1 f 3000.- f 750.- 1250.- f125.- f50.- f40.- S. D. A. P. en het Vlootplan m Oude man te Purmerend overreden BUftEAUX NA8SAULAAN 49 -•mm mm nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 25 AUGUSTUS 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17546 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL 01 43 ur. Jiff- C «te V 8 Ernstig ongeval te 't Zand De aardbeving in Italië 1404 slachtoffers Stille Oceaanvlieger Zuid-Afrik. Ministers naar Nederland De onderhandelingen met Gandhi Haagsche taxi-chauffeurs De „Tribune" in nood De gezondheidstoestand van Z. D. H. Mgr. Schrijnen DAADtfUC VOÖDLXXO AAHZiCIT LAftCTC DL-V!CCSIT1APKT^2f Het Eucharistisch Congres te Agram De moeilijkheden Auto-ongeval te Maastricht Aanranding te Halsteren Twee daders gearresteerd Ook de motorrijder ernstig gewond De verbreeding der boulevards te Zandvoort Ward Hermans en Kardinaal van Roey Knaapje te Rotterdam verdronken Voornaamste qKieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Het lijk van Andre De begrafenis Goede vangst door de politie van Lisse Een automobilist gesnord Pastoor L. Hasselbach t 7 I, Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. JbONnemENTEN: voor Haarlem en j^entschappen: per week 25 ct.; per artaa,I 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. ^onné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden °ögevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop jij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger 6 sociaal-democratische pers beroept ta?0*1 °P' dat er welhaast nimmer een v van partij en vakverbond met ^ediger instemming door de massa Partijgenooten is begroet, dan dat de thans op touw gezette actie tegen >01 v'ootplan. Handig wordt van het floopig werkplan van den Minister Defensie gebruik gemaakt, niet fh voor het voeren van een ontwa- jt 'ngspropaganda, maar ook voor een Jöaganda voor de S. D. A. P. De actie Jj d het vlootplan wordt zelfs zóó op sPits gedreven en gebruikt als mid~ door machtsvertoon indruk te dat een rustige zakelijke be dwing en bespreking van de voor- „len er door in het gedrang komt. vlo°tplan wordt misbruikt tot een op de Katholieke Staatspartij, jj' men ontziet zich niet den indruk ^ekke n, alsof het voorstel van minis- (u Meekers een gevolg is van een spe- k Katholieken eisch. Dat dit in strijd "let de feiten, behoeven we niet te Oogen. Het Katholiek program vraagt een orSanisa®;ie van leger en die beperkt is tot hetgeen nood- Jeffik is voor de handhaving van de lokaliteit en de verdediging der onaf- gelijkheid. In hoeverre hetgeen thans bevraagd wordt en voor de eerst- öeöde jaren noodig geacht, daaraan kan worden nagegaan, vrij en Jkjiankelijk en zeker niet onder in- 0e,i van de S. D. A. P. ^6Ze parti>' blaast in deze dagen hoog 3 tj(ff den toren en roept over een vloot- en 120 millioen die noodig zullen maar dat is alleen om de massa Verblinden, want de leiders weter. er- In rustiger sfeer, zooals in "Socialistische Gids", die meer voo; intellect in de roode partij bestemd dan voor de massa, schrijft de heer wa"da dan ook: „Kan nu, daar dit o%"lan niet in een wetsontwerp is "gelegd, maar slechts in een bijlage de Memorie van Toelichting is me- Z^deeld, de beslissing over den derden ^'Ser.en het Ned. Indische flottielje- H, ktuig als een op zich zelf staande j0fcien beschouwd, die tot geen verdere bindt of verplicht? Formeel 6 R o m e n wel. De Staten-Gene- i blijven vrij, ook als zij voor 1930 (0 dn aangevraagde 770.000.hebben bestaan, voor 1931 en de volgende 'teR <je verdere uitgaven, in het vloot- voorzien, te weigeren." "ar komt het nu juist op aan, want blijkt, dat de heele actie van 5' D. A. P. gaat tegen die 770.000. heer Albarda tracht nu wel te betoo- lj j1, dat die formeele vrijheid van geen ijj "ekenis is, maar dat is een zaak, waar ^Uitend zij over te oordeelen hebben, voor het toestaan van deze gelden ®"R stemmen en uit het Voorloopig j-klag blijkt maar al te duidelijk, dat J1 groot deel van deze leden en dat C Zonder twijfel de Katholieken niet V b°hden wil zijn. Zij wenschen voor i^hde jaren volledig hun vrijheid te I b°Uden en daarmede vervalt al wat de ontwapenaars wordt aangevoerd "*i het vlootplan, dat ze ons volk al willen voorstellen als een vloot- is echter nog een andere vraag te ij en en wel hoe de S. D. A. P. als i ""Rationale partij zelf staat tegenover L vlootplan. Men kan hier nu wel \i, roepen om ontwapening en het k '"eren van ieder bedrag voor de vloot, 0^" de vraag is wat geeft die partij bea"voor in de plaats, welke zekerheid j^kaat er dat wij door ontwapening k6®* ih een oorlog zullen worden be- gjfcen en hoe denken de partijge- oben daarover in andere landen? land verleent de meest krachtige tij1111 aan iedere poging ter gelijktij- en wederzij dsche vermindering van ^"Pening geheel overeenkomstig de j"3esnota van Benedictus XV en het -holiek program. In dit opzicht geven 14 Zelfs een voorbeeld, want niet één kjh geeft, niettegenstaande wij een en een zeemacht moeten hebben, q0 Geinig uit voor bewapening als Ns- V d- Jan het geheele staatsbudget geeft iaar Nederland 16.2 procent België 19.5 frankrijk 37.1 Zwitserland 24.6 Benemarken 17-2 Tsjecho-Slowakije 20.4 Voor de defensie. Alleen Finland is v 8 lager met 14 procent, maar daarbij men in aanmerking nemen, dat land een vrijwillige weermacht heeft sterkte van 100.000 man, die niets omdat deze zich oefent in vrijen J en zich ter beschikking van de re- ^Rg stelt. I Bp Noorwegen en Denemarken na, is Keen land van Europa de bevolking fèvolge van den dienstplicht zoo wei- "tig nig onttrokken aan de productie als in Nederland. Er zijn op het gebied van de bewapening tal van cijfers te geven, waardoor voor goedwillenden kan wor den aangetoond dat Nederland, wat be treft de offers voor de defensie, ge rekend mag worden tot de landen, die daarvoor het minste geven. Wij zijn een rustig volk, dat zich niet laat opzweepen tot deelname aan een wedloop in bewa pening. Wij hechten echter niet te zeer aan cijfers, omdat deze veel te veel ge legenheid bieden tot bestrijding en bovendien als vergelijkingsmateriaal nooit nauwkeurig kunnen zijn, omdat de defensiebegrootingen overal verschillend zijn ingericht; al voegen we daar direct aan toe, dat de Nederlandsche defensie- begrooting, waarop pensioenen van tal van diensten voorkomen, die slechts in verwijderd verband staan met de weer macht, in dit opzicht voor vergelijking voor de ontwapenaars zeker niet voor- deelig is. Liever stellen wij daarom eens enkele niet te weerspreken feiten van partij- genooten der Nederlandsche ontwape naars tegenover hun actie tegen het vlootplan. Laat „Het Volk" maar eens afdrukken het artikel van het lid der Labourpartij in Engeland Kenworthy, waarin hij schrijft over het bewape ningsschandaal aldaar. Men kan het vinden in de Socialist van 18 Juli. Hij schrijft daar: „Bij de laatste alge- meene verkiezingen werd geen punt van de officieele Labourpolitiek met zooveel eenstemmigheid door de partij onder steund als de vermindering van de be wapening. Gedurende vier jaren