Stadsnieuws PIJLTJES TWEEDE BLAD ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1930 BLADZIJDE 1 Mr. J. D. Pasteur Corruptie-schandaal ELCK WAT WILS TREKJES RECHTSZAKEN Vrijgesproken Derde aanbieding van giroquitanties Een grootvorstin verdwenen Overreden Een luidspreker, die ais politieagent dienst doet Groote belangstelling GEMENGD NIEUWS Het onweder van Donderdagavond Inbraak te lieerenveen Rijkspolitie en Mond- en Klauwzeer Auto met krulstaarten neemt een bad Begrafenis Mr. J D. Pasteur Begrafenis Mr. J. D. Pasteur Het stadsbestuur van New-York er in betrokken Auto in de sloot KUNST EN KENNIS Kernbij! gevonden De muziekauteursrechten a. n. De autobussen Het is nu alweer eenige jaren gele den, dat wij in Haarlem, naast de trams, autobussen hebben loopen. Erg gelukkig zijn we er niet mede geweest. Eerst is het een eindeloos gesukkel ge weest met de diensten. Men schijnt nu ten minste te begrijpen, dat een eerste eisch om een tram- of autodienst te doen slagen is, dat hij op tijd en regel matig loopt. Maar het geconfereer met de Directie der autobussen over de arbeidsvoorwaarden van het personeel is nimmer van de lucht geweest. De directie schijnt het overleg met de organisaties nog van den grond af te moeten leeren en de slechtste tijd in dit opzicht van de N. Z. H. T. M. gaf vlotter onderhandelingen dan nu met de Brockway mogelijk zijn. Wij kunnen dan ook nog niet inzien, dat het niet beter zou geweest zijn, ook de exploita tie van de autobussen maar in handen van de N. Z. H. T. M. te laten. is, staan verschillende bezoekers het eerste oógenblik wat verbluft; toch is het hier eenvoudig een luidspreker, die met een apparaat, een z,g. „electrisch oog" in ver binding staat. Zoodra een bezoeker, zonder dat hij het zelf bemerkt, door een lichtstraal gaat, die door dit „oog" gecontroleerd wordt, klinkt de luidspreker. Men wil nu dergelijke apparaten ook als schrilc-aanjagend middel gebruiken voor inbrekers, die b.v. door een luid „Handen op!" opgeschrikt zouden kunnen worden, terwijl tegelijkertijd door een electrisch signaal hun aanwezigheid aangekondigd zou worden. De fabrikant A. T. te Leiden, die de vorige week voor het kantongerecht aldaar heeft terecht gestaan, omdat hij zijn auto tusschen een militaire colonne zou hebben geplaatst, is door den plaatsvervangend kantonrechter mr. W. de Clercq, vrijgesproken. Bij wijze van proef Gebruikers van den giroquiiantiedienst hebben het meermalen als een bezwaar gevoeld dat quitanties, welke bij tweede aanbieding betaalbaar worden gesteld bij een bank, door den postdienst niet voor een derde maal worden aangeboden, doch terug gezonden worden aan den bewaargever. Ter tegemoetkoming aan dit bezwaar zal een proef worden genomen om giroquitan ties, welke bij tweede aanbieding betaalbaar worden gesteld bij een bankier of kassier ter plaatse, aldaar nog voor een derden keer aan te bieden. Deze aanbieding ge schiedt op den werkdag, c.q. invorderings dag, volgende op die der tweede aanbie ding. Voor zoover noodig wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze proef niet van toe passing is op gewone postquitanties, voor welke deze handelwijze ook minder reden van bestaan heeft, wijl deze meestal klei nere bedragen betreffen. 