ZIJ f 750.- f 250.- f125. f50.- f40. AUSTRALIË MALVERSATIES IN UITHOORN NIEUWE ftBONHE S Nieuwe Haariemsche Courant GRATIS en franco DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17561 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EH TWINTIG OREN HA HET ONGEVAL De A.V.R.O.-meetmg De bietenteelt in de Haarlemmermeer Goede verwachtingen ikgongeval bij Croydon De communisten in Chin: Staat van beleg streng gehandhaafd Gentleman-inbreker Weer bommen gevonden te Calcutta R.K. Staatspartij Voorstel tot wijziging van ons kiesregiement De wisseling van leden in de Prov. Staten De Wieringermeerpolder Hollandsche matrozen te Santo Domingo Het vliegongeval bij Loosdrecht Ontslagneming H. v. d. Glas Gronau c.s. Woningen voor Marine-personeel Een moederhuis van de „Vrouwen van Nazareth*' Voornaamste qXieuws LYK-cfó 3* J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Vliegdiensten in West-Indie Plannen van een Amerikaan De opening der Staten-Generaal die zich thans op dc abor,peeren oPtvangen deaPffl mers tot 1 uciu 0°kkUme\t„nTaeanw"« ES"*— ""Tva,, den 15 cent kunnen .t] werk steden van treedt Ook de ver - -s ^ade- ,„or da ab0nn luk in werking. i p E C Ti I c E D 1 R c BUREAUX NA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 et, bij vooruitbet BU contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle a bonne's on dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I Utiutl." Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger. Mislukt rood Dorado Australië is een, voor onze Europee- sche begrippen, heel vreemde wereld. Een heel vreemde wereld, waarvan do doorsnee-Nederlander over 't algemeen maar heel weinig weet. En toch is het niet alleen heel inte ressant, maai* ook van buitengewoon belang, dat men hier te lande wat rui mer betreffende Australië wordt inge licht. Om eens enkele interessante bijzon derheden te noemen: Vrijwel de geheele bevolking van du ■Werelddeel is geïmporteerd; de inboor lingen zijn bijna geheel uitgestorven; als eerste blanken kwamen er van elders verbannen misdadigers en goud zoekers in 't land. Het werelddeel heeft een oppervlakte van niet minder dan 7.938.830 vierkante kilometer, is alzoo ongeveer 230 maai zoo groot als Nederland en heeft 't klinkt ongeloofelijk nog beduidend minder inwoners dan ons nietige landje langs de zee. Heeft Nederland ongeveer 7.750.000 inwoners, Australië is met ongeveer 6.300.000 inwoners „bevolkt". En Australië is een rijk land; millioe- hen en millioenen menschen zou dit, over enorme gebieden vruchtbare, land kunnen voeden. In welk een hemeltje-op-aarde moes ten zijn weinige inwoners wel niet kun nen leven! Met een zekere angstvalligheid heb ben de Australiërs er jaren lang dan ook tegen gewaakt, dat werkkrachten van elders er de markt zouden komen bederven en er de spoeling zouden ver dunnen. Kleurlingen werden heel en al ge weerd, en blanken werden als arbeiders maar matigjes toegelaten, in ieder ge val ongaarne gezien. Werkelijk hebben de Australiërs weten te bereiken, dat zij op grooten voet en in weelde konden leven; fabel achtig hoog waren en zijn er de loonen en men meende zich er alles te kunnen Veroorloven. Was hier het ideaal van den soeia- Hstischen heilstaat niet bereikt? Want de leiders van den Statenbond f Common wealth of Australia) waren bezield met de idealen der Onafhanke lijke Labourpartij, en zij droegen ei zooveel mogelijk toe bij, dat vooral de arbeiders hun weeideleventje zouden kunnen voortzetten. Zooals we reeds zeiden: vreemde Werkkrachten werden geweerd; en bovendien werd het land met ongeloo felijk hooge tariefmuren omgeven. Men wilde er het geluk voor zien alléén behouden, en waar ter wereld zou een proef met