden, die hun ontslag hadden gekregen en gedurende drie dagen hadden de militairen de handen vol om de onlusten te bedwingen. Ook van andere zijde vernamen wij van ernstige ongeregeldheden te Turijn hetgeen voor de regeering aanleiding was om de strengste maatregelen te treffen. In Allesandria moest de militaire politie versterkt worden, daar de arbeiders, wier werktijd tot slechts twee dagen per week was beperkt, openlijk in verzet kwamen, en allerlei ongeregeldheden pleegden. In Piacenza moest de staat van beleg worden afgekondigd wegens de opstootjes, die er ge regeld voorkwamen en die een ernstig karak ter begonnen aan te nemen. Het is in ieder geval een feit, dat de proclamatie van Bassanesi meer indruk gemaakt heeft, dan de buitenwereld wellicht vermoedt. Men heeft haast in ieder huisgezin een exemplaar weten te bemachtigen, dat zorgvuldig bewaard wordt. De groote uittocht van Italië naar Frankrijk de fascistische regeering tracht dit in verband te brengen met de jongste aardbe ving maakt de Italiaansche grenswachten zoo zenuwachtig, dat zij geschoten hebben op een geestelijke uit Hopiz op den Sin Bernard, die bijstana verleende aan een verongelukte vrouw. Daar komt nog bij, dat de berichten over de levensgevaarlijke ziekte van Mussolini niet krachtig genoeg meer kunnen worden tegengesproken. De Duce heeft een maag zweer en men is bang, dat het gezwel van kankerachtigen aard zal zijn, daarom zouden de dokters voorloopig van een operatie hebben afgezien en Mussolini zelf wil vol staan met een streng dieet te volgen. Wanneer op het oogenblik, nu de economi sche toestand in Italië in zoo'n zorgwekkend stadium getreden is, ook de grondlegger van de Fascistische politiek zou komen te sterven, dan zou men zulks gerust als een levens crisis voor het Italiaansche Fascisme kunnen beschouwen. De gewezen minister van financiën Chur chill heeft zich op een conservatieve ver gadering zeer pessimistisch uitgelaten over den huldigen toestand in Indië. Het Britsche prestige in Indië is zoo laag gezonken als nooit- te voren. De Engelsch-Indische conferentie zal geen enkele bevoegdheid hebben om Indië een nieuwe grondwet te geven, wat alleen in het parlement kan behandeld worden. Churchill is er van overtuigd, dat het Lagerhuis den Dominionstatus voor Indië zal afwijzen. Het moet het doel van Groot- Brittannië blijven het Indische volk op te voeden op zoodanige wijze, dat het langza merhand in staat zal zijn de verantwoorde lijkheden en plichten van een zelfregeering te dragen. Ook de toestand in Egypte geeft volgens Churchill aanleiding tot felle critiek. Het doorvoeren van het terugtrekken van de Britsche troepen uit Cairo is moeilijker ge bleken, dan men vermoed had. Men zou bijna geneigd zijn te gaan ge- looven, dat het Britsche departement van buitenlandsche zaken onder leiding van Hen derson het uitbreken van een Egyptischen burgeroorlog wil bevorderen. CHURCHILL De „boycott-commissie" van het Indisch Nationaal Congres heeft aan de 24 onder Eu- ropeesch beheer staande katoenspinnerijen te Bombay een reeks eischen voorgelegd, van welker inwilliging of verwerping het zal af hangen of deze bedrijven al dan niet op de zwarte lijst zullen worden gezet. Een van de eischen is. dat geen lid van een der 24 firma's aan handelingen mag deel nemen, die tegen het Congres gericht zijn of der regeering tot voordeel strekken. Indien een lid van een der firma's b.v. behoort tot de Britsche strijdkrachten, is hij verplicht deze verbintenis onverwijld te beëindigen. Andere eischen zijn: 1. 