250.- a H. K. B. f 750.- 1125.- f50.- f40. CLUBGEBOUW WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1930 Een rede van den Paus over de Maltezer kwestie Door den trein gegrepen De vaandelgroet aan H. M. de Koningin Bij het zwemmen in zee verdronken Ernstig auto-ongeval te Eist Fransch vliegtuig bij manoeuvres neergestort De president van Peru overleden Brand te Santpoort 5 pCt. leening Bloemendaal 1925 Burgemeester Patijn Jonge dieven breken in een school in U Nog plaats voor een kegelclub Voornaamste cVCieuws LOOPT U MOEILIJK? Dr. Remmelts naar Indie De gezondheidstoestand van Z. H. den Paus BUREAUXNA8SAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17548 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL VALSCH SPEL UIT DE STAD VAN HET VATICAAN Een rede van Z. H. den Paus over het godsdienst-onderricht Posrderij afgebrand Vrachtauto vernield Nabij het strand te IJmuiden Motorongeluk te Noordwijkerhout Moordaanslag op zijn vrouw Drie aannemers gedood De Nederlandsche reis van de „Graf Zeppelin" 6 dooden De grootsche deelneming Een dobbelaar Het bericht nog niet bevestigd Geen bluschwater en slangen te kort Vervroegde aflossing Hij stelt zich niet meer herkiesbaar als burgemeester van Den Haag Na de brugaanvaring te Velsen Rijwielplaatjes waren niet veilig voor hen De feesten te Enkhuizen f -vf! v.V. Tempeliersstr. 35-Tel. 12633 t SEPTEMBER AANVANG SEIZOEN 1930—1931 J. J. WEBER ZOON Barometers Thermometers Telegrafisch Weerbericht Oud-Haarlemmer hoogleeraar Geen sprake van ziekte Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bü vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bü vooruitbet. B(j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ^000 «ïgen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeedngen- I UUUUa" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop B bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. De roode agitatie tegen minister Deckers en diens aanhangig vlootplan kan niet genoeg aan de kaak gesteld Worden. De sociaal-democraten hebben de Nederlandsche burgerij in den loop der jaren al op héél wat demagogische agitatie vergast, doch nog maar zelden hebben zij *t zoo bont gemaakt als thans Letterlijk ieder middel wordt aange grepen om minister Deckers, die dat han door niemand ontkend worden öiet een zeer bescheiden en door de omstandigheden minimaal geëischt plan gekomen af te schilderen als eer. onverantwoordelijken militairist, die zich biet ontziet, onnoodig met millioenen te smijten; katholieke, eerlijke instem ming met het vlootplan moet beteeke- hen, dat de katholieken van geen ont wapening willen weten en het met den Vrede niet ernstig meenen. Daartegenover paradeeren dan de opperst-beste sociaal-democraten, die het monopolie bezitten in de vredesfa- hricatie, die het volk gelukkig willen ma- hen door eenzijdige ontwapening, waar- hoor persoonlijke en finantieele laste tot zoowat niets beperkt worden. Met valsche, holle leuzen, met domme. Sophismen en zoo noodig met Platvloersche leugens of leugenachtige Voorstellingen moet de massa tegen 34 September a.s. opgezweept worden tot 2 g. een anti-militairistische meeting, in Werkelijkheid echter: een propagandadag Voor de S. D. A. P., die in de leegheid Van haar politiek bestaan in dezen tijd °m wat actie verlegen zit. Mevr. A. E. J. de Vries-Bruins ver raadt dit laatste zélf, waar zij in „Het Volk" van gisteravond oreert: „Het is voor een politieke partij als de onze, die de massa in beweging wil bren gen om haar doel te bereiken, gewenscht. ja zfclfs noodzakelijk, om af en toe hoog tepunten te hebben in onzen strijd. Zon der dat zou er licht een zekere sleur ko men, die voor ons werk niet bevorder lijk zou zijn, die onze aantrekkingskracht stellig zou verminderen. Die hoogtepun ten hebben we zelf herhaaldelijk gebracht of het ontstaan er van bevorderd. Soms komt het ook voor, dat onze politieke vij anden ons daarbij helpen en natuurlijk maken we van die hulp dan