1750.- f5i).- ZIJ -rrSSa— «a f 250.- f125.- f40. NIEUWE Nieuwe Haarlemsche Courant gratis en FRMCO BUREAUXNA8SAULAAN 49 wmm mms DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17562 AAKGIFTE MOET, OP STRAFFE m VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL HOG EENS: DE SPOORWEGTARIEVEN De A.V.R.O.-meetmg De Vulkaan „Stromboli" in Italië Geweldige uitbarsting Kellner bestolen Dr. Frederik van Eeden De brandstichting in een villa te Nieuw-Millingen Bekend Hagenaar het slachtoffer St. Augustinus-Oratorium De a.s. manoeuvres In Noord-Limburg Een film der stad Haarlem De VA.R.A. Zaterdag en Zondag De Andrée-expeditie De Franklin-expeditie Doodelijk auto-ongeluk Na gereedkoming tournee door Nederland Nummer 15290 Tijdsein Een nieuwtje voor Haarlem Diefstallen bij Vroom 8£ Dreesmann te Haarlem 9 verdachten er bij betrokken De ontvluchte geïnterneerden van den Boven-Digocl Het gevonden lijk geïdentificeerd Promotiewedstrijd Waterpolo VOOmAAMSTE oKlEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarien Stormwaarschuwingsdienst Na de verzoening met het Vaticaan De inneming van Rome niet langer nationale feestdag die zfcli thans op mers tot 1 Ook kunnen d= den luttelen P")s Tegen den ?-ch in bezit ,5 cent kunn boekwerk. ^oox de nieuwe abonné's dade- Ujk in werking. O E D 1 R E c SB Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIÈN 35 ct. p.regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, b(j vooruitbet» Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. é!le abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekenngsvoorwaarden 4 K«en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI ljy||||," Levenslange geheeie ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. Dat wij midden in een malaise-perio- de zitten en dat het tot op dit oogenblik In het bijzonder land- en tuinbouw zijn, die daardoor in groote moeilijkhe den geraakt zijn, zal wel niemand meer bestrijden. Op alle vergaderingen, door landbouw-organisaties in deze dagen ge houden, hoort men niets anders dan klachten over groote verliezen, als ge- Volg van de schrikbarend lage prijzen der producten, waarvan met geen öiogelijkheid de noodzakelijke uitgaver Voor pacht en arbeidsloon betaald kun- hen worden en daarnaast een voort durend vragen van steunmaatregelen op verschillend gebied, door de regeering te nemen, ter voorkoming van een de bacle. Gemakkelijk is dit laatste ongetwijfeld biet, maar er geschiedt zoo goed als biets en dat is wel heel erg. De staats- commissie-Lovink heeft tot heden niet Veel tot stand gebracht, want het sui kerwetje is het eenige resultaat. Wel zal or vermoedelijk een maalgebod komen Voor inlandsch koren, maar dat eischt toch enkele maanden voor behandeling in Tweede en Eerste Kamer, voor het in werking kan treden. Als steunmaat regel, maar die is thans reeds lang weer buiten werking, mag ten slotte ook wor den aangemerkt de tariefverlaging met 30 procent voor vroege aardappelen bij Vervoer per spoorweg als vrachtgoed in de periode van 1 Juli tot en met 15 Augustus. Dat er vooral op het terrein van de spoorwegvrachten niets gebeurt om land- en tuinbouw te steunen baar- groote verwondering. Voortdurend is ei in den loop van dit jaar door de orga- bisaties bij de spoorwegdirectie en de regeering aangedrongen op verlaging der hooge spoorwegtarieven, die vooral voor groenten hier veel hooger zijn dan in Duitschland, maar helaas zonder resultaat. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft ook de commissie-Lovink de re geering geadviseerd om de spoorwegta rieven met 25 procent te verlagen, maar tot heden heeft men er niets van be merkt. v De directie van de spoorwegen schijnt biet bereid om tot dien maatregel over te gaan, omdat er nog genoeg produc ten vervoerd worden. Natuurlijk, als er overvloed van producten is, tracht men deze af te zetten, maar dat de hooge Vrachttarieven de prijzen voor de te exporteeren land- en tuinbouwproduc ten drukken, kan niet ontkend worden. Wat hier te lande aan vrachtprijs meer betaald moet worden, dan over een ge lijken afstand in Duitschland, betaalt de landbouwer of de tuinder, want de handel kan niet meer geven dan het Product, verhoogd met den vrachtprijs on de invoerrechten, op de buitenland- sche markten opbrengt. Daar de vrachttarieven hier veel hoo ger zijn dan in Duitschland, vormt dat over den geheelen export een enorm bedrag, dat aan land- en tuinbouw ten goede zou kunnen komen. De tijd voor het massa-vervoer van snel bedervende groenten, die dus als ijlgoed verzonden moeten worden, is voorbij, zoodat daar aan een tariefsverlaging niet meer ten goede zou kunnen komen. Wat dat ech ter zou kunnen hebben beteekenen. blijkt wel als men weet, dat het tarief Voor een wagon groenten als ijlgoed Over 250 K.M., dus van de Streek of van 't Westland tot de grens hier 80 procent hooger is dan in Duitschland of 50 gul hen per wagon. Thans komt echter weer de tijd voor he massa-verzending van kool, uien en aardappelen als vrachtgoed en daarom bieenen we nogmaals met kracht bij de hirectie van de spoorwegen en de re geering te moeten aandringen op ver laging der vrachttarieven, want ook hierin geven andere landen, waarmede Wij moeten concurreeren op de buiten- Ibndsche markten, het voorbeeld, duitschland heeft ook dit jaar, evenals het vorige jaar, 25 procent vrachtver- *aging gegeven voor het vervoer van hooi uit Holstein, het district, waar ze geteeld wordt, naar het West-Duitsche hidustriegebied, met het gevolg, dat °bze vrachttarieven over een gelijken Afstand 16 procent hooger zijn. Het L her wagon een klein bedrag, maar waar he prijzen, die de kool opbrengt, toch reeds zoo laag zijn, daar is iedere gul hen, die per 1000 K.G. meer gegeven han worden, van beteekenis. Land- en tuinbouw maken een hevige hrisis door en de vraag mag worden ge beld, of een zoo eenvoudige steunmaat- regel als de verlaging der spoorwegta rieven, waarom door alle organisaties eb de commissie-Lovink gevraagd ^ordt, eerst zal worden genomen als het te laat is en de débacle niet meer te keeren zal zijn. De spoorwegen heb ben er op het oogenblik geen last van, he eenmaal gegroeide producten moeten t°ch vervoerd, maar de gevolgen onder- J'biden ze later, als de tuinbouw dooi het weigeren van hulp niet meer tot hi'oduceeren in staat is. Als de volgende week de Kamer ^eher bijeenkomt, zal zonder twijfel bhinen niet te langen tijd de krisis in land- en tuinbouw weder besproken worden en zal er worden aangedrongen op verlaging der vervoerkosten per spoor als een noodzakelijken steunmaatregel. Het is daarom, dat wij er met kracht op aandringen, dat de regeering dien maat regel thans, nu het nog tijd is. eigener beweging neemt, want anders bestaat er groote kans, dat zij door een votum der Kamer daartoe gedwongen wordt en dat is in deze ernstige tijden zeker niet een goede gang van zaken. Het is de regeering, die leiding geven moet bij de oplossing van de krisis en niet de volksvertegenwoordiging. „De Standaard" bespreekt de A.V.R.O.- meeting, erkent, dat die meeting voorzoo ver zij een groot aantal menschen bijeen bracht uitnemend geslaagd is, en vervolgt „Wie nu waarde hecht aan zulke betoogin gen, kan niet anders dan verklaren, dat de Avro een goeden dag heeft gehad. Wij blijven echter bij de oude meening, dat de innerlijke waarde van een zaak niet be wezen wcirdt doc-r het aantal menschen, dat er voor heeft willen demonstreeren, maar dat het aitijd nocdig blijft den inhoud, den gees telijken inhoud zelf ervan te toetsen aan de waarheid en de werkelijkheid. Wanneer wij nu in de N.R.Crt. lezen, dat men getuigd heeft van den vasten wil om te blijven staan „tegen verdere dcorvreting van het politieke partijwezen en het religieus