f f f3000.- f 750.- f 250.- f125.- f50.- f40.- benauwend De pri j van een hals BUREAUXNA8SAULAAN49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel °IT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1757? AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONDEVAL Mislukte ontvangst van de Zeppelin te Helsingfors Afscheidsavond Deken H. A. Th. van Dam „Het Nederlandsche Wegencongres" Geweldige aardbeving nabij Stalinsbad Zeven dorpen volkomen verwoest Turati afgetreden Als secretaris der Fascistische Partij Doortrekking der tram tot de Zandvoortschelaan De „Zeppelin" In de hoofdstad Het werktijdenbesluit in Haarlem Spoedige behandeling In den gemeenteraad Bloembollen per vliegtuig naar Brltsch-Indië Een groot tekort bij de IJmuider Proviand-centrale Twee bestuurders beschuldigd Hoog water Bestrijding van den woeker in Haarlem Een commissie benoemd De vliegtochten HollandIndie Heden het eerste vliegtuig vertokken Pater Pius Steenhagen O.F.M. Nachtelijk alarm te Amsterdam De Keizersgracht in rep en roer Poging tot inbraak in een en gros zaak in horloges Een tasch met inbrekerswerktuigen gevonden VOORNAAMSTE CKlEUWï 5» J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerberichi Krokodillenplaag op Sumatra In 2 weken 13 personen gedood Telefoon No. 13366 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bg vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; eike regel meer 15 ct. bü vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. S 0t> blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden ontvallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werkog door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wiisvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *i anderen yingei t Wordt steeds meer benauwend. Volgens de laatste berichten zijn er in l^uitschland momenteel bijna drie mil joen werkloozen; alleen in de eerste leIft van September steeg het Duitsche Werkloozencijfer alreeds met ruim hon derdduizend. Bijna twee millioen werkloozen trek- en er op het oogenblik nog uit de Werkloozenkas; de overige zijn zonder rneer aangewezen op armenzorg. Eh nu staat de winter voor de deur. Ais er in de ekonomische orde geen keel ongewone en onnatuurlijke dingen gebeuren, zal het werkloozencijfer in Buitschland voorloopig nog stijgen, wie Weet, hoe schrikbarend; en dit zal beteekenen: nog méér uitputting der ^erkloozenkassen, nog méér armenzorg eh, ondanks dat alles, nog meer ar moede en huiselijke ellende. Bh bij dat alles kan en mag men niet ^Sgen, dat Duitschland niet geprobeerd heeft, voor zichzelf te zorgen. Beer krasse maatregelen (onze tuin bouwers b.v. kunnen er van meespre ken!) heeft Duitschland genomen om het eigen product en den eigen arbeid te beschermen; met aanwending van staatsgelden heeft men zelfs getracht, het buitenland te beconcurreeren; méér ban de finantieele kracht van de repu bliek gedoogde, heeft men zich inge- 5Pannen om een ietsje welvaart binnen be rijksgrenzen te bewaren, althans de ergste ekonomische ellende uitgebannen houden. En men heeft zelfs niet geaarzeld, baarbij de kostbaarste internationale verhoudingen op het spel te zetten. Het heeft allemaal niet mogen ba- ten: nog steeds stijgt de nood, en des kundigen vreezen, dat een uitbarsting van volkswanhoop dezen winter niet voorkomen zal kunnen worden, als er Seen ommekeer komt. En dat, terwijl Rusland erop loert, de Ootnmunistische wereldrevolutie via de omliggende landen en niet het minst v'a Duitschland te bewerkstelligen, terwijl ook de politieke toestanden in duitschland sinds de op 14 September Behouden verkiezingen zoo onzeker ge worden zijn, dat men er alles van ver- Wachten en.... vreezen kan. Het extremisme, links en rechts, heeft thans de beste kansen. En beide zijn zij even gevaarlijk