een dank baar gebruik. Hun actie wekt dan de onze, hun maatregelen verscherpen onzen Strijd. Ofschoon in onze actie tegen den oor log nog nooit eenige verslapping is ge weest, ontvangen we ook daarbij met een gevoel van erkentelijkheid hulp uit het vijandelijke kamp. Ik meen dan ook, dat in deze dagen een woord van hulde en dank aan excellentie Deckers niet mag worden onthouden. Dank voor de bijzon dere gelegenheid, die hij ons geeft, om het Nederlandsche volk opnieuw te wij zen op de noodzakelijkheid en de hooge waarde van onze vredesactie, hulde voor de wijze, waarop hij demonstreert, dat het noch hem, noch de tegenwoordige regee- ring in haar geheel, ernst is met het zoogenaamde verlangen naar verminde ring der uitgaven voor het militarisme. Wij zullen uw boodschap overbrengen excellentie; wij zullen zorgen, dat uw actie bij ons gevolgd wordt door een tegen-actie, die wordt tot een schitte rend hoogtepunt in onzen ontwapenings- strijd. Gij kunt op ons rekenen! Den 14en September zal ongetwijfeld alles, wat er leeft in de arbeidersklasse, aan afkeer en haat tegen het mensch- ontecrend oorlogsbedrijf, tot uiting ko men. Het zal gaan op de meest vrede lievende wijze, uwe gewapende machten zullen dien dag rustig thuis kunnen blij ven, maar de uiting zal juist daardoor des te indrukwekkender worden. En dan zullen onze menschen gaan naar de huizen, ook van uw geestverwanten, excellentie en ze zullen deze trachten te overtuigen van het onwaardige, het heil- looze van uw voornemens." Wij hebben in het bovenstaande een ander onderstreept: de „bewuste" ïoode arbeider, die zooiets leest, moet ^el den indruk krijgen, dat minister Deckers met een waar genoegen alle ver langen naar vermindering van defensie- bitgaven negeert en een actie der soci aal-democraten noodig heeft om het biensch-onteerend karakter van het Oorlogsbedrijf te leeren inzien, met „heil- looze voornemens", als hij vervuld is! Nog een ander staaltje van ophitsing! In „Het Volk" van heden dicht 'n Wekere „Kuif": „En als straks minister Deckers Zich schaart onder de verwekkers Van een nieuwe oorlogsvloot, Die uit tonnen gouds bereid wordt. Die te klein voor eiken strijd wordt Maar de oorlogskans vergroot, Moeten dan de pacifisten Om den wil van den minister Slikken deze politiek? Zullen zij dan in hun daden Weer hun Vredesvorst verraden Roomschen, is dat: katholiek?" Leest u het goed? Minister Decker? Verwekt „een nieuwe oorlogsvloot", „ton den gouds" smijt hij daartoe weg, hij loert erop de oorlogskans te vergrooten. eh tenslotte 't klinkt wel haast Gods lasterlijk in anti-christelijken rooden blond! verraden de katholieken, die biet minister Deckers instemmen, „hun Vredesvorst". Dergelijke taktiek is tegenover katho lieken wel geoorloofd, als de sociaal democraten behoefte hebben aan... Propaganda. Tegenover militairistische partij ge- booten nemen wij een heel andere hou ding aan. Daarover een ander maal. ,Nil sine Episcopo' Zaterdagavond ontving Z. H. Pius XI ruim 200 Maltezen die op hun doorreis naar Lour- des een bezoek brachten aan de Eeuwige Stad. De bedevaart stond onder de leiding van Mgr. Gonzi, Bisschop van Gozo. Onder haar deelnemers telde ze enkele Prelaten, verschillende civiele hoogwaardigheidsbeklee- ders en een opvallend groot aantal geeste lijken, meest religieuzen. In de vrij lange rede welke de H. Vader bij deze gelegenheid hield, zeide Hij, na de pelgrims hartelijk te hebben begroet, dat Hij zou kunnen volstaan met hun den Aposto- lischen Zegen te verleenen waarom ze had den gevraagd; Hij wilde dat -chter niet doen, omdat hun tegenwoordigheid hier zooveel zeide, dat wel voorbij was, maar toch nog nabij, en dat zoo ontzaglijk veel beloofde, ook te midden van moeilijkheden, contrasten, lasten en tegenstrijdigheden die evenwel een goede toekomst verzekeren Z. H. Pius XI herinnerde de pelgrims er aan dat ze naar Lourdes gingen om daar genade af te smeeken. Wanneer men echter genade afsmeeken wil, is het voor