f 13000.- i 250.- f125.- f50.- f40.- DINSDAG 30 SEPTEMBER 1930 üet verschil ^itide van den zomertijd Het R.K. Werklieden verbond en het N.A.S. WEER EEN MOORD TE ROTTERDAM Socialites Medicorum De raadhuisbouw te Bloemendaal Jeugdige fascistjes gaan een leger vormen Voornaamste qNieuwï BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTI ÈN 35 ct. p. regel D'T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17577 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Benoemingen Bisdom Haarlem In den, nacht van Zaterdag op Zondag a.s. De relaties verbroken Jonge vrouw (iet slachtoffer Twee geldkistfes met 4000 verdwenen Inzending der teekeningen vóór 2 Maart 1931 Van den Volkenbond De moord te Bennekom Dolle stier rent op de menigte in Gerechtelijke uitspraak „De Avondpost" stuurt de jongelui naar bed Het Postvliegtuig Het nieuwe Bondsgebouw van den A. B. T. B. Toegang tot de school geweigerd J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Gewestelijke Landstormcommissie Telefoon No. 13864 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct- by vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Ajje a bonne's op dil blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden •egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dOor V verlies van beide armea. bjide beenen oi beide oogen f vUi" bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. sen voe: of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van V anderen vingei »De Nederlander" heeft opgemerkt, at wij bedenkingen geopperd hebben eSen de uitgifte van een kinderkrant °°r den K. R. O., en het blad citeert, Wij onder het ingezonden stuk va:i ast°or Perquin o.a. schreven: •>Wy blijven deze houding weinig fraai etl het voorbeeld, door een zoo groots 0rganisatie als den K. R. O. gegeven, ge- v'karlijk noemen. Er is al zoo veel over verdeeldheid en ^rsplintsring op Katholiek terrein ge slaagd. Dit is een nieuw staal van de verkeerde methoden die in ons Roomsche gemeenschapsleven van Nederland woe keren." >.I>e Nederlander" merkt naar aanlei- ^8 hiervan op: ..Wy zijn gewoon te klagen en vooral °°k te hooren klagen over de eeuwige Verdeeldheid binnen het protestantisme. Terecht. Maar de kwaal schynt meer uit het htensch-zijn dan uit het protestant-zijn voort te komen. Elders doet zij zich ook Voor." Set artikeltje sluit met het spreek woord: ■JBuurmans leed.... troost." Set spijt ons voor „De Nederlander". j^Aar onze boven geciteerde woorden üönen werkelijk niet dienstig zijn om e redactie in haar leed „over de ®euwige verdeeldheid binnen het pro- 6stantisme" te troosten. Se verdeeldheid binnen het prote- stahtisme (de redactie drukt het heel 2|Jiver uit) komt voort uit het prote- ^antisme zelf en wortelt in deszelfs iePste diepte, in het protestansch be ginsel. Sinnen het protestantisme bestaat ZeSs omtrent de meest fundamenteeie ^raagstukken geen homogeniteit: gaat protestantisme er juist niet trotseh °P> dat het 't vrije onderzoek voor baat? Zoo moét er niet alleen in gods dienstige, maar ook in kerkelijke en Verder liggende aangelegenheden wel eeh hopelooze verdeeldheid heerschen By ons van die verdeeldheid in be ginsel vragen geen spoor! Waar wij schreven van verdeeldheid en versplintering op Katholiek terrein" (let wel: „op Katholiek terrein", niet "binnen het Katholicisme"!), daar b°elden wij natuurlijk op het vereeni- g'ngs-, het organisatie-, het gemeen- Schaps-Ieven. Onder ons zijn er vaak maar al te v®el, die 't zelfde werk willen doen. Sat is heel iets anders dan wat er "binnen het protestantisme" op ts jberken en voor „De Nederlander" te betreuren valt. Bet verschil is duidelijk en oneindig Svoot. kZ. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft bhoemd: '°t Deken van het Dekenaat Poeldijk en i^vens tot Pastoor te Poeldijk den Zeereerw. G. Maat; tot Deken van het Dekenaat Ouderkerk en j?Vens tot Pastoor te Buitenveldert den Z.E. C. Boekhorst; tot Pastoor te de Rijp den W.E. Heer Goes, die Kapelaan was te Haarlem B-H. Elisabeth en Barbara); l°t Pastoor te Den Helder (H.H. Petrus Paulus) den W.E. Heer A. Koopman en j? IJmuiden den W.E. Heer G. Keijzer, die abelaan was te Haarlem (Kathedraal). Er •Ut trie' wordt aan herinnerd, dat de zomertijd laar eindigt op den vijfden October, ten j, J uur in den voormiddag, zoodat in den acht van Zaterdag 4 op Zondag 5 Oetober Öe klokken één uur moeten woren achter gezet. l^Set R. k. Werkliedenverbond in Neder- ^rb beeft de relaties met het Nationaal Secretariaat (de communistische Centrale N. A. S.) verbroken, h,, e tekst van het betreffende schryven lcit als volgt: i^'S£s bestuur, besprekende de situatie het - de steenzettersactie te Amsterdam en tHe aandeel, door uw bestuur daarin geno- Hw' daarbij kennis genomen hebbende van ber brieven d.d. 7 Augustus en 8 Septem- °Orri V van meening, dat alleen 'n bevoor- de kan beweren dat de strijd van de ba Van E. M. O. S. wordt gevoerd om feiU ing der tarieven, overtuigd door de dat het in dezen strijd gaat over de van organisatie, besloot in zijne •het ^ering van 22 dezer geen enkele relatie ot dw Secretariaat te hebben, zoolang dit ïrte betrokken Federatie voor de katholieke n, öers £je vrye uitoefening van het orga- beigj^^oht op eenigerlei wijze tracht te De dader, een zwager van de vermoorde, te Den Bosch aangehouden Gistermiddag is te Rotterdam een moord gepleegd op een bewoonster van de Wille- brordusstraat, zekere mej. Maliepaard. Mej. M. woonde in pand 34a, een beneden huis, waaronder weer een rijwielstalling is gevestigd. Ongeveer half een gistermiddag kwam aan haar woning een zesjarig meisjes, een nicht je van mej. M„ aan wie zy eergisteren een popje beloofd had. Het kind kreeg geen ge hoor en verzocht den rijwielhandelaar de la Rey om de deur open te maken. De man weigerde dit, waarna het meisje eenigen tijd is blijven staan. Ten slotte heeft zij aan een voorbijganger, dis zijn fiets kwam stallen, verzocht de deur open te maken. Déze vol deed hieraan met een gewonen sleutel, daar het slot zeer eenvoudig geconstrueerd was. Teen het meisje naar binnen ging, vond zij tot haar grooten schrik in d? als woonkamer ingerichte achterkamer het lijk van haar tante, dat met bloed bedekt was. Zij is weg- geloopen en heeft haar grootmoeder me.i. Maliepaard van de Johan Idartraat ge haaid. Deze is meegegaan naar de woning en heeft onmiddellijk na het zien van de situatie de politie gewaarschuwd. Bij het onderzoek door inspecteur Van den Berg en den Commissar.s van Gulden ingesteld, werd geconstateerd, dat de vrouw gedood i door eenige sneden in den hals. Daarna heeft de moordenaar cok het mes, een broodmes, in den mend gestoken, waarin dit recht tan- dig is blijven staan. De vrouw droeg een mantel en keerde naar het scheen van een boodschap terug, op het oogenblik dat zij door den moordenaar is aangevallen. Aan de deur van de keuken hing een tasch met boodschappende vrouw was omstreeks 10 uur in den mergen nog op rtraat gezien. De moord moet dus gepleegd zijn tusschen 10 uur en half een. Al dien tqd heeft in de tusschenkamer een kindje van 10 maanden gelegen, dat geruimen tijd heeft geschreid. Het schrijfbureau in de kamer vertoonde oogenschijnlijk sporen" van braak en waar er in den laatsten tijd in deze buurt herhaalde malen insluipingen plaats hebben, ligt het vermoeden voor de hand, dat de moord is gepleegd door een insluiper, die door de vfouw bij haar thuiskomst is verrast en teen den mcord heeft gepleegd. De ongeveer 27-jarige vrouw vertoonde geen sporen van een worsteling. De echt genoot van de vermoorde heeft met twee andere mannen een zaak in wasch- en poetsartikelen. Hij heeft den geheelen dag in Delf haven met een wagen'gevent en kwam eerst tegen den avond thuis. Hij is onmid dellijk door de polit e verheord. Aanknoo- pingspunten waren er in deze zaak nog niet. De justitie heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, terwijl alles zoo blijft, totdat dr. Hulst uit Leiden is gearriveerd. Ook politiehonden zijn aan het speuren. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er eenig geld uit het schrijfbureau is ontvreemd. De moord heeft in de buurt zeer veel consternatie verwekt. Twee geldkistjes met 4000 verdwenen De politie heeft gistermiddag den echtge noot van het slachtoffer, den koopman Ma liepaard in Delfshaven, waar hy liep te ven ten, opgespoord en hem in bijzijn van den rechter-commisaiis mr. Schalkwijk en den Officier van Justitie, mr. Schipper gehoord. De man heeft verklaard, dat in de Iade van de schrijftafel, die opengebroken is ge vonden, twee geldkistjes hebben gestaan, die ruim 4000.bevatten. Zij zijn blijkbaar door den dader meege nomen. Het onderzoek door den deskundige dr. Hulst uit Leiden heeft uitgewezen, dat de moord is gepleegd met een broodmes, dat hij uit het keukenkastje heeft gehaald. Behalve de wonden in den hals zyn boven op het hcofd steekwonden aangetroffen, die niet alleen door den hoed, maar ook door het schedeldek zyn gegaan en dus met zeer groote kracht moeten zijn toegebracht. De deskundige heeft in de kamer ver schillende sporen van een worstelng, tus schen de vrouw en den moordenaar kunnen vinden. Een onderzoek met politiehonden heeft geen resultaat gehad. Het geheele onderzoek wordt met kracht voortgezet. De moordenaar aangehouden Hij legt een volledige bekentenis af. Uit het onderzoek, dat door inspecteur W. van den Berg met groote kracht is ge voerd, is komen vast te staan, dat de firma, waarin de echtgenoot van de vermoorde vrouw deel had, bestond uit twee broers en een derde. Daarnaast was er een derde broer, de 22- jarige Gerrit Maliepaard, die als blikslager te Oss werkte, gehuwd is en vader van twee kinderen. Deze Gerrit had vroeger als knecht by zyr. broers gewerkt, doch had toen meer- m oneenigheid gehad wegens zyn slecht gedrag. Hij is deswege ook ont slagen. Zaterdag is Gerrit in Rotterdam gekomen om een nieuw pak te koopen, hetgeen te Rotterdam goedkooper was en om den ver jaardag van zyn moeder, op Zondag, mee te vieren. Hy heeft dien dag de geheele familie ontmoet en niemand heeft iets bijzonders ca- hem kunnen merken. De nachten van Zaterdag op Zondag en ver- Zondag op Maandag heeft hy by zyn njoeder thuis geslapen en gistermorgen ts h, vroegtijdig vertrokken om met den trein van 8.28 naar Oss te kunnen terugkeeren Omdat verders aanknoop-ngspunten ont braken, is volledigheidshalve de politie te Oss opgebeld met verzoek te controleeren of G°rrit thuis gekomen was en hoe laat. Op dat oogenblik deed zich het bericht voor, dat Gerrit niet thuis gekomen -was. doch om 12.25 een telegram uit Rotterdam aan zyn vrouw had gezonden, waarin stond: „xk kom vanavond; ben by vader en moe der, koningin in Rotterdam". Direct na entvangst van dit bericht is het desbetreffende formulier op het post- kentoor te Rotterdam opgevraagd en in beslag genomen. Het verzenden van dit telegram legde zoo veel verdenking op Gsrrit Maliepaard, dat de politie besloot hem onverwijld te doen arresteeren. Tientallen telegrammen met verzoek om aanhouding zyn omstreeks half acht gister- avont over het geheele land verspreid Dit gold in het bijzonder de richting Oss, maar ook tal van plaatsen in het Noorden van het land en de grensstations. Het telegram bevatte een zeer volledig signalement van Gerrit, verstrekt door zijn rraed-r, die hem 's morgens