Ruitenlandsch oJ^ieuws Wordt duitschland door het Feuilleton S^rde blad BOLSJEWISME BEDREIGD? IET GEHEIM VAN JESSIE QUINTON VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1930 BLADZIJDE 1 ?Usl öe Pan-Amerikaansche Unie Argentinië wil er niets meer van weten Communistisch China Hankau opnieuw bedreigd Engeland en Irak Een spoorweg-overeenkomst De Duitsche verkiezingspolitiek Eeü manifest Tardieu, de harde werker De Volkensboiidsvergadering drie dagen uitgesteld Na den moordaanslag Op Rusteika De situatie critiek? Het arbeidsconflict te Rijssel bijgelegd De hertogin van York heeft een dochter Levering van wapenen aan Abessinië De kroning van Koning Carol uitgesteld Gemengde (Buitenlandsche cBerichten Internationale oplossing van het werkloozen-probleem Bedelaar van adelijken bloede Jacht aan de kust van Cornwall vergaan Zes opvarenden verdronken Als dief en diefjesmaat samen experimenteeren RADIO-OMROEP Een rijke Amerikaan wii Staiin helpen Berl; ver-en Moskou onderhandelen, om tegsp1. en^e verplichtingen van de Sowjet- te verkrijgen, dat ze alle propagan- Polit f6 inmen8'higen in de binnenlandsche lek zal staken. Men kent deze onderhan- geyai?en met Moskou en weet uit andere Rusl wat ze waard zijn. Het officieele v°or J ontkent de verantwoordelijkheid de Derde Internationale, die de we d-revolutie ten doel heeft. De afweer bern t -^dskousche ophitserij is het beste te ÏQor Jn' Wanneei' iedere staat er zelf zorg H-. dfaagt, dat hij zijn grenzen tegen deze Uj -aSanda verzekert. Vooral Duitschland p0Or Z^n STenzen er tegen afsluiten. Ket is duitschland niet voldoende, zijn onzij- ^aeid streng te handhaven in verband 1^ bestaande verdragen. Het oogenblik ten steeds nader, dat Duitschland zal moe- he^ ssen of voor het Westen, of voor ten steeds nader, dat Duitschland zal moe- het bssen of voor het Westen, of voor jl.. Oosten. Hierbij is het wenchelijk, dat njpj bland zijn besluit in volle meerderheid v. f e regeering neemt. 'ana Plannen Moskou omtrent Duitsch- het koestert, bliikt uit de onthullingen van -bp Clgaan der jong-Duitsche orde. Het blad va r Jung-deutsche" publiceert den inhoud v ®en protocol, dat in een geheime zitting lat executieve comité der Derde Inter- iw?n.ale in Moskou werd besloten. Dit docu- pat belangrijk, omdat het speculaties be- j)u' niet alleen de communistische partij in lschland betreffende, maar ook zekere liati, hlli'0riale kringen, die alle hoop voor hun ge ^hlandsche politiek op Rusland hebben '•stf voorvallen bij de Duitsch-nationa- C; lscbe partij hebben de openbare meening attent gemaakt, dat in de partij van Hitier zich een richting aan het ont- Mklj b.skelen is, die een materiaal verbond met door een revolutie in Duitschland tv'c"t te verkrijgen. De met Rusland syrnpa- "uisef «at t!rende sroep is zóó groot geworden, tj. Hitier probeert deze menschen uit de par- 2jj e zetten, daar anders de burgerlijken uit Partij zouden treden. Moskousche protocol raadt het vol- de verhouding van Argentinië tot de (jj P-Amerikaansche Unie is in het Institute u Politics in Williamstown een belangwek- <j licht geworpen door een verklaring van vroegeren kanselier bij het Argentijnsche ^htschap in Washington, Liberio Justo. Ij J1sto verklaarde namelijk, dat Argentinië l^en afzienbaren tijd de Pan-Amerikaan- Unie den rug zal toekeeren daar hét van jj1 zoodanigen kunstmatigen bond, die geheel de Vereenigde Staten wordt beheerscht, te. verwachten heeft., t^rgentinië is ook uit den Volkenbond ger 'öen, omdat dit z.i. een zuiver Europeesche i Sanisatie Is- Waarom zou het dan (aldus betoog van den heer Justo) in de Pan- lierikaansche Unie blijven, die een zuiver j^r de Vereenigde Staten ingesteld orgaan Het Pan-Amerikanisme heeft, zoo betoogde verder, geen eigen problemen, die niet Gelijkertijd ook wereldproblemen zijn. Overi jl heeft het Pan-Amerikanisme de Ver f^Pigde Staten ook niet weerhouden zich een tolmuur te omgeven, die tegen Ar- 8et»tinië gericht is. 51 Haar gemeld wordt is de toestand voor de d ad Hankau wederom zeer dreigend gewor- JBenden opstandelingen zijn thans tot 150 M. ten Z. O. van Hankau opgerukt en men Vst, *üll< dat zij thans terstond naar Hankau 'eh opmarcheeren. t ld alle dorpen, waar deze benden doorheen J'Pen, plegen zij allerlei gruweldaden en ^Aderen de huizen, t Chineesche centrale regeering