alles nood zakelijk dat men weet wélke genade. Natuur lijk kan men Maria niet beter vragen dan altijd in eendracht te leven met den Verlos ser. Christus echter heeft op aarde een zicht baren plaatsvervanger nagelaten, den Paus. En waar de Paus niet zijn xan, daar ver vangen Hem de Bisschoppen. Om dus in eendracht te leven met Christus, moet men achter den Paus en de Bisschoppen staan. Nu zijn er en men vindt ze niet alleen op Malta, ging de H. Vader voort, die dat als een groote nieuwigheid beschouwen. Dat is onjuist. Reeds met het bloed der martelaren schreven de eerste Christenen dezen stel regel neer. Van den H. Martelaar Ignatius, Bisschop van Antiochië, zijn de woorden: „Nil sine Episcopo!" Niets zonder den Bis schop. En was het niet Christus zelf die zijn leerlingen waarschuwde tegen de valsche pro feten? Daarom: mét Christus, mét den Paus, mét de Bisschoppen, tégen de valsche profeten De H. Vader onderscheidde twee soorten van valsche profeten: die spreken en die schrijven. De eersten zijn minder gevaarlijk, omdat men ze niet hoeft te aanhooren; voor de tweeden echter zij men op zijn hoede, om dat zij ook diegenen bereiken, welke niets met hen uit te staan willen hebben. Zeker, er wordt veel goeds gedrukt, maar ook veel kwaads, dat ontzaglijke onheilen aanricht. Te dikwijls wordt, hetzij uit be hoefte of nood, hetzij uit vrees of wanbe grip, een pen verkocht. Na nog een korte opwekking om alle ge noemde genaden in Lourdes van de H. Maagd af te smeeken, verleende de Paus aan de aanwezigen den Apostolischen Zegen. Eenvoud en deugdelijke bronnen Vrijdagavond ontving Z. H. Paus Pius XI in bijzondere audiëntie 200 priesters on derwijzers in de godsdienstleer aan de mid delbare scholen van Midden-Italië. Als be kend, werd het godsdienstonderwijs, dat door de fascistische schoolwet voor de lagere scho len verplichtend was gesteld, bij het Verdrag van Lateranen uitgebreid tot de middelbare scholen. In het thans beginnende schooljaar zal aan deze regeling uitvoering worden ge geven en daarom werden de geestelijken die in midden-Italië zich aan het godsdienston derwijs zullen wijden, te Rome samengeroepen, waar ze een vierdaagschen cursus volgden aan het Leoniaansche Instituut. De audiëntie had plaats in de Consistorie zaal onder leiding van Mgr. Bruno, secretaris der Congregatie van het Concilie, onder wier toezicht de cursus stond. De Paus werd met applaus ontvangen. Na alle aanwezigen tot den handkus te hebben toegelaten, nam Hij plaats op zijn troon en sprak een korte rede uit. Na enkele hartelijke woorden van welkom, vroeg de H. Vader zijn auditorium eenige oogenblikken diep te willen doordenken in de begrippen „godsdienstonderwijzer" en „mid delbare school", om zich daarna ten volle be wust te zijn van de groote belangrijkheid hunner taak. Op de middelbare school vindt men geen kinderen meer in den waren zin des woords, maar opgroeiende menschen die op het punt staan mensch te worden en het volle leven in te gaan. In hen is een begin van rijpheid, naar lichaam echter, en niet naar geest. Daarmee vooral zal de onderwij zer rekening hebben te houden. Eenvoud en klaarheid moeten zijn grootste deugden zijn, zoo hij niet wil dat zijn werk geene, d.i. nega tieve resultaten heeft. In den geest van dien eenvoud wil Z. H. de Paus ook het woord godsdienstonderwijzer vermijden en alleen spreken van catechist. Ook de slecht ontwikkelde helper van den missionaris draagt dien naam. maar ondanks zijn theologische scholing, moet de priester godsdienstonderwijzer even eenvoudig zijn als de catechist der verre missies. Z. H. Pius XI herinnerde in dit verband aan den klaren eenvoud van het Evangelie en aan Paolo Segnerie, ried het boekje met ot>- werpingen en weerleggingen aan van Séjur en prees het te veel vergeten werk aan over de katholieke moraal van Alessandro Man- zoni. Met ernstigen nadruk waarschuwde Hij te gen het gebruiken van andere dan deugdelij ke bronnen bij het godsdienstonderwijs. De