f 3000.- f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40. De geslaagde tocht van de „Vraagteeken" ERNSTIGE VLIEGTUIGRAMP TE OUD-LOOSDRECHT WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1930 Een handige jongen Brengt Costes 2 millioen dollar in het laatje Weer inbraken te Halfweg Het ongeluk in de Wilhelminastraat Voornaamste cX'ieuws LOOPT U MOEILIJK? BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel °IT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17554 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL 4 BUFFERSTAAT Waar Karl Huscar, die uit ondervin- De Rijksweg HaarlemVelsen Breng mij naar Amsterdam terug Overval op een meisje te Culemborg Onderscheidingen Het oordeel van Dr. Eckener De A.V.R.O. contra de H.T.M. Een meevaller De Zuiderzee-visscherijtentoonstellinA te Enkhuizen Onvoorzichtig oversteken Offerblokken gelicht Poging tot diefstal met braak Ernstige mishandeling Drie dooden en twee gewonden - Watervliet tuiA in een zwembassin Afstort Bij dominee en dokter De heer Vrugt overleden Mr. Dr. van Leeuwen De Z. V. T. te Enkhulzen Beeldtelegrafie IndiëNederland J. J. WEBER ZOON Barometers Thermometers Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Draadlooze dienst tusschen Nederland en Italië Het gebeente van Andrée Incident aan de Italiaansch Joegoslavische grens Telefoon No. 13868 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbeu By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. •eie a',0nn®'s °P dit b'ad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden n ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van heide armen, beide beenen of beide oogen hij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger# Hongarije is in den loop dér eeuwen Meermalen bufferstaat geweest tusschen Beloof en heidendom, tusschen chris tendom en valsch godsdienstig fana- lsrne> tusschen beschaving en barba- tendom. Ho het ziet er naaf uit, dat dit land eze taak nog lang niet vaarwel zeggen san. Het is op deze plek in Europa, dat de godsdienstig-, en ekonomisch-, en cul- oreel-vijandige machten elkaar hei eerst ontmoeten en het sterkst op eikander stooten. spreekwoordelijke „heksenketel *an Europa" is 'n duizend kilometer het Oosten naar het Westen ver- kaatst: wat er in Hongarije gebeurt. Kan en zal ofwel heilzaam ofwel nood- °ttig Zjjn voor heel Europa. *t Is mogelijk, dat in Weenen de ®uropeesche revolutie meer strategisch *ordt voorbereid in Hongarije zal revolutie, als de communisten hun an Krijgen, eenmaal moeten ontbran den. H) dit verband beschouwd zijn de revolutionnaire onlusten, welke op l ®e9tember in Budapest hebben plaats gehad, van Europeesch belang. En wij mogen er de Hongaarsche Hijks- en hoofdstedelijke autoriteiten heel dankbaar voor zijn, dat zij de 1 September-onlusten zoo energiek en z°o spoedig hebben bezworen. Wéér heeft Hongarije zijn taak a's bufferstaat vervuld, want het is duide- NK, dat Sovjet-Rusland de opstandig heid te Budapest georganiseerd heeft te8en het niet-communistisch, Wes- tersch Europa. Wéér heeft Hongarije zijn taak als bufferstaat vervuld en dat danken 'hj aan het feit, dat Hongarije niet '^aapt en op revolutie-pogingen voor leid is. Hongarije is sterk door een wet van *921, waardoor het krachtig optreden ®an tegen een ieder, die revolutie m öen zin heeft. Ce eerste paragraaf van het Ie hoofdstuk dezer wet luidt aldus: „Hij, die een gewelddadige omverwer ping of de vernietiging van de maat schappelijke orde van den Staat of ce Maatschappij, met name de organisatie °f beweging tot het gewelddadig verkrij gen der uitsluitende heerschappij van de een of andere klasse dier Maatschappij, veroorzaakt of leidt, maakt zich schuldig aan een