LEEKEPREEKEN 1250.- f 40.- Vliegtuig in Tsjecho- Slowakije neergestort ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1930 De „Graf Zeppelin" naar Schiphol? De spoorwegbrug bij Velsen Wervelstorm bij Raalte De Amsterdamsehe communisten roeren zich weer DU COMMERCE Lijk van Poolreiziger Andre gevonden HEERENBAA1 Voornaamste cX'ieuws De oud-gepensionneerden bij de Spoorwegen DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17545 FPBBIFTE MOET. IP ETBEFFE EEN PFRUES FEE ELLE EECNTEN, EEEEEIEEEE SIIEBLIJE EEIEEEEL FIER EB TENITIf BBEB BB BET ENBEEEL Incasseerirag op binnen- en buitenland Voorschotten tegen incassi De eerste landing in Nederland De brug weer op haar plaats Mgr. Lorenzo Schioppa Windhoos boven Oterleek Eenige boerderij geteisterd De ruiten van het gebouw van den R. K. Volksbond ingegooid Daarna vlooè het in brand 10 dooden en 3 zwaar gewonden CAFE-RESTAURANT Na 33 jaar J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem De electrificatie der lijn Alkmaar- Uitgeest-Amsterdam Dezelfde regeling als voor de Rljksgepensionneerden Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen BUREAUX NI ASS AULA AN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÊN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbeu Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekerings voor waar den tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: f gij(yfi| am Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door jf TCfl I uUUUi verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen I f bij een ongeval met doodelijken afloop jij verlies van een hand, een voet of een oog f 1 9*1 bij verlies van een f k(| I Zij." duim of wijsvinge. UUpp bij een breuk van been of arm bij verlies van "n anderen vinger 253 DE „RAMP" DER GROOTE GEZINNEN De redactie van dit blad stelde ons curiositeitshalve een uitvoerigen ano- niemen brief ter hand van iemand, die zich een twee en dertig jarige moeder van acht kinderen noemt en zich be klaagt over de onmogelijkheid om in den tegenwoordigen tijd een groot ge zin te onderhouden. Volgens deugde lijke redenen van journalistiek kon de redactie dat stuk niet plaatsen. Wan neer men met iemand in contact komt begint men met zijn naam te noemen. Geldt dit al reeds in den gewonen om gang, hoeveel te meer, wanneer men aan een met zoo groote verantwoorde lijkheid beladen lichaam als de redac tie van. een dagblad vergunning vraagt om zijn meening voor een publiek van duizenden lezers te mogen voorleggen. De in bedoelden brief geuite gedach ten kunnen inmiddels voor schrijver dezes aanleiding zijn om op de daarin vervatte denkbeelden in te gaan. Dat een daaruit sprekende mentaliteit on der katholieken mogelijk is, prikkelt juist iedere gelegenheid aan te grijpen om toch omtrent het zoo belangrijke vraagstuk der geboortebeperking tot zoo groot mogelijke klaarheid te komen. Priesters, die dagelijks de volle levens- practijk in biechtstoel en op huisbezoek meemaken weten het allen, dat een der voornaamste redenen van verzuim der godsdienstplichten en tenslotte van geloofsafval juist de opzettelijke ge boortebeperking is. „Wanneer de kerk dat maar toeliet, zouden wij wel Roomsch blijven" is het stereotype ant woord, dat de parochiegeestelijken bij na iederen dag te hooren krijgen. Bovenbedoelde brief nu trof ons om den spitsvondigen inhoud. De schrijf ster laat uitkomen zelf onder de zor gen van een groot gezin gebukt te gaan, maar niettemin aan haar geloof en de Kerk trouw te zijn gebleven. Maar, heel de brief laat doorschemeren, dat de strenge huwelijkswetten der Katholieke Kerk haars inziens voor onzen tijd practisch onbruikbaar zijn