Binnenlandsch Nieuws Gemengd CN^ieuws n Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST De samenstelling van het Algmeen Programma Hoe de A.V.R.O. propaganda maakt Volksliederen, Morgenwijdingen en Bijbellezing toegelaten Geen polemiek Controle op auto's Nederlandsch Fabrikaat 5 cent per minuut voor het dragen der Avro-vlag Een lunch op Soestdijk Ned. Metselaars Patroonsbond R. K. gemeente-ambtenaren en de A. R. K. A. Stakers-terrorisme te Geldermalsfin KERKNIEUWS Kardinaal van Rossum in Brussel LUCHTVAART Noodlanding Van Lear Black RECHTSZAKEN Rijwieldieven De „Buitenzorg" aan den grond gevaren Een verstrooide burgemeester De arme Lazarus Nog steeds drijvende mijnen In kokend water gevallen Autobrand De sterke stroom in zee Inbraken te Helmond De kinderverlamming Jongetje verdronken STOOMVAARTLIJNEN De Minister heeft aan de Algemeen Pro gramma Commissie het volgende medege deeld: L Dat als maatstaf bij de beoordeeling van het Algemeen Programma zal moeten gelden, dat zoodanig algemeen programma of hetgeen practisch op hetzelfde neerkomt, een gemeenschappelijk' programma, slechts onderwerpen xnag bevatten, waaraan nie mand redelijkerwijze aanstoot kan nemen. Dit is ook het uitgangspunt geweest bij het nemen der beslissing. 2. Hieruit volgt, dat het uitzenden van mededeelingen van politieken aard niet kan worden toegelaten. Het zal wel overbodig zijn op te merken, dat hieronder zeker niet is te verstaan het ten geboore brengen onzer nationale volks liederen. 3. Wat betreft de uitzending van mede- deelmgen van religieuzen aard, is de mi nister van oordeel, dat in het algemeen programma niet thuis behooren officieele ker kelijke diensten of bepaalde kerkelijke belij denissen, welke in den bijzonderen omroep geheel tot hun recht kunnen komen. Tegen religieuze toespraken echter, mits die toe spraken geen polemiek bevatten, behoeft in liet algemeen geen bezwaar te bestaan. De minister heeft hierbij in het bijzonder het oog op morgenwijdingen, bijbellezingen en het verzorgen van ziekenuurtjes. 4. Overigens is de minister van meening, dat het vraagstuk der algemeene program ma's gaandeweg in de practijk mede in over leg met de omroepvereenigingen zal moeten worden opgelost. De aanwijzingen der Com missie zullen daarbij een richtsnoer voor de omroeporganisaties moeten zijn en naar de minister vertrouwt een samenwerking tus schen haar kunn enbevorderen. Een verzoek, om noodeloozen overlast te voorkomen De controle op de naleving van de voor- Bchriften der Wegenbelastingwet geschiedt herhaaldelijk op een wijze, die voor de chauf feurs en voor het verkeer zeer hinderlijk is Je achten. Deze contróle geschiedt door de ambtena ren der directe belastingen, Invoerrechten en Accijnzen, van Rijks- en Gemeente politie en Marechaussée zonder eenig onderling overleg en eenige samenwerking. Naar aanleiding daarvan heeft de B. B. N., Bond van Be- drijfsautohouders in Nederland zich tot den Minister van Financiën gewend om te willen bevorderen, dat aan dezen noodeloozen over last, den autobestuurders aangedaan een einde komt door bijv. het verstrekken van een bewijs ter bevestiging aan het motorrijtuig ten teeken, dat de aangehouden auto reeds is ge controleerd. Gevallen zijn bekend, dat een chauffeur op één dag met denzelfden auto op hetzelfden traject zeven maal werd aan gehouden voor onderzoek. Vooral in de grens streek is de contróle op deze wijze tot een hinder geworden. Op een reis van Hengelo via Winterswijk naar Duitschland werd een auto viermaal aangehouden en wel tusschen Enschedé en Haaksbergen, onder Eibergen, in «Groenlo en nabij de Duitsche grens. In Duitschland wordt bij aanhouding van ieen motorrijtuig, ter