ZIJ 13000.- f 750.- 1250.- 1125.- f50.- f40.- NIEUWE EBOUUE'S Nieuwe Haarlemsche Courant EH FRWC0 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1930 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAR VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL S'T r verzêkerins ^or de nieuwe abonné's dads* BUREAUX NASSAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen 11 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17571 NEUTRAAL VRIJHEID VOOR IEDEREEN Benoemingen Het conflict in het Visscherijbedrijf te IJmuiden De boycot gaat niet door Buitengewone vangst door IJmuider trawler Een besomming van f 15.000 Om de geesten bijtijds te vergiftigen Algemeene Leerplicht in Sovjet- Rusland De recordrage Het petitionnement Hoe men handteekenlngen „krijgt' De Wereldontwapenings- conferentie Het volgend jaar? Nieuwe spellingregeling Bepalingen voor de eindexamens van de middelbare scholen Slag van een paard Beslag op het circus Schneider .Oppositioneele Communisten" Huis met garage afgebrand Vrouw valt uit raam van de derde verdieping Jack Diamond terug Bij aankomst gearresteerd Liftkooi omlaag gestort De storm een ramp voor Fransche visschersfamilies Vele personen omgekomen Een contra-revolutionnair complot in Rusland Opstand verwekken door middel van hongersnood Het overzeesche transport zonder overlading van Engeland naar Nederland Voornaamste cKieuws iM J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Broederschap van ontvangers van gemeenten in Nederland die Zich thans op de Ook kunnen "'^^„biedlne Pr0fi»ereoXope romans, van-onze Testen den l"f^ich in bezit 15 cent kunn boekwerk. lijk in werking. 0E OU[C" Telefoon No. 13S66 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. NIEUWE COURANT ADVCRTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, by vooruitbet Bö contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van anderen vinger 0 Het bloed kruipt toch altijd waar het niet gaan kan. De Bond van Ambtenaren, in dienst der Nederlandsche Spoorwegen (B.A.N. S.) en de Centrale Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel hebben steeds be weerd en volgehouden, dat zij politiek neutraal zijn, zich niet met politiek inlaten. De agitatie tegen het vlootplan ech ter, welke al méér ware aardjes zich verraden liet (we denken o.a. aan de R. K. V. P.), is den beiden bovengenoem- den bonden te machtig geworden; ze hebben den neutralen schijn niet langer kunnen bewaren enroepen in hun organen hun leden op om deel te ne men aan de demonstratieve vergade ring op 26 September te Den Haag te gen het vlootplan van minister Dec kers. Ook de Nederlandsche Vakcentrale neutraal! neemt aan deze protestver gadering, welke uitgaat van de N. M. O. gadering deel protestvergadering, welke uitgaat van de N. M. O. F., de Nooit-Meer-Oorlog-Federatie. Ook zoo'n politiek-neutrale organisatie! AI deze neutrale organisaties willen haar leden op 26 September vergasten op de natuurlijk ook zeer neutrale taai van mr. Marchant, leider der Vrijzin- nig-demokraten en van den heer J. A. van Sijn, lid van het hoofdbestuur der Demokratische partij. Onze spoorwegmannen mogen hieruit ervaren, hoe het gesteld is met de neu traliteit dezer .vakbonden; zij kunnen hu eens zien, waar zij terecht komen, als zij zich in het gezelschap van der gelijke neutralen begeven. Het is overbekend, hoe aan de meeste Europeesche universiteiten het aantal katholieke hoogleeraren slechts schaars is toegemeten, terwijl daarnaast aan allerlei godloochenaars, vrijmetselaars, joden en revolutionnairen vrij baan