en alleen gehandhaafd worden, omdat de priesters dier Kerk ongehuwd zijn en zelf de „slavernij van het ouder schap niet aan den lijve voelen". Dit laatste is het uitgangspunt van de briefschrijfster. Men heeft gelezen hoe de bisschoppen der Angelicaansche Kerk van heel de wereld dezer dagen in Engeland een concilie hebben ge houden en hoe daar na lange en hef tige disputen met meerderheid van stemmen is uitgemaakt, dat aan ge huwden onder bepaalde omstandig heden moet worden toegestaan voor behoedsmiddelen te gebruiken teneinde een aanwas van het gezin tegen te gaan. Dit besluit heeft begrijpelijker wijze groot opzien verwekt. Hoe is het mogelijk, zoo is gevraagd, dat bisschop pen eener christelijke kerk en nog wel van eene, die zoo dicht bij de Katholieke staat als de Angelicaan sche, tot zulk een met de eerste natuurwetten strijdig advies konden komen. De Londensche correspondent van dit blad laakte het besluit van deze kerkvergadering dan ook ten zeerste en voorzag het van een scherp commen taar. Wat doet nu onze briefschrijfster? Heeft die Londensche correspondent niet vergeten zich het volgende af te Vragen, schrijft zij: „Zouden deze man nen (de Angelicaansche bisschoppen), die voor het overgroote deel zelf ge huwd zijn, niet aan den lijve voelen de slavernij van het ouderschap onder zekere economische omstandigheden en heeft dat misschien niet gewogen op hun besluit De omstandigheden aldus betoog de genoemde correspondent terecht kunnen nooit een zonde geoorloofd ma ken. Onze schrijfster tracht dit met echt vrouwelijke logica te ontzenuwen, i,Waarom worden mijn man en straks mijn zoons opgeleid tot moordenaars bij den wil van een volksvertegenwoor diging? Waarom is moord uit „vader landsliefde" dan wel geoorloofd?" vraagt zij Ziedaar een teekenend staal van de begripsverwarring in onzen tijd. Dat na den grooten oorlog van 1914-'18 het anti-militairisme nog steeds de geesten verwart, is wel verklaarbaar; maar wij moeten toch trachten langzamerhand uit die oorlogspsychose los te komen. Kinderbeperking gaat regelrecht tegen de door God gestelde natuurwet in. Er is maar heel weinig verstand noodig om dit te begrijpen; dat blijkt uit de hou ding der primitieve volkeren, die nog in den meest onbeschaafden staat leven: een van de weinige wetten, die zij allen kennen, is, dat zij overeenkom stig den ons ingestorten natuurdrang het menschelijk geslacht in stand moe ten houden en dat zij tegen den wil van het Opperwezen ingaan, wanneer zij eigenmachtig in die natuurwet in- Men moet zijn gevoel toch wel heel sterk boven zijn verstand laten werken om de tegennatuurlijke daad der doel bewuste kinderbeperking op één lijn te stellen met de opleiding tot militair. Wanneer zal men toch eens gaan be grijpen, dat doorgaan met militaire maatregelen alleen dan misdadig is, wan neer er kans is op 'n gemeenschap pelijke vermindering of afschaffing van defensiemiddelen en men door wei gering daaraan mee te doen, die kans zou verkleinen of vernietigen. Zoolang die kans op gemeenschappelijke samen werking niet bestaat kan het zelfs mis dadig zijn tot eenzijdige ontwape ning over te gaan, omdat men daardoor den burgers van een bepaald land de gelegenheid ontnemen zou te kwader ure voor de veiligheid van hun grond gebied, voor hun vrijheid en eigen cul tuur op te komen. Wie niet begrijpen kan, dat die handhaving van vrijheid en van eene door vele eeuwen heen op gebouwde vaderlandsche cultuur een ideaal kan beteekenen, waarvoor de besten desnoods hun leven moeten wa gen, die denke zich maar eens in het geval, dat b.v. de millioenen horden van het roode Russische leger de west- Europeesche landen