een socialistischen heilstaat schitterender kunnen slagen dan in het afgelegen, geïsoleerde Australië, waar de mensch in zelfge noegzaamheid, onafhankelijk van an deren, zich te goed kon doen aan ai hef vette der aarde! (Terloops zij er even attent op ge maakt, dat de Australische socialisten, nu zij er een baatzuchtig belang in zagen, niet vies bleken van de aller ergste protectie. Zou onze socialistische pers over het protectionisme van den rooden Austra liër niet eens een verhandelingetje wil len leveren?) Maar in tusschen: Australië was een prachtland voor een socialistische proefneming. En ongeveer twaalf jaar lang is er ook werkelijk heerlijk geëxperimen teerd: Onder vrijwel geheel en voortdurend rood bewind leefde men er genoeglijk heen, zonder zorg, zonder veel arbeid, met hooge loonen en in veel weelde. Totdat ook hier weer smadelijk be wezen werd, dat de veel gedroomde heilstaat zoodra deze een beetje ver wezenlijkt gaat worden onbestaan baar blijkt. 't Is treurig, het te moeten opmerken maar wat waar is, is waar! het rijke Australië met zijn weinige inwo ners, zijn weinige verbruikers dus van den rijkdom, staat voor een bankroet: Doodgewoon gevolg van het feit, dat er te weinig gewerkt en te veel verteerd werd en wordt onder rood bewind. De sociaal-demokraten waren er trotsch op, dat in Australië een heil staat bloeide, waar de mensch leefde, „van alle gemakken voorzien", waar de levensstandaard het allerhoogst was opgevoerd en waar de arbeidersbewe ging nog steeds hoogere en door de regeeringen veelal graag ingewilligde eischen stelde. Maar Australië ligt ten slótte niet buiten de wereld en ook aan Austrain heeft zich gewroken het onverstand van degenen, die niet alleen geen reke ning houden met het feit, dat het socialisme op zichzelf niet te verwezen lijken is, doch die wat erger is Vergeten, dat in ieder geval een plaat selijk socialisme-in-de-praktijk bij voor baat tot mislukking gedoemd is. Met het buitenland viel niet lange', te concurreeren; de levensstandaard was (bij zoo weinig arbeid) al te hoog opgevoerd; de productiekosten der Australische waren konden elders niet betaald worden; men kocht zich, ondanks den binnenlandschen rijkdom, de levensbehoefte en de weelde uit de andere werelddeelen, men trok ter eko- nomische bescherming de tariefmuren steeds hooger op en weerde steeds radi caler de arbeidskrachten van buiten en steeds bleef men méér voor zichzeti eischen: steeds hooger moesten de loo nen worden, steeds méér moest een ieder zich kunnen veroorloven. Dat was zélfs in Australië, zélfs vont betrekkelijk korten tijd, niet mogelijk En om in de „behoeften" van dit werelddeel te voorzien, werd er dus maar geleend. En niet zoo'n beetje! In weinige jaren leende Australië m?t zijn dunne bevolking niet minder dan 1117.20 millioen pond sterling; voor af lossingen werden geen behoorlijke maatregelen genomen, ja, de rente der leeningen kon zelfs niet betaald wor den. En om die rente tóch te betalen, werd maar weer opnieuw geleend. Het is nu al zoover gekomen, dat er zelfs in het dik-bevriende Engeland niet meer geleend kan worden; de geldschieters hebben duidelijk ingezien, dat het geleende geld niet langer „safe" is. En zoo kwam er omdat er zelfs geen geléénd geld meer binnenstroom de malaise óók in Australië zoo kwam er werkloosheid in een land, dat 230 maal zoo groot is als Nederland en nog niet eens zooveel inwoners heeft als dit landje. Niemand weet, waar het roode Australische avontuur eindigen zal. Zal het werelddeel een financieele curateele moeten aanvaarden? Het ziet er wel naar uit, nu de Australische regeering zelfs den goeden raad van den Britschen financieelen expert Sir Otto Niemeyer (door dras tische bezuinigingen de begrooting m evenwicht te brengen) niet schijnt ';e willen of te durven aannemen. Het einde zal den last dragen. Maar laat men vooral niet vergeten, uit het Australische geval leering 'te trekken. Wie zich aan een ander spiegeit, spiegelt zich zacht. Wacht u voor Eldoradische roode toe komst-voorspiegelingen De ontgoocheling is ellendiger dan het blijde vooruitzicht prettig kan zijn. „De Standaard" bespreekt de A.V.R.O.