fl m ELCK WAT WILS SPORT EN WEDSTRIJDEN VOETBAL Stormvogels naar Stadskanaal StormvogelsHilversum 13 StormvogelsVeendam 32 CRICKET Cricketberoenidheden ZWEMMEN Zwemfeest H. P. C. TENNIS De eerste ranglijst De Olympische Spelen te Los Angeles H. S. V. DE KAMPIOEN DUIVENSPORT Sf. Christoffel De Nederlandsche Vereeniging van Han delsreizigers en Handelsagenten „St. Chris toffel", afdeeling Haa.rlem, zal Donderdag a.s., 28 dezer, om 20.30 uur vergaderen in de achterzaal van café „Central", Groote Houtstraat by de Houtbrug. Deze eerste ver gadering na de vacantie heeft een korte doch beiangryke agenda. UIT DE STAD VAN HET VATICAAN Jubileum-geschenken aan Z. H. Pius XI uit Ecuador en Frankrijk Aflaten voor het godsdienst onderwijs Radio-toespraak van pastoor Perquin VRAGEN BUS Een Bokkenrijder In den Dzjangel Hoe wordt men millionnair? De blanke Indiaan De Chineezen moeten leeren lezen MARKTNIEUWS •■^raeaEF5*9Bra Een nederlaag en een overwinning. Zaterdag en Zondag maakte Stormvogels een uitstapje naar Stadskanaal, alwaar aan "en sportfeest werd deelgenomen. De ande re voetbaldeelnemers waren Hilversum. A. G. O. V. V. en Veena'am. In de finale plaat sten zich Hilversum en A. G. O. V. V., wel ke clubs met 3—1 en 2—1 (na verlenging) resp. van Stormvogels en Veendam hadden gewonnen. De Stormvogels konden jammer genoeg niet hun volledige pleeg in 't veld brengen, daar Effem, Koster en Tol verhinderd wa ren den toer mee te maken. Bovendien werd v. d. Steen In den eersten wedstrijd al spoedig geblesseerd en moesten in de tweede ontmoeting de derde elftallers Prins en Spruyt in 't geweer komen. Het resultaat: de derde prijs, is dan ook zoo slecht niet te noemen. Stormvogels, dat Thijssen weer eens onder de lat had, kwam als volgt in 't veld: Thijssen, Haak, v. d. Lugt, Langbroek. Groeneveld. v. d. Velde, v. d. Steen, Kuikens, Plokker, Muller, Boekelaar. Onder leiding van scheidsrechter Beeloo trapt Hilversum tegen den sterken bries in af. Al spoedig zitten de Stormvogels voor het Hilversum-doel, dat echter kranig ver dedigd wordt. Er is nog maar kort ge speeld, als Otter na een flinke botsing slechts op halve kracht verder kan spelen, wat het het spel van den IJmuider aanval niet ten goede komt. V/el komt de bal voor het Hilversumdoel, maar er wordt zoo goed als nis* gesonoten, zoodat Kuizinga c.s. steeds hun terrein kunnen zuiveren. Onder leiding van Van Heeckeren ondernemen de Gooiers eenige gevaarlijke aanvallen, doch vinden in Haak een geweldig struikelblok. Ten slotte drukte Stormvogels haar meerder heid in t veld toch uit in een doelpunt van den voet van Boekelaar (10). maar vlak voor de rust moet Thijssen zwichten voor een hard schot van den Hilversum-midvoor. Rust 11. De tweede helft was bijna geheel voor Hil versum. Huizinga stuwde zijn voorhoede steeds op en fungeerde vaak als zesden aanvaller. Gelukkig was Haak uitnemend op dreef en werd hij vrij goed bijgestaan door v. d. Lugt, Langbroek en Groeneveld. Thijs sen kreeg druk werk, maar weerde zich goed, al had hij het leder niet altijd klem- vast. Een kwartier voor het einde werd een misverstand in de achterhoede Stormvogels ncodlotting (12). Vrij kort hierna scoorde Hilversum nogmaals en plaatste zij zich met 31 in de finale. Om den 3den en 4den prijs speelde Storm vogels des middags tegen de Noordelijke eerste klasser Veendam. De opstelling was aanmerkelijk gewijzigd: De Waard Haak. v. d. Lugt, Spruyt, Groeneveld, v. d. Velde, Kuikens, Plokker, Prins, Muller, Boekelaar, In deze combinatie zaten dus twee spelers uit het 3de elftal, n.l. Spruyt en Prins. Stormvogels speelt eerst tegen den wind tn, wat haar niet belet om steeds flink aan te vallen. De voorhoede combineert aardig en de halfback-linie zit heel wat beter achter de voorhoede aan dan tegen Hilver sum. Speciaal v. d. Velde is beter op dreef en Spruyt speelt lang niet onverdienstelijk. Bü de Veendammers is de rechtsbinnen de man. De overige aanvallers zoeken him heil in lange trappen geven. Haak is weer de man, die. evenais tegen Hilversum, ui terst moeilijk te passeeren is. En ten slotte is De Waard safe. Voor rust weet invaller Prins met een buitengewoon mooi schot doelman Roossies te passeeren. Rust 10. In de tweede helft wisten de stevige Veendammers geruimen tijd stand te hou den. Een hunner spelers deed dat op iet