4-jarig kind gedood Te Anderen (Dr.) is het 4-jarig zoontje van den heer J. Hilberts door een wipkar overreden en aan de bekomen verwondin gen overleden. Op het oogenblik, dat de bezoekers van een museum voor schoone kunsten in New- York, de lift verlaten, die hen in de exposi tie-zalen brengt, weerklinkt er een stem, die luid en duidelijk verzoekt, of de bezoe ker zijn handteekening in een daar liggend boek wil zetten. Daar er niemand te zien Anastasia Tschaikowsky, wier verblijf in Amerika niet langer toegestaan werd, is plotseling spoorloos verdwenen. Anastasia werd in geheel Europa en Amerika be kend door haar mededeeling, dat ze grootvorstin Anastasia van Rusland en dochter van tzaar Nicolaas II zou zijn Op de Algemeene Begraafplaats te Heem stede vond gistermiddag de teraardebestel ling plaats van den president van de Haar- lemsche Rechtbank, Mr. J. D. Pasteur, sinds 1905 aan deze rechtbank verbonden, waar van de laatste twee jaar als president. De belangstelling, vooral van de zijde van rechterlijke autoriteiten, was zeer groot. Ook waren vele oud-rechters op de begraafplaats aanwezig en besturen en colleges van veree- nigingen, waarvan mr. Pasteur deel uit maakte. Wij merkten o.a. op den vice-president van de Haarlemsche Rechtbank, mr. G. Sluis, de Haarlemsche Balie met haar deken, mr. A. H. J. Merens, personeel der Griffie, Mr. J. L. M.*Meckmann, rechter in de Amsterdam- sche Rechtbank, het College van Regenten over de Gevangenissen, waarvan de overlede ne regent-secretaris was, den directeur van het Huis van Bewaring, den heer D. B. Siliakus, den heer E. Cousijn, directeur van de Haarlemsche Strafgevangenis, het bestuur van de Sociëteit „Trou moet Blijcken", waarvan de overledene prins was, het bestuur van de Haarlemsche Bachvereeniging, idem van de Nederlandsche Vereeniging tot be strijding van den Woeker, den heer W. P. J. Overmeer, secretaris van den Reclassee- ringsraad, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, namens het gemeentebestuur van Haarlem, den heer E. H. Tenckinck, commissaris van politie en vele anderen. Toen allen in de aula waren, nam allereerst het woord de vice-president, mr. G. Sluis. „De man, dien wij heden naar zijn laat ste rustplaats vergezellen, zal te Haarlem in breeden kring worden betreurd en niet het minst door de Haarlemsche Rechtbank", zoo begon mr. Sluis. En als rechter van instructie èn als po- litie-rechter, voor welk ambt hij zoo bijzon der geschikt was, heeft mr. Pasteur zich doen kennen als een bekwaam, humaan en tactvol mensch. Met zijn grooten werklust heeft hij tijd gevonden, bovendien zich nut tig te maken in andere colleges. Bovenal, aldus spr., gaan onze gedachten uit naar de voortreffelijke eigenschappen van den overledene als mensch, eenvoudig en be minnelijk in den omgang, eerlijk- en op rechtheid en trouw. Fijngevoelig als hij was, zou hij nooit iemand kwetsen door een on beraden of hard woord. Ook zijn omgang met de leden van de rechtbank was harte lijk, voor de jongeren was hij een vaderlijke vriend. Het was voor den spreker moeilijk, woor den van troost te vinden, want het verlies is buitengewoon groot, en het zou, volgens hem voor mr. Pasteur's diepgetroffen wedu we 'n troostende gedachte zijn, de geheele Haarlemsche Rechtbank hier diep te zien be treuren het heengaan van haar president, wiens herinnering als aan een beminnelijk, humaan en rechtvaardig president immer zou blijven voortbestaan en -die noode werd gemist. Namens rechtbank en griffie sprak hierna mr. Tj. Dijkstra, griffier, die zeide, dat allen zeer terneergeslagen waren over het verlies vaii mr. Pasteur, dien zij met hun beschei den taak hadden mogen dienen. Mr. Pasteur, zoo zeide de heer Dijkstra, trachtte altijd, hetzij door een vriendelijk woord, hetzü door een aardigen kwinkslag of gijn minzaam ge baar, iets mede te deelen van zijn zonnige natuur, die in hem leefde. Hij slaagde daarin altijd, omdat dit mededeelen rechtstreeks uit zijn hart kwam. Zijn nagedachtenis zou dan ook in hooge eere blijven. De Officier van Justitie, nu-. L. H. Roeters van Lennep, sprak namens het college van regenten over de strafgestichten. E>e omvang rijke taak van secretaris van dit college was altijd door mr. Pasteur vervuld met de hem