G. F. H. PASTOOR, H RLEM 1 Laatste Nieuws MARIA-STICHTING Cheque-koersen Electricïteit Stsfzuigerhuis MAERTENS AMSTERDAMSCHE BEURS Ernstig mijnongeluk nabij Kattowitz De Europeesche Unie De aanvaring van de brug bij Velsen NIEUWE GRACHT 57 MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Heringa Wuthrich, Haarlem De doodslag op mevr. Oden te 's-Gravenhage STADSNIEUWS Agenda 27 Augustus Ongeval nabij Ede Kind uit den trein gevallen De Vlootrevue te Enkhuizen 10 mijnwerkers omgekomen Vijf staten nemen deel Ernstig tramongeval bij Stuttgart Verzakking van den zeebodem Het dagboek van den poolonder- zoeker Andree te koop De nieuwe regeering te Polen IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort Kinderfeesten te Oud-Schoten De verbouw van het Rembrandt- Theater Geef stenalen bij het oversteken der straat Laa uw fiets niet onbeheerd staan Met pensioen Goedkoope trein Personalia Brand in een paardenstal Diefstal van asphaltpapier Pleidooi vooi loods en Griekschen kapitein Trap van een paard Van een Steiger gevallen Excursie H. K. W. Gevonden voorwerpen en dieren TOONEEL Russisches Künstler-Theater „Karussel" N.V. Mij. tot Exploitatie van bebouwde eigendommen BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER BEVERWIJK UMUIDEN EFFECTEN PROLONGATIËN INCASSO'S ASSURANTIËN TELEFOON 12066 COUPONS DEPOSITO'S Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 VAMPYB STOFZUIGERS f 98.— IJMUIDEN—OOST LISSE Haarlem-Amsterdam l oi MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 8 Het cassatieberoep van den verdachte verworpen De Hooge Raad heeft heden verworpen het cassatieberoep van den vroegeren treinsta- tlonschef te Hoogeveen, Kr. v. d. M., die door het Haagsche Gerechtshof tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld was wegens doodslag op mevr. Oden aan het Bezuiden- hout te 's-Gravenhage en poging tot dood slag op haar huishoudster. Sociëteit „Sint Bavo" Haarlemsche In koopcombinatie R k. Bevolkingsbureau, 8 uur. Alberdingk Thijm, 8 uur. Bloemendaal Concert door de H. O. V. in het Bloemendaalsche Bosch, half 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellin gen en variété, half 3 en kwart over 9 uur. „Palace" Bioscoopvoorstellingen en varié té, half 3, 7 uur en kwart over 9 uur. Dreefzicht lederen middag en avond concert. Zekere H. de T. uit Ede viel tusschen Ede en Maldegem uit zijn twee-wielig met een paard bespannen voertuig. Met zijn hoofd kwam hij op de tramrails terecht. De onge lukkige werd met gespleten schedel bewuste loos opgenomen. Er goed afgekomen Uit den ochtendsneltrein is bij Wijster (Dr.l een 4-jarig kind gevallen. De moeder maakte door den schrik geen gebruik van de noodrem. Bij Echten kwam de trein tot staan. Door een bestelgoederentrein werd het kind opgenomen en vervoerd naar Beilen. Daar werd het aan het hoofd verbonden. De kleine maakt het wel. Naar wij vernemen zal de Koningin de vlootrevue te Enkhui2en op 5 September a.s. bijwonen aan boord van H. M. mijnenleg- ger „Medusa." Gisteren heeft in de Hildebrand-mijn in de nabijheid van Kattowitz een ernstig on geluk plaats gehad. Plotseling stortten meerdere pijlers in, waardoor vijftien mijnwerkers afgesloten werden. Er werden onmiddellijk reddingscolonnes geformeerd, en het gelukte vijf man levend te bevrijden, terwijl drie lijken werden ge borgen. De overigen worden als verloren be schouwd, aangezien geweldige steenmassa's boven op hen liggen. De reddingspogingen worden met onver minderde kracht voortgezet. Vijftien Europeesche staten hebben toe gestemd in de deelname aan de conferentie over het memorandum van Briand inzake de Europeesche staten-unie. De staten zullen vertegenwoordigd worden door hun ministers van buitenlandsche za ken. De conferenties