contróle op de naleving van belasting-bepaling, aan den bestuurder een gekleurd biljet verstrekt, dat op de voor ruit van het rijtuig kan worden bevestigd ten teeken, dat dit rijtuig op dien dag is gecon troleerd. Ditzelfde heeft de B. B. N. nu voor Neder land gevraagd waar het noodzakelijk is, zoo lang tal van autoriteiten het recht van con tróle hebben en geen onderling overleg met ^elkaar plegen. trent de deelneming van de Nederlandsche Coöp. Zuivelbereiding aan de Internationale tentoonstelling te Luik, terwijl tenslotte nog de aandacht wordt getrokken door het slot van een zeer onderhoudende beschrijving, de „Amsterdamsohe Zeepfabricage." In de Augustus-aflevering van het maand blad „Nederlandsch Fabrikaat", het tijd schrift der gelijknamige vereeniging, treffen wij allereerst aan het vervolg van het verslag van de met zooveel succes gehouden alge meene ledenvergadering der vereeniging op 9 Juli jJ„ waarbij de opgenomen afbeeldin gen een indruk geven van de groote deelne ming. „Wat de Vereeniging in de lataste maand deed" geeft als naar gewoonte een beknopt, doch duidelijk overzicht van de vele en voort durende werkzaamheden der vereeniging. „De collectieve Nederlandsche Electrische Tentoonstelling te Luik" geeft een belang wekkend overzicht (ontleend aan het maand blad „Ons Tijdschrift", orgaan van de Stroomverkoop Mij. te Maastricht) van deze zeer belangwekkende collectieve deelneming, terwijl de verscheidene bij dit artikel opgeno men afbeeldingen de aantrekkelijkheid van het geschrevene verhoogen. In „Tariefmuren en Afweermaatregelen" wordt onder de oogen gezien het vraagstuk op welke wijze kan worden opgetreden ter zake van de belemmeringen, die door ver schillende landen worden in den weg gelegd ten aanzeni van den uitvoer van Neder landsch fabrikaat. De schrijver komt tot de slotsom, dat alles wijst naar een sterke uit breiding van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" omdat het voor de hand ligt, dat alle bemoeiingen om daadwerkelijk aan Ne derlandsch fabrikaat de voorkeur te geven, zich op eenigerlei wijze bij de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zullen concentree- ren. Vervolgens is een mededeeling opgenomen omtrent de industrieele filmafdeeling van de vereeniging, waaruit blijkt, dat onder be paalde voorwaarden in den vervolge ook films van Nederlandsche bedrijven, niet vanwege de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zel ve opgenomen, voor vertooning door bemid deling van de vereeniging in aanmerking zul len kunnen komen. In „De bewezen noodzakelijkheid van het hebben van een krachtige nationale in dustrie" wordt betoogd, dat, hoe ook de strubbelingen met Duitschland zullen wor den opgelost en of het werkelijk zal komen tot een doorgezette boycot van Duitsche goe deren, het in ieder geval een feit is, dat, wanneer men uit tegenweer een dreigende houding aanneemt, men zich natuurlijk ook zoo sterk moet gevoelen die dreigende hou ding als het er op aan komt in daden te kunnen omzetten ep dat, hoewel een derge lijke houding door Nederland niet wordt aan genomen uit krijgslustige oogmerken, het een verheugend verschijnsel is, dat de Neder landsche industrie zich in den loop der jaren pok commerceel kan verdedigen. Het bezoek der koninklijke familie aan Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de A. V. R. O.