sec- tarisme, tegen nivelleering en verlaging van het cultuurniveau" en wij lezen dan eens wat er gesproken werj en waarvoor werd ge juicht, dan schijnt ons de geestelijke inflatie wel heel groot. Veel geluid, maar weinig innerlijke betee kenis. En als het liberalisme in ons land dat meent met deze leuzen zelfs bij een verkie zing de oude kracht te kunnen herwinnen niets anders heeft dan dit, dan lijkt ons zijn verwachting zonder fundament. Zeer stellig heeft de betooging getoond, dat vele menschen de Avro-uitzending op prijs stellen. Wij hebben daartegen niet het minste bezwaar. Ook blijkt, dat velen het besef hebben, dat hun onrecht is aangedaan, en het besef, on recht te lijden, kan sterken in den strijd. Wij, die jarenlang getroffen werden door het on recht, en die steeds voor gelijkheid van rechten het pleit voerden, gelooven, dat Re geering en Volksvertegenwoordiging goed doen mest.ffipst na te gaan, of er inderdaad van eenig onrecht sprake is, en mocht blijken dat hiervan maar één sprankje aanwezig is, dan zouden wij vooraan staan om te vragen, dat er herstel geschiedt. Er is echter ook vermeend onrecht. Inge beeld onrecht. Welnu toetsen wij de zend- tijdverdeeling aan de motie die werd aange nomen en aan de explicaties in de liberale pers, dan vernemen wij niets dan onwezen lijkheden: geen sectarisme, geen religieus sectarisme, geen doorvreting van politiek partijwezen, enz. Het is alles niets waard. Het is alles met de waarheid in strijd. Het is louter inbeelding. Het is de oude overmoed van het liberalisme, dat meent zijn meening als het algemeene en voor allen geldige te mogen voorstellen. Onze conclusie is, dat, wil men de betoo ging zien als een bewijs, dat de Avro in broe den kring gewiid is, en dat velen meenen on recht te lijden zij kracht van argument heeft. Maar zocdra de vrijzinnigheid haar wil duiden, en er zelfs politieke munt uit zou willen slaan, ten gunste van een pretentie, die de bron was van veel om-echt, en die geen enkel element van waarheid bevat, zinkt heel de opgeblazen actie aanstonds met den eer sten kleinen prik ineen en blijft er even wei nig ernstigs over als wanneer de socialisten eenzelfde lawaai maken tegen de nationale verdediging." Uit Messina wordt gemeld, dat Donder dagmorgen een eruptie heeft plaats gehad van den vulkaan Stromboli. op het gelijk namige eiland, behoorende tot de Liparische eilandengroep. Het gehucht Eartolo werd bedolven en grootendeels verwoest. Volgens de „Giornale d'Italia" zouden in het dorp Stromboli en de naaste omgeving talrijke dooden en gewonden te betreuren zijn. Tegelijk met de eruptie is een hevige aard beving waargenomen. De bevolking van het eiland Stromboli is zeer ontdaan. Onmiddel lijk is om hulp geseind. Uit Messina zijn eenige torpedobooten met levensmiddelen en dekens vertrokken, terwijl ook een afdeeling van de brandweer ter assistentie derwaarts is gezonden. Aan boord van een der hulpschepen be vindt zich de plaatsvervangende prefect van Messina. Volgens officieele mededeelingen is de Stromboli in den loop van den dag weer tot rust gekomen. Het aantal dooden en gewon den is nog niet bekend, evenmin hoe groot de materieele schade is. Nader wordt gemeld, dat hedenmorgen tegen tien uur een door den Stromboli ver oorzaakt gerommel werd waargenomen, ter wijl tegelijkertijd een korte aardbeving plaats vond. Spoedig daarop zag men een dikke rookwolk uit den Vulkaan opstijgen. Bij de eruptie is een scheur in den Stromboli ont staan. De laatste groote uitbarsting van den Stromboli heeft in het jaar 1919 plaats ge had. In de buurt van Florence werd Woensdag tegen 1 uur 's middags een lichte aardschok waargenomen, waardoor een paniek zich van de bevolking meester maakte. Er was geen materieele schade. Een persoon, die eenige dagen in hotel de la Poste te Gulpen logeerde, ls spoorloos verdwenen met medeneming van