wat hardhandige wijze, met als gevolg, dat Groeneveld het terrein moest verlaten. Hij werd vervangen door Langbroek, die ook al niet geheel „fit" was. Dit belette hem echter niet Muller een prachtigen center te geven, waaruit deze den voorsprong ver grootte (20). Stormvogels was nu ..bin nen". Op fraaie wijze scoorde Langbroek tenslotte nog een derde doelpunt, zoodat met 30 het einde kwam. met welke over winning Stormvogels den 3den- prijs be haalde. Maar vielen de wickets niet snel genoeg, werden in het veld fouten gemaakt, dan kwam bij Grace de autoriteit boven en eenige goedgeplaatste opmerkingen brach ten de gewenschte verbetering, of de „Grand Old Man" krabde zich eens in zijn. baard altijd een teeken dat hij ontstemd was en zei „Here, give me the ball", waarna de wickets der tegenpartij vrijwel regelmatig begonnen te vallen! Honderd honderden scoorde Grace en iedereen leefde in de overtuiging, dat deze geweldige prestatie wel door niemand zou worden verbeterd. Het slot was. dat „W. G." zijn carrière beëindigde met 126 centuries. Geweldig! Bovendien had hij in zijn lang durige loopbaan van cricketer een aantal van schrik niet 50.896 runs in eerste klas cricket gemaakt. Meer dan vijftig dui zend runs! Prestaties van den „Grand Old Man" van cricket, die hem tot den groot sten cricketer van zijn tijd maakten. Geen cricketer is er dan ook geweest, die zoozeer da li fde van het publiek heeft ondervonden als hij. Waar hij kwam stond de menigte als één man op en cheerde hem hartstoch- t-.ijk toe. Dat was Grace! Toen kwam Hobbs, John Berry Hobbs. Hij begon kalm, was voor alles superieur batsman bowlde niet, doch verrichtte veie goede dingen als fielder. Hij speelde voor het eerst in testcricket tegen Australië in 1907 en ontbrak nadien niet meer. Zijn spel is zeer eenvoudig. Hem te zien batten is den in':"k krijgen, dat cricket een simpel spe! is. In de laatste jaren heeft zijn spel iets aan kracht verloren, gevolg van zijn ouder '..orden, maar in zijn besten tijd gaf Hobbs altijd de idee aan het freehitten te zijn. Geen bowler bood hem moeilijkheden, de bal was steeds onderworpen aan den wil van den Surrey-batsman. Zoo werd Hobbs al spoedig 's werelds beste batsman ge noemd. Dit kon gebeuren, want een nieuwe generatie was opgestaan, die de daden van Grace slechts bij overlevering kende. Wat echter van den laatste bleef bestaan, waren de feiten: 126 honderden, meer dan 50.000 runs! Doch ook deze records waren voor Hobbs niet veilig. De Surrey-man was reeds vóór den oorlog een aardig eind in de richting gekomen en vervolgde na de gedwongen on derbreking '15'18 met verdubbe'^e energie gie zijn prestaties op het groene veid. In county-cricket, in testmatches hetzij hier of in Australië was Hobbs de man. Century op century volgde en eenige jaren geleden zag het stedeke Taunton de century maken, waarmede Hobbs het record van Grace ver beterde. Inmiddels is Hobbs doorgegaan en nu heeft hij al 174 centuries niet meer en niet minder op zijn naam staan. En weer wordt van een onverbeterbaar record gesproken! Nu vorige week moest ook het andere re cord van „W. G." er aan gelooven. Vijftig duizend achthonderd zes-en-negentig runs had Hobbs op zestien na bereikt en door een score van 40 overbrugde hij ook dezen ach terstand. En nog is de groote batsman „still going strong". Waar is het einde? Records, zou er wel één veilig staan? Het dient toch immers erkend dat er in de toe komst wel weer een batsman zal opstaan, met denzelfden aanleg voor cricket, met een st°rk physick, die eveneens score op score zal maken en mogelijk niet door ziekte of oorlog verhinderd zal worden om te spelen. En dan zullen ook de records van Hobbs verbeterd worden. In de annalen van de sporthistorie zijn èn Grace én Hobbs echter geboekstaafd als athleten „par droit de naissance", als cri cketers, die de grootsten van hun tijd wa ren! J. A. B. In het verslag van dit welgeslaagde zwem feest hebben wij bij het nummer schoon- springen als medewerker vergeten te ver melden den heer P. W. Moolenaar. Men vestigt er onze aandacht op, dat deze H. P. C.'er met succes aan de springdemonstratie heeft deelgenomen, waarvan gaarne acte. NEW YORK, 25 Aug. (V.D.) Het inter nationale tennisseizoen is nog niet geëindigd of reeds verschijnt de eerste wereldranglijst. Tilden geeft in de „American Lawn Tennis" als zijn meening te kennen, dat de wereld ranglijst als volgt moet zijn vastgesteld. Heeren: 1. Borostra, 2. Cochet, 3. Allison, 4 Doeg, 5. Lott, 6. Timmer, 7. de Morpurgo, 8. Rogers, 9. Hopman, 10. Moon. Dames: 1. mevr. WillsMoody, 2. mej. Aus- sem, 3. mevr. Watson, 4. mej. Jacobs, 5. mej. Alvarez, 6. mej. Betty Nuthall. DP- W. G. GRACE en HOBBS (J. B.) Nu door de testmatches tusschen Australië en L .geland cricket wesr in het middelpunt aller belangstelling staat, wordt met den hartstocht, cricketers eigen iedere bijzondere prestatie uitge plozen. worden alle „records" nauwlettend gadegeslagen, scores en bowlingcijfers vergeleken met cijfers uit vroeger jaren. Ook de criketers in Holland vermaken zi met deze bezigheid. Ons cricket Is echter nog van zoo recen- er_ datum en heeft nog zoo weinig her- vorragende prestaties opgeleverd en zoo luttele figuren van groote capaciteit met de namen van jhr. C. Feith. C. J. Posthuma, P. J. W. Rincker, mr. H. van Manen, zijn we waarschijnlijk al uitge- praf dat we de hobby der Engelschen hebben. overgenomen en de prestaties der Engelschen met enthousiasme gadeslaan enin statistiek brengen! Te begrijpen is het, dat men bü het be- studeeren van Engelseh cricket en deszelfs topprestaties en andere markante feiten, veelal stuit op de namen van de twee „na tionale helden" van de Britsche eilanden, cr. W. G. Grace, den beroemden Gloucester, amateur, wiens groote daden vrijwel in de vorige eeuw zijn verricht, en Hobbs, den even grooten batsman van Surrey waarvan hij eeii prof. cricketer is. Zij toch hebben prestaties geleverd, die aan het ongeloof - lüke grenzen, zü toch zijn in Engeland en daarbuiten da personifieering geworden van „cricket". Eerst was daar „W. G.", die In de zeven tiger tachtiger jaren een ieder verstomd daad staan door zün batten, zijn bowlen, zijn captaincy. Een groot cricketer, dk het spel in al z«n deelen verstond als geen ander nadien. Een imponeerende figuur, want stel u iemand voor van bijna 1.90 M. lengte, een 180 pond zwaar, breedgeschouderd met een zwarten, langen baard, flinken zwarten haardos. Grace had groote handen en leefde „op grooten voet". Een athletische gestalte die door de kleine oogen vriendelijk rondom zich zag. De definitieve data voor de viering van de Olympische Spelen 1932 te Los Angeles zijn van Zaterdag 30 Juli tot Zondag 14 Augustus. Het programma, dat over 16 dagen en nachten verdeeld is, bevat 135 punten, omvat tende athletiek, gymnastiek, boksen, worste len, schermen, roeien, zwemmen, paarden sport, wielrennen, gewichtheffen, zeilen, wa terpolo, hockey, schieten op 50 M. en Olym pische Kunsten. In verband met de belangrijke verminde ring van de kosten voor Europeesche deelne mende delegaties, wordt groote deelneming uit Europa verwacht. De vertegenwoordigers van de Amerikaan- sehe organisatiecommissie vaft het Olympisch comité, die naar het congres te Berlijn zijn geweest, hebben thans rapport uitgebracht. Zü zün enthousiast over de ontvangst van hun rapporten en plannen en voorspellen een groot succes der Olympische Spelen te Los Angeles. Zondag hield „De Kampioen" haar 2e rit om den Kikkertbeker. Voor A en B startte: Sijpesteln, Schüvenaar en Zeulevoet. Voor de Jun.Moerkerk, v. Hoeve, Kinket, Besselink en Silvis. De sterke wind was oorzaak dat de tijden in den lsten rit niet verbeterd konden wor den. De uitslag van den 2en rit Is als volgt: A en B: 1. Sijpestein, tüd 82 min. 50 sec.; 2. Zeulevoet, 89 m. 39 sec.; Schüvenaar pech. Jun.: 1. Besselink, tüd 47 min. 10 sec.; 2. Moerkerk, 48 m. 15.3 sec.; Kinket, 50 min. 49 sec,; 4. v. Hoeve, 52 m. 19 sec.; Silvis op gegeven. De kortste tüd na 2 ritten, A en B Schü venaar 82 m. 10 sec. Jun. Moerkerk, 46 min. 33 sec. A.s. Zondag kampioenschap l K. M. Bij eenkomst 8 uur clubgebouw. Zooals de laatste keeren, zullen ook dezen keer eenige nieuwe leden geïnstalleerd wor den. Het bestuur vertrouwt dat de vele nog niet georganiseerde reizigers het voorbeeld van hun collega's zullen volgen en zich ty- dens deze vergadering als lid zullen opgeven. Buiten de andere agendapunten eischt de büzondere aandacht de bespreking van het win tereprogramma. Zonder twüfel zullen enkele leden met pracht-voorstellen komen, die dan gecombi neerd met die van het bestuur, een zeer vurchtbaar programma