zouden overstroo- men. Hoeveel onaangenaams en weerzin wekkends zelfs er overigens in 'n oorlog en alles wat daarmee samenhangt moge schuilen, het is een dwaasheid om mili taire opleiding gelijk te stellen met moord en misdadige, doelbewuste kin derbeperking. En wat 't andere „argument" betreft als kon een vergadering van Angeli caansche geestelijken gemakkelijker tot toegevendheid tegenover kinderbeper king te vinden zijn, omdat zij in tegen stelling met de katholieke geestelijk heid zelf de gezinszorgen dragen, ook hieruit spreekt een droevige misvatting. Moeten wij niet eerder het tegendeel verlangen? Gaat het in een kerkverga dering om een zoo zuiver mogelijk, ob jectief oordeel, of om een slappe beslis sing, die zooveel doenlijk aan de men- schelijke zwakheid tegemoet komt? Wil men het laatste, dan zou men bij elk concilie, dat over een of ander punt van moraal te beslissen krijgt, niet moeten verlangen een col lege van mannen, uitschitterend door deugd en wijsheid, maar een verzame ling menschen van ongebonden levens wandel, die allen menschelijken harts tochten den vrijen teugel hadden ge laten! Wij zien tot welke dwaasheden men komt wanneer men bij zulke voor name zaken zijn gevoel in plaats van zijn verstand laat spreken. Wij gaan juist wat dieper op dit punt in, omdat hier de kern van de geheele misvat ting ligt, welke bij duizenden omtrent het vraagstuk der zelfregeling van de grootte van het gezin bestaat. De eco nomische omstandigheden dwingen tot een klein gezin; onthouding is onmo gelijk; dus is het gebruik van voorbe hoedmiddelen de eenige uitweg. Zoo luidt onomwonden de moderne redenee ring, helaas ook van tienduizenden christenen. Zoo maakte zich zelfs de, meerderheid van een kerkvergadering (God betere het!) van een zoo teer en toch zoo eenvoudig vraagstuk af! Aan ieders individueel inzicht zou dus moeten worden overgelaten hoeveel kinderen hij gebruiken kan in den stand waarin hij leeft. Voelt men niet tot welke dwaasheden zulk een beslissing voert? En wil men weten, welke motie ven die Angelicaansche kerkvergadering tot haar fraaie besluit hebben gebracht, dan kan men dit gemakkelijk opmaken uit deze onthulling, die een der bladen dezer dagen deed, dat n.m. de Ameri- kaansche geestelijken op de bewuste bijeenkomst den doorslag hebben ge geven en dat degenen, die zich tot het laatst en het heftigst tegen het voor stel hebben verzet zij zijn, die in hun gezindheid het dichtst bij de R.K. kerk staan. Op deze vergadering is dus de strijd gevoerd van het hoogere beginsel tegen de zuiver materialistische opvat ting, dezelfde strijd, die de individueele mensch te voeren heeft en waarin dui zenden bezwijken. De stem uit het land van den dollar zegt: ge moet van de menschen geen opofferingen vragen! En dit is het eenige punt, waarom alles draait. De grootste voorstanders van moedwillige kinderbeperking vindt ge niet in arme landen als Ierland b.v. maar in de rijkste als Amerika. Hoe hooger de z.g. beschaving wordt opge dreven, hoe zwaarder eischen men aan het leven gaat stellen, hoe meer weelde en genotzucht toenemen, hoe sterker de propaganda en de practijken der kinderbeperking. Zij beteekenen bij een overbeschaving dan gewoonlijk ook den ondergang van een eeuwenoude bescha ving. In de geschiedenis liggen de voor beelden daarvan opgestapeld. Toen de Romeinen hun wereldrijk begonnen op te bouwen vormden zij een stoer rasen AARNE BAIMK was een groot gezin een eer, kinderloos heid een schande. Toen zij op het top punt van hun macht stonden en tot verwijfdheid vervielen werd het huwe lijk ontredderd en was kinderbeperking algemeene practijk. Dit beteekende den