WELLNER FONGERS UIT DEN OMTREK NOORDWIJK mTOEGANG BLOEMENDAAL HAARLEMMERLIEDE HILLEGOM LUCHTVAART BerlijnTokio VRAGEN BUS Rijdt veilig, berijdt GEMENGD NIEUWS „Tong verven" Strijdlustige arrestant STADSNIEUWS Gemeentelijk Electridteitsbedrijf Jaarverslag 1929 Begrafenis L. F. Nobels De kleine ingang van het Provincie Huis Er zal een behoorlijke rijweg gemaakt worden Examen Hoofdakte Past op uw rijwiel 56 eensgezinswoningen aan de Bataviastraat Bouw gymnastieklokaal aan d® W ouwermanstraat BURGERLIJKE STAND BERICHTEN UIT ONlA VORIGE OPLAGE Brand te Someren Oplichter aangehouden De Kinderverlamming in FrankH"c De opstand der Koerden- •Banken-overeenkomst te Lotidett Gemeenteraad. Gistermiddag vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitter schap van Burgemeester Van de Mortel. Afwezig was de heer Dr. Van Es. Medegedeeld wordt door den Voorzitter, dat op verschillende punten in de gemeente o.a. by de Beeklaan meer toezicht en con trole op de snelheid van het verkeer zal uit geoefend worden. Hierna worden de notulen vastgesteld en het verslag van de Commissie van Toezicht op het L. O. goedgekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen een accountants-rapport, betreffende den toestand der gemeentelijke spaarbank over het jaar 1929, de verlies- en winstrekening over dat jaar en de balans per 31 December 1929. Tot commissaris van de gemeentelijke spaarbank wordt niet algemeene stemmen herbenoemd de heer P. A. Alkemade. Hierna wordt het gemeenteverslag over '29 goedgekeurd. B. en W. stellen voor, af te wijzen een ver soek v. d. heer Joh. Warmenhoven, timmer man en aannemer, waarin hij verzoekt hem als nog vergunning te willen verleenen voor den bouw van een lunchroom met bovenwoning aan de Schoolstraat. B. en W. achten het zeer ongewenscht, dat in een van de voornaamste straten van de gemeente een gebouw verrijst, dat door zijn onaesthetisch uiterlijk, de omgeving ten zeerste zou schaden. De heer Meyer zegt zich de vraag te stël- len, of hier niet naar een uitweg gezocht is om dezen bouw te voorkomen. Het gaat, volgens spr., niet aan, den be trokkene steeds maar te dupeeren. De Voorzitter zegt, dat wanneer de be trokkene zich tot den bond „Heemschut" wendt en een ander plan indient, welk plan wel goedkeuring van B. en W. kan vinden, hy niet meer gedupeerd zal zijn. De heer van der Niet zou B. en W. in overweging willen geven, wanneer zy het aes- thetisch schoon zoo voorstaan, van hun kant ook mede te werken. De heer Lieferink zou het januner vinden, indien het volgens hem zeer juiste advies van B. en W. niet zou worden aangeno men. Wethouder Van Eeden zegt, dat geen an dere motieven tot dit advies aanleiding ge geven hebben dan alleen artikel 27a der Bouwverordening. Hierna ontspint zich een debat over het zenden van bouwplannen naar den bond „Heemschut". De Voorzitter zegt, dat voor kleine wijzi gingen een plan niet naar „Heemschut" ge zonden wordt. Hier betreft het echter een geheele omwerking. De heer Alkemade dringt aan op meer uniformiteit in het goed- en afkeuren van bouwplannen. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel zonder hoofdelijke stemming aangeno men. B. en W. stellen voor, onderhands aan te koopen van den heer J. P. Trompert, bloemkweeker te Noordwijk, met bestem ming voor den Openbaren Dienst en wel voor wegverbreeding, een strook grond ter grootte van ongeveer 130 M2, het gedeelte dat gelegen is binnen de ontworpen straat- lijn, voor den prijs van drie gulden per M2. Voor de kosten van aankoop vragen zij een crediet van f 390 en voor het aanleggen van een tegelvoetpad, alsmede voor de na leving van de gestelde voorwaarden een cre diet van f 487.60, in totaal alzoo een crediet van f 877.60. Het voorstel wordt aangenomen en het crediet verleend. B. en W. vragen een crediet van 210. aan om naast de woningen, gelegen te N.wijk aan Zee, op het erf achter de woning Hoofd straat no.97, die geen rioleering bezitten, eens stortkolk aan te brengen en deze door riolen te Verbinden met een aan te brengen zakput. Het crediet wordt verleend. B. en W. stellen voor, vast te stellen het plan tot wijziging van het uitbreidingsclan tusschen Beeklaan, Vinkenlaan en Ouden Zeeweg. Aldus