H. K. B. 3000.- f 750.- 1250.- f125.- f50.- f40.- lil8Sma I Verdere vooreitziehtee dit nummer bestaat uit drie bladen I DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1930 DE GEZONDHEID VAN Z. H. PAUS PIUS XI Vreeselijk ongeval te Arnhem De warmte in Engeland Een record-warjnte gisteren Hittegolf in Spanje De Velserbrug in gebruik gesteld Mr. P. M. Arts CLUBGEBOUW Voornaamste cKieuws 0 Het weer blijft zeer warm De „Graf Zeppelin" naar Nederland BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENT1EN 36 ct. p. regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17549 AANGfFTE MOET, OP STRAFFE VAM VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL VERKEERD BEGREPEN HET VLOOTPLAN De Z. V. T. te Enkhuizen Ongevallen bij de Fransche Iuchtmanoeuvres UIT DE STAD VAN HET VATICAAN Het 10.000ste schip Zwitsersche invoerrechten op boter De kali-verschepingen Een arm afgesneden DE WAAL-DVERGAMG BIJ NIJMEGEN De vaste brug op komst Maar waar? Dr. G. J. Boekenoogen t Scheepsramp bij New-York Kees Pruis en de sprekende film Zes slachtoffers Een slachtoffer van de warmte Buitengewone warmte in de bovenlucht De Koninklijke Nederlandsche Petroleum Maatschappij Het treinverkeer weer normaal Leeuwarden's oudste inwoonster Verdwijnt uit het politieke leven Na een burenkwestie Tempeliersstr. 35-Tel. 12633 1 SEPTEMBER AANVANG SEIZOEN 1930 1931 Nog plaats voor eenkegelclub J. J. WEBER ZOON Barometers Thermometers Telegrafisch "Weerbericht Nederland en het plan-Briand Motorboot met 36 badgasten in nood te Oldenburg (Duitschland) De 50ste verjaardag van de Koningin Thans 11 October? De werkloosheid in de Ver. Staten Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü, vooruitbet, BiJ contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. sen voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. „De Vrijheid", het liberale weekblad, bespreekt met een enkel woord o.a. het onlangs gehouden congres van „Sobrië- tas": „Dit laatste congres heeft besloten den Werkkring der vereeniging zeer aanmerke lijk te verruimen, door voortaan de genot zucht, de onmatigheid op alle gebied te bestrijden. We mogen hieruit afleiden, dat de vereeniging op haar oorspronkelijk terrein, de bestrijding van drankmisbruik, niet veel meer te doen heeft; hoe zou zij anders thans daarbij plotseling nog zóó veel hooi op haar vork kunnen nemen? Voorts zijn we benieuwd naar de wijze, waarop „Sobriëtas" haar nieuwe taak gaat ter hand nemen." „De Vrijheid" citeert dan „De Mor sen", welk blad schreef: „De aard der menschelijke natuur zal het noodig maken, ook de nieuwe actie zooveel mogelijk te formuleeren in be paalde concrete dingen." Hierna vervolgt „De Vrijheid": „Zal „Sobriëtas" dan leefregels gaan geven: zooveel sigaren of sigaretten moogt ge per dag rooken, zooveel suiker per week gebruiken: een zooveelste gedeelte van uw inkomen meegt ge besteden aan lekker eten, mooie kleeren, bioscoop, theater, enz.? Krijgen we voorschriften, waardoor inderdaad alle denkbare genietingen zul len worden gedoseerd? Dat kan pikant Worden! Maar.... wie waarborgt, dat die voorschriften worden nageleefd? 't Zal wel weer uitloopen op een actie voor nieuwe .verordeningen en verbodsbepalingen. In ieder geval: veel verwachting hebben we er niét van." Wij gelooven, dat „De Vrijheid", in li berale angst voor iedere vrijheidsbeper king, hier spoken ziet, waar die niet zijn. „De Morgen" moge al schrijven, dat bet noodig zal zijn „de nieuwe actie zoo vel mogelijk te formuleeren in bepaal de concrete dingen", hiermede kan bet blad niet bedoelen, dat er in den Seest van de vernieuwde „Sobriëtas" hieuwe verordeningen en verbodsbepa lingen van overheidswege moeten ko men. Beoogd wordt natuurlijk een alge- hieene versobering uit vrijenwil, daarin voor den katholiek ook juist de Verdienste van de ontzegging, van de op offering gelegen is. „De Vrijheid" make zich niet