Binnenlandsch odfieuws Voor de Huiskamer VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE Nijmegen 700 jaar stad Nederlandsche Spoorwegen Zwolie's Zevende Eeuwfeest De twee oudjes stoomvaartlijnen m Halte „Koog Bloemwyck" De verjaardag der Koningin te Apeldoorn NederL R. K. Tooneelbond De historische tentoonstelling De Ootmarsumsche schoolkwestie Auto-zegening te Utrecht Hofleverancier Gymnasium te Leiden Een ONZE OOST onderhoud met oud-gouverneur Van Sandick SOCIAAL LEVEN Pater Hdephonsus-Gedenkdag te Tilburg De feestelijkheden De herdenkingsfeesten ter gelegenheid van het 7e eeuwfeest der verkrijging van stads rechten te Nijmegen, zijn heden officieel ge opend. Tal van straten en wijken zijn kleurig en fleurig versierd, overal wapperen vlaggen, roodzwarte en oranje doeken en wimpels, vele straten en pleinen hebben eerepoorten en vooral de oude binnenstad is één deinend be- weeg van kleuren. Zaterdag- en Zondagavond bracht de ver lichting van het Keizer-Karelplein door groote slingers van gekleurde lampjes en de werkelijk tooverachtige illuminatie vah de Oude Markt, waar de gevellijnen van alle huizen, in het bijzonder die der oude trap gevels en van het historische Waaggebouw, met licht-randen zijn afgezet en de hooge St. Stevenstoren met schijnwerkers beschenen wordt, massa's volk op de been. Op verzoek van het feestcomité heeft bur- jgemeester Steinweg Zaterdagavond de ver lichting op de Markt ingeschakeld. In de vestibule van het Waaggebouw sprak de heer Athmer namens het comité den burgemeester toe, daarbij memoreerend, dat de plannen voor deze verlichting zijn ontworpen door den architect O. Leeuw, naar wiens ontwerp de Bond van Nijmeegsche installateurs het heeft ondernomen de 16.000 lampen langs den gevel der huizen aan te brengen. Dank zij ook de medewerking van de directie der ge meentelijke electrische centrale kon dit werk ten volle slagen. Het hoofd-initiatief tot deze versiering kwam van den heer Levitus, wien spreker namens het comité als blijvende herinnering een geschenk aanbood. Vervolgens huldigde spr. den heer P. van Wayenburg als de ziel van de V. V. V. „Nijmegen". Daarna bood spr. aan den burgemeester een oorkonde aan als herinnering aan deze feestelijkheid en overhandigde aan mevr. Steinweg een ge schenk. Dan vroeg spr. den burgemeester de verlichting te willen inschakelen, waaraan deze gaarne voldeed. Terwijl de muziek van de Koloniale Reserve het Wilhelmus speelde, schoot de Markt in den overweldigenden lichtglans van de dui zenden electrische lampen. Hedenochtend om zes uur trokken reeds muziekkorpsen in verschillende richtingen door de stad om de burgers met een feeste lijke reveille voor de komende plechtigheden te wekken Van half elf tot elf uur beierden alle klok ken der stad de feestelijke stemming tot ver over Nijmegens omstreken en tegen half twaalf ving in de voorzaal van het Concert gebouw „De Vereeniging" de plechtige open bare raadszitting aan waarin de burgemeester van Nijmegen, de heer Steinweg, het ope ningswoord sprak en de gemeente-archivaris Drs. M. P. M. Daniels, een overzicht gaf van de historische lotgevallen der stad. Op een zevental leden na was de geheele raad tegenwoordig, voorts de leden van Ged. Staten van Löben Seis.en Kronenburg, en de vertegenwoordiger van de stad Cleve, dr. Wulf, dr. Kolb namens den Kreis Geldem, burgemeesters uit de omgeving en notabelen uit de stad. Namens Ged. Staten werd nog het woord gevoerd door den heer van Löben Seis, verder door dr. Eich namens den Kreis Cleve en door mr. E. baron van Voorst tot Voorst, burgemeester van Ubbergen, namens de be sturen der omliggende gemeenten. Na deze plechtige zitting bood het ge meentebestuur aan meer dan 200 genoodig- den een lunch aan. De geheele stad is in feeststemming. In alle wijken vinden concerten plaats, kinder