vastgesteld. B. en W. stellen voor, goedgunstig te beschikken op twee aanvragen, resp. van het bestuur van de School met den Bijbel te Noordwijk aan Zee en van de R.K. Jongens school in deze gemeente, waarbij overeen komstig art. 72 der lager-onderwijswet 1920 medewerking wordt gevraagd voor de beschik baarstelling van gelden ten behoeve dier schoien. Het bedrag is voor de School met den Bijbel 2220.67 en voor de R.K.Jongens- school 1743.28. De heer Lieferink vindt den gang van za ken niet geheel juist in dezen. De werken zijn reeds uitgevoerd en nu moet de gemeen te het geld voteeren. Van te voren had toch wel een kostenberekening opgemaakt kun nen worden. Na eenige bespreking wordt het voorstel aangenomen. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten machtiging te vragen om met de gemeenten Hillegom, Lisse,Sassenheim en Noordwij ker- hout een regeling aan te gaan tot het gemeen schappelijk instellen van een geneeskundig schooltoezicht. Met de definitieve toetreding tot den schoolartsendienst moet worden gewacht tot de redactie van de instructie voor den schoolarts bekend is en het overleg met de plaatselijke schoolbesturen is afgeloopen. De heer Meijer zou eerst de concept-in structie willen bespreken met de commissie van toezicht op het L. O. en dan met de andere gemeenten in overleg willen treden. De Vooorzitter zegt, dat eerst de mach tiging er zijn moet. De heer Alkemade vindt, evenals andere heeren, dat het paard hier achter den wa gen gespannen wordt. Ten slotte wordt het voorstel aangeno men. B. en W. vragen aan den raad een uitspraak naar aanleiding van het adres van de plaat selijke Muziekvereeniging „St. Jeroen",om ver r Kiting van de op het Lindenplein staande muziektent. Zij zijn van meening, dat als er iets moet geschieden, het niet wenschelijk is, aan de bestaande reeds van ign dateerende tent nog veranderingen te gaan aanbrengen, doch dat in dit geval n iet bouwen van een nieuwe tent de voorkeur moet worden gegeven Een nieuwe tent van eenvoudige constructie kost ongeveer 3500.B. en W. zouden gaarne door den raid in principe zien uit gemaakt, of een nieuwe muziektent wordt gewenscht. Wethouder van der Wiel verklaart zich te gen het maken van een nieuwe tent. Andere leden vinden de uitgaaf te groot en zouden de tent willen verbeteren. De heer Braun rekent voor, dat het de gemeente per jaar f 300zal kosten. En hoeveel concerten zullen hiervoor gegeven worden? De Voorzitter zegt, dat de nieuwe tent het Lindenplein ook zal verfraaien. De heer Braun wil niet meer dan f 500. voor verbetering uitgeven. Ten slotte wordt besloten, dat B. en W. de tent zoo goedkoop mogelijk zullen ver groeien. B. en W. deelen mede, dat zij naar aan leiding van het verzoek van de bewoners van den Jan Kroonsweg om verwijdering van den in genoemden weg aanwezigen rioolput geen andere geschikte plaats voor dezen put gevonden hebben. De mogelijkheid is overwogen den put te verplaatsen naar het gemeenteterrein bij de woningen aan de Bomsteeg, doch ook daar zou de put temidden van bewoonde perceel en komen te liggen. Ook bij verplaatsing naar de Oude Werf zou ditzelfde bezwaar bestaan, terwijl de put dan bovendien teveel uit het centrum van het dorp zou komen te liggen. Alleen bij een belangrijke reorganisatie van den dienst voor het onderhouden van de riolen, door b.v. voor het schoonhouden van de straatkolken en de rioolputten een auto in te richten en beschikbaar te stellen en het verzamelde vuil direct af te voeren naar Noordwijk-binnen, zou de put kunnen worden gemist. B. en W. vonden evenwel voorloopig nog geen aanleiding een voorstel in die richting te doen. De voorzitter zegt, dat een offerte voor le- verig van een auto juist binnengekomen was en dat B. en W. in de volgende vergadering met cijfers dienaangaande zullen komen. B, en W. stellen voor, aan de Parochiale Patronaatscommissie Sint Jeroen een bij drage uit de gemeentekas ten bedrage van 41.25 in de kosten van den door haar gegeven algemeenen tuinbouwcursus in het winterhalfjaar 1929/1930 te verleenen. Het voorstel wordt aangehouden. B. en W. stellen voor, niet gunstig te beschikken op een verzoek van J. Vink om zijn dochter, thans in verpleging te Gheel (België) te willen overplaatsen naar het St. Mariagesticht in het Langeveld alhier, aangezien zijn vrouw beide keeren, dat zij haar dochter bezocht haar in een zeer on- gewenschten toestand heeft aangetroffen in het gezin, waar zij ter verpleging is op genomen. Volgens een medische verklaring moet worden aangenomen, dat patiënte meer genezingskansen heeft in gezins- dan in gestichtsverpleging. De heer Kaspers stelt het tegengestelde voor. Dit voorstel wordt dooi- verscheidene leden gesteund. Na een uitvoerige uiteenzetting door wet houder Van der Wiel wordt het voorstel Kaspers aangenomen met drie stemmen te gen. B. en W. stellen voor, aan ambtenaren ter secretarie voor gemaakte overuren qp aan den heer J. Pijlman als tijdelijk waarne mend gemeente-architect gratificaties te ver leenen. De heer Lieferink zegt, over het algemeen tegen vergoeding van overwerk aan ambte naren te zijn. Na eenige bespreking wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. De instructie voor den gemeente-ontvan ger wordt hierna vastgesteld. Nu komen aan de orde de belastingvoor stellen in verband met de nieuwe wet op de financieele verhouding. Ingevolge de nieuwe regeling zal de gemeente ontvangen aan uit keering grondbel. f24.150, aan hoofdsom pers. grondbelasting f 61.100, aan uitkeering salarissen Burgemeester en Secretaris f 3000, aan uitkeering per inwoner f 54.660, totaal f 142.910, dit is in vergelijking met wat de gemeente door de nieuwe regeling niet meer zal ontvangen, f 37.640 te weinig. Hiervoor moet dus dekking worden gezocht. B. en W. stellen voor, dit bedrag te vin den door de personeele belasting zooda nig te regelen, dat zij in haar geheel ge nomen denzelfden druk uitoefent, als deze thans is, dus inclusief de opcenten van Rpk, Provincie en Gemeente. Hiertoe stel len zij voor de gemeente voor de heffing van de personeele belasting te plaatsen in de 6de klasse; de belastingbedragen der personeele belasting voor paarden en motorrijtuigen te wyzigen; de gemeente voor de heffing van de gemeentefondsbelasting te plaatsen in de 2de klasse en met ingang van 1 Mei 1931 een woonforensenbelasting te heffen waardoor echter geen forens met een hooger bedrag dan f 300 a f 350 per jaar zal worden be last. De Voorzitter geeft nog een toelichting op deze voorstellen en na het beantwoorden van door eenige leden gestelde vragen, worden de belastingvoorstellen aangenomen. B. en W. stellen voor aan den heer Ph. Gordijn, te Noordwijk voor den tijd van 1 Juli tot 1 October ondershands te verhuren twintig strekkende Meter van de Schiekade uitsluitend met bestemming als losplaats voor de beurtvaart tegen een huurprijs van 37-50. Dit voorstel wordt aangenomen, evenals dat tdt verhuring van den loswal Schiekade aan beurtschippers per 1 October as. B. en W. stellen voor het loopende con tract omtrent het drukken van de handelingen van den Raad, dat 3 maanden voor den aanvang van een nieuw kalenderjaar opge zegd moet worden, teneinde bij een latere beslissing niet gebonden te zijn aan het oude contract met de N.V. A. Dorsman's Boekhandel per 31 December a.s. op te zeggen. Omtrent het aangaan van een nieuw contract voor het drukken van de handelingen van den Raad zullen B. en V7, den raad tijdig een voorstel doen. Aangenomen. B. en W. stellen voor, den chef-fitter een toelage te geven, in verband met overwerk- uren door hem te maken, en een nacht wacht te benoemen, die een loon zal hebben van f 24.50 per week. De heer Lieferink zou den nachtveiligheids dienst met bewaking willen belasten. Nadat hierover nog enkele leden het woord gevoerd hebben, wordt besloten ais door B. en W. voorgesteld. Ook wordt aangenomen een voorstel tot het rooien van een boom, staande in de Voorstraat voor de garage van de weduwe H. v. d. Loo, en den hollen boom, ook in deze straat staande, omdat deze bij storm gevaar voor de omgeving oplevert. In de rondvraag ontstond een langdurig debat over de gaspry'zenpolitiek met name over goedkoope gaslevering voor industrieele doeleinden, wat in het algemeen belang zou zijn, naar aanleiding van een voorstel van den heer Braun, om ten behoeve van een bollenkokerij goedkoop gas te leveren. Het voorstel werd tenslotte afgewezen, om dat