is gelaten om hun heillooze theorieen onder de jeugd uit te zaaien. Onder dat beperkt aantal katholie ken behoorde de zeer gunstig befaamde Professor Gustav de Reynold, van de Universiteit van Bern. Deze hoogleeraar heeft een boek ge schreven over: „Democratie en Zwit serland". In dat boek schreef hij: „De democratie zonder godsdienst Is de slechtste regeeringsvorm, welke er be staan kan. Met den godsdienst zou zij de beste kunnen zijn. Onze federatieve grondwet heeft den naam van God nog op den gevel van het gebouw gelaten. Laten wij aan de formule: „In naam van God Almachtig" weer inhoud geven, laat ons de hoogtepunten van Zwitserland weer geven aan God!" Vergelijk die eenvoudige woorden nu eens met al de godloochenende opstan digheid, welke dag-in-dag-uit van tal van katheders wordt gepredikt en ver baas u dan maar neen, wij hebben immers sinds lang afgeleerd, ons nog over iets te verbazen! dat zij in staat waren een feilen strijd te ontke tenen tegen dezen geloovigen geleerde. Niet minder dan 400 liberalen en sociaal-democraten .hebben zich tot de fegeering te Bern gericht met een adres, vragende dat de Regeering eens zou overwegen, of de ideeën van dit boek wel vereenigbaar waren met de Positie van hoogleeraar. De Regeering heeft geantwoord, hier aan niet te kunnen denken, om de een voudige reden, dat aan een universi- teits-professor dezelfde geestelijke be wegingsvrijheid moet gegeven worden, Welke den minsten der staatsburgers is gewaarborgd. Enfin, Prof. de Reynold werd in be scherming genomen en gehandhaafd. Hij had er echter genoeg van gekregen, Verliet Bern en nam een hoogleeraars- Plaats aan, welke hem inmiddels te Freiburg werd aangeboden. Er valt uit dit geval veel te leeren. Nog altijd zijn er blijkbaar menschen, hie meenen, dat vrijheid van leeraren er alleen is voor hen, maar niet voor hen Katholiek. Nog altijd zijn er menschen, die over eenigen tijd, wanneer wij misschien biet het bolsjewisme zullen zijn door- hrenkt, ach en wee zullen roepen, dat he kerken en met name de Katho- heke Kerk dit niet wisten te voor komen, maar die inmiddels positief en Negatief dit laatste door zoovee! hiogelijk aan Rome het zwijgen op te *eggen alles in het werk stellen om hien toestand te voorschijn te roepen. Wanneer wij, Katholieken, tegen alle Professoren, die onze overtuiging op de eene of andere wijze geweld aandoen, bilden protesteeren en adresseeren, han hadden we wel dagwerk. Dit geval herinnert ons aan het tu mult, dat er kort geleden In Liverpool een stad, tellende pl.m. K millioen katholieken is ontstaan, naar aan leiding van het simpele feit, dat de bisschop van dit Noord-Engelsch dio- eee« een kathedraal wü bouwen, welke een sieraad, God ter eere, belooft te worden. In plaats van de vrijheid der Katho lieken om hun kerkgebouwen naar eigen goedvinden, voor eigen kos ten in te richten, te erkennen, bekladde men de katholieke gebouwen met allerlei smaadschriften, wierp de ruiten in, enz. Men predikt zoo gaarne de vrijheid, als het maar voor zich zelf is, doch wee, als ook de Katholieken van die vrijheid willen gebruik maken! Z. D. H. heeft benoemd de volgende W.W. E.E. Heeren: tot Rector van het St. Franc. Gasthuis te R'dam C. Eesp; alsmede tot kapelaan te: Noordwük E. Meijnders. Purmeiend: J. van Ettinger, Voorburg (H. Mart.)M. van Rijn, Den Haag (H. Willibr.)J. Groen, Vlissingen: M. v. d. Togt, Bovenkerk: B. Drost, Neom.. Den Haag (H.H. Mart. v. G.): J. van Woesik, Haarlem (H. Liduina): G. Luken, R'dam (H. Laur.): H. Coppens, die kape laan was te Den Haag (H. Jac.), tot