voor be rust en de welvaart in Europa. Want wat in Duitschland gebeurt, ts niet voor Duitschland alléén van be- Iahg; juist doordat Duitschland zoo oentraal gelegen is en zulk een gewel de kracht in zich bergt, zijn eventu- eele noodlottige gebeurtenissen in duitschland van belang voor heel Eu- r°pa, ja, voor heel de wereld. daarom volgen wij met zulk een ge bannen aandacht de gebeurtenissen in duitschland en daarom benauwt het °hs zoozeer, dat in dit millioenenrijk de Werkloosheid en daarmede de ellende nog van dag tot dag toeneemt on- banks alle beschermingspogingen terwijl de winter nadert. Natuurlijk heeft de krisis, ook in duitschland, haar natuurlijke, zij het v°or een groot deel ook onnaspeurlijke Oorzaken, maar aan den nood in duitschland staan in het eerste gelid toch zeker ook schuldig degenen, die bit land door het afdwingen van fabel achtige herstelbetalingen uitmergelen. Ook zij mochten, volgens het bijbelsch Woord, erkennen, wat hun tot vrede strekt. Haat en angst overheerschen nog steeds, waar het geldt, van Duitschland ket onderste uit de kan te vergen. En men denkt zich, naar het schijnt, *bet in in de toekomst, wanneer een duitsche Sovjetrepubliek, ontstaan uit be wanhoop van een boven zijn kracht beproefd volk, alle eenmaal gesloten verdragen zal negeeren en oorzaak zal 21Jn, dat allerwegen in Europa, ook in be landen der verdrukkers, de orde ver stoord en de welvaart onmogelijk ge haakt zal worden. Slechts hoon zullen die thans van Duitschland plukken, endosseeren krijgen evenals de v°orheen zoo gelukkige en genoegzame bezitters van Russische papieren, welke 2°o'n ruime rente gaven! Laat men toch wijzer worden, voor 't te laat is. Wij zouden het willen uitbazuinen in bet belang van heel de menschheid, niet bet minst in het belang van ons nabij belegen Nederland. Het luchtschip „Graf Zeppelin" kon giste- en wegens de minder gunstige weersgesteld heid niet te Helsingfors landen. Het lucht- ec"'P kruiste twee volle uren boven de stad u zette vervolgens zijn tocht naar Stockholm v°ort. r He.singfors had alerlei feestelijke voorbe- tidingen getroffen voor de ontvangst van het gevaarte. De stad was met vlaggen versierd, f zouden t'en passagiers opgenomen worden tal van passagiers zouden te Helsingfors jj'U land gaan. Door den sterken wind heeft „rkr de voorgenomen passagierswisseling kunnen plaats hebben. Hartelijke huldiging Bij zijn heengaan als pastoor der St. Jaco- buskerk te Den Haag is gisteravond de Hoog- eerw. Heer kanunnik-deken H. A. Th. van Dam in de groote zaal van Hotel de Twee Steden op hartelijke wijze gehuldigd. De zaal was geheel gevuld met belangstel lenden, onder wie staatsraad mr- D. A. P. N. Kooien, de hoofdaalmoezenier kolonel J. J. J. Noordman, de oud-hoofdaalmoezenier mgr. P. Evers, het Statenlid A. J. Borghols en ver tegenwoordigers der verschillende corpora ties uit de parochie. Nadat de deken was binnengeleid, gevolgd door de kapelaans der parochie, nam kape laan H. F. Coppens het woord, als voorzitter van het huldigingscomité, om te gewagen van de banden van vriendschap door zorgen en arbeid gelegd, waarmede de parochie van St Jacobus zich met haar pastoor verbonden gevoelde. Hierna zong een koortje van het meisjes patronaat een tweetal liederen. De oudste kapelaan, de Weleerw. heer A. de Wildt, schetste de emotie in de parochie, toen bekend werd, dat de pastoor niet lan ger als haar leider zou optreden en memo reerde het werk in en buiten de kerk gedaan. Vervolgens zong het zangkoor Cantemus Domino onder leiding van kapelaan De Wildt een drietal nummers en de heer P. van den Oever (tenor) het Wees Gegroet van Pr. Andreoli. Hierna nam staatsraad mr. dr. Kooien het woord, om namens de parochianen van St. Jacobus de gevoelens van hun liefde en aan- hangelijkheid te