U 3000.- f 750.- 1250.- f125. f50.- f40. Mayonnaise ICalvë-Delft'sI DINSDAG 2 SEPTEMBER 1930 INTERNATIONAAL R. KATH. PERSCONGRES De onontbindbaarheid van het kerkelijk huwelijk De ziekte van Mr. Dr. W. F. van Leeuwen Voornaamste cXieuws Telegrafisch Weerbericht N. V. Drukkerij „De Spaarnestad" Ernstig verkeersongeluk te Eindhoven BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN i DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17553 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DIENSTBODEN-NOOD ZOEKPLAAT JE KIN DERM IS DRIJ VE N IN RUSLAND DE BERICHTGEVING VAN BELA KUN ,v;e Brand te Hoogwoud Officieel erkend in Oostenrijk en Italië Toestand zeer achteruitgaande J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Emissie aandeelen Ver. Bezit 14-jarige jongen gedood; een meisje zwaar gewond Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per' kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad lijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. Wat er ook geklaagd moge worden over werkloosheid en malaise er heerscht in Nederland nog steeds dienstboden-nood. Onze meisjes bedanken er in het al gemeen voor, in een gezin vooral als er een behoorlijk aantal kinderen is de nobele huiselijke bezigheden te hel pen verrichten, waarin het meisje en de vrouw waarlijk groot kunnen zijn en waarin vooral het jonge meisje de beste opvoeding en de zekerste leerschool kan krijgen voor haar toekomstige bestem ming; zelf eenmaal een gezin met kin deren te bestieren. Kantoren en winkels lokken: de ar beid is er vaak zenuwsloopend en af mattend en onvrouwelijk, maar, dank zij de beconcurreering van den man, is het salaris er vaak lang niet kwaad de avonden, gedurende welke het ver diende geld aan bioskoopjes en lunch- roompjes uitgegeven kan worden, zijn vrij en, wat het méést verlokt: er behoeft in kantoren en winkels geen huishoudschort gedragen te worden: de meisjes kunnen zich in onnoozelheid Verbeelden, voor dames aangezien te Worden. Vele levens-onervaren schepseltjes, vaak ook verkeerd opgevoed, denken er niet over na, hoe zij in een gezin hun leven veel schooner en veel nobeler zouden kunnen leven dan in kantoor of winkel, en ze weten niet, hoe zij door den dege- lijken, ernstigen jongeman van wien het geluk toch eigenlijk eenmaal zal moeten komen veel meer gewaar deerd en gerespecteerd worden in hui selijke bezigheden dan als „dame" In kantoor of winkeL Vandaar in Nederlanddienstbo den-nood. Vandaar de dienstboden-import van elders: uit Duitschland, uit Oostenrijk, uit Hongarije. Wie vaak met den nachttrein 's och tends onze Oostgrens passeert te Zeve naar, te Groesbeek of te Venlo, staat versteld over de aantallen buitenland- sche meisjes, welke dagelijks nog het aantal in ons land verblijvende bui- tenlandsche dienstboden komen vergroo- ten: bevolkingsbureaux, vreemdelingen registers en arbeidsbeurzen kunnen on gelooflijke statistieken publiceeren van buitenlandsche meisjes hier te lande; in verschillende steden wordt op zekére avonden in de drukste straten voor een groot deelDuitsch gesproken; onze ijverige priesters hebben deze duizen den, veelal op zichzelf aangewezen meis jes in congregaties en vereenigingen ter bescherming en gepaste ontspanning „opgevangen"; er worden Duitsche avonden georganiseerd hier en daar is zelfs een speciale „Duitsche" kerk be schikbaar met een Duitschen zielszor- ger. En steeds krachtiger en solieder wordt de import van buitenlandsche dienstboden georganiseerd. De Amsterdamsche Arbeidsbeurs pu bliceerde dezer dagen in de bladen, dat haar „filiaal", de Nederlandsche Ar beidsbeurs te Oberhausen, tot levering van Duitsche dienstboden, thans veel systematischer en veel vlotter en veel betrouwbaarder kon gaan werken, door dat er aan die Nederlandsche Arbeids beurs te Oberhausen een vrouwelijke kracht was aangesteld. „Er werd een regeling getroffen tus schen Amsterdam en Oberhausen, om een vlot verloop te waarborgen. Alvorens een meisje uit Duitschland hierheen komt, is door Oberhausen volledig naar haar