1750.- f250.- (125.- f50.- f40.- De kameraden van St. Franciscus VREESELIJK ONGEVAL OP EEN SPOORWEGOVERWEG BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17SI AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Het Kamerlid Kampschöer Botsing tusschen twee vliegtuigen Het gevolg van luchtacrobatiek Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen Aan bloedverkalking lijdend Een tegenspraak van Kingsford Smith De ontwapeningskwestie Een groote rede van Briand aanstaande? Prinses Juliana Vier tollen opgeheven De nieuwe Argentijnsche Regeering Prinses Juliana's afscheid van Katwijk aan Zee Onthulling van het monument ter nagedachtenis van Katwijk's in den oorlog omgekomen visschers CAuto door een trein gegrepen Moeder en twee kinderen gedood De Marine-manoeuvres Voornaamste qTCieuw, ■fis J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlei: Telegrafisch Weerbericht Reflectoren op rijwielen De pest in de Preanger Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bjj vooruitbel. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Oflflfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I wUUiJi" Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of e^n oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van anderen vingei Het wandelen, het maken van uit stapjes, tijdens vacantie of week-end neemt ook in ons land, vooral natuur lijk onder de jeugd, zienderoogen toe. We kunnen ons hierover slechts ver heugen, al ware het alleen reeds, om dat het de in de stad opgehoopte men- schenmassa's dichter bij de natuur brengt. Wie, als wij, van oordeel is, dat een niet onbelangrijk deel der geeste lijke en sociale nooden van onzen tijd verband houdt met het feit dat hon derdduizenden, die in groote huurka zernes en achter de wielen van de grootindustrie hun leven slijten, totaal van dè natuur vervreemd zijn, kan zien over het toenemend wandelen slechts verheugen. Wandelen lijkt ons altijd nog beter dan rennen achter een lee- ren bal, al moge ook daarin veel goeds gelegen zijn. Het wandelen, het maken van uit stapjes over langeren afstand, brengt echter ook weer andere vraagstukken naar voren. Zoo houden we ons sinds een paar jaar hier te lande bezig met het vraagstuk der jeugdherbergen, een vraagstuk waarvan de beteekenis zeker niet mag worden onderschat. Over de jeugdherberg wilden we het echter ditmaal niet hebben, temeer niet, omdat we van meening zijn, dat dit vraagstuk van Katholieke zijde in goede banen wordt geleid. We wilden echter met een enkel woord de aandacht vestigen op een vereeniging, welke in Frankrijk sedert vier jaren bestaat en wordt geheeten >,De wandelbroeders van St. Francis cus". Een juiste naam, wanneer men zich herinnert, hoe St. Franciscus de natuur en al het geschapene levendig beminde. De leden van deze vereeniging orga- niseeren in de zomermaanden wandel tochten met geestelijke oefeningen. Onder leiding van drie priesters trok ken zij dit jaar door Bretagne. Dage lijks werd een H. Mis, door een der be geleidende priesters gelezen, door de jongelui bijgewoond, terwijl daaraan 'tevens een passend toespraakje werd verbonden. Daarna begon telkens de tocht, 's Namiddags werd een geeste lijke toespraak gehouden met daarna een gemeenschappelijk gebed, 's Avonds ontstaken „De Kameraden van St. Franciscus" een vuur, terwijl bij het schijnsel daarvan geestelijke liederen werden gezongen. Bij het passeerenvan een statie van den H. Kruisweg werden de doopbeloften vernieuwd, tijdens de wandeling baden de jongelui meerma