i EED Wat zullen we koken Mevrouw heeft haar uitgaansdag cPei£noir of huisjapon i Jasschort met sjaalkraaQ Voor de vacantie MM Sinaasappelen als voedsel CsVfoeders in verwachting OP VERZOEK Een practische reiszak Jus zonder vleesci OVERNEMING UIT DEZE RUBRIEK ZONDER TOESTEMM1NG VERBODEN Be goeie buitenlandsche mop heeft in yrijwel alle inlandsche bladen en blaad jes met eenigszins humoristische aan- vechtingen gecirculeerd: Een heer belt aan een villa en een zeldzaam nuffig dienstmeisje in zwarte jurk en met kan- *en mutsje staat hem op de bovenste stoeptrede te woord. Of mevrouw thuis ja? ,,'t Spijt me, maar ze heeft vandaag "aar uitgaansdag!" We vonden 't al lemaal 'n genoeglijke mop. 't Wil me eigenlijk voorkomen, dat het hufje boven aan de stoep met haar hy permoderne mededeeling niets anders heeft gedaan dan 't ei van Columbus op 2n platgetikte punt zetten! Wat is er eigenlijk voor kluchtigs en ongerijmds aan het idee, dat de huisvrouw een vast stelden, geregeld terugkeerenden dag middag zou hebben om zich te ont mannen, om heelemaal naar eigen voor beur te besteden? Be mop heeft natuurlijk haar ontstaan te danken aan de spreekwoordelijk ge worden eischen der moderne dienstboden. Zooveel mogelijk uitgaansavonden, -mid dagen en heele dagen ten behoeve van het meisje, zoo weinig mogelijk presta ties ten gerieve der werkgeefster. Och al staan we nog steeds onder den in vloed van de herinnering aan 't soort dienstboden, dat onze moeders en groot moeders bezaten toen wij kinderen wa ren ten slotte is de tegenwoordige mi sère toch niet iets om ons over te ver hazen. Al 'n paar duizend jaar geleden trok de huurling zich heel wat minder van de kudden aan dan de herder! Hoe onbetrouwbaarder echter het per soneel is, des te grooter wordt het ver antwoordelijkheidsgevoel van de goede hulsvrouw. Een vrouw, die hart heeft voor haar huis, doet véél liever de din gen zelf dan ze door een ander half of slecht te zien doen. En de voortdurende aorg van op alles het oog te moeten hou den en voortdurend hier of daar te moe ten ingrijpen, komt natuurlijk haar per soonlijke rust en comfort niet ten goede. We kunnen echter onzen ijver ook te ver drijven. Zelfs de vrouw, die één of meer dienstboden heeft en dus geen ge vaar loopt, in den letterlijken zin van het Woord een afgewerkt huissloofje te wor den, kan zich niet straffeloos geheel in heslag laten nemen door problemen als: de weggeraakte messendoek en de blee der - die - zooiets - wel - méér - pleegt, de overgebleven prinsessenboontjes van gis teren en wat ermee te doen, de nieuwe gordijnen voor de logeerkamer en derge lijke. In de vorige eeuw was het zóó, dat, hoe meer men over die dingen peinsde, hoe beter en volmaakter huisvrouw men geacht werd te zijn. Tegenwoordig is er 'n beetje meer noodig om een volwaar dige echtgenoote te zijn en een moeder, Waar de grootere kinderen iets aan heb ben. En met die verandering in de alge- meene appreciatie heeft de vrouw heel Wat gewonnen. Wanneer ze een drang haar hoogere ontwikkeling, naar verfris- sching en verruiming van den geest in zich voelt, behoeft ze de bevrediging daarvan niet meer, zooals eertijds, als een soort van luxe te beschouwen; ze behoeft zich niet meer benepen af te vragen: kan ik 't wel met mijn plich ten overeen brengen, dat ik daaraan toe geef? Integendeel, wat vroeger hoog stens liefhebberij was, is nu zelfs tot plicht geworden. Werkelijk. We hebben niet