vertolken. Als bewijs van sympathie bood spr. na mens 1700 gezinnen uit de parochie een gou den miskelk aan (voorloopig in model), als blijvende herinnering, overtuigd, dat de de ken bij het opdragen der H. Mis aan zijn oud-parochianen zou blijven denken. Deken Van Dam heeft met gevoelvolle woorden dank gezegd voor alles wat zijn pa rochianen tijdens zijn pastoraat voor hem hebben gedaan en gaf hun de verzekering hen steeds te blijven gedenken- Ten slotte zongen alle aanwezigen hem een afscheidslied toe. Herdenking van het tienjarig bestaan De vereeniging „Het Nederlandsche Wegen congres," in de tweede helft van 1920 opge richt, nadat het Kon. Instituut voor Inge nieurs en de wegencommissie van den A. N. W. B. het eerste Ned. wegencongres in Den Haag hadden georganiseerd, herdacht thans haar tienjarig bestaan. Bü deze gelegenheid is gisteren in „Dili- gentia" te 's-Gravenhage een drukbezochte bijeenkomst gehouden, terwijl in „De Witte Brug" aldaar des avonds een herdenkings maaltijd plaats had. De vergadering in „Diligentia" ving giste renmiddag te twee uur aan. Zij stond onder presidium van den algemeen-voorzitter, ir. J J. Stieltjes en zij werd bijgewoond o.m. door vertegenwoordigers van de ministers van waterstaat en van defensie. De voorzitter wierp in verband met dezen historischen dag een terugblik op het ontstaan van de vereeniging en hetgeen in het afge- loopen 10-jarige tijdvak door de vereeniging werd gedaan. We kunnen aldus spr. met een gerust ge weten op de afgeloopen 10 jaren terugzien en spr. geloofde te kunnen constateeren, dat de vereeniging aan de gekoesterde verwachtin gen heeft beantwoord en dus haar plicht heeft gedaan. Alvorens tot zijn onderwerp te komen, maakte de heer Van den Broek van de ge legenheid als eerste spreker na den voor zitter gebruik om het be:tuur geluk te wen- schen met het tienjarig bestaan. Ir G. J. van den Broek hield vervolgens een voordracht over het onderwerp „Verge lijking van de kosten van wegverhardingen." Concludeerende, zeide spr., dat de tien ja ren die verloopen zijn sinds de aandacht ster ker op de wegen werd gevestigd, nog geen van de voorname verhardingen hebben uitge rangeerd. Er is voor alle nog plaats, mits aan de vervolmaking eenerzijds, aan de be perking der kosten anderzijds, voortdurend de aandacht wordt gewijd door fabrikanten, aan nemers en directies. Op de voordracht volgde eenige bespreking. 175 dooden, 300 vermisten, 1200 families dakloos. Volgens een bericht in de Berlijnsche bladen uit Moskou, heeft een geweldige aardbeving in de omgeving van Stalinsbad h. Tadschikista, 7 dorpen volkomen ver woest, terwijl 10 andere dorpen zwaar be schadigd werden. Tot dusverre werden 175 dooden en 300 vermisten geteld, terwijl ongeveer 1200 huisgezinnen dakloos zijn geworden. Een regeeringssommissie is ter organi- seerinc van de hulpactie naar het geteis terde gebied vertrokken. Auguste Turati, die gedurende vele jaren secretaris-generaal van de Fascistische Partij is geweest, is als zoodanig afgetreden. Eij zal worden opgevolgd door den Kamer- President Giuirati. Het orgaan der Fascis tische Partij publiceert een schrijven van Turati aan Mussolini, waarin hij zlin ont slag vraagt, hieraan toe voegende, dat hij booot den Duce en de Fascistische revo lutie naar beste krachten te hebben gediend. In zijn antwoord aanvaardt Mussolini deze ontslagaanvrage, echter niet zonder zijn leedwezen over deze beslissing te heb ben geuit. De Duce wijst erop. dat Turati de Partij in de gedenkwaardige dagen van "veleer daadwerkelijk geleid heeft. De Amerikaansche dochter Van een rijken staalmagnaat, Frank en vrij en nog een meisje In den ongetrouwden staat. Had haar jongemeisjesgrillen Er nu eenmaal op gezet Om in het bezit te komen Van een prachtig mansportret. Zes maal