assistent te Pijnacker: A. Olierook, neom. In de Maandagavond gehouden ledenver gadering van de IJmuider Vischhandel-ver- eeniging werd door het bestuur mededeeling gedaan van zijn onderhandelingen met den Minister van Waterstaat en andere autori teiten. De werkzaamheden van het bestuur werden met algemeene stemmen goedgekeurd. De vergadering betuigde daarmee haar volle instemming. Hierna werd het bestuursvoorstel, luidende: „Opheffing van het besluit tot onthouding van aankoop van visch ingaande 29 Septem ber as." met algemeene stemmen aangeno men. De vergadering verleende het bestuur vrij mandaat, om in deze aangelegenheid de on derhandeling met den Minister van Water staat voort te zetten. Een deputatie van het bestuur zou heden door den Minister van Waterstaat in audiën tie worden ontvangen. Hedenochtend arriveerde in de Visschers- haven te IJmuiden de stoomtrawler „Odin", die drie weken geleden naar de IJslandvis- scherii was vertrokken. De trawler had een vangst van niet min der dan 2.000 manden versche visch, waar onder 1.300 manden schelvisch- De besomming beliep het voor een traw ler kapitale bedrag van f 15.000. De Russische Communistische Partij heeft in een harer laatste congressen uitdrukke lijk naar voren gebracht, dat het zich verze keren van de jongere generatie een der be langrijkste politieke aangelegenheden van het oogenblik uitmaakt. „Wie zullen ons opvolgen? Wie zullen ons werk het werk der revolutie voortzet ten? Wie zullen de vruchten plukken van onze daden?" Ziehier enkele vragen, die werden gesteld. Het boompje buigen, terwijl het nog jong is. Reeds is alle godsdienstonderricht beneden 18 jaar verboden. In die „neutrale periode van opgroei" meet echter de leer van het communisme, het atheïsme, grondig inge prent worden. Thans verneemt het orgaan van den Nationalen Bond tegen Revolutie „Ik zal handhaven" het bericht, dat de algemeene leerplicht is inge voerd. Scholen zullen worden gebouwd en voor andere doeleinden gebruikte gebouwen zullen worden gereconstrueerd tot onder wijsinrichtingen. Met man en macht zal thans de jeugd worden opgevoed! Men be hoeft geen vertrouwensman der bolsjewiki te zijn, om te weten, waar deze opvoeding op zal uitloopen. Het komend geslacht zal ,ons" zijn, heeft een der Russische dictatoren ge zegd en men begint Onder deze omstandigheden is wel het Russisch kind het meest te beklagen. Het kind van nu, de volwassene van morgen, de revolutionnair, de atheïst, de cultuur-vijand! Ziedaar de climax. In elke handeling van het sovjet-bestuur, van de partijleiders proeven we, zegt het blad, het fatale van de doorwerking der revolu. tionnaire propaganda. Laat het opnieuw een waarschuwing zijn voor ons, die nog van verre staan. Ook naar onze kinderen grijpt het monster reeds! De chef-piloot van de vliegerschool te Münster, Werner Weichelt, heeft Maandag een nieuw wereldrecord opgesteld door ge durende 46 minuten en 53.2 seconden op den kop te vliegen. De vorige recordhouder was Achselis met 37 minuten. De herfst wordt altijd zeer beslist Beheerscht door regen, kou en mist. Ten bate van de regenton Schijnt dari den heelen dag geen zon. De horizont draagt geen contour, Maar is precies als paarlemoer. De boomen komen blad te kort En wat er aan zit, is verdord. Het kikkerdom kruipt onder wol, De slooten staan door regen vol. De velden met hun plukjes gras Gelijken 't meeste op moeras. En op den landweg loopt geen kip Want 't is daar volop drab en slib. De koeien staan in elk geval Nu veilig in den warmen stal. Ook voor de menschen in de stad Is toch het herfstweer niet je dit. De straat is nat, het huis is kil En somber als een duiventil. 