strafbaar feit en wordt gestraft biet tuchthuisstraf tot een maximum van 5 jaar. Hy, die aan een dergelijke beweging °f organisatie daadwerkelijk deelneemt, evenals degeen, die een dergelijke bewe ging of organisatie in de hand werkt, maakt zich schuldig aan een misdrijf en wordt gestraft met gevangenisstraf tot een maximum van 3 jaar. De straf voor aanstokers en leiders zal tuchthuisstraf zijn van 10 tot 15 jaar, die van de overige deelnemers en van hen, die de beweging in de hand werkten, ker kerstraf tot een maximum van 5 jaar Wanneer ten dienste der beweging of der organisatie een grootere hoeveelheid wa pens, munitie, spring- of andere tot ver nietiging van menschenlevens geschikte Middelen of stoffen aangeschaft worden. Voor zoover zij daarvan op de hoogte waren of dit met de noodige oplettend heid hadden kunnen voorzien." Het zijn straffe, maar in dit ge- noodzakelijke maatregelen. En wij mogen in dit opzicht aan Hongarije een voorbeeld nemen. Wij wonen wel ver van Moskou, wy ^°nen wel ver van Budapest, doch niet aHeen hebben wy de taak, de Hongaar se inspanning tot keering der Euro- heesche revolutie moreel te steunen, wij hioeten ook in eigen land het commu nistisch gevaar met nog veel grootere bfacht bestrijden. Hongarye is bufferstaat. Geographisch en politiek kan het nu Smaal niet anders. Maar wy mogen daarby niet apa thisch toezien, en onbewogen afwach ten, of vandaag of morgen de buffer vaat niet bezwykt. Wy hebben (zy het ook niet zoo "irect als de Hongaren) een positieve taak tegen het communisme te vervul len. Harl Huscar, de vroegere minister president van Hongarye, schreef, her- Mnerend aan de Bela Kun-periode, in Vjn werk „De dictatuur van het prole- ar'aat in Hongarye": .Allen cultuurvolkeren, die de vrijheid bes geestes, de schoonheid der weten- tehap, de waarheid van het recht, de Waarde der persoonlijkheid, de reinheid ner zeden en de reine harten der onbedor ven jeugd waardeeren en hoogachten, zal be dictatuur van het Hongaarsche prole tariaat eeuwig als een waarschuwend Voorbeeld voor oogen moeten blijven staanNu hier, dan daar laaien bolsje wistische revolutionnaire vlammen uit de Mepten op. Zelfmoord begaat de Staat, 'e dat drijven rustig Iaat geschieden." laatste zinnetje mogen wy wel e9s ter harte nemen. He communisten mogen in Nederland °sn en laten, wat zy willen. Hvenals de linksche sociaal-democra ten. 8 spreken kan, schryft: •■Zelfmoord begaat de Staat, die...." De „Staatscourant" bevat het besluit van den Minister van Waterstaat, in het belang van de vrijheid en veiligheid van het ver keer het gedeelte van den Rijksweg van Haarlem naar Velsen, gelegen onder de ge meente Haarlem, tusschen de Johan de Breukstraat (K. M. 1.376) en de Paul Kru- gerstraat (K.M. 1.620) gesloten te verkla ren voor het berijden in de richting noord naar zuid met alle motorrijtuigen en met rijwielen. De politie te Egmond aan den Hoef trof dezer dagen 's avonds een jongen van 14 jaar aan, die opgaf van Amsterdam te ko men en op weg naar zijn oom te zijn, een zekeren De Vries te Egmond aan Zee. Ni informatie bleek echter bedoelde De Vries te Egmond onbekend te zijn en werd den jongen voor den nacht te Egmond aan den Hoef een onderkomen bezorgd. Den volgenden morgen stelde de burge meester zich in verbinding met Amsterdam doch toen bleek de jongen aan het opge geven adres onbekend te zijn. Hij scheen echter goed bekend te zijn in Amsterdam daarom zou de politie hem naar Amsterdam brengen. Terwijl de jongeman op het Raadhuis even moest wachten, vroeg hij, zich even te mogen verwijderen. Hij maakte van deze toestemming gebruik om het Raadhuis te verlaten en is spoorloos verdwenen. Nader vernemen wij dat de jongen weer werd aangehouden