honderdduizend gulden, Het bedrag is lang niet malsch! Gaf zij voor het conterfeitsel Van een knappen, echten Hals. Neen, u meet me goed begrijpen Hals hier met een groote H. Maar 't bedrag is enkel denkbaar In het land Amerika. Doch wanneer die juf nu zooveel Voor portretten geven kan. Wat zal zij dan over hebben Voor een échten knappen man? MARTIN BERDEN. Het doortrekken der tramlijn, die van het Stationsplein naar de Leidschevaart loopt, tot aan de Zandvoortschelaan is thans in een ernstig stadium van s udie gekomen, zoodat binnen niet al te langen tijd deze ver betering in het tramnet kan worden tege moet. gezien. Het is te hopen, dat ook met de doortrek king van de tram HeemstedeScendaplein door de Timorstraat tot aan de Jan Gijzen- vaart ook spoedig voortgang wordt gemaakt. Niet op Schiphol Er was, zooals bekend, met de Zeppelin- maatschappij te Friedrichshafen een over. eenkomst gesloten, om een reis naar Am sterdam te o; ganiseeren, waarbij de „Graf Zeppelin" op een terrein in de hoofdstad een landing zou maken en passagiers ont schepen en opneemen. Als bijzonder geschikt terrein in de on middellijke nabijheid van Amsterdam kwam daarvoor in aanmerking, ook na plaatselijk bezoek van een vertegenwoordiger der Zep pelin-maatschappij het vliegveld Schiphol. Langdurige onderhandelingen zijn daarop met de diensten der gemeente gevoerd, die ten slotte geleid hebben tot de mededee- ling, dat de gemeente in de maand October op Schiphol geen gelegenheid kan geven tot een landing. Men zal nu maatregelen nemen om alsnog den tocht te laten doorgaan en de landing in de omstreken van Amsterdam te doen plaats hebben, waarover binnenkort nadere bijzonderheden zullen worden medegedeeld. Zijn wij wel ingelicht, dan zal de kwestie van den halven vrijen dag voor het winkel personeel in de eerstvolgende raadszitting aan de orde worden gesteld. Een zending uit Heiloo Naar wij vernemen wordt met het tweede K. L. M.-vliegtuig van a'en dienst Amster dam—Batavia, dat 2 October a.s. van Schiphol vertrekt, een zending bloembollen meegevoerd van de firma De Jager en Zonen uit Heiloo, geadresseerd aan een vertegenwoordiger der Britsche regeering in BritschIndië. Hedenmorgen is door eenige hoofdbe stuursleden van het N. A. S. te IJmuiden langs de visschershaven onder de opvaren den van de visschersschepen een circulaire verspreid, waarin ernstige beschuldigingen worden geuit tegenover de twee bestuurs leden van de IJmuider Federatie, de heeren Brand's teder en Blaas. Hun wordt verweten, dat zij een verkeerde politiek hebben gevoerd ten aanzien van de IJmuider Proviandcentrale, waarvan een tekort van 70.000.— het gevolg zou zijn Ook andere ernstige beschuldigingen worden hun ten laste gelegd. WU komen hierop morgen nader terug. LEMMER, 25 Sept. Tengevolge van den hoogen boezem waterstand in Friesland if het Provinciaal Stoomgemaal nabij Lem mer hedenmorgen op last van Gedepu teerde Staten weer in werking gesteld. De stand van het boezemwater was hedenmor gen 28 cM. boven zomerpelL De bestrijding van den woeker in Haarlem is een punt, dat de volle aandacht heeft van het gemeentebestuur. Eenigen tijd geleden zijn door den ge meenteraad maatregelen getroffen, om het personeel in dienst van de gemeente uit han den van woekeraars te houden. Bij die ge legenheid is er op aangedrongen te overwe gen of er ook niet iets kan worden gedaan voor de andere Haarlemsche burgers, daar deze niet minder dan gemeentepersoneel on der het euvel van den woeker hebben te lijden. Naar wij thans vernemen, is door B. en W. een commissie ingesteld, die tot taak heeft te onderzoeken wat door de gemeente nog meer kan worden gedaan ter bestrijding van den woeker. Voorzitter dezer commissie, die bereids een vergadering heeft gehouden, is de heer Mr. M. Slingenberg, wethouder