worden 8 en 9 September des middags gehouden. De ochtenden blijven bestemd voor vergaderingen van den Vol kenbond. Eén doode, verscheidene gewonden Hedenmorgen vroeg vond te Cannstatt bij Stuttgart een ernstig tramongeval plaats. Ben motorwagen reed bij een wissel met zulk een vaart op een bijwagen van een uit andere richting komende, den wissel kruisende tram, dat de wagen werd omgeworpen. Verschei dene passagiers konden zich, toen zij het on geluk zagen aankomen, tijdig redden -door van den wagen te springen. Een persoon werd echter gedood, en verscheidene andere liepen verwondingen op, zoodat een aantal passagiers in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Uit Oslo wordt gemeld, dat zich op de «rreinen van de Fosdalens-mijnen te Malm, ongeveer 30 K.M. van Stenkjer, een ernstig ongeval voordeed, doordat de geheele haven- kade met gebouwen en eenige zware machines in zee stortte. Men vermoedt, dat men te doen heeft met een soort zeebeving en dat de zeebodem ter plaatse plotseling sterk is gedaald. Uit Stockholm wordt gemeld, dat een bui- tenlandsch krantenconcern reeds een half millioen kronen heeft geboden voor het in het ijs gevonden dagboek van den 32 jaar gele den verongelukten poolonderzoeker André. Na de beëediging van het nieuwe Pool- sche kabinet is de Poolsche staatspresident gisterenavond weer naar zijn landgoed terug gekeerd. De regeering zal waarschijnlijk voor- loopig nog niet met een program komen. Het orgaan van een der voornaamste regee- ringsgroeven. de „Gazeta Polska," deelt ech ter mede, dat de hoofdredacteur van dit blad morgen een onderhoud zal hebben met den nieuwen minister-president, maarschalk Pil- soedski. Men wacht thans af, of de maar schalk In dit interview misschien de richt lijnen der nieuwe regeering zal uitstippelen. Uit het jaarverslag over 1929 van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Santpoort blijkt, dat de bevolking in den loop van dat jaar 2021 personen bedroeg, waarvan 592 mannelijke en 1429 vrouwelijke personen. Van deze 2021 personen zijn 1475 verpleeg den in Gesticht en Sanatorium, waarvan 420 mannelijke en 1055 vrouwelijke personen, ter wijl het personeel gevormd werd door 172 mannelijke en 374 vrouwelijke personen, totaal dus 546 personen. De salarissen van het personeel van den geneeskundigen- en verplegingsdienst bedroe gen 698.833.—, de salarissen van den admi nistratieven dienst 38034.en de salarissen van den huishoudelijken dienst 67724. Aan centrale verwarming werd een bedrag van 36100.uitgegeven en aan voeding 236.914.terwijl men In het geheel voor 102.750.afschreef. Hiertegenover staat dat aan verplegingsgel- den voor eerste, tweede en derde klasse in het geheel 1.667.310.ontvangen werd. Bij het zilveren feest van den R. K. Volksbond Het kinderfeest, gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van den Nederland sehen R. K. Volksbond, afdeeling Schoten en omstreken, is zeer goed geslaagd. Gistermorgen om ongeveer 10 uur werd door den voorzitter van de lustrum-commissie in het Volksbondgebouw het kinderfeest met een kort woord geopend en na uitreiking der nummers werd aan de verschillende kinder spelen begonnen. Nadat om half één, aan de ongeveer 200 aanwezige kinderen een ontbijt was aange boden, werden de spelen voortgezet. Dan om twee uur: het optreden van den bekenden kindervriend Henri Nolles met pae- dagogisch poppenspel. Vertoond werd „Slim me Hans", in drie bedrijven. Hoe genoten de kinderen van dit inderdaad mooi spel. Hoe leefden ze mee met Hans en zijn lotgevallen. Daarna goocheltoeren, waarbij de kinderen zelf mochten meehelpen. Vervolgens werden de spelen afgewerkt en aan de prijsuitreiking begonnen. Voordien werd nog een enkel woord gesproken voor aansluiting bij den Kinder- bond „St. Theresia" en later dan vermoed werd, werd het kinderfeest gesloten. Het is voor de kinderen, mede ook door het mooie weer, een schitterende dag geweest, die, naar ze allen hopen, door andere zal worden gevolgd. Aan de firma G. Metselaar Zn. aanne mers alhier, is opgedragen het verbouwen van het Rembrandt-Theater aan de Groote Markt en Smedestraat te Haarlem, voor de som van f 53835. Gisterenavond reed de 14-jarige C. N.