nog had gezien, zién. Direct na ontvangst er van zyn de in specteur van politie en een wachtmeester de- maréchaussée te Oss op eigeninitiatief haar Den Bosch gegaan, om daar de Rotter- damsche treinei af te wachten. Tegen half tien ontdekten zy een man, die volledig aan het signalement beant woordde, en ook het voetbalkoffertje droeg, v aarvan da-rin sprake was. De 'man werd aangehouden en gaf direct toe Gerrit Maliepaard te zijn. Hij werd aan een verhoor onderworpen en b k- -de onmiddellijk den moora te hebben gepleegd. In het koffertje werden de beide geld kistjes en het geld, dat daarin geweest was, teruggevonden. Bovendien lag er een be bloede bijl in. De aangehoudene zeide met dezen bijl zyn schoonzuster den schedel te hebben inge slagen, daarenboven heeft hij haar met h.t b-ocdmes verschilende steken toegebracht, om haar ten slotte dit mes 14 c.M. diep in den mond te steken. Hij zeide den moord gepleegd te hebben, omdat hij als werkman niet vooruit kon komen in de wereld en de eénige manier om te slagen was iemand te vermoorden en z»,n geld te stelen. Hij toonde zich overigens zeer wanhopig en sprak van zich te willen ophangen of doodschieten. In verband daarmede is de man, die voor- loopig te Oss opgesloten is, onder strenge be cking gesteld. Het schynt dat hy het bewuste telegram dat met een vry rustige hand is geschreven, onmiddellijk na den moord aan het post kantoor heeft aangeboden. Gisteren is op het Raadhuis te Overveen een bespreking gehouden met de architecten die er bij betrokken zyn over raadhuisbouw. Bepaald werd, dat door de architecten de teekeningen vóór 2 Maart 1931 by het ge meentebestuur van Bloemendaal ingezonden moeten worden. Huldiging van II. Colyn Alvorens de tweede commissie van den Volkenbond haar werkzaamheden eindigde werd een motie vastgesteld. De motie stelt voor, de noodzakelykheid van een internationale actie, die by de be staande wereldcrisis nocdzakelyker en drin gender is dan ooit. De motie behandelt dan negentien verschillende punten. Nadat de heer Colyn onder, luid applaus den aftredenden directeur der economische afdeeling, sir Arthur Salter, bedankt had voor zijn uitnemende diensten gedurende tien jaren, huldigde de heer von Rheinbaben uit aller naam den heer Colyn voor zyn zaak kundige leiding en zijn goed humeur. Behandeling in hooger beroep op 30 Oct. a.s. Donderdag 30 Oetober a.s. zal in hooger beroep voor het gerechtshof te Arnhem wor den behandeld de zaak tegen Jan Hoek, be schuldigd van den bekenden moord te Ben nekom, die door de rechtbank te Arnhem tot levenslange gevangenisstraf was veroor deeld. Incident te Botterdam By de afzetting voor het raadhuis te Rot terdam in verband met het bezoek van H. M. de Koningin heeft zich een incident voorgedaan, dat gelukkig geen ernstige ge volgen heeft gehad, dank zy het optreden van de politie. Men had voor het raadhuis een groote ruimte vrygeiaten en deze afgesloten door houten hekken. Daarachter verdrongen zich duizenden om de komst van het Koninklyk echtpaar en de aubade by te wonen. Plot seling, meent de „Tel.", kwam van de zyde van het Hofplein een dolle stier in volle vaart aangerend- Hy schoot met gebogen hooid en de horens vooruit op de menschen- menigte voor het raadhuis toe. Het wilde dier werd in zyn vaart gestuit door de hou ten hekken. Allen, die daarachter opeenge pakt, stonden, drongen haastig achteruit. Even stond het dier beduusd door den schok en van dat oogenblik hebben bereden politieagenten gebruik gemaakt, het dier te overmeesteren, zy waren in galop naar de plaats des onheils gerend, stegen af en pakten in letteriyken zin den stier by de horens. Intusschen had men touwen aan gebracht en daarmede werd het dier gekne veld. Zoo heeft men t naar de steiger plaats aan het Doelwater