eigen plichtsbetrachting en hij was een vraag baak voor de mede-leden. Ook de besturen van de gestichten konden zich in moeilijke gevallen met vertrouwen tot den secretaris wenden Zijn liefde ging uit naar de onge- lukkigen. Begaafd met een scherpen blik op menschen, wist hij het kaf van het koren te scheiden en menig bemoedigend en troost vol woord is door hem gesproken, dat een goede plaats gevonden heeft. Mr. W. G. Del Baere, kantonrechter, voer de het woord namens de Kamer van Toe zicht op de notarissen en candidaat-notaris- sen in den kring Haarlem. Door zijn groote werkkracht en plichtsbetrachting bestonden er voor mr. Pasteur spoedig na het aanvaar den van het voor hem vrijwel nieuwe werk als voorzitter geen geheimen meer. De hem toevertrouwde belangen van de notarissen in dit ressort werden, zoo kon deze spr. gerust zeggen, door hem altijd met de grootste on partijdigheid behartigd. Van zijn vele goede eigenschappen stonden er twee vooraan en wel de rechtvaardigheidszin en de waarheids liefde. Hij was altijd een voorbeeld, door zonder eenigen ophef zijn plicht te doen, ook wanneer die moeilijk was. Bovenal erkente lijk zou men hem blijven om de vriendschap, jarenlang ondervonden. Hierna voerde het woord nu*. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, namens het Haarlemsche Gemeentebestuur, die zeide, dat groote droef heid allen vervulde bij het verdwijnen van zoo'n besten burger. Een beste burger was mr. Pasteur; hij was bekend, geliefd en ge roemd bij eiken stand en eiken leeftijd en bij zijn heengaan, zoo wist spr., heeft hij niets dan vrienden achtergelaten. Als waarnemend burgemeester van Haar lem sprak hü zijn oprechte deelneming na mens het gemeentebestuur uit aan de nage laten betrekkingen en hij zeide, de weten schap mede te dragen, dat de overledene in gezegend aandenken zal blijven niet alleen van het bestuur der gemeente Haarlem, maar ook in dat harer inwoners. Ook in een andere kwaliteit sprak mr. Heerkens Thijssen. Als president van den Reclasseeringsraad heeft hij jarenlang mo gen samenwerken met dezen verdienstelijken magistraat, die in deze functie dikwijls des kundige adviezen wist te geven, die tot ge volg hadden, dat menschen een anderen weg kozen in de maatschappij. Hij wist, dat zijn woord kracht had en zijn deskundig oordeel op hoogen prijs werd gesteld. „Hij was een rechtschapen man", deze woorden zouden, volgens spr., gegrift moeten worden in het gemoed van hen, die hem lief gehad en geëerd hebben. Namens de Haariemsche Balie sprak hier na nog mr. H. A. J. Merens, die haar leed met het verlies betuigde en mr. Pasteur's kermis met de maatschappelijke verhoudin gen schetste. Hij was in den zuiversten zin van het woord Advocatus, iemand van wien vertrouwen uitging. De overledene was voor de Balie een bijzonder mensch, van wien het moeilijk valt afscheid te nemen. Ten slotte spraken nog de heer Vincent Loosjes namens de Sociëteit „Trou moet Blijcken" en een lid van het bestuur van de afdeeling Haarlem van de Vereeniging tot bestrijding van den Woeker. Een indrukwekkend oogenblk was het daarna, toen een van mr. Pasteur's beste vrienden, de 83-jarige Ch. J. Platering Sr., een bloem op de lijkbaar neerlegde. Bij de groeve dankte een neef van den overledene voor de betuigde deelneming. Eten groot aantal kransen dekte de baar. Een bekend theehuis bij Dwingelo afgebrand Donderdagavond sloeg tijdens een hevig onweer de bliksem in de villa annex thee huis en boerderij „Oldenhut" te Dwingelo. bewoond door J. Wemmenhove Rzn. Dit theehuis is zeer bekend bij de velen, die de bosschen te Dwingelo bezoeken. Het voor gedeelte van het perceel is grootendeels blijven staan; het achterhuis, bestaande uit een kapitale schuur, waarin een groote