m 13000.- f 750.- 250.- f 125.- f50.- f40.- Naar revolutie in Argentinië? BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17550 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ÜOODE MIIITAIMSTEN Burgemeester Meyroos S. D. A. PN. V. V. EN R. K. V. P. Einde van den Radiostrijd Mag de A.V.R.O. zenders gaan bouwen? Hoog bezoek aan de Z. V. T. Minister Deckers en Prins Tjakraningiot Drie jongens bij het zwemmen verdronken Mr. dr. W. F. van Leeuwen Ernstig ziek Maatregelen van de politie Het Kabinet bijeen geroepen Spoorwegongeluk in Californie Een en twintig gewonden De warmte in Engeland Vele slachtoffers Inlijving uit de provincie Noord-Holland De agitatie tegen de z.g. Vlootwet Een eerlijke socialist AUTO MET BIERTONNEN GEKRAAKT De Z„ V. T. te Enkhuizen De dag der paardensport De Konlnginne-huldiging in Batavia Kasteel uit de 16e eeuw te Born (L.) door brand verwoest De schade beloopt f 250.000 De Waal-overgang bij Nijmegen Nieuwe proefnemingen van den heer Veraart Nu weer regen maken? Diefstal van een cheque Door een ambtenaar in functie Voornaamste qXieuws J. J. WEBER ZOON Barometers Thermometers Telegrafisch Weerbericht Benoemingen „Petrus Canisius" Telefoon No. 13866 (drie lUnen) Postrekening No. 5910. ABONNEMENTEN: voor Haarlem e» Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25: per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bü vooruitbeC Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. ^8cnalj°Pné zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen LevensJanSe geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met v doodclijken afloop I bij verlies van een hand. sen voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. Als minister Deckers een noodzakelijk vlootplan opmaakt en daaruit de mini ate finantieele conclusies trekt, dan wWclt hij door de sociaal-demokraten, het ontwapenings- en vredesgeheim ln Pacht zeggen te hebben, uitgeschol- ^ed, als ware hij een bloeddorstig mili- a'rist, die de burgerij zooveel mogelijk Persoonlijke en finantieele last wil ver eopen en er een duivelsch genoegen in vibdt, een toekomstigen oorlog te bevor deren. En de katholieken en christelijken. die aan zulk demagogisch gedoe niet wenschen te doen en zich kalm ^vragen, of de minister hier niet in recht is en of hij niet zijn plicht d°et, krijgen, mèt den minister samen, de volle laag. Een heel andere houding neemt de S. A. p. in Nederland echter aan tegen- °ver buitenlandsclie partijgenooten, die d'et alleen (zooals de Nederlandsche "bewapenaars") het allernoodzakelijkste het minst-mogelijke vragen voor de ar>dsverdediging, doch die gerust als r°ode militairisten betiteld kunnen wor- die in niets anders heil zien dan in de zwaarste nationale bewapening. Dan wordt er b.v. in „Het Volk" Sewikt en gewogen, welke excuses ei- ingevoerd kunnen worden, indien ont- ^hning niet langer mogelijk is; dan *ordt er nagegaan, welke motieven den d^itenlandschen partijgenoot tot zijn i°Uding kunnen hebben gebracht en of d'j. in zijn omstandigheden, misschien Seen gelijk heeft, althans te veront- Schuldigen is. Heel sterk spreekt hier het geval van paul Boncour, den zwaar-militairisti- Schen Franschen socialistischen leider; Het ten onrechte schreef „De Standaard" Vah hem, dat hij bij wijze van spre- ^eh alle burgers en burgeressen van ankrijk had ingelijfd in het leger. Met zoo'n rood militairistiseh geval 2itten de sociaal-demokraten natuurlijk er? verlegen, getuige het feit, dat de duitenlandsch overzichtschrijver van "Het Volk" een tweetal groote artikelen Poodig oordeelt, om het geval historisch c° psychologisch te onderzoeken en te verklaren. met .Huweeien handschoenen "ordt de gevierde partijgenoot aange pakt. evenals trouwens ieder buiten- 'ahdsche partijgenoot, die over lands- Verdediging en ontwapening anders c'enkt dan de