- weer aanleiding gegeven om zich in haar echte, ware gedaante te ontpoppen. Te Sas van Gent had men nJ. een tiental opgeschoten jongens samengeseharreld, om met de Avrovlag Hare Majesteit uitgeleide te doen. Aan het uiteinde dezer gemeente, op den weg naar Terneuzen, waarlangs de Kon. familie moest passeeren, had men bedoelde „snotneuzen", bengels van 16 a 17 jaar aan weerskanten van den weg opgesteld, ieder gewapend met een gecirkelde blauw witte vlag, om aldus van H. M. en ge volg de aandacht te vragen voor den libe ralen Radio-omroep. Na het Oranje-folanjebleu, dat in heel Sas van Gent de vorstelijke personen als 't ware toelachte, moet deze onhebbelijke vertooning wel onaangenaam hebben aan gedaan. Men kan hieruit weer eens concludeeren, op welke wijze de A.V.R.O. te werk gaat; op welke manier men reclame maakt. Het mooiste komt echter achteraan, want niet één van de jeugdige vendel- zwaaiers was luisteraar of Avrolid. Het waren eenvoudig jongens, die men van de straat had geroepen om voor twee kwartjes reclame te maken. Ieder der jongens ont ving 50 cent om gedurende tien minuten met de Avrovlag op post te staan! Of dus de Avropropaganda ook spon taan uit het luistervolkje komt! Gistermorgen half twaalf kwaipen de Koningin en Prins Hendrik per auto ten paleize Soestdijk aan. Na gebruik van het gemeenschappelijk dejeuner met de Koningin-Moeder en den Vorst en Vorstin van Waldeck, keerden de Koningin en de Prins ongeveer twee uur naar het Loo terug. Op initiatief van de 's-Gravenhaagsche Metselaars Patroons Vereeniging, is in een Woensdagavond gehouden vergadering op gericht de Nederlandsche Metselaars Pa troonsbond. Tot dezen bond traden reeds eenige af- deelingen toe, terwijl een voorloopig be stuur werd samengesteld. De houding der Limburgsche afdeeling van den Ned. Bond De afdeeling Limburg van den Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren hield een druk bezochte vergadering in Roermond. De voorzitter, de heer Merten, burge meester van Heythuizien, deed mededeeling van de bekende beslissing van het Episco paat inzake het lidmaatschap van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren. Medegedeeld werd, dat verleden week met het bestuur van de afdeeling Noord-Brabant over deze kwestie in Eindhoven is geconfe reerd. De resultaten dezer besprekingen dienen te worden afgewacht, alvorens nadere stap pen zullen worden gedaan. Spr. deelde de vergadering mede, dat het bestuur op zijn post zal blijven en dat het zal trachten deze voor de leden zeer belangrijke aangelegenheid tot een goede oplossing te brengen. Zoo spoedig mogelijk zullen hierover in een op te roepen algemeene vergadering nadere mededeelingen worden gedaan. Vragen aan den Minister De heer van der Bilt, lid der Tweede Kamer heeft aan den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is de Minister bereid een onderzoek te doen instellen of het juist is, dat te Geldermalsen een waar stakers-terrorisme heerscht en de burgemeester, als hoofd der politie, aldaar, volkomen te kort schiet in zijn plicht om de vrijheid van arbeid, in casu aan de Neder landsche Chamottefabrieken, te waarborgen? Zoo dit het geval mocht zijn, is de Minis ter dan bereid, zoo noodig in overleg met zijn ambtgenoot van justitie, die maatregelen te nemen, die aan dien ongewenschten en on- wettigen toestand een einde kunnen maken? Bezoek aan Redemptoristenkloosters Kardinaal van Rossum, vergezeld van zijn secretaris, pater Lijdsman, is, van Parijs komende, te Brussel gearriveerd. Zijne Eminentie, die zijn intrek heeft genomen in het Redemptoristenklooster in de Bélliard- straat te Brussel, is hierheen gekomen om Zondag a-s. Mgr. Jean Cuvelier, den nieuwen Apostolischen Vicaris der Redemptoristen missie in den Congo, tot Bisschop te wijden. De gewezen secretaris van Z. Em., de Zeer- eerw. pater Drehmans, is uit het klooster van Wittem overgekomen om als ceremonia- rius te fungeeren. Alvorens naar Brussel te komen, verbleef de Kardinaal voor een kuur te Karlsbad. Daarna bezocht