DE DUITSCHE ACTIE VOOR VERDRAGSHERZIENING .REVOLUTIE IN ARGENTINIË MAANDAG 8 SEPTEMBER 1930 Botsing tusschen vrachtauto en autobus A.s. Najaarsvergadering Partijraad R.K. Staatspartij De orkaan boven San Domingo Afscheid van Prinses Juliana aan Katwijk aan Zee Het overlijden van Mr. dr. W. F. van Leeuwen Voornaamste qKieuws De boycot van de „Libera" te IJmuiden Inval in een speelhol te Soemenep Ontploffing te Anboue BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17558 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE REGHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Verleent Engeland niet-officieelen steun Staat van beleg afgekondigd Bloedige gevallen Eén doode en verschillende gewonden Inleiding over de nieuwe wet op de finantieele verhouding Meer dan 2000 dooden Louis van Tulder Irigoyen stervende? Onthulling van een monument door de Prinses De begrafenis van het stoffelijk overschot J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht De visch wel verkocht, doch onder den prijs Drie spelers gedood en twee zwaar gewond 10 dooden De gevaarlijke rotsholen te Geulhem word en opgeruimd Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSC COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regeis 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bü vooruitbeL Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct, per regel. Alle abonné s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden togen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door If "7R0 een ongeval met yf«g| m bij verlies van een hand, j R verlies van een f Cfl bij een breuk van f jjffi dUyü.- verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen i I JUb" doodelijken afloop aen voet of een oog I I faÜi duim of wijsvinger I W'U« been of arm I TUi bij verlies van 'n anderen vinger» Londen, 3 September 1930 In datgene, wat men pleegt aan te duiden als „politieke kringen", wordt thans veel gesproken over een krachtig Duitsch „offensief", dat beoogt een her ziening der vredesverdragen te bewerk stelligen. Van Duitsche nationalistische zijde aldus wordt in telegrammen uit Genève beweerd wordt ihet het oog op de Volkenbondsvergadering en de conferentie betreffende Briand's Euro- Peesch federatieplan een „krachtige en aanhoudende propaganda gevoerd door Duitsche nationalisten zoowel onder de gedelegeerden als onder internationale journalisten." Ik citeer hier de „Morning Post", welk blad uitvoerige bijzonder heden geeft omtrent den aard dier pro paganda. Op die bijzonderheden wil ik niet na der ingaan, ofschoon zij ongetwijfeld belangwekkend zijn. Zij liggen immers buiten het domein van een Londenschen correspondent, ook al blijft Engeland het toonaangevende Volkenbondslid, en al wordt veel van wat schijnbaar te Ge- ftève gebeurt, te Londen uitgedacht en Pasklaar gemaakt. Maar de houding, welke Engeland te genover een dergelijk offensief, waarbij heel Europa direct gemoeid is, zal aan nemen, is tot op zekere hoogte van nog grooter belang dan het offensief zelf, en ZÜ is wèl een onderwerp, dat binnen de ..bevoegdheid" van een Londensch brief schrijver valt. Wij mogen met zekerheid voorop stel ten, dat een Duitsche actie ten gunste van herziening der vredesverdragen, en in het bijzonder ook van herroeping der befaamde „schuld"-clausule, alleen dan eenige kans van slagen heeft, wan neer zij gesteund wordt door Engeland. Elke Britsche propaganda, met dit doel gevoerd, zonder dat er vai. Engelsche aan moediging (zij 't ook maar of ficieus) gesproken kan worden, is kin derachtig, en kan slechts uitgaan van °nverantwoordelijke Duitsche kringen. Wij moeten aannemen, dat de te Genève Sevoerde actie, ook al draagt zij geen officieel karakter, toch voldoenden mo- reelen steun van de Berlijnsche regeer ders heeft om ernstig te worden opge nomen en niet als een „liefhebberij" van nationalisten. Doen wij dit, dan moet het ons bijzon der opvallen, dat nauwelijks een week geleden