te Egmond aan Zee. Bedreigd met een mes en in brand steken Dinsdagmorgen is mej. J. Kemp, wonende aan den Straatweg, oud 18 jaar, alleen thuis ziinde, door een tot nu toe onbekend per soon overvallen. Terwijl haar ouders naar de markt waren, ging zij boven een en an der regelen. Toen zij weer beneden kwam, zat daar een man. die haar terstond om geld vroeg. Hij bekende reeds drie nachten bij de familie in een hooiberg te hebben geslapen. Direct riep zij haar moeder te hulp, doch de onbekende zelde haar, dat die al lang weg was. Hij waarschuwde haar tevem, niet om hulp te roepen, daarbij het meisje bedreigend met een mes. Toen zij geen geld gaf, pakte hij haar, naai de „Tel." meldt, beet en duwde haar in een kuip met waschwater, waarna hij haar be goot met een kan pétrcleum en haar dreigde in brand te zullen steken. Weer riep zij om hulp, hetgeen gehoord werd door den heer H. Kok. Deze kwam te hulp, terwijl de onbekende zich spoedig uit de voeten maakte. Bij zijn thuiskomst stelde haar vader direct de politie met het ge beurde in kennis. Het onderzoek is in vollen gang, tot nu toe echter zonder resultaat. Bij Kon. Besluit van 13 Augustus is toe gekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille in brons aan: T. Beek te Overveen, timmerman, in dienst van de familie Van der Vliet, te Overveen, mej. J. C. Zandvliet, wonende te Nieuwer- Amstel, machine-naaister bij de Koninklijke Manufactuur Industrie M. J. de Waal en Co., te Amsterdam en aan mej. E. J. M. He.sselfelt, hulp in de huishouding bij den heer A. H. Hoidert te Aerdenhout. Met nauwelijks te beschrijven enthou siasme hebben de Parijzenaars het bericht van de veilige landing van de „Vraagtee- ken" op het New-Yorksche vliegveld Cur- tissfield ontvangen. Duizenden en nog eens duizenden hadden zich op de La Concorde opgesteld en luis terden naar de door luidsprekers weergege ven heruitzending van de door de Ameri- kaansche stations uitgezonden begroetings redevoeringen Toen kort na middernacht het bericht van de landing werd medegedeeld, kende het ge juich geen grenzen meer. Tot laat in den nacht bleef het publiek op straat. Met ontroering hoorde men te gen één uur Costes korte begroetingsrede voor de microfoon. De beide vliegers mogen niet langer dan 48 uur te New-York blijven, indien zij den prijs van 25.000 dollar willen winnen. Zij zijn dan verplicht twee dagen na aan komst te New-York naar Dallas in den staat Texas te vliegen. De vliegers zullen over zee naar Frankrijk terugkeeren. Het „Journal" heeft zich dadelijk na de landing telefonisch met dr. Eckener in ver binding gesteld, om hem zijn meening te vragen over het slagen van de vlucht. Deze kan beter dan iemand anders de waarde van de vlucht beoordeelen. Dr. Eckener antwoordde, dat de beide vlie gers een grootsche prestatie hebben verricht, waarop zij met recht trotsch kunnen zijn. Zij hebben het bewijs geleverd, dat het bij gunstig weer mogelijk is, ook met het toe stel zwaarder dan de lucht den Oceaan over te vliegen, vooropgesteld natuurlijk, dat het materiaal in orde is. De verschillende contracten, die Costes voor zijn vertrek heeft afgesloten, zullen hem 2 millioen dollar opbrengen. Een sommatie Maandagavond heeft het Alg. HbJ. gemeld, dat op 3, 4, 5 en 6 September de beugels van de Haagsche tram voorzien zullen worden van de A.V.R.O.