gebracht. Toen de drukte was afgeloopen, werd de stier vandaar naar de plaats van bestemming getransporteerd. De houding van den vroegeren Trustee Zooals men weet, had de laatste vergade ring van obligatiehouders der Sodalitas Me dicorum Oblatorum Ordinis Sancti Benedic- ti de vroegere trustee de N. V Trustkantoor voor Belegging en Administratie als zooda nig afgezet en in haar plaats als nieuwe trustee benoemd jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck te 's-Gravenhage. Jhr. mr. van Asch van Wijck vroeg daar op in deze hoedanigheid van de oude trustee overlegging van de verschillende gelden en bescheiden, hetgeen door het Trustkantoor geweigerd werd. Aangezien de N. V. Trustkantoor ook daar na weigerachtig bleef aan het verzoek te voldoen, heeft jhr. mr. van Asch van Wijck in deze zaak in kort geding voorziening ge vraagd van den president der Haagsche Rechtbank. Nadat Zaterdag j.l. deze kwestie voor ge noemden president was bepleit, heeft mr. du Mosch gisterochtend uitspraak gedaan. De président overwoog in de eerste plaats, dat gedaagde heeft aangevoerd, dat een spcedeischende voorziening niet noodig was, en dus het gedane verzoek moes' worden geweigerd, omdat het zoutbad. dat moet strekken als onderpand d°r leening. onder gerechtelijk toezicht staat eri derhalve een behoorlijk beheer gewaarborgd zou zijn. In dit verband overwoog mr du Mosch verder, dat. waar gedaagde door de verga dering als vertrouwensman is ontslagen en door den eiseher als zoodanig is vervangen, zonder twijfel het be'ang der sehuldeischers medebrengt, dat laatstgenoemde onmiddel lijk in het bezit komt van alle stukken en bescheiden oo de leening betrekking hebben de en dat gedaagde zich van alle handelin gen van vertrouwensman onthoudt. De pres'dent achtte de gevraagde voor ziening dan ook inderdaad spoedeischend. De geldigheid van het ontslag. Voorts had gedaagde de geldigheid van haar ontslag en de benoeming van jhr. mr. van Asch van Wijck betwist, aangezien vol gens art. 10 van de voorwaarden der leening de trustee alleen ontslagen kan worden, wanneer zij in gebreke is. haar verplichtin gen na te komen, hetgeen ten dezen niet het geval is. Naar het aanvankelijk oordeel van mr. du Mosch gaat echter ook dit ver weer niet op, aangezien gebleken is. dat de schuldenares.se gedurende 3 jaren de rente der leening niet heeft betaald, van welk feit, de trustee de sehuldeischers onkundig heeft gelaten en hen daardoor in den waan liet, dat de rentebetaling geregeld geschied de, terwijl de trustee thans voorta beweert, boven de sehuldeischers bevoorrecht te zyn vfëgêh's onderpand der 'leening. De president overwoog naar aanleiding hleryan, dat deze gedragingen zeer zeker het gegeven ontslag rechtvaardigen. Verder had de gedaagde de ongeldigheid van de vergadering betwist, waarin de be treffende besluiten zijn genomen en wel om twee redenen. In de eerste plaats had de N. V. aan gevoerd, dat de oproeping voor de vergade ring niet overeenkomstig art. 8 der voor waarden was geschied. De vergadering zou n.l. ten minste 8 dagen te voren in de prijscourant van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam moeten zyn aangekondigd, doch de president was van oordeel, dat ook dit bezwaar r.iet opgaat, daar volgens art 10 der voorwaarden art. 8 slechts van toepassing is voor genomen be sluiten, terwijl eiseher duidelyk heeft aange toond, dat aan de vergadering openlijk en op ruime schaal bekendheid is gegeven. In de tweede plaats voerde gedaagde aan, dat in de vergadering niet. zooals in art. 10 is voorgesenreven, de stemming over per sonen zou zijn geschied door inlevering van geteekende briefjes, doch de president over woog, dat, wat de benoeming van de nieuwe trustee betreft, dit bezwaar niet opgaat, nu uit het