PIJLTJES GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE Tweede blad vrijdag 22 augustus 1930 bladzijde 1 m Wereldcrisis GEMENGD NIEUWS Ernstige beschuldiging tegen de Haagschc politie FAILLISSEMENTEN De nieuwe belastingvoorstellen 65 Opcenten op de Personeele Belasting Kindertoelagen aan gemeentepersoneel Afwijking rooilijn Kerklaan. STADSNIEUWS Auto-ongeluk op den Rijksstraatweg St. Raphael De torenspits van Lisse Personalia Het nieuwe Raadhuis in Noordwijherhout In New-York is voor het eerst een arbeidsbeurs geopend. Zij werd den eersten dag bestormd door drieduizend werkloozen, die vochten om veertig baantjes, die beschikbaar waren. In Engeland is het aantal werkloozen ruim twee millioen. Een getal zoo groot als nooit te voren. In Rusland wordt veel gebrek geleden. In Duitschland is het leven evenmin rooskleurig. In den landbouw van een groot deel der aarde is de toestand van dien aard, dat vele boeren met ondergang worden bedreigd. Niet omdat de oogsten zoo slecht zijn, maar omdat er geen geld voor gegeven wordt, wijl de vruchten in tè groote hoeveelheid aan de menschen worden geschonken. Er is gebrek omdat er te veel is Dat noemt men wereldcrisis! Wie meent, dat die overvloed van goederen dezer aarde, in verband met de hierboven gesignaleerde werkloos heid, een gelukkig verschijnsel is, om dat daardoor de vele werkloozen zich dan ongetwijfeld goedkoop kunnen voeden, vergist zich. De structuur onzer maatschappelijke samenleving is zóó, dat men geen kans ziet het voedsel, dat er te veel is, aan de menschen te distribueeren, die het noodig hebben. In China sterven heele landstreken van honger en de roofge- schiedenissen van eiken dag zijn er 't gevolg van, maar het schijnt niet mo gelijk te zijn die stervende staartmen- schen te helpen met het graan, dat in Amerika de marktprijzen drukt en daar juist door den overvloed weer boeren tot den bedelstaf brengt. Een dolle wereld mag het genoemd worden, waarin zooiets mogelijk is. De landbouwers worden arm, omdat zij goede oogsten hebben en ondanks dat komen dagelijks menschen van gebrek om. Ieder voelt, dat hier iets niet klopt. Het is de inrichting van onze wereld huishouding, die rammelt. Een ieder vecht er om de vette brokken en buiten de beoefenaars van de Christelijke Charitas is er niemand, die zich van zijn medemensch veel aan trekt. Integendeel tracht iedereen zijn concurrent weg te ellebogen. Nog nimmer heerschte er zoo'n ta- rievenoorlog tusschen de verschillende landen, terwijl het toch voor de hand zou liggen, dat men gezamenlijk zou probeeren de malaise te overwinnen; zelden ook was de strijd onverbiddelij ker om het monopolie in industrieën en takken van handel. Wie nu hoopt door den Volkenbond of door middel van internationale con ferenties daarin verbetering te bren gen, zal, vreezen wij, nog jaren lang teleurstellingen ondervinden. Bij de op lossing van de maatschappelijke vraag stukken doet men het best de politiek buiten de deur te houden. Reeds eenige malen is er in dit blad de aandacht op gevestigd, dat in deze kwestie redding is te wachten van een internationalen groei der organisaties van werkgevers en werknemers tot een machtig lichaam, dat de wereldproduc tie en werelddistributie kan beheer- schen. Is dat bereikt, dan pas zal het mo gelijk zijn een goed geregelde wereld huishouding op te zetten. In het dezer dagen uitgekomen Week blad voor het Recht worden een aantal ernstige beschuldigingen geuit tegen de Haagsche Zedenpolitie en den politioneelen Vreemdelingendienst. Er wordt op gewezen dat Duitsche dienst meisjes welke zonder betrekking zijn on middellijk over de grenzen worden gezet, maar dat te Den Haag, voorai tijdens