van Financiën, W. J. B. van Liemt en M. H. Groenendaal, leden van den Raad; verder de heeren P. A. van 't Wout, directeur der Boaz-Bank, Mr. P. Fuhri-Snethlage, directeur der Nuts- spaarbank en J. A. van Daalen, directeur der Haarlemsche Bankvereeniging. De commissie heeft bereids haar eerste vergadering gehouden. Het eerste vliegtuig van den heden ge- openden geregelden postvluchtdienst op de lijn Amsterdam—Batavia, de P.H.A.G.R., bemand met den eersten bestuurder Evert van Dijk, den tweeden bestuurder P. Wiers ma en den werktuigkundige E. Buitenhuys, is vanmorgen te 6.40 precies van Schiphol gestart. Indien alles goed gaat, vindt de eerste landing te Neurenberg plaats, terwijl het in de bedoeling der bemanning ligt, om als eindpunt van vandaag Boedapest te berei ken. Evert van Dijk. De K.L.M.-machine voert 23.000 post stukken mede, een record-aantal. Voorts w«ts er voor de eerste maal 15 K.G. lucht vracht aangeboden, welke lading bestaat uit 4 kistjes champagne, afgezonden door de Handelmij. Deli-Atjeh, bestemd voor ver schillende adressen te Medan, een pakket couranten van de N. V. „Delicourant" voor haar bureau te Medan, en een colli mon sters van stoffen voor de firma L. Platen te Batavia. Voor het vertrek van het vliegtuig, heeft de heer Plesman, directeur der K. L. M., de bemanning een goede reis en een be houder. terugkomst toegewenscht. Heel Nederland en een groot deel van het buitenland, zeide hij, zullen u op uw tocht volgen. En als ik een goeden raad mag geven betracht de voorzichtigheid. Wiersma-, Vervolgens hield ir Damme, directeur- generaal der P. T. T„ nog een korte toe spraak, waarin hij er op wees, dat er baan brekend werk verricht was voor het heden bereikte punt, de regelmatige vliegdienst naar Indië, verwezenlijking kon vinden. Met voldoening constateerde spreker, dat de belangstelling in de Indië-vluchten, ondanks de periode van schijnbare rust, die in werkelijkheid echter besteed was aan een intensieve voorbereiding van den dienst in het minst niet geschaad is, daar van getuigt ook het, vergeleken bij de vroegere vluchten, belangrijk grooter aan tal poststukken, dan thans wordt medege nomen. Spreker uitte de hoop, dat deze eerste vlucht het begin van een lange reeks na tional-> vliegtochten naai Indië moge zijn. Voor het vertrek De Amsterdamsche luchthaven bocd in don vroegen morgen het beeld!, dat zij reeds zoo vele malen bij het vertrek van een Indië-vliegtuig te zien gaf. De geheel ver lichte verkeerstoren gloeide als een veilig baken, dat tot ver in den omtrek zichtbaar was. onder den klaren nachthemel; ook in de kantoren op het vliegveld' en in de tot gezellig restaurant ingerichte wachtkamer verspreidde het kunstlicht zijn helderen schijn. Op het groote betonnen platform van de groote K.L.M.-loods vielen zoo van uit de verte de contouren waar te nemen van de vleugels en den romp der P. H. A. G. R., den 3-motorigen Fokker, die ree 's eenmaal, bestuurd door de vaste hand van Smlrnof, te Batavia was neergestreken en thans opnieuw was uitgerust voor de verre vlucht naar Indië, ditmaal onder lei ding van Evert van Dijk. Rond de machine bewoog zich, van op een afstand, een donkere massa in den lang zaam aanglorenden ochtend, een vrij groote menschenmenigte; ook ditmaal bleek het vroege uur voor velen geenszins bezwaar geweest te zijn om den verren tocht naar Schiphol te ondernemen. Onder hen bevon den zich verscheidene bekende figuren op luchtvaartgebied; behalve natuurlijk den heer Plesman zagen wij o.m. ir. Von Baumhauer, onderdirecteur van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart, ir. Stephan, directeur der Fokkerfabrieken te Amsterdam en den heer Smits, chef van de afdeeling propaganda dezer fabrieken. Ook de heer Damme, direc teur-generaal der P.T.T., was lang voor het vastgestelde tijdstip van vertrek zes uur aanwezig Het werd echter ruim kwart over zessen, eer een auto der K. L. M„ die de postzakken meevoerde, verscheen. Van den heer K. van de Poll, chef van het bureau Expeditie en Pakketpost aan 't Centraal Station, die voor een goede ver zorging der post zelf was meegekomen, ver namen wij dat het verwerken der post stukken. die nog met de late nachttreinen waren aangevoerd, tot eenig oponthoud aan leiding had gegeven. Toen de post eenmaal was ingeladen, stond niets het vertrek van de P.H.