voorraad hooi, stroo en koren was opgesta peld, verbrandde. Ook kwam eenig vee in de vlammen om. De dader (s) niet te vinden Gisternacht is ingebroken in de woning van den predikant Winkel te Heerenveen Het huis was onbewoond, wijl de familie op reis is. De dader of daders zijn aan de achterzijde het huis binnengedrongen en hebben het geheele gebouw doorzocht. De kasten zijn opengebroken en 's morgens lag alles overhoop. Wat vermist wordt, kon door afwezigheid van de familie nog niet vastgesteld worden. Van dader of daders geen spoor. Door de directie van Oud-Bussem is een klacht ingediend tegen den rijksveldwachter K„ uit Naarden, wegens het niet in acht ne men van de voorgeschreven maatregelen bij het binnentreden en verlaten van de quaran taine stal, waarin zich beesten bevonden, die waren aangegeven als lijdende aan mond- en klauwzeer. Bovendien had de veldwachter zich niet tot de directie gewend om toegang te verkrijgen, welke maatregel noodig is met het oog op besmettingsgevaar, doch zich deze met geweld verschaft. Twee personen licht gewond Op den Hoogen Schielandschen Zeedijk tusschen Moordrecht en Gouda, naby de R. K. Kerk onder Moordrecht, reed in de richting Moordrecht een zware met 18 var kens beladen vrachtauto van den vrachtrij der E. Lafeber van de Houtmansgracht te Gouda. Van denzelfden kant naderde een personenauto en daarachter kwam een door den 26-jarigen B. van Vliet bestuur autobus van den dienst GoudaMoercapelle. Deze Gistermiddag werd op de Algmeene Begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen mr. J. D. Pasteur, president der Haarlemsche recht bank. Hierboven een foto bij het uitdragen van het stoffeiyk overschot uit de aula. laatste wagen haalde bU het passeeren te vroeg naar het midden op, waardoor het achtergedeelte van de bus tegen de voor zijde van den vrachtauto reed. De chauffeur van het vrachtvoertuig raakte door den schok zijn macht over het stuur kwijt, het geen tot gevolg had dat de wagen van den steilen dijk tuimelde. De auto sloeg eenige malen over den kop en kwam, na een val van ongeveer 20 meter rechtop in een vier meter breede, onder aan den dijk loopende sloot terecht. De twee inzittenden, de chauf feur N. Lafeber en de monteur P. Gtali, bei den uit Gouda, maakten de buiteling mede en verdwenen eveneens in het water. Direct schoten eenige jongens toe en zy slaagden er in de drenkelingen te redden, zy waren door glasscherven van de gebroken voorruit bloedend verwond aan armen en handen, doch bleken er zooals de spoedig aanwe zige dr. P. Westendorp uit Moordrecht vast stelde overigens goed te zün afgekomen. De gewonden werden ter plaatse van droge kleeren voorzien en zijn daarna naar Gouda gebracht. Van de varkens vloog een gedeelte tijdens den val uit den auto terwyi de rest in het water terecht kwam. Eén der krulstaarten verdronk. Gouverneur Roosevelt heeft gelast een on derzoek in te stellen naar de corruptie by de justitie in de stad New York. Dit onderzoek schynt steeds grooteren om vang te zullen aannemen. Het corruptie schandaal in het geval van den politierech ter Ewald, die thans van zijn ambt is ont heven, zal waarschyniyk nog in de schaduw worden gesteld door hetgeen voor de deur staat. De republikeinsche minderheid in den ge meenteraad heeft gouverneur Roosevelt ver zocht, het onderzoek uit te breiden tot den burgemeester en het geheele democratische stadsbestuur. Voorts verlangt deze minder heid een onderzoek naar de talrijke financi- eele schandalen, het misbruik, dat gemaakt is by het bekleeden van openbare ambten enz. Burgemeester Walker van zy'n kant heeft deze aanvallen niet onbeantwoord gelaten. Hü verklaarde dat hy een dergeiyk onder zoek goedkeurt, doch ontkent alle inge brachte beschuldigingen