overgelegde proces-verbaal der ver gadering blijkt, dat de ter vergadering aan wezige 388 stemmen alle werkelijk zyn uit gebracht. Het vonnis Ten slotte overwoog de president, dat het verweer van gedaagde dat het besluit niet had mogen worden genomen in een verga dering, waarin niet de helft van de sehuld eischers was vertegenwoordigd naar zijn aanvankelyk oordeel op grond van de art. 8 en 10 der voorwaarden ook niet opgaat. De gevraagde voorziening kwam derhalve den president gerechtvaardigd voor en hy beval, dat de gedaagde N. V. Trustkantoor voor Belegging en Administratie binnen 24 uur na de beteekenis van dit vonnis tegen bewijs van ontvangst aan mr. H. M. de Vries als aangewezen derde zal afgeven alle zoodanige gelden, waardepapieren, boeken en bescheiden in den ruimsten zin, welke be trekking hebben op de onderhavige leening en welke gedaagde als trustee heeft ont vangen, thans onder zich heeft of in bewa ring heeft gegeven aan Burger en Co.'s Bank of aan I. Leenes. Voor het geval gedaagde aan dit bevel geen gevolg geeft, verklaarde de president het vonnis uitvoerbaar met be hulp van den sterken arm. Voorts weid aan gedaagde verboden, zich nog langer als trustee voor te doen of als zoodanig te handelen, terwijl gedaagde ver oordeeld werd voor iedere overtreding van dit vonnis aan eiseher een bedrag te betalen van 25.—. Ten slotte verklaarde mr.. du Mosch het vonnis uitvoerbaar by voorraad. De redactie van „De Avondpost" maakt melding van den volgenden brief, dien zij met taalfouten en al! toegezonden kreeg: Den Haag, 27 September '30. Geachte Redactie, Door deze meen het Hoofdkwartier goed te doen u mede te deelen, dat door de heerei. Emilio Peiister, Henk Mansveld, e.a. hier terstede is opgericht een fascistisch jongenmannen leger. Alle jongens vanaf 13 jaar kunnen lid worden, en vormen sectie's van 32 man, met aan het hoofd eer commandant (officier, welke ook van de zelfde leeftyd is als zyn manschappen). Het hoofdcommando is in leiding van ouderen commandanten. Het doel der organisatie is: flinke staats burgers te vormen, het houden van oefe ningen, gelijk aan dat van het leger, het houden van sportspelen, samenkomsten enz. enz. Ook om indien zoonoodig de staat steeds terzijde te staan, en een front te vormen tegen het orde ontwrichtende roode gevaar. De uniformen zyn: zwarte kousen, korte donkerblauwe broeken, zwarte en khaki overhemden met korte jassen, met koppel en platte pet. Dit is de eerste org. in ons land op dit gebied, en zal ook de eenige zijn wat „bij zondere houding" betreit daar er alles een voudig en kort zal zijn. In andere plaatsen zal er ook getracht worden om secties te stichten. Voorloopig kunnen alleen jon gens lid worden. Waarde Redactie, misschien wilt u in uw blad hiervan mel ding maken zoodat de menschen het allen lezen, wilt u soms verdere inlichtingen', dat willen wy gaarne verstrekken. Inmiddels, Hoogachtend, E. Peyster. Fr. Halsstr. 82, commandant. Een grappig en raak antwoord op dezen kinderpraat wordt gegeven door de redactie van „De Avondpost", welke by den brief het volgende aanteekent: Beste jongens, Wel ja, met pteizier hoor. Dat leuke school- briefje van jullie zal ik even opnemen hoor. Maai- als dé meëster het West! Tjccectje nogan toe, dan krijgen jullie allemaal een pak voor je broek en een 2 voor je Neder- landsche taal op het rapport. Je moet het zelf weten hoor, broekemannen. De staat is je erg dankoaar, maar de mmister van On derwijs vindt toch, aat ny te veel geld voor de school uitgeeft, om zulke briefjes thuis te krijgen. En wat een handje! Lieve help, wat een pootje is dat. Waar gaat deze secretris-generaal Peyster op school? Nou, het fascistische Leger is er nou ten- minte. Een-twee-drie voorwaartsmarsch naar bed! Als jullie goed en wel