zulen vormen. Reizigers en agenten, komt allen naar deze vergadering. „COLUMBA" De Vereeniging „Columba hield Zondag 1.1. een wedvlucht met oude en jonge duiven van Roosendaal. De prüzen werden behaald als volgt: H. Bewarder 1. J. Bonke 2, 6, 8 en 11. P. Boeree 3, 4, 5, 7, 9, 12 en 13. L. Gimbrère 10 en 15. G. Peschar 14. Eerste duif 9.23; laatste 9.30. Van Harwich (Engeland) was de uitslag: P. Boeree 1, 2 en 4. J. Bonke 3 en 6. L. Gimbrère 5. Onder de geschenken ter gelegenheid van 's Pausen Gouden Priester-Jubileum welke nog steeds blijven aanstroomen, valt een huldebetuiging te vermelden van de „Liga del Decor y Modestia de la Mujer del Ecua dor," een vereeniging, welke bedoelt de deugden der christelüke vrouw in Ecuador te bevorderen en te verdedigen. De huldebetui ging is gesteld op perkament, rijkelyk ver sierd met de nationale kleuren en met miniaturen van het H. Hart van de zalige Anna Maria van Jezus, Arucena di Quito. De leden beloven den H. Vader in haar hulde betuiging plechtig zich vooral wat de kleeding betreft aan Zijn normen en waarschuwingen te zullen houden, en smeeken de Heiligver klaring af van de zalige Anna Maria van Jezus. Eveneens uit Ecuador bereikte den Paus een album der „Dochters van Maria" met een z.g. „geestelyken schat". Deze vereeniging bood aan: 78.812 H. Communies; 197.541 geestelijke communies; 108.3-51 H. Missen; 169.670 rozenhoedjes; 109.368 bezoeken aan het Allerheiligste; 108.715 bezoeken aan Ma ria; 767.436 goede werken. Van de Zusters der Voorzienigheid en der Onbevlekte Ontvangenis die in Ecuador tal- rüke huizen hebben, kwam een kostbare albe waaraan alle leden der genoemde congrega ties in Ecuador hebben meegewerkt. Het hoofdmotief der versiering is het pauselük wapen met de spreuk van Paus Pius' Ponti ficaat „Pax Christi in Regno Christi." Het wapen is omgeven door bloemmotieven. Ten slotte schonk de Overste der Zusters van Liefde van Nevers (Frankrijk) een eigen handig geschreven brief van pater Lacor- daire. Het schrijven draagt den datum Bor deaux, 27 December 1841, en is gericht aan Mr. Lacroisade advocaat van het Konink- lyk Hof. Ofschoon de brief niet anders is dan een vriendelijke correspondentie, is hy toch van belang, omdat, als in al zijn schrift stukken, ook hierin de beroemde Domini caan zijn grooten geest en warmen gods dienstzin duidelijk demonstreert. Een apostolischen brief van den Paus Het laatste nummer der „Acta Apostolicoe Sedis" bevat den reeds eerder aangekondig- den, Apostolischen Brief van Z. H. Pius XI, over de aflaten, welke kunnen worden ver diend, zoowel door hen, die onder richt geven als voor hen, die onderricht ne men in de godsdienstleer. De Paus herinnert allereerst aan de geestelijke gunsten, welke ïh dit opzicht werden verleend door Paulus V en Clemens XII; na deze vervallen verklaard te hebben, kent Hij aan alle geloovige chris tenen, die gedurende ongeveer een half uur en niet minder dan twintig minuten, twee malen maandelyks, godsdienstonderricht ge ven of nemen, een volle aflaat toe, mits zy na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, een kerk of bedehuis bezoeken en daar bid den, volgens de intenties van den Paus. Deze aflaat kan twee malen maandelijks verdiend worden. Een aflaat van honderd dagen wordt verleend aan de geloovigen, telkens wanneer ze gedurende genoemden tijd onderricht ge ven of nemen in de godsdienstleer. Het lustrum van den K. R. O. Voor den microfoon van Huizen heeft de voorzitter van den K. R. O., pastoor L. H. Perquin. o.a. gezegd, dat het eerste lustrum van den Katholieken Radio Omroep niet feestelijk zal worden gevierd. Slechts een Zondag in September zal zün gewü'd aan dankbare herinnering, omdat het zaad is uitgegroeid tot een grooten boom De plaat selijke vereenigingen en de correspondenten hebben over het land een net gespannen, „waarin worden gevangen, of zij willen of niet. alle vogels met Roomsche veeren". Wie had gedacht, dat de j/lucht van die vogels zóó groot zou zijn?" Naast deze vogels noemde spreker de do nateurs, die de bouwsteenen zijn. De herdenking zal worden ingezet met de uitvoering, door honderd zangers, van een Mis van Hubert Cuypers, onder leiding van den componist in de St. Dominicuskerk te Amsterdam, omdat van die kerk uit de K. R O. voor het eerst heeft uitgezonden. Voorts: sprekers, zang, muziek enz. Ge schenken kry'gt niemand. Wat is tot stand gebracht is het werk van God; en daarmee uit. aldus spr. Spr. vertelde verder, dat de nieuwe stu dio te Hilversum nog niet gereed is, als ge volg van het slechte weer. Vraag: Uit hoeveel personen bestaat het groote orkest van den K. R. o.? Antwoord: Uit 22 personen; het wordt echter meestal versterkt. Vraag: Is er op No. 10797 van de loterü ten bate van het orgel der St. Liduinakerk te Haarlem een prijs gevallen? Antw.: Ja. een tulband. Vraag I: Bestaat er te Haarlem een R.K. Padvindersclub? Vraag II: Waar kan men zich als lid op geven? Antw. I en II: De oprichting van ,een R- K. Padvindersclub is in Haarlem in wor ding. Wendt u allereerst tot den directeur van het jongenspatronaat of den praeses der St. Josephsgezellen in uw parochie en zoo die u niet kunnen inlichten, tot den Weleenv. Pater J. J. C. Hentzen, Nieuwe Groenmarkt 12, Haarlem. De schrik der ambtenaren „Gandhi's heerschappij is begonnen en- ik ben tot heer en meester over het woud aan gesteld." Zoo luidt de trotsche verklaring van een straatroover, die als rooverhoofd- man vrees en schrik verspreidt in het district van Nazik en op wiens hoofd door de re geering een prijs van 500 rupien gesteld is. Zijn eigenlüke naam is Nana Mukund Koli maar op eigen gezag heeft hij zich den titel en naam toegeëigend van Prins Chi- vasi, die gekomen is om de onderdrukten te helpen en die als gezworen vijand van alle tyrannen. allen, die tot zün kaste behooren, zal bevi-ijden. De boeren noemen hem een voudig Nana, den „zwervenden vluchteling." Hij wordt beschuldigd van moord., straatroof, brandstichting en geldafpersing, maar zijn meest geliefkoosde bezigheid schynt te be staan in het overrompelen van regeerings- ambtenaren, die lüj dan hun uniform uit trekt om hen dan onder de vreeselijkste doodsbedreigingen weer vrij te laten. Zoo hield hij kortgeleden weer een ambtenaar aan van het staatsboschbeheer. De beambte, een Indiër, van de Brahmanenkaste, *igzich plotseling tegenover een baardigen man, die zich versierd had met valsche juweelen cn het talmi-goud der Indische vorsten, zooals men dat ook wel bü tooneelspelers ziet. Zijn wapenrusting, die bestond uit geweer, dolk en satoel, daarentegen was des te echter. De ambtenaar werd beleefd verzocht van zijn paard te stijgen en zijn uniform aan den roover uit te leveren Zelfs zijn nieuwe schoe nen werden hem van zijn voeten getrokken; hij kreeg echter de oude schoenen van den roover hiervoor in ruil als herinnering aan „de vriendschappelijke ontmoeting en als byzonder teeken van hoogachting, dat de roover dén ambtenaar wilde bewijzen." De roover verheugt zich in den steun dei- bevolking, die in hem een helper ziet tegen de tirannie der ambtenaren. Een sterke politieafdeeling, die kortgele den tegen hem werd uitgezonden, moest niet alleen onverrichterzake terugkeeren, maar zü had zelfs het verlies van een der manschap- Pen te betreuren. Onvervaard verscheen Nana dan plotseling op het marktplein van een of andere stad en gaf den dienstdoenden politieagent een geducht pak ransel. De smaad was nog des te grooter, omdat zü door een verachten paria een lid der Brahmman- kaste werd aangedaan. Eens deed hij een dollen aanslag in het huis van Mawari; een handelaar en rijken geldschieter: de leden van zijn kaste had den hem uitgenoodigd dezen man een af straffing toe te dienen. Voor het tijdstip van den aanslag had hü den trouwdag van de dochter van den geldschieter uitgekozen en wachtte nu geduldig tot alle bruiloftsgasten bijeen waren. Toen drong hü het huis binnen hield de gasten met zijn sabel in bedwang en diende den „Mawari" en zün broeder een geducht pak ransel toe. Na de afstraffing verbrandde hij aile schuldbekentenissen van den geldschieter, pakte al het geld en voor werpen van waarde büeen om ten s! I ';e twee mannen die tot de bruiloftsgasten behoorden, den neus af te snijden. Hü terroriseert de heele streek en geen politieagent of boschbeambte verlaat het woud voor hü den rooverhoofdman zijn schatting betaald heeft. Men heeft thans een groote politiemacht op de been gebracht en doorzoekt met koortsachtigen üver de dzjun- gel, zonder dat het tot nu toe gelukt is om ook maar een spoor van den roover te ont dekken. De man die het avontuur van koning Ca rol van Roemenië heeft gefinancierd, is ein- delük ontdekt. Nu klinken de berichten daar omtrent wel erg onwaarschynlük, maar re worden toch geloofwaardiger, als men wat meer weet van den geldmagnaat Marquet, den Belgischen groot-industrieel, die den staatsgreep van Carol mogelijk heeft ge maakt. 