hij te Parijs en te Luxem burg de Redemptoristenkloosters en gm£ °P bedevaart naar Lisieux. Gisteren begaf Z. Em., die zich geen moeite ontziet en wiens gezondheid uitstekend is, zich naar Brugge en Gent. In eerstgenoemde stad bezocht hij (Belangwekkend is ook de beschriiving^amr J?bek Jdoasten der-Redemptaristlrmea en in de paters Arteveldestad de cammunauteit der Redemptoristen. Naar alle waarschijnlijkheid zal Z. Em. he den te Mechelen Kardinaal van Roey ont moeten. Voor Zaterdag staat een bezoek aan de Redemptoristenkloosters te Leuven op het programma. De Kardinaal zal waarschijnlijk Dinsdag uit Brussel vertrekken naar het Zwitsersche Ingenbohl, waar hij tot eind Sep tember zal verblijven, om dan naar de Eeu wige Stad terug te keeren. Gedurende het verblijf te Ingenbohl zal pater Drehmans tijdelijk als secretaris pater Lijdsman vervangen, die eenigen tijd in Ne derland gaat doorbrengen. Het les-vliegtuig F 2 van het vliegkamp de Kooy met den leerling-vlieger A. Prins, is Woensdagmiddag op een oefenvlucht uit den koers geraakt en heeft in de buurt van d'e badplaats Blankenberghe in België een noodlanding moeten doen, waarbij de schroef is gebroken en de romp ontzet. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Reuter seint uit New-York, dat men het zoeken naar Van Lear Black vrijwel heeft gestaakt. Men acht het nog mogelijk, dat hij uit zee is opgepikt door een schip, hetwelk geen draadlooze installatie aan boord heeft. Twee goede bekenden Voor de rechtbank te Groningen hebben gisteren terechtgestaan twee oude bekenden van de justitie, n.l. de 40-jaxige H. J- Euving en de 44-jarige H. L. Staebler, beiden los werkman en reeds vele malen veroor deeld, de laatste zelfs niet minder dan veertig keer. Het betrof ditmaal het stelen en verkoopen van drie rijwielen. Euving be kende vrijwel alles, Staebler wist zich niets meer te herinneren. Het O. M. eischte tegen beide verdachten twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen Na eenige uren op eigen kracht vlot gekomen Gisteravond, omstreeks 6 uur, is het uitgaande sa. „Buitenzorg", van de Rot- terdamsche Lloyd, dat op weg was naar Londen, even buiten de monding van den Waterweg door een stormbui overvallen. Deze bui ging gepaard met krachtige windstooten uit het Noordwesten, tenge volge waarvan het schip tusschen „Rood" 1 en 2 ten Zuiden van den Zuiderpier aan den grond liep. Het schip dat ongeveer 6000 ton meet, en geladen is met stukgoederen, had juist in den Waterweg zijn loods afgegeven. Omstreeks 10 uur is het schip op eigen kracht vlot gekomen en heeft het de reis voortgezet. Viceschkeuringsstempel op het trouwbewijs Een vermakelijke stempelgeschiedenis heeft zich onlangs, naar het „Tijdschrift voor Dier geneeskunde" aan de „Deutsche Schlachthof- Zeitung" ontleent, in een dorpje van het Boven-Maindal voorgedaan. De burgeme.ester van dat plaatsje is n.l. tegelijkertijd keur meester voor vleesch. Deze dubbele functie bezorgde den burgervader zooveel werkzaam heden, dat hij eens het vleeschkeuringsstem- pel gebruikte inplaats van het gemeentestem pel bij het afstempelen van een werkloozen- kaart. Deze werklooze werd daardoor voor ge zond en trichinenvrij verklaard. Ook geschiedde nog het volgende voorval met dit stempel. Een jong bruidspaar wilde trouwen. Men had bij de bruiloft te weinig op het door den burgerlijken stand afgege ven trouwbewijs acht geslagen. Bij aankomst bij den priester bleek dan ook, dat het hu welijk moest worden uitgesteld daar het trouwbewijs met het vleeschkeuringsstempel was afgestempeld geworden en derhalve on geldig moest worden verklaard. Natuurlijk verliepen er eenige uren alvorens het ver- eischte