de „Daily Herald", het orgaan der Labourpartij, en indirect dus ook dat van de tegenwoordige regeering, Duitschland formeel aangemoedigd heeft °ni herziening van het vredesverdrag te eischen, of althans van bepaalde clau sules. Het Labour-orgaan maakte name lijk veel meer ophef van de door het ..Berliner Tageblatt" gedane onthulling omtrent militaire samenwerking tus schen Duitschland en Rusland dan eenig under Londensch blad, ofschoon er toch Geinig Engelsche kranten zijn die (om e®n uitdrukking uit de oorlogsjaren te bezigen) zoo sterk „pro-Duitsch" ge noemd kunnen worden als de „Herald". De sensatie, welke dit blad poogde te Verwekken door de manier, waarop het de incidenten in Duitschland opdischte, scheen geheel in strijd met zijn gewone Politiek om al datgene, wat wantrouwen tegen den gewezen vijand zou kunnen Saande maken, zooveel mogelijk weg te moffelen. Een verklaring voor die nieu we en nogal wonderlijke houding was °P het eerste gezicht te vinden in de wei nige sympathie, welke het Labour-or- gaan voor president Hindenburg koes tert; terecht of ten onrechte beschouwt het blad den ouden veldmaarschalk als den man, die de militaire overheden te Berlijn „dekt" en onafhankelijk maakt Van de regeering, die evenwel machteloos staat, daar zij, met het oog op Hinden- burgs populariteit, geen „presidents crisis,, durft uitlokken. Maar wie de Uitvoerige ontboezemingen van het Eabourblad aandachtig las, ontdekte Weldra, dat zijn beweegredenen van ge heel anderen aard waren. Het keurde het schijnbaar af, dat Duitschland, door samenwerking met Rusland, de militaire bepalingen van het verdrag Van Versailles zocht te ontduiken, maar gaf toch te kennen, dat het de hou ding van Duitschland zeer goed be greep, en dat dergelijke ontduikingen m het vervolg voorkomen zouden wor den door het verdrag zelf te herzien. Duitschland zou het recht moeten krijgen, militaire vliegmachines, tanks enz. te bouwen in verhouding tot de grootte van zijn leger. Heeft het dit recht, dan bestaat er ook geen aanlei ding meer, de verdragsbepalingen te ontduiken door een samenwerking met Rusland, welke in ieder geval verontrus tend is. Een dergelijke herziening acht de „Herald" des te meer gewettigd, omdat de andere onderteekenaren van het ver drag van Versailles de bepaling, volgens welke zij na Duitschland hun bewape ningen tot een minimum zouden beper ken, niet nagekomen zijn. Over deze redeneering moge men den ken hoe men wil; zij is in ieder geval van meer dan gewoon belang nu zij afgedrukt wordt in het blad, dat de spreekbuis der Britsche regeering is. En zij wint nog aan beteekenis doordat er een advies aan vastgeknoopt wordt. De „Daily Herald" zegt ongeveer tot de Duitsche regeering: Sta dergelijke intriges niet toe. Poog niet een verdrag, waaraan gij gebonden zijt, op slinksche wijze te ontduiken. Maar heb den moed openlijk herziening van het verdrag te eischen op grond van (zie boven). Natuurlijk draagt de regeering geen officieele verantwoordelijkheid voor hetgeen de „Herald" schrijft; zij kan dit geschrijf steeds negeeren of desa- voueeren, maar zelfs dan kan men er zeker van zijn, dat het geschreven werd met haar voorkennis en goedkeuring. Om de zaak kort te maken: het is al lesbehalve onwaax-schijnlijk, dat een Duitsche actie tot herziening van het verdrag van Versailles den niet-offici eelen steun van Engeland heeft, maar dat dit land buiten schot wil blijven, ingeval de agitatie op een fiasco mocht uitloopen. Wij hebben in aanmerking te nemen, dat sinds 1923 Duitschland op het ge bied der Europeesche politiek zelden een belangrijke stap gedaan heeft, zonder eerst tot overeenstemming met Enge land te zijn gekomen. Meer dan dat: in vele gevallen is het initiatief in naam van Duitschland, doch in werkelijkheid van Engeland uitgegaan. De Engelsche ambassade te Berlijn was, vooral onder Lord d'Abernon, de mentor van het Aus- wartige Amt. Thans, nu in Engeland een Labour-kabinet