de spaar penningen van den kellner ten bedrage van 160 gulden. Frederik van Eeden, wiens gezondheids toestand den laatsten tijd wederom te wen- schen laat, is tot herstel van krachten naar Noordwijk aan Zee vertrokken. De arrestatie in de residentie van een zekeren R. schijnt het begin van de oplos sing te zijn van een uiterst ingewikkelde zaak, waarmede de politie uit verschillende plaatsen zich reeds maandenlang bezig houdt en waardoor een Hagenaar, van een zeer bekende familie, niet alleen zijn geid, doch ook zijn leven heeft verloren. De bijzonderheden komen op het volgende neer, aldus de „H. Crt.": Den 6en Mei j.l. brandde te Nieuw-Mil lingen bij Apeldoorn af de gemeubileerde doch tijdelijk onbewoonde villa „Diana eigendom van een in aanzienlijke Haagscns kringen welbekend persoon, wiens naam wij op verzoek verzwijgen. Door verschillende omstandigheden, o.m. doordat de brand in de villa op verschil lende plaatsen tegelijk was uitgebroken, rees bij de Apelaoornsehe politie aanstonds het vermoeden, dat de oorzaak aan kwaadwil ligheid was te wijten. Deze vermoedens werden zekerheid, toen bij het doorzoeken van de overblijfselen bleek, dat de in de villa aanwezige schilde rijen welke voor een bedrag van 98.000 waren verzekerd, vóórdat de brand woed de, uit de lijsten wai-en gesneden en in vei ligheid gebracht. Het parket uit Zutphen werd daarna gewaarschuwd. Na een bezoek aan de verbrande villa vond de officier in derdaad aanleiding een uitgebreid -onder zoek te gelasten. Dit onderzoek ging vanzelfsprekend al lereerst in de richting van den villa-eige naar in de residentie, die, zooals weldra kwam vast te staan, in geen enkel opzicht met de brandstichting iets uitstaande bleek te hebben. Wel kwam toen aan het licht dat deze villa-eigenaar in handen was gevallen van een paar geraffineerde zwendelaars, die hem financieel vrijwel ten gronde hadden ge richt. De teans gearresteerde R. n.l. had hem zulk een vertrouwen in weten te boezemen, dat hij van dezen een groot aantal schilde rijen tot een zeer hoog bedrag kocht en de ze doeken in zijn villa te Nieuw-Millingen liet ophangen. Een gedeelte van de koopsom was reeds betaald, toen den villa-eigenaar bleek, dat de schilderijen, zooal niet ver- valscht, dan toch aanzienlijk minder waard waren dan door R. was opgegeven. Toen de benadeelde daarop aan R. zeide, dat hij niet voldoende geld meer had, om de nog restee- rende koopsom te voldoen, schijnt deze mst behulp van handlangers het plan te heb ben opgevat, in de villa brand te stichten, om den eigenaar zoodoende de verzekerings gelden in de hand te spelen, waarmede dan de restant-koopsom kon worden betaald. De villa-eigenaar, die financieel zwaar getroffen was en bovendien de tegen hem aanvankelijk geuite vermoedens van brand stichting niet kon verdragen, heeft daarop de hand aan zichzelf geslagen. Politie en justitie zetten daarom het on derzoek met kracht voort. Zij stuiten hierbij op zeer groote moeilijk heden Zoo had b.v. vrijwel niemand de in de villa „Diana" aanwezige schilderijen ge zien, terwijl ook niet bekend was, waar deze doeken, na het snijden uit de lijsten, zijn gebleven. Niettemin schijnt het onderzoek, waar over een stipt stilzwijgen in acht wordt genomen, langzamerhand zooveel bezwarende aanwijzingen tegen R- te hebben opgeleverd, dat Donderdag ji. de officier van justitie te Zutphen aan de Haagsche politie op dracht gaf, tot arrestatie van R. over te gaan, op vermoeden van brandstichting en zwendel met schilderijen. Genoemde R. is Vrijdag j.l. naar Apel doorn overgebracht en Zaterdag in het huis van bewaring te Zutphen ingesloten. Omtrent den persoon van R. vernamen wij nog, dat deze een internationale oplich ter en schilderijen-zwendelaar is, die reeds meermalen iets met de justitie uitstaande heeft gehad en ook nog door de Belgische justitie wordt gezocht. Zijn naam