ongerust. Wie er niet den goeden wil of den ze delijken moed toe heeft, zichzelf uit hoogere overwegingen vrijwillig te be perken in overigens op zich zelf niet slechte genietingen of ontspanningen, zal er door niemand toe gedwongen borden. De Memorie van Antwoord Naar wij vernemen, zal de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag betref fende het Vlootplan van minister Deckers Vanavond of morgenochtend verschijnen. Oudhollandsche draverij Woensdagmiddag had plaats de door de sportcommissie van de Z. V. V. uitgeschreven Oudhollandsche harddraverij voor paarden die nog nimmer een prijs hadden gewonnen. Deelgenomen werd door negen paarden. De belangstelling van het publiek was biet zoo groot als met de gewone draverij. Opluistering gaf het muziekcorps Excelsior van Andijk. Prijswinnaars werden: le pr. 40. Z.V.V. van K. Davidson, Blok ker; 2e prijs 25. Pinksterbloempje van D. Davidson, Blokker; 3e prijs 15. Rosa R. van C. Zwaan, Hoorn; 4e prijs Rolland B van S. Broers, Wognum; 5e prijs 5. Nelly van O. Smit, Alkmaar. Voor den eersten prijs was nog beschik baar gesteld een zilveren lauwerkrans en voor den 2en prijs een groote zilveren medaille. Thans 4 dooden De Fransche militaire luchtvaart werd T de laatste 24 uur door niet minder dan drie ongelukken getroffen. Dinsdagavond is, zooals reeds gemeld is, b de nabijheid van Chartreuse, een bom bardementsvliegtuig neergestort, waarbij 6 personen den dood vonden. Slechts eenige uren later onderging een nieuw model bombardementsvliegtuig hie. ver van Dyon, hetzelfde lot. Van een hoogte van 800 Meter stortte de machine neer, tengevolge van een defect aa- de stuurinrichting. Twee der inzittenden konden zich met de Parachute redden, terwijl de overigen reeds bi de lucht door een explosie gedood wer den. Tegelijkertijd stortte op een andere plaats een militaire tweedekker naar omlaag, Te-wijl het toestel volkomen vernield ^erd, bekwam de bestuurder slechts lichte kwetsuren. De beide andere inzittenden bleven on- Bedeerd. Opèepast voor tendenzieuze berichten Al bijna twee maanden duurt nu het zeer vervelend en zeer kinderachtig spelletje van eiken dag een nieuw sensatiebericht over den als wanhopig afgeschilderden gezondheidstoe stand van den Paus. Opmerkelijk is het den aandachtigen toeschouwer natuurlijk voorge komen, dat al deze berichten treuw het eerst gepubliceerd werden door de midden-Euro- peesche jodenkranten en door de Fransche Vrijmetselaarspers. Daarover echter later. Het mag als bekend worden verondersteld dat het officieele orgaan van den H. Stoel, de „Osservatore Romano", alles pubiceert wat op den Paus betrekking heeft en voor publi catie geschikt is. Dat daaronder ook 's Pausen gezondheid valt, bleek meermalen uit berich ten over lichte ongesteldheid van den H. Va der. En ook ditmaal bleef de „Oss. Romano" niet ten achter, want voor ruim een maand ontkende zij officieel alle kletspraatjes en ge ruchten van buiten de grenzen. Dat is één! De talrijke en zeer verschillende ziekten welke Z. H. den Paus worden toegeschreven, zijn alle van emstigen en meestal van acuten aard. In verschillende gevallen zou direct ope ratief ingrijpen, in alle andere gevallen ab solute rust noodzakelijk zijn. Welnu, uit per soonlijk op verschillende plaatsen ingewon nen informaties blijkt ons dat de H. Vader nog steeds om half 7 des morgens de H. Mis opdraagt in Zijn particuliere kapel. Om 9 uur ontvangt Hij nog steeds zijn secretaris van Staat, Z. Em. Kard. Pacelli, met wien Hij alle loopende zaken afdoet. Eiken dag publi ceert de „Oss. Rom." het gewone lijstje van Kardinalen, Prelaten, geestelijken en leeken die in particuliere audiëntie ontvangen zijn. Uit persoonlijke ervaring weten we dat het momenteel even makkelijk is als te voren om een, toch altijd zeer vermoeiende, massa- audiëntie voor een bedevaart te verkrijgen. Eergisteren ontving Z. H. de Paus