regeert, welks twee voornaamste leden nooit een geheim ge maakt hebben van hun groote sympa thieën voor Duitschland, van hun af keuring van Engelands oorlogspolitiek en vooral van hun ongunstige meening over het vredesverdrag, is de Engelsche invloed te Berlijn en tot op zekere hoogte ook de Duitsche invloed te Lon den nog grooter dan onder Sir Austin Chamberlain, die wel streefde naar voortdurende verbetering der Engelsch- Duitsche betrekkingen, maar toch op den grondslag van een ongewijzigd vredesverdrag. Het feit dat de tegenwoordige Brit sche regeering, of juister: de individu- eele leden der regeering, felle tegen standers zijn van het Verdrag van Ver sailles beteekent natuurlijk niet, dat zij hun goedkeuring zouden hechten aan ontduiking der verdragsbepalingen. Iedere regeering neemt de bestaande wetten (en ook een verdrag wordt in een wet belichaamd) over, en waakt over de naleving ervan zoolang zij niet gewijzigd of ingetrokken zijn. Wanneer het in de macht van 't Labour-kabinet was het verdrag van Versailles te her zien, dan zou het dit reeds gedaan heb ben. Maar het kan niets doen zonder de regeeringen der andere „geallieer de" landen, waarvan alleen Italië uit antagonisme tegen Frankrijk bereid zou zijn vele Duitsche eischen in te wil ligen (zoolang er maar geen afstand van nieuw-verworven Italiaansch gebied of Italiaansche rechten verlangd wordt). Het vredesverdrag, gelijk het op een ge geven oogenblik is, zal ook door de Brit sche Labour-regeering gehandhaafd worden. Maar elke ernstige poging om het te wijzigen (zoolang hierbij geen af stand van nieuw-verworven Engelsch gebied of Engelsche rechten verlangd wordt) zal bij haar steun vinden, en indien de poging, waarover thans in politieke kringen gesproken wordt, ern stig is, dan is 't hoogstwaarschijnlijk, dat Engeland er officieus bij betrokken is. NESSUBO. Uit Medan wordt gemeld, dat een groote vrachtauto te Tanah Perbang in het Ta- miangansche tegen een autobus botste, waar door beide wagens omsloegen. Van de inzittenden werd één persoon ge dood, terwijl twee personen ernstig en ver schillende licht gewond werden. De oorzaak is te zoeken in de sport, om elkaar voorbij te jakkeren. Sinds men né den grooten oorlog Het probleem des vredes vond. En men zeer intens ging werken Met den grooten Volkenbond, Is men er na al die jaren Nog, helaas, niet in geslaagd Om het middel uit te vinden, Dat den vredesstempel draagt. Nog nooit was het zóó rumoerig Op de wereld, als juist nü. Herrie, schieten, revolutie Staan nog altijd op 't menu. Zelfs de zachte Peru-balsem Geeft aan Peru niet de rust, Daar dit opgewonden landje Liever revolutie lust. Nu weer maakt men groot spektakel Ginds in Argentinië; Volgens latere berichten Is de vrede niet meer „je". Want men vecht daar en men schiet daar Om de macht en om het geld. W .nt men ziet in zoete broodjes Niet zoo'n kracht als in geweld. En de vrede?op de graven Beitelt men, verguld op snee, Inderdaad het woordje vrede Met de letters R. I. P. MARTIN BERDEN. In aansluiting aan reeds eerder versche nen berichten kan nader worden medege deeld, dat in de a.s. najaarsvergadering van den Partijraad, welke in de maand November te Utrecht zal worden gehouden, het navol gende onderwerp op prae-adviezen zal wor den behandeld: „Korte beschouwing over de nieuwe wet op de Financieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. Inleiding tot een bespreking over het be leid der gemeente met betrekking tot belas tingen, bedrijven en sociale voorzieningen, mede in verband met de belangen der groote gezinnen." De prae-adviseurs die dit onderwerp zul len inleiden zijn: Prof. Mr. Dr. J. J. van der Grinten. Hoogleeraar aan de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen, Mr. G. J. C. D. Krop man. wethouder der gemeente Amsterdam en Y. Keestra, Burgemeester van Culemborg. Volgens de jongste berichten bedraagt het aantal dooden reeds meer dan 2000. Tal van mensohen sterven