15% van het kapi taal moet Indisch zijn; 2. Het directorium moet voor twee-derden uit Indiërs bestaan; 3. Het geheele personeel moet van Indische nationaliteit zijn; 4. De door de fabrieken ge bruikte grondstoffen moeten, voorzoover in Indië verkrijgbaar, daar gekocht worden; 5. De betrokken spinnerijen zijn verplicht hun bankzaken en assurantieaangelegenheden met Indische instellingen of maatschappijen af te wikkelen. Een onder Europeesch beheer staande groep is gisteren van de zwarte lijst ge schrapt, waaruit men zou kunnen opmaken, dat deze de eischen schijnt te hebben inge willigd. De Volkenbond moet de zaak oplossen De jongste berichten uit Belgrado over de verhouding van Zuid-Slavië met Bulgarije, welke verstoord is door het bestand der Ma cedonische komitatsji en de bij deze gelegen heid uitgesproken dreigementen tegen Bul garije, hebben in Sofia groot opzien gebaard. Vooral wordt de aandacht getrokken door de bewering, dat Belgrado, ingevavl de Vol kenbond niet ingrijpt, de meening zal zijn toegedaan in de toekomst jegens Bulgarije de vrije hand te hebben, hetgeen hier wordt opgevat als hernieuwde aankondiging van geweldmaatregelen. De bladen te dezer stede leggen er den na druk op, dat Belgrado regelmatig voor den aanvang van een Volkenbondszitting op der gelijke wijze stemming maakt tegen Bulga rije, waarbij dan Bulgarije en de Imro als vredesverstoorders op den Balkan worden voorgesteld. De Bulgaarsche pers verklaart zeer tevreden te zullen zijn, wanneer de be dreigingen van Belgrado de Macedonische kwestie te Genève ter sprake zal doen komen, omdat daardoor eindelijk gelegenheid zal worden geschapen de oorzaken van den strijd der Macedonische minderheden tegen de Zuid-Slavische regeering op te helderen. Officieel wordt medegedeeld, dat het Rijks- kabinet in zijn gisteren gehouden zititng, ge houden onder voorzitterschap van Rijkskan selier Dr. Brüning, de laatste hand heeft ge legd aan het door den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Dr. Wirth opgestelde ontwerp van een nieuwe Rijkskieswet, dit thans naar den Rijksdag zal worden doorge zonden. Het ontwerp beoogt de bijzondere gebreken van het huidig kiesrecht, zooals groote kies districten en lange lijsten, alsmede de me chanisatie van de stemming, die hiervan het gevolg is, te doen verdwijnen. Opzegging van handelsverdragen o.a. met Nederland. Nog geen veertien dagen nadat hij het be wind heeft aanvaard, heeft de nieuwe pre mier van Canada, de conservatief Bennett, naar de correspondent van de „Times" te Ottawa meldt, stappen gedaan tot uitvoe ring van twee verkiezingsbeloften n.l. dat hij voor de Canadeesche tarieven zou vechten en dat hij de douanerechten aldus zou regelen, dat de t/menlandsche markt zou worden ge- waarborgd voor de Canadeesche producenten De afschaffing van den „Tariff Board" was een voorbereidende stap in de richting van een herziening naar boven toe der tarieven in d» Septemberzitting van het parlement, wanneer er noodmaatregelen ten aanzien der tarieven zullen worden voorgesteld voor be paalde sleutel-industrieën zooals de textiel industrie die onder de malaise lijden. De landbouwbelangen zullen eveneens worden beschermd tegen „dumping" en oneerlijke concurrentie. Het handelsverdrag met Frankrijk zal dras tisch worden herzien of opgezegd en daarmee zullen de verdragen met twintig andere lan den zooals België. -Denemarken, Italië. Ne derland, Argentinië, Noorwegen. Spanje. Tsje- cho-Slowakije, Zweden en Zwitserland op zy worden gezet daar de bepalingen van het Fransche verdrag eenvoudig tot deze landen waren uitgebreid. De retorsierechten tegen de Vereenigde Sta ten zullen