gemeentestempel op het trouwboekje was gezet. Op een mooien namiddag in Mei, toen de lucht doortrild werd door het heerlijk getie- relier der leeuweriken en vervuld was door den verrukkeHjken geur der bloemen, toen de hemel in azurengloed straalde en lange witte wolkensluiers langzaam over de droomende, olijfgroene wouden zweefden, stond Peter Funte, de oude schaapherder bij zijn huis, naast de oude kerk aan den kant van den weg en hoedde de geiten. Haast 'n menschenleeftijd had hij achter zijn geliefde dieren op de mooie, stille heide verdroomd. Maar toen was enkele jaren geleden 't groo te ongeluk over hem gekomen: het treurig, tragisch einde. De oude Holtmann was name lijk gestorven en de jonge boer had het heft in handen genomen. En hij had direct de kudde schapen weggedaan. Peter Funte was gegaanzonder een woord te zeggen was hij er op een vroegen September-morgen stilletjes tusschen uit ge trokken. Omstreeks denzelfden tijd was de doodgra ver Engbert gestorven en toen had Peter Funte in zijn onmachtige woede besloten om zak liggen. Nu was hij tevreden, nu had hij rust, nu kon hij slapen. Ook de jongen was weer spoedig in diepen slaap gedompeld na die ongewone nachtelijke bezigheden. Den volgenden morgen, in alle vroegte kwam de koster over het marktplein en wilde naar de kerk gaan om de kerkdeur te openen. Plotseling bleef hij als aan den grond gena geld staan. Wat was dat? Hij stond eenvoudig sprakeloos. Maar voor een oogenblik. Toen rende hij als een bezetene door het dorp van deur tot deur en bracht stotterend en stamelend het nieuwtje rond: „De arme Lazarus is van het oude kerkhof verdwenen en in het dorp gekomen!" De heele omtrek was in opschudding. En alles ijlde naar het marktplein en keek ver baasd naar het wonder. Niemand wist een verklaring te geven, ieder trok zijn schouders opde oude Peter ook. Sommigen meen den zich wel te herinneren 's nachts in hal ven slaap een eigenaardig geluid gehoord te hebben, alsof er een roestig karrewiel piepend over den weg hobbelde. Maar niemand had iets gezien. Wel viel later de verdenking op Peter Fun te, maar wie kon het bewijzen! Toen men hem eens in bedekte termen te verstaan gaf, dat men vermoeden had tegen voor eenige guldens van zijn spaarpenningen hemtoen lachte hijkort en spottend de oude keet van Engbert te koopen, die bij het kerkhof lag en tegelijkertijd diens ambt op denzelfden voet voort te zetten. Peter Funte stond nu aan den kant van den weg met de ellebogen op zijn schopje ge leund en keek peinzend in de verte. Karo, zijn pleegjongen, lag met bloote, ge bruinde beenen, alleen gekleed in broek en hemd, vlak bij hem onbeweeglijk op zijn heu veltje, dat met heerlijke bloemen versierd was. De oude begon te vertellen „Karo, jongen, ik heb een haat tegen hen, een verschrikkelijken haat, dat verzeker ik je. Zij hebben me alles ontnomen. Zij hebben mij mijn schapen ontnomen, dat kan ik maar niet verkroppen. En nu zou ik ze ook wel eens wlilen hebben! Ik wilde hen eens iets voor houden, waardoor zij zich zouden ergeren, waardoor zij eenige schaamte en verlegenheid zouden voelen. En ik weet iets moois! Ik weet iets prachtigs! Maar jij moet me helpen, jon gen! Bedenk toch eens: jij bent ook arm, en als je eens groot bent, en je vadertje is ge storven, dan kan het met jou ook zoo ver schrikkelijk afloopen als met den armen La zarus. Wil je me vannacht niet helpen? Wil je me niet helpen, als ik de nieuwerwetsche hardvochtige Phariseeën eens een poets wil bakken?" De jongen zei niet „neen", maar ook niet „ja". Hij keek den grijsaard echter met blik semende oogen aan en na een oogenblik knarste hij plotseling met z'n tanden en stak dreigend zijn vuist op. Zwijgend