is o.a. meermalen genoemd in verband met de op lichtingen door de Pure Silk Company, de bloembollen-pakketten naar Engeland en een bekende kaasaffaire. R, wist zich zeer beminnelijk voor te doen, ging zelfs voor gefortuneerd door en trachtte steeds, vóór hij zijn slag sloeg, het vertrouwen van zijn slachtoffer te winnen. Het justitioneel en politioneel onderzoek duurt nog steeds voort, temeer waar vast staat, dat R. medeplichtigen moet hebben gehad, zoodat nog meerdere arrestaties te wachten zijn. Louis van Tulder vervult de partij van St. Augustinus De Brusselsche tenorzanger Maurice Wey- nandt, die als plaatsvervanger van Louis van Tulder voor de titelpartij van het St. Au gustinus-Oratorium geëngageerd was, is, nu Louis van Tuider geheel hersteld is, van zijn ernstige ziekte, zoo welwillend geweest, zich ten gunste van den heer van Tulder terug te trekken, zoodat thans bij de eerste uitvoeringen van een nieuw Nederlandsch werk de hoofdpartij door een Nederlandsch solist kan worden vertolkt. Bisschoppelijke belangstelling De uitvoering van het St. Augustinus- Oratorium, welke ter gelegenheid van het 15e eeuwfeest van St. Augustinus, op Vrijdag 19 September a.s. in „Tivoli" te Utrecht wordt gegeven, zal worden bijgewoond door Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht. De legeroefeningen onder leiding van den commandant van het veldleger, welke wegens het heerschen van mond- en klauwzeer niet overeenkomstig de getroffen voorbereidingen in de streek Barneveld, Leusden, Amersfoort kunnen doorgaan, zullen thans worden ge houden in Noord-Limburg van 2326 Sept. a.s. (2425 Sept. zijn de eigenlijke oefen- dagen). De minister van Waterstaat heeft bepaald, dat Zondag 14 Septembei een „hoogtijdag" is voor de V.A.R.A. (14 September is de dag van de demonstraties te Amsterdam en Rotter dam van het N.V.V. en de S.D.A.P. tegen de Vlootwet) De V.A.RA. krijgt daarom op dien dag, be halve haar gewone zenduren, ook die van 125 uur nam. Uit het dagboek van Strindberg. De commissie, belast met de verzorging van de gevonden voorwerpen der Andrée- expeditie heeft voorgeslagen, een kort resu mé var, de dagboeken te publiceeren, toen bekend werd, dat de dagbladexpeditie een dagboek van Strindberg gevonden had. De regeering van Zweden ging hier echter niet op in en verordende dat het gevondene zoo gauw mogelijk naar Stockholm moest wor den gedirigeerd, wijl eerst moest uitgemaakt worden, wie het auteursrecht der documen ten bezat. De Zweedsche journalist, leider der Ic- björn-expeditie, die het lijk van Frenkel en den schedel van Andrée vond en resten van den ballon, hebben Kvitöia verlaten. Het weer werd slecht, de herfststormen, die het ijs in beweging brengen, zetten in- Terwijl de mannen aan het werk waren, viel er reeds veel sneeuw, ijsberen kwamen van alle kanten opzetten; er werden er vijf neergeschoten, die al te dicht in de nabij heid kwamen. De deskundigen staan er van te kijken, dat het de bemanning van Isbjörn mogelijk geweest is, Kvitöia nog aan te doen, in de zen tijd van het jaar. Het is een kranig stuk werk van de zeelui. Isbjörn heeft ongeluk met zijn machines gehad, die maar op halve kracht kunnen loopen. De radio installatie werd door den storm stukge- slagen en voorloopig gerepareerd. Het Noor- s,ïehé politietoezichtschip is-febjom tegerm gevaren. Stubbendorf heeft een kort resumé gege ven van hetgeen er in het dagboek van Strindberg staat. Daarmee is een einde ge maakt aan de hypothese, dat men mogelijk met overblijfselen van de Italië-expeditie te doen had. Daarvan schijnt men intusschen elders sporen ontdekt te hebben. Strindberg vertelt, dat de opstijging den llen Juli plaats vond on dat de ballon op een ijsschots den 14en Juli om half acht neerkwam op 83 gr. 4 m. De plaats staat op een door Strindberg geteekend kaartje aangegeven- De tocht die toen begon, om het leven