Nederlandsche sociaal- ^mokraat. Wij citeeren letterlijk uit „Het Volk": „Laat ons beginnen met te consta- teeren, dat in alle groote landen alle politieke partijen, ook de socialistische, het beginsel van de landsverdediging- aanvaarden. De communisten ook in Rusland. Ontwapening aanvaarden de socialisten van de gro'ote landen alleen, als zij wordt doorgevoerd internationaal Nationale ontwapening, ongeacht wat andere landen doen, wordt alleen verde digd door de socialisten van de kleine landen. Wij zeggen niet, dat 't zoo zal blijven; er zijn teekenen, die er op wijzen, dat de opvatting van de socialisten van de kleine landen post vat ook bij socialisten van de groote. Maar in het algemeen is thans de toestand gelijk wij hem aanduiden. Dit verschil heeft diepe oorzaken. Wij kunnen er niet op ingaan; maar wij willen wel onze Nederlandsche partij genooten er tegen waarschuwen, de Fransche, Duitsche, Britsche arbeiders, die over dit vraagstuk anders denken dan zij, te beschouwen als minderwaar dige socialisten. Als wij er aan herinne ren, dat de twee groote profeten van het socialisme, Bebel in Duitschland en Jaurès in Frankrijk, met heel hun hart het beginsel der landsverdediging waren toegedaan, dan is hiermede wel bewe zen, dat er aan dit vraagstuk meer vast zit dan wij in een artikel in de krant kunnen uiteenzetten." Precies! Er zit aan dit vraagstuk veel meer vast! En tegenover buitenlandsche militai- ristische partijgenooten neemt „Het ^olk" al die overwegingen zooals het behoort in aanmerking. Tegenover minister Deckers en de- kenen, die het met dezen minister ééns 2ijn, behoeven dergelijke égards echter hiet in acht genomen te worden: men °hderzoekt geen feiten, men wikt en ^eegt geen motieven, men wil niet eerlijk beoordeelen men wil alleen bfaar critiseeren, afbreken en schelden, eh leugens en leugenachtige voorstellin gen neemt men daarbij gaarne te baat. Minister Decker's vlootplan moet tegen alle redelijkheid in uitgekreten borden als een schandelijk en schadelijk biilitairistisch stuk werk. Aldus eischen het de belangen der S. H. A. P., welke om propaganda verlegen «it. Tienjarig ambtsjubileum De burgemeester van Batavia, mr. A. Meyroos, vierde onder groote belangstelling ^iin tienjarig jubileum als zoodanig. Hoezeer de R. K. V. P. vooral sinds het optreden van den nieuwen partij voorzitter, den heer C. D. Wesseling steeds dieper wegzakt in het rood moe ras. kan blijken uit de volgende publi catie uit „Het Volk". „Op initiatief van het bestuur der R. K. Volkspartij hadden drie vertegen woordigers dier partij dezer dagen op het secretariaat der S. D. A. P. een sa- menspreking met vertegenwoordigers van Partij en Vakverbond, omtrent dooi de R. K. Volkspartij te verleenen steun aan het petitionnement der S. D. A. P. en het N. V. V. tegen het vlootplan van minister Deckers. Het bestuur der R.K. Volkspartij gaf kennis van zijn voornemen om in het orgaan dezer partij en in een manifest, dat in honderdduizend exemplaren ver spreid zal worden, de katholieken aan te sporen, de petitionnementslijsten te on derteekenen. Voorts zal de R. K. Volkspartij eind September te Amsterdam een openbare vergadering beleggen ter bestrijding van het vlootplan. Nog werden maatregelen overwogen van plaatselijk contact ten einde te be vorderen, dat de aanhangers der R. K. Volkspartij bezocht zullen kunnen wor den om hun handteekening te winnen. Ten slotte zal de voorzitter der R. K. Volkspartij, de heer C. D. Wesseling, op Woensdagavond 10 September een kwar tier voor den V.A.R.A.