-A.G.R. meer in den weg. Doch een Indië-vlucht zonder toespraken behoort nog tot de toekomst en waar het hier de ope ning van den eersten regelmatigen dienst betrof, kon men ook niet anders verwach ten dan dat er nog eenige officieele woorden zouden worden gespreken. En zoo geschied de het dan ook dat, toen de heeren Plesman en Damme het woord voerden, het volle licht der belangstelling gedurende eenige minuten onbelemmerd schijnen kon op de heeren Van Dijk. Wiersma en Buitenhuis, die zich tot het laatste oogenblik met hun eigen kringetje van verwanten en vrienden hadden bezig gehouden. Na de toespraken verliep alles vlot: te ruim half 7 de schemering had inmiddels voor het volle daglicht plaats gemaakt draaiden de mo toren, enkele minuten later reeds taxiede het vliegtuig over het platform naar het groene veld, waar het in Zuidelijke richting zijn aanloop nam. Te 6 uur 40 was de ma chine los van den grond en kort daarop ver dween zij, na tweemaal by wijze van groet in wijden boog over het vliegveld te heb ben gecirkeld, in oostelijke richting, nage staard door de vele achterblijvenden, van wie enkelen, die de bemanning het naast waren, him ontroering slechts met moeite vermochten te verbergen Dinsdag 7 October hoopt de Zeereerw. Pater Pius Steenhagen O.F.M., den dag te herdenken, waarop hij vóór 50 jaren zijn intrede deed in de orde der Minderbroeders. De jubilaris maakte zich niet alleen ver dienstelijk door het geven van vele missies, retraittes en andere geestelijke oefeningen, maar was ook werkzaam als kapelaan te Wijchen, Nijmegen, in de Antoniuskerk in deze stad en gedurende verscheidene jaren als rector In het Sint Fmciscusgasthuis te Rotterdam. De laatste jaren verblijft hij in het Min derbroederklooster te Venlo. In d'en afgeloopen nacht, kort na 12 uur, werd te Amsterdam de omgeving van de Keizersgracht tusschen Raadhuisstraat en Leliegracht in opschudding gebracht door een aanhoudend zeer krachtig claxongebrul, ö'at tot ver in den omtrek de late wande laars opschrikte. Spoedig bleek, dat het ge luid kwam uit het perceel 173 op de Kei zersgracht, een oud patriciërshuis, dat voor kantoorlokalen en magazijn in gebruik is. In het pand is gevestigd de firma Henri Jullien, grossier in horloges, pendules, mu- ziekdoozen enz. 't Kon niet anders, zoo stel den de omstanders vast, of dieven hadden zich toegang weten te verschaffen tot het perceel, waarin ongewijfeld een rijke buit aanwezig was, doch de inbrekers waren stel lig onkundig geweest van de aangebrachte alarm-inrichting. Aan den buitenkant zag alles er vreedzaam en correct uit, zoodat men de veronderstelling opperde, dat de dieven zich hadden laten insluiten. Het claxon-gebrul van het alarmtoestel was ook doorgedrongen tot het politiepost huis op de Westermarkt. Eenige agenten trokken er op uit en zetten, zekerheidshalve het geheele blok. waarin het perceel 173 gelegen is, af. Inmiddels werd een lid van de firma Henri Jullien, die aan de Nic. Witsenkade woont, gewaarschuwd en nog geen uur, nadat de claxon met zijn dave rend geluid de omgeving in rep en roer had gebracht, was de firmant ter plaatse. Met eenige politie-agenten trok hij het per ceel binnen, waar een uitgebreid onderzoek begon, dat vele uren in beslag