en verklaart dat men met een campagne der republikeinen te doen heeft, om daaruit voordeelen te slaan by de a.s. verkiezingen. Desniettegenstaande schynt met hetgeen reeds aan het licht is gekomen, de toestand van het New Yorksch gemeentebestuur niet benüdenswaardig en is het niet onmogeiyk, dat deze zaak zich tot een nationaal schan daal zal ontwikkelen. Vier licht gewonden Gistermiddag om half vier passeerden te Sloten op den Nieuwen Weg aan de Haar lemmermeer twee luxe auto's elkaar. Van de anderen kant kwam eveneens een luxe auto aangereden, die het passeeren belemmerde. De auto van den heer Van der Bergh uit Groningen reed hierdoor in den sloot. De heer Van der Bergh en drie inzittende dames bekwamen lichte verwondingen. Dr. Ten Kate van Haarlemmermeer verleende de eerste hulp, waarna de gewonde personen naar fa milie te Amsterdam werden overgebracht; De auto is beschadigd. De auto die dit ongeval veroorzaakte, reed snel door, doch het nummer kon genoteerd worden. Te Oosterwolde is gevonden in de heide onder Haule een z.g. kernbijl, de voorlooper van onze geslepen steenen bijlen uit het neolithicum. De kernbyien vertegenwoordigen een oude re periode voor Frankrijk. Het „campignien" voor Duitschland, de „hjoecken moeddinger- cultuur" in het noorden van ons land was tot dusverre (behalve een vrijwel analoog ty pe door prof. Holwerda in een Drouwener hunebed gevonden) de kernbyl niet bekend. Wel waren nu in de laatste jaren onze hei develden meer rationeel nagespeurd. Onder Bakkeveen is een fragment van een dergelük wapen gevonden en onder Elsloo een minia tuur kernbyitje, dat als votiefsteentje of amulet moet worden aangemerkt. Een adres van den Bond van Gemengde Zangvereenigingen. Het Bestuur van den Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Nederland heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin naar aanleiding van het aanhangige wetsontwerp tot wijziging van de Auteurs wet van 1922, er op aangedrongen wordt, dit wetsontwerp aan te nemen, waardoor de inning vanauteursrechten uitsluitend zou worden toegestaan aan een bureau, dat van staatswege zal worden gecontroleerd. Mocht de Kamer een wüziging van de auteurswet niet noodig achten, dan bepleit adressant het nemen van maatregelen, die leiden tot het toevertrouwen van de inning hier te lande van auteursrecht aan één nationale organisatie onder een Nederlandsche direc tie, onder toezicht van regeeringswege of van een door de regeerign in te stellen Com missie van Toezicht. Groep van familie, autoriteiten en belangstellenden, die de laatste eer bewezen aan den overleden president van de Haarlemsche Rechtbank, Mr. J. D. Pasteur, PATER SERVATIUS „Als ik dood ga dan lees je 't in de krantgelegenheid om je te schrijven of te latten schryven dat 'k ziek ben, krijg ik nietik ben er ineens uit Dat was z'n afscheid toen ik hem 'n paar jaar geleden bezocht in Breda. Uitwendig was z'n figuur nog forseh en tot veel in staat. Maar van binnen smeulde de lont, die naar 't hart lieplangzaam, maar onverbidde- T' zeker vrat de vonk zich de weg't was een kwestie van tüd "X een dozijn brieven ongeveer zal 'k nadien van hem ontvangen hebbeneen van de laatste was 'n kinderlijk-enthou siast bericht over 'n schitterend geslaagde opvoering van z'n jongensstuk: „Per vlieg machine naar Droomland"met de me dedeeling, dat hij weer met plannen rond liep voor iets anders „Droomland" is 't laatste werk geble ven 't Land van zijn droomen is nu z'n deel gewordenwant heel z'n leven is een lange arbeidsdag geweest voor de Hemel Pater Servatius overleden. 'n Kort berichtje van Franciscaansche eenvoud. Er zijn geen lange artikelen verschenen in de bladen over wat hy deedze had den er kunnen zijnmaar hij zou 't zelf niet gewild hebben Hy heeft geen ridderorden gekregen hy was „maar" 'n bruine Capucyn op bloote voeten...