spelen, kinderoptochten, zangoptochten, zanguitvoeringen, dansen in de open lucht etc. etc. Een groote jeugdoptocht „kinderjool" trok hedenmiddag van drie uur af door de stad. Het concertgebouw „De Vereeniging" en de „Indische Markt", „Pasar Malam" aan de Burchtstraat zijn concentratiepunten van de feesten. Door het Nijm. Stud. Corps „Carolus Mag nus" is ter gelegenheid van het 7e eeuwfeest een fraai Gedenkbord uitgegeven, waarvan de opbrengst een fonds zal vormen tot uit zending van zwakke, minder-bedeelde kin deren. Op verschillende plaatsen der stad hebben ze stands opgericht, terwijl ook een gratis Inlichtingendienst door haar is geor ganiseerd. Naar wij vernemen zal de Nederlandsche Spoorwegen een nieuwe halte vestigen tus- schen Zaandam en Koog Zaandijk. De halte zal genoemd worden „Koog Bloemwyck." De ontvangsten achteruitgegaan De geschatte ontvangsten van de Neder landsche Spoorwegen over de maand Juli ge ven in vergelijking met de definitieve ont vangsten van diezelfde maand in 1929 een achteruitgang te zien van niet minder dan f 1.192.681. De totalen bedragen n.l. resp. f 16.322.110 en f 17.514.791. Een achteruitgang van ruim f 500.000 valt te constateeren in de ontvangsten van reizigers en bagage. Hieraan zal zeer zeker het slechte weer in Juli niet Vreemd zijn. De opbrengst voor goederen bleef meer dan f 700.000 achter bij Juli 1929. Aubade van 5000 schoolkinderen Ter gelegenheid van haar vijftigste ver jaardag zullen ongeveer 5000 schoolkinderen uit Apeldoorn de Koningin op het Loo een aubade brengen. Naast enkele vaderlandsche liederen zal een speciaal voor deze gelegenheid gemaakt lied worden uitgevoerd. Aan het Oranje-comité te Apeldoorn, dat deze zanghulde organiseert, heeft de Konin gin te kennen gegeven de aubade gaarne te zullen aanhooren. Jaarvergadering te Tilburg. De Nederlandsche R.K. Tooneelbond heeft Zondag te Tilburg in de zaal van de R.K. Werkliedenvereeniging aan de Tuinstraat, zijn zestiende algemeene jaarvergadering ge houden, die werd voorafgegaan door een H, Mis, die de geestelijke adviseur, pastoor Ratté, uit Sloten, in de kapel van de Zus ters Visitatie had opgedragen. In totaal waren op de jaarvergadering 36 afdeelingen van den bond vertegenwoordigd. Na een kort welkomstwoord door den voor zitter van de R.K. Tooneelvereeniging De Propyleeën, te Tilburg, nam de vergadering een aanvang. Daar de voorzitter, de heer P. G. Meeu- wese, Den Haag, om gezondheidsredenen ontslag als zoodanig had genomen, werd deze vergadering geleid door den waarne- menden voorzitter, den heer Gerard Nielen, uit Haarlem. Bij den aanvang der bijeenkomst wijdde de geestelijke adviseur eenige woorden van erkentelijkheid en dank aan de nagedachte nis van den bekenden tooneelschrjjver pater Servatius O. Cap., die zich voor het katho liek leekentooneel zoo verdienstelijk heeft gemaakt. Voor de zielerust van den over ledene werd een Onze Vader gebeden. Uit de mededeelingen van den secretaris bleek, dat zestien nieuwe afdeelingen tot den bond waren toegetreden. De bond telt thans 83 leden. Financieel venslag en begrooting werden goedgekeurd. Naar aanleiding van het jaarverslag kwam de kwestie „gemengd tooneel al dan niet R.K." ter sprake. De voorzitter stelde een vrij spoedige oplossing van dit vraagstuk in het vooruitzicht. Een ernstige klacht werd geuit aan het adres van het bestuur van het R.K. Werk liedenverbond, dat zijn vergadering doet op luisteren door Bouwmeester^ Ensemble en zijn eigen tooneel-onderafdeelingen zoodoen de passeert. Het bestuur zal deze kwestie ter hand nemen. De Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" was dit jaar voor de derde maal kampioen van Nederland geworden in de competitie en kwam dus definitief in het bezit van den wisselbeker, welke haar op deze bijeen komst met een passend woord werd uitge reikt. Verder kregen diploma's de kring kampioenen „Benedictus XV", Rotterdam, „Ons Onderling Genoegen", Waalwijk, „Utile Dulci" Gilze en „Excelsior", Weert. Bij de benoeming van een voorzitter (va cature Meeuwese) kreeg de bestuurscandi- daat, de heer J. A. M. Everwijn, 20 van de 36 uitgebrachte stemmen, waardoor hij ge kozen was. De candidaat van „Petrus Ca- nisius", Den Haag, de heer Anton Sweers, uit Amsterdam, kreeg 16 stemmen. Het bestuur werd overigens in zijn ge heel herkozen, terwijl het werd uitgebreid met twee leden, n.l. de heeren A. Walra- vens, Roosendaal, en W. Sassen, Geertrui- denberg. Het bestuur zal trachten in de provin cies federaties op te richten, die krachtige propaganda zullen hebben te ontwikkelen ter grootmaking van den bond. De bestaande contributierpgeling werd ge handhaafd, alleen ten aanzien van de con tributie van patronaatsdufas zal het be stuur zich verstaan met het bestuur van den bond van Patronaten. In voorbereiding is de instelling van een Raad van Censuur, waarin vooraanstaande katholieke deskundigen zullen zitting hebben, zulks ter uitbreiding van de tooneelbiblio- theek van den bond. Als plaats voor de volgende jaarverga dering werd Utrecht aangewezen. Gistermiddag te 3 uur werd in het Overüsselsch Museum op de Melkmarkt voor een beperkt aantal genoodigden, door den Commissaris der Koningin in Overijssel, de heer Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst, de historische tentoonstelling geopend, die tot en met Zaterdag 6 September zal wor den gehouden, ter gelegenheid van de Zwolsche stedefeesten. Onder de aanwezigen werden opgemerkt: de burgemeesters van Zwolle, Hasselt en Olst, de gemeente-secretaris van Zwolle, de wethouders en een groot aantal raadsleden, de officier van justitie en meerdere leden van de rechtbank, de voorzitter van de feestcommissie en de tentoonstellingscom missie, pastoor Eshuis, dr. Dambermond O. P., de garnizoenscommandant, ir. Ntjs- sink, de commissaris van politie, de heer Derksema, leden van de feestcommissie, als mede nog een aantal genoodigden. Rede Generaal Hoefer. Het eerst werd het woord gevoerd door generaal-majoor Hoefer, voorzitter van de Zwolsche Historische Tentoonstelling, die een geestdriftig betoog hield. Hij begon met er op te wijzen, dat het gebouw, waarin het gezelschap zich bevond, op zich zelf een stuk geschiedenis van Zwolle is. Het vertegenwoordigt een nog vrij ongeschonden type van een oud-Zwolsch patriciërshuis, waarin de bewoners in be wogen tijden Overijselsche geschiedenis maak ten. Wanneer iemand een lang en welbe steed leven achter zich heeft, aldus ver volgde spr.. dan kan hij naarmate van de plaats, die hij innam, min of meer belang rijke ervaringen mededeelen. Hetzelfde kan ook gezegd worden van een stad. En dan kunnen wij Zwolle gelukwenschen, dat het de eeuwen door een plaats verwierf die recht tot spreken en tot luisteren naar het medegedeelde wettigt. Spr. wijst op de ontwikkeling en wijzigin gen van de stad en herdenkt de nagedach tenis van Thomas Kempis. Naast dien Thomas ontmoeten wij anderen met Godde lijk licht bestraald, aldus spr., en tot ons sprekende door hunne gewrochten, al wor den in Zwolle vele kunstuitingen gemist als gevolg van ontketende en te betreuren hartstochten. Spr. wijst voorts op de Wiegedrukken, be waard in onze en buitenlandsche boekerijen, die getuigen van het hooge geestelijk leven van Zwolle. Ook het onderwijs stond op zeer hoog peil. Zwolsche dichters en proza-schrijvers heb ben tot tijdgenoot gesproken en zijn nog bij machte anderen te doen trillen bij het nageslacht. Nederland is Zwolle dank verschuldigd voor de staatslieden, die het binnen zijn muren bergde. Een dankbaar Amerika brengt hulde aan den man, die in den onafhan kelijkheidsstrijd mede den handschoen voor de strijders opnam. De tentoonstelling zal echter voor zich zelf spreken. Spreker zegt allen dank, die aan