-microfoon spreken, ten einde de katholieken tot teekenen aan te sporen." Dat zijn wél fatale teekenen van jam merlijk verval! De voorzitter eener „katholieke" partij vraagt, of zijn partij mag meedoen met de schandelijkst leugenachtige en onwaardigste agitatie, welke onze aarts vijanden, de sociaal-demokraten, in deze dagen tegen de regeering voeren. En hij stelt zijn pamfletten en zijn stem voor den socialistischen omroep gaarne ter beschikking om te trachten, katholieken te misleiden. Wordt het niet hoog tijd, dat het R.K. vóór den naam van 's heeren Wesse- lings partij geschrapt wordt? De „Gooi- en Eemlander" verneemt: Naar wij vernemen, zou kort geleden een officieuze bijeenkomst hebben plaats gehad tusschen A. V. R. O.-hoofdbestüursleden en den Directeur-Generaal der P. T. T., Ir. Damme. In deze bijeenkomst zou besproken zijn een plan, waardoor de geheele radiostrijd zou worden opgelost. Volgens dit plan zou de A. V. R. O. vergunning worden verleend over te gaan tot den bouw van een grooten zender, geschikt voor 1071 en 1875 meter golflengte en een zestal kleine zenders, waar van er drie op 217 en de andere drie op 219 meter zouden werken (Gleichwellensysteem). Deze Gleichwellenzenders zouden van gelijke constructie zijn, als die te Stettin, Maagden burg en Berlijn. Het bestuur der Z. V. T. bericht, dat Z.Exc. Mr. Dr. L. M. N. Deckers, Minister van Defensie, voornemens is de Z. V. T. te bezoeken op 3 September a.s., des namiddags om 2.30 uur. Donderdag 4 September zal de Z. V. T. worden bezocht door den hier te lande ver- toevenden Javaanschen Prins Tjakraningiot. Z. K. H. zal in de ochtenduren de tentoon stelling bezoeken. Droevig ongeluk bij de Maas bij Urmond Gistermiddag zijn te Urmond ln de Maas drie jongens van omstreeks tien Jaar ver dronken. De kinderen waren zooals gewoon lijk met zijn vieren met kramerijen in het dorp gaan venten. Des middags gingen zij in de Maas baden, waarbij zij zich waar schijnlijk te ver hebben gewaagd en door een draaikolk gegrepen zijn. Drie der kinderen zijn jammerlijk verdronken, terwijl het vier de knaapje juist gered kon worden. Het zijn twee kinderen van de familie Swakhalen en een van de familie Schmeltz, wonende in het woonwagenkamp te Sittard. Twee lijkjes zijn reeds opgehaald, naar het derde wordt nog gezocht. Naar wij vernemen, heeft de oud vice-pre sident van den Raad van State, mr. dr. W. F. van Leeuwen, die te Loenen vertoefde, wegens achteruitgang van zijn gezondheids toestand zijn verblijf aldaar moeten afbre ken. Hij ligt thans te zijnen huize aan het Be- zuidenhout te 's-Gravenhage ernstig ziek. In Argentinië wordt groote vrees gekoes terd voor een revolutie, ten gevolge van het succes, dat de opstandige beweging inPeru ten deel is gevallen. Het nieuwe dictatoriale bestuur in Peru heeft verklaard, dat Leguia, die als poli tiek staatsgevangene wordt vastgehouden, naar de Vereenigde Staten regeerlngsmono- polies heeft verkocht. Deze opstand heeft een reactie tegen de Ai-gentijnsche Nationale regeering veroor zaakt. Irigoyen, de president der Argentijnsche republiek, wordt door cavalerie en politie- troepen bewaakt, Machinegeweren zijn op de daken dei- tegenover de presidentieele ambtswoning ge legen huizen opgesteld. Uit Buenos-Aires wordt gemeld, dat daar het gerucht gaat, dat een revolutie tegen president Irigoyen in voorbereiding is. De regeering heeft scherpe verdedigingsmaat regelen genomen en talrijke troepen ge concentreerd te La Plata, ongeveer 45 K.M. van Buenos-Aires, om eventueel naar de hoofdstad te kunnen oprukken. President Irigoyen heeft het Kabinet bij eengeroepen om den toestand te bespreken. Zijn huis wordt door een sterke politie macht met machinegeweren bewaakt. Reuter meldt nog het volgende: Het blad „La Prensa" meldt, dat er op het dak van de ambtswoning van den pre sident Irigoyen mitrailleuses zijn opgesteld wegens den gespannen toestand, voort vloeiend uit de agitatie onder de arbeiders. De spoorwegautoriteiten in de provincie hebben opdracht gekregen zich gereed te houden om op het eerste bericht troepen naar Buenos-Aires te zenden. De regeering heeft besloten