d,t nummer bestaat uit m 3000.- 1750.- f 250.- f125. f53.- f40. I I DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1930 GEMENGDE HUWELIJKEN INTERNATIONAAL R. KATH. PERSCONGRES De electrificatie van den Wieringermeerpolder Orkaan te Haiti Vliegtuigramp in Spanje De tornado in San Domingo Iersch bezoek aan Nederland Voornaamste qKieuws BUREAUXNA8SAULAAN 49 BLADEN ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel vraag- en aanbod-adverten ties. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbeL Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. I75S5 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL S&V LESJE Ook be Öie ScLrijver van dit artikel is iemand, en toestanden, oorzaken en Geheimzinnige diefstal opgehelderd Faillissement „Amstelrust" Verdronken De financiering door de provincie Noord-Holiand San Domingo geteisterd Ned. Eskader naar Australië Mr. Dr. W. F. van Leeuwen Aanslag op een schoonmoeder Het rijk bestolen De omgeving van het kasteel Assumburg Militair watervliegtuig brandend omlaag gestort De acht inzittenden gedood Klim niet op een wagen Sodalitas Medicorum Zij had een snelheid van 135 K.M. per uur Studie van de volkshuisvesting Trichine inplaats van asperine Ernstig auto-ongeval bij Medan De Bloemententoonstelling te Overveen J. J. WEBER ZOON Barometers Thermometers Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Examens hoofdacte Indische Dienst Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ^BONNEMENXENvoor Haarlem en fentschappen: per week 25 ct.; per wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT t a'10nT!<-''s op dit b!ad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een band. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. m zeer bescheiden, plaatselijke slechts wekelijks verschijnende aadjes kunnen belangrijke artikelen Verschijnen. Oat bleek ons dezer dagen weer, toen s heel toevallig een nummer van „De v 0err-steder", uitgave van de Chr. Pers- leniging aldaar, onder de oogen ^am, waarin een redactioneel artikel opgenomen over het anti-papisme. Een zeer zuiver gesteld artikel, dat a[^.in heel de protestantsche pers, voor- hl de pers der anti-papistische pro- stantsche groepen, volledig geciteerd uden wenschen te zien, omdat het 11 het adres dezer anti-papisten zoo'n ',s lesje bevat. Na aangetoond te hebben, dat de Ne- erlandsche anti-papisten met hun ^estook tegen de katholieken het katho- 'stne niet deren kunnen integen- eL de Roomsche eenheid nog meer ersterken en den Roomschen invloed, n T hun tegen protestantsche geloofs- "eOooten gerichte en daardoor ver- kokkelende actie, juist vergrooten, "rijft de levenswijze man, die in ge- °emd protestantsch weekblad aan het °ord is: nDe groote fout van het anti-papisme 15dat het niet inziet, waarom het jj1 onzen tijd gaat, dat men over 'net hoofd ziet de gansch veranderde om standigheden nu en voor vier honderd jaren. Voor vierhonderd jaren liep de strijd ln de wereld en in ons land over de 'i^ag: „Hoe zal God gediend worden?" nu over de vraag: „Zal Hij gediend Worden?" In een tyd, waarin ieder erkent, dat G°d gediend moet worden, is de eerste vraag vanzelf het hoe van dezen dienst. Bij dezen stand van zaken moest er zware strijd zijn tusschen wie Jezus Christus als den algenoegzamen Midde laar erkennen, en degenen, welke tus- sehenkomst de heiligen hierbij beleden. Deze strijd Is nog belangrijk, maar Diet in de staatkunde. Hier is nu de eerste vraag: zal met de verordeningen van den Almachtigen Cod bij het Staatsbestuur worden gere kend? Waar er zoo breede groepen zijn, Welke dit ontkennen, gaat de vraag omtrent de wijze van God te dienen Daar de tweede plaats. Daarom is het noodig, voortdurend ons volk er op te wijzen, dat, hoezeer diepe geschillen ons scheiden van Home, de groote macht, welke ons en ons geloof, ons volk en onze kinderen bedreigt niet is Rome, maar het onge- '°of in zijn velerlei politieke schakee- Hng." De schrijver