de deel nemers aan het te Rome gehouden congres van priester-godsdienst-onderwijzers en sprak een rede uit welke, in samenvatting, drie ko lommen van de „Oss. Rom." beslaat. Giste ren werd een bedevaart van Malta ontvangen en de H. Vader hield een even lange toe spraak. Daarbij heeft Z. H. Zijn geliefde „heilige uren" nog steeds niet opgegeven: d.w.z. dat Hij van half 11 des avonds tot twee uur des nachts aan Zijn werktafel verblijft en studeert. Tijdens een audiëntie welke we deze dagen mochten bijwonen, bleek ons dat Z. H. de Paus nog even krachtig en flink is als al tijd, dat Zijn gebaren niet aan levendigeid verloren hebben en dat Hij een geïmprovi seerde rede van drie kwartier nog altijd zon der merkbare inspanning uitspreekt. Men ver- lieze bij dit alles niet uit het oog, dat Z. H. Pius XI ruim 73 jaren oud is. Dat is twee! Maar als de toestand van den H. Vader wer kelijk zorgwekkend was, waarom zouden dan alle desbetreffende berichten uit Weenen en Parijs moeten stammen? Dit is ondenkbaar, tenzij de H. Stoel er behoefte aan had, het ge vaar van een catastroof geheim te houden. Deze behoefte is, zooals vanzelf spreekt, niet aanwezig. Dat men de ziekte van Mussolini ontkent, is begrijpelijk. Wanneer de duce valt valt vrij zeker ook zijn stelsel en het gevaar voor zijn val schept dus noodzakelijk een toe stand van onzekerheid. Natuurlijk is van zul ke gevaren voor de Kerk en het Katholicisme geen sprake. Waarom dus zooveel geheimhou ding als er werkelijk redenen tot ongerustheid waren? Misschien zal men opwerpen dat een officieele ontkenning gegeven kan worden. Zooals gezegd, is die echter gegeven en men pleegt zulks niet te herhalen. Dat is drie! Boven zeiden we, dat alle alarmeerende berichten trouw het eerst werden gepubli ceerd door de midden-europeesche joden- kranten en door de fransche vrijmetse laarspers. Dit heeft een beteekenis, welke met een oppervlakkigen blik in de geschie denis, dadelijk vast te stellen is. Alle groote Pausen, die met verstrekkende hervormin gen vele plannen in duigen wierpen en vele egoïstische aspiraties in rook deden opgaan, als groote Pausen kortom, die zich door een krachtig beleid vele vijanden maakten, vonden op hun weg steeds ge ruchten, dat hun einde nabij was, dat ze reeds gestorven waren enz., dit alles met het doel om een toestand var. onzekerheid te verwekken, om him tegenstanders de vrees en hun beschermelingen het vertrou wen te doen verliezen. En Z. H. Pius XI heeft zich, door het Verdrag van Lateranen, in kringen, welke wel niet nader behoeven te worden aange duid, ontelbare vijanden gemaakt. En dat men Zijn vredelievende actie nu zijdelings probeert te verzwakken, is niet alleen iets opmerkelijks, maar een oude afgezaagde, laffe methode. Ook de ziekte van Mussolini en de als spoedig te verwachten afgeschil derde val van het fascisme, spelen hier een rol. Werd niet voor een paar maanden te Parijs, onder leiding en ijverige deelname der loge een z.g. „anti fascistisch" con gres gehouden, dat tot de edele conclusie kwam: Italië een republiek en Z. H. de Paus terug in de Vaticaansche gevangen schap? Men zij op zijn hoede en zie de dingen in hun verband! I»*; In den Nieuwen Waterweg Gisterochtend is het 10.000ste schip hei Duitsche s.s. „Chios" van de Middel- landsche Zee op weg naar Rotterdam den Nieuwen Waterweg binnengekomen. Met 50 francs per 100 H.G. verhoogd De directie van den landbouw deelt mede, dat van H. M.'s- gezant te Bem telegrafisch bericht is ontvangen, dat het invoerrecht op boter van 70 tot 120 fr. per 100 hectogram verhoogd is mpt Ingang van 1 September. Antwerpen en Rotterdam elk 150.000 ton De „Agence Econ. et Financière" meldt, dat de besprekingen tusschen het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken en de Belgische regeering aangaande de uitvoer- wegen van de kali van de Société des Potasses d'Alsace tot een definitieve