geïnformeerd; in het bijzonder bij haar vroegere werkgeefsters. Men weet dus, wat men in huis krijgt en het meisje krijgt cok vooraf kennis in wat voor soort gezin zij zal worden geplaatst. Hierbij wordt natuurlijk niet allerlei individueele omstandigheden rekening gehouden." Zóó ver is het met den import van buitenlandsche dienstboden alreeds ge komen. En den betrouwbaren zakenman, die zich op dit „bedrijf" zou willen werpen, liefst in contact met de geestelijke en wereldlijke autoriteiten, zouden wij een „gutes Geschaft" durven voorspellen. Onze huismoeders zijn door dezen gang van zaken wellicht ietwat gebaat en het is veelal het verdiende loon voor vele Hollandsche meisjes, wanneer zij zich er over beklagen, dat de „vreemde" meisjes hier vaak met de beste jongens gaan strijken, maar we mogen niet vergeten, dat die vreemde import vele en groote zedelijke gevaren, zoowel voor de meisjes zelf als voor de mannelijke bevolking ten onzent, mede brengt, en (om nu eens aan ons natio naal eigenbelang te denken) de bevor dering van onze welvaart niet weinig belemmert. Iedere buitenlandsche dienstbode is de plaatsvervangster van 'n Hollandsch meisje, dat nu in kantoor of winkel een mannelijke werkkracht verdringt of de zen, indien hij al niet verdrongen wordt, in leder geval beconcurreert. Waarvan het gevolg is, dat duizenden Jongemannen er niet aan kunnen den ken, te trouwen en een gezin te vormen. Zoo gooien de Hollandsche meisjes, door hare onvrouwelijke afkeerigheid van huiselijke dienstbaarheid, haar ei gen glazen in en zij moeten het dan vaak nog beleven, dat de buitenland sche meisjes, doordat zij zich meer als toekomstige huisvrouwen gedragen, veel betere huwelijkskansen krijgen dan zij, die recht meenen te mogen doen gelden op een Hollandschen jongen. Wanneer zullen onze Hollandsche meisjes eens wijzer worden? In het belang van zichzelf in het belang ook van de moraliteit en van de nationale welvaart. Naar aanleiding van het samengaan der R. K. V. P. met S. D. A. P. en N. V. V. stelden wij dezer dagen in een artikel tje de vraag, of het niet hoog tijd wordt, dat het „R. K." vóór den naam der R. K. V. P. wordt geschrapt. „Het Volk" vat hier vuur op en schrijft: „Het blad weet zeer goed, dat de leden der R. K. Volkspartij even overtuigd en trouw katholiek zijn als die van de R.K. Staatspartij. Maar omdat zij met de po litiek dier partij niet instemmen, worden z(J als katholieken verdacht gemaakt. Het is slechts een voortzetting van de even lasterlijke tactiek, jegens katho lieke sociaal-democraten gevolgd; ie mands god-dienst in verdenking brengen, omdat hij politieke en economische denkbeelden aanhangt, die aan de offi- cieele katholieke partij niet bevallen. Een vervolging, niet om godsdienstige, maar om politieke redenen De redactie van „Het Volk" moge begrijpen, dat zij niet het aangewezen orgaan is om met wié ook te debat- teeren over de vraag, of iemand „over tuigd en trouw katholiek" is. De godsdienstige en zedelijke enormi teiten, welke dag in, dag uit in dit blad gelucht worden, zijn van dien aard, dat een wederzijdsch begrijpen op dit stuk uitgesloten moet worden geacht. Alleen willen wij vragen, w i e toch de „katholieke sociaal-demokraten" zijn, jegens wie wij een „even lasterlijke tactiek" volgen als nu volgens „Het Volk" jegens de R. K. V. P. De „katholieke sociaal-demokraten". Wie onzer kent ze in zijn omgeving? Waar zijn ze? Zoekplaat je! Het tijdschrift „Revue des deux Mondes" besluit een artikel over de ellende der kin deren in Sovjet-Rusland met de volgende statistiek: „In den loop van dit jaar hebben de „ver laten kinderen" van het Sovjet-Russisch ge bied, Moskou niet medegerekend, 29.527 mis drijven begaan en wel: 13.041 diefstallen, 59 paardendiefstallen, 88 roofovervallen, 205 brandstichtingen, 118 moorden, 324 vermin kingen, 236 zedenmisdrijven. Onder de 118 moordenaars hadden 20 den leeftijd tusschen 10 en 12 jaar, 23 beneden 10 jaar. Bijna alle brandstichtingen zijn het werk van kinderen beneden 11 jaar." De uit den tijd van de hiervoorgenoem- de