't Is nu eenmaal een man die een zwak heeft voor romantische avonturen en dat is geen wonder: zün 'eigen leven heeft zich afgerold als een film. Marquet is zijn carrière begonnen als huis knecht In een hotelletje te Parijs. Het was voor hem een promotie toen hij vatenwas- scher werd. In de stationswachtkamer van Namen, waar hij daarna een baantje kreeg, hield hij het niet lang uit. Hij verstond de kunst, relaties aan te knoopen met menschen van de meest-uiteenloopende maatschappe lijke kringen. Na een jaar of wat, toen hij van alles en nog wat aan de hand had gehad, bleek hü toch zooveel te hebben overge spaard, dat hy de Kurzaal te Ostende Kon pachten. En op den huidigen dag vraagt niemand meer naar het verleden van den hotelkoning Marquet, die de eigenaar is van de grootste hotelpaleizen in West-Europa, zooals 't luxe hotel „Negresco" te Nizza en 't Nieuwe kamerbewoner: „U ziet er uit als een zeer goed opgevoede dame." Hospita: „Dat ben ik ook als u tenminste geregeld betaalt. Anders kan ik ook zeer onopgevoed zün." (Passing Show) beroemde „Claridge" te' Parijs. Van koning Leopold van België kocht hij het kasteel „Chèteau d'Ardenne" en sedert kort is hü in het bezit van de meeste aandeelen der groote Belgische Automobielfabrieken. Maar voor Marquet's daadwerkelijke hulp heeft Koning Carol moeten beloven dat er in de toekomst in Roemenië flinke zaken te doen zullen zyn. Daar hebt ge een anderen millionnair, Prank W. Woolworth, die echter op nog moeilyker manier aan z'n groot vermogen is gekomen. Hij was een slecht-bezoldigd amb tenaartje, maar hy besloot zich onafhanke lijk te vechten. Zün vader leende hem een sommetje en daarmede opende hy' in Utica, een plaatsje in de Vereenigde Staten, een 5- centswinkel. Maar zijn plan mislukte. Toch liet Woolworth zich niet ontmoedigen en be gon een soortgelijke zaak in Pennsylvanië, waar hij zün artikelen verkocht voor 5 ct. en een dubbeltje. En nu slaagde- hü beter, de zaak breidde zich uit, in alle deelen van het land werden filialen geopend, en toen het voormalige ambtenaartje kwam te ster ven, liet hij een vermogen na van ongeveer 162 millioen gulden, behalve nog zijn groote winkelmagazijnen. Ook in Europa heeft de Woolworth-Maatschappij zulke magazünen geopend, o.a. in Berlijn, een geweldig groot Warenhuis. Men schat het kapitaal der fir ma thans op ongeveer 540 millioen gulden. Een poosje geleden heeft ze in New-York nog een wolkenkrabber gebouwd, die Ieders ver bazing opwekte door zijn geweldige afmetin gen en dat in een stad, waar men toch wel wat gewoon is. En dan de arme krantenjongen, die later de kauwgum-fabrikant Wrigiey werd! Al spoedig had deze energieke jongeman een vermogen van 100.000 dollar verdiend. En met dat geld begon hij een advertentie-cam pagne, waardoor hij zijn heele vermogen weer verloor! Maar Wrigiey liet zich daar door niet uit het veld slaan en hij begon een voudig een nieuwe campagne. En men be rekent dat hij zoo ongeveer 25 millioen dollar daarvoor heeft uitgegeven. Maar zijn firma heeft er zoowat 54 millioen gulden mee ver diend. Een paar dagen geleden stierf te New-York Thomas Ryan, die eenmaal begon als een klein commissionnai'rtje in Wallstreet. Hü .wist zich door gelukkige speculaties een klein vermogen te verwerven. Maar zijn kostje was pas gekocht, toen hy voorgesteld werd aan Koning Leopold II van België, die schik had in den ondernemenden Amerikaan. Ryan kreeg van den koning het exploitatierecht van een rijk diamantveld en de groote som men die hij hieraan verdiende, gebruikte hij weer om spoorlijnen aan te laten leggen. Ook richtte hij spoedig een tabaksmaatschappij op met een kapitaal van meer dan 500 mil lioen dollar. Nog merkwaardiger is de levensloop van den grooten onbekende: Sir Basillus Zaha- row. Over zijn geboorte hangt een sluier. In het eerst verdiende hij den kost zoowat met een paar ondergeschikte baantjes, maar hij raakte er boven op toen hij er in slaagde commissionnair te worden voor een groote wapenfabriek. Doordat hij betrekkingen on derhield met een