len den rozenkrans of werden geeste lijke liederen gezongen. Op het einde van hun wandeltocht woonden zij dit jaar de eerste H. Com munie bij van een 16-jarigen kame raad, die voor kort nog communist was, doch nu door het voorbeeld van deze jongelui werd bekeerd. Wij vinden hierin een goede gedachte gelegen, al zouden wij niet durven zeg gen, dat hiervoor aanstonds een nieuwe vereeniging noodig is. Ook van „veree- nigingen" kan men op den duur een „teveel" krijgen, hoe schoon zij overi gens ook mogen zijn. Maar wel rijst de vraag, of de be staande vereenigingen in dit opzicht geen nuttig werk zouden kunnen doen. Wij denken hier in de eerste plaats aan de R. K. Verkenners, maar ook aan andere organisaties, welke de jeugd omvatten. Ook voor den priester lijkt ons hier een prachtige gelegenheid te bestaan om het contact met de jeugd te bewaren en steviger te maken. Nieu we tijden brengen nu eenmaal nieuwe behoeften. Wie zich daarbij niet tijdig weet aan te passen, raakt achterop, raakt het contact met de massa kwijt. Contact met de jeugd vooral is van on schatbare waarde, want het kan niet dikwijls genoeg herhaald worden: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst! Men zegge nu niet: maar dat wil de jeugd toch niet! De praktijk leert het Tegendeel. Alles hangt maar af van den geest, dien men op de wandeltochten Weet aan te kweeken. Immers, een Tocht waarop men 's morgens de H. Mis bijwoont, 's middags een toespraak aanhoort en 's avonds geestelijke lie deren zingt, kan desalniettemin een ontspanning zijn, waarvan men in overvloed geniet, waar oprechte jolijt beerscht, uitbundige vreugde aanwezig is- Het besef dat men zich ontspannen beeft en tegelijkertijd een Gode welge vallig werk heeft verricht, zal de vol doening der deelnemers verhoogen. Alles hangt maar af van de leiding. Bij een goede leiding zijn wij van het suc ces bij voorbaat overtuigd. Bij de Tweede Kamer is bericht ontvan- van den heer Kampschöer, dat hij, jegens ziekte, voorloopig de zittingen niet bijwonen. Vier dooden Op het vliegterrein Stuttgart Boeblingen kwamen Donderdagmiddag bij een demon stratie twee vliegtuigen met elkaar in bot sing en stortten neer. De vier inzittenden waren op slag dood. Het zijn de vlieger-instructeur en lucht acrobaat Schindler, kapitein Engewer, de aviateur Spenger en de mecanicien Hagen- meijer. Een der beide machines is een Klemm- tcestel, terwijl het andere een Udet-Fla- minog is. De oorzaak van het ongeval is het feit, dat Schindler hoog in de lucht van het eene, in het andere vliegtuig wilde over stappen. Indertijd werd hem dit staal van lucht acrobatiek op het Berlijnsche vliegveld Tem pelhof verboden. Schindler wilde dit nummer thans te Bosblingen uitvoeren. Tusschen de beide toestellen was een lad der bevestigd. In het eene toestel hadden plaats ge nomen Engewer, een bekende piloot en Spengler. Schindler bevond zich in het laagstvlie- gende der beide toestellen en klom in de touwladder cmhoog, toen hij misstapte. De beide machines raakten elkaar en stortten neer. Spengler trachtte nog van zijn parachute gebruik te maken. Het valscherm werd even wel door een der beide vliegtuigen gegrepen en vernield. Het drama speelde zich zoo snel af, dat op geen enkele wijze hulp kon worden ge boden. Z. D. H. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond is lijdende aan verkalking der bloedvaten. Kingsford Smith, die op het oogenblik te Manchester vertoeft, en zijn vlucht naar Australië voorbereidt, seint een tegenspraak van het gerucht, als zou hij niet „fit" zijn om te vliegen. „Ik heb me nog nooit zoo goed gevoeld als nu", zegt hij in zijn draad- bericht. Naar in welingelichte kringen verlijdt, zou de Fransche Minister voor Bciteiilandsehe Zaken, Briand, wanneer s»e werkzaamheden der verschillende commissies geëindigd zijn, in de slotzitting een groote rede houden in zake de ontwapeningskwestie. Daar de Ministers voor Buitenlandsche za ken gewoonlijk bij de Algemeens Beschou wingen een groote rede plegen te houden, neemt men in dit verband ran, dat de onge woon scherpe kritiek op de tegenwoordige ontwapeningspolitiek van den Volkenbond, vooral van Engelsche en Duitsche zijde, een uiteenzetting van Fransche zijde noodzakelijk maakt, in het bijzonder nadat de meerderheid der andere bjj den Volkenbond aangesloten staten eveneens op meer spoed met betrek king tot de ontwapeningsonderhandelingen hebben aangedrongen. De Fransche regeering wil klaarblijkelijk tegenover den door deze reden op de pubileke opinie gemaakten indruk het Fransche stand punt inzake de ontwapeningskwestie door de groote rede van Briand versterken. Tocht naar de Kagerplassen Prinses Juliana heeft gisteren met een van de salonbooten van „De Volharding" den tocht meegemaakt naar de Kagerplassen, welke jaarlijks door de vereeniging van vrouwelijke studenten te Leiden in verband met het novitiaat pleegt te worden gehouden en waaraan een pic-nic is verbonden, welke op een der weilanden wordt gehouden. Op den weg Baam-'s-Graveland Hoewel de onderhandelingen tusschen de commissie van administratie van den weg in de provincie Utrecht en Noord-Holland nog gaande zijn, kan thans worden medegedeeld, dat de vier tollen op den weg van Baarn naar 's-Graveland zullen worden opgeheven. Het betreft hier twee tollen op den Soest- dijkerstraatweg, een op den 's-Graveland- schen weg en een in de gemeente 's-Grave land. Waarschijnlijk zal de commissie den 's-Gravelandschen weg direct aan de ge meente Hilversum en 's-Graveland overdra gen, terwijl de Soestdijker straatweg door de provincies Noord-Holland en Utrecht wordt overgenomen. Ook door Nederland erkend Groot-Brittannië, de Ver. Staten, België en Nederland hebben de nieuwe Argentijn- jschfi regeering formeel erkend. Hedenmiddag zou Prinses Juliana officieel afscheid nemen van Katwijk aan Zee, waar H. K. H. van 19271929, de jaren van Haar studie aan de Universiteit te Leiden, in de bekend villa ,,'t Waerle" een gezellig en rustig home gevonden heeft. Dit afscheid hield tevens een herinnering in voor altijd. Want bij de Oude Kerk aan den Zuicl- Boulevard, is een monument verrezen ter nagedachtenis van de in den oorlogstijd om gekomen Katwijksche visschers. Waarde voller geschenk had de Prinses Katwijk's bevolking moeilijk kunnen nalaten. Katwijk in feeststemming Hedenmorgen heerschte in Katwijk aan Zee een feestelijke stemming. Uit tal van huizen en van openbare gebouwen wapperde het dundoek. Ook Katwijk aan den Rijn, met Katwijk aan Zee één gemeente vormend, nam deel aan de feestvreugde. De grootste drukte richtte zich na het koffie-uur naar den Boulevard, waar zicli in en voor de Oude Kerk en later voor het Grand Hotel „Du Phin" de voornaamste gebeurtenissen van den dag voltrekken zou den. In de kerk In de Oude Kerk zouden zich o.a. onge veer 465 nabestaanden van de visschers, die in de jaren 19141918 bij hun gevaarvollen arbeid op zee omkwamen, bevinden. Alleen Katwijk aan Zee moest in die jaren niet minder dan 95 vaders, broers, zoons of ver loofden afstaanIn het kerkgebouw