stelt vervolgens de raag, of er'van protestantsch stand out bekeken dan geen Roomsch Êvaar bestaat. ®Q hij antwoordt: „Ongetwijfeld" aar dit gevaar is, volgens den schrij- er- van heel anderen dan politieken •,De Roomsche invloed wordt vergroot door de Protestanten. Niet omdat men met hen samen- Werkt op politiek terrein. We durven de stelling verdedigen, dat sender de rechtsche samenwerking de Bcomsche invloed zeker niet geringer is dan met een coalitie. Het Roomsche gevaar is van anderen aard. Laat men daartoe slechts even letten °P de geboorte-cijfers in de Roomsche en niet-Roomsche provinciën. In Noord- Brabant worden per 1000 inwoners 17.2 Joeer geboren dan er stierven en in Limburg 18.4. Daarentegen in de overige provinciën s-echts ruim 10 per duizend inwoners. Dit wettigt het vermoeden dat ook in de niet-Katholieke provincie het ge boorte-overschot dat er nog is, komt door de Roomsch-Kath. Het komt dus hierop neer, dat de Pro testantsche bevolking vrijwel stationnair blijft en het geheele geboorte-overschot Hocrnsch geborenen zijn. Zoodra het nu aan de Roomsch-Kath. gelukt, den afval in eigen kring te stui- ïfh- is duidelijk, dat binnen betrekkelijk korten tijd Nederland in meerderheid Hoomsch Is. Wij begeeren dit allerminst, maar als bet niet gebeurt, komt dit niet van an- ^-papistische actie, maar omdat een der Roomschen afvalt, niet naar "eter, maar naar slechter, naar het on- Seldof. Het moet voor ieder duidelijk zijn, bat zink een „verroomsching" geen ge ne's is van eenig politiek samenwerken, blaar uitsluitend gevolg van het feit, het Protestantisme bezig is zich- ?®*f te vermoorden door zijn gruwelijke b^Perking der geboorten, niet slechts in bioderne, maar ook in geloovige krin- Wij hebben gezien van positief bellj- ehde kerken, de samenstelling der ge- bbori, welke doet huiveren. Dit zal tenslotte de zegepraal der ijbpaschen worden. P®ar komen nog andere dingen bij. De wijze waarop de geloovige Protes- dt^i 21011 verbrokkelen, de veruitwen- j/g'Dg van vele eerediensten, onder „li- ''gische" motieven, de ondermijning eth" Let Schriftgezag, allerlei week, slap, Wp cb gedce, dit alles helpt mee den 6 te bereiden voor grooteren Room- ^D mvloed. Itatx Let samenwerken met Roomsch- voor het behoud van orde en ge- Zp5' Luv,'e'ijk en gezin, eerbaarheid en ^enjkhe d, veroorzaakt Roomsch ge- vaar -, maar de zelfmoord van het Fro- ^tantistne". gevolgen volkomen juist bekijkt door zijn, zij het protestantschen, bril. Mogen de Katholieken hem niet te leurstellen in den hoogen dunk, welken hij van de Katholieken heeft. Mogen de protestanten door zulke za kelijke, nuchtere redeneering van hun anti-papisme, voorzoover dit hen on billijk en onverstandig doet handelen in de politiek en elders bekeerd worden! Aan Het Vaderland ontleent „De Stan daard" enkele gegevens uit het Haagsche ge meenteverslag over 1929. betrekking hebbend op te dier stede gesloten huwelijken in het verslagjaar. Wat er uit blijkt, is nu juist niet te prij zen. Veeleer het tegendeel De statistiek toch wijst uit dat het aantal gemengde huwelijken groot is, zegt „De Standaard". „Van 3208 Ned. Hervormde personen, die in het huwelijk traden, huwden 1008 met personen, tot een andere Kerkge meenschap behoorende. t.w. 31.4 pCt. Bij de Roomsch-Katholieken was dit percentage 31.1. Bij de Gereformeerden 33.5 en bij de Israëlieten 21.2 pCt. Bij de Ned. Hervormden, Roomschen en Gereformeerden ontloopen de cijfers el kaar niet veel. Alleen met de Israëlieten is er opmerkelijk verschil. Van 922 huwende personen zonder gods dienst waren er 328. die huwden met iemand, die professie deed van kerkelijke aanhoorigheid. Bij die 328 huwelijken staat wel te vreezen, dat de tweede in den bond weldra ook tot de godsöienstloozen zal be- hooren. Deze cijfers verklaren ten slotte ook het feit, dat van het totaal aantal gesloten huwelijken niet minder dan 57 pCt. der gehuwden geen behoefte meer bleek te hebben aan