nam. Terwijl het huis van den kelder tot op het dak werd afgezocht, kwam de con cierge van het perceel 163 op de Keizers gracht, waarin een bankgebouw gevestigd is, een der buiten geposteerde agenten waar schuwen. dat hy in het pand naast het zijne, no. 161, dat geheel leeg staat, ge rucht had géhoord. Ook hier werd nauw keurig een onderzoek ingesteld, hetgeen mo- De Haarlemsche Raad besloot Woensdag middag met 24 tegen 14 stemmen de mot Peper tegen het vlootplan niet in behandc ling te nemen. Hedenmorgen is het eerste vliegtuig v? de serie postvluchten naar Indië vertrol. ken. Mislukte poging tot inbraak bij een en gro zaak in horloges aan de Keizersgracht t Amsterdam. Het tien-jarig bestaan van de Vereenigiti „Het Nederlandsch Wegencongres." Hartelijke huldiging van Deken H. A. T! van Dam bg zgn afscheid als pastoor der S Jacobuskerk te Den Haag. Het rapport der Staatscommissie-Rutger betreffende het lager onderwijs, zal over ei kele weken verschijnen. Moeilijkheden bij de werving in Nederlar voor de politie voor Curasao; scherpe critic in den Kolonialen Raad. Opening van de zeehaven te Dordrecht. Plechtige consecratie der kapel van h Maria-gesticht te Noordwijkerhout. De strijd in China. Tsjang Hsoe Liai heeft het Noorden in bezit genomen. Het 011 twapeningsvraagstuk in den Vc kenbond. De secretaris der fascistische partij, T rati, is afgetreden. Geweldige aardbeving in Rusland; 1 dooden; 7 dorpen verwoest. Krokodillenplaag op Sumatra; 13 personc door de ondieren weggehaald. Barometerstand 9 uur v.m.: 764. Achterui' OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlet LICHT OP. De lantaarns moeten morgc worden opgestoken om: 7.18 uur. Hoogste Barometerstand 769.2 nuM. t Akureyri. Laagste Barometerstand 742.4 m.M. te An dan es. Verwachting: Matige, tijdelijk toenemend Zuidwestelijke tot Noordwectelyken wint half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk enkel regenbuien, koeler. gelijk was nadat een agent met behulp vai zijn sabel en gummistok, welke hg als koe voet wist te gebruiken, een raam van per ceel 161 had! weten open te krijgen. Inmiddels trok, ondanks het tijdstip va: het holle van den nacht, op dit gedeelte va) de Keizersgracht bij het H. B. S.-gebouw ei de Leliegracht, het geval nog al de aan dacht. Agenten op alle hoeken van het hui zenblok, rechercheurs en agenten, die d panden 173 en 161 in en uit gingen. Maar van de inbrekers geen spoorto om drie uur op de vliering van het leegt pand 161, waar veilingborden buitenhangei: een agent en een rechercheur een zwarr tasch met inbrekerswerktuigen vonden. Oo' was in dit perceel reeds eerder een beite ontdekt, die aan den binnenkant in ee) deurpaneel stak. De tasch met inbrekerswerktuigen werd h beslag genomen, het onderzoek naar de on- genoode gasten werd nog geruimen tgd O} zolders, daken en in tuinen voortgezet, even wel zonder resultaat. Te ruim half vier is het onderzoek in he huizenblok Keizersgracht Leliegracht Heerengracht Raadhuisstraat voorloopt gestaakt. Vermoedt wordt, dat de inbrekers op hei eerste moment, dat de alarmklok begon tf werken, gevlucht zjjn met achterlating vai de tasch met inbrekerswerktuigen. Later in den morgen gelukte het de re cherche twee mannen te arresteeren. Dank zij het prachtig functionneerende alarmsys teem liepen zg in de val. Op het oogenblik wordt onderzocht of ook anderen aan deze poging tot diefstal door middel van braak debet zijn. De arrestanten zullen aan de justitie wor den overgeleverd. De omgeving van Siak Sri Indrapoera, af deeling Bengkalis, van het gouvernement Oostkust van Sumatra, wordt geteisterd door een krokodillenplaag. In den tyd van twee weken zijn dertien menschen, groe tende els kinderen, door de krokodillen weg gehaald.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1