eersten stap tot den ondergang; want sindsdien ging het bergafwaarts en heel het roemruchte wereldrijk viel in elkaar. Trouwens, wat kan men ver wachten van een volk, dat zich zelf uit moordt? En toch is dat de consequen tie, wanneer het laatste bolwerk, de Kerk, de gewetens gaat ontlasten en een ieder de vrijheid geeft om niet meer aan de natuur vast te houden, doch de grootte van zijn gezin door zijn „stand' te laten bepalen. Het is niet noodig verder op deze zaak in te gaan. De dwaasheid van de stelling, dat „onder zekere omstandigheden" een afwijking van de natuurwet mogelijk moet zijn, is zóó voor de hand liggend, dat alleen met moedwillige zelfverblinding een goedpraten daarvan mogelijk is. Gelukkig, dat te midden van zooveel zelfzucht, zooveel dwaasheden en on gerijmdheden de Katholieke Kerk rots vast blijft staan in haar leer. Zij be schermt daardoor niet alleen Gods eer en Gods wet, de menschelijke waardig heid en zielereinheid, maar, terwijl een weelderig en wuft geslacht zich zelf uitmoordt bewaart zij in de groote, christelijke gezinnen een kern voor een betere maatschappij! HOMO SAPIENS. Naar „De Nieuwsbron" meldt, zal het luchtschip „Graf Zeppelin" binnenkort naar Nederland komeh en voor het eerst in ons land landen. Volgens het blad komt het luchtschip op 6 September naar Nederland en zal op Schiphol bij Amsterdam een landing wor den uitgevoerd. Het blad heeft zich om inlichtingen tot het Ministerie van Waterstaat gewend, waar vernomen werd, dat de Minister tegen een landing geen bezwaar zou hebben, doch dat overleg wordt gepleegd met het gemeentebestuur van Amster dam. Onder leiding van den directeur van de Amsterdamsehe Droogdok Maatschappij, den heer P. Fenenga, is voortdurend doorge werkt aan het herstel van de aangevaren spoorwegbrug bij Velsen. Naar wij verne men, is men er gistermiddag in geslaagd de brug weer geheel op haar plaats te brengen. Het gevaarte staat weer geheel op de goede plaats. Onmiddellijk is men aangevangen met het herstel van de gebroken en gescheurde on- derdeelen van de brug. Men hoopt er in te zullen slagen deze herstelwerkzaamheden zoo snel uit te voeren, dat de brug Maan dag of Dinsdag weer kan proefdraaien. 10 jaar Bisschop De Pauselijke Internuntius bij het Nederlandsche Hof, Mgr. Lorenzo Schioppa, heeft gisteren op den dag, waarop hij voor tien jaar te Rome door Kardinaal Frühwirth tot bisschop werd gewijd, in alle stilte, zooalsi op andere dagen, de H. Mis in zijn huiskapel opgedragen. Tal van telegrafische en schriftelijke gelukvenschen werden aan de pauselijke internuntiatuur aan den Bezuidenhoutschen weg te 'sGravenhagie bezorgd. Geen schade aan huizen en gebouwen Donderdagavond ongeveer 8 uur vertoonde zich tijdens een verschrikkelijke bui en een inkt-zwarte lucht een windhoos boven Oter leek. Op het land van den heer Klerk werd een hooiklamp opgenomen en eenige hon derden meters verder neergeworpen. Op ver schillende plaatsen werden boomen ontwor teld. De hoos ging achter het dorp om, zoo dat geen schade aan hulzen en gebouwen pen! toegebracht, Donderdagavond om hal tien werd Ramele, gemeente Raalte geteisterd door een wervelstorm. Deze wervelstorm nam zijn oorsprong aan den zelfkant der gemeente Raalte in bewoog zich voort van Zuid-westelijke in Noord-westelijke richting, had een breedte van 100 Meter en een lengte van onge veer 3 K. M. Na eerst in een groot dennenbosch een aa 1 dennen te hebben ontworteld, werd de boerderij van de Gezusters Huisken geheel uiteengerukt. Een der gezusters moest onder de puin- hoopen vandaan gehaald worden, ze had wonder bo, on wonder geen letsel beko men. Door ijlings te hulp geschoten