het badseizoen, een groot aantal deftige dames uit Duitschland verblijven, wier eenige bron van bestaan de ontucht is. De Nederlandsche wettelijke bepalingen eischen van de politie een optreden tegen deze dames en hun verwijdering over de grenzen. Maar de politie laat deze dames geheel ongemoeid, ondanks het feit, dat zij vol komen met de namen, de aanwezigheid en het optreden dezer dames op de hoogte is. De politie zou zelfs toelaten, ondanks verschillende waarschuwingen, dat deze dames des avonds in cabarets binnengaan en daar van Scheveningen een oord maken waar letterlijk alles geoorloofd is, zoodat door sommige „amusements'-zoekers de sof van het beruchte Schevenmgsche schip niet behoeft te worden betreurd. De schrijver beweert dat a.' zijn optre den bij de politie om aan deze ergerlijke wantoestanden een einde te maken, nut teloos is gebleken. Hij stuitte op een volkomen passiviteit bij de politie-autonteiten. Daarom richt hij zich als een laatste poging om de politie tot een actief optre den te bewegen, met een open brief tot den Procureur-Generaai bij het Haagsche Hof als directeur der Politie. Dat een zoo gezaghebbend orgaan als het Weekblad voor het Recht, waarin de schrijver zijn beschuldigingen uitvoerig toe licht en bewijst, deze bijdrage opneemt, zegt al veel. De hoofdredacteur prof. Simons dringt aan op een ernstig onderzoek naar deze be schuldigingen tegen de politie. NED. R. K. BOND VAN HANDELS-, KANTOOR- EN WINKELBEDIENDEN Het 20-jarig bestaan St. Bavo-Gesticht nogmaals heeft toege licht en verdedigt wordt het voorstel om deze voordracht aan te houden in stemming gebracht en aangenomen met 8—7 stemmen. Tegen aanhouding stemden de heeren Breed, Van der Erp, Van der Linden, Schelvis, Jonckbloedt en de wethouders Br. Droog en Jhr. van de Poll. RONDVRAAG Openbare scholen De heer Vring zou het betreuren wanneer er eenig verschil ging worden gemaakt tus schen het karakter van de O. L. School aan den Voorweg en de nieuwe school aan de Heemsteedsche Dreef. zitter, de heer De Rooy, de vergadering. Na voorlezing van de notulen en mededee- lingen bracht een commissie, gekozen door de leden, verslag uit over een conflict van huishoudelijken aard. Dit werd tot genoegen van de leden opge lost. De Voorzitter installeerde met eenige har telijke woorden de nieuwe leden. Voor den Raad van Afgevaardigden zullen twee voorstellen door de afdeeling ingezonden worden en wel betreffende het Z. en O. fonds om te trachten, le. gedaan te krijgen een ruimere verstrekking van geneesmiddelen, daar fcst meermalen voorkomt, dat voorge schreven geneesmiddelen niet door het fonds worden verstrekt; 2e. dat met eventueele Rectificatie Dinsdag 19 Augustus 1930 is in staat van faillissement verklaard J. van Marsbergen, bloemenhandelaar wonende te aHarlem, aan de Lijsterstraat no. 47, wiens faillissement werd aangevraagd door Albert de Jong, bloemis, wonende te Haarlem. Abusievelijk stond Albert de Jong in ons blad van Woensdag j.l. vermeld als gefail leerd, waarvoor men dus gelieven te lezen J. van Marsbergen bovengenoemd. V. Uitloting geldleeningen Uitgeloot werden achtereenvolgens van de geldleening. groot f 166.000 de nummers 94. 81. 152 en 128. en van de geldleening groot f 179.000 de nummers 28, 65. 134, 54. 