de tot standkoming dezer tentoonstelling hebben medegewerkt. Spr. eindigt met den wensch, dat ieder Zwollenaar moet woekeren met de hem toe bedeelde gaven tot eer en welzijn van de stad en dringt er met klem op aan, dat het geschonden stadsbeeld op de Markt moet worden hersteld door herplaatsing van den Miahaël op het Noorder portaal van de Groote Kerk en hoopt, dat men zal overgaat} tot het uitgeven der Stadsreke ningen, waarin Zwolie's roem ligt verscho len. Vervolgens werd het woord gevoerd door Mr. J. A. Willinge Gratama, voorzitter van het Eeuwfeest-comité en door Mr. Dr. J. A. van Royen, burgemeester van Zwolle, waarna de Commissaris der Koningin in Overijssel, Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst de tentoonstelling met een kort woord opende. Overzicht der tentoonstelling. Bizondere plaats ter tentoonstelling is in geruimd aan den Agnietenberger Thomas a Kempis. Een complete verzameling van de vroeg ste Zwolsche munten, gravures en portret ten van beroemde Zwollenaren en kunst producten zijn aanwezig. Een Facsimile reproductie van de eerste Augsburgsehe uitgave in 1471 van het vier de boek der Navolging in den Latijnschen tekst met Engelsche voorrede, heeft de vol le aandacht van de bezoekers. Een nauwe relatie tusschen Zwolle en het Calcarsche Dominicanenklooster valt den bezoekers op. Van den Zwolschen schilder Gerard ter Borgh zijn enkele oorspronkelijke en eenige reproducties aanwezig, terwijl ter Borgh's leerling Grasdorp eveneens vertegenwoor digd is. Van den bekenden Zwoïschen drukker Peter van Os zijn eenige uitgaven ingezon den. Enkele incunabelen zijn de moeite van een aandachtige beschouwing waard. Het R. K. Kerkbestuur van Ootmarsum dienende gisteren opnieuw een aanvrage bij den gemeenteraad in om beschikbaarstel ling der benoodigde gelden voor den bouw eener nieuwe R. K. Jongensschool. Het oorspronkelijk raadsbesluit tot dezen bouw werd, na de interpellatie van het Tweede Kamerlid, den heer Ketelaar, toenmalig wethouder van de gemeente Am-, sterdam, bij Kon. Besluit van 4 December 1928 vernietigd, omdat 't in strijd was met het algemeen belang. In de Rivierenwijk te Utrecht is Zondag een auto-zegening geschied. Deze plechtigheid was door de afdeelin gen Utrecht, Hilversum en Amersfoort van a'e Handelsreizigersvereeniging St. Christof- fel georganiseerd. De seremoniën werden verricht door den deken der stad, den Hoogeerw. Heer J. T. M. Knuvelder; de pastoor der recipieerende parochie, pastoor L. v .d. Heyden; de kapelaans Geelen, Smit en Schartman en pater Willemse. Urenlang duurde de zegening, waaraan niet minder dan 600 auto's en motoren deelnamen. De Koningin heeft vergunning verleend tot het voeren van het koninklijk wapen met den titel van hofleverancier aan de N.V. „Karei I", sigarenfabriek v/h. H. J. Abbe, te Eindhoven. De gemeenteraad van Leiden heeft be noemd tot conrector van het gymnasium dr. C. de Jong, leeraar in de wiskunde aan die inrichting. Holland pessimistischer dan Ned.-Indië Een vertegenwoordiger van Aneta heeft een onderhoud gehad met den oud-gouver neur van Sumatra's Oostkust, het lid van den Raad van Ned.-Indië, L. H. M. van Sandick. Het interview moet worden beschouwd als een gemoedelijke weergave van diens persoonlijke indrukken en opvattingen. De heer Van Sandick verklaarde tijdens zijn verlof verscheidene vooraanstaande personen uit Ned.-Indische handelskringen in Nederland te hebben gesproken. De heer Van Sandick constateerde, dat men in die kringen omtrent de economi sche structuur heel wat pessimistischer is gestemd dan in Ned.