't Humeur is ook niet al te best En net zoo druilig als de rest. Een nevelige herfstdag wordt Door 'n vroegen avond zeer bekort. Men voelt zich als een misanthroop En bergt zich in een bioscoop. Om tien uur staat men weer op straat, De kille lucht maakt desperaat. Men is dan niets op zijn gemak En drinkt een heeten groc cognac. Men voelt een onverklaarbaar leed: De najaarsstemming heeft je beet! MARTIN BERDEN. We gaven reeds eenige staaltjes van de wijze waarop de S. D. A. P. handteekeningen ronselt op haar antivloot-adres. De ,N. Prov. Gron. Crt." meldt nog een heel interessant staaltje: Van den heer R. J. de Vries, Winschoter- diep W. Z. 23, Groningen, ontvingen wij het volgende schrijven, dat geen nader commen taar behoeft: „Hoewel geen partijgenoot van u, meen ik u toch een dienst te kunnen bewijzen door u een kleine illustratie te geven op welke wijze het „Vlootplan-petitionnement" tot stand komt. Ik ben n.l. voorstander van het Vlootplan, zooals Minister Deckers dat heeft voorgesteld eri zou dus in geen geval mijn naam geven aan het petitionnement, temeer niet omdat ik persoonlijk in Indië bekend ben, ook in Indië bij de Marine ben geweest en weet hoe broodnoodig de bestaande In dische vloot aanvulling en verbetering be hoeft. Evenwel is hét den aanwervers van hand teekeningen gelukt mijn naam op 't papier te krijgen, hoewel ik zelf dat papier nooit gezien heb. Men ging als volgt te werk: Met allerhande gevoelsargumenten en met speculatie op de toch al hooge belastingen, die nu „terwille van oorlogvoeren met 120 millioen zouden worden verhoogd", wisten zij mijn moeder tijdens mijn afwezigheid te be wegen haar naam te zetten onder het peti tionnement. (Later vroeg ze mij, wat een petitionne ment was). Op de vraag of zij misschien ook kinderen had, die ook voor den vrede waren, antwoordde mijn moeder, dat die in elk ge val niet thuis waren. Maar dat hinderde niet. Natuurlijk waren dat \ftrstandige kinderen, die van oorlogvoe ren enz. niets moesten hebben. Ze zou daar voor óók maar teekenen. En zooals het gaat bij politiek-ongeschoolde menschen, ze zwichtte en teekende. 't Was immers voor „een goed doel", zooals de colporteur zelf uiteenzette. Het gevolg was, dat de naam van mijn jongeren broer, die nauwelijks 19 jaar, niet eens wist waarover het eigenlijk ging nu tweemaal op de lijst voorkomt, omdat hij bij zijn patroon onder pressie ook reeds getce- kend had, en dat mijn naam nu -traks ook aan den minister wordt voorgelegd, als iemand die zich in dit geval meegeschaard heeft in de rijen van S. D. A. P. en N. V. V. Ik schrijf u dit om waarvan u zelf na tuurlijk al wel overtuigd is nog eens een duidelijke illustratie te geven van de waarde van het petitionnement." In de toonaangevende delegaties van de Volkenbondsvergadering is men het er over eens geworden, dat de plenaire zitting van den Volkenbond de Wereldconferentie, inzake Vermindering der Bewapening, per 1 Novem ber 1931 zal bijeen roepen. Een desbetreffend voorstel zal nog dezer dagen worden inge diend bij de Ontwapeningscommissie van de Volkenbondsvergadering, waarna het zoo spoedig mogelijk zal worden behandeld. Ver wacht wordt, dat over dit voorstel geen groot debat zal worden gevoerd. De Assemblée, aldus zegt men, zal wellicht de conferentie eenstemmig bijeenroepen. De Voorbereidende Ontwapeningscommissie zou dan begin November van dit jaar vergaderen. Aangezien voor het oogenblik tusschen de Engelsche en Fransche opvattingen, betref