te bergen, duurde drie maanden. Na een maand dreven zij af met het ijs, een groot gedeelte van hun hebben en hou den werd in 't ijs achtergelaten, daar 't niet mogelijk was alles mee te sleepen. Het eten werd gerantsoeneerd. Toen men eindelijk wilde opgeven, kwam Kvitöia in zicht. Er werd een groot feest gehouden, de Zweedsche vlag geheschen, een feestmaaltijd aangericht, een koek, portwijn door den koning geschonken, den mannen voorgezet. Den tweeden October ging het ijsvlak aan stukken, waar de mannen een hut op ge bouwd hadden. Na drie dagen waren zij op net eiland. Anderhalve week later sluit het dagboek. Dc begrafenis van Andrée De commissie voor de regeling der plech tigheden, die na de aankomst van de Svensk- sund met het stoffelijk overschot der Pool reizigers te Stockholm zullen plaats hebben, heeft de plannen nog niet definitief vast kunnen stellen. Over de begrafenis van het stoffelijk over schot van Andrée, Strindberg en Fraenkel wordt met de nabestaanden onderhandeld, daar deze hierover te beslissen zullen heb ben. Intusschen hebben buitenstaanders zich in deze zaak gemengd. Zoo is in de laatste vergadering van den gemeenteraad van Andrée's geboorteplaats, Granna, een motie aangenomen, waarin de wensehelijkheid uit gesproken is, dat Andrée te Granna begra ven zal worden. Men voerde hierbij aan, dat Andrée vroeger meermalen den wensch te kennen heeft gegeven op het kerkhof van zijn geboorteplaats begraven te worden. Op voorstel van gouverneur Von Sydow zal een der straten in het oude gedeelte van Gothenburg naar Andrée genoemd worden. Nadere bijzonderheden In aansluiting op het bericht omtrent de ontdekking van twee kampen van de Frank lin-expeditie door den Canadees, majoor Burwash, wordt nader gemeldt, dat sir John Franklin in 1845 vertrok met twee schepen, de „Erebus" en de „Terror", bemand met officieren en manschappen voor het zoeken van den Noord-Westelijken doorgang. De expeditie werd twee maanden later voor het laatst gezien. In 1859 werd op het Koning Willemseiland een bericht gevonden, waaruit bleek, dat de schepen in 1848 door het ijs ingesloten wa ren en na den dood van den leider door de bemanning, die toen nog 105 koppen telde, verlaten werden. Majoor Burwash zou nu eenige documen ten ontdekt hebben, die over het verder lot der expeditie uitsluitsel geven. Te Gulpen is door een tot dusverre onbe kend gebleven auto zekere A. S. aangereden en gedood. Door het Gemeentebestuur van Haarlem wordt momenteel ten behoeve der propagan da voor onze stad van één der meest mo derne middelen gebruik gemaakt. Aan de N. V. Filmfabriek Polygoon is na melijk opdracht gegeven een film van de stad Haarlem te vervaardigen, die zoowel documentaire als propagandistische waarde zal hebben. Voor het scenario voor deze film welk scenario geschreven is door den heer B. D. Ochse, Directeur der N. V. Polygoon is de goedkeuring reeds verkregen. De film, die door den heer H. E. Tem,me zal worden op genomen, is volgens modem cineastische be grippen opgebouwd. In de film. die 600 Meter lang zal worden, is de fraaie toren der St. Bavo de plaats ingeruimd, die haar als be- heerscber van ons stadssilhouet toekomt. Een dezer dagen zijn de opnamen begon nen en het zal hoofdzakelijk van de weei's- omstandigheden afhangen, of de film nog dezen winter gereed zal komen. Na gereedkoming zal met de film een tour née door Nederland worden ondernomen. De nieuwe telefoongids voor Haarlem is verschenen en daarin lezen we als verras sende mededeeling, dat abonné's den juisten tijd per telefoon kunnen hooren, wanneer zij slechts nummer 15290 opbellen. Men hoort dan direct of na enkele oogen- blikken een aantal slagen, welke een lagen klank hebben. Deze geven de uren aan. Daarna volgen eenige afwisselend hooge en lage klanken, welke de kwartieren aange ven. Deze moeten bij het aantal uren worden