worden opgeheven op grond dat Canada geen tarief wenscht „made in Wash ington." De politiek van Bennett is volgens den coi- respondent van de „Times," „Canada één. het Empire twee." Uit N. Zeeland komt al ge mompel van ontevredenheid wegens het in voerverbod voor boter en er wordt al ge dreigd met represaille-maatregelen tegen Canadeesche automobielen, waarvan Nieu'®" Zeeland er verleden jaar voor een waarde van ruim 14 millioen gulden invoerde. Reden van deze gebeurtenis zijn de uitla tingen van de zijde der Tsjechische en Poolsche vertegenwoordigers aan het adres der Duitsche studenten, gedurende de jongste bijeenkomst te Brussel. Naar wij vernemen is de Beiersche regee ring zooeven afgetreden. De Landdag nam het door <fe sociaal democraten gedane voorstel om de noodver ordening betreffende de belasting op het slachten buiten werking te stellen, met 62 tegen 58 stemmen aan. Onmiddellijk nadat de 'uitslag der stemming bekend was ge worden, legde de minister van financiën ziin portefeuille neer. Het kabinet kwam daarop bijeen en be sloot op voorstel van den rrumster-presi- dent Held en bloc af te treden. Tijdens de heden gehouden bijeenkomst van de Euuropeesche Vsreeniging, is het vry rumoerig toegegaan. Er werd een resolutie aangenomen, waar in goedkeuring werd gehecht aan den in houd va n het Simon-rapport. Aan het einde der meeting zongen de aanwezigen „God save the King", terwijl drie hoera's op den onderkoning uitge bracht werden. De vergadering werd verdaagd tot Vrijdag aanstaande. Volgens mededeeling van het Algemeen secretariaat der Fascistische Partij had deze op 31 Juli j.l. 1.040.508 manlijke en 110.756 vrouwelijke leden. Het aantal man lijke fascistische studenten bedroeg 41.680 en het aantal vrouwelijke fascistische stu denten 21.055. De leider der Litausche crimineele politie, kolonel Rusteika, op wien een aanslag werd gepleegd, verkeert nog steeds in levensge vaar. Een der gearresteerde studenten woon de tot aan zijn aanhouding in de woning van Woldemaras. Bij velen van diens aan hangers is in den afgeloopen nacht huis zoeking gedaan, twee hunner, een journa list en een advocaat, zijn. onder verdenking van medeplichtigheid aan den moordaan slag, in hechtenis genomen. De Duitsce delegatie ten Congresse var den Internationalen Studentenbond te Brussel, heeft den voorzitter in een schrij ven medegedeeld, dat de Duitsche studenten zich genoodzaakt zien de betrekkingen met den Internationalen Studentenbond af te breken. De Duitsche studenten zullen in de toe komst noch op grond van het tot dusverre van krachtgeweest zijnde accoord, noch krachtens een modus van nog niet geregelde samenwerking de relatie met den Bond onderhouden. De Duitsche vice-president van de Sportcommissie van de C. I. E. (Interna tionale Studentenbond) dr. ing. Hinsch heeft zijn functie neergelegd. Uit Johannesburg wordt gemeld, dat een opzichter op een der terreinen van de dia mantvelden in Namaqualand onder een steen, dien hij toevallig wegnam, een hoite vond, gevuld met diamanten van prachtige kwali teit en elk meer dan 100 karaat wegende. De waarde van de vondst wordt geschat op 285.000 pond sterling. Een bemiddelingsvoorstel De minister van arbeid, Pierre Laval, heeft gisteren den vertegenwoordigers der werk gevers een bemiddelingsvoorstel gedaan, dat op de voorstellen der vertegenwoordigers van de stakende arbeiders berust. Volgens dit voorstel zal het werk dadelijk worden hervat, indien de werkgevers zich for meel willen verplichten met ingang van 1 Oc tober een loonsverhooging toe te kennen welke op de basis der indexcijfers