-Indië. Men meende aldaar, dat de groote „krach" eerst in 1931 komt, wanneer de slechte bedrijfs- uitkomsten der Nederlandsch-Indische maatschappijen bekend worden en ver scheidene dezer maatschappijen geen divi dend zullen uitkeeren, terwijl meerdere cultuur-maatschappijen zullen worden gedwongen tot liquidatie dan wel stop zetting van het bedrijf. De druk op Indië Onder den druk van zulk een pessimisme - aldus zegsman wordt ue aandrang tot bezuiniging, goedkoop werken, bedrijfsin- krimping en personeelsbeperking, van Ne- Het waren twee oudjes, die van hun rente leefdeneen man en z'n vrouw, die in een klein, bijna vervallen huurhuisje woon den. Ze hadden een heel leven achter zich, vol van beslommeringen van méér dan een halve eeuw, hadden van hun jeugd af ge werkt, waren getrouwd en hadden kinderen gehad, waarvan de laatst overgeblevene was aangereden door een auto en treurig aan z'n eind was gekomen. Hij op z'n kantoor en zij in het huishou den, waren eiken dag op het appèl geweest enhadden zwaar gezwoegd voor hun dage- lijksch brood. Omdat zij zuinig waren geweest, hadden zij wat overgelegdeen klein spaar duitje. Maar hoe! Ze kochten bijna nooit ie te nieuws, onderhielden alles goed, de jassen en de jurken werden gekeerd en de rest ging er maar mee door. En als ze eens uitgingen hetgeen hoogst zelden gebeurde gingen ze „eerste klasse harde banken", met den „boemel- trein". Hun spaarpenningen, verkregen door hard werken en beleidvol leven en ontberingen, waren bestemd voor den ouden dag! Bij beetjes hadden zij met inachtne ming van de noodige voorzorgsmaatregelen jaarlijks wat belegd! Men raadpleegde daarvoor degelijke vriendenden pastoor, den dokter en den onderwijzer. En allen hadden gezegd: „Wanneer ge zeker wilt zijn, beleg dan uw spaargelden bij den Staat". Want de Staat is te vertrouwen als een eerewoord. Zonder uitstel en zonder het minste be zwaar te maken, hadden daarop „de twee oudjes" hun spaarpenningen naar den „Staat" gebrachtd.w.z. daarvoor Staats papieren gekocht. En toen!Weet ge 't niet? Wel, toen kwam de oorlogde in zinking van den franc, die daalde tot twee stuivers, terwijl het vleesch steeg tot 15 francs het pond en het brood tot 2 francs de kilo. Toen zagen „de twee oudjes" elkaar ver steld aan en, aan tafel gezeten, vroeg de man aan z'n vrouw: Hoeveel kost dét? En dét Maar de vrouw durfde niet te antwoor den, uit vrees, dat haar man zou weigeren te eten. En de huishuur!de fooien!de dagelijksche uitgaven!de belastingen! En wat meer! Dat kan niet zoo blijven! riep de oude man uit. En de vrouw, die haar uiterste best deed om in alles te bezuinigen op haar spaar gelden, die tot één vijfde waren, gedaald, herhaalde: Neen, dat gaat zóó niet langer! En werkelijk, dat ging niet langer „voor de anderen". De Staat kwam een ieder te hulpde onderwijzers, de ambtenarenMen ver hoogde de salarissenmen regelde en herzag de pensioenen De arme kleine rentetrekkers lazen die verhoogingen in de dagbladen. Kijk eens? Een vuilnisman verdient nu 40 francs per dag en een baas-metselaar 100 francs! Maar mjjn beste, Ik ben 70 jaar! Ik kan toch geen metselaar meer worden. Misschien komen we nog aan de beurt en herzien ze ons inkomen ook? Misschien! We moeten altijd hoop hebben Evenals zuster Anna, keken ze telkens uit! Maar ze zagen niets komen Je begrijpt, mijn beste, dat we geien geluid meer kunnen voortbrengenen geen tanden meer hebben. We kunnen niet meer schreeuwen of bijtenen we kun nen niet meer staken, noch dienst weigeren. En omdat niemand bang voor ons is, helpt niemand on6 Dat is nu het levenhet treurige leven! Op een goeden dag zette het oude vrouwtje haastig haar bril op en las in de courant, die de portier haar had alge- staan, de volgende eenvoudige en duidelijke regels: „De oude gepensionneerden? Dat komt er niet op aanZe kunnen best dood gaan. Dat is werkelijk de laatste dienst, uien ze ons kunnen bewijzenEn weest gerust; dat zullen ze doen ook!" Toen zeide zij niets meeren haar man evenmin. Met een treurigen lach der ontgoocheling, stierven „de twee oudjes" bij den dag lang zaam af. Ze hebben meegewerkt aan het herstel van