trokken beiden hun kleeren aan. Toen deed de oude den grendel van de voor deur en ging naar buiten.de jongen volg de hem. De nacht was donker en heldere sterren schitterden aan het uitspansel. De zoele wind voer ruischend door de linden voor de huisdeur en waaide den oude de sneeuw witte haren in het gezicht. Verderop in het kreupelhout zong een nachtegaal en heel diep in het Westen achter de silhouetten van het dorp kleurde nog een bleelce gloed den Bengaalschen hemelrand roserood. Peter Funte ging achter het huis om, haal de de stootskar uit de schuur en duwde die met behulp van den jongen naar het kerkhof, waar een beeld van den armen Lazarus ach ter de tralies in zijn nis zat. Toen zij er aankwamen, fluisterde de oude man tot den knaap: „Zoo Karo let op wat we nu gaan doen: Wij laden den armen Lazarus op de kar en brengen hem naar het dorp, midden in het dorp! Op de Markt zet ten we hem vlak voor de kerk! En daar zet ten we den armen kerel neer, zoodat de men- schen hem iederen dag moeten zien. Je zult eens zien, jongen, hoe vreemd deze op zullen kijken!" Karo stond met de handen in de zakken, zoo wijs als een volwassen man voor het heilig huisje en knikte goedkeurend. „Aan het werk dus!" beval de oude. En met vereende krachten hieven zij het bovenste gedeelte van het voetstuk, zetten het op de kar en brachten het door het slapende dorp naar het marktplein. In een goed uur was het karweitje opgeknapt en met grimmige tevredenheid ging de oude weer op sUn stroqh lachte hij, als had hij den hik. Op de keper beschouwd was het hem im mers totaal onverschillig wat de menschen van hem dachten. In ieder geval had hij hun weer eens duidelijk aan het verstand ge bracht, hoe hij er over dacht. Voor den armen Lazarus kwamen er nu echter wonderlijke dagen. Want nu hij een maal in het dorp stond, was er niemand, die de brutaliteit bezat hem nu weer naar zijn oude, stiefmoederlijke plaats terug te bren gen. Hij bleef in het dorp. En in de eerst volgende dagen kwam Schimmelpenning, de metselaar en Walterman de stucadoor en Theobald de edelsmid en veranderden zijn oude verbleekte nis in een mooi, vriendelijk uitziend kapelletje. Ook het offerblok voor het traliedeurtje werd weer in orde gebracht. En evenals in vroegere tijden prijkte onder de traliedeur in zwarte, glanzende, groote letters de spreuk: „Zalig zijn de barmhartigen, want zij zullen barmhartigheid verwerven!" Peter Funte lachte echter heimelijk in zijn vuistje, telkens als hij door het dorp kwam en het mooie beeld zag. En telkens groette hij den armen Lazarus op zijn steen met een geheimzinnig knipoogje. En dankend gaf Lazarus een knipoogje terug. Volgens een bericht van de Engelsche kuststat-jons weid Dor.d—, a ~en op 53 graden 58 miniuten N. Br. en 3 gr. 1 min. W. L. nog een drijvende mijn gerappor teerd. Het is wel opmerkelijk, dat na zoovele jiaren, he't mijnengevaar nog steeds niet geweken is. 4-jarig knaapje aan de gevolgen overleden Het vierjarig zoontje van den landbou wer Grootetraast, te Heeten, gemeente Raalte, had het ongeluk in een pot met kokend water te vallen.. Onder hevige pijnen is de ongelukkige kleine aan de gevolgen overleden. Vullen bij een draaienden motor. Twee gewonden Gisterochtend omstreeks negen uur ston den bij de benzinepomp vóór het gebouw „Atlanta" aan de Stadhouderskade te Am sterdam twee personenauto's, welke met ben zine moesten worden gevuld. Van een der wagens bleef de motor tijdens de vulling doorwerken. De benzinedamp is blijkbaar met de vonk in aanraking gekomen en de auto geraakte in brand. De andere wagen en de pomp vatten eveneens vlam. De brand weer was spoedig ter plaatse en heeft het vuur gebluscht met een