13 en 85. VI Afwijking rooilijn Kerklaan B. en W. stellen voor: ontheffing te verleenen van het bepaalde in art. 15 der Bouw- en Woningverordening voor uitbreiding van het St. Bavogesticht, door het maken van een aanbouw aan de Westzijde van genoemd gesticht onder voor waarde 1. dat de voorgevel van dezen aanbouw zal worden gebouwd ten minste 1-70 M. achter de voorgevellijn van het bestaande gesticht; 2. dat de afstand van den zijgevel van den aanbouw tot de zijwaartsche erfafscheiding nergens minder zal bedragen dan 1 Meter. De heer Jonckbloedt zegt, dat het de Re genten van Huize Sint Bavo en hem onaan genaam heeft getroffen, dat B. en W. zich niet in vollen omvang hebben kunnen ver eenigen met hun verzoek. Spr, wil op juri dische gronden eenige dingen recht zetten in het rapport van het Hoofd van den Dienst van O.W. Deze amotenaar zegt ten onrechte dat een strook grond voor het oude huisje niet meer door de Bavostichting mag wor den afgescheiden of bebouwd, omdat die strook meer dan dertig jaren een deel van den openbaren weg zou hebben uitgemaakt. Bovendien bestaat er hier een kenteeken, van niet openbaarheid o.m. het hekje, lood recht op het huisje en de steenen stoep door de eigenaars van het huisje indertijd gelegd. Voorts zijn de opgegeven maten niet juist. Bovendien zegt spr. niet te begrijpen de be wering, dat rekening dient te worden gehou den met de mogelijkheid dat daar ter plaatse een zijstraat komt en dit in verband te bren gen met het al of niet op de rooilijn bouwen. Wethouder dr. Droog merkt op, dat in hei prae-advies van B. en W. niet gesproken wordt over de kwestie van eigendomsrecht. B. en W. zijn bovendien niet verantwoorde lijk voor de rapporten, door andere ambte naren uitgebracht. Op het juridische gedeelte zal hij verder niet ingaan. De heer Jonckbloedt zegt, het recht te heb ben om te protesteeren tegen dit ambtelijk stuk. Spr. zegt dat het niet zekai is, dat de bouw door zal gaan, wanneer het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. In ieder geval zag hij gaarne, dat dit voorstel werd' aangenomen. De heer Kwak was oorspronkelijk van plan om het verzoek van de Bavo-stichting geheel in te willigen. Nu echter een straat wordt ge projecteerd naast het gesticht komt de vei ligheid van het verkeer in het gedrang en is hij een andere meening toegedaan. Spreker zag gaarne dat het voorstel werd aangehou den en B. en W. de zaak eerst nog eens in studie namen. Nadat de heer Breed het verzoek van het Noi.iu.vijkerhcut, het bloeiende en goed bestuurde plaatsje tusschen Vogelen zang cn Noordwijk aan den rand van de duinstrook heeft een nieuw raad huis gekregen. Hierboven brengen wij het in beeld. Het is nog maar gedeeltelijk in gebruik. De voorzitter antwoordt hierop, dat hier geen sprake van is. De leerlingen worden over die scholen verdeeld volgens de straten waar zij wonen. De scholen staan op één lijn. Hierna gaat de vergadering in geheime zit ting verder. Personalia Te Haarlem is geslaagd voor het examen hoofdakte de heer J. H. Pieters, alhier. Belastingplaatjes gestolen Van een drie tal fietsen, staande op de tuinderij „Kwee- kenstein", zijn door onbekenden de rijwiel plaatjes gestolen. Tuinders, weest op uw hoede. Weer de sloot Gistermiddag heeft op den nieuwen Rijks straatweg onder Santpoort een auto-ongeluk plaats gehad, dat boven wonder goed is af- geloopen. Ten gevolge van het snelle en harde rem men sloeg een vrachtauto uit Haarlem on dersteboven, ging tusschen de boompjes dooi en kwam in de (droge) sloot terecht. Gelukkig kreeg de chauffeur geen verwon dingen; alleen was hij hevig geschrokken. De wagen werd beschadigd. Gisteravond hield de afdeeling Haarlem (Spoor) een fünk bezochte vergadering in gebouw St. Bavo. Op de gebruikelijke wijze opende de voor- verzoeken, welke doorgezonden worden aan het Z. O. fonds, waaraan voor de verzoe ker veel gelegen is, spoedig antwoord te krijgen, meer haast zal worden gemaakt. Ooor de algemeene vergadering van het Mgr. Mutsaersoord zal door de afdeeling het verzoek worden ingediend, landelijk in te voeren dat het afdeelingsbestuur tevens