bolsjewistische dictatuur in Hongarije beruchte Bela Kun- heeft de onbeschaamd heid in het laatste nummer van „Die Kom- munistische Internationale" het v(olgende te schrijven: „Der 16e Parteitag der K. P. der Sovjetunion hat es mit voller Klarheit ge- zeigt, dass das einzige Land, welches in die- ser Krisenzeit von jeder wirtschaftlichen und politischen Krise unberührt und ver- schont blieb, die Sovjetunion ist De zoo juist uit Rusland teruggekeerde Het Eucharistisch Congres te Mechelen y - Het rondtrekken der processie met het Allerheiligste. Labour-afgevaardigde Joseph Toole denkt hier anders over, zooals uit zijn volgende verklaring blijkt: „Het Sovjet-regime en de levensvoorwaar den in Rusland zijn bijna onhoudbaar ge worden. De wereld heeft geen besef van den hongersnood en de onbeschrijfelijke ellende, die in het land bestaan. Het cultureele en economische leven is vernield, het land is in zijn grondvesten geschokt." Brussel, 1 September 1930. Hedenmorgen werd te half elf het Inter nationaal R. K. Perscongres officieel ge opend. Medegedeeld werd, dat' Z. E. Kardi naal v. Roey wegens den vermoeienden dag van Zondag tot zijn spijt bij de openings plechtigheid niet tegenwoordig kon zijn. De voorzitter, de heer Delforge, president van het internationaal bureau voor katho lieke journalistiek, hield een enthousiaste openingsrede, waarin hij het verheven ka rakter van de journalistiek als een aposto laat, dat in verband met het Vaticaan moet zijn, uiteenzette. Spreker drong krachtig aan op aansluiting van alle journalisten öii het Internationale bureau en eindigde met een oproep om te werken voor de eer van Christus en den waren vrede onder de menschen. Aan den Paus werd een telegram van hulde gezonden. Daarna stond de Belgische Minister var. Staat, de heer Paul Segers op, die door den voorzitter verwelkomd was en deze attenrie op echt zuidelijke manier beantwoordde. Spreker hield een rede van meer dan een half uur, welke als een staaltje van buiten gewoon oratorisch talent mocht gelden. Hij schetste de verheven taak van den R. K journalist, de noodzakelijkheid van zijn ar beid en de moeilijkheid om aan goede ka tholieke kranten te komen. Deze moeilijk heid ontstaat door twee redenen: ten eer ste door gebrek aan geld en ten tweede door gebrek aan mannen. Spreker trachtte uiteen te zetten, dat door offervaardigheid van allen het gebrek aan geld moest worden opgeheven en door een oproep tot aanwezige en afwezige jour nalisten om het gebrek aan ware mannen in de R. K. journalistiek aan te vullen. Ook aan de nog zeer gebrekkige organisa tie in de verschillende landen wijdde spre ker een beschouwing, waarna het woord was aan Louis Veuillot, neef van den groo- ten Franschen pionier, die een eveneens warm getinte rede hield over een kruis tocht der katholieke journalisten. Het Eucharistisch Congres te Mechelen Het Allerheiligste werd gedragen door Z.Em. Kardinaal Van Roey, Aartsbisschop van Mechelen. Hierna werd gepauseerd en in den na middag werd het congres voortgezet. Volgens het programma moest in twee secties vergaderd worden, doch daar er een algemeene voorkeur voor het onderwerp van pater Considine bleek, werden de twee secties tot één vergadering vereenigd, waar in allereerst sprak pater Bela Bangha S.J. (Hongarije) over de positie van de pers m het kader der katholieke actie. Spreker be gon er op te wijzen, dat er bij een groote belangstelling voor allerlei godsdienstige, cultureele en sociale zaken zoo bitter weinig belangstelling is voor het groote apostolaat van de goede pers. In tal van landen is het gebrek aan een goede R. K. pers allernij- pendst, daarom moet voor een stevige pro paganda gewerkt worden. Intusschen een krachtige katholieke pers eischt twee voor name dingen, n.l. organisatie en eerste klas journalisten, aan beiden is groot ge brek. Wij moeten hebben zoowel econo misch onderlegde directies als intelligente journalisten. Ook moet een katholieke krant onafhankelijk zijn en slechts in de voor naamste principieele kwesties de aanwijzin gen van