( wonende in de Arnoldystraat, met haar rijwiel op den Rijksstraatweg in de rich ting Haarlem. Plotseling stak ze den weg over, zonder op het verkeer te letten en zonder sig nalen te geven. Een auto, bestuurd door B. A. B., kwam achter haar, en ten einde een aanrijding te voorkomen, gooide deze zijn stuur om en reed tegen een boom aan, waardoor het voor- en achterspatbord van den auto beschadigd en de boom ontveld werd. Bij de politie werd gisteravond om half twaalf aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat stond in een poort in de Gierstraat; eveneens van diefstal van een rijwiel, omstreeks twaalf uur, staande in de gang van de tapperij van R., in de Gierstraat, terwijl omstreeks denzelfuen tiji aangifte werd gedaan van diefstal van een rijwiel, staande voor een woning in de Doeistraat. Vandaag verliet de heer Beugeling, machi nebankwerker aan de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen, den dienst met pensioen, na een diensttijd van 39 jaar. Zijn collega's schonken hem als blijk van belangstelling een fraaie rooktafel en verder ontving hij vele blijken van belangstelling. Blijkens een advertentie in ons nummer van gisteren organiseeren de Nederlandsche Spoorwegen een goedkoope reis van Rot terdam, Schiedam, Delft, Den Haag, Leiden en Haarlem naar Den Helder en terug op Zondag 31 Augustus a.s. De heeren J. G. Scholier en P. de Wilde alhier, zijn geslaagd voor het examen tand- technicus. Gisterenmiddag omstreeks half vijf stak een 7-jarig jongetje in den stal van Feye aan de Ravelingsteeg een stukje papier aan, waardoor het stroo onö'er de paarden begon te branden. Een' weinig stroo verbrandde, terwijl een der paarden wonden aan zijn achterpooten kreeg. 'Het vuur werd door het personeel met eenige emmers water geWuscht, waardoor de inmiddels verschenen brandweer nit„ behoefde op te treden. By de politie werd aangifte gedaan van diefstal van twee rollen asphaltpapier van een bouwwerk aan de Spaarnbergstraat. In scheepvaartkringen beoordeelt men de aanvaring van de brug over het Noordzee kanaal, naar het Vad. is gebleken, anders dan in de bladen is geschied. Om maar met het voornaamste te begin nen, aldus gepoemd blad, men geeft de schuld aan geen der betrokkenen, maar aan de omstandigheden. De scheepvaart in het Noordzeekanaal is zoo toegenomen, dat het aantal malen, dat de brug open is, te gering is geworden om een vlot verkeer van schepen mogelijk te maken. Er komt dus wat jacht in het verkeer, want men moet de schade voor een passagiersschip, dat wachtend voor de brug juist een lunch of een diner moet opdienen, niet gering schatten. Nu luiden de bepalingen, dat een schip op 500 Meter afstand van de brug moet stoppen en pas weer mag gaan varen, wanneer de brug geopend is. Maar stoppen en weer op gang komen kost veel tijd. Om op te schieten houdt men óf het schip gaande, wanneer de brug juist opengedraaid wordt, óf men brengt het schip weer op gang vóórdat de brug ge heel open is. De loodsen doen daar wel eenigszins aan mee, immers zij weten hoe de scheepvaart gediend wordt door opschieten. Maar het blijft gevaarlijk. Er zijn kapiteins, die beslist weigeren. Zij kennen den toestand. Maar nu komt een Griek binnen. De man weet waarschijnlijk niet veel van de gebruiken in het kanaal. Hij neemt een loods als advi