van op positie was de parlementaire fractie te keer gegaan tegen de verkwisting dor conservatieven, speciaal op het gebied van den aanbouw van nieuwe oorlogs schepen. Gedurende de verkiezings-cam- pagne werd door de leden van het hui dige kabinet nauwelijks een redevoering gehouden, die niet een welsprekende passage bevatte, waarin vermindering der bewapening werd bepleit." Op grond daarvan, zoo verklaart dit parlementslid, kreeg de partij den steun van duizenden en nu wijst hij op het resultaat. Met uitzondering van één klasse van schepen, de onderzeeërs, kwam de Ar- beidersregeering, na het tot stand komen van de Vlootovereenkomst, met een pro gram voor den aanbouw van oorlogs schepen, grooter dan de programma's van de conservatieven voor de jaren 1926, 1927 en 1928. De arbeidersregeering in Engeland, die de verkiezing won onder de leuze vermindering van bewapening, stelde voor: 1929 1930 2 kruisers 3 kruisers 10 torpedojagers 9 torpedojagers 5 onderzeebooten 3 onderzeebooten Voor ons land is dat een waarschu wing en zeker voor hen, die in deze dagen van felle actie neiging voelen op komen om steun te verleenen aan de S. D. A. P. Niet slechts Engeland bewijst de mis leiding met de leuze, maar ook Dene marken. Daar heeft de S. D. A. P. de macht en triomfantelijk werd aange kondigd dat dit land ging ontwapenen. Tot heden is er niets gebeurd, maar wat erger is, bij onderzoek bleek, dat de ont wapenaars niet kwamen met verminde ring, maar met een voorstel tot ver meerdering en versterking van de vloot. Te Genève was het de sociaal-demo craat Paul Boncour die aan de ontwa peningsconferentie de grootste moeilijk heden in den weg legde, waardoor daar tot heden evenmin iets bereikt werd. In Tsjecho-Slowakije, om niet steeds met België en Frankrijk aan te komer maken de sociaal-democraten deel uit van de regeering. Aan ontwapening wordt niet gedacht. Zij handhaven er een eerste-oefeningstijd van 18 maan den, stemmen voor de defensie-credie- ten en zijn alleen voor ontwapening als Rusland het voorbeeld geeft, al voeren zij ook evenals in Engeland propaganda met de leuze. De s. D. A. P. voert hier actie tegen hetgeen de regeering aanvraagt voor de vloot, waarvoor zij geen geld wil geven. Hierbij is het echter alleen te doen om de macht, want heeft zij deze eenmaal en wordt zij gedwongen verantwoorde lijkheid te dragen dan zal men hier Ifotzelfde zien gebeuren als in andere landen, waar de S. D. A. p. aan de re geering deelneemt. Wij achten ons volk te nuchter om dit spel niet te doorzien en daarom vertrouwen we er op dat geen steun aan die actie zal worden verleend. Jongeman door melkauto aangereden Zondagmiddag is de 21-jarige wielrijder A. Bakker op den dijk onder de gemeente Callantsoog door een hem achterop rijdende melkauto gegrepen en van zijn rijwiel ge slingerd. De jongeman werd bewusteloos op genomen. Hij is na voorloopig verbonden te zijn naar de ouderlijke woning vervoerd. Volgens de jongste officieele opgave be draagt het aantal slachtoffers van de aard- bevingscatastrophe in Zuid-Italië op 2 Juli j.l 1404 personen. In totaal werden 677 mannelijke en 716 vrouwelijke lijken geïdentificeerd, terwijl de identiteit van 11 slachtoffers tot dusver nog niet konden worden vastgesteld. Dezer dagen is de Duitsche vlieger Von Gronau feitelijk in alle stilte gestart voor een Oceaanvlucht. Niemand dacht daaraan, toen plotseling het bericht kwam, dat deze vlieger op IJsland geland was. En thans bericht Wolff, dat hij van daar weer ver trokken is en gistermiddag om half