de kerkelijke overheid volgen. Als conclusie stelde spreker aan de ver gadering voor te besluiten, waarmee deze gaarne instemde, dat alle katholieke leiders hun eigen pers beter zouden waardeeren on erkennen als een onmisbaar element van katholieke actie, waarop het katholieke volk voortdurend moet worden gewezen. Daarna was het woord aan pater Consi dine, directeur van Agentia Fides te Romp. Deze hield eerst in het Engelsch, daarna in het Fransch een uitvoerig referaat over de organisatie van den internationalen katho lieken berichtendienst. Ofschoon de katholie ken een zesde deel van de bsvolking der aarde bevatten, wordt er in de algemeene wereldberichtendienst weinig notitie van de katholieke kerk genomen. De katholieke pers heeft daarom behoefte aan een spe- cialen berichtendienst met een nationaal centrum in alle landen, welke centra in een groot middelpunt moeten samenkomen. Behalve een practisch belang heeft deze opzet dit voor, dat het idee van een inter nationaal pers-agentschap zonder nationale bronnen geen genade vindt in de oogen van de hoogste kerkelijke overheid. Daarmee rekening houdend, zou spreker in de voor naamste landen een nationaal perscentrum willen hebben, dat wel met een groot bureau te Rome verbonden is, maar zelf datgene uitzendt naar aniere landen, wat het voor afzonderlijke naties belangrijk acht. Omdat aan een en ander nog groote bezwaren vastzitten, stelde spreker voor. een voorloopig comité op te richten om de alge meene lijnen uit te stippelen en dan met het bureau voor R. K. Journalistiek in verbinding te treden. Er ontspon zich naar aanleiding van dit referaat een levendige gedachtenwisse- ling, waaraan een twaalftal sprekers deel nam. De vergadering kreeg uiteenzettingen tu hooren, hoe de berichtendienst door ka tholieken in verschillende landen, meestal onder leiding van het episcopaat, is in gericht, zooals in de Ver. Staten, Portugal, Frankrijk, Duitschland en in het bijzonder trok de aandacht een uiteenzetting over d; pers in Japan. Vooral de rede van pater Mückermann trok sterk de aandacht, door dat hy insinueerend op de vele lucht- kasteelen, die in den loop van den dag waren gebouwd, vroeg om reaal-politiek, da' is: organisatie op commercieelen grondslag. Na een tamelijk verward debat werd be sloten een commissie van jounalisten en gedelegeerden van de permanente commissie va.i R. K. Uitgevers samen te stellen, die nog don avond van dezen zelfden dag zou den bijeen komen om zoo mogelijk aan het congi congrete voorstellen voor te leggen. In het Residence Palace werd des avonds aan de 200 katholieke persmannen een groot banket aangeboden. HOOGWOUD, 1 Sept. Hedennacht brak brand uit in de boerdery, bewoond door C. Raa te Aardswoud. Met behulp van het het slangenmateriaal uit het dorp Hoog woud, wist men de aangrenzende perceelen te behouden. De geheele boerderij is een prooi der vlammen geworden. Verzekering dekt de schade. Niets kon gered worden. De ,,Oss. Rom." maakt met groote vol doening melding van het feit, dat de hoogste rechtscolleges van Oostenrijk en Italië officieel hebben toegegeven dat de burgerlijke macht niet in staat is het ker kelijk huwelijk te ontbinden. In Oostenrijk is de onontbindbaarheid van het kerkelijk huwelijk door het burger lijk wetboek erkend sedert 1811. Omstreeks 1918 echter begonnen de socialistische machtshebbers, natuurlijk met verkrachting der wet, ontbinding van het kerkelijk hu welijk toe te staan. Van deze concessie werd een zoo rijk gebruik gemaakt, dat momenteel ruim 50.000 van die gevallen bekend zijn. Zooals van zelf spreekt, konden de ver schillende rechtbanken deze beslissing der politieke autoriteiten niet erkennen. Er rezen verschillende conflicten, welke leidden tot een uitspraak van het Kooggerechtshof, dat, geheel volgens de wet, de kerkelijk gesloten huwelijken onontbindbaar en de later aan gegane echtverbintenissen ongeldig ver- klaerde. De Constitutioneele Rechtbank, welke in zoodanige gevallen te beslissen heeft, maakte zich in 1926 van alle moeilijkheden af zonder een