af' deelingsbestuur is voor het Herstellingsoord. De afdeeling heeft een 12-tal leden welke 25 jaar lid zijn, n.l. de heeren C. H. v. d. Eem, H. J. van Emmerik, C. H. Glas, H. Hoekstra, D. Marchand, A. Passchier, P. Windt, H. Zethof, J. P. Zwarter, N. Colpa, H. Lippens en K. Donsen. De Voorzitter bracht hulde aan deze ve teranen voor hetgeen zij gedaan hebben, vooral* in de eerste jaren van de organisatie. Niet dat thans alles even makkkelijk gaat. maar omdat het in de eerste jaren veel moei lijker ging om zich uit te spreken. Hij bracht in herinnering, dat de Raphael mannen voor 20 jaar geen verlof hadden en dat de dienstregeling voor het personeel zeer slecht was. Voor hetgeen er reeds bereikt was in de organisatie bracht hij hun als pioniers den dank van de afdeeling over. Het was spr. een genoegen als herinnering een insigne over te reiken, spediaal voor de ze gelegenheid gedaakt. De Voorzitter bralht in herinnering, dat a.s. Zondag te half 9 in de St. Jan-parochie (Amsterdamstraat) een H. Mis wordt opge dragen voor de afdeeling. Denzelfden dag 's middags half vier bestaat er gelegenheid voor de leden en hun dames den toren van de St. Bavo te beklimmen. De leden, die daar gebruik van willen ma ken, moeten zich, eventueel mét hun dames, op genoemden tijd bevinden aan de St. Bavo- kerk, Leidschevaart. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter op de gewone wijze de vergade ring. Te Aalsmeer is geslaagd voor het examen bloembinden en bloemschikken de heer A. M. van Dam, alhier. Onze stadgenoot, de heer J. W. Goedhart, is benoemd tot cellist bij een muziekcorps aan boord van een der schepen der Holland-Ame- rikalijn. De afdeeling Haarlem van dezen bond houdt een excursie ter bezichtiging van de Kathedraal op Zondag 24 Augustus a.s., des namiddags half 4. De leden met hunne dames en introducé's moeten voor half 4 aan den hoofdingang van de Kathedraal aan wezig zijn. Daar ook voor deze excursie veel animo bestaat, is tijdige aanwezigheid ten zeerste aan te bevelen. Deze excursie mag hoogstens uit 80 personen bestaan. De viering van het twintig-jarig bestaan. Ter viering van het 20-jarig bestaan der afdeeling Haarlem is door haar een voor- loopig programma opgemaakt. In de maand September zal een groote propagandavergadering worden gehouden. Als spreker zal waarschijnlijk optreden de heer H. B. Haver. Zondag 5 October te half 9 zal een H. Mis aan God worden opgedragen voor de levende en overleden leden van den bond, in de kapel van de Eerw. Zusters aan de Koningstraat. Onder de H. Mis toespraak en algemeene H. Communie. Ook zullen onder deze H. Mis door enkele H. K. W.-ers (koorzangers) ker kelijke gezangen worden gezongen. Na de H. Mis gemeenschappelijk ontbijt in een der bovenzalen van „Brinkmann". 's Middags van 4 tot 5 uur reünie met mu ziek door enkele H. K. W.-ers. Ongeveer 5 uur diner bij „Brinkmann". Des avonds 8 uur zal aan de leden met hun dames een feestavond worden aangebo den. Op dezen feestavond zal „Haarlem's Klein Cabaret" optreden. Het programma belooft iets aparts te worden. Nu voor het Sint Franciscusfeest en 20- jarig bestaan een groote propagandaverga dering gehouden zal worden, zal op dezen feestavond geen feestrede gehouden worden. gisterenavond kwam de Raad dezer ge- ate in vergadering bijeen onder voor- ^febschap van den burgemeester, Jhr. J. W, m Vóór P. -Or w- van Doom. de vergadering legde de heer P. als waarnemend secretaris de door ten*'6'' vo°rgeschreven eeden in handen van Voorzitter af, waarbij deze eenige Sp gelijke woorden tot dezen ambtenaar Ondi een I. Ingekomen stukken er de ingekomen stukken bevond zich verzoek van den heer Van der Erf, lid A een Raad dezer