vier te Ivigtut op Groenland is geland. Von Gronau in Nieuw-Schotland Zaterdagmiddag 2 uur is de Duitsche vlie ger von Gronau, die Vrijdagmiddag 3.30 uur aldaar, komende van Reykjavik op IJsland, geland was, te Ivigtut (Groenland) opgeste gen ten einde zijn vlucht naar Amerika voort te zetten. Het s.s. „Baynain" in de Hudson Baai ving later draadlooze berichten van het vliegveld op, waarin von Gronau en zijn metgezel Zim- mer mededeelden, dat zij des avonds te Cart- v/right (Labrador) hoopten te landen. Het radio-station te Belle Isle meldde ech ter hedenochtend, dat von Gronau's toestel omstreeks 9 uur reeds was waargenomen te Battle Harbour en Point Amour (ten Zuiden van Cartwright aan de kust van Labra dor). Boven Belle Isle hing een dichte mist. Te Halifax heeft men toebereidselen ge troffen voor een eventueele tusschenlanding als het toestel verder gaat naar New York, waar den vliegers de gebruikelijke geestdrif tige ontvangst wacht. Nader wordt gemeld, dat Von Gronau om 13 uur 45 (Am. tijd) op het Queensport- vliegveld te Guysborough (Nieuw-Sehotland) is geland. Ontvangst op het Loo Naar het Corr. Bur. meldt, zullen tijdens hun tweedaagsch verblijf hier te lande in de eerste dagen van September e.k. de' heeren Hertzog, eerste-minister en Havenga, minis ter van Financiën van de Zuid-Afrikaan- sche Unie door H. M. de Koningin op het Loo ontvangen worden. Is overeenstemming bereikt? Naar uit Simla wordt gemeld, zijn de onderhandelingen met Gandhi thans in een beslissend stadium getreden. Er zou over eenstemming bereikt zijn, maar de voor waarden, waarop deze zou berusten, zouden nog geheim gehouden worden. In ieder geval is echter reeds bekend, dat Gandhi nog niet heeft toegestemd in de onvoor waardelijke stopzetting van de actie van burgerlijke ongehoorzaamheid en van lijde lijk verzet, wat door de regeering geëischt wordt. De stakers en de burgemeester. Op verzoek van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft de burgemeester, mr. J. A. ,N. Pat ij n de directie van de A. T. A. M. verzocht om met vertegenwoordi gers van den Centralen Bond een onderhoud te hebben in zijn kamer in het stadhuis, Maandag a.s. des nam. om 3 uur. Hiervan is eveneens kennis gegeven aan de bestu ren der R.K. en Prot. chr. bonden. De A. T. A. M.-directie heeft de uitnoo- diging aanvaard. Voor de zooveclste maal Het Volk ontving inzage van een circu laire van het partij-secretariaat der C.P.H., waaruit blijkt, dat de „Tribune" een schuld van 1400 van het „postabonnement" (porto-kosten waarschijnlijk) had en de loonen van het personeel gedeeltelijk zijn ingehouden om deze schuld te voldoen „ten einde het stopzetten van de krant" te voor komen. Vier weken na de eerste circulaire was echter pas 197.64 van de 1400 bij eengekomen en het groote meerendeel der partij-afdeelingen had niets van zich laten hooren. Alle hoop op volledig herstel Naar wij van officieele zijde vernemen, is de toestand van Z. D. H. Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond, zeer bevredigend. Het klinisch onderzoek, dat nog wordt voort gezet, geeft alle hoop op een spoedig en volledig herstel. terx-arrr* Wij hebben reeds verschillende bijzonderheden medegedeeld over het ontwerp voor het nieuwe Raadhuis te Leiden. Hierboven geven wij een teekening. Men herinnert zich hoe bij het Eucharis tisch Congres te Agram, dat van 14 tot en met 17 Augustus werd gehouden, Zaterdag j.l. een ernstig ongeluk plaats vond. Tijdens een vuurwerk werden 3 personen gedood en werden er 140 personen gewond, doordat een goederentrein op een op den spoordijk sa mengepakte menigte inreed. Een daarbij aansluitend V. D.