goedkoope levering slechts in bepaalde tyden van het jaar noodig zou zijn. De met de vermeerdering van het gasverbruik dan noodig zijnde machines zouden buiten die bepaalde tijden renteloos staan. De heer Krau vroeg den voorzitter nog, hoe het stond met het rapport over de gas fabriek. De voorzitter zeiae dat dit binnenkort ge reed zou zyn. Hierna werd de vergadering gesloten en ging de raad in comité-generaal. Na opening der vergadering werd het voor stel aan de orde gesteld tot verbouwing van een gedeelte der O. L. school te Noordwyk- Binnen tot school voor Nijverheidsonderwys. Daar de stemmen staakten werd het voor stel aansehouden. RQKIN IOÖ-I! 1 VOOR. IEDER VfVJ De feesten op Koninginnedag Daar 31 Augustus op Zondag valt. worden de Ko- ninginnefeesten dit jaar Maandag 1 Sep tember gevierd en wel op de terreinen bij Zomerzorg. Gelukkig hebben we dit jaar weer athle- tiekwedstrijden die onder beproefde leiding staan en altijd een groote attractie hebben uitgemaakt van de Bloemendaalsche feesten. Dat de jeugd zich 's morgens met de ker mis kan vermaken, spreekt vanzelf. Die ker misvreugde wordt dan 's middags en des avonds voortgezet. Overveen kan de wandeling naar Bloemen- daal maken onder de vrooiyke muziek van Sursum, tenminste als het uur niet te vroeg is. Sursum concerteert verderop. het feest terrein. De Overveeners zullen verder hun concert 's avonds moeten missen. Wel jammer, maar ieder wil nu eenmaal het liefste naar het centrum van de pret. 's Morgens en 's middags worden de volks spelen gehouden, waarvoor veel animo is. De inschrijving is al gesloten, maar de commissie wil vacantiegangers tegemoet, ko men door hen toe te staan zich nog tot en met Zaterdag 23 Augustus aan te melden. Dat is de uiterste termijn. Dit jaar wordt voor het eerst een wedstrijd op rolschaatsen gehouden wat mogelijk ge worden is door onze mooie topecawegen. "Het tonsteken vindt 's middags plaats. In de morgenuren treedt ook een gezel schap equilibristen goochelaars en acrobaten op, dat veel goeds belooft. 's Middags wordt aan den Zeeweg de groote stoet opgesteld bestaande uit praal wagens, paarden en auto's. Talrijke vercenlgingen hebben hare mede werking al toegezegd. De Commissie hoopt dat het aantal auto's (reclame- en luXe- auto's) zal stygen. Ook van particulieren wordt medewerking op hoogen prijs gesteld. BI. Bloei heeft voor dit onderdeel een groot verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld. Wie volgt? De stoet zal een ommegang door de ge meente maken. Bekroningen worden bekend gemaakt na aankomst op het feestterrein. De afd. Bloemendaal van Volkszang geeft 's avonds een zang-demonstratie in het bosch. Het feest wordt besloten met een vuur werk. De prijzen van de verschillende wed- stryden zullen worden tentoongesteld in de etalage van de firma Ant. Cassee. JUBILEUM PASTOOR AANSTOOTS Zondag 17 en Maandag 18 Augustus j.I. zyn door het comité der Jubileumfeesten van den Zeereerw. heer Pastoor Aanstoots, alhier, twee parochieele avonden gegeven in het R.K. Vereenigingsgebouw. Voor deze gelegenheid hadden de paro chieele vereenigingen in overleg met dit comité een pracht programma in elkaar ge zet, waar de uitgenoodigde parochianen "p vertoon van een aan hen uitgereikte..kaart vrijen toegang hadden. Velen, echter konden hiervan geen gebruik maken ómdat zij geéif uitnoodiging hadden ontvangen. Het comité heeft gemeend, bp algemeeii verzoek, Zondag 24 Augustus, dit zelfde programma op te voeren, om diegenen in de gelegenheid te stellen, die tot nu toe niet konden. Deze opvoering is voor een ieder vrü toe- gankelyk en het comité hoopt dat er tot 12 uur gezellig' bijeen gebleven 'kan worden, want na afwerking van het programma kan; onder leiding van den heer L. Balm een dansje gemaakt worden. Directeur postkantoor By beschikking van den directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie, is, met ingang van 16 October 1930, aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te HoofddorpHaarlemmermeer de referen daris 2de klasse der posterijen, telegrafie en telefonie, E. ter Brugge, te Arnhem (postkantooi-). Personalia Op het te Den Haag gehou den examen op 18, 19 en 20 dezer slaagden onze plaatsgenooten