tetra-apparaat. Een 28-jarig monteur heeft vrij zware brandwon den aan de rechterhand opgeloopen. Hij is in het Wilhelminagasthuis verbonden. Een ander, eveneens 28-jarig, employé kreeg tij dens de blussching tetra in het linkeroog. Hij is naar het Tesselschade-ziekenhuis ge bracht. De beide auto's en de pomp zijn gedeelte lijk vernield. Twee meisjes op 't nippertje gered! Bij het baden langs het „Stille Strand" te Scheveningen, hebben zich Woensdagmiddag half drie twee meisjes, van 17 en 18 jaar, zco ver in zee begeven, dat zij door den sterken stroom in levensgevaar kwamen te verkeeren. Gelukkig voor haar waren er eenige koene zwemmers, die met veel inspanning erin slaagden, de meisjes te redden. De 17-jarige die door een 18-jarigen jongen werd gered, verkeerde reeds in bewusteioozen toestand; zij werd door den Eerste-hulpdienst weer bijgebracht. Het andere meisje was wel hevig geschrokken, doch niet bewusteloos gewor den; zij kwam in het politieposthuis aan het strand spoedig op verhaal Een groote menigte strandbezoekers was van de redding getuige Vier in enkele dagen Vier inbraken zijn in een paar dagen tijds in Helmond en omliggende dorpen gepleegd. Te Helmond werd gisternacht ingebroken in het kantoor der Gemeente Gasfabriek. Door het inslaan van een ruit aan de straat zijde heeft (hebben) de dief (dieven) zich toegang verschaft. De laden van een paar schrijfbureaux werden overhoop gehaald, doch niets wordt vermist. Te Arlerixtefe werd Dinsdagnacht inge broken in het Kantoor van den Gemeente ontvanger en vuurwerkfabrikant, den heer J. van de Kerkhof. Ook hier hebben de in brekers zich toegang weten te verschaffen door middel van verbreking van een ruit. Op het aanslaan van den hond zijn d'e be woners, gewekt, die de daders bijna op heeterdaad betrapten. Zij wisten echter te ontkomen. In denzelfden nacht omstreeks half vier werd door het uitsnijden van een ruit en openschuiven van een raam ingebroken bij de familie Brox te Lieshout. De bewoners werden echter wakker, zoodat ook hier de inbrekers hun slag niet hebben kunnen slaan. Te Reeuwijk is het achtste geval van kin derverlamming geconstateerd. Het 4-jarig zoontje van den landbouwer van G. in Oud- Reeuwijk moest naar het van Iterson-zieken- huis te Gouda worden overgebracht. Ook te Nieuwerkerk a. d. IJsel doet zich een geval van poliomyelitis voor. Toen Woensdagmiddag om 5 uur de acht jarige G.Duiker, wonende aan de Hoofdstraat te Alphen a. d. Rijn, neg niet uit schodl thuis was, waarschuwden de ouders de poli tie, die al spoedig een vlieger van den jongen in den Ouden Rijn zag drijven. Onmiddellijk werd gedregd met het gevolg, dat 's avonds om half 9 het lijk van den vermiste opgehaald werd. Dit is het tweede kind van de familie Dui ker, dat door verdrinken om het leven ia gekomen. STOOMVAABT mj. WE DEBT, AND BENKALIS 21 Aug. v. Amst n. Hamburg. HON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AMAZONE 20 Aug. v. Alicante n. Vinaroz. ARIADNE 20 Aug. v. Ceuta n. Genua. BODEGRAVEN 20 Aug. v. Cristobal n. Cu racao. COMMEWIJNE (thuisr.) 20 Aug. v. Madeira n. Plymouth. GANYMEDES 20 Aug. v. Santa Marta n. Cruz del Sur. MARS 20 Aug. v. Tunis n. Carthagena. NERO 20 Aug. v. Oporto n. Vigo. ORESTES 20 Aug. v. Volo n. Salonica. SIMON BOLIVAR (uitr.) 21 Aug. te Barbados. STELLA 20 Aug. v. Algiers n. Amst THESEUS 21 Aug. v. IJmuiden n. Kopen hagen. ULYSSES 20 Aug. v. Hamburg n. Amst. VENEZUELA (thuisr.) pass. 21 Aug. v.m. 2 de Azoren. KON. HOIali. LLOYD EEMLAND (thuisr.) 19 Aug. v. B. Ayres. FLANDRIA (uitr.) 20 Aug. v. Santos. GELRIA 20 Aug. nam. 11 u. 45 v. Amst. n. Zuid-Amerika, 21 Aug. v.m. 4 uur 10 in zee. KENEMERLAND 20 Aug. v. Amst. n. Hanf burg, 21 Aug. v.m. 1 uur in zee. ORANIA (thuisr.) 