-bericht maakte er melding van hoe de politie na af loop van het vuurwerk op de zich naar den uitgang verdringende menigte in sloeg met gummis tokken. Een correspondentie aan de Katholieke Weensche „Reichspost" laat op deze gebeur tenissen een zeer eigenaardig licht vallén. In verband met het Eucharistisch Congres te Agram aldus het blad had in Bel grado de vrees post gevat dat de massa bijeenkomst van vele duizenden Kroaten uit alle Kroatische provincies en uit het buiten land niet slechts tot een groote solidariteits- demonstratie van het Kroatendom, maar ook tot buitensporigheden, vijandig aan het be staande regiem, aanleiding zou geven. Van daar dat de politie reeds eenige dagen vóór den aanvang van het Congres een harer be ruchte razzias uitvoerde. Meer dan 1000 gendarmen uit het heele koninkrijk werden in de Kroatische hoofdstad geconcentreerd en bovendien was een buitengewoon groot aantal geheime agenten op de been gebracht. De nerveuze stemming bij de overheden steeg aanzienlijk toen op 7 Augustus de eer ste groep Amerikaansche Kroaten door een verscheidene duizenden koppen tellende me nigte onder het zingen van Kroatische vrij heidsliederen werd ontvangen. Daarom wer den verdere feestelijke ontvangsten van bui- tenlandsche delegaties verboden. Vlak vóór het begin van het congres werd nogmaals een razzia uitgevoerd, waarbij wederom per sonen in hechtenis werden genomen. Bij een der klopjachten op den dag vóór het congres ontwikkelde zich in den omtrek van Agram een schietpartij tusschen Kroaten en enkele politiemannen, die zich in hinderlaag hadden gelegd. Aan beide zijden vielen er dooden en gewonden. Het politie-rapport sprak echter slechts van één doodgeschoten en een gewonden communist, „wier identiteit niet kon worden vastgesteld." Gedurende de drie congresdagen had het garnizoen van Agram consigne om scherpe patronen uit te deelen. Op deze dagen zag men geen enkel troepofficier op straat, daar deze voortdurend bij hun afdeeiingen aanwe zig moesten zijn. Het groote ongeluk bij het vuurwerk is dan ook slechts een gevolg van het feit dat de massale politie-macht niet werd aangewend om het publiek te beveili gen, maar uitsluitend gereed werd gehou den om een oproer in de kiem te smoren. Ondanks alle moeilijkheden waren meer dan 100.000 Kroaten op het Eucharistisch Congres tegenwoordig. De straten boden op deze dagen het kleurenrijk beeld der schilder achtige nationale drachten. Tegen de 50.000 menschen namen aan de processie deel. Een tweemaal zoo groot aantal keek toe van uit de vensters of langs den kant van den weg. Bijzonder opvallend was, dat de huizen wel met katholieke emblemen, tapijten en bloe men waren versierd, maar geen vlaggentooi droegen. De Kroatische vlaggen zijn, sedert de proclamatie der dictatuur, verboden, en de Joego-Slavische vlag wilde niemand liij- schen. De overgroote meerderheid der con gressisten droeg echter kokarden in de Kroa- titche kleuren. Na de H. Mis in de open lucht op het Jellacicplein zong de ontzaglijke menschen- menigte de Kroatische hymme, en na de processie weerklonken uit duizenden kelen de vrijheidsliederen: „Nog is Kroatië niet ver loren" en „God en de Kroaten." De bladen van Belgrado schreven dat het congres „naar het uiterlijk te oordeelen niet bevredigend was geweest." Zeer terecht laat de correspondent van de „Reichspost" hierop volgen: „Dit geldt na tuurlijk alleen vanuit Belgrado's oogpunt be