fende enkele principieele kwesties, nog con troversen bestaan, o.a. inzake de afgerichte reserves en het oorlogsmateriaal, sal er voor- loopig wel geen uniform ontwerp tot stand kunnen komen. Wat de voornaamste kwesties betreft, zal de beslissing aan de conferentie zelf worden overgelaten. •Waarschijnlijk zal de Conferentie te Genève bijeenkomen. Tot deelneming zullen ook de niet-leden van den Volkenbond, zooals de Vereenlgde Staten, Sovjet-Rusland en Tur kije worden uiteenoodifid. - Ten einde meer eenheid te brengen in den spellingchaos heeft de Minister van Onderwijs een nieuwe regeling ontworpen en daarvan de rectoren van gymnasia en lycea, alsmede de directeuren van HB.S. en Handelsscholen en Kweekscholen, bij schrijven van 12 dezer, in kennis gesteld. De minister heeft het schrijven van de nadrukkelijke verzekering vergezeld doen gaan, .dat van deze regeling op de examens niet mag worden afgeweken. Zoowei. de examinatoren als gecommit teerden zullen aan handhaving hiervan streng de hand hebben te houden. De bepalingen luiden: 1. De verbuigingsuitgangen e en en van een en geen en van de bezittelijke voor naamwoorden mijn, uw, zijn, hun, haar mogen altijd worden weggelaten. 2. De tot dusver geldende regels voor de verbuigingsuitgangen blijven van kracht voor alle onder 1 niet-genoemde lidwoor den, bijvoeglijke naamwoorden, voornaam woorden, telwoorden en deelwoorden, als deze betrekking hebben op: a de namen van mannelijke personen; b. de namen van dieren, die óf slechts een mannelijk individu aanduiden (stier, hengst), óf een gebruikelijk afleidsel op in voor het vrouwelijke individu naast zich hebben (leeuw, wolf, ezel);' c. de samenstellingen met een der onder a en b genoemde woorden als tweede lid. In alle andere gevallen mag men ook hier de n weglaten. In enkele oude uitdrukkingen komen de oude vormen den. dien enz. nog voor (bijv.: in den' beginne, na den eten, uit den boo ze, met dien verstande). Het spreekt van zelf, dat deze verbuigingsvormen onveran derd moeten blijven. 3. Bij de voornaamwoordelijke aandui ding der zelfstandige naamwoorden richt men naar het beschaafde spraakgebruik (bijv.: is de kachel niet aan? Neen, hy is uit). Die soep is erg warm, ze (of ook hij) is anders lekker. Wegens weigering aangerichte schade te vergoeden Zondagavond, toen het circus Schneider te, Deventer zijn laatste voorstelling zou ge ven, werd door een tweetal deurwaarders beslag gelegd op de eigendommen van dit circus. De zaak was deze: Vrijdag jj. werd op het spoorwegemplacement door een tractor van het circus een wagen, beladen met kis ten glas, van de firma W. aangereden, ten gevolge waarvan veel glas gebroken werd. De directeur van het circus weigerde aan vankelijk de aangerichte schade te betalen omdat hij van oordeel was, daartoe niet verplicht te zijn. Op verzoek van mr. Van Delden, optredende voor de firma W., werd daarom beslag gelegd op het circus. Nadat geruimen tijd geconfereerd was, werd ten slotte de vordering, groot 472, door de directie voldaan, zoodat de voorstelling kon doorgaan. Een nieuwe party te Rotterdam gevormd Zondag is ,naar het „Volk" verneemt, te Rotterdam een groep oppositioneele com munisten opgericht, bestaande uit drie le den van de C. P. H. centraal comité, die zich niet wenschen neer te leggen bij ae fusie van de groep-De Visser met de groep- Wijnkoop. In het bestuur hebben de heeren J- J. Net, B. v. Arend en J. de Roos Jr. zit ting. Samenwerking zal gezocht worden met soortgelijke groepen te Amsterdam en Zaandam. Zondagavond ontstond brand in