strenge voorzorgsmaatrege len te nemen. Het kabinet kwam vanmor gen bijeen om de redenen van de ontevre denheid onder de arbeiders te bestudeeren. Het personeel van de telefoonmaatschappij heeft tot een staking van 24 uur besloten. Gevaar voor een revolutie? De „Prensa" meldt voorts nog, dat de stad overstroomd wordt met onrustbarende geruchten. Het hoofd der politie heeft ge confereerd met de chefs van alle politie- bureaux van Buenos-Aires. De regeerings- autoriteiten confereerden met de comman danten der regimenten van de garnizoenen van La Plata. De wacht van het paleis der regeering is aanzienlijk versterkt en in de omgeving van de ambtswoning van presi dent Irigoyen patrouilleeren detachementen cavalerie. De minister van justitie heeft er den pre sident van in kennis gesteld, dat er onmid dellijk gevaar dreigt van een revolutie, waarbij zekere politieke leiders en een deel van het leger betrokken zouden worden. President Irigoyen antwoordde dat hij niet vreesde voor een revolutionnaire beweging in het land, maar dat hij persoonlijk aan een aanval zou kunnen blootgesteld worden. Onder sterk escorte begaf de president zich hedenmidag naar het regeeringspaleis. Alle troepen der hoofdstad zijn ln de ka zernes geconsigneerd. De bevolking van Buenos Aires is kalm. De officieele verklaring voor de genomen maatregelen is dat het voorzorgsmaatrege len zijn met het oog op eventueele wanorde lijkheden ten gevolge van de staking van het personeel der Union Telegraph Company. Het blad „La Critiqua" meldt dat de mi nister van justitie er den president van in kennis stelde dat het publiek ontevreden is omdat het congres niet aan het werk gaat. Irigoyen beloofde ten slotte het congres tegen 8 September in buitengewone zitting bijeen te roepen. Bij San Luis Obispo in Californië zijn twee personentreinen van den Southern Pacific Spoorweg met elkaar in botsing ge komen. Er werden 19 passagiers en twee treinbeambten gewond. De temperatuur in de schaduw was gis teren te Londen 93 graden, wat de hoogste temperatuur is, welke in 19 jaar werd ge constateerd. Tien personen zijn ten gevolge van de warmte bezweken. Te Aldershot werden 12 soldaten door de warmte bevangen. De ziekendienst te Londen is reeds den geheelen dag bezig met het vervoeren van hitteslachtoffers. Hedenochtend daalde de temperatuur een weinig ten gevolge van lichte bewolking, doch het blijft de hoogste temperatuur, die sinds jaren is voorgekomen. In de middaguren bereikte 'iet kwik in de schaduw 33 gr. In tal van fabrieken, waar uitsluitend vrouwelijke werkkrachten aan den arbeid zijn, mocht heden in badcostuum gewerkt worden. Behalve de reeds gemelde gevallen van overlijden ten gevolge van de warmte, komen uit alle deelen das lands berichten over mannen en vrouwen, die ten gevolge van de hitte flauwvallen en beroerten krijgen. Op 3 September a.s. zal een inlijving plaats hebben van dienstplichtigen van de lichting 1930 uit de provincie Noord-Holland. Le „Limburger Koerier" verklapt een vermakelijk gevalletje. We zaten dezer dagen in de tram van Vaals naar Maastricht. Twee socialisten, waarvan één 'n tijd lang deel uitmaakte van de Maastrichtsche vroedschap, maakten ook het tochtje, met hunne vrouwen, en het toe val bracht het gezelschap in onze onmiddel lijke nabijheid. Zij hadden het over niets an ders dan ons Indië, waar een der twee so cialisten meerdere jaren scheen verbleven te hebben. Deze verklaarde met groote stellig heid, dat Nederland, tweede koloniale mo gendheid van de wereld, naar evenredigheid de kleinste vloot heeft en dat misbaar over verbetering c.q. herstel van het beschikbare materiaal in Indië absoluut misplaatst zou zijn. De anderen, ook de vrouwen zwegen; zij gaven toe niet in staat te zijn, daarover te oordeelen. En de man had de waarheid mee gedeeld. Maarwedden dat allen straks hun ne handteekening geven voor het demago gisch petitionnement der sociaal-democratie tegen de vlootplannen van onze regeering! De heele agitatie is een sterk geval van demagogische volksmisleiding- Een doode, een zwaar gewonde Donderdagavond omstr. 