schouwd." Immers de Joego-Slavische regeering vreest de katholieke krachten zoozeer, dat zij zich zelfs niet kon voorstellen, dat een Eucharis tisch Congres iets anders zou kunnen zijn dan een voorwendsel tot politieke demon straties. Naast de Servische politie-verhooren en be straffingen, die in het buitenland berucht zijn geworden, zal men ook dit optreden in het buitenland niet anders kunnen doen dan laken. De 39-jarige G. J. B. uit Smeermaas werd Zaterdag achter het stuur onwel en reed tegen een boom op. Zijn auto werd totaal versplinterd. Hedenmorgen was het bewust zijn van den man nog niet teruggekeerd. Vrijdagavond omstreeks acht uur, toen de heer S. in gezelschap van een meisje aan het wandelen was in de bosschen bij de ge meente Halsteren, werden zij plotseling door twee mannen overvallen. Er ontstond een hevig gevecht, doch de heer S. moest het onderspit delven en werd bewusteloos gesla gen, aldus het N. v. d. D. Ofschoon het meisje zich uit alle macht verweerde, gelukte het den onverlaten, niet nader te noemen han delingen met haar te plegen. Toen eenige personen, gewaarschuwd door het hulpgeroep, kwamen toesnellen, namen de kerels de vlucht en slaagden er in te ontkomen. De heer S. was zoodanig toege takeld, dat hij een uur later nog buiten ken nis was. Gisteren in den namiddag werden de ver moedelijke daders, v. T. en K. uit de Lepel straat, door de marechaussee te Bergen op Zoem gearresteerd. Nader vernemen wij, dat zij thans een volledige bekentenis hebben afgelegd. Gisteravond is te Ilpendam by café „de Zwaluw" de motorrijder de G. uit Ilpendam tegen een 70-jarigen inwoner dezer ge meente opgereden. De oude man sloeg neer. Hij kreeg een hersenschudding en brak beide beenen. De motorrijder, die ook kwam te vallen kreeg een lichte hersenschudding en liep vele wonden op. Beiden zyn ter verple ging naar de St. Liduina-stichting te Pur merend overgebracht. De toestand van den ouden man was hedenmorgen zeer ernstig. Een leening van f 450.000 Aan den Raad der gemeente Zandvoort wordt voorgesteld, een geldleening aan te gaar, van f 450.000. Voor de verbreeding van de Boulevards is noodig f 100.000 waarvan 'n gedeelte van f 40.000 afgelost zal moeten worden in 25 jaren en f 60.000 in 40 jaren. Voor het prise d'eau moet geleend worden f 67.000. Voor de verbetering van de Bijzon dere School aan de Brederodestraat f 1207.50, voor den gashouder nog f 24.000, voor de bewaarschool aan de Heerenstraat f 50.000, voor aankoop watermeters f 25.000, voor den bouw van het gymnastieklokaal bij de Wilhelminaschool f25.000, voor de uitbreiding van het Duizennet op Plan Noord f20.000, voor het verleenen van hy potheek f 19.625, voor het koopen Van een woning op Plan Noord f2900. Verder heeft de gemeente nog twee geld- leeningen, waarvoor 5 pCt. rente betaald moet worden. Dit kapitaal is pro resto ook nog groot byna f 100.000. Voorgesteld wordt, deze leeningen 2 Dec. a.s. af te lossen. Het conflict bijgelegd Het conflict tusschen kardinaal Van Roey. aartsbisschop van Mechelen, en den Vlaamsch-nationalistischen afgevaardigde Ward Hermans, is thans door een schrifte lijke verklaring van laatstgenoemde bijgelegd. De aartsbisschop heeft hiermede genoegen genomen. Zooals men zich zal herinneren had Ward Hermans, een herderlijk schrijven, waarin de bisschoppen verklaarden dat alleen België het ware vaderland der Vlaamsche katholieken was, scherp gecritiseerd. In „De Schelde" publiceert hij thans de volgende verklaring: „Als kind der Katholieke Kerk en in er kenning van het