zou den voorts aanwezig zijn het gemeentebe stuur, de ouderlingen en diakenen, hoofden van verschillende scholen der gemeente, hoofdambtenaren, vertegenwoordigers van vakorganisaties en vereenigingen in Katwijk, alsmede vele particulieren. Tegen drieën zouden Koningin, Prins en Prinses met het gevolg voor het kerkgebouw arriveeren. Toen de Hooge Bezoekers de kerk binnentraden, zouden twee dochtertjes van de wethouders J. Dubbeldam en J. van Duyn Koningin en Prinses bloemen aanbieden. Begeleid door den burgemeester, mr. dr. J. Schokking, alsmede door eenige andere notabelen, le den van het Comité van Ontvangst, zou den de Vorstelijke Bezoekers zich begeven naar de voor Hen bestemde eere-plaatsen. Onderwijl zou dè heer N. van Beelen, or ganist der kerk, een koraalvariatie op „Ru we stormen mogen woeden" (gezang 58, vers 7) ten gehoore brengen. Hierna zou de in het gebouw opgestelde zangvereeni- ging „Hallelujah", directeur de heer P. de Rook uit Leiden, een voor deze gelegenheid door den heer A. den Dikken vervaardigd lied zingen. Vervolgens kreeg dr. Schokking gelegenheid tot het uitspreken van zijn ge dachtenisrede. Vervolgens zong het vrouwen koor van „Hallelujah", een couplet van een visscherslied uit de cantate „Katwijk's Ver leden", met woorden van den heer J. Kloos en muziek van den dirigent. Nog zong me vrouw L. E. Verloop-Kruyt het bekende, van Duitschen bodem stammende lied „De Visschersbniid", waarna „Hallelujah" het vocale gedeelte van het kerkprogram zou besluiten met een slotzang, ontleend aan den Hebreën-brief. Terwijl de Kooge Gas ten vervolgens naar de consistoriekamer werden geleid, speelde de organist het „Hallelujah" van Handel. Vervolgens verlieten de Hooge Bezoekers het kerkgebouw, oni naar de met een bal dakijn afgezette tribune te schrijden, welke tegenover het monument op het betegelde voetpad was opgericht. De gemengde Kat wijksche zangvereeniging „Excelsior", direc teur de heer J. Couvée te Alkmaar, zou op dat moment het „Gebed" van Franz Abt aanheffen. Nadat twee coupletten gezon gen waren, kwam het groote moment, dat dr. Schokking de Prinses verzocht, het monument te willen onthullen. Onmiddellijk voldeed H. K. R'. hieraan, daarbij een oran- jestrik lostrekkend, waardoor het omhulsel losraakte en dadelijk door twee mannen geheel werd verwijderd, zoodat zich het monument in al zijn pracht aan aller blik ken vertoonde. Het beeld, dat behandeld is overeenkom stig de eischen, welke graniet stelt en dat zich tevens bij het voetstuk aansluit, geeft een voorstelling van een Katwijksche vrouw en kind voor een bijna .uitgedoofd vuur. Het is een treurende groep en als teeken van rouw heeft het jongetje zijn muts in de hand genomen. Ter nadere illustreering er bij aansluitend, bevindt zich onder de hoofdgroep een drieledig relief: ter linker zijde een voor den storm uit wegzeilenden logger; in het midden een logger, welke aangehouden wordt door een onderzeeër, terwijl het rechter relief een ontploffing te zien geeft: een logger is op een mijn geloopen. Onder het drieledig relief staan de woorden: „De zee zal de dooden in haar wedergeven"; en op het voetstuk: „Ter na gedachtenis aan de stoere visschers, die ge durende de oorlogsjaren 19141918 zijn om gekomen". Dan volgt: „Door H. K. H. Prin ses Juliana aan de bevolking van Katwijk aangeboden in dankbare herinnering aan Haar tweejarig verblijf in deze gemeente 1927-1929". Het geheele monument is opge nomen in het muurtje rondom de Oude Kerk. Het beeld is 2.50 Meter hoog. Het is