nog tengevolge van den schrikkelijken cantiairen toestand. De kerk hoven staan tengevolge der overstroo mingen onder water. Eenige dtoodkisten werden vernield zoodat de lijken thans in het water drijven. Groepen menschen, wier have teloor ging, zwerven doelloos rond. Het opruimingswerk. De telegrammen uit Washington en New York melden nog. dat de schade in San Do mingo volgens een bericht van de „Associated Press" op ten minste 20 raillioen wordt ge schat. De verliescijfers van 1000 dooden en 2500 gewonden hebben slechts op de stad zelf betrekking. Uit het binnenland, waar even eens groote verliezen worden gevreesd, zijn nog geen bijzonderheden bekend. Tot dusver zijn 800 lijken geborgen. De poging om de dooden te begraven moest wor den oogegeven en men diende tot massaTver- branding over te gaan. De hongersnood grijpt reeds snel om zich heen, zoodat de strengste rantsoeneering der binnenkomende levensmiddelen2noodig is.Het lassen der schepen zal met groote moeilijkhe den gepaard gaan. daar de havenscheepvaart tengevolge van de ronddrijvende wrakstukken bijna onmogelijk is en bovendien alle opslag plaatsen verwoest zijn. Bijna alle openbare gebouwen o.a. het pa leis van den president, het Huis van Afge vaardigden en 't Paleis van Justitie zijn ver nield. De troepen zijn reeds begonnen met het opruimingswerk, dat weken en maanden zal duren. Uit Port au Prince wordt gemeld, dat er schepen en vliegtuigen met levens- en ge neesmiddelen op weg zijn naar San Domingo, waar het herstel der openbare diensten, de waterleiding en lichtvoorziening goede vorde ringen maakt. Nog steeds worden er lijken uit de puin- hoopen gehaald. De stad gelijkt op een slagveld; het hospi taal is zóó vol met zwaargewonden, dat er een ander groot nood-hospitaal is opgetrok ken. In een der wijken stortte een kraamver- pleging in, waarbij vijftig jonge moeders en haar pas geboren kinderen den dood vonden. De schade wordt thans op 50 millioen dol lar geschat. Hesteld Naar wij vernemen, is de tenorzanger Louis van Tulder, weer hersteld en zal hij 10 en 11 September voor het eerst, na zijn zeer ernstige ziekte, medewerken aan de uitvoeringen van de IXe Symphonie van Beethoven in het Kurhaus te Scheveningen. Reuter meldt uit Buenos Aires, dat, nadat irigoyen, gevolg gevende aan de stappen van het kabinet, zijn ambt aan vice-president Martinez had overgedragen, die ".erstond 'ie regeering aanvaardde, de staat van beleg werd afgekondigd. Het volk toonde zich buiten zichzelf van opwinding toen de regeeringswisseling bekend werd. Het bericht werd begroet met ge schreeuw, het fluiten van sirenes en het af steken van vuurwerk. In een gedeelte der stad werd gevochten. Samenscholingen op straat zijn verboden. Naar uit Buenos Aires wordt gemeld, zijn in de buurt van de regeenngsgebouwen staande woonhuizen on bevel der regeering ontruimd, aangezien verdere onlusten worden gevreesd. Te La Plata is het bij een studenten-de monstratie tot bloedige botsingen gekomen tusschen demonstranten en politie, waarbij talrijke personen zijn gewond. Censuur ingesteld. Een N. T. A.-bericht meldt nog dat de couranten naar aanleiding van het aftreden van Irigoyen met extra-bladen zijn uitgeko men. De nieuwe president Martinez heeft even wel een censuur op de pers ingesteld. De telefoonverbindingen van het groote blad „La Nancion" en van alle andere bladen waren merkwaardigerwijze plotseling alle verbroken. In den afgeloopen nacht hebben voor bet gebouw van het blad „La Prensa" botsingen plaats gehad tusschen voor- en tegenstanders van den afgetreden president Irigoyen. Botsingen. Het aftreden van president Irigoyen heeft aanleiding gegeven tot talrijke botsingen tus- sche voor- en tegenstanders van den presi dent, waarbij vele personen gewond werden. Daar de regeering een scherpe censuur heeft ingesteld op de nieuwsberichten, kun nen slechts sobere berichten worden verzon den. De „Essociated Press" verneemt uit Buenos Aires, dat