geestelijk gezag, herroep ik al de oneerbiedige uitlatingen over den laat- sten herderlijken brief, voorkomende in mijn artikel van 15 Juli j.l., in „De Schelde." Te Rotterdam is een knaapje bij het spelen in De Maas gevallen. Men heeft het lijkje nog niet kunnen vinden. Het Poolsche kabinet is afgetreden. Pil- soedski moet een nieuwe regeering vormen. De stakingen in Noord-Frankrijk duren onveranderd voort. Muiterij in Peru. De regeering neemt maatregelen. :iet conflict tusschen Kardinaal van Roey Ward Hermans is bijgelegd. ■Je aanslag op Rusteika 19 personen in hechtenis. Het memorandum van Briand zal waar schijnlijk 8 September te Genève in bespra king komen. Barometerstand 9 uur v.m.: 772. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten mosgen worden opgestoken om: 8.31 uur. Hoogste Barometerstand 771.7 m. M. te Frankfort. Laagste barometerstand 752.5 m. M. te Nordöjau. Verwachting: Zwakke tot matigen, Westelijke tot Zul» delijken wind. Aanvankelijk licht tot half bewolkt. La ter toenemende bewolking. Aanvankelijk droog. Later toenemende kans op onweer. Het bericht van het vinden van het lijk van André heeft in geheel Noorwegen groote belangstelling gewekt. Alle bladen brengen uitvoerige berichten omtrent de ontdekking van het kamp en de lijken. Voor zoover men uit de berichten kan op maken, is het vrij zeker, dat de expeditie indertijd niet met den ballon is verongelukt, want alles wijst er op, dat het kamp zorg vuldig aangelegd was en dat André en zijn begeleiders de plek te voet of met de boot, die zij meegenomen hadden, moeten heb ben bereikt. De mocassins en andere voor werpen, die men gevonden heeft waren zeer versleten, wat er op wijst, dat de ongeluk- kigen lang in het kamp hebben geleefd. André, wiens lijk zeer goed geconserveerd is gebleven, heeft waarschijnlijk het langst geleefd. Hij heeft ook de laatste aanteeke- ningen in het dagboek neergeschreven. Een van zijn lotgenooten is door hem begraven in een geïmproviseerden grafheuvel. Bij het lijk van André vond men ook nog wetenschappe lijke instrumenten en vuurwapenen. Volgens een bericht van Berlijnsche bla den uit Stockholm heeft de Zweedsche re geering besloten een oorlogsschip naar het Noorden te zenden. Het schip zal de „Brattvaag", waarop de stoffelijke overschotten van dr. Hom en zijn begeleiders teruggebracht worden, tegemoet reizen. De lijken zullen dan overgebracht worden op het oorlogsschip, dat ze naar Stockholm zal brengen, waar een begrafenis op staatskosten zal plaats vinden. Na ijverige nasporingen door de politie der gemeente Lisse is deze er in geslaagd, aan te houden den automobilist, die voor eenige weken een viertal kinderen in zijn auto ontvoerde en verdacht wordt, in de duinen niet nader te noemen handelingen met dezen te hebben gepleegd. Na een zeer kortstondige ziekte is gisteren te Waalwijk plotseling overleden de Zeereerw. heer L. Hasselbach, pastoor der parochie van den H. Antonius van Padua. Zondag was pastoor Hasselbach vertrokken naar de retraite in het Groot Seminarie te Haaren en keerde Vrijdag daarvan terug. Daar hij zich niet wel gevoelde ontbood hij Zaterdagmorgen den dokter. Deze zag den toestand echter niet ernstig is. Vermoedelijk is een plotselinge instorting gevolgd, veroorzaakt ioor een ernstige op zwelling van de amandelen in de keel, het- gec. den dood tengevolge had. De overledene, die geboren werd in 1883, werd priester gewijd in 1909. Het vorig jaar werd hij benoemd tot pastoor te Waalwijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1