seur. Eerst seint men van de brug: het te- genliggende schip gaat voor. Maar plotseling worden de seinen gewisseld, de Griek mag tóch weer varen. Zou het niet begrijpelijk zijn, als de loods had gezegd: volle kracht vooruit! Want, houdt hij zich stipt aan de regels, dan weet hij zeker, dat zijn tegenligger niet meer door de brug komt. In het belang van de scheepvaart begeeft hij zich tot aan de grens van zondigen en bovendien wordt het leven hem nog niet gemakkelijk gemaakt door de menschen op de brug, die spoorweg- en geen scheepvaartmenschen zijn. Zij moeten vaak beslissingen nemen, waarover de zeelieden het hoofd schudden. Den Griek trof nu het ongeluk, dat de brug weigerde. Zijn schip was niet meer te houden. Hij ging er tegen aan en ontzette de spil. Oorzaak van het ongeval is feitelijk het samengaan van haast en een weigerende brug, maar desondanks krijgt de loods het op zijn dak, hoewel de man handelde in het belang van de scheepvaart. Maar aangezien de loods slechts raadgever is en de Staat niet verantwoordelijk is voor zijn daden, wordt alles afgewenteld op den Griek, die feitelijk van den prins geen kwaad weet. Hij moet een waarborgsom storten en hij is de schuldige. Wie weet wat de arme stakker zal moeten betalen, als de Spoor wegen hun vordering indienen! Het blad gaat dan verder: Een paar maanden zullen de loodsen aan zich zelf denken en zich stipt aan de bepa lingen houden, (wat niet in het belang van Amsterdam is) en dan zal de practijk het weer van de theorie winnen. Men zal toch weer gaan jachten, in het belang van de scheepvaart. Is het geen plicht van de Overheid, deze menschen en de vreemde kapiteins van dit zwaard van Damocles te verlossen? Wanneer de meening van de zeevaarders, dat de brug te weinig open is, juist blijkt, dan moet er een nieuw compromis gesloten worden tusschen de belangen van scheep vaart en spoorwegen. Een middel zou zijn, aan de goederentrei nen den voorrang boven schepen te ontne men. Een ander middel is een soepeler con tact tusschen naburige stations en de brug. Is net juist, dat de brug reeds 10 minuten voor het vertrek van een trein gesloten moet zijn? En wat gebeurt er, als de trein te laat is? Moeten de schepen dan maar wachten? Het lijkt ons inderdaad wenschelijk, dat de dienst op en over het Noordzeekanaal eens bekeken en zoo noodig met het tempo van den tijd in overeenstemming gebracht wordt. Gisteren omstreeks 7 uur liep M. K. met drie paarden op den Oudenweg. De 10- jarige R. O., wonende in een woonschuit aan de Oostvest, gaf het paard een klap, waardoor het met zijn achterpoot achter uitsloeg en den jongen aan den onderbuik trof. Hij werd d'oor een lid van O. D. ver bonden en per auto van Mathot naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Zijn rechteronderbecn gebroken Gisterenmiddag was de 69-jarige C. L„ arbeider, bezig met het wegbreken van een muur van een pakhuis aan de Cornelissteeg. Hij stond op een steiger van 4 meter hoogte. Doordat een groot stuk muu.m losschoot viel L. er af en brak zijn rechter onderbeen. Nadat hij door een lid van O. D. verbonden was, werd hij per auto van Mathot naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd. Zaterdagmiddag heeft een 40 tal H. K. W.