-vlaggen, zulks in verband met de groote protestmeeting op 6 September op Houtrust. De overeenkomst hiertoe met de H.T.M. was schriftelijk aangegaan. De A.V.R.O. had reeds aan haar verplichtingen de betaling voldaan. Gistermorgen ontving zij een telegram van de directie, waarin werd medegedeeld, dat deze reclame niet zal worden aangebracht. De A.V.R.O. heeft zich daarop gewend tot mrs. De Vrieze en Wierstra te Amsterdam, die zoowel telefonisch als telegrafisch de H.T.M. hebben doen weten deze reclame als nog aan te brengen. Mocht daartoe niet worden overgegaan, dan zal ingebrekestelling volgen, alsmede een eisch tot schadevergoe ding. In de Maandag gehouden vergadering van den raad der gemeente Gendringen werd de gemeente-rekening 1929 voorloopig vastgesteld met een batig saldo van 27.147 op den gewonen dienst. Vergeleken bij de raming is dit een mee valler van 8000. Het Bloemencorso „De Sterre der Zee" R. K. Meisjescongregatie. Bejaarde heer ernstig gewond Door het geven van een te Iaat teeken, dat hij den weg wilde oversteken, kwam de bejaarde heer B. Dinsdagmorgen op de Hoofdstraat te Velp onder een autobus van de Geldersche Tramweg Maatschappij. Bewusteloos met eenige gebroken ribben en gebroken been, werd het slachtoffer naar het Velpsche ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. In de R.K. kerk te Bemmcl bij Nijmegen Dinsdag is op klaarlichten dag ingebro ken in de R. K. kerk te Bemmel bij Nijme gen. Eenige offerblokken werden gelicht en de bult meegenomen. Van de daders Is tot op heden geen spoor gevonden. De Vacantiekamer der Amsterdamsclie Rechtbank heeft de beide recidivisten, die verdacht worden betrokken te zijn bij de inbraak in de woning der 68-jarige weduwe A. de Vries aan de Roemer Vlsscherlaan te Muiderberg, ieder veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf, resp. wegens poging tot diefstal met braak en medeplichtigheid aan dit misdrijf. Het O. M. had tegen den eer sten verdachte vier en tegen den tweeden drie jaar gevorderd. De Vacantiekamer der Amsterdamsche Rechvoank heeft in de strafzaak tegen den 60-jarigen paardenslager uit Huizen, die op 15 Mei l.L den gemeenteveldwachter G. H. Marinus met een scherp voorwerp aanviel en aan elleboog en hand ernstig verwondde, een psychiatrisch onderzoek gelast. Gisteren waren te Oud-Loosdrecht vier watervliegtuigen, afkomstig van het vlieg veld de Mok, aangekomen. Zij waren in de onmiddellijke nabijheid van het zwem bad ..Het Piashuis" gemeerd. Gistermiddag te ruim twee uur zouden de vliegtuigen weer vertrekken. Als eerste vliegtuig startte het water vliegtuig W 54. Door tot nu toe onbekende ooi zaak is het vliegtuig direct na den start neergestort. Het kwam bovenop den spring- toren van het zwembassin terecht. Het toe stel zoowel als de springtoren wer.den ver nield. De overblijfselen kwamen gelukki gerwijze buiten het zwembassin terecht, waar weliswaar ook zwemmers waren, doch niet zooveel als in het bassin. Wanneer de overblijfselen van het vlieg tuig in het bassin terecht waren gekomen, dan zou de ramp nog veel ernstiger dan thans het geval is geweest, zijn geworden. Het vliegtuig was bemand met een lui tenant-waarnemer en een korporaal-vlie ger. Beiden werden gedood. Op den springtoren bevond zich, toen het vliegtuig daarop viel, een jongen. Deze is verdwe nen en men neemt aan, dat hij met het vliegtuig in het meer is gestort en gedood. Er zijn door deze ramp dus drie perso nen om het leven gekomen. Een gedeelte van de overblijfselen van het vernielde vliegtuig kwam terecht op den vleugel van een der andere watervliegtuigen die nog gemeerd lagen. Een luitenant-vlie ger die op het vliegtuig stond, werd getrof fen en gewond. Een vleugel van het vliegtuig knapte af. De ramp veroorzaakte een groote stagna tie. Onmiddellijk werden de autoriteiten ge waarschuwd evenals de Geneeskundigen Dienst te Utrecht. De burgemeester van Loosdrecht, jhr. van Swinderen, was spoe dig ter plaatse. Nadere bijzonderheden Nader wordt ons gemeld: Te ruim 1 uur, zoo deelde een ooggetuige mede, arriveerden hier vier watervliegtui gen, afkomstig