moet zijn berekend. Dit aanbod schijnt echter bij de vertegen woordigers der werkgevers geen al te gunstig onthaal te hebben gevonden. Zoo verklaarde een lid der deputatie: met het oog op den kri tieken toestand waarin onze industrie ver keert is het ons onmogelijk een loonsverhoo ging toe te kennen. De arbeiders willen dit echter niet begrijpen en erkennen. Van den anderen kant heeft een vertegenwoordger der arbeiders verklaard: wij krijgen den in druk dat de werkgevers blijk geven van een betreurenswaardige onverzoenlijke houding. Intusschen komt uit Armentières het be richt, dat de werkgeversvereeniging den ar beiders liet voorstel heeft gedaan, om voor het geval het indexcijfer op 1 October hooger is dan een bepaald cijfer, toe te stemmen in een loonsverhooging welke terugwerkende kracht zal krijgen. De afgevaardigden der stakers hebben dit voorstel in overweging genomen en men re kent er op dat het als basis voor een over eenkomst, ook tus-chen werkgevers en -ne mers van R;jssel dienen zal en tot een spoe dige opheffing der staking zal leiden. Bij een ontploffing aan boord van een Fransch oorlogsschip werd een officier gedood; twee matrozen werden zwaar ge wond. Wederom zijn twee studenten in het Montblancgebergte omgekomen, door slecht weer, waardoor zij van de rotsen wer den geslingerd. De door Byrd ontdekte Zuidpool-gebie- den zullen door de Ver. Staten worden op- geëischt. Te Tokio zijn 6 toeristen in de lava om gekomen tijdens een uitbarsting van de vul kaan „Asama." 450 stoelenmakers hebben te Verdun bet werk hervat, daar hun uurloonen ver hoogd zijn. In Spanje is nabij Mengibar een brug ingestort, terwijl twee auto's met stieren er overheen reden. Drie personen werden ge dood, velen gewond. De agrarische conferentie der Oost- Europaeesche staten zal nu definitief 28 Augustus a.s. te Warschau plaats vinden. VRIJDAG 22 AUGUSTUS HUIZEN, tot 6 uur: 298 M. Ned. Omroep. Alg. Programma. Te verzorgen door de NCRV. 8.15—9.30 Concert; 10.30—10.50 Bijbellezing; 12.302.00 Concert. Mevr. van Ravenzwaay-Mollenkamp (zang), H H. Her mann (viool). H. v. a. Horst Jr. (cello). Mevr. v. d. Horst-Bleekrode (piano). 2.00 4.00 Gramofoonpiaten4.005.30 Concert door „Het Hollandsch Harpawartet", met medewerking van Leo Oostdam fluit); 5.30 tot 6 30 Orgelconcert door J. A. de Zwaan; 6.30—7.00 Gramofoonpiaten; 7.00—7.30 be zoek van den Radiodokter; 7.308.00 Gramo foonpiaten; 8.00—10.45 G. Spit „Modern Snelverkeer. Spoorwegen Automobilisme, Luchtverkeer" muzikale medew. Cbr. Radio- Orkest; 1000 circa Persberichten; 10.45— 11.30 Gramofoonpiaten HILVERSUM, 1875 M. 8.00 VARA-Or- gelconcert; 9 0010.00 VARA Gramofoon piaten; 10.15 VARA-voordracht; 10.30 VARA- ziekenuurtje: 11.30 VARA-gramofocnplaten; 12.15--2.15 AVRO-Concert. AVRO-Vacantie- Orkest, Mimi Geynes, Paul Harden en Hans Weissbach; 2.153.00 Gramofoonpiaten; 3.00 tot 4.00 Concert, AVRO-Kwintet; 4.00 VARA „Onze Keuken", door P J. Kers: 4.45 VARA voor de kinderen; 5.45 VARA-concert; 6.50 VARA actueel allerlei; 7.05 VARA vervolg concert: 7 45 VARA Politieberichten: 9.20 en 10.00 Persbericnten. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding; 1220 Concert, E. Owen irmol), K. Thomson (piano): 12 50 Orgel conceit door L H Warner; 1.502.50 Gramofoonpiaten; 4.20 Orkestconcert- 5.35 Kinderuurtje; 6.20 Lezing; 6.35 Nieuwsberichten; 7.00 Piano recital door C Smith; 7.207 40 Lezing; 7.50 Vaudeville: 9.20 Dialoog; 1005 Nieuws berichten; 10.30 Concert. Octet, H. William son 'tenor); 11.20—12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.50 tot 2.20 Gramofoonpiaten; 4.05 Orkestcon cert en soli; 7 40 Gramofoonpiaten; 9.05 „La Basoche" van Messager Solisten en orkest. LANGENBERG. 