mej. P. J. Langelaan en A. J. C. van Dijk voor coupeuse. Zij ontvin gen haar opleiding by de zusters van O.L. Vr. Mode-Vakschool „St, Theresia" aan de Hoofdstraat alhier. Een noodlanding De Japansche vlieger Yoshihara, dïe eer gisteren van Berlijn startte, om naar Tokio te vliegen, arriveerde gistermorgen om 11 uur te Moskou, vanwaar hy eerst des middags om 4 uur weer vertrok. Te ongeveer 7 uur gisteravond was hy „cmodzaakt een noodlanding te maken naby het station Seima aan den spoorweg MoskouKazan. Hedenmorgen om 6 uur is Yoshihara ge start naar Kazan. Vr. Hoe kan men houtluis verwüderen uit kisten waarin voorwerpen gepakt zyn met houtwol en stroo? Antw. Wil ons even mededeelen of de luis in het hout van de koffer zit of in de verpakking'. Vr. Als men een fiets zonder belasting plaatje aan de hand heeft, is een belasting commies dan gerechtigd, daar beslag op te leggen? Als men een nieuwe fiets gekocht heeft, moet men daarvoor dan, wanneer men de fiets zonder plaatje aan de hand naar huis wil brengen, een bewijs van den rijwielhan delaar hebben? Antw.-Neen, Talleen het berijden van een fiets -,die niet van een belastingplaatje is voorzien, is strafbaar. Vr,Kunt u .mij eenige recepten opgeven voor het maken van kreeftensla of mayo naise? i Antw.: Stapel de stukken kreeft op een schotel. Bedek ze met de mayonnaise die niet té dik mag zijn. Gameer den schotel meteen rand van afwisselend een paar gele slablaadjes en hardgekookt ei. in zessen gesneden. Leg op de slablaadjes een weinig mayonnaise. Vr. Hoe geschiedt hetinmaken van au gurken? Antw. 100 Augurken pl.m. 1!4 fleseh in- maakazijn, 10 kleine Spaansche pepers, 5 laurierbladen, versche mierikswortel, ver- jsche venkel, gedroogde gemberwortel, zout. Van de augurken de puntjes afsnijden, ze flink schoonborstelen in water, afdrogen en een nacht met zout bestrooid laten staan. De pekel er afgieten, de augurken afdro gen en goed vermengen met den gekook- ten en afgekoelden azijn en de kruiderijen. Alles overdoen in een met heet sodawater Schoongemaakten pot, zóó, dat de augurken ïgoed onder den azyn staan. Den pot of de ifiesch afsluiten met vochtig gemaakt per kamentpapier of met een bij de flesch be- 'hoorende sluiting. Vr. Hoe moet ik een Hortensia gedurende herfst en winter behandelen om haar het volgend jaar in bloei te krijgen? Antw. Direct na den bloei worden de bloemen met den tak tot op den grond terug gesneden. De nieuwe scheuten, welke geen bloem beWv» o-ptovpn komen nu beter tot ontwikkeling. Door de plant buiten te zetten op een lichte plaats en veel water ;en voedsel te geven, zal zij zich krachtig ontwikkelen. Begin October plaatst men haar op een vorstvrije plaats en houdt haar droog'. De bladeren mogen gerust geel worden en af vallen. Het voornw-mste is, dat de eind- knop zuiver blijft en niet gaat rotten. In 't voorjaar, geeft men haar nieuwe krachtige aarde en plaatst haar zoo licht mogelijk. Veel gieten en voedsel toedienen is weder een eiseh. Men kan de plant ook in den vollen grond zetten in den tuin en haar ongestoord laten groeien. Vragen van W. H. D. over appelboom. Antw.: Lijmbanden aanbrengen is ook zeer aan te bevelen. Grond ververschen zal u wei nig helpen. Bij ruime bespuiting met vrucht- boomcarbolineum valt er voldoende op den grond. Van grooten invloed is, als men vruchtboo- men in uwe omgeving ook gaat bespuiten, want indien men in zijn omgeving buren heeft die geen bespuiting toepassen, dan zul len uwe werkzaamheden maar weinig resul taat geven. Uitvoerig kunt u een en ander vernemen uit de vlugschr>ften di' d°- ge~o>ireyen zyn en verkrijgbaar zyn by. den Planten- ziektenkundigen dienst te Wageningen. Vr. Is het juist, dat de tijdelijke uitkee ring aan landarbeiders bij ziekte, welke uit keering de eerste zes weken gegeven wordt, 70 pot. bedraagt van het loon, verdiend in de laatste week voor het ziek worden? Antw.: Tot heden was dit juist, doch in het Zaterdag verschenen Staatsblad is een wijzi ging der Ziektewet opgenomen, waarbij deze uitkeering niet op 70, doch op 80 pet. gesteld wordt. Vr.: Kunt u mij zeggen, hoe lang ik in de Ziektewet moet zijn, om te kunnen trekken bij ziekte van den dag, waarop ik aangifte doe, af? Antw.: Uw vraag laat aan duidelijkheid wel iets te wenschen over. Is u werkgever of werknemer? Wordt door u de vrijwillige ziek teverzekering bedoeld? Wij geven u in overweging zich te vervoe gen aan den Raad van Arbeid, Staten Bol werk 1, te Haarlem. Kantooruren van 9—12 <4 én van 2—5 'A uur, uitgezonderd des Zaterdags, alsdan van 9—1 uur. Op een der laatste zeilloggers, die Kat wijk aan Zee nog bezit, heeft zich een eigen aardig geval van lijntrekkerij voorgedaan. ,Een der jongere opvarende klaagde n.l. op een der laatste reizen geregeld over on welzijn en toen hij zijn tong liet zien, ont stelde de schipper vanwege de abnormale kieur ervan. Hij besloot naar Lerwick te gaan en daar geneeskundige hulp in te roe pen. Het advies luidde: „Laat hem maar eens flink werken, schipper, hij heeft zyn tong geverfd of geteerd". Zulke gevallen van lijntrekkerij betreffen meestal personen, welke men uit onder dan de eigenlijke visschersplaatsen betrokken heeft. Een politieagent de dupe In den nacht van Woensdag' op Donderdag kregen in de Scheldestraat te Den Haag, vermoedelyk na afloop van een huiselijk feestje, eenige personen ruzie. Een van de feestgangers, de veertigjarige G. J- A, Z., wonende in genoemde straat, verwekte dusdanig rumoer dat de politie tusschenbeide moest komen. Hij verzette zich tegen zyn arrestatie en gaf een van de agenten een stomp op den neus. Een andere politieman loste daarna twee schoten in de lucht om het opdringende publiek, dat ten getale van dertig veertig personen aan- wezig was, schrik aan te jagen. Eerst toen kwamen de gemoederen tot rust. Gedurende het bedrijfsjaar 1929 vonden geen storingen van eenig belang in de electri- citeitslevering plaats. In dit jaar werd de voorgenomen centrale- uitbreiding tot stand gebracht: de montage van een turbo-aggregaat met een capaciteit van 12000/14000 K.W. bij een werkdruk van 25 K.G., benevens van twee hoogedruk-ketels met een gezamenlijk stoomvormend vermo gen van 55 ton bij een keteldruk van 28 K.G., verliep vlot. De hoogedruk-ketelbatterij, bestaande uit 3 ketels met totaal 79 ton stoom, werd door een Stork-AVA-regeltoestel verbonden met de lagedruk-ketelbatterij De totale geïnstalleerde Centrale-capaci teit is hiermede gebracht op 24.000 K.W. Een nieuwe loopkraan met een hefvermo gen van 40/50 ton werd eveneens aange bracht. ,Je toe- en afvoerkanalen van het circula- tJwat'er werden verzwaard, zoodat nu in ruime mate. circulatiewater ter beschikking, stftat',, Ook de verdamper-installatie, de ketelvof- ding-installatie benevens de hoogspannings- schakelinstallatie werden, voorzoover noodig, uitgebreid. Nog dient te worden vermeld, dat geduren de dit jaar het laatste gedeelte van het ge lijkstroomkabelnet, dienende voor stroom- levering' aan particulieren, werd verwijderd, zoodat nu nog slechts gelykstroom wordt ge leverd aan eenige fabrieken gelegen langs het Noorder Buitenspaarne. Met ingang van 1 Januari 1929 kwamen de Centralen, in beheer bij de N.V. „PE- GEM," weder in het bezit van hun vroe gere eigenaren, de gemeente Amsterdam, de gemeente Haarlem en de provincie Noord- Holland. De N.V. „PEGEM" werd vanaf dit moment een Vennootschap met als eigen dom een 50.000-volt-kabelnet, hetwelk de ver binding vormt tusschen de Centralen van de deelnemers en hetwelk dient voor stroom- levering aan de H. IJ. S. M„ benevens voor hulp en bijstand onderling; in genoemde stroomlevering participeeren de drie Vennoo- ten elk voor hun gedeelte. De kabelnetten werden belangrijk uitge breid: eenige hoofdverkeerswegen, waarop een nieuwe wegbedekking werd aangebracht, werden voorzien van een betere electrische straatverlichting. In gebruik werd genomen een transforma torstation aan de Kweektuinstraat, terwijl drie transformatorstations resp. aan de Burg wal, de Botermarkt en in het Zuiderhout- park, in aanbouw zyn. Ten einde te komen tot verbetering van de toestanden in het installateursbedrijf, waar door de verbruikers meer dan tot nu toe verzekerd worden van een vakkundig aan gelegde installatie, bleek het noodzakelyk „Bepalingen voor Installateurs" vast te stel len. Met de toepassing van deze bepalingen werd een aanvang gemaakt. Het aantal geplaatste meters nam toe met 