overeen komst hebben geleid. De Rotterdamsche haven zal installaties voor den opslag en het vervoer van kali voor een totaal van 150.000 ton kunnen doen bouwen en de Antwerpsche haven zal haar opslagplaatsen voor dezelfde hoeveelheid kunnen vergrooten. Bovendien garandeert de Antwerpsche haven aan de bpvengenoemde Société dezelfde tarieven, die in Rotterdam zullen gelden. Gisteravond heeft op den Velperweg te Arnhem een ernstig ongeval plaats gehad. De 20-jarige C. O., die met de tram van de Geitenkamp kwam en met zijn linkerhand buiten het raam hing, kwam met dit lichaamsdeel in aanraking met een juist passeerende bus der Geldersche Tramweg maatschappij. Zijn arm werd door het glas letterlijk afgesneden. De tram werd direct tot stilstand gebracht, waarna de conducteur de eerste hulp verleende. De jongeman werd naar het gemeentelijk ziekenhuis overge bracht, waar de jongen ter verdere ver pleging werd opgenomen. Sinds jaar en dag klaagt autorijdend Nederland niet ten onrechte over den lasti- gen en tijdroovenden Waal-overgang bij Nij megen, waar nog steeds, ondanks alle, voor al te Nijmegen gevoerde actie, de verlangde vaste brug voor voetgangers en rijverkeer ontbreekt. By gelegenheid van de dezer dagen ge vierde feestelijkheden wegens het 700-jarig bestaan der stad, heeft Nijmegen's burge meester zijn burgerij echter verrast met de mededeeling, dat thans voor Waterstaat een kapitale post zou verschijnen voor den bouw van de lang verbeide brug: reeds spoedig zou men met den bouw een aanvang kunnen maken. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de bur gemeester zijn feestvierende burgers te vroeg blij gemaakt: Er zal inderdaad een post op genoemde begrooting gebracht worden (zij het ook niet zoo'n kapitale post), en er zal inderdaad een vaste brug geprojeteerd worden, maar.... niet bij Nijmegen, waar thans de pont Nij megen met Lent verbindt, doch meer ten westen van Nijmegen, aangezien het wen- schelijk geacht schijnt te worden, het hoofd- verkeer buiten Nijmegen om te leiden. Te Leiden is, 62 jaar oud, overleden, juist terwijl hfj bezig was een verzameling platen bijeen te brengen, betrekking hebbende op de Ned. Herv. Kerk te Bodegraven uit de zeventiende eeuw, voor een aldaar dezer dagen te houden tentoonstelling, dr. G. J- Boekenoogen, redacteur van het Groot Nederlandsch Woordenboek. Gerrit Jacob Boekenoogen werd 18 April 1868 te Wormerveer geboren en werd in 1891 ingeschreven als student in de Nederlandsche letteren aan de universiteit te Leiden. Onder nu wijlen prof. Verdam promoveerde hij aan die universiteit tot doctor in de Nederlandsche letteren den len Februari 1896 op een proef schrift, getiteld: „De Zaansche volkstaal: bijdrage tot den kennis van den woordenschat van Noord Holland I". In den loop der jaren heeft dr. Boekenoogen dit eerste deel aan gevuld tot een uitgebreid boekwerk, waar door de kennis van de Nederlandsche taal op buitengewone wijze werd verrijkt. In 1896 werd hij benoemd tot redacteur bij hét Groot Nederlandsch Woordenboek. De begrafenis is bepaald op Zaterdagmid dag te 12 uur op de begraafplaats „Rhijn- hof", te Oegstgeest. Naar wij vernemen, heeft dr. Boeken oogen xn belangrijk deel zijner uitgebreide bibliotheek vermaakt aan het Leidsche Gemeente-archief. 14 personen verdronken By Coney Island by New-York kwam het stoomschip Neches door tot nu toe onbe kende oorzaak in botsing met een haven sleepboot. De botsing was zoo hevig, dat beide schepen bijna onmiddellijk zonken. De kapi tein en 13 leden der bemanning van de Neches verdronken. De overige opvarenden konden door booten van de kustwacht wor den opgepikt. Zjjn gezangen in het Hollandsch opgenomen Kees Pruis is door de Aafa te Berlijn geëngageerd voor een van haar nieuwe spre kende films. Voor deze film, waarvoor de op namen in den loop van de volgende week zullen beginnen, zal Kees Pruis zijn zang