vervaardigd van Beucha-graniet. De beeld houwer is de heer L. S. W. van der Noor den, Den Haag; architect de heer Kerm. v. d. Kloot Meyburg, Voorburg. De uitvoer ders van het beeld en van den architecto- nischen onderbouw zijn de heeren Hage- d«om en Paardekooper te Scheveningen. Na de onthulling zou de Prinses een krans aan den voet leggen, welke daad van piëteit nagevolgd werd door H. M. de Ko ningin en namens de bevolking ook door twee dochtertjes van ds. W. M. A. Kalkman en dr. J. Eikelenboom, voorzitters der beide Oranje-vereenigingen van Katwijk. „Excelsior" bracht het einde dezer plechtigheid door het zingen van „Boven de Starren" van Abt. J Aubade voor „Du Rhin". Op het Noordelijk gedeelte van den Bou levard. hier officieel Wethouder van der Piaskade geheeten, zouden de Hooge Gas te® hierna vanuit de groote, glazen serre Vflff hét LrftlfHI 'HUUll „'Du «hin" htisteren- naar een zanghulde van 3000 schoolkinde ren uit Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn. Vooraf zouden Koningin en Prin ses een nieuwe bloemenhulde in ontvangst nemen van twee dochtertjes van ds. Kalk man en ds. Eikelenboom. De eerste twee coupletten van het „Wilhelmus", welke ten slotte ten gehoore zouden worden gebracht, zouden met begeleiding van de „U. N. I." harmonie, door alle omstanders worden meegezongen. Na de zanghulde zou de Prinses als ge schenk van Katwijk's inwoners, een schild- rij van den Katwijkschen schilder Linhorst, de Oude Kerk voorstellende, ontvangen. Vier kindereh van de Fröbelschool „Prinses Ju liana" zouden daarna een bloemenhulde aanbieden. Onder een kleine rustpauze zou de „U. N. I." vaderlandsche liederen doen hooren. Hedenavond zal gewijde muziek door de Hannonievereeniging „U. N. I." in de mu ziektent op den Boulevard ten gehoore wor den gebracht, terwijl een zestal schijnwer pers de Oude Kerk zullen verlichten. Gisteravond te circa acht uur heeft zich nabij den spoorwegovergang Prezikhaas (spoorlijn Arnhem—Zutphen) bij Arnhem, een vreeselijkk drama afgespeeld De familie V., uit Apeldoorn, was per auto van uit Apeldoorn naar Arnhem gekomen, waar de heer V. voor zaken heen moest. Even voor den overweg liet de heer V. den auto staan en ging zelf alleen naar het huis, waar de besprekingen zouden worden gevoerd. Mevrouw V., die met de beide kinderen, die eveneens in den auto zaten, niet uit was gestapt, schijnt intusschen op het gas pedaal te hebben getrapt, met het nood lottig gevolg. dat de auto over de rails reed, juist op het moment, dat de snel trein richting Zutfen naderde. De wagen werd door de locomotief ge grepen en 200 Meter meegesleurd. De wagen werd totaal versplinterd. De drie inzittenden werden onmiddellijk gedood. Onmiddellijk werd hulp ingeroepen en, nadat deze ter plaatse aanwezig was, kon het zwaar verminkte lijk van mevrouw V. uit de overblijfselen van de'' auto worden bevrijd. Ook de lijken van het zoontje en het doch tertje van de familie V. waren zwaar ver minkt. De Commissaris van Politie van Arnhem, de heer Terlaak. was spoedig na het drama op de onheilsplek aanwezig, even als de Officier van Justitie. Ongeveer 300 Meter schijnt de auto door den sneltrein, die, komende uit 't Noorden, te kwart voor 8 te Arnhem moet aankomen en waarin zich ook het gezelschap van Dajos Bela bevond, te zijn meegesleurd. Eerst toen kon de machinist de machine tot stilstand brengen. Treinpersoneel schoot onmiddellijk te hulp, terwijl pok; de bewoners van „Kleu terzorg", waar de heer Veneman eenigen tijd besprekingen had gevoerd, op