-ërs een excursie gehouden naar Heine- ken's Bierbrouwerijen te Amsterdam. Met den trein van 2.04 vertrok het gezelschap naar Amsterdam en bij Heinekens werd het ontvangen door Herr Dr. Munchberger, den leider van de excursie. Na eerst een uiteenzetting gegeven te heb ben waarvan bier wordt gemaakt, werd een rondgang door de brouwerij gemaakt. Met belangstelling werd allse gevolgd. Terug te bekomen bij: Lens, Spaansche- vaartstraat 66, autoped, v. Leeuwen. L. Mar- garethastraat 36, handschoen. Boilerman, Zonnebloemstraat 6, handschoenen. Kennel Fauna, grijze kat, gebracht door Bonfier, Hooimarkt 12; grijs-witte kat, gebracht door v. Noorden, Bakkerstraat 52. Hout en Plant soenen, posth. Rolhulzen, ladder. Lensen, Leidschevaart 245, mand. Voetelink, Vrouwe- hekstraat 62, kindermantel. Schijvenaar, Zomerstraat 37, portemonnaie. Feilzer, Spaarne 62, idem met inhoud. Houthakker, Ruysdaelstraat 4, idem. Mulder, Klooster straat 93, prtemonnaie. Leguit, Kleverlaan 139, rijwielbelastingmerk. Ditmar, Dubbele- buurt 43rood, Idem. Graaf, van 't Hofstraat 61, regenmantel. Freijer, Teding v. Berkhout straat 56, rijwielbelastingmerk. Jongejan, De Wltstraat 24a, autosleutel. Hensbergen, Teij- lerstraat 11 rood, idem. Bruin, Beukenstraat 18, taschje met inhoud. Smit, Gen. Cronjé- straat 130, tasch met inhoud. Graaf, van 't Hofstraat 61, vrachtbewijzen. Knape, Jans straat '63 rood, kaartje wol. Hooi, KI. Hout straat 57, zwempak met handdoek. Alders, Rollandstraat 62, zakdoek met sleutel. Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Augustus, des avonds 8 uur en Zondag 31 Augustus des middags 2.15 uur, hebben in den Stads schouwburg de Openingsvoorstellingen plaats door het Russisches Künstler-Theater „Karussel" met de opvoering van de Revue- „Liebe und Leben am Ufer der Woiga". Het Russische Künstler-Theater „Karus sel", directie Eugen Iskold, geeft een serie voorstellingen In Holland. Zij hebben een vruchtdragende tournée gemaakt en overal wordt het gezelschap geroemd om de voor treffelijke zangstemmen en de dansers, die m fonkelende, veeltonige décors optreden, getooid met de betooverende costumes. Wat willen de Russen met hun Karussel? Steeds iets anders, iets nieuws laten zien. Altijd door toont hun tooneel iets aparts daarbij zijn de tafereelen kort gehouden en voor iedereen gemakkelijk te begrijpen. Deze Russen geven echte, oude Russische volks- en tooneelkunst. Zwaarmoedige liede ren, razenden dans, op jubelende vrolijkheid brengen zij in kunstvolle uitbeelding. Deze Russen zijn zeer goede tooneelspelers en zangers van het Oud-Russische Theater, die aan de vroegere Keizerlijke Opera en het Moskauer Operette-Theater en andere be kende theaters verbonden waren. Zij brach ten de door W. Nowikoff geschilderde deco- ratiën mede, deels exnressionnistisch of in Russischen stijl opgevat. Ieder tafereel brengt verrassing, over de manier, waarop 't dezen kunst gelukte door het décor op zichzelf al een stemming op te roepen. Om maar enkele te noemen: „Straat te Middernacht", waar de over elkander schuivende dakomtrekken een eenzame straatlantaarn, een duisteren havenspelonk, de drukkende stemming van een nacht vol ellende weergeven, of „D" Avondklokken", waar het tooneel met de hoog rijzende kerk op den achtergrond en de vele knolvormige torens, die uit de einde- looze Russische steppen opschieten, het heilige oogenblik doen voorgevoelen, waarop het luiden der avondklokken begint. En de vertooning zelf, waarin kunstenaars van rang medewerken. Vooreerst de leider E. Iskold, die het ver mocht den vorm van dertien tafereelen van het „Karussel" zoo aanschouwelijk te maken dat leder voor zich een geheel vormt en ondanks dit, dans, zang en voordracht in elkander opgaan. Dan de onderhoudende wijze, waarop Eugen Iskold als conférencier de afzonderlijke beelden met elkander in verband brengt en tegelijkertijd de beteekenis er van kort uit eenzet, en voorts de dirigent W. Andrejeff. die de koren zorgvuldig instudeerde, de en- semble-tooneelen met vaste hand leidt en een fijnvoelende begeleider der solisten is Van deze solisten zijn te roemen de pheno- menale bas Maviaschetz, de operette-diva Sara Lin. die een fraai sopraangeluid heeft de tenor A. Dimoffe G. Zolotareff. de Sou brette R. Iskold en ten slotte