partijen in het Hollandsch uitvoeren. Bericht van De Bildt: droog en zeer warm. Lieve menschen wat een hitte, Alles kleeft en transpireert, Wat een zomer, wat een zonne, 't Winterweer is omgekeerd. Menschen klagen, wij bezwijken, Tachtig graden, nog veel meer In de schaduw. Gut we smelten En m'n voeten doen zoo zeer. Dikke, roode parel-hoofden, Hemden, drijvend; ysco-man, Kwast en Ranja, prikkelwater, Hé, daar komt een sproeikar an. Heel de natie in het water, Jong en oud zocht daar plezier, Op het strand vaeantie-gangers, Limonade, ijs of bier! Maar de mensch is ontevreden, Klaagt en vraagt om ander weer, Daar hij nu dreigt om te komen, Met een tong zoo droog als leer. Weest voorzichtig, wilt aanhooren Wat De Bildt ons heden seint: „Droog, zeer warm," geen commentaren Dit bericht moet rood omlijnd. Mannen! Laat conventie varen, Trekt je jas uit, met je vest. Stroop de mouwen van je hemd op, Hebt toch maling aan de rest. Laat je boord maar langzaam smelten, Maar doe dan geen nieuwe om. Moeten wij ons laten knechten? ,,'t Staat niet netjes", kerels, kom! Morgen vroeg, een revolutie, Gaan we allen naar kantoor, In een zomer-heel-net-hemdje, Honderd graden! 't Moet er door. ACHILLES. De temperatuur van heden, n.l. 92 graden in de schaduw, was de hoogste van de laat ste zeven jaar. Zes personen zijn ten gevolge van de hitte bezweken. Op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam is gisterenmiddag een bejaard man, vermoe delijk door warmte onwel geworden. Hij werd een melkinrichting binnengedragen. Kort daarop is hij overleden. Het bleek een bewoner van Heemstede te zijn. Bij een vliegtuigwaarneming te Soester- berg werden gistermorgen te 8 uur de vol gende temperaturen opgenomen: Op 1000 Meter 26.6, op 2000 Meter 197, op 3000 Meter 12.5, op 4000 Meter 5.0, op 5000 Meter minus 2.8. op 6000 Meter minus 9.1. De hoogste temperaturen tot nu op deze hoogte gemeten waren de volgende: Op 1000 Meter 24.5, in Juli 1923; op 2000 Meter 17.0. in Juli 1923; op 3000 Meter 13.4, in Juli 1926: op 4000 Meter 6.6, in Juli 1926; op 5000 Meter 1.7, in Augustus 1926; zoodat dus gisteren tot 2000 Meter hoogte alle re cords geslagen werden. Uit Den Helder werd gemeld: Op 1000 Meter 25 graden; op 2000 Meter 20 graden; op 3000 Meter 13 graden; op 4000 Meter 5 graden; op 5000 Meter minus 3 graden; op 6000 Meter minus 9 graden. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt deelt nog mede: In aansluiting op het bericht betreffende de vastgestelde warmte in de bovenlucht, kan worden vermeld, dat als maximum temperatuur te De Bilt 32.0 graden Celsius is bereikt, hetgeen een record is voor dezen tijd van het jaar. Vóór 27 Augustus zyn wel hoogere maxi ma bereikt, o.a. 33.9 graden op 23 Augus tus 1898. In Spanje heerscht een hittegolf. Gister middag wees de thermometer te Madrid 50 gr. C. (120 gr. F.) aan. In bijna alle provincies is de temperatuur even hoog als in de hoofdstad. In de eer ste uren van den avond woedde een zeer hevige storm boven Madrid, waardoor ver scheidene schoorsteenen werden afgerukt en de tafels en stoelen op de terrassen der café's werden omvergeslagen. De brandweer moest verscheidene brand jes blusschen, waarvan een op het koninklijk landgoed van Casa de Campo. Nadat de storm bedaard was, steeg de temperatuur nog. Het optimisme niet aan het wankelen ge bracht. Naar aanleiding van de vele door aan deelhouders tot haar gerichte vragen in ver band met de sterke koersdaling der laatste dagen, deelt de directie der Koninklijke Petroleum Maatschappij mede, dat er niets van welken aard ook gebeurd is, dat haar optimisme omtrent de naaste toekomst aan het wankelen heeft gebracht. Op den onbewaakten overweg De Hulk bU Hoorn werd een vrachtauto door den trein gegrepen en gekraakt. De auto stortte van den dijk en kwam in het water terecht. Gisteren is men met de reparatie van de Velserbrug gereed gekomen