den har den slag, die door de botsing veroorzaakt werd, naar buiten liepen. Ook de heer V. snelde naar buiten, waar hem even later het verschikkelijk gebeu ren, zijn vrouw, zijn zes- en zijn zeven jarige dochtertjes gedood, duidelijk werd. De politie en het ziekenhuis werden di rect gewaarschuwd en eenigen tijd later waren de substituut-officier van justitie, mr. Lazonder, de waarnemende commissa ris van politie, de heer Scheepmaker en de inspecteurs van politie, de heeren Goorhuis en Bros, aanwezig, terwijl twee zieken- autO;S met personeel ter plaatse verschenen. De lijken werden eerst in een goederen wagen neergelegd, daarna konden de ont zielde lichamen per auto naar het Ge meenteziekenhuis te Arnhem worden over gebracht. Bij nader onderzoek is gebleken, dat zich voor den overweg, aan beide kanten, groote ijzeren hekken bevinden, die vanzelf dichtklappen. Meu heeft thans het vermoeden, dat de heer V., eerst het hek heeft geopend om naar „Kleuterzorg", dat op 'eenigen afstand van den overweg is gelegen, te loopen ter wijl daarna mevrouw V.. wie het wachten vermoedelijk te lang duurde, het hek nog maals geopend heeft en op het moment, dat zij den wagen op den overweg had, door den sneltrein werd gegrepen. De trein had ongeveer een half uur vertraging. De heer V., die eigenaar is van een wasscherij te Apeldoorn, werd eerst naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Nog denzelfden avond is een familielid van den heer V. met den zoo zwaar ge troffen man naar Apeldoorn terugge reisd. Officieel communiqué De nacht van Dinsdag op Woensdag is, vooral gedurende de beginperiode betrekke lijk kalm verloopen. Eenige malen werden door Blauw nog berichten van de kustwacht- posten ontvangen over bewegingen van een ioode transportvloot in het Brouwershaven - sche gat, doen deze meldingen bleven te vaag, om er een waarschijnlijke conclusie uit te kunnen trekken. Ten half twaalf krijgt de leider van de blauwe partij bericht, dat door een van de blauwe mijnenleggers, de mijnversperring bij Hellevoetsluis gelegd is. Aangezien het voor Blauw van zeer groot belang is, om den weg door het Slijkgat nog meer met mijnen af te sluiten, teneinde het binnendringen van roode vijandelijke strijdkrachten tegen te gaan, krijgt Hr. Ms. „Brinio" ten ongeveer 1 uur 's nachts op dracht, om te onderzoeken of het Slijkgat vrij is van vijandelijke schepen. De mijnenlegger „Douwe Aukes" volgt hierbij op korten afstand teneinde bjj afwe zigheid van roode schepen, het vaarwater met meerdere versperringen te blokkeeren. Vuurgevecht Hr. Ms. „Brinio" stuitte ten 4 uur 40 plot seling op korten afstand op twee vijande lijke jagers, waarbij zich een vuurgevecht ontwikkelde. De blauwe mijnenlegger wist onopgemerkt te ontsnappen, evenwel zon der dat zij aan haar belangrijke opdracht om een versperring in het Slijkgat te werpen had kunnen voldoen. De vijandelijke jagers liepen in het ge vecht met Hr. Ms. „Brinio" belangrijke schade op, doch ook de blauwe pantserboot kwam niet ongehavend uit den strijd. Deze averij kon evenwel binnen eenige uren wor den hersteld. De weersgesteldheid werd voor de roode partij gunstig, tengevolge van den plaatselij ken regemist welke was komen opzetten. De roode vliegtuigen konden tengevolge van deze plaatselijke weersgesteldheid, wel hunne ochtendverkenningen verrichten, ter wijl zulks voor de blauwe vliegtuigen niet mogelijk was. Voor Blauw beteekende dit 'n handicap, aangezien zij voor een gedeelte van haar verkenningsberichten verstoken bleef. Ten 