alleen 't récht, aan de ontwikkeling en vervolmaking van onze. persoonlijk heid te werken, maar den duren plicht. En onze omgeving zou heusch niet met gecompliceerde puddingen en onberispe- lijk-glimmende belknoppen te troosten zijn, als we dien verzuimden! Tijd voor lectuur en dergelijke zal dus allicht in ons dagelijksch program zijn opgenomen. Maar ook al staan we in tellectueel zóó hoog', dat zelfs 't verwer ken van fijnproevers-kost ons een genot en een ontspanning beteekent na de pro zaïsche huiselijke beslommeringen, een vastgestelde eigen vrije tijd, die zóó ge heel tot onze beschikking is, dat we hem niet eens behoeven te gebruiken voor ontwikkeling, maar hem desverlangd kunnen ver-slapen of ver-soezen dien kunnen we toch heusch niet ontberen, 't Is nog niet eens zoozeer de langdurig heid ervan, die ons zoo weldadig beïn vloedt, als wel 't regelmatige terugkeeren ervan, het dóórzetten, het vastbesloten némen van wat we eenmaal als wensche- lijk erkend hebben, wat er ook tusschen dreigt te komen. Want zoo'n ontspanningstijd moet wel degelijk nauwkeurig vastgesteld en in de rest van het program ingemetseld wor den. 'Als dat niet het geval is en de vrouw wacht met zich te ontspannen, tot ze klaar is, dan komt er haar leven lang niets van! Een huisvrouw kan dag en nacht in haar gedoente bezig zijn en zou toch nooit heelemaal „klaar" komen! Slechts zijzelf kan aan de voortdurend uitgroeiende bezigheden paal en perk stellen door den tijd die ervoor beschik baar is, nauwkeurig af te bakenen. De „vrije middag" kan, waar een goede dienstbode aanwezig is en geen drin gende verplichtingen een thuisblijven ge bieden, gerust worden uitgebreid tot den bewusten „uitgaansdag"! Waarom niet? Maar dan niet die gelegenheid benut ten voor prozaïsch boodschappen-doen of een plichtmatig bezoek aan een ver velenden kennis! Neen heerlijk en ontspannend boemelen: een wandeling, een lunch waar je nog nooit geluncht hebt, een museum, een bioscoop, een „kleine Konditorei"Hoogstens 't omstandig en behaaglijk uitzoeken en koopen van dat hoedje, dat eigenlijk- niet-nóódig was, of die extravagante schoentjes, wier eenig excuus voor hun bestaan en hun prijs hun eindelooze charme is Voor de dienstbode kan 't niet anders dan nuttig zijn, wanneer ze gewend wordt aan een regelmatig-terugkeerend, zelfstandig vervangen der huisvrouw. En 't is.niet meer dan billijk. Wordt Me vrouw zélf niet zwaarder belast, wan neer 't lieve kind héér uitgaansdag heeft? MACHTELD. Er zijn twee categorieën van vrouwen. De vrouwen, die er niet toe te bewegen zijn zich een ochtendjapon of peignoir aan te schaffen en zij, die niets liever doen dan het grootste deel van den dag in een wijde kimono of négligéachtig ding rond te loopen. Voor beiden geven wij hier 'n paar voorbeelden van huisjapon nen, want iedere vrouw in de huishouding heeft toch iets noodig', dat gauw aange schoten kan worden, b.v. bij het baden van de kinderen, bij het uittellen van de. wasch, bij het verzorgen en begieten van den tuin. Natuurlijk kunnen we over onze japon een schort aandoen. Fig. 5727 geeft ons daar een ideetje voor. Het is van effen en geruite zephir. Het model loopt van voren rond en klok kend, heeft aan beide zijden een flinken zak en is aan armsgaten en zoom omrand met de geruite stof. Een schort staat In vroegere jaren, toen men de vi taminen nog niet kende, golden vruch ten en zeker sinaasappelen, als luxe eet