fük- LEEKEPREEKEN ■PM! -n:rro-rrnam' f 750.- f250.- f125.- f40.- HENK FIBBE SS» EN FRANCO ■Mm m Geen oppositie! HIEUWT 'SOHHE 5 Haarlemsche Courant ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 Het conflict bij de K. L. M. Moord opgehelderd tas Curacao's hulp in Santo Domingo [HEEREN-BAAI Voornaamste cXieuws CA parte oWLodellen VLOERLAMPEN C. C. KROUWELS DU COMMERCE WONINGBUREAU Nieuwe Ookkunnencte»^"^ ran'on«ecedkooperom^ t— den S'Trever™ekerine treedt oE b,.wc««« DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17563 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Audiëntie De politie der Stad van het Vaticaan Hervatting van den dienst op de oude voorwaarden, die spoedig zullen worden herzien Sodalitas Medicorum De nood der Maastrichtsche industrie Communist aan België uitgeleverd <De Franklin-expeditie in 1845 öiii mtéwsMWÊ, De aanranding te Heythuysen op een drietal plaatsen ingebroken te Oudorp Veel geld en juweelen gestolen Dank der Dominicaansche regeering J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem 10 CAFE-RESTAURANT Plein - Haarlem Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 die Zich thans op de 15 cent kunn boekwerk. °tdfn.euwe abonné's dad. Uik in werking. BUREAUXNA8SAULAAN49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p.regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsingr elke regel meer 15 ct. bü vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f 0||fïjfï tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI JvUiJb"1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. sen voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'a anderen vinger. 356 WIJSHEID EN KENNIS Een week geleden heeft een der merk waardigste figuren van onze hedendaag- sehe Nederlandsche samenleving zijn ze ventigsten verjaardag gevierd. We be hoeven niet te zeggen, dat wij daarmee mgr. Nolens bedoelen. Bij die gelegen heid zijn er door mannen van alle po litieke en godsdienstige belijdenis woor den van lof en waardeering gesproken over dezen eminenten katholieken staatsman. Onder de vele beschouwin gen van dezen aard, welke ons onder de oogen kwamen, trok er één zeer in 't bijzonder onze aandacht, 't Was een ar tikel van een nu reeds lang vergrijsden strijdmakker van den grooten Schaep- man, die in het Centrum de goede gedachte had om in plaats van een lof dicht op den zeventigjarigen leider der klkholieke Tweede Kamerfractie te seïtijven, dezen zelf aan het woord te laten. Achttien jaar geleden heeft er b.m. in genoemd Utrechtsch orgaan een interview met mgr. Nolens gestaan bij gelegenheid van diens zilveren priester feest, het eenige vraaggesprek waaraan deze zwijgzame politicus zich ooit heeft onderworpen. En het mag zeker als een zeldzame lof voor den feesteling gel den, dat hij van al wat hij achttien jaar geleden gezegd heeft, geen woord be hoeft terug te nemen; dat integendeel zijn woorden van toen thans van zoo mogelijk nog meer kracht zijn gewor den. Van wien kan dit in onzen tijd van veelpraterij gezegd worden? In bovenbedoeld interview nu troffen °ns zeer in het bijzonder enkele zinnen, die met vrucht aan een nadere uitwer king onderworpen "kunnen worden. Sprekende over de noodzakelijkheid voor den katholiek van onzen tijd om goed op de hoogte te zijn van zijn gods dienst, van de geloofswaarheden, de liturgie enz., zei mgr. Nolens; „En dan, ja, 't klinkt vreemd, maar '1 is toch de eenvoudige waarheidmen ^hoorde meer den gewonen catechis mus bij te houden. Daar vindt men het kort begrip van de verhevenste waar heden. De meeste menschen hebben Seen tijd en zij hebben ook geen op leiding gehad, om zich