het danspaar M. PoDlawskaja en G. Taneeff. Hun poppen dans. de zigeunerfantasie en de Kaukasische- fantasie leverden het bewiis hunner uitste kende studie en fijngevoelig kunstenaars- temperament. Zondae 31 Augustus des avonds 8 uur zal door het gezelschap ..De Flierefluiters" wor den opgevoerd: „Mervntle Gvzens Jeugd" (Het Verraad) van A. M. de Jong. Als hoofd personen treden hierin on: Walter Smith. Cisca Kremer, Mevr. R. de la MarKley, Hans Brüning, Mevr. S. de la MarKlopner. Mlentje Pam. Louis van Dommelen. Piet Urban, Willv Ritman e.a. Het ensemble staat onder leiding van eerstgenoemde en den auteur A. M. de Jong. hetgeen een waarborg is voor een welverzorgde, artistiek op hoog peil staande voorstelling. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders in de N.V. Exploitatie Maatschappij van Bebouwde Eigendommen, gevestigd te Haarlem, wer den balans en winst- en verliesrekening over het boekjaar 1 Mei 1929—30 Aprü 1930 goedgekeurd. Besloten werd tot overschrijving der winst op nieuwe rekening en tot commissaris werd benoemd de heer Th. Beccari te Haarlem. Ondertrouwd: 25 Aug. J. Hermes en J. E. Verkeek. Geboren- 12 Aug. A. v. Dijken—Vos, d. 22 Aug, H. D. Geukers—v. Lieshout, d. M. J. Peterse—Cörvers, d. 23 Aug. A. M.' De- rogeeStoltenkamp, d. E. M, Ultendaal— v. Roon, z, D. MensHartog, d. C. Buis- Visbeen, 2 z. A. C. Vroom—Verhage, z. E. Daamsden Ouden, z. M. SpoorNijman, z. 24 Aug. J. C. Bijster—Kloot, d. A. M. v. Pruissen—Zweerman, z. A. Kloos—Wijdenes, d. 25 Aug. J. v. Riessen—Duijs, d. H. J. Hulseboschv. Esveld, d. Overleden: 23 Aug. H. Heijman, 87 jaar, Kolkstraat 24 Aug. J. Visser, 74 jaar, Generaal Joubertstraat. J. J. Kleman— Franke, 40 jaar, Kamperlaan. J. Roes, 23 jaar, Kamperlaan. Officieele opening O. L. School Onder buitengewoon groote belangstelling had Maandagavond de officieele opening plaats van de nieuwe openbare lagere school aan de pas voltooide Heemsteedsche Dreef. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op behalve den burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn, het overgroote deel van den raad, vertegenwoordigende alle richtingen, den Inspecteur van het Lager onderwijs den heer G. H. Weustink, schoolbesturen, vertegen- wöordging van het R. K. kerkbestuur, ouder commissies, de hoofden van scholen, de aan nemers, gebrs. van den Putten, den uitvoer der Th. v. d. Horst, den opzichter v. Gelder, benevens vele ouders. De ruime gymnastiekzaal was voor ont vangst der genoodigden ingericht en rijke lijk met palmen en bloemen versierd. Nadat de aanwezigen, voor zoover dit moge lijk was, hadden plaats genomen, hield de neer Jhr. J. P. W. v. Doorn een toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat. de opening dezer nieuwe school wederom is een heerlijke ge beurtenis, die geboekstaafd kan worden in de Annalen van Heemstede. Hij sprak zijn vreugde uit over de groote Opkomst van zoovelen en vooral van de vele ouders en zeide dan: „Gij toont hierdoor, de werkzaamheden van het gemeentebestuur te leeren kennen. En dit is noodig. School en huis moeten naast elkander staan. De ouders moeten belang stel len in de inrichting der school. Elk hoekje moeten zü leeren kennen, opdat, als de kinderen des avonds van de school thuis ko men en spréken over de school, zij zich in den toestand kunnen inwerken." Verder zeide hij dat circa 170 kinderen deze school zullen bevolken. „Dit is de 3e openbare school. Toen 3 jaar geleden de Bronsteeschool werd geopend, wa ren er 244 leerlingen, nu zijn de 600 over schreden, terwijl het gemeentebestuur reeds plannen uitwerkt voor een 4e school. Dank baar zijn wij over de uitvoering dezer school. Velen hebben medegewerkt aan de totstand koming dezer mooie school, aan allen een woord van