H. Vader besloot zijn rede met er op te wijzen dat de taak van den godsdienstonder wijzer geen andere is dan die Christus-Zeif op aarde vervulde en vertrouwde daarna dit verheven ambt toe aan de aanwezigen die daaraan twijfelde Hij niet zich daarvan ten volle bewust zijn. Te Princenhage is afgebrand de kapitale boerderij van den heer v. Beek. Veel hooi, de granen en landbouwwerktuigen zijn ver loren gegaan. Alles is verzekerd. Gisteren is bij de Hulk onder de gemeente Hoorn, een benzinetractor van den dienst ZaandamHoorn in botsing gekomen met een fruitwagen. die den onbewaakten over weg passeerde. De vrachtwagen, behoorende aan den heer Blom te Schellinkhout, werd eenige meters meegesleurd, waarna deze tegen den wallekant terecht kwam en geheel werd vernield. De spoorwagen werd ernstig beschadigd. De passagiers kregen geen let sel. De chauffeur van den auto werd licht gewond. De treinen hadden 40 minuten ver traging. Gisterenmiddag begaven zich twee Duit- schers, in dienst van de Mekog aan het Noorderstrand bij IJmuiden te water. Zij be gaven zich te ver in zee, met het gevolg, dat beiden door den stroom werden weggetrokken. Een van de beide mannen kon met uiterste krachtsinspanning het strand bereiken, de ander, de 28-jarige B. verdween echter in de diepte, om niet meer boven te komen. De motorreddingboot „Neeltje Jacoba" ver trok spoedig nadat het ongeval te IJmuiden bekend werd, naar de plaats des onheils. Men begon direct naar het lijk te dreggen, maar tot dusver slaagde men er niet in dit te vinden. In den Ruigenhoek te Noordwijkerhout had gisteren een ernstig motorongeluk plaats. Bij het gevaarlijke kruispunt botste de zee officier Sanders te Voorburg tegen een auto van den landbouwer G. Met een versplinterd been is hij per ziekenauto naar een ziekenhuis te Leiden vervoerd. De verdachte van den moordaanslag op een gescheiden vrouw te Heerlerbaan is gisteren te Heerlen gearresteerd. In den afgeloopen nacht, omstreeks 3 uur heeft in de gemeente Eist een ontzettend ongeluk plaats gehad, waarbij drie personen om het leven zijn gekomen. Vijf aannemers uit Arnhem kwamen uit de richting Nijmegen. Ter hoogte van de villa van den heer Baltussen is de auto in een flauwe bocht van den weg tegen een paal van de electrische straatverlichting ge botst. De auto sloeg van den weg en kwam op den 2 lA meter hoogen berm terecht en stortte ondersteboven in den vijver voor de villa van den heer Baltussen, die IJ4 meter diep is. Tengevolge van het lawaai, dat door de botsing en het in den vijver storten ont stond, kwamen de omwonenden toegesneld. Het gelukte hun drie der inzittenden uit den auto te halen. Het waren de heeren C. Bol der; L. H. A. Hollander, L. Rademaker, allen uit Arnhem. De bestuurder van den auto, de heer C. A. Garritsen werd dood achter het stuur rad gevonden. Bij het optrekken van den wagen werd vervolgens nog het lijk gevonden van den heer W. S. Horstink, die een diepe hoofd wonde had bekomen. De lijken werden naar de Algemeene Be graafplaats te Eist vervoerd. De drie geredden werden naar hun woon plaats te Arnhem overgebracht. Tengevolge van de doorstane emotie is de heer Rademaker in den afgeloopen nacht nog overleden. De oorzaak van het ongeval is vermoe delijk te wijten aan roekeloos snel rijden, hetgeen op dezen betonnen weg zeer vaak voorkomt. Het luchtschip komt 6 September niet Naar het „Hbd." meldt, zal de door „Het Leven" georganiseerde vlucht van de Zeppe lin naar ons land met een tusschenlan- ö'ing op Schiphol, op 6 September in ieder geval niet doorgaan. Men tracht nu het plan in de maand October te verwezenlijken. Gisterenavond laat heeft in de nabijheid van Chartres een zeer ernstig vliegongeval plaats gehad. Er begonnen groote lucht- manoeuvres, die den geheelen nacht zouden duren. Een groot bombardement-vliegtuig dat aan de oefeningen deelnam, vloog op eenige kilometers afstand van Chartres boven het dorpje Cliavannes, toen het vliegtuig plotse ling van plm. 300 