directe uitspraak te deen. Thans echter heeft ditzelfde college, gere organiseerd na de nieuwe constitutie, de kwestie opnieuw onderzocht en beslist, dat volgens de wet het kerkelijk huwelijk niet kan ontbonden worden en dat de echtver bintenissen van hen die een kerkelijk hu welijk verbraken, als ongeldig moeten worden beschouwd. „Door deze beslissing," teekent de ,,Oss. Rem." aan, „is, minstens in theorie, de juri dische chaos der huwelijken-met-dispentatie ten einde. Rest echter nog de practische chaos der gezinnen, die „met-dispensatie" uit elkaar gevallen of opgebouwd zijn: rest de ellende dér kinderen die geen wettelijk ouder huis, geen wettelijke vader en moeder bezit ten. Dezï uitspraak heeft den chaos nog grooter gemaakt. Aan de wet en aan de liefdadigheid is het nu de orde en het recht te herstellen." In Italië was de erkenning van het onont bindbare kerkelijke huwelijk heel wat minder dramatisch. Als bekend, valt volgens het Concordaat het oordeel over het al of niet ontbindbaar zijn van een kerkelijk huwelijk, onder de competentie derRota, het kerkelijk tri bunaal. Nu was er echter een strijd ontstaan of de kerk te beslissen had over de huwelijken, welke na 22 Mei 1929 datum van het van kracht worden der overeenkomst van Late- ranen gesloten waren of over alle kerke lijke echtverbintenissen. Het Vaticaan be schouwde dit laatste volgens den veest van het Concordaat. Italië hield zich echter aan dé letter. Thans echter heeft het Romeinsche Ge rechtshof, dat zich aanvankelijk tegen de Va- ticaansche opvatting had verklaard, zijn be slissing herzien. De „Oss. Rom." geeft op dit hoogst be langrijk genoemde besluit, een commentaar, waarin zij van een groote voldoening blijk geeft. De toestand van den oud-vice-president van den Raad van State, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, was gisteravond zeer achter uitgaande. De toestand van nr. dr. W. F. van Leeu wen is zeer achterurtgaamde. In het geheele land is Koninginnedag met vreugde gevierd. De aanbieding van het huldebiyk van de weermacht aan H. M. In het schaaktournooi te Luik is Tarta- kower als eerste geëindigd. De Oceaanvlucht van Costes en Bellonte. Ernstig spoorwegongeluk te St. Louis Elf dooden. Generaal Allen, oud-bevelhebber van het Amerikaansche bezettingsleger in het Rijn land, overleden. Tsjang Hsoe Liang grijpt in in den strijd in China. De toestand in China, Noordelijke regeermg gevormd. De onderhandelingen met Gandhi afge broken. De Europeesche reis van Jack Diamond, den Koning der New Yorksche onderwereld. De komende verkiezingen in Duitschland. De partijen. Bloedige stakingsdemonstraties te Boeda pest. Barometerstand, 9 uur v.m.: 772. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8.13 uur. Hoogste barometerstand 772.1 mM. te Maastricht. Laagste barometerstand 749.1 m.M. te Vardö. Verwachting: Zwakke tot matigen, uiteen loopenden wind, meest licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer overdag. Bij de emissie van f 100.000 gewone aan deelen der N. V. Vereenigd Bezit van aan deelen N. V. Drukkerij „De Spaarnestad" te Haarlem, werd door de houders varf claims zoodanig van hunne rechten gebruik ge maakt, dat slechts enkele aandeelen voor de vrije inschrijvingen die te zamen f 656.300 beliepen overbleven. Op vrije inschrijvingen beneden f 5000.— kan niets worden toegewezen. De toewijzings- biljetten worden morgen verzonden. Gisteravond keerde de dienstbode van den heer Van Gestel met het zoontje en een logeetje van de familie van het vuur werk te Eindhoven huiswaarts. Op den Gelderschen weg werden zij door een vrachtauto van de firma Van Doesse- laer aangereden. Het 14-jarig zoontje van den heer Van Gestel was op slag gedood. De dienstbode werd zwaar gewond naar haar ouderlijk huis te Zes Gehuchten ver voerd, waar haar de laatste H.H. Sacra menten werden toegediend. Het logeetje kwam met den schrik vrij. De politie heeft de zaak in onderzoek. VRAACONZE AFD: RECLAME DE NIEUWE RECEPTEN VOOR MAYONNAISESCMOTELS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1