8 pet.; einde 1929 waren geplaatst 26.179 meters (v.j. 24.241 meters). Het draaistroomnet werd uitgebreid met 9.546 K.M. draaistroomkabel; uit het gelijk- stroomnet werden 1.256 K.M. kabel verwij derd. Het aantal met grootverbruikers afgeslo ten contracten bedroeg op 31 December 1929, 149 (v. j. 135). Het aantal huur- en muntinstallaties nam gedurende dit jaar toe met ruim 800 instal laties. Op 31 December 1929 waren 9.195 abonne menten voor het huishoudtarief afgesloten (v. j. 6.273) en 1.413 abonnementen voor het winkeltarief (v. j. 1.134). Stroomverbruik In 1925 werden verkocht 16.217.020 K.W.U. toename 13 pet. In 1926 18.022.324 K.W. U„ toename 11 pet. In 1927 20.232.080 K.W.U., toename 12 pet. In 1928 23.118.607 K.W.U., toename 14 pet. In 1929 25.331.347 K.W.U., toename 10 pet. In 1929 werden bovendien aan de N.V. „PEGEM' verkocht 3.334.800 K.W.U. Aan de gemeente Heemstede werden ver kocht 1.589.775 K.W.U. (V. j. 1.121.775 K.W.U.) Aan het trambedrijf werd verkocht 5.304.298 K.W.U. (v. j. 5.186.701 K.W.U.) Gisteren om 12 uur had de teraardebestel ling plaats van den heer L. F. Nobels, in dertijd directeur van „De Spaarnebcde", die door zijn vader en den heer Uytenbosch was opgericht. Onder de aanwezigen merkten we behou dens de familieleden nog op Mr. Smeenge, lid der E. K. en President-commissaris der N. V., den heer J. C. Zoelen, commissaris en den heer Des Bouvrie, directeur der N. V. Aan het graf sprak de heer Mr. H, Smeenge over de uitnemende hoedanigheid, den yver en de werkzaamheid van den over ledene. De schoonzoon van den heer L. F. Nobels dankte voor de zoo gemeende woorden en voor de belangstelling. Toen wy Woensdag in 't nieuwe Provincie Huis moesten zijn, zagen we voor den ingang een drukke conferentie, de heeren Ir. de Lange van Openbare Werken en de heer Bouwer, directeur van Hout en Plantsoenen. Bij nadere informatie bleek ons, dat men plannen besprak om den oprit voor den klei nen ingang van de Prov. Griffie grondig te verbeteren. Hiertoe bestaat inderdaad groote aanleiding. Vooral in de afgeloopen regen periode was het entrée allertreurigst. De pa den waren ondergeloopen, er mocht van een vijver gesproken worden, terwijl feitelijk niet waS uit te maken waar men wel dan niet mocht loopen of ryden. Aan dezen tosstand zal nu een einde ko men. Een behoorlyke rijweg zal ontworpen worden, terwyl men overweegt een groot perk aan te leggen, waarin dan b.v. rhododen drons geplant kunnen worden. Het geheel zal het aspect ter plaatse aan- zienlyk verfraaien. Het aangrenzende klin kerpad zal ook verdwijnen, daarvoor zal een verharde klinkerweg in de plaats komen. Haarlem, 20 Augustus. Geëxamineerd 3 vrl. candidaten. Geslaagd de dames C. E. Setzpfand, Amsterdam; A. A. Goemans, Haarlem; Bj. den Buitelaar, Zaandam; A. M. Antonioli, Alkmaar. By de politie te Haarlem, is aangifte ge daan van diefstal van een rijwiel, dat stond in de onderverdieping van perceel Nieuwe Gracht 3. De aanbesteding Woensdagmiddag werd in hotel „Lion d'Or" door de Coöperatieve V.'oningvereeniging „Eigen Woning" alhier aanbesteed: het bouwen van 56 ééngezinswoningen op een bouwblok aan en nabij de Ba taviastraat te Haarlem. Er waren 21 biljetten ingekomen. De inschrijvingen waren als volgt: M. Fokkens, Groningen f 197.450. Bouw- en Aannemersbedrijf, J. Bakker, Zaandam f 206.860. Chr. Eskens, Amsterdam f 199.807.— N.V. „Robex", Rotterdam f 213.000. J. D. v. d. Linden en F. Zeis, Amsterdam f 201.474. A. Potjegort, Groningen f 194.842.— My. tot aanneming van bouw werken „Kennemerland", te IJmuiden f 208.100. S. Rinkema, Aerdenhout f Zaansche Coöp. Bouwersbond, Wormerveer L. Beenstra en Co., Sneek f Fa. Verheijdt en Smits, Haarlem f Sluiters en Hollemans, Zand- voort J. Huiberts Jr., Alkmaar P. Christiaanse, Den Haag W. IJpma, Hoorn G. Hellenberg, Haarlem P. G. Hetem, Haarlem H. Berkhuis en Zoon, Groningen H. Huizinga en Jac. Amerika, Groningen, f H. Fokkens, Groningen f Fa. Verwoest, Amsterdam f De aagste inschrijfster was dus heydt en Smits, Haarlem f 169.000 De gunning' wordt aangehouden. 208.442.- 190.830.— 199.700.- 169.000 173.000.— 394.347.— 195.590 189.543-— 199-857.— 18f- 800.