kerkelijke bevestiging. Van elke 10 slechts 4, die nog iets voelen voor het geestelijk element in den huwelijks band. Deze cijfers werpen een droevig licht op de hedendaagsche opvattingen onder een groot deel van ons volk." Maandagavond, na afloop der zitting, waren de congressisten door het Bureau international de xa Pies.se catxiOixque en cie Association der Journalistes catholiques de Belgique genoodigd op een banket ln net Residence-Palace, dat wei'd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van Z. E. Mgr. Micara. den internuntius bij het Belgische hof. Aan dezen maaltijd, die een zeer gezellig verloop had, werd door tal van afgevaardigden van verschillende landen het woord gevoerd. Het waren de gebruikelijke tafeli-eden, waarin het eene land het andere lof toezwaaide, de ontvangende natie werd gehuldigd, enz. En dat alles in het Fransch, de taal die zich voor zulke toespraken vooral z,oo uitnemend leent, omdat zij in staat stelt met vele woor den weinig te zeggen, zonder dat het aan- hooren vervelend wordt integendeel. Maar toen de afgevaardigde van Peru zijn rede in het Spaansch hield, „omdat", zei hij, „er meer Katholieken op de wereld Spaansch spreken dan eenige andere taal en dus het Spaansch het meeste recht heeft, hier ge hoord te worden," bewees hij, dat de Fran- sche taal in dit opzicht toch nog door de Spaansche wordt overtroffen. Op den tweeden dag van het Congres werd in twee secties vergaderd. In de eerste sectie werd» door den heer Verschaeve, directeur van de school voor journalistiek aan de Katholieke faculteit te Rijssel, een inleiding gehouden over de „Op leiding van de Katholieke journalisten". Aan het slot van zijn rapport kwam de heer Verschaeve tot de volgende conclusies: 1. Het beroep van den journalist, zooals dat zich tot heden ontwikkeld heeft, ver- eischt een speciale voorbereiding. 2. Deze voorbereiding, die niets kan toe voegen aan de natuurlijke kwaliteiten en aan de praktijk van het beroep, maar die de natuurlijke geschiktheid kan ontwikkelen, moet in hqofdzaak een algemeene cultuur omvatten. 3. Deze opleiding Is vooral noodzakelijk voor de Katholieke journalisten, die meer dan anderen hun gezag moeten versterken, in het bizonder in de godsdieu^ige vraag stukken en in alle kwesties die de actie der Katholieke kerk raken. 4. Die voorbereiding voor het beroep zal het beste verkregen worden in journalisten scholen, verbonden aan Universiteiten en, voor de Katholieken, aan Katholieke Uni versiteiten. 5. Het is zeer wenschelijk, dat deze op leiding van de Katholieke journalisten met alle kracht wordt bevorderd, niet alleen door de Katholieke pers, maar ook door alle katholieken die belangstelling koesteren voor de toekomst. In het bedat dat volgde zei o.a. de Hol- landsche journalist Hulsman dat hij een school voor journalisten onnoodig achtte. Hij was van meening, dat men als jour nalist moest geboren worden om een goed journalist te kunnen zijn; de praktijk zou dan het verdere wel doen. Ook was hij van meening, dat er veel te veel geestelijken zich met de journalistiek bemoeien: waarom be palen die zich niet tot de zielzorg en laten de journalistiek over aan de mannen van het vak, vroeg hij. Vervolgens kreeg het woord de heer Mathias Massiani, secretaris-generaal van het Syndicaat van Fransche journalisten, die den materieelen toestand der journalisten tot onderwerp van zijn rede had gekozen. Hij kwam tot het besluit, dat in alle landen, waar dit nog niet was Ingevoerd, een regeling moest tot stand komen, die den journalist een behoorlijke bezoldiging waarborgde; die er voor zou waken, dat de materieele eh zedelijke belangen van den journalist niet in het gedrang kwamen, ingeval van een verandering van directie; die zou garan deeren, dat den journalist een behoor lijke en aan het aantal zijner dienst jaren evenredige schadeloosstelling zou wor den uitgekeerd, in geval van plotseling ont slag, indien dit ontslag niet