meter hoogte naar bene den stortte. Het toestel scheerde in zijn val langs eenige huizen, die beschadigd werden, doch gelukkig onbewoond waren en kwam geheel vernield in de dorpsstraat terecht. Met veel moeite konden de lijken van de 6 inzitten Jen, 2 officieren en 4 sergeants uit de puinhoopen van het toestel te voorschijn worden gebracht. De manoeuvres werden onmiddellijk afge broken. Motorpanne zal de oorzaak van het ongeval zijn. Aan den door de Koninklijke Vereeniging Oranjebond te Den Haag in samenwerking met de Oranjevereenigmg ..Voor Oranje en Vaderland" te Rotterdam georganiseerden grooten nationalen vaandelgroet, welke Dinsdag 16 September in het Huis ten Bosch te Den Haag zal worden gehouden, zullen niet minder dan 400 vereenigingen en bonden uit het geheele land met banie ren, vlaggen en vaandels deelnemen. Ongeveer 12000 personen zullen deze ver eenigingen vertegenwoordigen. Achttien muziekkorpsen zullen in den op tocht meeloopen en een koor van 1300 da mes en heeren zullen een speciaal voor de ze gelegenheid gedicht Koninginnelied ten gehoore brengen. Voor de vacantie-kamer van de Haagsche rechtbank stond terecht een 26-jarige loop knecht, die in Juli j.l. door zijn patroon, een restaurateur, uitgezonden was om quitantien te innen. Teen hij ongeveer 160 geïncas seerd had, heeft hij dit bedrag in de Van Boecopstraat verdobbeld. Verd. bekende. De officier van justitie, mr. Blok, eischte tegen verd., die reeds eerder voor diefstal terecht hac. gestaan, één jaar en zes maanden gevangenisstraf. Volgens een nog onbevestigd bericht uit Lima zou die afgetreden president van de Peruaansche republiek, president Leguia aan boord van den kruiser Almiraute-Grau overleden zijn. Dinsdagavond, ongeveer zes uur, werd de brandweer te Santpoort gealarmeerd voor een brand aan den Boterdijk nabij den Hof- geest, aldaar. Het bleek te zijn bü den heer J. Rutte, waar een hooiberg in lichte laaie stond. Op enkele meters afstand was het woonhuis gelegen, zoodat groot gevaar be stond dat dit een prooi der vlammen zou worden. Binnen twintig minuten was de brandweer, onder leiding van den heer J. E Sluiters op het terrein van den brand, waar echter geen bluschwater was te vinden. Om het dichtstbijzijnde water te bereiken, was nog eenige honderden meters slang noodig. Telefonisch werd de brandweer van IJmui den om assistentie verzocht en deze arri veerde spoedig. Een loopende beek werd afgedamd, slan gen gelegd en te zeven uur twintig minu ten werd water gegeven, juist bijtijds, daai een schuur al door de vlammen werd aan getast. Na ruim een half uur spuiten was men het gevaar meester. De heele hooiberg ging verloren. Als vermoedelijken oorzaak wordt aange nomen: hooibroei of het wegwerpen van een brandende sigaret. B. en W. van Bloemendaal stellen de nog uitstaande obl. der 5 pCt. Jeening van 1925 in totaal f 858.000 per 1 Sept. a.s. aflos baar. Naar met de meeste stelligheid wordt me degedeeld, heeft thans de burgemeester van Den Haag, burgemeester Patijn, wiens ambtsperiode op 30 September a.s. na een 12-jarjg burgemeesterschap eindigt, ver zocht, niet meer voor herbenoeming op de voordracht te worden gebracht. Weer de autobussen Zooals wij gisteren reeds meldden heeft de Nederlandsche Bond van Autobusdienst- ondememers te Amsterdam zich telegrafisch tot den Minister van Waterstaat gewend met 't oog op den voorrang dien de A.T.O.- bussen der Ned. Spoorwegen aan de Vel- serpont genieten. Deze A.T.O.-bussen on derhouden den dienst Velsen—Beverwijk, sedert de Velserbrug van de Spoorwegen buiten gebruik werd gesteld. Tegen het ex- ploiteeren van een vergelijken autobusdienst „zonder vergunning" wordt geprotesteerd. Doch tevens wordt er op gewezen dat door den ongemotiveerden voorrang van de A.T. O.