— de „wereld" kende hem niet eens Er wordt geen grafmonument voor hem gebeiteld'n zwart houten kruis wijst de plek aan op 't kloosterkerkhof te Lange- weg Toch was z'n leven grooter dan van menigeen, die na z'n dood in boek en prent er standbeeld geëerd wordt. Hy was al drankbestrijder in de tyd, dat je er nog „op aangekeken werd" en bespot door menschen, die zich daar thans voor zouden schamen. Hy trok van stad naar dorp, van dorp naar gehucht, trotseerde elke weersgesteld heiden liet z'n geluid gaan over hon- ded, vyfhonderd of duizend hoofdenen z'n bezielend woord deed wonderen het bracht vrede, rust, geluk in niet te tellen gezinnen, waar de drank-duivel z'n verwoei:tingswerk als geslaagu beschouwde. Veel bittere woorden moest hy dulden Veel vijandige daden verdragen. Maar hij liet zich door niets en niemand remmen in z'n strijd tegen het drank misbruik en de gevolgen er van, die hij overal rondom zich van - nabij beleven moest in die dagen...... 'n tweede pater Mathew wilde hij wel zijn. Rust kende hij nieten als hy in z'n kleine cel 't eene vel papier na 't andere vol schreef, dan wist hij van tijd noch uur en de nacht verraste hem niet. Kinderlijk-enthousiast zei ik schreef hen me van z'n jongsteen laatste succes. JaPater Servatius was als 'n kind... En daarom begrepen velen hem niet. Er was eigenliefde in hemmaar het was de zelfgenoegzaamheid van 'n jongen, die iets moois heeft gemaakt en heel erg teleurgesteld is als z'n werk wordt afge keurd. Onder degenen, die wèl z'n werk, doch niet z'n persoon van nabij kenden, waren er, die hem aanmatigend vonden en nog meermaar 't kind in hem was zoo We zaten naast hem by de eerste op voering van z'n tooverspel: „De straf van de oude heks" te Bergen op Zoom. Hij sloeg zich op de knieën en klapte met de handen van uitgelatenheiden z'n lach was de lach der jeugd rondom hem Toen ontdekten we z'n kinderlyke voldoe ning over z'n werken al de vele nage lezen brieven, van vroeger, van later zeggen het ons: 'n groot kind in de gunstige be- teekenis. En hoe kon het eigenlyk anders? Driekwart van z'n leven was er voor de jeugd, voor de reine kinderzielen het moet hem weinig gekostv hebben kind met de kinderen te zijn. Hij had de jonge zielen van heel de we reld wel om zich heen willen verzamelen, om ze, met al de kracht die in hem was, te beschermen tegen 't opspattend vuil in woord, geschrift en tooneelwerk was hij de Engelbewaarder der Roomsche Jeugd... de zwoegende gids op 't moeilyke pad naar de volwassen leeftijden duizend wakkere degelijke huisvaders danken hem 'n eerlyk, gelukkig,- waarachtig-Katholiek gezinsleven. Pater Servatius schreef veel en velerlei tooneelistukken1de meeste waren be doeld vóór en te spelen dóór de jeugd z'n paedagogische kabouterstukken werden opgevoerd tot in de meest verlaten hoekjes van Nederland en Vlaanderengingen zelfs in andere talen de grenzen over Aanvankelijk werd z'n werk beheerscht door 'n drankbestrijdingstendenzeen tend' z, die we in onze dagen zouden moeten bestempelen met „overdryving, die schaadt". Maar in die dagen kon de drankellende niet schril, niet walgelyk genoeg worden voorgesteldze moest geteekend worden in huiveringwekkend-aangrypende beelden.. en niemand zal bij benadering kunnen zeg gen hoeveel heilzaam werk de drankweer- stukken van Tater Servatius hebben ver richt. 