gerechtvaardigd was door de schuld van den redacteur zelf; die den journalist een wekelijkschen rustdag verzekerde, liefst op een Zondag, en hem een jaarlijksche vacantie waarborgde. In de tweede xectie werd het woord ge voerd door Abbé Merklen, hoofdredacteur van La Croix te Parijs over de middelen tot het ontwikkelen van den invloed der Katholieke pers en den heer J. Stocky, directeur der Kölnische Volkszeitung, wiens rede, van de zelfde strekking als die van den eersten spr. tot onderwerp had: „Hoe komen wij tot de beste verbreiding der Katholieke pers?" Beide redevoeringen dekten elkaar en kun nen dus zeer goed gelijktijdig behandeld wor den. Zoowel de een als de ander sprak als zijn oordeel uit, dat het Katholieke blad weliswaar streng katholiek moest zijn, maar daarom nog niet de plaats moest innemen van den pastoor op den kansel. In de aller eerste plaats moest de courant werkelijk courant, d.w.z. nieuwsblad zijn en actueel, voor de lezers belangwekkend nieuws geven, zonder daarbij id sensatie te vervallen. De heer Stocky was zelfs van meening, dat de krant rekening diende te houden met den smaak van het publiek. De Fransche pers is veelal te hatelijk en kan daarom geen invloed krijgen. En juist naar sterke verspreiding moet worden gestreefd, willen we werkelijk sterk worden en invloed kunnen uitoefenen. Merkwaardig was in dit verband de uiting van een geestelijke, dat aan de Katholieke krant niet als eisch mag worden gesteld, dat ze ook voor kinderen geschikt is voor hen zijn er de speciale kindertijdschriften De kracht van een krant moet niet gezocht worden in allerlei speciale godsdienstige artikelen, maar veeleer in het feit, dat alle kolommen van den katholieken geest zijn doortrokken. Na de pauze werd om drie uur de sluitings zitting van het belangrijke congres gehouden, waarin o.a. de verschillende conclusies der gehouden inleidingen nogmaals in algemeene zitting werden voorgelezen en goedgekeurd. Z. E. kardinaal van Roey, die in deze vergadering de eereplaats innam, kwam, ver gezeld van den nuntius, Mgr. Micara, en den bisschop van Namen, Mgr. Heylen. Nadat door den heer Delforge een woord van welkom tot de bisschoppen en den nun tius was gericht, waarin hij nogmaals her innerde aan de schitterende betooging van heel Katholiek België, Zondag j.l. te Meche- len, werd het woord gegeven aan pater Edmona A. Walsh S.J., die een zeer uitvoerige rede wijdde aan de vervolging der Christenen in Rusland, een onderwerp, dat zeker nie mand beter kon bespreken dan deze pater, die in het laatst van Februari 1922 door den toen pas enkele dagen tevoren gekozen Paus Pius XI werd aangewezen om de hulp aan de door den hongersnood bedreigde kinderen in Rusland te organiseeren en te leiden. Door dien arbeid gedurende twee zware jaren zwaar, daar hij dagelijks in verschillende deelen van het land 160.000 hongerende kin deren moest voeden werd hij de man, die met groot gezag kan spreken over de Rus sische kwestie. Het rapport is van een zoodanigen omvang, dat het niet goed in het kort is saam te vatten. Het is echter in druk verschenen (in het Fransch, zoowel als in het Engelsch) bij The Catholic Near East Welfare Asso ciation 480 Lexington Avenue, New-York C„ zoodat ieder belangstellende er inzage van kan nemen. Ten slotte sprak Z. E. kardinaal van Roey de sluitingsrede uit, waarin hij de aanwezi gen geluk wenschte met het vruchtbare ver loop van het Congres en de hoop uitsprak, dat iedereen er toe zou meewerken om het te realiseeren. De samenkomst, zei Z.E., van zoo velen, allen trouwe kinderen der kerk en trouwe werkers voor de belangen van het Katholicisme, moet voor de toekomst rijke vruchten afwerpen. Z. E. bracht, ook namens den H. Vader, aan allen dank voor het houden van dit Congres, „dat uw aller belangstelling en groote toewijding duidelijk heeft bewezen." Z. E. noemde de Katholieke journalisten mannen van de daad, apostelen, strijdend voor de belangen