- meeting, erkent, dat die meeting voorzoo ver zi] een groot aantal menschen bijeen bracht uitnemend geslaagd is, en vervolgt: „Wie nu waarde hecht aan zulke betoogin gen, kan niet anders dan verklaren, dat de Avro een goeden dag heeft gehad. Wjj blijven echter bij de oude meening, dat de innerlijke waarde van een zaak niet be wezen wordt door het aantal menschen, dat er voor heeft willen demonstreeren, maar dat het altijd noodig blijft den inhoud, den gees telijken inhoud zelf ervan te toetsen aan de waarheid en de werkelijkheid. Wanneer wij nu in de N.R.Crt. lezen, dat men getuigd heeft van den vasten wil om te blijven staan „tegen verdere doorvreting van het politieke partijwezen en het religieus sec- tarisme, tegen nivelleering en verlaging van het cuituurniveau" en wij lezen dan eens wat er gesproken werd en waarvoor werd ge juicht, dan schijnt ons de geestelijke inflatie wel heel groot. Veel geluid, maar weinig innerlijke betee- kenis. En als het liberalisme in ons land dat meent met deze leuzen zelfs bij een verkie zing de oude kracht te kunnen herwinnen niets anders heeft dan dit, dan lijkt ons zijn verwachting zonder fundament. Zeer stellig heeft de betooging getoond, dat vele menschen de Avro-uitzending op prijs stellen. Wij hebben daartegen niet het minste bezwaar. Ook blijkt, dat velen het besef hebben, dat hun onrecht is aangedaan, en het besef, on recht te lijden, kan sterken in den strijd. Wij, d e jaren'an g getroffen werden door het on recht, en die steeds voor gelijkheid van rechten het pleit voerden, gelooven, dat Re geering en Volksvertegenwoordiging goed doen met ernst na te gaan, of er inderdaad van eenig onrecht sprake is. en mocht blijken dat hiervan maar één sprankje aanwezig is, dan zouden wij vooraan staan om te vragen, dat er herstel geschiedt. Er is echter ook vermeend onrecht. Inge beeld onrecht. Welnu toetsen wij de zend- tjjdverdeeling aan de motie die werd aange nomen en aan de explicaties in de liberale pcr~, dan vernemen wij niets dan onwezen lijkheden: geen cectarisme, geen religieus sectarisma, geen doorvreting van politiek partijwezen, enz. Het is alles niets waard. Het is alles met de waarheid in strijd. Het is louter inbselding. Het is de oude overmoed van het liberalisme, dat meent zijn meening als het algemeene en voor allen geldige te mogen voorstellen. Onze conclusie i-, dat, wil men de betoo ging zén a's een bewijs, dat de Avro in bree- den kring gew>d is, en dat velen meenen on recht te lijden zij kracht van argument heeft. Maar zeedra de vrijzinnigheid haar wil dulden, en er zelfs politieke munt uit zou willen slaan, ten gunste van een pretentie, die de bron was van veel onrecht, en die geen enkel element van waarheid bevat, zinkt heel de opgeblazen actie aanstonds met den eer sten kleinen prik ineen en blijft er even wei nig ernstigs over als wanneer de socialisten eenzelfde lawaai maken tegen de nationale verdediging." Omtrent- de uitkomsten van de bietenteelt in den Haarlemmermeerpolder worden goede verwachtingen gekoesterd. Het gunstige we der der laatste dagen heeft op de ontwikke ling van dit gewas z'n gunstigen invloed in ruime mate doen gelden. De bieten staan er dan ock goed bij, terwijl het percentage sui kergehalte