met wijsgeerige vraagstukken, welke het bestaan en de bestemming van den mensch raken, be zig te houden. Bovendien, door de we tenschap krijgt men over de hoogste vragen geen grootere zekerheid. Geleer den hebben het erkend en dichters heb ben het bezongen. Zekerheid omtrent het hoogste verkrijgen wij alleen door de geopenbaarde waarheid." Wanneer men dezen man, die intus- schen een wereldnaam heeft gekregen, dezen vergrijsde in politiek en we tenschap, wiens stem gezag heeft, of zij spreekt in het Nederlandsch parlement of op de tribunes van Washington of Genève; wanneer men hem zou vragen, of hij deze woorden van vóór achttien jaar nu nog onderschrijft, zou hij ver moedelijk antwoorden: de ervaring heeft mij eer versterkt dan verzwakt in mijn toenmalige overtuiging. Dit moet aan onzen tijd iets zeggen. Wij leven in een periode van hopelooze oppervlakkigheid, van opgeblazenheid, ongezonde nieuwsgierigheid en koorts achtige sensatie; een tijdperk, dat het best door den Amerikaanschen toerist getypeerd wordt. De man uit dollarland doet een trip over de oceaan en „neemt" in drie weken Europa. Hij blijft twee da gen in Parijs, tuft naar de Rivièra; kijkt door de vensters van den train bleu haar de blauwe middellandsche zee; gokt even in Monte Carlo; snelt naar Rome en „ziet" in één dag de eeuwige stad met haar meesterwerken van der tig eeuwen Romeinsche en christelijke cultuur. Een week later heeft hij gegon- deld in Venetië, de toppen van de Al- Pen beklommen, Unter den Linden in Berlijn gewandeld, de Passiespelen be zocht, de kunstschatten van München aangegaapt, heel de Rijnstreek afgeke ken en er bleef waarlijk nog een halve dag over om een visite aan Nederland te brengen. Maar die halve dag was dan ook lang genoeg voor dat pietluttige landje! En terug in het groote Amerika vertelt hij, dat hij Europa kent: Parijs is een lichtstad en Parijs is heel Frankrijk. In Rome is een groote kerk en in Nederland loopen alle mannen met pofbroeken en de vrouwen zijn boerinnen op klompen. Wij haten dien met dollars smijten den Amerikaan en toch is hij helaas het type van den modernen mensch. Tienduizenden rennen dagelijks, zooals onze Amerikaan, door 't rijke leven heen, met dezelfde sensatiezucht en onge zonde nieuwsgierigheid, met dezelfde verwatenheid. En alles is er op ingericht om dezen ver derf elij ken geest te stijven. De bioscopen beweren het leven te too- nen in al zijn veelzijdigheid. Het tril- beeld brengt op één avond al het we reldnieuws;; het openbaart het huwe lijksleven van den twintig-eeuwschen mensch; wij leeren hoe het arme win kelmeisje na zes echtscheidingen einde lijk in het beloofde land komt; of, hoe een zat-geleefde door zelfmoord zijn einde vindt. Alle geheimen van de luxe paleizen der moderne geldmagnaten en van de speelholen der wereldsteden worden daar geopenbaard. De produc ten van oude en nieuwe schrijvers, too- neel- en toondichters worden op het doek gebracht; niemand behoeft meer te lezen, te zoeken, te vragen, nog minder te studeèren: men gaat zitten op een bioscoopstoel en kijkt en men weet alles. Er zijn geen geheimen meer. En voor zoover de bioscoop nog te wen- schen overlaat, te duur of te vervelend is, zorgen de dagbladen, de brochures, de boeken en volksuniversiteten voor de rest. Alle wetenschap wordt gepopula riseerd: historie, biologie, techniek, heel- en geneeskunde, natuur- en ster renkunde: op de meest eenvoudige ma nier worden alle geheimen verklaard, gemoedelijk verteld met plaatjes er Dij Een ieder heeft dan ook zijn meening over alles. Spreek den eersten den bes ten man in de straat aan, hij zal u vertellen hoe ver het