der kerk, en hij besloot met de woorden: „Moge de pers voortgaan om Christus te dienen: moge zij in de Ka tholieke actie voorop gaan en steeds de liefde, als de schoonste deugd, betrachten." Na de sluiting van het Congres had ten stadhuize een ontvangst plaats,' waarbij de hooge geestelijke waardigheidsbekleders eveneens tegenwoordig waren. Door Schepene Coelst werden daar in een der fraaie oude zalen allen met een wel komstwoord ontvangen. De dader in arrest Bij den juwelier H. R. in de Wijker Brug straat te Maastricht ">erd in den nacht van 9 op 10 November 1929 een inbraak gepleegd, waarvan men ondanks uitgebreide nasporin gen den dader niet wist te achterhalen. Geld en gouden sieraden ter waarde van ruim vijftien duizend gulden waren den inbreker in handen gevallen. Thans heeft de inspecteur der Maastricht- sche recherche, de heer Mordant, na een onderzoek kunnen vaststelllen, dat een zich i Aken in arrest bevindenden Duitscher, zekere W. L„ zich aan de inbraak te Maastricht heeft schuldig gemaakt en daags daarna zijn buit in veiligheid wist te brengen bij den heler W. G. te Keulen, die door zelfmoord een einde aan zijn leven maakte. De Duitscher W. L. heeft bekend. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren het faillissement van het sportpark .Amstel rust" vernietigd. Een twaalfjarige jongen H. W. Bakker uit de Rosensteinlaan te Gr ningen, die eer gisteren baadde in een klein meertje achter het stadspark en niet zwemmen kon, is ver dronken. De heer Boonstra, die er vlak bij woonde, haalde den jongen uit het water; de levens geesten konden echter niet meer worden opgewekt Een eerste aanvraag Op de thans verschenen begrooting voor 1931 van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland komt een post van 250.000 voor, voor de uitvoering van diverse werken ten behoeve der electrificatie van den Wieringermeerpolder. In hun toelichting op dezen post zeggen Ged. Staten; Het aangevraagde bedrag is als een eerste termijn te beschouwen voor een totaalsom, waarvan het bedrag thans nog niet is te be palen en die afhankelijk zal zijn van de meerdere of mindere intensiteit van de elec trificatie. Reeds is een aanvraag binnengekomen tot electriciteitsvoorziening van eenige te bou wen woningen op de als kernpunten van be bouwing gedachte plaatsen van den Wierin germeerpolder. Om aan deze eerste aan vraag te voldoen, Is van bovenbedoelden stelpost een bedrag van 125.000 noodig. Het overige is bestemd om aan eventueel in den loop van het begrootingsjaar inkomende nieuwe aanvragen te kunnen voldoen. Omtrent de financiering van de electrifi catie in haar geheel beschouwd, zijn thans nog onderhandelingen met de bevoegde autoriteiten gaande. Het radiostation ving een bericht op van San Juan op Portorico, meldende dat een orkaan uit de richting van de Caraïbische Zee San Domingo heeft geteisterd. De stad San Domingo verwoest. Het blad „El Pais" meldt uit San Do mingo, dat de stad door den orkaan is ver woest. Het reisplan. In drie maanden uit en thuis T-i i u. Blijkens een bij het Departement van De fensie ontvangen telegram is een smaldeel, bestaandé uit Hr. Ms. kruiser „Java" en Hr. Ms. torpedobootjagers „De Ruyter" en „Evertsen" onder bevel van den Schout-bij- nacht C. C. Kayser 2 September j.l. van Soerabaya vertrokken ter aanvaarding van de vlagvertoonreis naar Australië en Nieuw- Zeeland. Het reisplan van dit eskader is als volgt vastgesteld: Soerabaya vertrek 2 Sept., aankomst te Freeman tie 8 Sept.; vertrek van Freeman tie 13 Sept. aankomst te Adelaide 22 Sept.; aan komst te Melbourne 26 Sept.; vertrek van Melbourne 20 Septaankomst te Sydney 3 Oct., vertrek van Sydney 11 Oct.; aankomst te Wellington 17 Oct., vertrek van Wellington 21 Oct., aankomst te Auckland 24 Oct., ver trek van Auckland 28 Oct.; aankomst te Brisbane 7 Nov., vertrek van Brisbane 12 Nov., aankomst te Boela 21 Nov., vertrek van Boela 24 Nov.; aankomst te Amboina 25 No