gemeente, om het slui- Ssuu,. van de cafg's wederom terug te '?bgen op 12 uur. JB- en w. stellen voor, dit advies in hunne bden te stellen om prae-advies. Conform A besloten. jMede was ingekomen een brief van de ^"öunissie A. van de Nederlandsche Ver dring tot bescherming van dieren, waar- J °hder toezending van een rapport, de bb^erking wordt verzocht om door vast- to&f van een gemeenteverordening de Dl scanden bij de exploitatie van vee en 5 bbbgedierte, in het bijzonder bij brand in J en, te verbeteren. eh W. stellen voor, dit adres voor ken- -eving aan te nemen. Conform werd be goten, II. Verhooging jaarwedde school- tandarts «i w. stellen voor, de belooning van schooltandarts, berekend naar drie zit- ti Wgeri v»n drie uren per week, vast te stel- b °P 2500. fuans bedroeg deze belooning 1000 per ar. berekend naar één zitting van drie Rh Per week. r® heer Rijkers informeert of bij aanne- b'-g van dit voorstel de leerlingen der 1ste j® 2de klasse afdoende worden gecontro- Lerb, of dat ook nog leerlingen van andere worden gecontroleerd. Wethouder Ab. Droog antwoordt hierop, A alsdan ook de leerlingen der 3de klasse 0rben gecontroleerd en een revisie plaats i^ft van de leerlingen der twee eerste III. Belastingvoorstellen en W. stellen voor: e- de geheele gemeente voor de Perso de Belasting met ingang van 1 Januari D te rangschikken in de derde klasse ."hans js het Noordelijk deel in de 5de ala«se en het Zuidelijk deel in de 6de klasse Rangschikt) 2e- alle grondslagen, genoemd in de Wet 9 de Personeele Belasting, voor onze ge- ^®ente te behouden; 3e- ingaande 1 Januari 1931 op de Perso de Belasting 65 opcenten te heffen. De heer Van der Erf verklaart als min- ,eRheid der financieele commissie, waarom l1j tegen het voorstel is om 65 opcenten te arifen op de personeele belasting. Spreker diverse andere leden van den raad heb- jbi meerdere malen te kennen gegeven, dat ,e personeele belasting een groote onbil- Itheid is en nu wordt die onbillijkheid !frzwaard door het heffen van opcenten. belasting drukt n.l. ongelijkmatig, „°°i"al ten nadeele van de grootere gezinnen, t e duurder moeten wonen. Aan den eenen 'ht ontstaat een verlaging van dien druk, ■biciat wordt voorgesteld de gemeente in de ?erde klasse te plaatsen. Wat met de eene aRhd wordt gegeven, wordt met de andere 2s® r teruggenomen door de opcenten-hef- i'bg. Dit drukt hoofdzakelijk op de arbei- en middenstanders. Wethouder Jhr. v. d. Poll acht de per- «oneele belasting ook een eenigszins onbil- 'Jke belasting. Het mag daarom een voor- !;e®l heeten, dat er verschillende belastin- zijn; het nadeel van de eene belasting j'bfdt dikwijls goed gemaakt door het voor- jRri dat soms in een andere belastingo kan jj'jp gelegen. Men mag echter niet zeggen, J8,1 uitsluitend arbeiders en middenstanders Padoelen van deze opcenten ondervin den. Uit een staatje is n.l. gebleken, dat van 29 onwillekeurige middenstanders 90 voordeelen genieten van deze nieuwe Reeling. Er zijn nu ook zeer vele „kleine fbeuschjes" die bij de nieuwe regeling niets ^hoeven te betalen en vroeger wel. ^De heer Van Unen zegt, dat hij als voor ster van de Financieele Commissie on gaarne heeft medegewerkt aan deze opeen s-regeling. Maar, het geld moest er toch Rbbien en het kon werkelijk niet anders. Saren de opcenten lager gehouden, dan pri men dit geld toch weer moeten halen c opcenten op de fondsbelasting. donder hoofdelijke stemming worden de S°rstellen van B. en W. vervolgens onge- 'Jzigd vastgesteld. De heer Van der Erf *®nscht geacht té worden, te hebben te- "bgestemd. Het tweede amendement kwam van de zijde van den heer Rijkes e. a. strekkende om aan dat gedeelte van het gemeente- persomeel