ongetwijfeld nog sterk toegeno men is- Er is ook dit jaar weder in dezen polder een groot aantal hectaren met bieten be- teeld, zoodat er met de a.s. campagne in de zen polder en aan de suikerfabriek „Holland" te Halfweg gedurende enkele weken voor ve le handen weder volop werk zal zijn. Twee dooden Eei, vliegtuig van de Belgische luchtlijnen is vanochtend even buiten Croydon neerge stort. De piloot en de mecanicien zijn verbrand. Het verongelukte vliegtuig was een Fok kermachine op weg van Londen naar Brussel, dat de mail overbracht. Het uitzicht wa„ slecht en men gelooft, dat het vliegtuig in drie stukken brak. Toen de beide inzittenden onder de brandende puinhoopen der machine werden vandaan gehaald, waren zij reeds dood. De post is benouden. Gedurende de laatste drie dagen werden in Hankau 29 communisten terechtgesteld. In verband met verwachte nieuwe aanval len der communisten, wordt de staat van beleg streng gehandhaafd. De Franschen hebben ter verdediging van de Fransche koionie twee tanks naar Han kau gezonden. De Chineesche autoriteiten weigeren den Franschen, toestemming te geven, oorlogs materiaal aan land te «brengen, zoodat een Fransche militaire afdeeling ontboden moest worden, om het aan land brengen der tanks mogelijk te maken. Incident in de Haagsche rechtzaal In hooger beroep stond gisteren voor het Haagsch Gerechtshof terecht de 29-jarige paardenkoopman M. H. L„ de „gentleman- inbreker", die a'oor de Rechtbank wegens een serie inbraken te Oegstgeest en omstreken gepleegd, was veroordeeld tot vijf jaren ge vangenisstraf, met ter beschikkingstelling van de Regeering. Van dit vonnis waren zoowel de verd. als de officier van justitie in hoo ger beroep gegaan. In déze zaak werden 18 getuigen gehoord. Op de hem door den president jhr. mr. van Weiier, gestelde vragen, antwoordde verd. zich' niets meer te kunnen herinneren. Een zelfde antwooycf gaf verd. op alle vragen, welke hem na elk getuigenverhoor werden ge steld. Eén der getuigen, zekere S. uit Oegstgeest, scheen zeer op het zenuwgestel van verd. te werken, want nauwelijks was hij in de getui genbank gezeten, of verd. sprong plotseling uit de beklaagdenbank, zonder dat de achter hem gezeten rijksveldwachter zulks kon ver hinderen en wilde zich op get. S. werpen. tn zijn woede wierp verd. het aanwezig schrij f materiaal van de perstafel. Nog voor dat hü evenwel kans zag den get. te naderen, waren hem de handboeien aangedaan en moest hij tusschen twee veld wachters weer in de beklaagdenbank plaats nemen. De procureur-generaal, mr. de Visser, acht te de verschillende ten laste leggingen, ook die waarvan de rechtbank verd. heeft vrij gesproken. wettig en overtuigend bewezen, o.a. inbraken te Haarlem en Overveen en con cludeerde tot vernietiging van het vonnis ten aanzien van de vrijspraken. Spr. noemde verd. een gevaarlijken inbreker, die niet in de samenleving thuis behoort en concludeerde tot schuldverklaring aan de ten laste gelegde 6 diefstallen en vroeg ten aanzien van de straf bevestiging van het vonnis Tijdens het requisitoir werd verd. weder om, naar hij beweert, geïrriteerd door get. S„ „die nagemaakte rechercheur van politie" Deze get. had n.l. verd. op het station Leiden met een hem toebehoorenden koffer aange troffen en zich als rechercheur van politie voorgedaan. De verdediger mr. Plantenga. achtte het beter verd. voor korten tijd op te sluiten, om hem daarna ter beschikking van de regeering te stellen, teneinde hem de gelegenheid te geven 'n beroep te leeren. Tenslotte verzocht pl. verd. bij veroordeeling in de bijzondere strafgevangenis te plaatsen. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de politie een nieuwe fabriek van bommen ontdekt heeft en te Eengalen drie mannen en een vrouw hebben gearresteerd. In het Pundsjabgebied werden 20 personen gearresteerd, die ervan verdacht worden, be trokken te zjjn bij den bomaanslag op den trein in Indië, die het vorig jaar December heeft plaats gehad, doch nog tijdig kon wor den ontdekt. Een groote gebeurtenis in het rustige dorp Hoewel bet geen plezier en onverdeeld ge not is, om de Haarlemmermeer te bereizen, achtten we het toch raadzaam eens naar Uithoorn te trekken, omdat daar ernstige malversaties ontdekt waren bij een bankin stelling. Volgens de gidsen ligt Uithoorn maar 24 K.M. van Haarlem en het is dan ook geen wonder dat onze courant er gaarne gele zen wordt. Men weet echter ook. dat het wegenplan in de Haarlemmermeer volledig gereconstru eerd wordt. Binnenkort zal men, na vele maanden van smart en ellende, linea recta van Haarlem naar Aalsmeer kunnen rijden. Op het oogenblik moet men echter om Hoofddorp vanuit onze stad te kunnen be reiken, een reusachtigen omweg maken, waarbij men dan nog de kans loopt ver keerd te gaan, omdat de aanduiding zeer onvoldoende is. We wisten echter, dat de tocht per auto naar Uithoorn minstens een uur zou vor deren en deze wetenschap verzoette de el lende. Daar men in Uithoorn, het feit waar we voor kwamen in breeden kring besprak en besproken had, was het ens niet moeilijk het volgende interessante verhaal samen te stel len: Eenige dagen geleden deed in het rustige Amstel-dorp Uithoorn het gerucht de ronde, dat de directeur van het bijkantoor der Rot- terdamsche Bankvereeniging was gear resteerd, omdat hij groote sommen gelds ver duisterd had. Voor velen mocht deze mede- deeling misschien nieuw klinken, er waren verschillende dorpelingen, die deze uitbar sting voorzien en voorspeld hadden. Wat dan was het geval? De heer J. v. S., een man tegen de veertig jaar, was in Uithoorn gezien en gewild. Niet zoozeer om zijn beminnelijkheid, maar om zijn royaliteit en handigheid in het uitgeven van geld. Hij was algemeen bekend als de „gentleman" en gedroeg zich daar ook naar. De bankier bracht de nieuwste Parijsche mo des in het dorp aan den Amstel, hij leerde den boeren manieren en hij vertelde soms lange verhalen, druipende van genot en luxe. v. S. was een hartstochtelijk liefhebber van week-enden. Jagen op de Veluwe deed hij regelmatig, in den zomer vond hij Scheve- ningen of Ostende zeer aantrekkelijk, voor Antwerpen had hij ook een zwak en zjjn leven was dikwijls zoo bedrijvig, dat hij 's avonds om 9 uur uit Ostende terug kwam en om 11 uur weer per auto in Amsterdam rondtoerde. Dit neemt echter niet weg, dat hij ge schikt was voor zjjn werk. Hjj was een vak man, en dat hij het was bljjkt uit de handigheid, waarmede hjj falsificaties heeft verricht. De dorpelingen zagen „mijnheer" graag in hun zaken omdat er dan altjjd goed geld te verdienen was. Hoewel er verschillende waren die het „zaakje niet vertrouwden" durfden en kon den ze niets zeggen, omdat Uithoorn nu eenmaal klein is, een zakenman in een gla zen kastje woont en de bewijzen geenszins voorhanden waren. Negen jaar woonde v. S. in Uithoorn en waarschijnlijk heeft hij negen jaar geknoeid. Hjj was voor zijn komst werkzaam als pro curatiehouder van de Rotterdamsche Bank vereeniging in Alphen. Daar hij zijn plichten zeer nauwgezet vervulde, volgde zjjn promo tie tot directeur in Uithoorn. Hoewel zjjn salaris, zeker voor een dorp, niet onbelangrijk was, kon hjj er niet mee rond komen en hjj zocht naar een nieuw middel om contanten in handen te krijgen- Dit vond hjj op de volgende wijze: Van de meeste dorpsbewoners had hij in een of an der dossier een handteekening, vooral ook van de meergegoeden. Nu vulde hij een for mulier