dank." Voorts richtte spreker een woord tot den heer Kikkert, hoofd der school, om hem aan te sporen op den ouden weg voort te gaan, n.l. -l-'en bii ingeslapen heeft in Vlissingen. De heer G. H. Weustink, Inspecteur van het L. O., daarna het woord voerend, herin nerde aan den minder goeden toestand van het L. O. 6 jaar geleden. Er was slechts één lagere school, met een kleinen uitbouw voor M.UL.O., benevens enkele Christelijke scho len. Later, aldus spr., bleek mij dat Heemste de leefde onder den druk van het annexatie- spook. Dat kon niet opwekkend werken. Er wordt een stuk van Heemstede afgerukt en gelijk de noteboom, na snoeien en slagen, vruchten voortbrengt, neemt de groei snel toe. Hulde brengt spr. daarvoor aan B. en W Met zulk een leiding zal het onderwijs en in 'iet bii-o- de inrichting der scholen steed" beter worden. Namens de Commissie voor het L. O. dankt de heer de Jong. hoofd der Bronsteeschool, het gemeentebestuur voor de bijzondere be hartiging van het onderwijs. Mede namens het hoofd der O. L. school aan den Voorweg, den heer Turkow, felici teert spr. den heer Kikkert met deze school en den wensch er aan toevoegend dat het hem gegeven zij, nog vele jaren aan deze school te mogen arbeiden ter eigen voldoe ning en ontwikkeling der jeugd. De heer D. Kikkert dankte dan voor de woorden van waardeering en ernst. Hii heeft de zekerheid dat naast hem staan de burgemeester en de inspecteur van het L. O. en achter hem de ouders en het perso neel. Namens het bestuur der Bijz. Prot. school sprak de heer C. L. J. Kwak, woorden van waardeering aan het adres van B. en W. Tenslotte dankte Jhr. van Doorn de schen kers van bloemen, waardoor de feeststemming op dezen avond aanmerkelijk verhoogd was Nadat thee was geserveerd, noodigde de burgemeester de aanwezigen uit de nieuwe school te bezichtigen. Alvorens daartoe over te gaan gaf hij een uiteenzetting van het gebouw, dat zoo inge richt is, dat zonder veel moeite tot verbou wing tot een dubbel schoolgebouw kan wor den overgegaan, terwijl aan deze school ook een 8e lokaal is aangebouwd, waarin vermoe delijk les in Esperanto zal worden gegeven. Van de gelegenheid tot het bezichtigen werd een zeer druk gebruik gemaak De meubileering is naar de hoogste eischen. Het trappenhuis ontvangt zijn licht door ra men van glas in lood, met toepasselijke emble men, ontleend aan het onderwijs. Een mo numentale toren, met een uurwerk geeft aan het geheel een aan de omgeving passend cachet. Wat vooral grootsch aan dit gebouw aan doet is de omgeving. Voor de school, aan de Julianalaan, is een ruime speelplaats en aan de overzijde der Ju lianalaan is een flink park aangelegd, nu nog grootendeels enkel gazon, maar dat later met bloemen en planten zal aangevuld worden. Met deze nieuwe school is Heemstede weer een mooi gebouw rijker geworden, een inrich ting waaraan de Heemsteedsche jeugd weer de noodige bekwaamheid kan opdoen voor het latere leven, en die 't onderwijs zeker ten. goede zal komen. Beste wol De landbouwer L. v. Reeuwijk aan de Hoofdvaart, die reeds meermalen prijzen wist te behalen met 'Jjn schapen op tentoonstellingen, had nu het genoegen, op een keuring' die vanwege de wolfederatie van N.-H. gehouuen werd, met zes stuks inge zonden vachten No. 1 te komen. Voorzeker een mooi succes. Burg. Stand van 2225 Augustus 1930 Geboren: Jan Jakob, z. v. W. Rip en S. Ja- kobsen. Maria Adriana FrancUca, d. v. P. L. Luijben en M. E. van der Wiel. Johanna Jacoba, d. v. K. W. Lammens en M. Spek. santé. en envmoaij, en, Marinus, z. v. C. Valk en J. Segers. Fok, d. v. A. L. van Klaveren en F. Schreuder; Ma- rijtje Johanna, d. van W. Dam en G. C. Stroomer; Jacobus Pieter Aart, z. van A. J. van der Pol en P. C. Kreeft, Jan, z. van L. J. Sauei en A. K. van Herwijnen, Geer tje, d. van A. Sneeuw en T. Peperkoorn, Johannes Nicolaas, zoon van N. J. Ran en H. Knol, Willem Evert, z. van J. Kniep en A. Wesselse. Ondertrouwd: Pieter Knaap, 28 jaar en Jannigje Verbeek, 23 jaar. Overleden: Wühelmina Romers, 56 jaar gehuwd met M. Meijer. Concert St. Jozef Harmonie De St. Jozef Harmonie geeft Zondagmiddag van 35 uur een concert in de muziektent op het school plein. Het programma luidt: 1. Jubileum-marsch Sam Vlessing. 