vember; vertrek van Amboina 28 Nov.; aan komst te Soerabaya 3 December. Omtrent den toestand van mr. dr. van Leeuwen, oud-vice-president van den Raad van State, vernamen wij gisteravond laat, dat de hoop op beterschap thans is opgege ven. De dader onder hevig verzet opgebracht Een handelsreiziger, wonende te Koude- kerke, vlak bij Middelburg, heeft gistermor gen met een scheermes een aanslag gepleegd op zijn 87-jarige schoonmoeder door haar in den hals te snijden. De vrouw Is nog in leven. De dader is onder hevig verzet naar het politiebureau te Middelburg gebracht waarbij hij zelf door een sabelhouw gewond is. Het mes is in beslag genomen. De politie te Maastricht heeft Dinsdag avond aangehouden een magazijnmeester en een mededader, ter zake van diefstal van 125 kilo koper ten nadeele van het Rijk. Ook de heler is aangehouden. Geen gashouder in de nabijheid Eenigen tijd geleden besloot de gemeente raad van Bevei-wijk tot den aankoop van een terrein aan den Tolweg te Heemskerk in de onmiddellijke omgeving van het kasteel Assumburg. De bedoeling was op dit terrein een drogen gashouder te bouwen in verband met de gasvoorziening van Beverwijk. Heemskerk en Uitgeest, welke twee laatste gemeenten het gas van Beverwijk betrek ken. Ged. Staten hebben thans hun goedkeu ring aan dit besluit onthouden, mede naar aanleiding van het beroep, door de gemeen te Heemskerk tegen bovengenoemd raads besluit ingesteld. Door tot nog toe onbekende oorzaak is 'n Spaansch militair watervliegtuig, dat aan de vlootmanoeuvres deelnam, in de nabijheid van Ferrol bij Kaap Priorino, brandend naar beneden gestort. Het toestel werd bestuurd door een schout-bij-nacht. Voorts zaten er nog twee officieren en vijf mecaniciens in. Alle acht inzittenden kwamen om het le ven. Been van een jongen verbrijzeld Te Hengelo is gistermorgen, terwijl hij aan den Krabbenweg op een zandwagen klom, de schooljongen W. B. met het eene been tusscnen de raderen bekneld geraakt, waar door dit lichaamsdeel werd verbrijzeld. In zorgvolien toestand werd de jongen naar het ziekenhuis vervoerd. Een aanvullingsrapport De commissie uit obligatiehouders der So dalitas Medicorum zal op haar ter vergade ring van 21 Juli j.L overgelegde rapport nog een aanvulling uitbrengen. Dit aanvullingsrapport zal aan obligatie houders worden overgelegd op. een bijeen komst welke de commissie heeft bijeenge roepen op 6 September. Op deze bijeenkomst zal tevens het dezer dagen van Hongaarsche zijde definitief aan de commissie gedane voorstel uiteengezet worden. Bel ichten uit Cuba bevestigen dat door de tornado in de stad San Domingo groote scha de is aangericht. De tornado zou een snel heid van 135 K. M. per uur hebben bereikt. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Doordat alle verbindingen met San Do mingo verbroken zijn vreest men het ergste. Hedenmorgen is in Hotel „Central" te 's- Gravenhage afgestapt Z. Exc. Generaal Rich. Mulcahy, Minister van Binhenlandsch Be stuur en der Volksgezondheid in Ierland. Z. Ecx. vertoeft hier te lande, om studie te maken van de volkshuisvesting, waarbij de heer ir. Var. der Kaa, Hoofdinspecteur van dien dienst te 's-Gravenhage, hem den Ier- schen minister van voorlichting zal dienen. Waarschijnlijk zullen te dien einde Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenhage worden bezocht. Naïviteit van een inlander De kerapatan (inlandsche rechtbank) van Tandjong Pasir, veroordeelde den krani obat van de onderneming Aek Pamienke, gelegen in het district Koealoe (Oostkust van Sumatra), die verleden jaar koelies trichine, in plaats van asperine. toediende, ten ge volge waarvan zeven koelies overleden, tot 4 maanden gevangenisstraf. De kantooroppasser, die op last van den krani handelde, verklaarde, op de trichine- flesch wel een doodskop te hebben gezien, doch hij meende, dat dit het portret van den uitvinder was. Eén doodc en drie zwaar gewonden Een auto, waarin gezeten waren de assis tenten Leendertz en Houtman, werkzaam bij de Cenembamij. met hun echtgenooten, reed des nachts, toen het gezelschap uit Medan terugkeerde in volle vaart tegen een boom. Mevr. Leendertz was onmiddellijk dood; de andere inzittenden werden zwaar ge wond. De auto werd ernstig beschadigd. 