waarvan het salaris niet meer dan f 2000 per jaar bedraagt, kindertoeslag toe te kennen en 2e om aan het „Besluit" onder IV nog toe te voegen: „dat de kin deren jonger dan 16 jaar en f 5 per week verdienen, bij de berekening van het aan tal kinderen buiten beschouwing blijven. B. en W. d'eelen den Raad mede. dat zij hun voorstel handhaven. Het derde amendement was onderteekend door de heeren Jonckbloedt. Breed en Kwak en strekte om aan alle ambtenaren en werk lieden vanaf het derde kind f 1.50 per week uit te keeren. De heer van der Erf deelde mede, zijn voorstel te zullen intrekken, omdat door het amendement wan den heer Jonckbloedt c.s. in hoofdzaak aan zijn bezwaren tegen het voorstel van B. en W. tegemoet werd geko men. De heer Jonckbloedt lichtte zijn amen dement nader toe. Kij vindt in het voorstel van B. en W. iets onbillijks en toont dit met diverse voorbeelden aan. Spr. huldigt het spreekwoord „gelijke monniken gelijke kapen" Het zou z.i. zeer moeilijk ziin cm een limiet te stellen door bijv. te zeggen, degenen die meer dan f 2000 verdienen behoeven geen kindertoeslag; men zou die grens ook kun nen verleggen naar f 3000. Daarom acht hij egalisatie het meest juiste. De heer van Unen blijft tegen kinder toeslag in welken vorm ook. Gezien de steeds slechter wordende toestanden in het particuliere bedrijf, acht hij het steeds min der juist, dat bepaalde categorieën financieel worden gesteund door anderen, die er zelf ternauwernood kunnen komen. Spreker noemt dit voorstel een voorstel van een zuiver ka tholieken grondslag. Naar aanleiding van een vergadering van den R.K. Houtbewerkers- bond. zegt spr. dat de Katholieken toch wel eens anders over het principe kindertoeslag denken, wanneer de gelden, daarvoor be- noodigd uit eigen zak moeten komen. De heer Kwak noemt het gesprokene door den heer van Unen een blaam op de Ka tholieken geworpen. De christelijken in het algemeen hebben op verschillend terrein be wezen, bijv. in den schoolstrijd, dat zij nog wel iets voor hun principe over hebben. Dit voorstel komt aan alle arbeiders ten goede en daarom kan men niet zeggen, dat voor een bepaalde groep wordt gevochten. De heer de Boer wijst er op. dat de R.K. Bloemisten al jaren uit hun eigen zak kin dertoeslag betalen. De heer Audretsch wil bij den kindertoe slag niet verder gaan dan f 2000. Bij een grensgeval kan de gemeente altijd het sa laris verhoogen, wanneer iemand juist bul ten de grens zou vallen. De Voorzitter merkt op. dat B. en W., hoewel de meerderheid van dit college tegen kindertoeslag is. het juister achtten om ver schil te maken tusschen ambtenaren en werklieden. Beide groepen hebben afzonder lijke levensbehoeften. Het systeem door den heer Audretsch voorgestaan, zou heelemaal onbillijk zijn. In het voorstel van B. en W. is het zuivere beginsel van kindertoeslag doorgevoerd. Die heer v. Unen ontkent een blaam te hebben willen werpen op de Katholieken; hij wilde alleen naar voren brengen hoe de R.K. Houtbewerkersbond over kindertoeslag dacht. De heer v. d. Erf merkt op, dat de heer v. Unen onderscheid moet maken tusschen een vakbond en de gemeentelijke overheid. Overigens wil hij nog zeggen, dat kinder toeslag niet moet beschouwd worden als een supplement, maar aJs te weinig betaald loon. Al wat te weinig betaald! wordt is onrecht. TV. Toekenning van kinder toelage aan gemeente-personeel S en W. stellen voor: T- Aan alle vaste, voorloopig aangestelde 1 jeugdige werklieden, alsmede aan losse 'Rfklieden met bewijs van aanneming *°rdt, voor zoover en zoolang het aantal ettige of wettelijk erkende kinderen bene- ?