staat met het kan keronderzoek; dat de bacil nu bijna gevonden is en dat men ook die ziekte weldra genezen kan. Over tuberculose, haar behandeling en bestrijding, kan de jongste bediende van uw kleermaker u inlichten en hygiëne is een onder werp, waarover niemand meer iets nieuws kan vertellen. Een tienjarige jongen praat over vitaminen even rus tig als over knikkers en een hoogere burgerscholier lacht u uit, wanneer gij de trigonometrische functies voor bol- driehoeken niet kent. Drie handelsrei zigers lossen tusschen Eindhoven en Maastricht het probleem op van de jongste beurscrisis en twee straten makers vertellen elkaar, onder het stop pen van een pijp, dat de hooge oomes in Den Haag toch wel groote stomme lingen moeten zijn, dat zij nog geen oplossing hebben gevonden voor het werkloosheidsvraagstuk. Is dit niet het beeld van onzen tijd? Leeft de moderne mensch niet in den waan veel en veel wijzer te zijn dan zijn voorouders, die met kaars of petroleum lamp toch maar groote stumperds wa ren? En bepaalde de waanwijsheid zich nu nog tot de profane wetenschappen, t was al erg genoeg. Maar ook ten op zichte van godsdienst en moraal toont ons geslacht een huiveringwekkende verwatenheid. Het wordt hoe langer hoe meer gewoonte zich zelf een eigen gods dienst en moraal te scheppen. Men leest een boekje over moderne mystiek, over Oostersche religie en liefhebbert wat in oude en nieuwe kunst. Men heeft een goede school bezocht, gestudeerd en ge reisd. En dat alles te zamen is genoeg om met een medelijdenden glimlach neer te zien op de eenvoudige christenen, die zich aan het woord van hun pastoor houden, die hun plichten van staat ver vullen en zich in gehoorzaamheid en volgzaamheid aan 't kerkelijk gezag, veilig en gelukkig gevoelen. Maar stel die moderne christenen met hun eigen moraal en hun medelij denden glimlach niet op de proef, door hun kennis van de eerste en voornaamste waarheden van geloof en zedeleer te vergelijken met die van de vaders en moeders der roomsche gezinnen, die nauwlettend toezien of hun kinderen den catechismus wel leeren. De verge lijking zou voor die eersten allerbedroe vendst uitvallen. De begrippen over ware wijsheid en aangeleerde kennis zijn schrikbarend aan het vervagen. De groote wijsgeer Socrates zeide reeds, dat het verschil tusschen hem en de andere menschen dit was, dat zij meenden veel te weten, terwijl zij niets wisten; maar ik, zei de wijsgeer, weet, dat ik niets weet. Dat is de bescheidenheid van den waarlijk wetenschappelijken man. Hoe dieper hij in de geheimen van de natuur of de bovennatuur doordringt, hoe wijder het veld wordt van het duizelingwekkend vele, waarop zijn geest nog nooit gericht was en hoe meer hij tot de overtuiging komt, dat zijn schijnbaar vele weten niets is in vergelijking' met wat nog te doorvorschen blijft en van wat hij nooit begrijpen zal. Vandaar dat de grootste geleerden ook altijd de meest beschei den menschen zijn, het voorzichtigst in hun oordeel en in hun uitspraken. En juist dezulken zijn de veiligste gidsen en aan hen alleen dankt de wetenschap haar vooruitgang, niet aan de pronkers met aangeleerde kennis, de holle vaten, die luide klinken maar geen sprankel genie bezitten. Vandaar ook, dat het in zulke ver heven en ondoorgrondelijke problemen als van God en eeuwigheid, van bestaan en bestemming van den mensch en der gelijke, zoo verstandig is de leiding te aarne BANK Aan- en verkooo van courante en incourante effecten. Prolongaties. Voorschotten tegen effecten. Coupons. volgen van hen, die bij opvolging, door de eeuwen heen, in de Kerk de geopen baarde waarheid in gewijde handen dragen en