— f 199.900-- f 207.847- f 189.707-— f 210.200-- fa. Ver- Door B. en W. is gegund: ,.aj a. Het bouwen van een gymnastieklok?® aan de Wouwermanstraat, voor de scl.n nrs. 23 en 24, met bijkomende werken den afsluitmuur der speelplaats aan de Handelsvennootschap voorh. P. J. Voorn veld te Haarlem, en b. Het verrichten van glas- en verfwerï ten behoeve van het sub. a bedoelde S bouw aan J. A. van den Broek te Haan® Geboren: 17 Aug., d. van M. Blom—Autri^ 19 Aug., d. van M. J. Deviesv. d. "Wees z. van J. M. OliedamWestbroek d. G. H. Brantsv. Deuveren d. van S. G® terHeeringa z. van D. M. de Graan v. d. Meij 20 Au., z. van M. Torcque-"^ Bruyn d. van H. StoltenkampScholten d. van G. Blesgraaf—'t Hooft. Ondertrouwd: 20 Aug., H. Germans en Rykers C. J. Jacobs en C. Straub J Hassink en M. Hulshof B. J. Lode en Overeem J. A. J. v. Rugge en H. M- Col' lard B. de Lang en E. A. Szesny -o^. V. V. Mantz en C. Konijnenberg J. C. rukel en L. v. Baekel. f Getrouwd: 20 Aug., J. R. Korstjens en C- Diepen J. v. Huissteden en A. J. G. lain H. Spilker en M. P. v. Duffelen H. Ligthart en C .v. Schalkwyk H. v- j Pol en M. Houweling C. Ponsen en K- s J. J. Stuurman en J. M. Stuifbergen J. N. Osendarp en F. J. M. Nelt A. J. delijk en M. M. ten Bosch P. M. Schuck G. Home P. Beugeling en A. Willemse n D. Derr en A. M. le Febre J. B. Kalk"1^ en D. Mantel H. Timmer en T. - Berkel G. A. Kruyver en M. G. Hoorn® H. de Goede en W. A. Bruijn H. J. ritsen en A. J. C. Muller E. L. v. Vloten P. M. Vogt C. D. v. Leeuwen en T* Haan H. Hesse en. A Heider C. A. Wieringen en J. H. v. d. Ent Braat. Overleden: 18 Aug., D. Middelkoop, S Westerhoutpark L. F. Nobels, 81 j-, &e Kiesstraat 19 Aug., J. L. Pasteur, 2" Baan. SOMEREN, 28 Augustus De 2 nl8^0 den geleden nieuw gebouwde boerderij den heer Heyman is gisteren tot den S10 toe afgebrand. Het vee en de inboedel k" den worden gered. De oorzaak van den brand is onbeker' Verzekering dekt de schade. Goederen ten eigen bate verkocht Op last van den Officier van Justltis Haarlem is te Oegstgeest aangehouden f naar hier overgebracht de handelsreis1^. e» J. W. F. Hy wordt er van verdacht zich tefl nadeele van een fabrikant te Lisse te heb^ schuldig gemaakt aan oplichting door deze orders op te geven ten name van expediteur te Esschen in België. Bi} a~L komst van de goederen aldaar moest de exP7 diteur deze doorzenden naar een door d reiziger opgegeven persoon te Antwerp6T aan wien F. deze goederen ten eigen bate h verkocht. p Het bedrag, waardoor de firma te Uisse deze wijze is benadeeld, beloopt eenige zenden guldens. Terwyl in Elzas-Lotharingen de kinó6^ verlammings-epidemie aan het afnemen schijnt zij in Noord-Frankrijk heviger zich heen te grijpen. Te Ryssel deden zich in de laatste da? niet minder dan 5 gevallen van kinder^ lamming met doodelijken afloop voor, teri* een vrij groot aantal andere kinderen z onder geneeskundige behandeling moest st len. Turksche nota LONDEN, 21 Augustus Uit Constat1^ nopel wordt gemeld, dat de Perzische waarnemer te Angora den Turkschen nister van Buitenlandsche Zaken het woord heeft overhandigd op de laftt Turksche nota. Perzië wijst de samenwerking met kije tegen de Koerden op Perzisch ëei>' af- (je Naar aanleiding van dit antwoord Turksche minister van buitenlandsche ken een onderhoud met Kemal Pasj® Ismet Pasja. u De toestand in het gebied van den A& is ongewijzigd gebleven. ,eIj Er gaan thans geruchten, dat de Ko^-. zouden lyden onder het gebrek aan leve° middelen. Tot financieelen steun aan noodlydc1"^ firma's LONDEN, 21 Aug. Vijf groote Londen^t, banken hebben gisteren een overeenk01 getroffen, waarvan in financieele kringeh hoopt wordt, dat zij zal strekken tot n0- aan de firma's, die ten gevolge van de e°°deii mische crisis in financieele moeilijkhea zyn geraakt. Omtrent den juisten inhoud der overJLreP komst is nog slechts weinig bekend. f, meent echter te weten, dat de banken schillende maatregelen willen treffen, oö> de voortdurende koerswisseling een eind® maken. Voorts zouden de samenwerk®' banken bereid zijn aan betrouwbare ind - trieën en ondernemingen, die in moeilÜ'^p den verkeeren, leeningen te verstrekken Jf langen termijn en noodlijdende conCe financieel te steunen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 6