11 September opening Zooals wü Indertijd reeds meldden, zal te Overveen in den „kuil" een bloemententoon stelling worden gehouden, uitgaande van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, afd. Bloe- mendaalVelsen. Deze onderlinge jubileumtentoonstelling van „Alles wat groeit en bloeit" wordt Don derdag 11 September as. 's middags 4 uur, o&icieei geopend. Opening van de nieuwe keersluis te VHs- singen. Verbazingwekkende cijfers over de ontwik keling der electriciteit. De staking bij de K.L.M. Vragen aan den Minister. Bezoek van de Koningin-Moeder aan de Zuiderzeevisscherijtentoonstelling te Enkhui zen. Een plan wordt nader uitgewerkt om op bet IJsclubterrein te Amsterdam een twee den Stadsschouwburg te stichten. Een dankbetuiging van de Koningin voor de Indische huldiging. Nationaal Congres van den Kon. Ned. Middenstandsbond. De Duitsche verkiezingen. Treviranus contra Curtius. Opstand van de Philippines. De toestand in Zuid Amerika nog steeds critiek. Nog eens Jack Diamond en zijn verblijf in Europa. Rumoerige zitting van het Vakvereeni- gingscongres te Nottingham. De spanning in Argentinië Nachtzitting van het Kabinet- Een Spaansch militair watervliegtuig is brandend omlaag gestort, ten gevolge waarvan de acht inzittenden gedood werden. Barometerstand 9 uur v. m.: 773 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.08 uur. Hoogste barometerstand 770.5 te De Bilt. Laagste barometerstand 759.8 te Memel. Verwachting: Meest zwakke, veranderlijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, wei nig verandering in temperatuur. Geëxamineerd 7 mnl. candidaten. Ge slaagd 3. Afgewezen 4. Geslaagd de heeren Th. van Baar, Zijde wind; P. N. Stam, Zwaag en D. de Wilde. IJmuiden. Bestemd voor uitzending naar Ned.Indië: mej. J. K. Y. Woldringh, verpleegster 1ste kL b. d. D.V.G., Kollum (Fr.); H. A. G. Roest, hoofdonderw. bij het openb. lager onderwijs, Rotterdam. Verlofgangers (Oost-Indlë)M. E. M. KneefeL techn. ambt, 2e kl. b. d. P.T.T.; F. J. H. Bol, hoofdcontr. b. d. P.T.T.; F. H. Broers, onderw. Ie kl. bij het openb. Wes- tersch lager onderw.; mej. M. C. de Willigen, onderw. 3e kl. bij het openb. Westersch la ger onderw.; Ch. S. Lugt, hoofd v. d. Dienst der Wildhoutbosschen op Java en Madoera, allien 's-Gravenhage: P. J. J. Mertens, on derw. ie kl. bij het openb. Westersch lager onderw., Voorburg; mej. M. H. E. Wolf, on derw. 2e kl. bij het openb. Westersch lager onderw.; H. F. Scholte, waam. refer. Ie kl. bij het Depart, van Bum. Best.; H. W. V. Waersegers, telefoonambt, le kl. b. d. P.T.T.; J. A. M. Hohmann, hoofdcomm. b. d. Alg. kantoord. van het Binn. Best.; P. H. van Coolwijk, bouwk. opzichter b. d. Oudheldk. Dienst; C. H. H. Snell, res. van Pasoeroean; J. Ch. Perret, waam. telefoonambt. 2e kl. b. d. P.T.T.; Ir. W. A. Wiemans, ing. b. d. Wa terstaat en 's Lands B.O.W., allen 's-Graven hage; mej. J. van Borssum Waalkes, onder wijzeres 2e kl. bij het openb. Westersch lager onderw., Rotterdam; J. F. Gramberg, hoofd verificateur b. d. Dienst der In- en Uit- voerr. en Acc., 's Gravenhage; G. R. F. K. Pieper, tijd waam. stationscomm. 2e kl. b. d. Staatssp. en tramw.. 's-Gravenhage. Verlofgangers (West-Indië)L. Veltman, techn. ambt. bij het Stoomw. in Curacao, Amsterdam; E. van Heeke, distr.-comm. van Marowijne (Suriname), Nijmegen; mej. A. A. Gomperts, onderw. van bijst bij het openb. gew. lager onderw. te Paramaribo, Amster dam. Gepensionneerden (West-Indië)': G. A. *t Sas opz. uitv. bij het Dep. van Openb. Wer ken in Curagao, Breda; F. Neub, godsdienst leeraar bi d. Evangelische Broedergem., in Suriname, Domstelten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1