20 Aug. v. Coruna. HOLLAND—APBIKA-LIJN BILLITON (uitr.) 20 Aug. te Beira. HEEMSKERK (thuisr.) 20 Aug. v. Port Said. HOLLAND—AMEBIKA-LIJN EEMDIJK 20 Aug. v. Hamburg n. Antwerpen. KINDERDIJK. Antwerpen n. d. Pacific, 18 Aug. v. San José. HOLLAND—OOST-ASIë-LIJN OUDERKERK (thuisr.) 20 Aug. te Genua. HOLLAND—BBITSCH-INDIë-LUN BOVENKERK (thuisr.) 20 Aug. v. Karachi. KOUDEKERK (thuisr.) 20 Aug. v. Algiers. HOLLAND—WEST-APBIKA-LIJN REGGESTROOM 21 Aug. v. Amst. n. West- Afrika via Bordeaux. JAVA—NEW YOBK-LXJN BOSCHDIJK, N. York n. Java, 20 Aug. te Sabang. DJEMBER, Java n. New York, pass. 20 Aug. Kaap Guardafui. SOEMBA, N. York n. Java., pass. 20 Aug. Gibraltar. BOTTEBDAMSCHE LLOYD KERTOSONO (thuisr.) 21 Aug. v. Havre. SIBAJAK (thuisr.) 21 Aug. v.m. 6 u. te Mar- SLAMAT (uitr.) 21 Aug. v.m. 10 u. 15 te South. TJERIMAI (uitr.) 20 Aug. v. Suez. BOTTERDAM—ZUID-AKTE RIKA. LIJN ALEHIBA (uitr.) pass. 20 Aug. Kaap Verd. Eil. ALGORAB (thuisr.) 20 Aug. v. B. Ayres. ALPHACCO 21 Aug. v. B. Ayres te Rott. STOOMVAABT MIJ. OCEAAN MENTOR. Japan n. Rott.. pass. 21 Aug. Perim. TELEMACHUS 20 Aug. v. Rott. n. Japan. TROILUS, Japan—Londen, pass. 20 Aug. Wight. EMZETCO -LIJN JONGE ELISABETH, Carthagena n. Londen- Rott., pass. 20 Aug. Finisterre. JONGE JACOBUS 20 Aug. v. Palermo n. Al giers. NEDEBLANDSCHE SCHEPEN ADELAAR ms. 20 Aug. te Lond. uitgekl. A Kolding. ALDEBARAN ms. 20 Aug. te Lond. uitgekl. n. Antwerpen. ALBLASSERDAM 20 Aug. v. Rott. te Riga. ANTILOPE ms. 20 Aug. v. Woerden te Londen. ATLANTIC ms. 20 Aug. v. Niel te Londen. BATAVIER III 20 Aug. v.m. 8 u. v. Rott. te Gravesend. BELLATRIX 20 Aug. v. Archangel te Calais. BERKEL 21 Aug. v. Pillau n. Raumö. CATHARINA ms. 20 Aug. v. Duink. te Londen. DINA ms. 20 Aug. v. Gravesend n. Frankfurt via Yarmouth. DOROTHEA, ms. Raap, 19 Aug. v. Kopenh. te Hamburg. ENGELINA II ms. 20 Aug. v. Antwerpen te Londen. GEERTRUIDA ms. 20 Aug. v. Kalundborg te Holtenau. GOUWE 20 Aug. v. Stagsund n. Rott. IMMANUEL, ms. De Boer, 19 Aug. v. Ham burg n. Leeuwarden. JEANNETTE 20 Aug. v. Carreg-y-Llam te Londen. IRIS ms. 20 Aug. te Lond. uitgekl. n. Antw. JOBSHAVEN 20 Aug. v. Montevideo n. B. Ayres. KATENDRECHT 19 Aug. v. New Orleans n, Havre. LEERSUM 20 Aug. Lodingen gep.. Archangel n. Zaandam. LINGE 20 Aug. v. Hull n. Frederica. MAAS 20 Aug. v. Lovisa n. Trangsund. MERWEDE 20 Aug. v. Maassluis te Londen. NAALDWIJK 29 Aug. v. Sunderland n. Lissa bon. NEELTJE ms. 20 Aug. te Lond, uitgekl. naar Brussel. NEERLANDIA ms. 20 Aug. te Londen uitgekL n. Beverwijk. NEPTUNUS, z.s. 19 Aug. v. Kallundborg te Hamburg. NOORDWIJK 20 Aug. v. Bayonne n. d. Tyne. OISE ms. 20 Aug. te Lond. uitgekl. n. Parus. ONDERNEMING ms. 20 Aug. v. Kjerteminde OUD BEIJERLAND ms. 20 Aug. te Londen te Holtenau. uitgekl. n. Antwerpen. PALLAS ms. 20 Aug. v. Nieuwpoort te Londen. l'LLO 21 Aug. v. Braila te Bremen. I™ ,^PRECHT 19 Aug- v- HuU te Pert Said. STAD HAARLEM 20 Aug. v. San Lorenzo n. San Nicolas. STAD ZAANDAM 20 Aug. v. Bayonne n, Po- vena. TRITO 20 Aug. v. Dublin te Belfast. n 513. „Laat mij dat eens opknappen," zei Jantje, „kijken of ik nog vangen kan." „Dat is niet zoo gemakkelijk, Jan," zei Trijntje. „Niet ieders werk, brave man." Jan gooide. Iedereen vol spanning, maar 't was natuurlijk mis. „Zie je wel," zei Katrijn lachend, „dat mijn Jan geen cowboy is." 5i4. „Laat ik t,' zei Fiero, „nou eens beproeven, misschien dat 't mij beter lukt." Jokko had op 'n vleugel plaats genomen, nieuwsgierig lag hij daar gebukt. Piero wierp nu handig de lasso, het touw ging om het dievenlijf. „Nu zal je ons niet weer ontkomen, dat is nu zev buiten kijf."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 10