heeft t'e® kanonneerbooten naar de bedreigde stad bonden. jHaar gemeld wordt is gisteren tusschen geland en Irak een nieuwe overeenkomst bekend, die betrekking heeft op de spoor den in Irak en de haven van Basra. Alie nog hangende financieele vraagstukken jT'^chen beide landen worden in een bü- ódere overeenkomst geregeld, waaromtrent ®bs ook overeenstemming bereikt is. gende optreden aan: Om het vertrouwen der Nationaal-Socialisten in Duitschland te ver krijgen, moet onze officieele buitenlandsche politiek vóór Duitschland zijn; natuurlijk slechts in schijn. We moeten onze vijandschap tegenover het verdrag van Versailles voor zichtig aantoonen. Om de overwinnende sta ten niet wantrouwend te maken, wordt er aan het Handelscommissariaat last gegeven, meer inkoopen te doen in Engeland, Frank rijk en Amerika. Daardoor wordt de werke loosheid in Duitschland grooter en onze pro paganda gemakkelijker. Met de Nationaal- socialisten moeten we zooveel mogelijk in verbinding komen. Dit zal best gelukken, door hun de hulp van het Roode leger aan te bie den om ze vrij te maken van de mogendheden van Genève. We moeten er met alle middelen naar streven, dat ze hun plannen voor een Duitsche revolutie ten uitvoer brengen, een revolutie, die meer bloed zal kosten, dan de onze gekost heeft. De Duitsche revolutie is voor Rusland een levenskwestie en wij kun nen ons slechts ophouden, wanneer het Duit sche rijk ineenstort. Tot zoover de mededeelingen van de cou rant, die de verantwoording voor de echtheid draagt. Wanneer 't document niet echt., is, de inhoud is zeer zeker waar. Men rekent in Moskou zeker op de onvrijwillige medewerking der rechts-radicalen in Duitschland, die hand in hand met de Duitsche Communisten de re volutie moeten voorbereiden. De groote ma laise in Duitschland verhaast het proces en honderden teleurgestelden loopen over naar de radicalen en de Hitier partij. Moskou ziet dit gaarne, al hoopt iedere partij dat „zijn" revolutie zal winnen. De Duitsche pers, die de voorvallen met angst gade slaat, stelt nu de vraag: is Duitschland door het Bolsjewisme bedreigd? Het antwoord is niet rooskleurig. De eenige uitweg ziet men in opheffing van de algemeene malaise, door draaglijke levens mogelijkheden. Te bemerken is nog dat de verantwoordelijke lichamen door velen tot energiek optreden tegen het bolsjewisme wor den aangespoord. Wij berichtten gisteren reeds, dat de D.V.P. de Economische partij en de Cons. Volks partij een overeenkomst hadden gesloten inzake de verkiezingspolitiek. Het Hbld. schrijft nader: Het resultaat van deze besprekingen is een gemeenschappelijk verkiezingsmanifest, dat de bladen vanavond publiceeren. Er staat weliswaar niet veel in het belangrijkste is feitelijk, dat de drie partijen zich nadruk kelijk haar volledige politieke en organisa torische zelfstandigheid voorbehouden maar toch is deze bescheiden oproeping reeds voldoende, om het zoo juist aaneengesmede burgerblok weer uiteen te doen vallen. Het bestuur van de economische partij pu bliceert n.l. vanavond een verklaring, waarin het mededeelt, dat het met dit manifest niet accoord gaat. Het is trouwens niet eens een oproep, maar een concept, dat nog goedge keurd had moeten worden door de bevoegde partij-instanties en in geen geval thans reeds gepubliceerd had mogen worden. De party - commissie van de econ. partij zal pas Dins dag a.s. dit concept in behandeling nemen. In parlementaire kringen neemt men aan, dat de partij-commissie de heeren Sachsen- berg en Drewitz. die den oproep namens de econ. partij hadden onderteekend, zullen des- avoueeren. Wat er verder in het manifest staat. Het gemeenschappelijk verkiezingsmanifest van de D.V.P., de econ. partij en de cons, volkspartij houdt, blijkens de publicatie in de Nat. Lib. Korr. verder in hoofdzaak het volgende in: De uitvoering van het door Hindenburg be gonnen hervormingswerk op financieel, so ciaal, economisch en staatkundig gebied is de dringendste taak der Duitsche binnenland sche politiek, ter bescherming van het Duit sche economische leven, in de eerste plaats van den landbouw, ter bestrijding der werk loosheid enz. In den verkiezingsstrijd zullen de drie partijen naar dit doel streven en in den nieuwen rijksdag zullen zü de grondsla gen leggen voor hun parlementaire samen werking ter uitvoering van dit Hindenburg