uit het vliegkamp „De Mok" op Texel. De toestellen waren opgestegen tot het maken van een oefenvlucht. Zooals dit zeer dikwijls gebeurt werd op het midden van de le Loosdrechtsche plas een tusschen- landing gemaakt. De vliegers taxiden bun reéstfellen dan naar het Piashuis en meelden aan den springtoren van de zweminrichting. Te omstreeks twee uur besloot het gezél- schap weer te vertrekken. Om op te kun- nij stijgen is een zeer groot stuk open water noodig, zoodat de toestellen zich, hetzij op eigen gelegenheid, hetzij gesleept, naar het midden van den plas begeven. De W. 54 bemand met den korporaal-vlie ger Riksman en den waarnemer-luitenant ter zee, tweede klasse, Roldanus, zou het eerst opstijgen. Alles verliep naar wensch, het toestel keerde in de nabijheid van de Bloklaan om nog eens over het Piashuis te cirkelen. Vlak boven den springtoren, aldus onzen zegsman, het toestel was naar zijn schatting, omstreeks 100 Meter hoog, dook het toestel als een steen, loodrecht naar be neden. In een minimum van tijd was het vreeselijkste ongeluk, dat ik ooit meemaakte gebeurd. Het toestel kwam vlak op den kop van den toren terecht, de zware balken knap ten letterlijk af als rietjes en boorden zich door romp en cockpit. Aan den toren lag de W. 66 gemeerd. De staart van de W. 54 sloeg den rechter bovenvleugel finaal van het toe stel af. De waarnemer van de W. 66, de lui tenant-vlieger Goedhart, liep een vleesch- wond aan het been op. Op de springplank stond de 14-jarige jongen, Tijmen de Wit, hij verdween met de springplank, die van eikenhout is en minstens 7 c. M. dik in de diepte U kunt u voorstellen, aldus den oogge tuige, wat een vreeseüjk gezicht het was. De machine kwam met een hevigen knal op den toren en in het water terecht. Het water spoot in een buil naar boven. Het eerste wat we natuurlijk deden was met de motorboot, die klaar lag om ook de W 66 voor den start weg te sleepen. naar het verongelukte toestel te varen. Direct werd de dokter gewaar schuwd. Enkele oogenblikken na het ge beurde was Prof. Bouman uit Amsterdam ter plaatse. Prof. Bouman, die in Loosdrecht woont en wiens tuin aan het Piashuis grenst, had naar het opstijgen van de ongelukkige W 54 staan kijken. Medische hulp mocht echter niet meer baten. Luitenant Roldanus kon onmiddellijk uit het water worden ge trokken. Hij was blijkbaar uit het toestel ge slagen. De levensgeesten waren echter reeds geweken, een schedelbreuk had een einde aan dit 25-jarige jonge leven gemaakt. Kort na het ongeluk kwam ook de plaatselijke me dicus, dr. van Wieringen op het terrein van de ramp aan. Ook hij kon slechts den dood constateeren. Inmiddels was ook een zuur stofapparaat, eigendom van de watersport- vereeniging gebracht. Direct werd gepoogd, het lijk van den jongen te vinden. Te om streeks 4 uur werd hij gevonden. De jongen is eenig kind, hij woonde te Hilversum en zou aldaar de H.B.S. gaan bezoeken. De grootste moeilijkheid leverde het los maken van het lijk van den korporaal-vlieger Riksman op. Hij was bekneld geraakt in de kockpit. Toen wij op het terrein van de ramp arri veerden, was men met man en macht bezig het lichaam uit te zagen, wat echter met zeer veel moeilijkheden gepaard ging, gezien ook de zeer primitieve hulpmiddelen die men ter beschikking had. Een uur na het ongeval arriveerde een groot modern watervliegtuig uit De Mok het vliegkamp was natuurlijk direct ge waarschuwd met aan boord luitenant Vin fee, chef van den technischen dienst op het vliegkamp De Mok. De beide onbeschadigde toestellen waren intusschen weer naar hun basis terugge keerd. De gewonde waarnemer luitenant vlieger Goedhart, werd naar 't militair hos pitaal te Utrecht vervoerd. Onvermoeid ging