't Is best mogelyk, dat ze op sommi gen een averechtsche uitwerking hebben gehad, maar dat is welhaast van elk apostolaat te zeggen Zyn tooneelstukken vonden dikwijls honderd bewonderaars tegen honderd af- wyzers. Er zal moeilyk een tooneelschryver te noemen zijn, over wiens werk zoo uiteen loopend werd geoordeeld. Persoonlijk kunnen we niet met al z'n stukken „wegloopen". Dit zijn geen woorden tot iemand, die zich niet meer verdedigen kanwe heb ben 't hem bij z'n leven precies zoo gezegd... en dan was er weer z'n naïef-verwonderde glimlach, die vroeg: „waarom dan toch?" Hij begreep dat nietze waren en wer den toch overal met zooveel succes ge speeld We gingen er dan maar niet te diep op inwant we hadden toch ook eerbied voor z'n eerlyk-bedoeld werk, dat speciaal voor 't Katholieke volk geschreven was en zoovelen van dat volk tot betere menschen had gemaaktdat kan niemand tegen sprekende manier waaróp zal wel altyd 'n punt van besprekin. blijven. Maar als we eerlijk wille--' blijven, dan moeten we toch ook beginnen by 't begin... en 't er over eens zijn, dat het tooneel van 'n kwart eeuw geleden er anders uit zag dan dat van nu. En toen Pater Ser vatius z'n eerste „drama's" en „treurspelen" schreef (die we nu wellicht draken noe men), was hy ir zyn genre al héél modern... want wat er was op liefhebbery-gebied, dat moest het voor het meerendeel by de Servatius-stukken afleggen. Ik herinner me nog zeer goed, dat twintig jaar geleden 'n zeer ontwikkeld, bestudeerd persoon my vertelde, dat hy drie stukken van P. Ser vatius als 't ware in één adem had uitgelezen en ze prachtig vond... dezelfde man kijkt thans die stukken niet eens meer aan...... En zoo is 't toch per slot van rekening met alles. Hy was de volksschrijver, die geen studie had gemaakt van de tooneel-techniek naar 't klassieke voorbeeldhy was als dui zend anderen, die 't óók met de meest oprechte bedoelingen en heilige yver deden voor de goede zaak...... en óók veel goeds hebben gedaan aan zielen We mogen al honderd-uit praten over literaire waardewe weten drommels goed, dat we met 't kleine beetje „litera tuur op de planken" zelfs de gezonde honger niet kunnen stillen Hy wist het volk te grijpen, vast te hou denhij heeft van waniwlmoedigen stevige menschen gemaakthij heeft er velen een duw gegeven naar de Hemelen daar ging 't by Pater Servatius toch maar om. Maar de tyd ging veranderen En ta z'n schier koortsachtige yver voor het heil der zielen, heeft Pater Serva tius streng „tooneel-critisch" gesproken da.i die tijd langs zich heen laten gaan. Ik heb 't hem meermalen gezegd: „Beste Pater, Uw manier van schryven moet ver anderenik zeg dit niet alléénAn- deren, die 't heel wat beter weten dan ik, zeggen 't ookUw oude stijl, althans wat° de drama's betreft, past niet meer in onze tydwe moeten het volk een andere smaak te proeven gevenwe mos- ten het opkweeken voor 't betere „Och" schreef hij dan „ik word te oud om nog „beschaving" te gaan lee renlaat me maar gaan zoovoor die paar jaar, dat ik nog te leven heb." Z'n kwaal dwong hem tot 'n zittend levenmaar hy kon niet werkeloos biyvenen 't tooneelschryven was hem een behoefte geworden. Hij schreef door in z'n eigen verouderde trantweid nóg door velen bewonderd, maar moest ook veel critiek verdragenook van nen die maar dan óók weer in goede bedoeling voor de goede zaak vergaten, dat critiek nooit enkel breken, maar ook bouwen moet Hy schreef tot aan z'n dooddie ver wacht. werden toch nog zoo onver wachts kwam Z'n laatste werk was 'n spel vol jong leven en joiyt... 'n kinderstuk, dat in Kei- mond daverende zalen trok. waarin het gejuich en gelach der jonge toeschouwers tegen de muren spatte'n spel van leering ookde goede les in de lach en dóór de lach,Per vliegmachine naar Droomland"... nstuk, dat van verouderde schrijfwyze geen weet heeft'n werk als van een nieuw, tweede leven. En met dit laatste werk begon z'n reis naar de Goddelyke Comedie Pater ServatiusGe zult géén „gene rale repetitie" hebben noodig gehad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 5