program. Zijn „flux de plume" De tegenwoordige minister-president An- dré Tardieu is niet de man die tot morgen zal uitstellen wat hij nog heden doen kan. Dat heeft hij heel zijn leven reeds gedaan. Jarenlang, zoo schreef Raymond Reculy, zat ik naast het redactiebureau van Tardieu, slechts gescheiden door 'n dunnen wand Nu en dan kon men zijn sonore stem hooren, wanneer hij zich tot z'n collega's onderhield, totdat hij plotseling begon te lachen. Tar dieu is een echte optimist met een heel opgeruimd karakter: hij beschouwt zijn werk niet als een last, integendeel, het verheft zijn geest en vervult hem telkens weer opnieuw met frissche levenskracht. Met een lachend gezicht onderneemt en volbrengt hij het moeilijkste werk, al duurt het ook nog zoo lang. Hij steekt een sigaret aan en met zijn dik rond potlood schrijft hij razend vlug het eene na het andere blad vol, zonder daarin eenige wijziging doorha ling of verbetering aan te brengen. Zoo zijn de schitterende artikels ontstaan waaraan hij een groote vermaardheid te danken heeft. Wanneer hij dicteert dan treedt zijn groo te begaafdheid nog duidelijker aan het licht; hij verricht zijn werk in een tempo als van een galoppeerend paard. Zelfs zijn collega's die geen moeite met hun werk hebben, staan verbaasd over de geweldige vlugheid, waar mede deze altijd frissche geest zijn dagtaak verricht. De voorzitter van den Volkenbondsraad heeft de aanvankelijk op 5 September be paalde bijeenkomst van den Raad uitgesteld tot 8 oéptfcuiber. Het vooronderzoek tegen de beide studen ten, die den aanslag gepleegd hebben op den Chef van den Lithauschen Geheimen Dienst, Rusteika. is thans geëindigd. Men neemt aan, dat de daders voor den Krijgsraad zullen worden «.cara .t uz toe- and van den ge wonde is ongunstiger geworden. In den loop van Woensdag hebben nieuwe arrestaties plaats gehad onder de aanhangers van Wol- demaras; hieronder bevinden zich ook drie officieren van het te Kowno gestationneerde 5e R. I. Nu van officieele zijde 't striktste stilzwij gen wordt in acht genomen betreffende deze zaak, doen allerlei geruchten de rondte, vol gens we'ke de aanlag eieo,~l:i'' bet bevin zijn geweest van een voorbereide omwente- ...ii van de auto riteiten en de woningen der regeeringsverte- genwoordigers, zouden deze opvatting moeter bevestigen. Ook gisterochtend hebben huiszoekingen plaats gehad bij aanhangers van Woldemara on enkele arrestaties. Onder de arrestanten bevindt zich ook de uit de dagen van cle revolutie van 17 December 1926 bekende vlie gerkapitein Macuika, die als leider van -en geheim genootschap een zekere reputatie ai „nevendictator" genoot. Naar van geloofwaardige zijde wordt me degedeeld, zou uit de verklaringen der stu denten verder gebleken zijn, dat Woldemaras de eigenlijke „auctor intellectualis" van p-- reeks terreurdaden zou zijn. Het is meer dan waarschijnlijk dat Woldemaras voor een even tueele arrestatie eerst naar een sanatorium zal worden overgebracht voor een onderzoek van zijn geestvermogens. Bij het eerlang te verwachten proces zulle en mibiiek niet buitengesloten worden. Het Paleis van den President der Repu- oliek wordt voortdurend met machinegewe ren bewaakt, iets waaruit men meent te mo gen afleiden dat de toestand tamelijk ernstig wordt geacht. Het voorstel van den minister aangenomen Tusschen den Minister van Arbeid, Laval en de werkgevers in het Noordelijk indus triegebied eenerzijds en de werknemers an derzijds, is heden overeenstemming bereikt Nadat de werkgevers zich accoord hadden verklaard met het voorstel van Laval, heeft de Minister van Arbeid de vakbonden hier van in kennis gesteld en hun uitgenoodigó hun zienswijze uiteen te zetten. Het antwoord is reeds uit Parijs ontvan gen. De werknemers verklaarden in te stemmen met het voorstel van den Minister en de daarbij behoorende voorwaarde, dat hij naar Rijssel zal komen om de ondertee- kening van de overeenkomst tusschen werk nemers en werkgevers ni te leiden. Leval heeft aan dit verzoek voldaan en is onver wijld naar Rijssel vertrokken. Aangezien ae bijlegging zich voorloopig slechts tot Rijs sel beperkt, moet nog afgewacht worden wat de uitwerking in Roubaix en Tourcoing zal zijn. De hertogin van York heeft gisteravond het leven geschonken aan een dochter. In het ministerie van buitenlandsche za ken is heden