buren werden drie koeien en een varken met jonge biggen onder de puinhoopen weg gehaald. Verderop had de boerderij van Booigink veel schade geleden. "an deze nieuwe boerderij was de helft van de pannen afgerukt en van een groote varkensschuur was het dak totaal weggerukt. Eveneens werd van den hooiberg af, de kap afgerukt, die een 0 meter verder in het land lag. Van een landbouwer, Hegteler, was van een hooiberg de kap afgeslagen, overal lagen dikke boomen ontworteld en andere midden door gebroken. De storm moet een geweldige kracht ge had hebben, daar een kap van een hooi berg van de boerderij Huisken ongeveer een 100-tal M. verder in een weiland lag. Persoonlijke ongelukken zijn niet voor gekomen. Gistermórgen is het gebouw van den R. K. Volk bond in de Derde Hugo de Grootstraat te Amsterdam, het voorwerp geworden, waaraan de communisten hun woede hebben gekoeld. Eergisteren had de crisis-commissie ge confereerd over de staking aan de werk verschaffing te Beilen, maar de confe rentie heeft geen resultaat opgeleverd. Gilste. lorgen werd hiervan de uitslag bekend gemaakt, van welke gelegenheid de communisten gebruik maakten om hun misnoegdheid op handtastelijke wijze te demonstreeren. Voor het gebouw van den R. K. Volks bond verzamelden zich een paar honderd arbeiders, die met steenen het huis begon nen te bombardeeren, met het gevolg, dat verscheidene ruiten in scherven vlo gen. IJlings weid door het bestuur de hulp ingeroepen van de politie ven het bureau Raampoort. Zoodra deze zich in de straat vertoonde, sloegen de belhamels op de vlucht. De politie heeft de straat schoonge veegd. Den geheelen dag is het echter in de omgeving roerig gebleven. De communisten loeren op het bestuurs lid van den R. K. Bouwvakarbeiders bond, den heer Hezelaars, ie onder po- li',iegeleide naar en van zijn woning ge- l acht moet worden. Gistermiddag heeft in Tsjecho-Slowakije een ernstig vliegongeval plaats gehad, waar bij tien personen om het leven kwamen. Een met 13 passagiers bezet Ford-vlieg tuig, dat den staatsluchtdienst op de lijn naar Presburg onderhoudt, stortte in de buurt van Inglau tusschen het station en een dakpannenfabriek neer. Alle inzittenden geraakten onder het puin, dat vlam vatte. Vier personen waren op slag dood. 9 per sonen werden zoo zwaar gewond, dat zes van hen reeds op weg naar het ziekenhuis den geest gaven. Twee van de drie andere zwaargewonden worstelen met den dood. Het vliegtuig geraakte bij Inglau in een onweersbui. Ten gevolge van het onzichtbare onweder, wilde de bestuurder een noodlan ding maken. Daarbij sleepte een vleugel over het dak van een hout-en loods van de pan- nenbakkerij. Het vliegtuig sloeg over den kop, waarbij de benzinetank explodeerde. Het toestel was eerst drie maanden gele den voor 2 millioen kronen door de Aero Linie aangekocht. Het is een O. K. Ford- toestel, Zalen voor feestmaaltijden, vergaderingen, enz. Naar „Svenska Dagbladet" verneemt is op het Victoria-eiland in de nabijheid van Franz Joseohsland het lijk van den Zweed- schen Poolreiziger Adolf Simon André ge vonden, die in het jaar 1897 getracht heeft per luchtballon van Spitsbergen uit den Noordpool te bereiken, doch van wien men sinds dien niets meer gehoord heeft. De Zweedsche geoloog Dr. Horn vond aan de Zuidwestzijde van Kwistseya, ongeveer 150 K.M. van de kust verwijderd, het kamp van André. Tevens stiet hij op een boot, die twee meter verder in het ijs lag vastgevro ren Men vond een dagboek en andere papie ren, waarop André's naam vermeld stond. Een weinig verder lag hét lijk van een an deren deelnemer aan de expeditie. De lij ken en de overige vondsten zijn aan boord gebracht