®h den leeftijd van 16 jaren meer dan twee ■J-hraagt, voor ieder kind boven dit getal p>Ven het gewone loon eene tijdelijke toe- aSe verleend van 1 per week; II. Aan alle ambtenaren over wier werk- ;')d de gemeente ten volle beschikt, het Ü°'itiepersoneel inbegrepen, wordt eene tij- ?e'ijke kindertoelage verleend als onder I pkloeld, met dien verstande, dat deze voor eöer kind boven de twee bedraagt 3 pet. ,ah de jaarwedde bij den aanvang van het tear. Êij indiensttreding in den loop van het tear wordt de toelage berekend naar de tearwedde op den dag van infunctie-tre- ling; Dl. Voor de toepassing van het onder I j II vermelde worden ais kinderen mede S^hgemerkt pleegkinderen, die deel uitma- aeh van het gezin en geheel als eigen kin- J*eren worden onderhouden en opgevoed en °°r wie aftrek van het belastbaar inkomen R°°r de Rijksinkomstenbelasting is toege daan; IV. Wanneer in den loop van het jaar in aantal kinderen beneden den leeftijd ;an 16 jaren verandering komt, wordt de J°riage niet ingang van den datum dier Slandering daarmede in overeenstemming 8ebracht; V. De in I en II bedoelde toelage wordt '''gekeerd met ingang van 1 Januari 1931 voor zoover de werklieden betreft me„ bgang van de eerste loonweek in 1931. t °P dit voorstel waren 3 amendementen ''■gediend en wel een amendement van het gadslid den heer van der Erf, strekkende SRP onder 1, 7e alinea te lezen in plaats 'an f 1, f 1.50, aangezien er z.i. niet een ^■eekhoudende reden is aan te voeren voor lageren kindertoeslag aan een minder ^staalde dan een beter betaalde werk- **acht. Verder had hij graag gezien, dat het voor stel van B. en W. behandeld was in een centrale commissie van overleg. Nu is ge bleken, dat tusschen de verschillende com missies geen overeenstemming bestond. De Voorzitter zegt, dat thans niet over het principe van kindertoeslag most worden gesproken. Dat is de vorige vergadering al gebeurd. Wethouder Dr. Droog is het niet geheel eens met de beschouwingen van den heer v. d. Erf. Hij kan echter geheel meegaan met het amendement van den heer Jonck bloedt. De heer v. Unen acht het niet juist om over cht amendement de commissie van overleg njet te hooren. De heer Kijkes wil de woorden jeugdige arbeiders schrappen, deze zullen toch wel geen gezin hebben. De vergadering kan zich hiermede ver eenigen. Wethouder Droog zegt. dat de commissie van overleg slechts advies heeft uit te bren gen; nu kan men toch niet over ieder nieuw voorstel die commissie weer hooren. De heer Kwak zegt achteraf te meenen, wel iets te hard van stapel te zijn geloopen, hij wil den heer van Unen dan ook zijn ex cuse aanbelden. De Voorzitter zegt, dat thans nog gespro ken moet worden over het tweede gedeelte van het amendement van den heer Kijkes. die kinderen jonger dan 16 jaar en f 5 per week verdienen bij de berekening van het aantal kinderen buiten beschouwing wil la ten. Dit zou zeer vele administratieve moei lijkheden met zich brengen en lijkt hem niet sympathiek tegenover die gezinnen. De heer Kijkes kan dit niet inzien. Hierna wordt in stemming gebracht het amendement van den heer Jonckbloedt, het geen wordt aangenomen met 8 tegen 7 st. men. Vóór stemden de Katholieken en het A.R. raadslid de heer Kwak. Wie wel eens per fiets, auto, of trein gereisd heeft in twijfeld getroffen door de slanke spits van de St. heerschte. De „asperge-toren" zal veranderd worden, bovenbouw, die lager zal zijn dan de bestaande. Het Amsterdam. Hierboven een foro van den toren met de aireek tusschen Haarlem en Leiden, werd onge- Agatha-kerk te Lisse, die in wijden omtrek over- Dc gothische top wordt vervangen door een renaissance- werk is opgedragen aan den heer Pierre Cuijpers te den steiger er omheen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5