een verdrag tusschen Abessi nië, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië gesloten over de regeling van den invoer van wapens, munitie en oorlogsmaterieel in Abessinië. Dit verdrag treedt na ratificatie van vorengenoemde landen in werking Voorwerp van het verdrag is de openlijke controle van den wapenhandel in en in de omgeving van Abessinië, in overeenstem ming met de Conventie van Genève van 17 Juni 1925. Officieel wordt thans bevestigd, dat de kroning van koning Carol is uitgesteld tot het komende voorjaar. Dit uitstel zou ver oorzaakt zijn door de weigering van konin gin Helena, om zich met Carol te verzoe nen en toe te stemmen in de opheffing van de uitgesproken echtscheiding. De werkloosheid, die op het oogenblik in bijna alle landen aan het toenemen is, en die het gevolg is van dte groote internatio nale economische crisis in de heele wereld, is een probleem, dat door de afzonderlijke sta ten wel nauwelijks meer kan worden opge lost, al kunnen sommige bemoeiingen, voor al ook in Duitschland, min of meer tot een stilstand leiden. De Fransche minister van handel, Flandin, die dezer dagen op de wan verhouding tusschen productie-rhythme en verbruiks-rhythme heeft gewezen, heeft met recht den eisch gesteld, dat er moet worden gestreefd naar een ontwikkeling van den warenruil op een basis van wederkeerigheid. Flandin heeft zijn eischen vrijer kunnen voordragen, omdat Frankrijk in staat is ge weest. den stand zijner voortbrenging over het algemeen op de hoogte van voor den oorlog te houden. Daardoor heeft dit land ook het geringste werkloozen-cijfer. Maar er moet in ieder geval begonnen worden met de internationale behandeling van dit groote economische probleem; alle staten moeten, men zou kunnen zeggen, gedwon gen worden, om hieraan mee te doen en zoo de .steeds meer kritiek wordende situa tie eindelijk de baas t- worden. Het is niet mogelijk, een internationale statistiek der werkloozen op te maken, omdat de vorm der vaststelling in de afzonderlijke staten heel verschillend is. Zoo hoort men uit Amerika, waar de sociale instellingen, zooals in Duitschland en andere landen, niet bestaan, dat het werkloozen-cijfer op 5 tot 7 millioen wordt geschat. Engelands laatste melding luidt 1.97 millioen. terwijl in Duitschland 2.77 millioen werden vast gesteld. Vergelijkt men deze getallen mee de som van hen die werken, dan volgt daar uit voor Engeland een werkloosheid van on geveer 9 pet., voor Duitschland op het oogenblik rond 8 pet. Bij deze vergelijking mag men echter niet vergeten, dat het aan tal der werkenden in Engeland op rond 19.5 millioen moet worden vastgesteld, ter wijl men het in Duitschland op 32 millioen schat. Deze werkloosheid gaat samen met een algemeenen achteruitgang der productie, die zich vooral in den laatsten tijd bijzon der sterk doet voelen. De nroductie-index in Duitschland bijv. is, wanneer men het jaar 1928 gelijk 100 stelt, van 109.1 in Mei 1929 op 90.7 in Mei 1930, dus ongeveer 20 ptc. achteruitgegaan. De Engelsche produc tie-index. die per kwartaal wordt berekend, en het jaar 1924 tot grondslag heeft, be droeg in de eerste drie maanden van dit jaar 109.6 pet. en in de drie volgende maan den slechts 100 pet. Daar de Engelsche mijn bouw het sterkst bij de werkloosheid is be trokken, zijn de productie-cijfers hier van bijzondere beteekenis. Voor Mei van dit jaar wordt er een kolen-productie van 21.693 millioen ton opgegeven, welke in Juni tot 17.255 millioen ton, dus circa 20 pet. is ach teruitgegaan. In de overige Europeesche staten is de toestand over het algemeen dezelfde. Italië toont, volgens den stand van April van dit jaar, 2,5 pet. werkloosheid aan; Polen heeft 6 pet. werkloozen onder het aantal wer kenden geteld; België heeft slechts 2,5 pet., Tsjecho-Slowakije eveneens 2.5 pet., daaren tegen Noorwegen 6 pet. Over het algemeen kan worden vastgesteld, dat in de industrie staten de werkloosheid tusschen 5 en 8 pet. schommelt. Een opstelling der afzonderlijke cijfers zou een enorme eindsom geven. Het ligt niet alleen in het belang der afzonder lijke staten, maar der heele wereld-econo mie. om deze getallen te verminderen, of zoo mogelijk geheel uit te wisschen. Eco nomische voorspoed en sociale gezondheid zijn twee factoren, die absoluut met elkaar in wisselwerking staan. Een Rubens in het