de garage van den heer C. v. d. Heide te Nieuwediep (.gem. Gieten). Het woonhuis met de garage, eigendom van den heer A. Aalders te Nieuwe diep, brandde af. Een autobus ging tevens verloren. Verzekering dekt de schade. De oorzaak is onbekend. In bedenkeiykcn toestand opgenomen De vrouw van den heer J. de Br. te Dok- kum verrichtte eenige werkzaamheden bo ven. Plotseling hoorden buren gerinkel van glas en zagen de vrouw vanuit de derde ver dieping naar omlaag storten. De val werd eenigszins gebroken door een achter het huis gespannen waschlijn In zeer ernstigen toe stand werd zij opgenomen. IJlings ontboden geneeskundige hulp achtte spoedige over brenging naar Leeuwarden noodzakelijk. Men vreest voor haar leven. Volgens een bericht in de Berlijnsche bla den uit Philadelphia, is Jack Diamond aan boord van het Duitsche stoomschip „Han nover" aldaar aangekomen en door de politie arrest gesteld. Ie luitenant gewond Op de binnenplaats van de Doelenkazerae te Leiden heeft een paard, dat werd afge. richt, met zijn kop den lsten luitenant der veldartillerie W. zoodanig tegen het hoofd geslagen, dat deze tegen een muur werd ge slingerd en bewusteloos werd opgenomen. Met vermoedelijk een hersenschudding isnij naar het Diaconessenliuis overgebracht. In een Fransche mijn In een mijn te Coincy in het departe ment van de Boven-Loire heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een liftkooi, met 19 arbeiders er in, bevond zich 30 meter boven de onderste verdie ping van de mijn, toen de kabel plotseling brak en de liftkooi naar beneden stortte. Elf arbeiders werden levensgevaarlijk ge wond, terwijl de overige acht er met lichte verwondingen afkwamen. Millioenen francs schade De hevige storm, die aan de Noord- Fransche kust, boven den Atlantischen Oceaan en het Kanaal, heeft gewoed, heeft vreeselijke gevolgen gehad. Niet alleen heeft de storm 'n materieele schade veroorzaakt, die in de millioenen loopt, maar bovendien heeft hij honderden visschersfamilies in rouw gedompeld. Tot nu toe zijn 30 personen om het leven gekomen, terwijl het aantal gewon den zeer groot Is. Me' vreest echter, dat het aantal slacht offers nog belangrijk grooter zal zijn, aan gezien men omtrent het lot van vele vis- schersschepen nog in het onzekere verkeert De marine heeft eenige torpedobooten uitgezonden, om een onderzoek in te stellen en eventueel hulp te verleenen. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de G.P.Oe een tegen de Sovjet-Regeering ge richte geheime organisatie ontdekt, die in verscheidene steden hongersnood wilde ver wekken, teneinde opstanden tegen de regee- rig teweeg te brengen. In totaal werden tot dusverre 31 personen gearresteerd, o.w. de voormalige generaal-majoor Rjasanzew, de industrieel Ropow en twee priesters. Hun wordt ten laste gelegd, dat zü be langrijke geheimen van de Sovjet-industrie aan buitenlandsehe mogendheden verraden hebben, mede ten bate van hun contra-re- volutionnaire organisatie. De G.P.Oe zou in hun bezit tevens hoeveelheden dynamiet en allerlei tiezwarende documenten gevonden hebben. Zij zullen niet voor het Hooggerechtshof terecht staan, doch voor een bijzondere commissie van de G.P.Oe. Engeland er bö betrokken? De gearresteerde voormalige generaal-ma joor Rjasanzew heeft, naar uit Moskou ge meld wordt, een bekentenis afgelegd, waar bij hij verklaard heeft, dat hij in dienst stond der Engelsche industrie. In 1924 is hij met een Britsehe delegatie in contact gekomen en heeft hij door bemiddeling van een industrieel 10.000 pond sterling ont vangen. Dit geld was