waren. Sinds men echter weet, dat vele vruchten rijk zijn aan verschillende soorten vitaminen, heeft men ze met een ander oog. leeren beschouwen en loeren waardeeren als voedsel, dat tege lijkertijd nuttig' en aangenaam is. In Amerika hooide men tot voor kort twee leuzen, die op schoolverzorging be trekking hadden, n.l. in iedere school een weegschaal en een liter melk voor het groeiende kind. Maar nu heeft men dit laatste veranderd in: voor ieder kind Dit is nu juist iets voor onze dames om zelf te maken. Het is niet moeilijk; het kost weinig en we hebben er zeer veel gemak van. De kleintjes nemen graag van alles mee naar het strand, schepje, emmertje, scheepjes; en dan nemen wij nog wat te eten mee, een boek, zwempakken. Alles kunnen we in den zak stoppen. We kunnen hem maken van stevig ge streept linnen, maar ook van vroolijk ge bloemde stof, mits ze sterk is, ribstof, cre tonne, of zoo iets. We hebben noodig 2 cirkelvormige stuk ken karton, ongeveer zoo groot als een klein bordje of groot theeschoteltje. Dit is om de einden stevig te maken en in den vorm' te houden. De cirkels worden met twee cirkels van stof bekleed. Deze zijn echter iets grooter dan de kartonnen cir kels. Het karton wordt tusschen de twee cirkels van stof genaaid. Teekening I toont hoe men de twee cirkels moet om- naaien voor de beide einden. Om nu te weten, hoeveel stof we noodig hebben, meten we den omtrek van den echter altijd 'n beetje „gedienstig". Daar om verkiezen veel dames een simpele jurk, eenvoudig van snit en materiaal. Wij kun nen hiervoor allerhande aardige cretonnes of onversehietbare katoentjes koopen. Wat denkt u van fig. 5725 met den langen kraag, die eindigt in een soort vest, dat met drie knoopen sluit? Rechte biezen van effen linnen of van welk ma teriaal we ook nemen mogen, geven er iets pittigs aan. Pig. 5728 is ook uiterst eenvoudig van model. Van voren is de blouse met 'n weinig ruimte aan het schouderstuk gezet. De halsuitsnijding is van achteren vier kant en van voren driehoekig. Een ge strikt ceintuurtje, twee zakken en ons huisjaponnetje is af. POLA. een liter melk en een sinaasappel per dag. Moderne Amerikaansche onderzoe kingen hebben inderdaad aangetoond, dat de gewichtstoeneming na het eten van sinaasappelen veel en veel grooter is dan overeenkomst met de enkele voedingswaarde van die vrucht. De kalk- en phosphorafzetting waren veel beter, en ook de magnesium-stikstof aanzetting waren verbeterd. Bij de proe ven werd weliswaar veel sinaasappelsap gebruikt: 600—700 c.M.3 per dag, maar dat was slechts om duidelijke resultaten te krjjgen. Zeker is het, dat sinaasappe len een uiterst nuttig en gezond voed sel voor kinderen zijn. kartonnen cirkel, en doen er 8 c.M. bij, 5 c.M. voor beide zoomen en 3 c.M. voor overslag. De lengte kunnen we naar verkiezing maken. We kunnen deze in ieder geval uit de breedte der stof nemen. Is het karton b.v. 14 c.M. in middellijn, dus 44 c.M. in den omtrek, dan hebben we noodig 44 c.M. plus 8 c.M. voor zoomen, dat is 52 c.M. plus 14 c.M. voor de cirkels, dat is te zamen 66 c.M. We kunnen dus met 1 el linnen van 70 c.M. breedte vol staan. De cirkels knippen we natuurlijk naast elkaar uit de breedte. Van een stukje overgebleven linnen, maken we de handvatten. Wanneer we 't rechte reeds gezoomde stuk aan de beide cirkels naaien, denken we er om dat de stof bij de sluiting 3 c.M. over elkaar valt, zoodat de zak stevig vast zal zitten