pantjeshuis Een musicus, zoo lezen we in het „Berl. Tag." kreeg toevallig op een tournee naar Amsterdam vcor 2500 M. een schilderij in zijn bezit. Men verzekerde hem, dat het door een leerling van Rubens gemaakt was. Te Berlijn iiet hij het restaureeren en toen erkende Geheimrat v. Bach het als een ori gineel van den beroemden meester zelf. De waarde van het stuk werd op 50 tot 70.000 M. geschat. De musicus wilde het schilderij thans te gelde maken; hij viel in handen van oplichters en zoo kwam de Rubens- affaire gisteren voor de rechtbank te Moabit. De man had zijn schat n.l. aan twee kunsthandelaars in commissie gegeven. Dezen boden het schilderij aan graaf Schack von Wittenau aan en deze stond als be klaagde in het proces terecht. De graaf kocht het stuk en betaalde met accepten van 10.000 M., die echter nooit ge honoreerd werden. Hij bracht 't schilderij naar een pandjeshuis en beleende het voor 1500 M. Toen de tijd van inlossing was aan gebroken, leende hij van 'n zekeren Kunter het geld en gaf hem tegelijk het schilderij, daar Kunter beweerde een uitstekend kooper op het oog te hebben. Maar Kunter deed hetzelfde als Schack had gedaan: hij bracht de Rubens naar een pandjeshuis, waar hij er 16.000 M. voor kreeg. Zoo althans ver klaarde gisteren graaf Schack, die verzekerde slechts 2000 M. gekregen te hebben; de rest had Kunter als „provisie" opgestoken. Graaf Schack betoogde voor de rechtbank, dat hij zich niet schuldig had gemaakt aan oplichting, daar hij overtuigd was eigenaar te zijn geworden. Hij was echter door Kun ter bedrogen. De rechtbank kon niet wijs worden uit de ingewikkelde historie en verdaagde de be handeling om intusschen getuigen te dag vaarden en zoo mogelijk- een beter inzicht in de zaak te krijgen. Het jacht „Islander" is aan de kust van Cornwall op de rotsen geloopen en gezon ken. Zes opvarenden zijn verdronken. Nader wordt gemeld, dat de reddingsboot van Fowey was uitgevaren, doch het schip niet kor naderen. Een reddingslijn werd over het jacht ge schoten. Men zag, dat twee lieden zich aan boord w-nhopig aan de lijn vastklampten, doch het in de hooge zeeen moesten opgeven. Een der opvarenden dook van het jacht en zwom in de richting van de kust. Hij verdween evenwel in de diepte. De reddingsboot trachttte nog gedurende twee uren het schip te naderen, doch d2 zware zeeën en de gevaarlijke rotsen ble ken te erg. Het jacht werd geheel vernield, terwijl de zich aan boord bevindende personen allen verdronken. ,Het jacht was voor een vacantiekruis- vaart gehuurd door commodore King, een vooraanstaaand conservatief politicus en oud-minister. De „Islander", het tot het koninklijk jachteskader behoorend jacht, dat gisteren in de Lantivet-baai is vergaan, had te on geveer 21 uur noodsignalen afgegeven. On middellijk daarop vertrok een reddingboot die de plaats des onheils eerst tien minu ten later bereikte. In dien tusschentijd was het jacht reeds op de rotsen geworpen. De branding was zoo sterk, dat de boot niet in staat was het jacht te bereiken. Aan boord van het schip was niemand te zien, doch uit de kajuit werden hulpkreten gehoord. Volgens een ander bericht werd een red- lij n, afgeschoten door de reddingboot, op gevangen, doch eveii later ragkte de lijn al weer los. Door den hevigen golfslag werd het jacht pogmaals tegen de rotsen ge slingerd. Ook de kustreddingsbrigade kon et niet in slagen naderbij te komen. Ver- scneiöene personen werden door de leden van de brigade op eenigen afstand in de gol ven geizen, maar redding was door 't woeste weer niet mogelijk. Reeds bij de eerste aan raking met de rotsen werd het jacht zwaar beschadigd. Na de tweede botsing zonk iiet vaartuig. De vrouw van den stuurman van de reddingboot heeft verklaard, dat twee personen in vertwijfeling aan de lijn heb ben gehangen, doch kort daarop in de gol ven verdwenen zijn. Tot dusverre zijn er twee lijken aangespoeld. Diefstallen a décharge Voor de rechtbank te Zusterburg staat e dievenbende terecht, die door haar in braken het vorige jaar talrijke streken van Oost-Pruisen onveilig heeft gemaakt, schrijft het Hbld. Zoo stalen zij b.v. bij een geestelijke alle collectegelden. Terwijl zij in een kamer naar het geld zoch' n, bevonden de bewoners zich in een zijvertrek, maar de dieven sloten kalm de deuren af en lieten zich niet storen. Het