de bemanning van de in de haven liggende oorlogsschepen, daar gestationneerd ter onderdrukking van revolutionnaire woe lingen, en die samen meer dan 7000 man aan boord hebben, zich tegen het aanblijven .van president Irigoyen verklaard hebben en onder bevel van generaal Storni oprukken. De gezamenlijke officieren hebben in een me- dedeeling aan de regeering bekend gemaakt, dat zij het definitieve aftreden van president Irigoyen eischen. De toestand in Buenos-Aires is zeer ge spannen. Generaal Torres werd in het kamp Campo de Mayo door zijn eigen officieren doodgeschoten, daar hij weigerde zich bij de revolutionnaire beweging aan te sluiten. Uit Buenos-Aires komt nog het bericht, dat generaal José Uriburu, een r.eef van den vroegeren president van Argentinië van dien naam, telegrafisch een ultimatum gericht heeft tot president Irigoyen. met de bedrei ging, datalij het regeeringspaleis zal bom bardeeren, indien de president niet terstond definitief aftreedt. Zijn troepen moeten zich reeds in de nabij heid van de stad bevinden, terwijl een groot troepencontingent in 't militaire kamp Cam po de Mayo klaar saat om op bevel van Uri buru op te trekken. De ontevredenheid van het leger met het huidige regime is algemeen. Van de houding van de marine is men nog niet zeker. Blijkens berichten, op de New-Yorksche handelsbeurs ontvangen, staat de graanhan del te Buenos-Aires in verband met den toe stand geheel stil. SncJ verloop der gebeurtenissen. Reuter meldt uit Buenos Aires, dat waar schijnlijk'-viervijfde der bevolking volkomen in het duister tast met betrekking tot de be teekenis der gebeurtenissen, zóó snel ontwik kelen z ijzich .President Irigoyen zelf is ont hutst door den omvang der oppositie, welke wijst op een toenemenden ommekeer van de meening omtrent den president. Irigoyen leef de in afwezigheid en onderhield geen contact met 't publiek. Men zegt, dat hij opzettelijk slecht werd ingelicht door het kleine troepje politici, die zijn vertrouwen hadden. Irigoyen gearresteerd Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat de afgetreden president van Argentinië Iri goyen thans gearresteerd is en in het barakkenkamp der infanterie te La Plata is geïnterneerd. Het voorloopige Militaire Kabinet onder leiding van generaal Uriburu heeft volgens hetzelfde bericht de over net geheele land afgekondigde staat van beleg opgeheven. De berichten volgens welke eenige garni zoenen geweigerd hebben aap de nieuwe re geering te gehoorzamen, schijnen onjuist te zijn. De bevolking viert feest, als gevolg van de behaalde successen der militaire revolu tie. De bureaux van de „Epoca" en de „Caill?" werden door de menigte geplunderd en in brand gestoken. De brandweer keek toe zonder pogingen te doen het vuur te blusschen. De gebouwen zijn totaal verwoest. Geruchten uit Buenos-Aires melden, dat Irigoyen, die intusschen weer is vrij gelaten, stervende zou zijn, ten gevolge van een aanval van hartzwakte. Een bevestiging hiervan is echter nog niet voorhanden. Generaal Uriburu heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij belooft het parle ment te zullen ontbinden. Het aantal slachtoffers der revolutie be draagt 50, dat der gewonden verscheidene honderden. In regeeringskringen te Washington hoopt men, dat na de omwenteling te Buenos- Aires een verbetering zal intreden in de betrekkingen tusschen de Vereenigde Staten e_ Argentinië. Engeland en de omwenteling te Buenos Aires In Britsche zakenkringen, welke in Argen tinië zijn geïnteresseerd neigt men tot de meening, dat de oorzaak van de revulutie in Buenos Aires gezocht moet worden in de ver slechtering van den economischen en finan- cieelen toestand, waarvoor Irigoyen verant woordelijk gesteld wordt. De directeur-gene raal van de Buenos Aires Western Railway, welke in Engelsch bezit is, heeft een tele gram ontvangen, volgens hetwelk het spoor wegverkeer tot dusverre onder de revolutie niet heeft geleden. Voor Engeland is