bestemd voor het vormen van een organisatie, die de Russi sche industrie afbreuk moest doen. Het was hem gelukt een dergelijke organisatie in het leven te roepen. Verder verklaarde R. dat hij den Engelschen berichtendienst niet al leen economische doch ook politieke berich ten heeft doen toekomen. De Engelsche diplomatieke kringen in Moskou staan zeer sceptisch tegenover deze verklaringen en meenen, dat er geen sprake kan zijn geweest van een contact van Rja sanzew met de Engelsche industrie. Zal eerst half October plaats vinden Het Provinciaal Eleotriciteitsbedrijf van Noord-Holland te Bloemendaal laat, zooals bekend, bij de firma C. A. Parsons Co. Ltd. te Newcastle-on-Tyne twee wissel stroomturbines met condens-installatie ver vaardigen. Dat electrisch materiaal heeft een totaal gewicht van zoowat 1000 ton. De Londen North Eastern Railway hebben een overeen komst aangegaan voor het vervoer van dit materiaal van New-Castle-on-Tyne naar IJmuiden, via den Harwich—Zeebrugge trein- veer pont. De machinerieën worden vervoerd in drie speciale treinen van Newcastle naar Harwich, een afstand van 350 mijl. Te Harwich wor den de treinen gerangeerd op de Terry-Boots en zoo overgebracht naar Zeebrugge, van waar zij, over de Belgische en Nederlandsche spoorlijnen, hun bestemming zullen bereiken zonder dat overlading noodig is. De eerste dezer drie speciale treinen moest op 21 September uit Newcastle vertrekken, maar door onvoorziene omstandigheden moest dit vertrek worden uitgesteld tot half October. Dit transport zal de zwaarste ladingen om vatten die tot hiertoe met de veerpont wer den verscheept. Er zullen n.l. twee wagens bi) zijn met een lading van 65 ton elk, wat met het tarra-gewicht van den wagen een gezamenlijk gewicht van 104 ton per wagen wordt, Wat aan kapitein Borren, die in verban'" met den overval op Curacao terecht za- staan, ten laste wordt gelegd. De Radio Omroep Controle Commissie heeft gisteren weder een lezing verboden. Massa-ontslag by Wilton. Bepalingen voor een nieuwe spellingrege ling op eindexamens. De procureur-generaal bij het Hof t 's Gravenhage heeft tegen den verdachte i de zaak-Lans twintig jaar gevangenisstra geëischt. Geen boycot in het Visscherijbedrijf U IJmuiden. Uitvoerige besprekingen in den Volken bond over het vraagstuk der minderheden e het oorlogsvraagstuk. Actie voor de vestiging van een republic" in Spanje. Nadere bij zonderheden over den militaire" opstand in Chili. Bö zijn terugkeer in Amerika is Jac Diamond gearresteerd. In Rusland is een contra-revolutionnai organisatie ontdekt. De Oostenrijksche minister Schuster afs treden. Naar verluidt, zou de Wereld-ontwap ningsconferentie 1 November 1931 bijee komen. De storm aan de Fransche kust beeft ve slachtoffers geëischt en voor millioen' francs schade aangericht. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Voorn;: OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlet; LICHT OP. De lantaarns moeten morgt worden opgestoken om: 7.23 uur. Hoogste barometerstand 768.8 m. M. 1 Clermont. Laagste barometerstand 748.4 pu M. t Stomoway. Verwachting: Zwakke tot matigen, later wellicht toe nemende, Zuidwestelijke tot Zuidelijke: wind, nevelig tot zwaar bewolkt, later tijde lijk opklarend, weinig of geen regen, aan vankelijk zachter. Gistermorgen bracht de Af deeling Noord- Holland van de Broederschap van Gemeente - Ontvangers een bezoek aan de Maatschappi „Nederland", ter bezichtiging van het nieuw- passagiersschip, de „Mamix van St. Alde- gonde".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1