buitgemaakte geld begroef een hun ner buiten weten van de anderen op het kerkhof. Maar een collega was hem nage- slrpn en had hem zien graven. Deze groef de schat weer op en begroef haar op zijn beurt weer stilletjes op een afgelegen plaats. Ten slotte werd een der dieven gesnapt. Hfj nam een advocaat, gaf dezen een voor schot voor de kosten, brak den volgenden nacht bij hem in en stal het voorschot weer terug. Bij een andere gelegenreid werden twee ltden van de bende tijdens een inbraak door een nachtwaker betrapt. Onmiddel lijk begon een hunner den dronken stu dent te spelen. Hij wees den politieman op de „Schmisse" iii zijn gezicht, waanp deze zich eerbie dig verontschuldigde en van het tooneel verdween. Na de arrestatie van een tweede lid, von den den volgenden nacht talrijke inbraken plaats, waarbij echter merkwaardigerwijze slechts zeer weinig gestolen werd. De politie ontdekte spoedig, dat het hier „diefstallen décharge" gola, die moesten bewijzen, dat andere dieven aan het werk waren. ZATERDAG, 23 AUGUTUS HUIZEN. Tot X uur 298 M. Uitsluitend K.R.O.-uitzending 8.15—9.30 Concert 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.15 1.15 Concert door K.R.O.-kwintet 1.15 —2.00 Gramofoonplaten 2.00—315 Kin deruurtje o.OO—6.00 Gramoioonplaten 6.01—6.15 Sportpraatje door S. P. J. Bor- ten: „Kanaalzwemmen" 6.156 na Gra mofoonplaten 6.557.15 Journal, week overzicht door Paul de Waart 7.157.30 Gramofoonplaten 7.308.00 Charlotte Kohier: „Ervaringen van een declamatrice" 8.0111.00 Concert KRO-Solon-Orkest, het Duo Stenneke, F. Boshart (piano), ca. 9.30 Nieuwsberichten 11.0012.00 Gramo foonplaten. HILVERSUM, 1875 M. VARA-Uitzen- ding 8.00 Orgelconcert 9.0010.00 Gramofoonplaten 10 00 VPRO Morgen wijding 10.15 Voordracht 10.30 Zie- kenuurtje 11-30 Gramofoonplaten 12.00 Politieberichten 12.15 Concert VARA- Sextet 1.45 Gramofoonplaten 2.00 VARA-Liedjes voor VARA-Kinderen 2.45 Faedagogisch concert door net VARA- orkest 4.15 D. van Kreveld: Voor onze amateur-fotografen 4.45 Landré: Ons huis een Tehuis 5.30 G. J. Zwertbroek: De Geschiedenis van den Radio-Omroep in Nederland 6.00 Kmderuurtje 7.00 VARA-Varia 7.10 Mededeelingen van het Reissecretariaat van het Intituut voor Ar beiders-Ontwikkling 7.20 Gramofoonpla ten 7.30 Teun de Klepperman 7.45 Politieberichten 8.00 Concert 8.45 Hoorspel „Die duiveische Koelies" van Fan Kwae 9.15 Vervolg Concert 9.45 Pers berichten 10.00 Mondaccordeonmmuziek 10.20 Vervolg concert 10.55 Vervolg Monaccordeonmuziek 11.15 Gramafoon- piaten. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 1.202.20 Orkestconcert 3.50 Verslag van de International Tourist Trophy Motor Race te Belfast 5.35 Kin deruurtje 6.35 Nieuwsberichten 7.00 Sportberichten 7.05 Piano-recital door C. Smith 7.20 Lezing 7.40 Lezing 7.50 Concert. Militair Orkest H. Bnndlé (bariton), M. Wilkinson (sopraan) 9.20 „Co-Optimistically Yours". Optreden van de Co-Optimisten 10.00 Nieuwsberichten 10.15 Lezing 10.30 Berichten 10.40— 12.20 Dansmmuziek. LANGENBERG, 473 M, 7.25—7 50 Gramofoonpiater 7.508.50 Orkestcon cert 10.3512.15 Gramofoonplaten 12.30 Gramofoonplaten 1.252.50 Or kestconcert 5.506.50 Concert Tenor en mandolinekwartet 8.20 Vroolijke avond. Intermezzo: „Reportage bei Schmidt's" van Willi Hagen. Na afloop tot 12.20 Dansmu ziek Daarna tot 12.20 Gramofoonplaten. ^lESEN. 1635 HL 6.107.20 Lezingen 7.20—7.50 Gramofoonplaten 10.50 Be richten 12.10—1.10 Concert. Spreek en zangkoor 1.20—2.20 Berichten 2.20— 3.20 Gramofoonplaten 3.204.20 Lezingen 4.205.50 Concert 5.50—8.20 Lezin gen 8.20 Vroolijke avond Daarna: Be richten en tot 12.50 Dansmuziek. De Amerikaansche milhardair Thomas Campbeli, die reeds drie presidenten van de Vereenigde Staten met zijn landbouwkundige en economische adviezen ter zijde stond, is dezer dagen naar Moscou vertrokken. Bij zijn vertrek uit Parijs gat hij aan het bekende lagblad der Russische vluchtelingen aldaar de volgende verklaring „Het moeilijkste vraagstuk waarvoor de Sviet-Unie ozich thans geplaatst ziet, is de organisatie van het Transportbedriji. Op het oogenblik is Rusland een mogend heid, die teitelijk maai een groote spoorlijn van eenige beteekems heeft en wel het tra- ect BerlijnMoscouWladiwostock. Reeds meer dan twee 'aar moet ik aan de Sovetregeenng economische en landbouw kundige adviezen geven. Om het transport wezen