-bussen aan de pont de andere bussen van Beverwijk en Alkmaar een zoodanige vertra ging krügen, dat de geheele dienstregeling in de war loopt. De Bond dringt aan op het spoedig nemen van afdoende maatregelen. Door de recherche zijn aangehouden de 16-jarigen M. L. en R. v. d. H. en de 15-ja- rigen J. K. en J. B., allen wonende alhier. De eerste drie hebben respectievelijk 3, 4 en 12 rijwielbelastingplaatjes ontvreemd, terwijl J. B. ontkent. Zondag j.l. hebben zij met W. K. en N. C. een insluiping gedaan in de school aan de Westergracht. Vermoedelijk hebben zij zich toegang ver schaft met een valschen sleutel. Uit een Missiebusje werd f 1.80 gehaald, die onder elkaar verdeeld werden. De rijwielmerken werden verkocht voor prijzen, varieerende van 50 cent tot f 1.25. Vier plaatjes konden nog in beslag genomen worden. Twee leden der „bende" waren in het bezit van loopers, een tang en maskers. i 'S Sv Na afloop begaven dc bruiloftsgasten zich door de versierde straten van Enkhuizen. Mr. J. A. N. Patijn treedt af als burge meester van 's-Gravenhage. De „Graf Zeppelin" komt 6 September niet naar Nederland. Een invoerverbod van aardappelen in Argentinië. De aankomst van den vlieger Von Gronau te New-York. Dr. R. Remmelts, te Amsterdam, zal be noemd worden tot hoogleeraar aan de Me dische Hoogeschool te Batavia. Frankrijk is winnaar geworden van het wereldkampioenschap wielerbal. Bij Chartres is een Fransch vliegtuig om laag gestort. 6 dooden. Barometerstand 9 uur v.m. 770, stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.26 uur. Barometerstand 771.4 m.M. te 754.6 m.M. te Hoogste Weenen. Laagste Barometerstand Vestmanör. Verwachting: Zwakke tot matige, Ooste lijke tot Zuidelijken wind. Helder tot licht bewolkt. Droog warm weer. koop dan een paar steunschoenen bij PRESBURG, Gr. Houtstraat 88, Haarlem en 't leed is geleden! Naar wij vernemen is dr. R. Remmelts, vrouwenarts te Amsterdam en hoofdassis tent van Prof. Dr. A. H. M. J. van Rooy aan de Universiteits-Vrouwenkliniek, be stemd om benoemd te worden tot Hoog leeraar in de Verloskunde en Gynaecologie aan de Medische Hoogeschool te Batavia. 31 October a.s. zal hij naar Indië vertrek ken ter aanvaarding van zijn nieuwe ambt. Dr. Remmelts werd 7 November 1890 te Zaandam geboren, was leerling der H. B. S. te Haarlem van 1902 tot 1907 en werd in 1907 student in de geneeskundige faculteit aan de Universiteit te Amsterdam. In 1915 werd hij tot arts bevorderd, waarna hij as sistent werd In het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem. Daarna werd hij in 1917 assis tent van Prof. Hector Treub in de Uni versiteits-Vrouwenkliniek te Amsterdam. In 1919 vestigde hij zich als vrouwenarts te Haarlem en werd tegelijkertijd assistent van Dr. A. H. M. J. van Rooy, die destijds Di recteur van de Vrouwenkliniek der ..Johan na van Lyndenstichting" aldaar was. Bü diens benoeming tot Hoogleeraar te Am sterdam, werd Dr .Remmelts op voorstel van Prof. v. Rooy aangesteld als zijn Hoofd assistent aan de Universiteits-Vrouwenkliniek te Amsterdam, in welk ambt hij tot heden nog werkzaam is. Tevens was hij de laatste jaren als Gynaecoloog verbonden aan het Juliana-Ziekenhuis te dezer stede. In 1923 promoveerde Dr. Remmelts tot doctor in de geneeskunde, op een proef schrift over „Buitenbaarmoederlijke zwan gerschap". Daarna verschenen nog tal van wetenschappelijke publicaties van zijn hand. In een interview, dat de ,,Msb." met Kar dinaal Van Rossum had, zeide deze o.m. over de ziektegeruchten van Z. H. den Paus: „Zij schijnen gedurende de plechtigheden van het huwelijk van den Italiaanschen kroonprins in de wereld te zijn gekomen. Er zijn toen hooge Fransehe families in de Antichambres van het Vaticaan geweest en deze hebben daar verkeerdelijk verstaan,, dat Z. H. de ziekte had van den heer Poin- caré. dus lijdende was aan prostaat. Dit is, zooals Ik u reeds gezegd heb, absoluut on juist en wij mogen er ons over verheugen dat, ondanks anders luidende berichten, de H. Vader een goede gezondheid geniet, die Hem in staat stelt Zijn vele en drukke werkzaamheden ononderbroken en volledig voort te zetten."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1