dame uit de hoogste krin gen, kreeg hü kans zich in te dringen in de high life en het moet waar zijn, dat er diplo matieke verwikkelingen ontstonden, als men Zaharow met zijn neus buiten zaken hield, die hem interesseerden. Thans heeft hü aan deelen in zoo goed als alle Europeesche wa penfabrieken en hü heeft een vermogen bü- eengekregen, dat niet te taxeeren valt. Weinig romantisch, maar heel nuchter en zakelijk is de ontwikkelingsgeschiedenis van de warenhuizen van Tietz. De dynastie Tietz stamt uit Gera, waar in een klein, onooglijk winkeltje een zaakje werd gedreven in witte goederen en wollen stoffen. En nu is het een onderneming met talrijke groote magazü nen. Die bloei is te danken aan onderne mingsgeest, bekwaamheid en taaie werk kracht. Alleen hééft dit geslacht er wat lan ger over gedaan om tot zulk een hoogte op te klimmen dan de O.W.-ers van den grooten wereldoorlog. De rogm en de glorie van de firma Tietz kan ook tegen een stootje en is heel wat degelijker dan» die van den Oostenrykscl ten speculant Castigiioni, die zich heeft opge werkt van een simpelen vertegenwoordiger tot president van groote bankinstellingen en leider van machtige concerns. Maar op het oogenblik is er weinig meer over van den glans, die Castigiioni in den inflatie-tijd om scheen. En ook is het zoo gegaan met zijn grooten concurrent Bose ,die in vermogen en macht niet voor hem onderdeed, maar die nu ook zyn beste dagen heeft gehad. Hü was wel wat voorzichtiger dan Casti giioni en niet zoo'n waaghals, maar hü heeft zün roem toch ook overleefd. Stuk voor stuk verloor hü zün machtige positie, tot hü ein- delijk van het wereldtooneel verdween. Nog slechter verging het een van zün vrienden, den speculant Drucker, die zijn vriend Bose blindelings volgde en daardoor een reuzen- vermogen verdiende. Maarlater raakte hy alles weer kwijt. Don Luis, de „blanke Indiaan", Is in ds Bergen van Panama en populaire verschü- ning. Hij heeft zijn verblyf gevestigd aan de rivier Chiriqui, op een zeer ontoegan- kelijke plaats, want hy houdt niet van vreemdelingenbezoek. Wanneer men hem ziet, zou men werke- lük meenen een Indiaan voor zich te heb ben; hy is klein, donker van uitzicht en hij beheerscht de Indianentaal volkomen. De levensgeschiedenis van dezen eigenaardigen man lijkt wel een avontuurlyke roman. In zijn jonge jaren vertrok hij uit Europa en kwam naar New-York, werd daar kellner, ging daarna als goudgraver naar Alaska, was een tijdlang pelsjager in Canada, ver loor zijn geheele vermogen in een speelhol en vertrok toen naar Zuid-Amerika, waar hij aan verschillende expedities van goud zoekers deelnam. Hü doorkruiste geheel Venezuela en het stroomgebied van de Ama zonerivier. Thans heeft Don Luis zich gevestigd als specialist voor opgravingen. In zün gebied bevinden zich namelyk on telbare begraafplaatsen van Indianen, waar voortdurend opgravingen gedaan wor den. In de graven vindt men meestal voor werpen, die naar museums en particuliere collecties gc-mden worden. Soms stoot men ook op gouden voorwerpen. De graven zijn met groote platte steenen bedekt. Het huis van den blanken Indiaan is een echt museum. Zijn collectie bevat schalen van groote cultureele historische waarde, afgodsbeelden met dierenkoppen, die ver bluffende overeenkomst vertoonen met de Oost-Aziatische afgodsbeelden. Don Luis wordt bij Iedere opgraving als deskundige geraadpleegd. Amerikaan: „Ik heb hier in dit land nog nergens van die handige en schrandere zakenmenschen ontmoet als bü ons in New York." Gastheer. „Dat klopt. Want dat soort kerels stopt men hier achter de tralies." 'Passing Show^ De Nationale Chineesche Schoolconfe- rentie te Nanking beschouwt het als haar duren plicht om het volgende jaar met alle mogelüke middelen er naar te stre ven om de volksontwikkeling op een hoo- ger peil te brengen. Hier ligt werkelijk nog een geheel nieuw arbeidsveld open. De groote massa Is absoluut achterlijk en on ontwikkeld; dit "blyk't wel uit het fielt, dat ongeveer 80 pet. der Chineesche bevol king, (die men-gerust op 350 millioen men schen mag schatten) niet kan lezen of schrijven. Men is van plan over geheel het onmetelüke rijk een groot net van lagere scholen te spannen, waar men zich met niets anders zal bezighouden dan aan groote menschen te leeren lezen en schrij ven. De overige