473 M. 7.25—7.50 Gra mofoonpiaten; 7.308.50 Orkestconcert; 10.20 tot 11.20 Ooening van de Radio-Tentoonstel ling te Berlijn. Orkest, koor en sprekers. 11.2012.15 Gramofoonpiaten; 1230 Gramo foonpiaten: 1.25—2.50 Orkestconcert; 5.10— 5.50 Kinderuurtje: 5.50—6 50 Concert Pia niste en bariton; 8 20—9 15 Orkestconcert; 9 20 „Kolporlage", blijspel in een voorspel en drie bedrijven van G. Kaiser. Daarna tot 12.20 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20 -2 20 Or kestconcert; 3.505.50 Orkestconcert en zang, 8 20—9.00 Orkestconcert: 9.00—9.35 ..Tilfael- digheder". tooneelstuk in 1 bedrijf van O. Benzon; 9 3510.00 Piafio-recital door Poi nter Jensen; 10.20—11.20 Orkestconcert; 11.20 tot 12 50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 3.20 Concert uit de Kurzaa] te Ostende. Orkest en cellist; 5.20 Trio-concert; 6.50 Gramofoonpiaten; 8 35 Gramofoonpiaten: 8 50 Orkestconcert; 8.35 (338 2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. ZEESFN, 1635 M. 6.107.20 Lezingen; 7.20—7.50 Gramofoonpiaten; 9.20—1220 Le zingen; 12.20—1.15 Gramofoonpiaten; 1.15— 2.20 Berichten: 2.20—3.20 Gramofoonpiaten; 320—4.50 Lezingen; 450—5.50 Concert; 5.50 tot 8.20 Lezingen; 8 20 Citherconcert; 9 05 ■Was Tiere dazu sagen" Hoorspel; 10 00 Saxofoon-soli door E. Pucciarelli. Daarna Berichten en Dansmuziek. DE REGEN EN DE I4de SEPTEMBER Karikatuur van de a.s. Duitsche ver kiezingen, die 14 September zuilen plaats vinden. „Ziet U mijn nieuwen hoed, mijnheer de afgevaardigde? Schandalig!" „Mijnheer, denkt U. dat de nieuwe Rijksdag milliarden zal vragen voor al de slachtoffers van regen, zon, hitte, koude, droogte en vocht?" Poincaré is vandaag zeventig jaar ge worden. Een g r a a n-elevator van de Western Maryland Spoorwegmij. stortte in. Zestien personen worden vermist Na de instorting brak brand uit. waardoor het reddingswerk bemoeilijkt werd. EEN NEDERLANDSCH ALBUM VAN OBERAMMERGAU Namens de firma Wed. J. A. van Rossum te Utrecht is door Verzijl's drukkerij een fraai geïllustreerd album uitgegeven ter herinnering aan de dit jaar gehouden Pas siespelen te Oberammergau. Het album, dat op zwaar papier gedrukt en met tal van foto's versierd is, bevat tekst, ontleend aan het Passieboek van dr. F. X. Bogenrieder, het werk „Am Kreuz" en ver schillende reis-aanwijzingen. Allereerst wordt het dorp beschreven, het dorp en zijn bewoners, onder wie nog het oude geloof leeft, dat er hen 300 jaar ge leden toe bracht voor het eerst de Passie spelen, waaraan zij al dien tijd zijn trouw gebleven, uit te voeren. Dan volgt een hoofdstuk over ,J>e oor sprong en de historie der Passiespelen", een ander, dat tot titel heeft: „Volk en Passie", waarna besloten wordt met een artikel over het theater en een over het spel zelf, waar van een korte inhoud van de verschillende toonee'en wordt gegeven. En tusschen den tekst door tal van re producties naar foto's van F. Baure, foto's van de medespelenden in hun rollen, foto's van eenige der voornaamste tooneelen, fo to's ook van het dorp en zijn omgeving, van Oberammergau en zijn Kofel, van de aardi ge Oberbeiersche huisjes en hun bewoners. Zullen vooral zij, die dit jaar de spelen bijwoonden in dit album een waardevolle herinnering vinden aan wat zij mochten ge nieten, ock voor hen, die niet het geluk hadden zelf Oberammergau te kunnen be zoeken, zal het een welkome uitgave zijn, omdat ze ook hen een goed denkbeeld geeft van wat Oberammergau en zijn Passiespel beteekent. Naar het Engelsch door Jos. P. H. Hamers 