en heeft de brug voor het laatst proefgedraaid. Dit ging ge heel naar wensch en aan alle gestelde eischen werd weer door de brug voldaan. Met ingang van hedenmorgen kon net treinverkeer alzoo zijn geregelden loop her krijgen en vertrokken alle treinen uit Haar lem in de richting Beverwijk weer volgens de dienstregeling. Gisteren vierde Leeuwarden's oudste in woonster, mej. L. Hoven, verpleegde in het Sint Franciscus Gasthuis, haar lOlen ver jaardag. Naar „de Morgen" uit zeer goede bron ver neemt, ligt het in het voornemen van Mr. P. M. Arts, den oud-voorzitter van de R.K. Volksparty, die na het verwerpen van de voorstellen om terug te keeren tot de R.K. Staatsparty als zoodanig is afgetreden, zich geheel uit de politiek terug te trekken en zich uitsluitend aan de advocatuur te gaan wijden. Zyn bedanken als lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant en als lid van 1en gemeenteraad van Tilburg zou zeer aan staande zijn. Een bejaarde getuige plotseling overleden De bejaarde arbeider H. v. d. W. te Win schoten moest door den politierechter als ge tuige worden verhoord in een burenkwestie. De eenvoudige man was zoo van streek, dat hij de rechtzaal werd uitgeleid en direct overleed. De nieuwe regeering te Peru Kolonel Cerro aan het hoofd. De Velserbrug is weer hersteld. Een regeling inzake de kaliverschepingen. Nederland is bereid tot bespreking van het plan-Briand. Mededeelingen over de hnidige warmte. Nieuwe vliegtuigongelukken bi) de Fran sche Iuchtmanoeuvres. Thans 4 dooden. De zwemtocht over de Zuiderzee is ge deeltelijk geslaagd. Barometerstand 9 uur v.m.: 770 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.24 uur. Hoogste stand: 772.7 te Karlstadt, Laagste stand 751.1 te Reykjavik. Verwachting: Zwakke wind uit Oos telijke richtingen. Licht tot half be wolkt. Droog, zeer warm weer. Bereid tot de conferentiedeelneming Naar wij vernemen, heeft ook de Neder landsche regeering zich bereid verklaard deel te nemen aan de door den Franschen Minis ter van Buitenlandcshe Zaken, den heer Briand, bijeengeroepen conferentie in de vol gende maand te Genève met de regeeringen, die op het bekende memorandum-Briand betreffende een Europeeschen statenbond een antwoord hebben ingezonden. Een eigenaar van een motorboot onder nam met 36 badgasten een pleiziertochtje op zee. Op den terugtocht geraakte de boot in eenige door visschers uitgezette netten verward en werd lek, zoodat het schip dreig de te zinken. Noodsignalen werden eerst op het aller laatste oogenblik ln de haven opgevangen, waarna een reddingsboot ter assistentie uit voer. Eerst werden de vrouwen en kinderen ge red. De mannen hielden het schip door het uitscheppen van het binnenstroomende wa ter drijvende. Ten slotte is het gelukt alle passagier# aan land te brengen. De viering in Indië Naar telegrafisch uit Batavia wordt ver nomen, blykt de daar heden te openen ten toonstelling van voorwerpen, betrekking hebbende op ons Vorstenhuis, ter eere van den 5 Os ten geboortedag van H. M. de Ko ningin oen groot succes te zullen zijn. De gouverneur-generaal zal Zaterdag de tentoonstelling bezoeken. Tevens kwam een Batavia-comité voor de Vereeniging tot stand. Naar wij vernemen ligt het thans in de bedoeling, dat het luchtschip „Graf Zeppe lin" naar Nederland zal komen op Zater dag 11 October as. en dan een landing op Schiphol zal uitvoeren. Een definitieve beslissing zal echter eerst de volgende maand worden genomen. Roosevelt, de gouverneur van den Staat New-York heeft te Buffalo een opzienba rende rede gehouden, waarin hij openlijk er kende, dat de werkloosheid in de Ver. Sta ten hand over hand toeneemt. Hij verklaarde dat de Staat diende in te grijpen om den daar door ontstanen nood te lenigen en naar Europeesch voorbeeld dient over te gaan tot het instellen van een werkloosheidsverzeke ring.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1