tevens de kwestie van belang of en in hoeverre de politieke ontwikkeling der omstandigheden in Argentinië van invloed zal zijn op het voorgenomen bezoek van den Prins van Wales bij de opening van de Britsche tentoonstel- lingsafdeeling te Buenos Aires. Voorloopig heeft men nog hoop op een verbetering der toestanden voor het as. voorjaar, zoodat een uitwisseling van telegrammen vermeden zou kunen wonrden. Vrijdag 19 September, des namiddags te drie uur, zal Prinses Juliana te Katwijk aan Zee het monument onthullen, opge richt ter nagedachtenis van de in den oor logstijd omgekomen Katwijksche visschers. Voordat de onthulling geschiedt zal de burgemeester van Katwijk aan Zee, Mr. Dr. J. Schokking, voor genoodigden in de Oude Kerk een gedachtenisrede uitspreken. De Prinses zal door ongeveer 3000 school kinderen en een zangvereeniging alhier een zanghulde gebracht worden. Na afloop van de onthulling zullen de be sturen van de verschillende vereenigingen in hotel „Du Rhin" aan de Prinses voorge steld worden. Prinses Juliana neemt hiermede een of ficieel afscheid van Katwijk aan Zee, waar zij tijdens haar studie aan de Leidsche Uni versiteit heeft gewoond. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Mr. Dr. W. F. van Leeuwen zal morgen geschieden op de begraafplaats Wes- terveld na aankomst van den trein van 11.46. Prinses Astrid met de geboorte van een zoon verblijd. De relletjes te Maastricht. Ministerieel ant woord op vragen van het Kamerlid Hermans. Z. D. II. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, heeft het ziekenhuis kunnen ver laten. Te Amsterdam is de Vincent van Gogh- tentoonstelling geopend. Vergadering van obiigatiehouders in de Sodalitas Medicorum. Afzetting van de Trus tee? Prinses Juliana zal 19 September a.s. offi cieel afscheid nemen van Katwijk aan Zee. Fransche onderscheidingen voor Costes en Beilonte. Revolutie in Argentinië. De staat van beleg afgekondigd. Bloedige gevechten. Dc orkaan bóven San Domingo. 5000 doo den. Jack Diamond is op weg naar Phila delphia. Interessant interview met Carol van Roemenië. Hymans genoemd als president van den Volkenbond. Nationalisatie van kerkelijke eigendommen in Mexico? SS?, te Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand. LICHT OP Licht op De lantaarns moeten morgen, worden opgestoken om 7.59 uur. Hoogste barometerstand 772.0 te Ingö. Laagste barometerstand 752.3 te Hamburg. Verwachting: Matige, tot zwakken, later wellicht weer iets toenemende, Westelijke tot Zuidwestelijken wind, afwisselende bewol king, aanvankelijk weinig of geen regen, later toenemende regenkans, weinig verandering in temperatuur. De stoomtrawler „Libera" IJm. 98, die, zooals wij Zaterdag meldden, geboycot zou worden door de Vereeniging van Vischhan- delaren te IJmuiden is gistermorgen aan den Riiksvischafslag aldaar gekomen en hedenmorgen gelost. De visch werd beneden den prijs verkocht voor f 1230.terwijl zij minstens f 4800. had moeten besommen. De schade zal worden gedragen door de Reedersvereeniging. De assistent-wedana deed Vrijdagavond met de veldpolitie te Soemenep (N. O. I.) een inval in een speelhol. De daarin aan wezige spelers vielen den assistent-wedana met messen aan, waarop deze vijf revolver schoten loste. Drie van de aanvallers werden gedood en twee zwaar gewond. Uit Nancy wordt gemeld, dat te Anboue, een industrieplaats van 4000 inwoners op 6 K.M. afstand van Briey, een ontploffing heeft plaats gehad in een fabriek, waar buskruit in hulzen wordt gedaan. Tot dusver zijn 10 lijken van onder het putn te voorschijn gebracht. Talrijke gewonden zijn naar het stekein huis vervoerd. Onlangs gebeurde te Geulhem, door het gedeeltelijk instorten van een rotswoning, een droevig ongeluk. Het zijn geen halve maatre gelen die genomen worden om herhaling te voorkomen: de gevaarlijke holen worden opgeruimd. Hierboven ziet men hoe het mergel naar beneden komt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1