en mooi sluit. De opening wordt aan ieder eind stevig gestikt. De zak kan met drukkers gesloten wor den. D. D. L. Een van onze lezeressen vraagt ofdat ik niet 'n recept weet voor smakelijke, bruine jus zonder vleesch. Nou 't komt bij mijn ook wellis voor asdat ik geen vleesch te braden heb en dan is er toch jus noo dig. Om te beginnen reken ik er met vleesch braden altijd op, dat ik wat jus over houd, maar dan kom ik toch nog wellis bedrogen uit, want je heb soms aardappels waar de jus zoo maar in schijnt te verdwijnen of 't niks is en zoodoende moet je dan wellis jus maken zonder vleesch. Meestal hak ik dan 'n uitje goed fijn, laat dat eerst mooi bruin braden, doe der dan de boter bij en als- die ook goed bruin is, dóe ik er 'n beetje melk bij en dan leng ik ze aan met water. Wie nou niet van uien houdt, kan eerst 'n beetje suiker in de pan roosteren en dan de boter der in doen, en 'n beetje Maggi helpt ook om de jus bruin te krij gen en smakelijk. Verders weet ik nog 'n foefje, dat ik van me moeder heb geleerd. In den erwtentijd laat ik wat erwtendoppen, in plaats van ze weg te gooien, in den oven bruin wor den en die bewaar ik dan in 'n blikken trommel. En nou zou u niet gelooven hoe mooi bruin of je daar de jus mee krijgt, al is ter geen sikkepitje vleesch in. Ik doe eenvoudig zoo'n paar doppen in me juspan en eer ik opdoe, visch ik ze der weer uit. En weet u waar ik die erwtendoppen ook voor gebruik? Ik doe der 'n paar in me vleeschsoep 's Zondags, die krijgt daar zoo'n mooi lichtbruin kleurtje van. Wat 'n fijne, krachtige soep, zegt me man dan en as ik me soep niet kleur dan zegt ie niks, maar dan kan ik an z'n gezicht zien, dat ie 't maar 'n „watersoeppie" vindt. Nou en u zal 't misschien niet gelooven, maar ik zelf vind ook altijd, dat de soep krachtiger smaakt as ze der krachtiger uitziet. En zoo is t met de jus ook. Al is ter ook geen snippertje vleesch in, as ze der maar net as jus We zullen eenige wenken geven voor de verschillende dingen, welke we moe ten klaarmaken voor de komst van de kleine baby. Voor de baby. We beginnen met het klaarmaken van het luiermandje. Aardige dingen kan de jonge aanstaande moeder er van maken, en met hoeveel liefde en zorg zal ze het doen. Wordt het luiermandje ondiep en open, staat het op een tafeltje, is het gesloten met een deksel, of maken we het zooals de groote teekening aangeeft? Vindt u deze niet allerliefst en praktisch? We maken het van een groote mand met een deksel of van een kist; een ber ging met een deksel is voor de baby-kleer- tjes te verkiezen, daar ze dan stofvrij geborgen zijn. De kist of mand voeren we geheel met een aardig gebloemd stofje van katoen of cretonne. We zetten de ge bloemde stof wat ruim in. Er bevindt zich van boven een apart plat bakje of mand je. Ook kunnen we dit zelf maken van wat plankjes triplexhout met een op- staanden kant; het moet zoo.goed moge lijk in de kist of mand sluiten; daarna bekleeden we dit eveneens. In de hoeken komen verschillende zakjes, voor kam, borstel, een flesch, gevuld met borax- kristallen, die moet voorzien zijn van een schroefdeksel, anders morst men de bo rax tusschen de kleertjes, tseepschoteltje, spons, poederdons en poederdoos, watten en kleine zachte stukjes doek, ongeveer 5 c.M. in 't vierkant, waarmede de ver pleegster het mondje, oogjes en neusje kan wasschen met borax-oplossing. In één van de hoeken komt een vast spel denkussentje, waarop