te organiseeren moet men vooi het Russische landbouwbedrijf io.ooo vracht auto's en een heel groot aantal tractors ter beschikking stellen. Thans heb ik tot taak gekregen om de Sovtet-regeering te helpen het transport- vraagstuk op te lossen. Rusland bezit op het oogenblik de grootste boerderijen ter wereld.o.a. „de Gigant-boerderij" die een getrouwe weergave is van mijn model-boerderij in de Vereenigde Staten. Ik zal in Moscou Staiin bezoeken en hem met mijne adviezen ter zijde staan. Wanneer mijn plan voor de ontwikkeling van het Russische landbouwbedrijf nauw keurig uitgevoerd wordt, dan zal Soviet- Rusland binnen afzienbaren tijd de grootste graan-leverancier van de geheeie wereld zijn. Ik ben van plan om geheel Rusland te bezoeken en ik zal de reis alleen per vlieg machine afleggen, in Mpscou zal ik den directeur van een der grootste Amerikaansche spoorwegmaatschappijen. Dt. Ralph Badd, ontmoeten, die op verzoek van de Sovjet- autonteiten de toestanden op den Sibenschen spoorweg bestudeert om dan tot een degelijke reorganisatie over te gaan. Ik reis nu naar Moscou, vergezeld van mijn vrouw en mijb beide dochters die als gasten der Soviet-regeering enkele weken aan het zeestrand in de Krim zullen door brengen." Thomas Campbell is een der koningen van de graanbeurs in Chicago^ Door zijn groote speculaties tijdens den oorlog heeft hij een onmetelijk fortuin verworven. ^aar het Engelsch door Jos. P. H. Hamers ,"Je bent een dwaze jongen!" sprak hij; y® hebt zeker weer de een of andere lief- geschiedenis gelezen. Komaan, nu aan 't c,6'k. A propos, Tom" ging mijnheer j ®en op vriendelijken toon voort „heb juffrouw Benneth verleden Woensdag °Jhs in de apotheek gezien?" °e jongen dacht een oogenblik na. ■Woensdag?" herhaalde hij; „was dat de dag, toen ik dat drankje tegen e Verkoudheid klaar maakte?" i maar als ze er kans toe ziet, dan k°£t 2e graag in de apotheek rond. Twee „!('r heb ik gezien, dat ze een paar stukjes „r°P en eens, dat zij een beetje chloroform daip •Dat heb je mij nooit gezegd." "Dat heb ik ook niet. Juffrouw Bennett .altijd zeer vriendelijk tegen me en daar Vertel ik zulke dingen niet. Bovendien - is al zoo lang hier; als ze nu en dan h enkel stukje drop neemt, dan zal de kter haar dat niet kwalijk nemen." Mijnheer Green nam een stoel en ging tegenover Tom zitten, die ijverig aan 't pillendraaien was. „Zoo, denk je dat?" vroeg hU; „weet je wel, dat zij het laudanum genomen heeft? Tom keek den spreker verschrikt en te gelijk verwonderd aan en zei: „Neen." „Nu, het is zoo," hernam mijnheer Green; „en als er gelukkig geen ongelukje gebeurd was, dan zou ze nu niet meer in 't land der levenden zijn. Ze nam genoeg om twee menschen naar de andere wereld te helpen. Gelukkig liet ze het fleschje vallen, dat aan gruizelementen viel. In 't vervolg zal de deur van de apotheek, bij afwezigheid van den dokter en van mij, op slot zijn. Ga nu gauw aan je werk; zit niet te suffen." Met een zucht deed Tom wat hem be volen was. ZESTIENDE HOOFDSTUK Sir Charles Merriweather trad de eet kamer van dokter Qinton binnen, bijna oo den voet gevolgd door den dokter zelf, die na het gerechtelijk onderzoek nog een paar korte visites gemaakt had. De vader van Jessie drukte Sir Charles hartelijk de hand en keek hem tegelijkertijd met onderzoe kenden blik aan. „Je ziet er overspannen uit, m'n waarde," zei hij; „ik zai je wat geven om je zenuwen tot rust te brengen. Het is jammer, dat je van morgen toevallig struikelde, Charles. Dat dwaze, bijgeloovige volk trekt uit zoo'n natuurlijk iets de meest onzinnige conclu sies, al weet iedereen, even goed als ik, dat die vrouw je geheel vreemd was. Hoe komt het, dat je je in den vinger sneedt?" „Ik weet het niet," antwoordde hij, z'n gewonden vinger van naby bekijkend; „hy bloedt niet meer; het is maar een klein sneetje; ik denk, dat ik in m'n zenuwach tigheid het mes herhaaldelijk open en dicht deed. Het was een ongelukkig toeval, maar wat komt het er eigenlijk op aan? Niemand zal toch zoo dwaas zijn om in ernst te den ken, dat ik haar vermoord hebl Waarom zou ik dat gedaan hebben? Ik, die haar ab soluut vreemd was? Denken ze soms, dat ik haar laudanum heb toegediend? Het haar met geweld in de keel heb gegoten, en daarna op m'n gemak vertrokken ben? Zou zij dan niet het heele huis bij elkaar ge schreeuwd hebben? Ik