voor een eredietaanvrage in voor een of ander inwoner, wiens handteekening hjj namaakte. Maar nu moesten er natuurlijk ook borgen teekenen. Daartoe diende zjjn uitgebreid dossier. Zorgvuldig werd de hand teekening van A en van B overgetrokken ende eredietaanvrage was correct in or de en werd natuurlijk geaccepteerd door het hoofdkantoor. De post van directeur was een vertrou- wenspost en men dacht in Rotterdam niet aan gefingeerde aanvragen. Een en ander zou echter spoedig ontdekt zijn, als v. S. ver zuimde de verschuldigde renten en kosten te betalen. Deze gelden werden echter stipt op de vervaldagen afgedragen. Als het geld er niet was, werd maar weer een nieuwe ere dietaanvrage in zee gestuurd en met behulp van een duizend gulden was de falsificatie weer in het duister gebleven. De directeur is er op een goeden dag echter in gevlogen. Er kwam een accountant in Uithoorn, om de zaken na te kijken en van de eene vraag kwam de andere, totdat na een kort onderzoek bleek, dat er verschil lende vuiltjes aan de lucht waren. v. S. werd gearresteerd en hjj bekende bijna onmiddellijk. Toen men hem vroeg, hoeveel hij dan wel voor zichzelf genomen had, schatte hjj het totaal bedrag op circa f 140.000. '(Het accountants-onderzoek is momenteel in vollen gang, de juiste bedragen zjjn slechts moeilijk uit te zoeken, zoodat een of ficieel rapport vooreerst nog niet te ver wachten is. Er is intusschen een nieuwe directeur van het bijkantoor benoemd, de heer Lugt, zoon van den directeur der Rotterdamsche Bank vereeniging te Haarlem. De vrouw van v. S. is het vorige jaar pas gestorven, hjj bleef toen met drie kindertjes achter, die thans bjj zijn broer vertoeven. Het huishouden is dus als het ware opge heven en v. S. wacht op zjjn straf, die gezien het schandelijk misbruik van vertrouwen, niet matig zal zjjn. In Uithoorn heeft deze kwestie zeer veel opzien gebaard en is nog steeds het ge sprek van den dag, de gebeurtenis van dit jaar. Het vertrek van den bankdirecteur wordt algemeen betreurd, omdat met hem een der royaalste inwoners van het dorp vertrokken is. Naar de „Volkskr." uit doorgaans goed ingelichte bron verneemt, zal het bestuur van den Rijkskieskring Tilburg een voorstel bjj het bestuur der Staatspartij indienen tot wijziging van het huidige kiesreglement. De zegsman van het blad deelt mede, dat het ingediende stelsel hierop neerkomt, dat slechts een beperkt aantal kwaliteitszetels zal worden ter beschikking gesteld vooral van die candidaten wier aanwezigheid in de Kamerfractie absoluut noodig is en die ove rigens wegens gemis aan populariteit geen kans hebben op een Kamerzetel. De overige z tels dienen te zijn vrije zetels. Wie met een plaats op de groslijst geen genoegen ne it, kan worden afgevoerd (op eigen ver zoek) en een plaats innemen op een vrije lijst, v/aarvoor in het geheele land stemmen kunnen worden verzameld. Een candidaat op de vrije ljjst kan dan pas in aanmerking komen voor 'n definitieve plaats als hjj den (landeljjken) kiesdeeler z^l hebben bereikt. Ten opzichte van de vrije lijsten (om de denkrichtingen recht te laten wedervaren) wenscht men dus hetzelfde systeem als ook voor de officieele verkiezingen geldt. De in cultuur brenging Tot inspecteur bij den dienst tot in cul tuur- brenging van den Wieringermeerpol der is benoemd de heer A. Minderhoud, thans directeur der N. V. Grondverbete- rings- en Ontginnings-Mij. te Hoogeveen. De heer Minderhoud was reeds sinds enkele weken in zijn nieuwe functie werkzaam. Zjj bouwen een ponton-brug Naar uit Santo Domingo aan „United Press" gemeld wordt, zjjn Hollandsche ma trozen, die krachtig medewerken aan het werk tot hulpverleening in het dor den orkaan geteisterde