6 uur 40 kreeg Blauw een melding van den kustwachtpost te Goeree, dat een vijandelijke kruiser, met een torpedojager en twee transportschepen om de O. N. O. koers te. Blijkbaar zat hierbij de bedoeling voor om het Slijkgat binnen te loopen, een ver onderstelling, welke later door nadere be richten werd bevestigd. Evenwel bleek uit deze berichten tevens, dat Blauw hier te maken kreeg met twee Vijandelijke kruisers, voorafgegaan door mij nenvegers, teneinde deze schepen tegen blau we mijnen te beschermen. Kort "na" alt' bericht werd-de blauwe kust wachtpost op Goeree door de den vorigen dag op Overflakkee gelande troepen bezet, zoo dat Blauw van verdere berichten van dezen belangrijken post verstoken bleef. De „Douwe Aukes" verloren. De blauwe partij, zond daarop Hr. Ms. „Brinio" en de mijnenlegger „Douwe Aukes" uit, met de bedoeling een poging te doen om een opening, welke voor eigen gebruik in de versperring was opengelaten, alsnog dicht te gooien. Hierin is de mijnenlegger geslaagd, doch tevens werd zjj door het vuur van de krui sers zoodanig beschadigd, dat zij als verlo ren moest worden beschouwd. Ook Hr. Ms. „Brinio" kwam er niet zon der kleerscheuren af, o.a. werd haar vaart verminderd tot 9 mijl, terwijl een van haar snelvuurkanohnen buiten gevecht werd ge steld. Evenwel was zij er in geslaagd een vijandelijk span mijnenvegers tot zinken te brengen, alvorens zij voor de overmacht moest terugtrekken. Tegelijk met deze actie in het Slijkgat, liet de leider van de roode partij, teneinde de aandacht af te leiden, ter hoogte van de Hellegaten, een ver doorgevoerde schijnma noeuvre houden, door den schijn te wekken alsof op Beierland een landingspoging zou wordeft gedaan. Rood hoopte daardoor de sterke blauwe strijdmachten te binden, welke aldaar waren samengetrokken. Deze poging is evenwel mislukt. De blauwe partijleider heeft zoolang mogelijk zijn post in het Vuile Gat behouden, en toen aldaar het gevaar als geweken werd beschouwd, werd met volle kracht naar het andere be dreigde punt gestoomd en aldaar een post betrokken in het Rak van Scheelhoek, ter hoogte van Rockanje. Intusschen waren de roode' kruisers niet ongehavend in 't Slijkgat gevoerderd. Nadat een blauwe onderzeeboot 'n mislukten aan val had verricht op den zig-zag naderenden vijand, had een volgende meer succes, met een raak schot op den tweeden rooden krui ser. Ten gevolge van deze treffer, werd de vaart tot ongeveer zeven mijl verminderd. In het nauwere gedeelte van het ondiepe Slijkgat was het onderzeebootgevaar voor de roode kruisers vrijwel geweken, docli tenge volge van het beloop van dit vaarwater kwa men zij in zeer ongunstige positie binnen het vuurbereik van Blauw. Blauw kon al de kanonnen in de breede zijde gebruiken, terwijl Rood slechts de voorste kanonnen kon gebruiken, waarbij een goed uitzicht voor den tweeden kruiser soms zeer belemmerd werd, door den voorafgaande. Beide partijen leden hierbij aanmerkelijke verliezen, en de toestand voor Rood werd be denkelijk, toen de mijnenvegers op een door spertonnen beschermde versperring stuitten. Het opruimen dezer spertonnen zou zooveel tijd vergen, dat het getij van hoog water zou verloopen, alvorens de roode schepen 't ondiepe gedeelte van het Slijkgat gepas seerd zouden zijn. Indien Rood dus niet de groote risico zou gaan loopen, om. binnen vuurbereik van Blauw door het afloopend getij aan den grond te geraken, had Rood slechts het middel, haar poging tot binnen dringen op te geven. De vliegtuigen Hiermede werd