vakken van het leerplan kan men dan gaan leeren in de lagere scholen, die in weeshuizen, winkels, fa brieksgebouwen, barakken en gevangenis sen moeten word enondergebracht. Men heeft een ruwe schatting gemaakt, hoeveel on derwijzers er aangesteld zouden moeten worden. Wanneer men het leerplan in zes jaar tijd wil doorvoeren, zullen er in ieder jaar 130.000 onderwijzers benoemd moeten worden, terwijl er 116.740 nieuwe school lokalen gebouwd zullen moeten worden. De onkosten voor dit plan zullen vermoe delijk 600 millioen gulden bedragen. Het is echter een raadsel hoe een dergelijk be drag door een totaal verarmd land opge bracht zal mogten worden. De centrale regeering heeft daarom dan ook besloten, om deze bepalingen niet al te streng dóór te voeren. Daarom heeft zy thans ver ordend, dat Iedere Chinees in 1936 ver plicht is om 1000 letterteekens te kennen. Bovendien mogen de autoriteiten, scholen, fabrieken en winkels in de toekomst geen personen boven de 18 jaar aanstellen of in dienst nemen, die niet kunnen lezen of schryven. PURMEREND, Dinsdag 26 Augustus 1930. Purmerender Marktbericht Aanvoer pijn. 31.000 kilo kaas. 15 Kleine Fabriekskaas f 41.50 per 50 kilo, 31 Kleine Boerenkaas f 41 per 50 kilo. Alles met merk. Handel matig 1920 kilo boter f 1.40—1.65 per kilo. 500 Runderen, waaronder 360 vette f 100— 118 per stuk, en 150 melk en gelde f 190— 425 per stuk, handel stug, 80 Stieren f 0.80 —0.95 per kilo, 223 Paarden f 100—200, stug; 41 Vette Kalveren f l.iO—1.30 per kilo' stug; 132 Nuchtere Kalveren f 12—40 per stuk, vlug; 311 Vettê Varkens f 0.66—0.72 per kilo, Zouters f 0.60—0.62 per kilo, ma tig; 109 Magere varkens - 31—44 per stuk, matig; 241 Biggen f 20%6 per stuk, vlug; 425 Schapen f 34—44 jer stuk, vlug; 699 Lp n.meren f 2230 per stuk, stug; Piep kuikens f 0.10—2.50 Kipeieren f 5.25—6.25 per 100 stuks, Eendeieren f 4.660 per 100 stuks f 4.60. NOORDSCHARWOUDE, 26 Aug. 1930 34.400 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 3.804.20; Groote idem 2.90—3.70; Eigen heimers 4.00; Blauwe Eigenheimers f 4.10 4.60; Bravo's 3.50—3.70; Drielingen f 4.50— 5.00; 4200 K.G. Spercieboonen 1.407.30; 4600 K.G. Zilveruien: Nep 1.505.30; Drie ling 0.10; 42.400 K.G. uien: uien: gele uien 3.60—3.80; uien 2.20—2.90; Drielin gen 1.60—2.30; Nep 3.60—6.30; 700 K.G. Peen (groote) 1.60—2.10; 450 K.G. Kroten 1.70; 15.400 K.G. Roode Kool 0.60—2.70; 21.800 K.G. gele kool 0.60—3.60 37200 K.G. Witte Kool 0.901.80. AMSTERDAM, 26 Augustus. Aardappel- markt. eZeuwsche bonte f 3.804.20; id. blauwe f 3.804.20: id. Eigenheimers f 2.90 f 3.20; Zeeuwsche blauwe Eigenheimers f 3.253.50; Eigenheimers f 3.503.85. Aan voer i ladingen, zijnde 448 H.L. BROEK OP LANGENDIJK. Veiling van 26 Augustus. 21000 K.G. aardappelen. Schot sche muizen f 3.504.40. Schoolmeesters f 3.90. Eigenheimers f 5.10—6.40. Due of York f 3.60—3.70. Drielingen f 4.60—5.70. 700 K.G. wortelen f 2.10. 500 bloemkolen, 1ste 1.—; 52000 K.G. roode kool f 0.60—3.50. 35000 vroege witte kool f 1.60—3.401, alles per 100 K.G. 175 K.G. Zilvernep f 8.70. 350 K.G. slaboonen f 4.507.60. 90 K.G. snijboonen f 7.10—10. 1800 bieten f 2.70—3.10. 11.000 gele nep f 3.505, id. drielingen f 22.50, id. uien f 2.40—3.90. ALKMAAR, 25 Aug. Bericht van de Alkmaarsche Exportveiling Aalbessen per 100 pond f 1112, Andüvie per 100 stuks f 1.205, Bloemkool I per 100 stuks f 8.6022.90, Druiven per 109 pond f 27 28, Gele kool per 100 stuks f 56, Kropsla per 100 stuks f 13.90, Komkommers per -0C stuks f 12.80, Meloenen per 100 stuks f 1045, Perziken per stuk 58 cent, Poste lein per bakje 1941 cent, Pruimen pei pond 1221 cent, Roode Kool per 100 stuks f 26, Selderie per 100 bos f 3.606, Spi nazie per bak 4094 cent, Snijboonen pei 100 pond f 6.6017, Dubbele sperciebooner per 100 pond f 1.507, Tomaten per 10C pond A f 4.20, B f 3.50, C f 3.60, CC f 1.30 Wortelen per 100 bos f 3.9010, Chinee sche kool f 5.506.50 per 100 stuks. HOOGKARSPEL, „De Eendracht" Schot sche 1.60—1.70; Due f 1.65—1.80. HEM, 25 Augustus 1930 Zuider-Koggt Snijboonen 2.1012.00; Druiven 4862; Prui men 2139- Goudballen 8.5012.60; Advo caten 8.50—10.50; Dirkjes 9—12.50; Clap: 2029; Schotsche grove 1.50155; middelü 2.45—2.55; kleine 2.55--2 60; Witte 1.30—1.70 Tomaten A 11.60; B 9.60; C 9.60; CC 4.65.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 6