11 uur is op den Rijksstraatweg, op de grens van de ge meenten Geleen—Sittard een vreeselijk auto-ongeluk gebeurd. De vrachtauto, toebehoorende aan den limonadefabrikant Pierre van Rooy, uit Limbricht (Limb.), welke met biertonnen geladen was, is met ontzettende vaart tegen een uit de tegengestelde richting komende, zwaar geladen hooiwagen ge reden. De botsing is zoo hevig geweest, dat de hooiwagen ondersteboven werd geslingerd en de vracht, van ongeveer 2000 kilo hooi, over den weg werd geworpen. De vrachtauto slingerde ove- den weg en bleef verplètterd liggen. De biertonnen werden tientallen meters over het land geslingerd. De voerman van den hooiwagen, J. Vrouwenraets, uit Puth-Gennep, werd op slag gedood. De chauffeur van -dgn auto, Paul dq Rhaag, uit Limbricht, werd in zorgwek- kenden toestand naar het Fransche kloos ter te Sittard overgebracht. Onverantwoordelijk rijden van den chauf feur is de oorzaak van dit ongeval. Donderdag was het de groote dag voor de paardensportliefhebbers. Reeds des mor gens kwamen de stroomen bezoekers de stad binnen. De Enkhuizer harddraverij dag heeft een goeden naam. Des morgens werd gehouden een con- cours-hippique, waarvan de uitslag was als volgt ie pr. f ioo Bingley Victor, H. A. Bultman Heemstede; 2e pr. f 75, Tudor Emperor, eig. H. F. Bultman Heem stede; 3e pr. f 40, Gré van H. van derWoude, Kockange, tevens ie prijs voor het schoon ste geheel; 4e pr. f 25 voor den heer G. van Delden Amsterdam. Voor de Landbouw- tuigpaarden was de uitslag, ie pr. f 80, Manuel van A. Schagen, Aartswoud; 2e pr. f 40. voor W. de Jong, Medemblik. tevens eerste prijs voor het schoonste geheel, 3e pr. f 20, Albert, van J. Schouten, Binnenwijzerd; 4e pr. f 10, Nelly van J. Renckens, Wognum. Voor de groote harddraverij waren 17 paarden ingeschreven. Wij waren gewoon de laatste jaren meer paarden aan den start te zien, doch dit vond zijn oorzaak in het feit dat een tweetal belangrijke wedstrijden n.l. te Groningen en Abcoude gelijk vielen. Op de baan was een groote belangstelling. De draverij werd opgeluisterd door het stede lijk muziekcorps. De prijzen respectievelijk f 500, f 250, f 100, en f 50, vielen ten deel aan: ie pr. Kapitein de Bruane van G. Ver gouw, berijder KI. Bakker; 2e pr. Maggy Henry van Jn. Schoon, Medemblik, be rijder Fr. Broers; 3e pr. Meteor van K. Hart, Medemblik, berijder eigenaar; 4e pr. Silent Nancy van Ph. Smit, Alkmaar, berij der W. Geersen. Aan den eersten prijs was tevens verbonden een massief zilveren lau wertak, uitgeloofd door burgemeester Zim merman. De prijsuitreiking had plaats in het Hotel „Die Port von Cleve." Heruitzending door den K.R.O. Morgenmiddag, van 2 tot 3 uur, zal de K. R. O. op de golflengte 1071 M. de radio- telefonische uitzeniing door Bandoeng van de Koninginne-feesten op den Pasar Gambir, te Batavia, opnieuw uitzenden. Zooals gemeld, zal H. M. de Koningin op het Loo zich onder de luisteraars bevinden. De houding van de V.A.R.A. Anenta seint uit Batavia: Alle bladen betreuren het bericht, dat voor de V.A.R.A. geen termen aanwezig waren, om de uitzending van de huldebetooging ter gelegenheid van den vijtfigsten verjaardag van de Koningin op de Pasar Cambir te Batavia, her uit te zenden. Zij becritiseeren d.eze houding in zeer bittere bewoordingen. Een kast van f 100.000, waarde gered In den afgeloopen nacht is te Bom bij Sittard het monumentale kasteel van baron Barbou de Roosteren door een hevigen brand in puin gelegd. Donderdagnacht omstreeks half 11 brak door onbekende oorzaak brand uit in het middenschip van het kasteel. Het