van het schip van Dr. Horn „Brat- vag," dat met September in Noorwegen wordt verwacht. André's lvk verkeert in vrij goe den staat. Deze ontdekking werd reeds op 6 Augustus gedaan, doch het bericht werd eerst heden door de visschersboot „Temin gen" te Tromsoe afgeleverd. In geheel Scandinavië is groot opzien ge baard door het bericht, dat het lijk van den poolonderzoeker André gevonden is. Alle Stockholmsche bladen hebben extra-edities uitgegeven. Ofschoon nog geen definitieve be vestiging is verkregen, twijfelt men er toch niet aan, dat het bericht juist is. De bekende onderzoeker prof. de Geer verklaarde, dat de geografische en andere gegevens volkomen geloofwaardig zijn. Daar het s.s. „Brattvaag" met dr. Horn aan boord op zijn vroegst den lOden September in Noor wegen kan aankomen en geen draadlooze in stallatie aanboord heeft, en daar zich boven dien geen andere schepen met draadlooze in stallatie in de buurt bevinden, kan men na dere bijzonderheden eerst over ongeveer 3 weken verwachten. Andrée's experimenten Door deze trieste vondst in het barre Pool gebied is een drama opgehelderd, dat aan drie wakkere mannen, in dienst van de wetenschap, het leven heeft gekost. Andrée en zijn beide metgezellen waren vol ver trouwen in het welslgaen van hun plan: met een luchtballon van het Deneneiland bij Spitsbergen over de Noordpool te vliegen. Hun berekening was tamelijk eenvoudig: zy meenden slechts een zuidenwind noodig te hebben, die hun ballon naar het noorden zou dryven en het wachten op het Denen eiland voor het vertrek van de „Omen", al dus was de ballon genaamd, was dan ook slechts op den gunstigen wind. De leider der expeditie was, zooals gezegd, Salomon August Andrée, die 18 October 1854 te Grenna aan het Vetter-meer was geboren. Hij kreeg zijn opleiding aan de technische hoogeschool te Stockholm en wijdde zijn aan dacht speciaal aan de luchtvaart. Al spoedig begon hij dan ook plannen te ontwerpen voor een tocht over de Noordpool met een ballon, die door veilen en takelwerk eenigs- zins bestuurbaar was. Andrée slaagde er in steun voor zijn plan nen te krijgen en nadat de tocht al eens was uitgesteld, kon hij op 18 Mei 1897 uit Gothenburg vertrekken aan boord van de Zweedsche kanonneerboot „Svensksund", die de expeditie naar het Deneneiland bracht. Nadat bij aankomst aldaar alles voor het vertrek in gereedheid was gebracht, was het wachten slechts op den gunstigen wind. Weken achtereen bleef het stormen uit het noorden en dan plotseling, draait de wind. In den avond Van den lOden Juli houdt het op met regenen, de lucht wordt helder en via het zuidwesten keert de wind zich naar het zuiden. Grootsch moment aangebroken. Op 11 Juli 1897 is het grootsche moment aangebroken, waarnaar Andrée een groot deel van zijn leven heeft verlangd. Het is Zondag en aan boord van de „Svensksund" wordt een godsdienstoefening gehouden, waarin de geestelijke een zegenbede uit spreekt voor den behouden terugkeer van de expeditie. Op dat oogenblik moeten de ge dachten der drie onversaagde mannen wel terug zijn gegaan naar hen, die zij in het vaderland hadden achtergelaten: Frankel's moeder Strindberg's verloofde en Andrée's broeder. Dan heeft het vertrek van de „Omen" plaats. Allen zijn onder den indruk van het geen gaat gebeuren. De ballon stijgt, daalt weer snel, en verheft zich dan tot ongeveer honderd meter hoogte, om daarna, gegrepen door den krachtigen zuidenwind, over de na burige bergketen te verdwijnen. De drie mannen waren uit het oog ver dwenen.... om niet meer terug te keeren, schrijft de „Telegraaf." Nog eenmaal zou men een teeken van le ven krijgen van de drie luchtvaarders. Op 22 Juli ving een matroos van den walvisch- vaarder Alken" een postduif van Andrée met een boodschap aan „Aftenbladet" te Stockholm. De inhoud van die boodschap was: „13 Juli, 12 uur. Gunstige koers naar het Oosten. 