evenwel te lang gewacht, zoodat er voor Rood niet voldoende tijd over bleef om het diepe water aan de zeezijde te bereiken Zij trachtte haar binnendringen te forceeren, waarbij zij echter werd vernietigd. De blauwe strijdkrachten liepen in het ge vecht schade op, zoodat vervangende roode strijdkrachten tegenover een verzwakte blauwe tegenpartij zullen komen te staan. Drie keeren probeeren roode watervliegtui gen de blauwe schepen door middel van bommen te bestoken, doch zij werden tel- I \kenmale door blauwe jachtvliegtuigen in j Nederland erkent de nieuwe Argentijnse' regeering. Na opheffing van de stakingen, is de ru in Spanje teruggekeerd. Bij Arnhem is een automobiel door ec trein vermorzeld. Een moeder en haar bt de kinderen gedood. Mr. Van Schaik aanvaardt het voorzi tersehap der Tweede Kamer met een re en laakt daarnade openbaar making va het rapport van den procureur-generaal 's-Hertogenboseh inzake de Maastrichtse! relletjes. Het adres ren antwoord der Een' Kamer op de Troonrede. Voortgezette behandeling der moordzaa Lans door het Haagsche Gerechtshof. Onthulling monument te Katwijk a- Zec> ter nagedachtenis van de omgekom visschersbevolking. Verschenen is de begrooting voor de Zu derzeewerken- De Marinemanoeuvres. Ernstig vliegongeluk in Dnitschland. Vier dooden. Het werk der commissies van den Volke bond. Massa-ontslag: in het Duitsche mij bedrijf. De Fransche legerbegdooting toont e eindbedrag van 12.2 milliard francs» De Nationaal-Socialisten in den Berlij schen gemeenteraad zullen niet meer a de beraadslagingen deelnemen. Een belangrijke rede van Briand te ve' wachten? Stormachtige verkiezingen te Bombay. Barometerstand 9 uur v.m.: 760 vooru Licht op. De lantaarns moeten morge. worden opgestoken om: 732 uur. Hoogste barometerstand 765.6 te Her- nösand. Laagste barometerstand 731.5 te Valencia Verwachting: Matige tot krach tigen Zuidoostelijke tot Zuidwestelijken wind, be trokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen, aanvankelijk warmer. deze gestuit, tengevolge waarvan een rood watervliegtuig verloren ging. Het resultaat zal zijn, dat de nieuwe roo de strijdkrachten, welke, geheel overeenkom stig de werkelijkheid, de vernietigde roode schepen zullen komen vervangen, een ver zwakte tegenpartij zullen ontmoeten, aange zien Blauw geen reserve-vaartuigen tot haar beschikking heeft en deze verzwakking der blauwe partij zal een grooten invloed kun nen hebben op het verloop der verdere oefe ning. De leider van de manoeuvres heeft van de gelegenheid, die is ontstaan, tengevolge van het tijdsverloop dat noodzakelijk is, om nieu we strijdkrachten naar het terrein van actie te brengen, gebruik gemaakt, om de oefening tot hedennacht twaalf uur te schorsen, en een bespreking te houden met de partij leiders. Op meer toezicht aangedrongen De voor rijwielen verplichte reflectoren worden dikwijls zóó geheel verkeerd op het rijwiel geplaatst, dat zij niet het minste effect sorteeren. De kwaliteit van de re flectoren is dikwijls zóó slecht, dat van te rugkaatsing van het daarop geworpen licht geen sprake is. Tot de Ministers van Justitie en Water staat heeft de B. B. N„ Bond van Bedrijfs autohouders in Nederland zich gewend om aan te dringen op meer toezicht op de re flectoren en naleving van art. 59 van het Motor- en Rijwielreglement. Twee gevallen van builenpest Thans is, naar uit Soekaboeml gemeld wordt, definitief builenpest geconstateerd te Tjandjoer, bij een oppasser van de geyarw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1