gebied, op het oogenblik bezig met het bouwen van een ponton-brug over de rivier Ozama. De Burgemeester van Loosdrecht heeft tot de Commandanten van de vliegkampen de Kooy, de Mok en Schellingwoude het ver zoek gericht gedurende het tijdvak van 1 Maart tot 1 November de watervliegtuigen niet meer te doen dalen op de z.g. Eerste Plas, doch hiervoor de Loenderveensche plas te nemen en wel op 300 Meter afstand van de daar gevestigde badinrichting. Bij besluit van heden is door den voor zitter van het Centraal Stembureau tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Hol land benoemd verklaard: Mevr. H. van Zelm geb. van den Berg, te Amsterdam zulks ter voorziening in de vacature, in dat College ontstaan door ontslagnemen als zoodanig van den heer H. van der Glas, te Hilversum. Naar Duitschland terug: De Duitsche Oceaanvlieger Gronau en zijn drie metgezellen zjjn aan boord van het Duit sche s.s. „Hamburg" van New-York naar Duitschland teruggekeerd. Voor zijn vertrek verklaarde Gronau dat hjj hoopte, dat een regelmatige luchtverbinding tusschen Europa en Amerika langs de Noor delijke route zal tot stand komen. Bouwkosten bedragen 3.000.000 Op het Haventerrein te Soerabaja zullen woningen voor het Europeesch en Inlandsen personeel der Koninklijke Marine worden neergezet, waarvan de bouwkosten totaal bedragen 3.000.000. Met den bouw hiervan zullen tien jaar verloopen. De kosten van de in 1931 te bouwen Europeesche woningen bedragen 200.000. Erhstige vechtpartij te Rotterdam. Ir. J. C. van Staveren te Arnhem is be noemd tot bijzonder hoogleeraar in de toe gepaste elect-ro-techniek aan de universiteit te Utrecht. Dr. H. J. Lovink over dc crisis in den akkerbouw. Besprekingen op het Ministerie in ver band met de moeilijkheden in den Land bouw. De commissieleden zijn gisteren uit den Volkenbond benoemd. De Ronde-tafel-conferentie en de deelne mers. In Argentinië heeft men vertrouwen in de nieuwe regeering. Bombay staat door hevige regens onder water. Plannen voor vliegdiensten in West-In- dië. Belangrijke kunstschatten te Dusseldorp gevonden. Barometerstand 9 uur vjn.: 763. Vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om... 8.52 uur. Hoogste barometerstand 770.8 te Vardö. Laagste barometerstand 754.7 te Marseille. Verwachting Zwakke tot matigen wind, uit Oostelijke richtingen, nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. Eén Amerikaan, die in relatie staat met de Pan-American Petroleum-Company op Aru ba, diende bij den Gouverneur van Curasao een aanvrage in voor een concessie voor een vliegdienst tusschen Aruba en Maracaibo. De stoet, waarmede H. M. de Koningin zich Dinsdag a.s. ter opening van de Staten- Generaal naar het Binnenhof zal begeven, zal rijden: door de Heulstraat, door het Lange Voorhout (Schelppad), over den Korten Vijverberg, naar het Binnenhof, Op den Tïltcnberg in de gemeente Bloemen- daai Midden tusschen afgegraven duinen, bol lenland, ligt aan den Zilkerweg, juist nog in den staart der gemeente Bloemendaal, de Til- tenberg, een heuvel met rijke bebossching. Dit ongerept stuk natuurschoon is door de „Vrouwen van Nazareth" van de heeren Ruigrok te Vogelenzang aangekocht met net doel, er een ouleldlngshuis te bouwen. Zcoals men weet, is de leiding van de Graalbewe ging, die zich ten doel stelt, fabrieksmeisjes op het goede pad te houden en anderen op het goede pad terug te brengen, in handen van deze zusters. Door zjjn ligging en natuurschoon is dit terrein van-ruim i1/. H. A. uitermate geschikt voor een opleidingshuis voor novicen. Naar men ons ten slotte nog mededeelt, zal de daar pas ingerichte zilvervossenfokke - I rjj blijven bestaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1