10 gr. Zuid. Alles wel aan boord. Dit is mijn derde boodschap per duivenpost. Andrée." Efït dit bericht blijkt, dat de ballon, over eenkomstig de berekeningen van den leider, aanvankelijk in óe juiste richting, naar het noorden van West-Spitsbergen, was gedre ven. Wat er nadien is geschied, kan men slechts gissen. Vermoedelijk is de ballon door een westenwind gegrepen en in de richting van het Franz Josefland gedreven. In elk geval schijnen zij daar behouden te zijn. ge daald en waren zij nog in staat een kamp op te richten. Vcrgeefsche reddingspogingen Het is wel een noodlottig toeval, dat, hoe wel het niet aan reddingsexpedities heeft ontbroken, de dappere mannen niet zijn ge vonden. De eerste expeditie vertrok reeds in November 1897 en wel op grond van me- dedeelingen van schipbreukelingen uit Spits bergen, die beweerden, dat zü hulpkreten hadden gehoord. In 1898 en in 1898 werd *n ECHTE FRIESCHE 20-50ct pc on* De „Graf Zeppelin" zal waarschijnlijk op 6 September een landing op Schiphol maken. Bij een vliegongeluk in Tsjecho-Slowakije werden 10 personen gedood en drie zwaar gewond. De oud-gepensionneerden bij de Spoorwe gen worden gelijk gesteld met die bij het rijk. De Velserbrug zal wellicht Maandag draaien. Het lijk, alsmede het dag- en logboek vu den Poolreiziger Andrée gevonden. Het naar West-Indië bestemde stoomschip „Ceres" van de K. S. M. keert nit zee terug wegens eenige brandschade. Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen in het zieken huis opgenomen. Windhoos boven Oterleek ontwortelde ver schillende boomen. Het reconstructie-plan voor het LeidSche stadhuis. Door een wervelstorm bij Raalte zijn eenige boerderijen geteisterd. Te Amsterdam hebben communisten de ruiten van het R.K. Volksbondsgebouw in gegooid. Groot complot tegen de stad Nanking bij tijds ontdekt. De Duitsche verkiezingen Wat de Staats partij wil. Na den moordaanslag op Rusteika wordt Woldemaras strenger bewaakt. Barometerstand 9 uur v.m. 765. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.35 en overmorgen om 8.33 uur. onderzoek ingesteld langs de noordelijke, Azia tische kust en de Nieuw-Siberië-eilanden, terwijl in Mei 1899 dr. Nathorst een expeditie leidde, die in Oost-Groenland een onderzoek instelde. Zoo nu en dan trok het lot van Andrée en zijn makkers weer de aandacht als boeien aanspoelden, die door de luchtvaarders wa ren uitgeworpen, om mededeelingen te doen, De eerste twee boeien bevatten mededeelin gen van weinig beteekenis, daar zij reeds den eersten dag waren uitgeworpen, later gevonden boeien bevatten geen enkel be richt. De ontdekking van dr. Horn's expedi tie heeft thans eindelijk volkomen klaarheid in dit Noordpool-drama gebracht. De eerste electr. treinen naar Zaandam Naar wij vernemen, zullen in den loop van de volgende week de eerste eleo- trische treinen in Zaandam arriveeren. Naar wij vernemen heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen ook op de oud-gepensionneerden van de Spoorwegen van toepassing verklaard de regeling die door de oud-gepensionneerden van het Rijk van kracht is geworden door den algemee- nen Maatregel van bestuur van 22 Juli 1930 staatsblad no. 337. Opgenomen in een ziekenhuis Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, bisschop van Roermond, is op advies van zijn huisarts voor eenige dagen ter observatie in het St» Joseph-ziekenhuis te Heerlen opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1