uit die onuitputtelijke bron al naar de behoeften van de verander lijke tijden nieuwe schatten opdelven. Hoeveel verstandiger is zulk een volg zaamheid dan de waanwijsheid van den mensch, die meent een eigen oplossing te kunnen vinden voor de geweldige problemen, die de menschheid alle eeu wen door hebben bezig gehouden. Zulk een gelijkt op de alchimisten, die be proefden door menging van onedele me talen zuiver goud te winnen. Zij ver knoeiden een kostbaar leven aan een droeve proefneming en vervielen meest al tot krankzinnigheid. Zij zochten op onnatuurlijke wijze eenige korrels goud te maken, terwijl het edele metaal rijke lijk voorhanden was. Zoo ook de betT weters, die het goud der wijsheid niet willen zoeken, waar het voor hen te vin den is. Is het wonder, dat tegenover dezulken Christus in de bergrede zalig prijst de eenvoudigen van geest, aan wie het hemelrijk behoort? HOMO SAPIENS. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Zaterdag geen audiëntie verleenen. 150 Gendarmen op 600 inwoners. Onze Romeinsche correspondent schrijft: Na het Verdrag van Lateraner, was één der vele veranderingen in en rondom het Vaticaan dé reorganisatie van het politie corps. Men is daarmee thans gereed en de nieuwe pauselijke staat telt op zes hönderd zooveel inwoners! 150 (honderd en vijftig) gendarmen. Op het eerste gezicht ziet dat er natuur lijk een beetje eigenaardig uit, doch bij na dere overweging blijkt er alleen in schijn een zekere wanverhouding te bestaan: ook al is de politie niet in ploegen verdeeld, omdat 's nachts geen dienst wordt gedaan. Tot de taak der gendarmen hoort het na melijk om de St. Pieter te bewaken, de Va- ticaansche Musea, de toegangen tot de Stad van het Vaticaan. terwijl er in elke zaal der Vaticaansche Paleizen waar publiek door dringt, twee aanwezig zijn. Hun practische werkzaamheid is uiterst gering tot heden hebben ze slechts twee processen-verbaal op gemaakt! en zij dienen uitsluitend voor liet décor. De eigenlijke politiedienst wordt uitgevoerd door een vijftal gendarmen waarvoor de commandant De Mandato een nieuw uni form heeft ontvangen. In plaats van den Na- poleonssteek dragen zij een uniformpet, hun panden jas is verkort tot een jekker, terwijl de lange, nauwe broek vervangen is door een kniebroek met leeren beenkappen. Nadat de rijksbemiddelaar, mr. De Vries, eerst afzonderlijk met ieder der bij het conflict bij de K. L. M. betrokken partijen had geconfereerd, is gistermorgen, onder zijn leiding in het departement van Water staat een gemeenschappelijke bespreking gehouden, als gevolg waarvan de piloten zich hebben bereid verklaard tot dadelijke hervatting van den dienst op de vóór de staking geldende voorwaarden. De directie heeft zich bereid verklaard allen weer in dienst te nemen, een spoedige herziening van de dienstvoorwaarden te bevorderen en den rechtstoestand der piloten schriftelijk vast te leggen. Het werk wordt Maandag hervat. De N. V. Trustkantoor voor Belegging en Administratie te 's-Gravenhage, deelt mede uit Budapest te hebben vernomen, dat op verzoek van den heer Leenes door de Recht bank aldaar een gerechtelijke bewindvoerder over de roerende en onroerende goederen en het bedrijf van het Zoutwaterbad is aange steld, teneinde aan de beschuldigingen, als door den Voorzitter der Commissie van Obli gatiehouders geuit, als zoude de Leenesgroep het bad leeghalen, allen grond van waar heid ontnemen. Het bedrijf en de activa komen dus door dezen, door den heer Leenes uitgelokten maatregel onder rechtstreeksche controle te staan van de Rechtbank. De heer C. D. Wesseling verzoekt te willen mededeelen, dat hij zijn