29. Hij moest Jessie spreken; dan zou hij zich meer op z'n gemak gevoelen. Hij ge veelde zich gedrukt en diep terneergesla gen. „Geen wonder ook," sprak hij tot zich zelf. „En morgen heeft er weer een ge rechtelijk onderzoek plaats en daarna volgt de begrafenis. Wanneer zal er eens een einde aan die verschrikkelijke dingen ko men?" VIJFTIENDE HOOFDSTUK Jessie Quinton was niet als de andere bewoners van Plaistown bij het gerechtelijk onderzoek tegenwoordig geweest. Ook in het lijkenhuis had ze geen voet gezet. Zij Was bevend van opgewondenheid thuis ge bleven. om daar den uitslag van dit onder- Zoek af te wachten. Ofschoon ze met Juffrouw Shippings' vermoedens en onder stellingen den draak gestoken had, zoo had zij zich deze toch wel aangetrokken. Ook z« was van meening, zonder dit aan ande ren te laten blijken, dat de jonge vrouw en het kind niet vreemd waren aan den nu overleden sir Alexander Merriweather. „Maar", dacht Jessie, „ze was niet z'n vrouw, dat is zeker. Alex zou zijn vrouw niet van honger en koude hebben laten omko men. Het is mogelijk, dat zij hem in zijn woning ging opzoeken, maar rechtens kon ze daarop geen aanspraak maken. En het kind" hier nam haar gelaat een harde uitdrukking aan „het kind moet weg. Het is best mogelijk, dat Charles óók de waar heid vermoedt, maar de zoon van die vrouw zal niet op het landhuis blijven." Ze stond bij het venster op de thuis komt van d'r vader te wachten. Daar zag ze Tom in de laan aankomen. Ze wenkte hem, eenige oogenblikken later was hij in de eetkamer. „Wel", zei Jessie, haar best doende om een onverschilligen toon aan te slaan, „is het afgeloopen?" „Ja, juffrouw, ze hebben uitgemaakt, dat ze van honger en ellende gestorven is. Om dat te kunnen vaststellen, hebben ze twaalf getuigen noodig gehad, die door den amb tenaar ondervraagd werden. Niemand weet wie ze is, of waar ze vandaan kwam. Men heeft haar in Muil gezien, maar ze denken, dat ze daar met den trein is aangekomen. Haar spoor is niet verder te volgen. Het andere lijk ligt ook in het lijkenhuis en we hebben daar wat meegemaakt: verschrik kelijk". Jessie werd bleek als een doek. „Bedoel je die wouw uit den „Mijter"?" De jongen knikte en was blijkbaar niet op z'n gemak. „Ja, juffrouw Jessie, morgen zal die zaak ook onderzocht worden. Sir Charles stond een half uur geleden bij haar lijkkist en toen gebeurde er iets vreeselijks. Hij legde z'n hand op haar borst en toen hij die weer terugtrok kleefde er een bloedvlek op haar doodskleed." Nauwelijks had Tom dit gezegd of Jessie slaakte een kreet van ontzetting, strekte haar hand uit om steun en greep de ja loezie vast, die naar beneden vil en het vertrek in het duister hulde. Bevend viel ze in een leunstoel. Tom ging voor haar staan en ging opge wonden voort: „Toen ik dat zag, viel ik bijna op den grond van schrik. Wanneer juffrouw Skip- pings geen fleschje brandewijn bij zich had gehad, en me niet een paar droppels meer waren het niet in den mond ge goten had, dan zou ik in zwijm gevallen zijn, juffrouw Jessie. Maar de brandewijn hield me op de been. Sir Charles was vree- selijk opgewonden. En nu vertellen ze de verschrikkelijkste dingen." Krampachtig omklemde zy de leuning van haar stoel en boog zich voorover, ter wijl ze den jongen strak aankeek. „Verschrikkelijke dingen, zeg je? Wat voor dingen dan?" „Ik vertel het u liever niet," antwoordde Tom, „maar het is misschien toch beter dat ik het maar zeg. Zal ik de jaloezie op trekken, juffrouw Jessie?" „Neen, laat maar. Wat voor vreeselijke dingen waren dat dan?" Hij ging vlak voor haar staan en begon: „Sir