2. Mignon, ouverture J. R. v. d. Glas. 3. Zondagmorgen, wals, J. F. v. d. Bossche. 4. De vier mensehenleeftijden Mehul. 5. L' Arrivée du Reservist Cadenne. 6. Radio-marsch W. Heere. 7. La fêtetriumphale, fantasie, C. Joh. v. Dam. 8. Flots de Danube, walzer Ivanovici. 9. Haus, le jouer, fantasie Andrieu. 10. Finale. Statuten De „Staatscourant" bevat de statuten van de N. V. Reparatie-Inrichting Erenst Wëimar, alhier. Verkoopingen Ten overstaan van Notaris Dolleman werd op Vrijdag j.l. in hotel „Num mer Eén" verkocht, 5 nog niet voltooide woon huizen met erven, staande aan de J. P. Coen- straat te IJmuidenOost, aan den heer J. Bleeker, qualitate qua voor 21.300.—. De twee woonhuizen, staande aan den Ha- gelingerweg te Santpoort, werden resp. ver kocht aan den heer 'V. K. Nieborg voor 5200.en aan den heer J. Balker, q. q. voor een bedrag van 5100. Bloempjesdag „Wit-Gele Kruis" De verkoop van bloempjes ten bate van het „Wit- Gele Kruis" op Zondag j.l. heeft opgebracht 383.53. Een mooi resultaat. Concert St. Jozefharmonie. Het con cert van de St. Jozefharmonie, dat aanvan kelijk was bepaald op a.s. Donderdagavond, is nu definitief vstgesteld op a.s. Zondag middag. Het concert wordt gegeven in de muziek tent op het C. H. Moensplein. Burgerlijke Stand Geboren: d. van Th. van der WelLoocks z. van G. Tromp— Verdikt z. van J. C. WernkeVerheyden z. van A. BosAkkerman d. van C. G. KuysDekker levl. z. van C. van der StruyfAffourtit, levenl. d. van P. Bos Zonneveld. Ondertrouwd: P. Zwart en C. Cana C. J. Schipper en M. Th. Teeling J. de Vis ser en C. J. Buis. Getrouwd: D. Moddemman en C. Hooge- werff A. J. Nunnink en S. M. van Bugnum F. J. Bökkers en J. C. Baltes P. eDkker en P. M. Dobbelaer F. J. Ackerman en E. Beumer. —Overleden: C. J. Roos, 2 jr., gew. hebb. r» Velsen. Collecten Vanwege het gemeentebestuur alhier zijn vorige week een collecte ten bate van den gewapenden dienst en één voor de oprichting van een monument voor Dorus Rijkers gehounden welke resp. hebben opge bracht een bedrag van f 48.97 J-j en f 31.25. DINSDAG 26 AUGUSTUS 1930 Parijs 9.75 9.85 34.65 34.75 12.08% 12.09% New-York (cable) 2.48 2.49 59.25 59.35 48.20 48.30 13.- 13.10 27.— 27.20 66.45 66.60 Stockholm 66.65 66.80 66.45 66.60 7.30 7.40 35.05 35.15 29.— DINSDAG 26 AUGUSTUS 1930 Vorige Koers Koersen 2.15 Staatsleeningen 5% Nederland 1919 102",ie 102"/l( 5% Nederland 1918 102% 102% 4k, Nederl. 1916 102% 102% 4 ys Nederl 1917 1023/; 1023% 4H N.Ind. 1926 B 99,% 99%, Banken 149% - Cert Handel Mij 144% 140 Industrieën Marg. Unie 219% 215 Caivé Delft 107 1001 Alg. Kunstzijde 81% 80 Van Berkei's Pat 66% 65 284% 269 (ndustr. Buitenlano 92 91% Cert. Fisk Rubber 2 114% Zweedsche Lucifers 250 Mijnbouw Boeton Mijnbouw 72 701 126% 126 Petroleum 338% Kon Olie 358% 343% 13 141 Continental OU 19»/ia 18% Rubber A'dam Rubber 913% 89% 601 Del) Batavia Rub 48% 47 Rott Tapanoell 34 62 601 26 60 58 Allied 47 tntercontin Rubber 3%, Scheepvaart Hou Amerika Lijn 193% dito Gem. Ëigend 193% Kon Ned. Stoomb Scheepvaart-Unie 136 132 20% oc Suiker 1 378% 362 113 75 l a bak 255% 254 252 247 54% 50! 278% 273% Maxwell 50% Spoorwegen 209% 30% 30%, Chic Milw St. Paul 13% 13%, Kansas City South 61% 62 39 1V» 39 Prolongatie /2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 2