opgeteld. Tenslotte volgen de minuut-slagen, welke een hoogen klank hebben. Hoort men bijvoorbeeld drie lage, twee maal twee afwisselend hooge en lage en daarna negen hooge slagen, dan is het ne gen minuten over half vier. Een kwartier wordt n.l. aangegeven door een hoogen en een lagen toon. Bijv.: Uren drie lage klanken! Kwartieren twee groepen van successie velijk een hoogen en lagen klank- Minuten negen hooge klanken. Tn^de» -beginne ml liet, wat-wwelHjte «zijn om de juiste combinatie te begrijpen. Maar na eenig oefenen is alles zoo duidelijk moge lijk- Elk experiment kost echter 2% cent, dat mag niet vergeten worden. De diefstallen reeds een half jaar gepleegd In verband met het vermoeden, dat ten na- deele van de firma Vroom en Dreesmann in de Groote Houtstraat te Haarlem ge durende het laatste halfjaar door de werk lieden, in dienst van den sloopersbaas V. te Amsterdam, verschillende goederen zouden zijn ontvreemd, heeft de Haarlemsche politie, in samenwerking met die te Amsterdam, aan gehouden twee chauffeurs en zeven sloopers, allen wonende te Amsterdam, verdacht van diefstal en heling. Zes van deze personen hebben reeds een volledige bekentenis afgelegd. Verschillende goederen, zooals kleeden, gor dijnen, lakens en parapluies zijn in beslag genomen. Zij vertegenwoordigen een waarde van ongeveer 200. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Niet uitgeleverd door Australië, maar uit gezet De minister van koloniën heeft ten ver volge op de beantwoording van vragen van den heer Wijnkoop in verband met de uit levering van de naar Australisch grondge bied uitgeweken geïnterneerden van den Boven-Digoel verklaard, dat de hierbedoelde, naar het Australisch grondgebied van Nieuw- Guinea uitgeweken personen door de regee ring aïdaar niet zijn uitgeleverd aan het Nederlandsch-Indisch gouvernement, maar op last van den rechter als ongewenschte arm lastige vreemdelingen uit het land zijn gezet. Uitzetting is steeds een eenzijdige daad van de betrokken regeering, i.e. de Austra lische regeering, die daartoe geheel zelfstan dig een beschikking neemt. Het deerlijk verminkte lijk van een Euro peaan, dat eergisteren in de Pekoelenstraat te Soerabaja werd gevonden, is geïdentifi ceerd als dat van James Hunter, electricien aan boord van de „Siamese Prince." De oorzaak van de verminking is het aan rijden door een taxi. De promotie-wedstrijd eerste klasse waterpolo tusschen de Amsterdamsche Zwemclub en de S. V. H. zal in plaats van in Abcoude Zon dagmiddag in het Sportfondsenbad worden eespeeld- I>e ius. legermanocuvres zullen in Noord- Limburg: worden gehouden. Afrikaansch bezoek aan ons land. De technische proeftocht van de „Mami* van St. Aldegonde" is volkomen geslaagd. Prof. Piccard zal morgen met zijn lucht ballon opstijgen. Het plan van Briand inzake de Enropee- sche Federatie in den Volkenbond. Henderson pleit op de Volkenbondsverga dering voor internationale ontwapening. Irigoyen is van Argentinië naar Uruguay vertrokken- De Italiaansche vulkaan De Strombol is tot uitbarsting gekomen. Vele slachtof fers. V Barometerstand 9 uur v.m.: 765 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgei worden opgestoken om: 7.49 uur. Hoogste barometerstand 774.0 te Saros. Laagste barometerstand 753.9 te Karlsruhe en München. Verwachting: Matige, in het Noorden tij delijk nog krachtige wind uit Oostelijke rich - tingen, meest zwaar bewolkt tot betrokken in het Zuiden waarschijnlijk eenige regen weinig verandering in temperatuur. Geseind van De Bilt te 9.25 uur aan dc posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Weest op uw hoede! In het koninkrijk Italië zal ïnplaats van den 20en September, den dag van de inne ming van Rome in 1870, de 11e Februari, verjaardag der verzoening met het Vaticaan, tot nationalen feestdag verklaard worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1