we roestvrije veilig heidsspelden steken, aoodanijr, dat ze niet bij ongeluk tusschen de kleertjes kunnen vallen en baby letsel veroorzaken. Kortom, de eerste verdieping, het losse bakje, ls voor de badbenoodigdheden, daaronder kunnen we een compleet stel baby-kleertjes en schoone luiers opbergen, zoodat deze altijd bij de hand zijn. Tevens kan de kist of mand uitstekend mee op reis genomen worden, en men kan er heel goed een bedje van maken voor baby. Een baby-uitzet of luiermandje bestaat uit de volgende onderdeelen: Reformstofluiers. Badstofluiers. Planellen luiers. Onderleggers. Flanelletjes le maat le halfjaar. Flanelletjes 2e maat 2e halfjaar. Hemdjes le maat. Hemdjes 2e maat. van vleesch uitziet, dan ben je der al heelend mee op streek, waar of niet? Braambessen en vlierbessen. Onze jongens, die nou in de vacantie natuurlijk der op uit trekken, hebben 'n emmer vol braambessen mee naar huis gebracht en daar hebben we jam en gelei van gemaakt. De helft van de bessen heb ik dadelijk gekookt met evenveel suiker en daar hebben de kinders dien eigensten avond nog van gesmuld op de boterham. Van de andere helft heb ik gelei gemaakt om wat langer te bewaren. U weet wel eerst de braambessen gekookt tot 't sap ter goed uitkwam en toen dat sap door 'n doek laten druipen en dan den volgenden dag gekookt met net zoo veel suiker als sap. Het is heusch iets fijns en de kin ders hebben al gevraagd of ze nog meer braambessen mogen gaan zoeken. Nou, ze zijn der zoet mee en we houden er nog wat zoets van over ook. Weet u, dat je ook zoo'n fijne gelei kan maken van vlierbessen? Ook 'n mooi vacantiewerkje voor de kinderen om die te gaan plukken. Ze staan hier en daar maar voor het grijpen, 't Lijkt wel of -zoo'n vlierstruik overal gedijen kan waar anders niks groeien wil. Bij ons staat er een achter in den tuin. Daar ben ik in 't voorjaar altijd zoo blij mee, as die heelemaal wit is van bloemen en later, as de bessen goed donker zijn geworden, snij ik ze af en ik maak er gelei van. Nou en die gelei is niet alleen lekker, maar ook 'n best middel tegen verkoud heid en toen me man verleden winter zoo de griep had, toen had-ie al maar zin in die vlierbessengelei en hij zegt maar dat die hem vast en zeker heeft genezen. En zoodoende bewaar ik die gelei voor medicijn en dat 's nou 'n medicijn waar de rakkers van mij soms wellis 'n beetje ziek voor willen wezen. ADRIANA KNUIST-POLLEPEL. Bandjes. Nachtponnetjes. Bavets. Onderlakentjes. Bovenlakentjes. Sloopjes. Het aantal kan men 't best zelf bepalen. Doch het beste is een goede hoeveelheid luiers, en van de andere artikelen van alles 6 stuks. Voor u zelf. De verpleegster zal u vertellen, wat ze voor u noodig heeft, en waarom. Eeni ge frissche keurige bedjasjes in de trotsche eerste dagen. Sluitlakens, welke nog bij 't baby-uitzetje behooren. Vergeet ook niet een nieuwe Japon ge reed te hébben voor den eersten grooten dag dat u beneden komt. Dat zal zulk een belangrijk moment zijn, na lange maanden van wachten, dat u een nieuwe japon wel: zult apprecieeren. Verdere benoodigdheden. De verpleegster heeft een stomp ge punte schaar noodig en ze gebruikt fla nellen bandjes. Het is 't beste haar hier omtrent te raadplegen, daar sommige moderne verpleegsters het zonder doen. U heeft een kleine emaille of steenen kom noodig voor de borax-oplossing, en fiatuuriyk een baby-badje en een bedek ten emmer voor de vuile luiers. U moet er aan