Frankrijk, dat zij hebben gevormd, waarvoor zij hebben geleden, waaraan zij met hart en ziel hebben geloofden dat land vergat hen thans en beschouwde hen bijna als geminachte paria's. Hoeveel heb je nog over? 55 francs. En wanneer kunnen wij de volgende coupon ontvangen? Den 15 Augustus. Dus iMorgen vervalt de huurtermijn Laten we dan maar eerder sterven! Men mag toch geen zelfmoord plegen?.. Maar in dezen stillen, tragischen nacht, vertoonde zich heden een lichtende ster aan het zwaar bewolkte firmament. Bij toeval was 't een priester, die het licht dezer ster deed schijnen, n.l. pater Des- granges, afgevaardigde van Morbihan. Hij heeft in de Kamer een wetsvoorstel ingediend van zeer eenvoudige strekking, t.w. om den armen ouden gepensionneerden bescherming te verleenen of ze ten minste op te nemen in de nieuwe verzekeringswet. Dit zal groote uitgaven ten gevolge heb benwant de daarvoor uitgetrokken som zal vanzelf jaarlijks minder worden en een edel land als Frankrijk zal niet de smet op zich willen laden degenen, die zich niet meer kunnen verdedigen, in een uithoek van hon ger te doen omkomen. Gisteren las het oude vrouwtje het bericht in de courant en liep er verheugd mede naar haar man, die op een stoel zat te dommelen zonder te rooken, want hij had zelfs geen geld meer om tabak te koopen. Hu nam het blad aan, zette z'n kapotte bril op en peinsde over het stuk van pater Desgranges. Laat die priester het gauw doen, zeide hij, de courant neerleggende, want als hij lang wacht, zal 't de moeite niet meer waard zijn! 't Waren „twee oudjes"die van hun rente leefden derland uitgeoefend op de vertegenwoordi gers in Ned.-Indië steeds sterker. De oud-gouverneur verklaarde by zijn terugkeer ter Oostkust van Sumatra de resultaten daarvan duidelijk te hebben kunnen waarnemen. Zoo worden de per soneelsformaties dit geldt zoowel koelies als assistenten geleidelijk ingekrompen. De ontslagen assistenten worden meestal echter op kosten der betrokken maat schappijen naar Nederland teruggezonden, zulks in het besef, dat de gevoelige kolo niale verhoudingen nopen tot het voorko men van pauperisme onder de Europea nen. Een lichtpunt is daarbij, dat de aldus uitgestootenen over het algemeen niet be- hooren tot de meest gewenschte werk krachten. Menig employé en tal van arbei ders van twijfelachtige geschiktheid of werkkracht dan wel behept met minder gewenschte karaktereigenschappen, tevo ren uit medelijden of personeelsgebrek aangehouden, behooren thans tot de eer sten, die worden ontslagen. De beteren en de allerbesten, aldus de meest productie ven, blüven over, zoodat de geheele be drijfsorganisatie op hooger peil komt. Anderzijds vindt er ook een zuivering en selectie plaats onder de ondernemingen, waarvan de zwaksten, de minder goed ge- organiseerden en de te duur werkenden, zullen afsterven en verdwijnen, hetgeen economisch gelspiroloen een voordeel is, aangezien daardoor de algemeene pro ductie goedkooper wordt en de ondernemer wordt gedwongen tot nog grooter weten schappelijkheid. Ten aanzien van het euvel der aan slagen, was de meening van den heer Van Sandick, dat dit een quaestie is van indi viduen en geenszins een maatschappelijk verschijnsel. De aanslagen hangen af van menschen, n.l. van de ongunstigste indivi duen in het groote arbeidersleger, die ook helaas elkaar vermoorden, „voor een kwartje" en dus geen reden hebben tot respect voor het leven van den assis tent. Wij moeten aldus de heer Van San dick tegenover deze misdrijven dezelfde houding aannemen als vroeger is geschied ten aanzien van de moorden in Atjeh, nJ. met een koel hoofd de feiten onder de oogen zien. Wegzending van alle ongun stige elementen en verdachte arbeiders, is het aangewezen middel tot verbetering der aanslagen, zooals, als regel, het on- verbiddeliyk ontslaan van assistenten, die hun handen