vuur sloeg over naar den rechter- achtervleugel. De brand nam in hevigheid toe en het duurde niet lang of het vuur had zich ook medegedeeld aan de beide voorvleu gels en den linkerachtervleugel. Het geheele gebouw was in korten tijd een vuurzee. De brandweer van Sittard en Geleen wa ren spoedig na het uitbreken van den brand ter plaatse. Aanvankelijk werd het vuur met succes bestreden, doch omstreeks middernacht raak te de motorspuit van Geleen defect en moest het blusschingswerk met deze spuit gestaakt worden. Inmiddels was telefonisch assistentie ge vraagd van de brandweer te Heerlen en Maas tricht. Het was half 3 in den nacht, toen deze assistentie met 5 spuiten arriveerde. Onmiddellijk werd het vuur met volle kracht aangetast, doch intusschen was het kasteel reeds grootendeels verwoest. Onder groote belangstelling der aanwezi gen heeft het vuur den geheelen nacht voortgewoed. Er is slechts weinig gered. Vele antiquitei ten en de fraaie ridderzalen zijn het vuur ten offer gevallen. De schade is plm. f 250.000 en wordt gedekt door verzekering. Het kasteel, dat door de familie Barbou de Roosteren bewoond werd, was gedurende de laatste jaren geheel gerestaureerd. Het was schitterend gelegen en dateerde uit de 16e eeuw. Het behoorde tot de oudste kas teden van ons land. Nu staat nog slechts een ruïne. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat een antieke kast, waarvan slechts twee exemplaren van hetzelfde model bekend zijn, (de tweede is in het bezit van den ex-keizer van Duitschland) gered kon worden. Alleen deze kast heeft een waarde van on geveer f 100.000. Onze mededeeling betreffende den bouw van een vaste brug te of bij Nijmegen be hoeft eenige verduidelijking: Er zal inderdaad op de Begrooting van Waterstaat een post komen voor den bouw van een vaste brug, doch géén post van een millioen tot schadeloosstelling der gemeente Nijmegen wegens derving van inkomsten uit het pont-verkeer, zooals men te Nijmegen hoopt en verwacht. Mochten de Nijmeegsche autoriteiten blij ven vasthouden aan haar eisch tot een zoo ruime schadeloosstelling, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de minister de brug niet handhaafde in de projectie op het hooge punt ten Oosten van de pont, maar dat hij zou trachten de brug ten Wes ten van de Spoorbrug te leggen. In verband met het geheel ontbreken van gunstige bewolking zijn de proeven voor het neerslaan van wolken door den heer Veraart uitgesteld. Indien de bewolking hedenmiddag gunstig zou zijn. zouden proefnemingen te Scheve- ningen boven de Noordzee worden gehou den tusschen 5 en 6 uur. Een gedeelte van het Kurhaus-terras is gereserveerd voor genoodigden. Drie vliegtuigen van de K. L. M. zouden worden geladen met ongeveer 4000 K.G. on derkoeld ijs, hetwelk in twee speciale ijs- wagens op Schiphol bewaard is. Bovendien zouden eenige vliegtuigen van de lucht- vaartafdeeling te Soesterberg dienst doen voor observatie. De technische leiding zou, evenals de laat ste maal in handen zijn van eerste luite nant Vis, chef van den Meteorologischen Dienst te Soesterberg. Als bijzonderheid kan worden medege deeld, dat de bekende Oceaanvliegers Stan- nage en Saul de laatste is inmiddels ook te Amsterdam aangekomen in een van de K. L. M.-vliegtuigen de proeven uit de lucht zouden volgen. De Amsterdamsche politie heeft gisteren ter beschikking van de justitie gesteld een 39-jarigen oud-ambtenaar bij de posterijen in Ned.Indië, die, in het vaderland terug gekeerd, tijdelijk werkte als sorteerder bij de posterijen te Amsterdam en die in deze kwa liteit een postchèque ten bedrage van 500 heeft ontvreemd. De man, die 1.1. Zaterdag avond op transport is gesteld uit Utrecht, heeft verleden week getracht de gestolen chèque in Den Haag te gelde te maken. Hierbij bediende hij zich als handlangster van een vrouw, die zijn