ontslag heeft ge nomen als lid der commissie van obligatie houders der Sodalitas Medicorum, daar hü, zich niet kan vereenigen met het standpunt dat de commissie is gaan innemen, het welk hij niet in het belang der obligatiehou ders acht, zoodat hij voor den verderen gang van zaken geen verantwoordelijkheid wenscht te dragen. Ontslag aan arbeiders Wegens gebrek aan orders heeft men aan de Zinkwitfabriek te Maastricht sedert den aanvang dezer week de Zinkwitafdeeling bui ten bedrijf gesteld en werden wederom enkele arbeiders ontslagen. Op de Lithofon-afdeeling gaat het werk ge woon zijn gang. Indertijd werd door de Heerlensche re cherche de Italiaan M. V. gearresteerd, ver dacht .van een groot aantal valsche guldens en kwartjes te hebben gemaakt, welke bij zijn aanhouding op hem werden bevonden. In de maand Juli \an dat jaar werd te Athus in België de Italiaansche fotograaf Tremenzolli doodgeschoten. Na het tijdstip van dezen moord had V. zijn intrek geno men in een hotel te Heerlen. Bij een con trole bleek de Italiaan tijdelijk verdwenen te zijn met achterlating van zijn bagage. Toen hij in den avond van 7 Juli 1.1. terug keerde. kon tot zijn arrestatie worden over gegaan. Op hem werden gevonden een browningrevolver en een aantal scherpe pa tronen. Verder bleek verd. in het bezit te zijn van een krant in de Italiaansche taal, dat het verslag bevatte van den moord te Athus en waarin hij als verdachte verschil lende malen werd genoemd. Tevens bleek, dat hij lid van de Fransche Communistische Partij was. Thans is V. op last van de Nederlandsche regeering aan de Belgische regeering uitge leverd als verdacht van moord op den Ita- liaanschen fotograaf T. i OwIKk, "r*T. 'Ni Rusland roept het al sinds jaren: „Eensgezindheid in mijn land!" Menschen met een and're meening Maakt men daar heel graag van kant. De regééring heeft de leiding En hij, die haar zin niet doet, Spartelt, na zijn executie, Nog één keertje, in zijn bloed! Polen wil óók eensgezindheid. Als Pilsoedski even wenkt, Duldt hij niet, dat iemand anders Over zijn bevelen denkt. Ja, er was een oppositie, Nog wel in het Parlement, Want daar was men met Pilsoedski Niet geheel en al content. Maar, nauw' was de nacht gevallen En ze lagen in hun bed, Of ze werden overvallen Door de mannen van de wet. Waar ze nü zijn? Niemand weet het; Maar het is en blijft een feit, De dictator, ginds in Polen, Is zijn oppositie kwijt! Om geen tegenstand te hebben Is het middel lang niet kwaad. 't Kan wellicht als voorbeeld dienen Voor zoo menig and'ren Staat. Want terwijl men toch in Rusland Nooit een and're meening duldt, Maken hier zijn geestverwanten Dikwijls ordinair tumult. MARTIN BERDEN. Een confrontatie In verband met de aanranding op mejuf frouw S. te Heythuysen kan nader worden gemeld, dat men Donderdagavond mejuf frouw S. een groepfoto heeft laten zien met de vraag of zij mogelijk daarop den persoon zou kunnen terugvinden die haar aanrand de. Onmiddellijk wees zij zekeren Z. uit Hom aan, met de mededeeling, dat zij meende daarin haar aanvaller te herkennen. De marechaussee van Heythuysen heeft zich toen onmiddellijk naar Horn begeven en Z. meegevoerd naar Heythuijsen, waar hü met mejuffrouw S., te haren huize, werd geconfronteerd. Naar wij vernemen zou Z. zijn alibi heb ben kunnen bewijzen. De man is op vrije voeten gesteld. Wii gaven gisteren bijzonderheden van de Franklin-expeditie. Hierboven geven wtf een plaatje uit dien ijd, dat de „Erebus" en de „Terror", de twee expeditieschepen, voorstelt in het P ooi-ijs In het anders zoo rustige Oudorp heerschte gistermorgen een ongewone zenuwachtigheid en gejaagdheid. Reden hiervan was, dat in den afgeloopen nacht op een drietal plaatsen, n.l. bij de heeren Klaas Butter, Arie Konijn, v. d. Laarschot, was ingebroken, waarbij veel goud en juweelen waren ontvreemd. We hebben ons gistermorgen ter plaatse vervoegd en vernamen ongeveer het volgende: De heer Butter, die gistermorgen reeds vroeg naar Leiden moest, ontdekte bij zijn opstaan, dat in de huiskamer de grootste wanorde heerschte. Alle kasten waren leeg gehaald, terwijl zeer vele kostbaarheden wa ren ontvreemd. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie, die dadelijk op onderzoek uitging, doch geen enkel spoor mocht ontdekken. Inmiddels waren meerdere personen in de buurt, die op dezen ongewonen tijd zooveel leven hoorden, wakker geworden, waarbij de heer Arie Konijn tot de ontdekking kwam, dat in zijn huis eveneens alle kasten waren leeggehaald. Al spoedig bleek, dat de daders ook hier goud en juweelen hadden gezocht. Hij vond de' doos, waarin de kostbaarheden waren verborgen, onder een jurk op tafel staan. Uit deze doos was alleen een goud oorijzer verdwenen. De dieven hadden zeker niet bemerkt, dat onder in de doos zich nog meer kostbaarheden bevonden. Bij den heer v. d. Laarschot werd uit een kast een gouden horloge vermist, terwijl twee zilveren horloges en een rijksdaalder, onaangeroerd waren ge bleven. In totaal wordt het volgende vermist: Een gouden oorijzer, twee gouden heeren horloges, een zwaar gouden halsketting pl.m. 35 tot 40 c.M., twee stervormige juweelen oorbellen, een gouden damesrlng, een ster vormig steentje, een gouden damesring met rond steentje, 'n zilveren en 'n gouden kruisje belegd met juweelen, een langwerpige zilveren broche met juweelen, een gebrandzilveren dameshorloge, een armband, een smalle gou den armband van plaatjes met juweelen, een geel houten kistje en pl.m. 18 gulden, een wit linnen zakje met pl.m. 5 gulden en een bedrag van 4.50 aan centen. De daders zijn binnengekomen door open schuiving van een raam. De politie stelt een onderzoek in. De Gouverneur van Curagao, de heer Van Slobbe, heeft, naar Aneta uit Willemstad meldt, bericht ontvangen van de regeering van Santo Domingo, waarin deze in buiten gewoon hartelijke bewoordingen den Gou verneur dank brengt voor de verlenging van het verblijf van Hr. Ms. „Arend". De regee ring noemt de prestaties van de officieren en de bemanning van de „Arend" met be trekking tot voedseltransport en andere hulpverleening bewonderenswaardig. Ook voor de hulp, door deze Nederlanders ver leend, bij het herstel van de verwoeste stad, is de regeering buitengewoon dankbaar. Zij maakt voorts in bewonderende termen ge wag van het prachtig geduld, dat door de Hollandsche doktoren Winkel en Mellema aan den dag wordt gelegd bü de medische hnlpverleening. ECHTE FR1ESCHE 20-50ct per ons De oplossing van het conflict bij de K.L.M. Maandag worden de diensten waarschijnlijk hervat. Belangrijke toezeggingen van minister Fourie van de Z.-Afr. Unie ten bate van de Amsterdamsche diamantindustrie. De regeering van San Domingo betuigt haar groote erkentelijkheid voor de hulp, die door Hr. Ms. „Arend" aan de noodlijdende bevolking wordt verleend. De Japansehe vulkaan Asama in werking. Van den Volkenbond. De rede van Mi nister Beelaerts van Blokland. De onrust in Bolivia houdt aan. De stad Nanning op de Chineesche rebel len veroverd. t Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand. LICHT OP.D e lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7.47 en overmorgen om 7.44 uur. Koninginneweg 6 - Tel. 14024 Zalen voor feestmaaltijden, vergaderingen, enz. SJ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1