denken, dat u soms wel 10 luiers en een compleet stel baby-kleer- tjes te drogen heeft iederen dag. Een lijntje in de keuken of badkamer is eenvoudig, maar klimmen is niet zoo goed voor de jonge moeder. Het rek, zooals de teekening aangeeft, is gemaakt van aan elkaar gebonden houten latten, 't geheel opgehangen aan katrolletjes, welke aan 't plafond be vestigd zijn, zoodat men 't gemakkelijk kan laten zakken. Dit rek neemt minder plaats in, en is gemakkelijk door den huisvader te maken. Men kan ze echter ook in verschillende winkels koopen. Eenige raadgevingen voor den kinder wagen. Uw wagen zal tweemaal zoolang mee gaan als u hem goed onderhoudt. Wanneer u altijd de kap ophoudt dan zal 't leer niet gemakkelijk barsten. Gebruik lijnolie om de kap schoon te maken. Maak de wielen geregeld goed schoon, smeer ze op tijd. De wagen zelf wordt afgenomen met een vochtigen doek en opgewreven met meubelwas. Wrijf de metalen deelen goed schoon en droog mét een zachten doek, dadelijk •w&nnber n met regenachtig weer thuis komt. ANEMOON. Bovenwijdte pl.m. ÏOO c.M., lengte 107 c.M. Benoodigd: 3 M. stof van 90 c.M. breedte, 6 knoopen. Het schort wordt ge blaakt van jeans, ze- Phir, of glorialinnen. Men maakt het pa troon op de aangege ven maten. Rugpand en mouw zijn eenvou dig. Bij het voorpand is de sjaalkraag aan- geteekend, terwijl men van het gearceerde ge deelte even 'n patroontje maakt, daar dit van dubbele stof wordt genomen. Dan kunt ge het onderkraagje op de vaste lijnen uitknippen. Wanneer het patroon klaar is, legt men de stof in de breedte dubbel. Dan wordt eerst het voorpand, daaronder het rugpand met de tegen slagen en daaronder de mouwen weg geknipt. Wanneer er in den onderslag een naad moet vallen, dan zorgt ge er voor, dat deze onder de breuklijn valt, daar anders het naadje zichtbaar is. Alles wordt met een naad uitgeknipt, terwijl ge onderaan en ook aan de 'houw nog 3 C.M. extra voor zoom bij tekent. Dan kunt ge zü-, schouder- en hiouwnaden met een platten naad ver binden. Nu wordt de onderkraag langs den ronden hals gestikt, waarna ge den bovenkraag met aangeknipte tegenslagen geheel aan den goeden kant langs stikt. Hit alles wordt omgehaald en aan den verkeerden kant opgestikt; de naad zit dan op den kant. Hierna kunt ge onder aan een 3 c.M. breeden zoom inmaken, zoo ook aan den onderkant van de mouw. Het riempje wordt 15 c.M. lang genomen, en wel van dubbele stof, waarna het in den naad wordt vastgestikt. In 't puntig uiteinde maakt ge een knoopsgat, terwijl op de mouw de knoop wordt gezet. Bij het inzetten der mouw neemt ge den naad 5 c.M. meer naar voren dan de zijnaad, waarna ge de mouw op het schort over- stikt. De zakken, welke na afwerking 15 c.M. lang en breed zijn, voorziet ge aan den bovenkant van een klepje, dat er op wordt vastgestikt. De zak komt 35 c.M. vanaf het armsgat en 6 c.M. vanaf den zijnaad. Wanneer de zakken opgespeld zijn, doet ge verstandig even te passen of de plaats goed is. De cein tuur knipt ge 100 C.M. lang en 10 c.M.1 breed, waarna ge deze dubbel stikt, één einde puntig maakt en omkeert. Hierna maakt ge er een knoopsgat in, waarna ge ook in 't schort in de rechterhelft °P 20 c.M. afstand van elkaar 3 knoops gaten maakt. Voor de ceintuur maakt ge op den zijnaad 15 c.M. onder het armsgat lussen, terwijl ge dan op de daarvoor bestemde plaatsen de knoopen aanzet. DINY.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 7