niet thuis kunnen houdien. Een al te strenge toepassing daarvan is echter niet de manier om het dringend noodige zelfvertrouwen van de assistenten aan te moedigen en te versterken, hetgeen juist wel moet om ze voldoende weerstand te doen bieden aan den druk van boven. De voortdurend dreigende broodeloosheid is allerminst geschikt om het karakter van den assistent te verbeteren en hem den moed en het zelfvertrouwen te verschaffen, welke zoo noodig zijn om den werkgever of fouten in het arbeiderssysteem en inde arbeidsverhoudingen aan te wijzen, welke hij de assistent het beste kent. Van de rubberrestrictie ver wacht de heer Van Sandick geen heil. Van de rubberrestrictie verwacht de heer Van Sandick niet het minste heil. De vermindering van den uitvoer in Mei en Juni is geen bewijs voor de mede werking van de inlandsche rubber-plan ters. De tap kan op grooter schaal hebben plaats gehad met geringer verkoop, zoodat er mogelijk groote onzichtbare voorraden zijn, welke by de minste prijsstijging plot seling op de markt zullen komen, daar- meed wellicht het geheele succes der z.g. restrictie te niet doende. Volgens het oordeel van zegsman kan alleen een zoodanige terugbrenging der productiekosten, dat zelfs bij lage prijzen de cultuur nog loonend is, redding bren gen. Producenten, die daaraan niet zullen kunnen voldoen, zijn gedoemd de rubber cultuur vaarwel te zeggen. De drankbestrijders van Tilburg hebben Zondag op treffende wijze de nagedachtenis gehuldigd van den onvergetelijken voorvech ter der Roomsche drankbestrijding, pater Ildephonsus z.g. Des morgens kwamen de leden van het Tilburgsche Kruisverbond, de Mariavereeni- ging en van „St. Franciscus van Assisië", den bond van geheelonthouders onder het Spoor- en Tramwegpersoneel te zamen in de kapel van het Patronaat, waar zij onder de door kapelaan Bekkers opgedragen H. Mis tot de H. Tafel naderden. In een korte pre dikatie zette kapelaan Bekkers de beteeke- nis van dezen dag uiteen. Des middags werd in de parochiekerk van het H, Hart door Deken Sanders, met assi stentie van kapelaan Bekkers en Rector Schoenmakers een plechtig Lof gecelebreerd. De Hoogeerw. Deken hield de predikatie, waarin hij de groote verdiensten van Pater Ildephonsus schetste. Het glanspunt van den dag was de groote meeting, in den tuin van de N. K. Harmonie waar een groote menigte zich verdrong rond het spreekgestoelte, toen Pater Borromaeus de Greeve de herdenkingsrede uitsprak. On der de talrijke aanwezigen merkten wy op den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Capu- cynen, het lid van de Eerste Kamer, heer H. M. J. Blomjous, wethouder J- van Oudenhoven, vele gemeenteraadsleden vele geestelyken der stad. Na een welkomstwoord van den Sees"\t„ ken adviseur van het Tilburgsche Kruisve^ bond, pastoor De Klijn, werd het woord v®" leend aan Pater Borromaeus de Greeve, v*® het houden van de herdenkingsrede. legde er vooral den nadruk op, dat men dezen dag niet te veel beteekenis moet hec ten van 'n weemoedige herdenking van grooten overledene, maar meer van sporing om zijn werk voor te zetten in belang van het volk. Spr. schetste den over' ledene als een begaafd organisator. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thui: sr.) AlW* 24 Aug. te Suez. P. C. HOOFT 24 Aug. van Batavia te - POELAU ROEBIAH 24 Aug. van Brmeen Amsterdam. POELAU TELLO (thuisr.) 24 Aug. van P°r Said. RADJA 24 Aug. van Java te Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (uitr.) 23 Aug. van Montevideo. GELRIA (uitr.) 24 Aug. te en van Leixoes. KENNEMERLAND 24 Aug. 's midd. 12 u van Hamburg naar Amsterdam. SALLAND (uitr.) pass. 24 Aug. Vlissin?®11 Hamburg. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ' ACHILLES 23 Aug. van Venetië te Tries1L AGAMEMNON 23 Aug. van Constanza te AMAZONE 24 Aug. van Tarragona te Val®nC'Jj BANYMEDES 22 Aug. van Santa Marts Santa Cruz (Cuba). nstr BODEGRAVEN 23 Aug. van Curacao Europa. r(j. BRION 25 Aug. van Kopenhagen te Am3X« CERES 24 Aug. van Rotterdam te Amster COTTICA (uitr.) pass. 24 Aug. v.m. Ouessa" CRYNSSEN (uitr.) pass. 23 Aug. 2 u. Dover en 8 uur n.m. van Boulogne. -g DEUCALION 22 Aug. te en van Piraeus Malta. FAUNA 23 Aug. te en van Oran naar Paierwjj, EUTERPE 23 Aug. van Danzig naar Am'' I HAARLEM 22 Aug. van Curagao n. Christ0 HEBE 23 Aug. van Rotterdam naar Vigo. HELDER 23 Aug. van Vigo te San Ju®" Milve. IERENE 24 Aug. van Torrevieja te AmM' JUNO 24 Aug. van Hamb. naar Amsterdam- LUNA 22 Aug. van N. York naar Haiti- MARS 23 Aug. te v. Carthagena n. Malaga- MERO 25 Aug. 6 u. 40 v.m. Lydd gep- Algiers naar Amsterdam. - ODYSSEUS 25 Aug. 1 u. v.m. Brunsbuttel g®P van Stettin naar Amsterdam. ORESTES 23 Aug. van Smyrna te StambecJ- ORPHEUS 24 Aug. Holtenau gep. van A Kopenhagen. w RHEA 24 Aug. van Guatemala 1. v. Havr^ Amsterdam. THESEUS 24 Aug. van Kopenhagen te Ode® TIBERIUS 20 Aug. van San Domingo Pto Cortes. TRAJANUS 23 Aug. van Alexandrië Smyrna. "VT5STA 23 Aug. van Algiers naar Lissabon- VULCANUS 25 Aug. van Hamburg te Antfk HOLLAND—AMERIKA-LIJN. 24 MAASDAM, New Orleans naar Rotterdam» Aug. te Santander. NIEUW AMSTERDAM Rott. naar New 24 Aug. van Southampton. w VOLENDAM, Rott. naar New York 23 Halifax. HOLLANDAUSTRALIA-LIJW. AMELAND (uitr.) 23 Aug. van Genua. HOLLANDBRITSCH-INDIë-LUN» KIELDRECHT 23 Aug. van Rotterdam Calcutta. HOLLAND—OOST-AZIë-UJN. OOSTKERK 24 Aug. van Hamburg te Ant^ JAVA—NEW YORK-LIJ2T» MERAUKE 23 Aug. van New York n. Java- - SALEIER, Java naar New York, 24 Aug- Oran. ROTTEBDAMSCHE LLOYD. DJAMBI (thuisr.) 25 Aug. te Marseille. u SIBAJAK (thuisr.) pass. 23 Aug. van tar en van Tanger. SLAMAT (uitr.) pass. 24 Aug. Finistert*- TJERIMAI (uitr.) pass. 24 Aug. Perim. ROTTERDAM—ZETD-AMEBIKA-LU*' ALCYONE 25 Aug. Vlissingen gep. Ham'' naar Antwerpen. .gg, ALGORAB (thuisr.) 23 Aug. van Monte'10" ATHENA 24 Aug. van Rott. te Hamburg- EMZETCO LIJN. te JONGE JACOBUS 22 Aug. van Palermo Algiers. «e JONGE JOHANNA 23 Aug. van Gent» Messina. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BATAVIER V 24 Aug. v.m. 9 u. 35 van P0**" te Gravesend. COLYTTO 25 Aug. van Montreal te Ant*" pen. DE RUYTER, m.sch. 19 Aug. van RostOC* Neuss. EEMS m.s. 22 Aug. te Cuxhaven. GOUWE 24 Aug. Brunsbuttel gep. Stugeeno Rotterdam. GRONINGEN sleepb. 24 Aug. van Las P»'"£r met mastbok no. 642 op sleept.; Bilbao Conokay. ,.ri FRIESLAND m.s. Groen 22 Aug. van Ron"®' te Hamburg. HAVIK m.s., 25 Aug. van Kalmar n. eund. JANTIENA z.s. Fekkes, 22 Aug. van Bam"" n. KATWIJK 24 Aug. van Danzig n. RouaaH- M KOMEET m.s. Raap 22 Aug. van HorseuS Hamburg. LINGE 24 Aug. van Hull te Frederlci*- MIRACH 24 Aug. van Braila naar RotteroN NAALDWIJK 24 Aug. Ouessant gep. Suna«> land naar Lissabon. OLDAMBT m.s. 22 Aug. van Hamb. n. ORA-ET-LABORA z.s. de Boer 22 Aug. Hamburg naar Hoogkerk. RANDWIJK 24 Aug. van Santa Cruz te deaux. STAD ZWOLLE 23 Aug. van Bilbao naar terdam. THEANA 25 Aug. Lizard gep. Rott n. Dub""' THEMISTO 22 Aug. van Rott. te Montreal- VALK, u.s. 25 Aug. van Londen te Neuss. WINSUM 23 Aug. van Zaandam te Cardiff-, ZEEMEEUW m.s. 23 Aug. van Odense te burg. 519. Terwyi de stoom in wolken opsloeg, dacht de dief: „Nu 'n kans gewaagd. Dit hangen uit een vliegmachine, een mensch niet lang verdraagt." Hy zocht een mes in een van zijn zakken. Hij vond het, dat viel hem mee. Hy zette 't mes op 't touw van 't vliegtuig en ras was nu het touw in twee. 520. „Gered, gered," de dief reeds juichte, terwijl hij op den wagen kroop. „Ik zal trachten hier af te komen, ik heb nog wel een beetje hoop." Terwijl hy voortkroop over den wagen, die schuddend, snel, voorwaarts ging, keet Jan Klaasen eens uit het vliegtuig, of de autodief daar* aan nog hing.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 10