men voort met de pogingen tot het bergen van het lijk van den korporaal-vlieger. Van af de tjalk van schipper Boelhouwer werd gepoogd met kettingen de zware overblijfse len van motor en cockpit boven water te krijgen. Rondom sloegen een groot aantal be langstellenden vanuit roeibootjes de pogin gen gade. Ook vanaf den wal wachtten velen in angstige spanning. Eindelijk te kwart voor acht werd het lijk dat vreeselijk aan het hoofd was gewond, ge borgen. De beide lijken van de militairen werden vervoerd naar het lijkenhuis van de gemeen te Loosdrecht. Het stoffelijk overschot van den jongen werd per auto naar zijn woning te Hilversum gebracht. De treurige rest van de W. 54 en die van de beschadigde W. 66 zullen naar dat gedeelte van de plassen wor den gesleept, dat grenst aan de terreinen van burgemeester Jhr. van Swinderen, om achter te blijven onder de bewaking van de militaire politie, die in samenwerking met de rijks- en gemeente-politie ook voor de af zetting van het terrein van de ramp had zorg gedragen. De luitenant-waarnemer, Roldanus, was 25 jaar oud en ongehuwd. Korporaal Riksman was getrouwd en vader van twee kinderen. Riksman was bezig voor zijn militair brevet te vliegen. De verslagenheid in het anders zoo rustige dorp was groot, overal stonden groepjes men- schen de vreeselijke gebeurtenis te bespreken. Tot laat in den avond kwamen belangstellen den per auto en fiets naar de plaats des on- heils. De namen der slachtoffers Het beschadigde watervliegtuig is de W. 66. Hoe het ongeval zich heeft toegedragen staat nog niet vast. Volgens een andere le zing dan w}j reeds meldden, zou de W. 54 in de lucht in botsing zijn gekomen met het andere beschadigde vliegtuig, de W. 66. Terwijl de W. 54 op den springtoren terecht kwam, zou de bestuurder van de W. 66, kor poraal-vlieger Kroeders uit Den Helder zijn toestel in bedwang hebben gehouden en, hoe wel ernstig beschadigd, goed in het water zijn neergekomen. Volgens de eerste lezing zou, zooals gemeld, de W. 54 op de W. 66 zijn gevallen. De W. 54 werd bestuurd door den korpo raal-vlieger Riksman uit Den Helder, terwijl als waarnemer optrad de luitenant ter zee tweede klasse Roldanus uit Doorn. Zooals ge meld, werden beiden gedood. De yt. 66 had als waarnemer luitenant vlieger Goedhart, die niet ernstig gewond werd. Hedennacht is er te Halfweg inbraak ge pleegd bij den heer ds. Groenewegen en dr. De Visser. Bij den heer Groenewegen is een ruit ver nield. Hier is de inbreker doordat de bewo ners door het geluid wakker werden, ver jaagd. Bij dr. De Visser heeft de inbreker zich toegang verschaft door het forceeren van een raam. Vermist worden eenig geld en sigaren. De politie heeft de zaak in onderzoek. Van den dader is momenteel nog geen spoor ontdekt. De 61-jarige heer A. M. Vrugt, die Maan dag in de Wilhelminastraat werd aangere den, waarbij hij ernstig gewond werd en in de Maria-Stichting moest worden opgeno men, is thans aldaar tengevolge van de be komen verwondingen overleden. De zorgwekkende toestand van den oud- vice-president van den Raad. van State, r-r. dr. Van Leeuwen, is nog dezelfde. Z.' K. H. de Prins heeft gistermiddag een bezoek gebracht ten huize van den oud- vice-president van den Raad van State, ten einde bij mevrouw Van Leeuwen naar den toestand van haar echtgenoot te infor- meeren. Het bezoek beneden de verwachting De Zuiderzeevisscherij-tentoonstelling te Eiikhuizen werd in de afgeloopen week be zocht door 12000 personen. Gezien den opzet dezer tentoonstelling moet dit op een financieel tekort uitloopen. Het uitvoerend comité heeft de prijzen met 50 pCt. verlaagd om het bezoek te bevor deren. Proefnemingen in October? Volgens de „Tel." is de installatie, bestemd