daad bij de politie heeft aangegeven. Door allerlei valsche opgaven heeft de man, na zijn arrestatie, getracht het onder zoek te schaden, zoodat de politie door vele nasporingen vier dagen noodig heeft gehad, eer de dief aan de justitie kon worden over geleverd. Naar het schijnt, heeft deze oud-Indisch- gast zich in zijn betrekking te Amsterdam ook reeds schuldig gemaakt aan diefstal van ettelijke brieven. Te Born (L.) Is in den afgeloopen nacht een kasteel uit de 16e eeuw door brand ver woest. Bij een auto-ongeluk nabij Sittard is één persoon gedood, teriwijl een ander zwaar ge wond werd. Mr. dr. W. F. van Leeuwen, oud vice- president van den Raad van State, Ife ernstig ziek. Mag dc A. V. R. O. zenders gaan bouwen? Dr. H. C. L. E. Berger is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de veeartsenij kunde aan de Hoogeschool te Utrecht. In dc Maas bij Urmond (L.) zijn gister middag drie jongens bü het baden verdron ken. Verschenen is het rapport-Hillen over de toestanden in den Boven-Digoel. Tc Utrecht is dc jaarvergadering gehouden van „Potrus Canisius". Dc hitte in Engeland. Vele slachtoffers. Ernstig ongeluk in Boven-Savoye. Dc opstand in Peru. rustig. Het land volkomen Naar revolutie in Argentinië? Veront rustende alanneerende berichten. Spoorweg-ongeval in Californië. 21 gewonden. Barometerstand 9 uur van.: 770 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten, morgen worden opgestoken om 8.22 uur. Hoogste barometerstand 774.0 te Kavlstadt. Laagste barometerstand 757.4 te Janmayen. Verwachting: Zwakke tot matigen, meest Oostelijke tot Zuid-Oostelijken wind. Helder of licht bewolkt. Droog, warm of zeer warm weer. Bij de Paters Minderbroeders Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Lichtenvoorde Pater J. A. M. de Graaf; tot kapelaan te Lichten voorde pater P. A. Link. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Leiden (O. L. Vr. Onb. Ontv.) pater A. A. A. Smitz. Z. D. H. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft benoemd tot kapelaan te Nijmegen. (H. Franciscus) pater A. J. van Lubeek; tot kape laan te Wychen pater J. W. H. Smits. Tot leeraar aan het Missiecollege Sint Wil- librord is benoemd pater Werenfridus Neef jes; tot leeraar aan het gymnasium te Megen, pater Joannes Joseph Soos. Tot Vicarius van het klooster te Maastricht is benoemd pater Cajetanus Reiber. Jaarvergadering te Utrecht Gisteren had te Utrecht de algemeene jaar vergadering plaats van de Apologetische Ver- eeniging „Petrus Canisius". Om half tien gistermorgen droeg de vicaris-generaal van het Aartsbisdom Mgr. D. Huurdeman in de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming aan de Biltstraat een H. Mis op voor de le vende en overleden leden van de vereenigiug. Daarna werd om half 11 in het „Kasteel van Antwerpen" een vergadering gehouden van het hoofdbestuur en de voorzitters der verschillende commissies. Om half drie ving daar de algemeene ver gadering aan, welke o.m. werd bijgewoond door Mgr. Huurdeman, de professoren Bey- sens, Kors, Franses en Kreling, dr. van Gils en eenige vertegenwoordigers van de stands organisaties, o.w. mevr. SteenbergheEnge- ringh. Nadat Mgr. dr. J. Hoogveld de vergadering had geopend en eenige huishoudelijke zaken waren afgehandeld, hield prof. dr. Fr. Feron, van het Groot-Seminarie te Roermond een rede over den H. Augustinus als apologeet. Als bestuurslid werd herkozen deken dr. G. van Noort te Amsterdam; in plaats van dén niet-herkiesbaren prof. Heesemans werd ge kozen prof. dr. Faron, hoogleeraar te Roer mond. Tot verificateurs in het financieel verslag werd benoemd prof. dr. P. de Jong van Rü- senburg en dr. R. Post van Culemborg. Prof. Heezemans sprak over: „Wat kan „Petrus Canisius" doen om den afval onzer geloofsgenooten te stuiten?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1