voor rnjj geloof niet. dat zij door 't gebruik van laudanum ge storven is, ofschoon hier keek hij dok ter Quinton aan u er misschien anders over denkt." Zijn aanstaande schoonvader schudde be denkelijk het hoofd. „De lijkschouwing zal het uitmaken, sprak hy langzaam; „in één opzicht ben ik het met je eens. Het staat vast, dat de vrouw laudanum heeft ingenomen, maar niemand heeft haar hooren roepen. Zeker, zü zou het huis by elkaar geschreeuwd heb ben, als zij aan de gevolgen gestorven was. Bovendien ontbreken er in dit geval enkele teekenen, die op laudanum-vergiftiging wy- zen. Ik voor my, meen, nu ik goed over t geval heb nagedacht, dat de vrouw aan hartverlamming gestorven is." Jessie stond naast haar verloofde; haar gelaat was bleek; met aandacht luisterde zij naar de uiteenzetting van haar vader Toen deze ophield met spreken, nam zy Charles' hand in de hare en drukte die har- telyk. „Dus," vroeg ze aarzelend; „u denkt, da», die vrouw een natuurlyken dood gestorven is?" „Neen, dat niet," luidde het antwoord van haar vader; „ik denk, dat ze stierf aan hartverlamming, veroorzaakt door het ge bruik van eert te groote hoeveelheid lauda num. Wanneer zy dat goed niet ingenomen had, dan zou ze waarschyniyk nog in leven zijn." „Maar," bracht Jessie in 't midden, „wan neer zy aan hartzwakte leed, dan zou ze toch hebben kunnen sterven." „Iedereen, wij allen, kunnen ieder oogen blik door den dood overvallen worden," luidde het ernstige antwoord. „Wanneer het laudanum aan deze arme vrouw opzettelyk was toegediend, dan zou de schuldige ver- antwoordelyk zün voor haar dood. Als zij. zich bewust van het zoo goed als zeker doo- delyk gevolg, toch het drankje Ingenomen heeft, dan heeft zü zelfmoord gepleegd. Dit laatste komt me echter niet waarschyniyk voor. Maar laten we nu niet meer over dit onderwerp spreken. Je moet er nu maar niet meer aan denken; je ziet er uit als een geest, kindlief." In gedachten verzonken, schudde zij het hoofd, zy liet de hand van haar verloofde los. die ze tot nu toe in de hare gehouden had en liet zich met een zucht in een leun stoel vallen. „Het is dwaas van me, ik weet het wel," sprak ze half schreiend, „maar ik kan er niets aan doen; zoo iets grijpt me sterk aan. Ik heb die vrouw nooit gezien," en huiverend liet ze er op volgen: „ik zou haar ook voor geen geld ter wereld willen zien; maar ik heb me een voorstelling van haar gemaakt. Ik zie haar voor mij, in dat koude, nare lijkenhuis, met niemand bij haar, die haar kent. Over een paar dagen zal ik er wel niet meer aan denken, maar" zil leunde nu sterk achterover „ik zal bly, o, zoo blij zijn. als zij onder den grond rust, zij en die jonge moeder, die in de sneeuw is omgekomen. Dan zal ik weer vry kunnen ademen. Op 't oogenblik heb ik een gevoel alsof ik stikken moet." Zy bracht de hand aan haar keel en zag bleek als de dood; zy deed haar oogen dicht; haar borst ging hevig op en neer. Dokter Quinton schonk een glas wijn in en hield het voor haar mond. „Drink dat uit," zei hy; „komaan Jessie; ik dacht niet, kindlief, dat je je zooiets zoo sterk zou aantrekken. Je moet daaraan niet toegeven. Odh Charles, wil je even naar dei apotheek gaan en Green om een beetje vlugzout vragen?" De baronet haastte zich om aan dit ver zoek te voldoen. Dokter Quinton schudde z'n dochter zacht heen en weer. „Komaan," sprak hij, min of meer ont stemd; „ik wil niet. dat je je zoo aanstelt. Hoor je dat? En ik zal je ronduit een vraag stellen, die je naar waarheid moet beant woorden. Weet je iets van die vrouw?" Verschrikt opende zij haar oogen; de stem van haar vader klonk ruw en gebie dend. Dokter Quinton had een hekel aan hysterische vrouwen. „Neen." antwoordde zij; „hoe zou ik ook?" „Weet Charles iets van haar?" „Neen; wat wilt u daarmee zeggen?" Hy dwong haar een teug wyn te nemen. „Door je manier van doen. wek je m'n verdenking op," klonk het, kortaf; „en als je zoo voortgaat, dan zaa je ook de ver denking van anderen opwekken. De meeste mannen halen in hun leven ee of twee maal een dwaze streek uit en de vrouwen die daarin betrokken ziin. komen 'r;kwiils. na iaren. eensklaps voor den dag. Ben je be reid Jessie, om er een eed on te doen. dat Charles je niets over die vrouw verteld heeft?" Zü keek haar vader nu onbeschroomd aan. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 9