voor de proefnemingen met beeldtelegrafie tu-schen Nederland en Oost-Indië, thans aldaar aangekomen. Aan den opbouw wordt geregeld gewerkt, zoodat men verwacht de proefnemingen in October a.s. te kunnen beginnen. De hoeveelheid melk, verwerkt door de bif den Alg. Ned. Zuivelbond aangesloten coop, fabrieken steeg van 2100 millioen Kg. in 1928 tot 2200 millioen Kg. in 1929. Van Dijk is bijna gereed met zijn plan voor een wereldvlucht, welke in 1931 zal worden gehouden. Algemeene vergadering van den Kon. Ned. Middenstandsbond te Groningen. Costes en Bellonte hebben Amerika be reikt. Te Oud-Loosdrecht is een vliegtuig bij „Het Piashuis" neergestort. Twee militairen en een jongen werden gedood. De beide Znid-Afrikaansche ministers zijn gistermorgen in Den Haag aangekomen. Barometerstand 9 uur v.m.: 773 vooruit, OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.10 uur. Hoogste barometerstand 772.2 m.M. te Thorshaven. Laagste barometerstand 755.1 m.M. te Vardö. Verwachting: Meest zwakke wind, later uit Oostelijke richtingen, licht tot half be wolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur, mogelijk nachtvorst in het Oosten. koop dan een paar steunschoenen bij PRESBURG, Gr. Houtstraat 88, Haarlem en 't leed is geleden! Met ingang van 1 October as. zal tusschen Rome en Amsterdam een rechtstreeksche draadlooze verbinding voor handelsverkec worden geopend. Tc Tromsoe aangekomen Uit Oslo wordt gemeld, dat het Noorsche schip Bratvaag met het 'stoffelijk overschot van Andrée en zijn metgezellen gistermor gen om 9 uur in Troemsoe is aangekomen. Volgens een bericht uit Tromsoe zullen de drie geraamten daar aan land en na onderzoek in een ziekenhuis worden ge bracht, waar ze zoo veel mogelijk zullen worden geconserveerd. Daarna worden de geraamten naar Bergen in Zweden gebracht, waar zij worden bijgezet. Nader wordt nog geseind, dat bij de aan komst van het s.s. Bratvaag geen officieele ontvangstplechtigheden plaats hadden. De mannen der wetenschap waren reeds bij het binnenkomen van het schip aan boord ge gaan. Om half elf werden de beide provi sorische doodkisten door de bemanning aan land gedragen en naar een ziekenhuis ge bracht, waar prof. Hadrén de geraamten later zal onderzoeken. Matrozen van het regeeringsstoomschip Michael Sars vormden een eerewacht. Thans blijkt, dat het hoofd van Andrée ontbreekt. Alles wijst er op, dat Andrée langer dan zijn kameraden heeft geleefd, die aan over vermoeidheid en koude gestorven schijnen te zijn. Het dagboek van Andrée zou slechts an derhalve bladzijde bevatten en het vervolg vormen van een ander nog niet gevonden dagboek. Het schrift zou geheel onleesbaar zijn. Uit het logboek blijkt, dat de ballon- tocht slechts weinige dagen heeft geduurd. In het logboek van Andrée .zijn, in tegen stelling met het dagboek, verscheiden plaatsen leesbaar. De titel luidt: „Waame- mingsboek tijdens de sledevaart naar het Zuiden". Het boek werd dus na het dalen van de ballon op het ijs gehouden. De deelnemers aan de expeditie hebben naar het schijnt reeds enkele dagen na net vertrek den ballon op 83 gr. N.B. en 30 gr. O. L. verlaten en zijn daar den moeizamen weg naar het Z. ingeslagen. Gisteren kwam het aan de Italiaansch- Joegoslavische grens bij Canziano tot een botsing tusschen een Italiaansche grens- patrouiile en eenige bewapende leden van de Orjuna, de geheime Joegoslavische natio nale beweging. Een der soldaten werd op slag gedood, terwijl een tweede soldaat een steekwonde in de borst kreeg en naar het hospitaal te Triest moest worden overge bracht. De commandant der Italiaansche p&« trouille doodde een der Joegoslaviërs, De anderen wisten te ontkomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1