Charles heeft haar het laatst gezien. Ze had hem verzocht om haar testament te helpen maken, zeggen sommigen, maar er zijn er weer anderen die dat niet geloo- ven. Die zijn van meening, dat dit maar een voorwendsel was, dat ze hem kende, dat ze een oude kennis van hem was; verder, dat ze ook sir Alexander en de jonge vrouw gekend had, die in de sneeuw omgekomen is. Er zijn er ook, die beweren, dat zij die jonge vrouw gevolgd heeft; dat zij allerlei geheimen weet van de gebroeders Merri weather en dat misschien, ja, misschien...." „Ga voort", zei Jessie, „vertel verder"; zij verkeerde blijkbaar in groote spanning en sprak met heesche stem. Tom keek voor zich en schoof met z'n voe ten heen en weer over het karpet en vroeg: „Kan u dat niet raden, juffrouw Jessie? Ze zeggen dat het vaststaat, dat ze aan vergif gestorven is. Het moet ook gebleken zijn dat zeggen ze tenminste dat er aan dat drankje tegen de verkoudheid niets mankeerde en ze zeggen dat Hier zweeg hij. Jessie keek hem een oogenblik strak aan, daarna liet zij zich als vermoeid, achterover in haar stoel vallen. „Ze zeggen dus," herhaalde ze, „dat Charles haar vermoord moet hebben. Is 't niet zoo? Die dwaze mensehen! Zelfs al had hij haar gekend wat niet het geval is hoe zou hij dan aan het vergif geko men zijn zy lachte, opgewonden. „Het verwondert me dat ze nog niet zeg gen dat ik haar vergeven heb. Ongeduldig sloeg ze met haar handen op de leuning van haar steel. „Wanneer die vrouw Sir Charles gekend had," ging zy voort, „dan zou ze dit in den „Myter" verteld hebben. Dat soort men- schen kan het niet voor zich houden, als ze met een voornaam of adellijk persoon bekend zijn. Enfin, laat die honden maar blaffen: by ten kunnen ze toch niet. Zoo, dus ze öenkaen, dat die twee vrouwen niet vreemd aan elkaar waren?" „Ja, dat denken ze, juffrouw Jessie; er zün er zelfs die beweren dat de eene de moeder van de andere is. De vrouw in den „Myter" was getrouwd; ze droeg ten minste een trouwring- Gaar komt sir Charles aan, juffrouw; men kan wel aan hem zien, dat hij iets beeft, hetgeen hem hindert." Jessie stond haastig op en keek naar haar verloofde, die door de laan in de richting van het huis kwam aanwandelen. Ja, dacht ze, Tom heeft geiyk, hy ziet er slecht uit. Hy ziet er uit als iemand, die door onaangename gedachten gekweld wordt; wat loopt hy langzaam! Volstrekt niet als een minnaar die naar z'n ver loofde gaat." „Je kan nu wel gaan, Tom," sprak ze tegen den jongen. Deze gaf gehoor aan dien wenk en begaf zich naar de apotheek, waar mijnheer Green op dit oogenblik bezig was. Tom ging daar op een stoel zit ten en zag er uit als een beeld van ellende. Na eenige oogenblikken keek mynheer Green op en vroeg: „Wat scheelt er aan, Tom?" „De wereld loopt op haar eind," ant woordde de jongen, terwijl hij een bedenke lijk gezicht trok. „Ik hoop maar, dat nie mand zoo vreeselyk lijdt als ik, zelfs u niet, mynheer Green, ofschoon ik niet met u sympathiseer." „Wat je daar zegt, is onzin," lachte myn heer Green; „als je over tien jaar verliefd wordt, dan is het nog tijd genoeg. Kyk nu maar eens naar die pillen; ik heb alles voor je klaar gemaakt; je kan dadelijk beginnen. Kom hier zitten, dan kan ik je zien." Tom keek mijnheer Green aan met een blik, waaruit een wereld van ellende sprak. „Als ik myn tegenwoordige gemoedsstem ming na ga, dan zou ik nu gedichten moe ten lezen, in plaats van pillen te draaien. Het is verschrikkelijk voor iemand zocals ik, maar ik zal me er maar in schikken." Mynheer Green schaterde van 't lachen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 9