aan t op rukken bent, kom ik 's kyken. Mag ik? En ik zal zelfs zwarte nageltjes fokken. Dag boys! De Provinciale begrooting van Noord-Hol land over 1930 is verschenen, geraamd op ee eindbedrag van f 59.163.350. Het R.K. Werkliedenverbond heeft de re Iatles met bet N. A. S. verbroken. Zullen de Passiespelen te Oberammerga in 1934 worden herhaald? Ambtsaanvaarding prof. ir. J. C. va" Staveren. De voorzitter der B.K. Staatspartij, mr. f Goseiing, heeft te 's-Hertogenbosch zyn ets ste rede gehouden na zyn verkiezing a voorzitter. Gerechtelijke uitspraak in de SodaUtr Medicorum-zaak. Te Rotterdam is een vrouw in haar wonir vermoord gevonden. De dader gearresteer Het eerste postvliegtuig naar Indië is gi. teren te Karachi aangekomen. Het koninklijk gezin werd gisteren t Rotterdam geestdriftig begroet. Een commissie van onderzoek naar c rechtspositie der K.L.M.-piloten benoemd. Thomas over de Britsche Ryksconferenti Nieuwe wandaden in Oost Galicië. Het Amerikaansche departement van Bir nenlandsche Zaken wordt beschuldigd v: handlichting ten aanzien van de petroieuu wetten. Dr. Isidro Ayora is als president va Ecuador afgetreden. Groote rede van Poincaré. Te Karachi. By de K- L. M. is bericht binnengekomen, dat het eerste postvliegtuig PH-AGR giste ren te 18.15 uur (plaatselyken tyd) te Ka rachi is aangekomen. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. Inzegening door Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen. Maandagmiddag om drie uur had te Arn hem de plechtige inzegening en opening plaats van het nieuwe bondsgebouw van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuinders- bond. De inzegening werd verricht door Z. D. H. Mgr. J- H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, terwyi de operftngsrede werd uitge sproken door Z.Exc. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenland- sche Zaken. Wegens het dragen van de A.V.R.O.-viag Een leerlinge van de 8e klasse van de school aan den Asterweg 16 te Amsterdam is door het hoofd de toegang tot die school geweigerd, omdat het meisje op haar fiets een A. V. R. O.-vlaggetje bevestigd had en dit niet wenschte te verwyderen. Zy moqht toen de fiets niet in het fietsenrek plaat sen. Het hoofd der school, de heer H. J. C Winterwerp, verklaarde aan de „Telegraaf", dat er aan het plaatsen van fietsen in n°t daartoe bestemde rek bepaalde voorwaar den moeten gesteld worden. Leerlingen b v. die dicht by school wonen, mogen niet op de fiets komen. Op verschillende scholen hebben zich groote onaangenaamheden voorgedaan, ten gevolge van de onderscheiden radio-vlag getjes, waarmede de leerlingen hun fietser, tooiden. Er kwamen hevige ruzies uit voort en verschillende fietsen werden beschadigd. Toen zulks ons bleek by ons was nog nooit een leerling met een vlaggetje ver schenen besloten wy om deze onaange naamheden zoo mogelyk te voorkomen. Woensdag j.l. nu kwam een meisje met een vlaggetje op de fiets ter school. Toevallig was het een A. V. R. O.-vlaggetje. Maar dit doet natuurlyk aan de zaak niets toe of af. Ik heb, zoodra ik dit zag, het meisje mede gedeeld, dat zy den volgenden dag niet meer met dit vlaggetje op de fiets op schooi mocht komen. In alle klassen heb ik voorts tegen de jongens gezegd: geen met radio vlaggetjes getooide fietsen in het fietsenrek. En een rood-wit-blauw-Vlaggetje? Daartegen bestaat natuurlyk niet het minste bezwaar, omdat dit geen onaange naamheden verwekt. Een radio-insigne? Daar heb ik evenmin bezwaar tegen, want dat geeft geen aan stoot. Het kind is intusschen niet de toegang tot de school ontzegd. Natuurlyk niet. ik heb alleen Donderdag, toen het meisje weer met dit vlaggetje verscheen gezegd: „Duw breng dit vlaggetje naar huis". Dina is sindsdien niet meer op school verschenen ondanks myn aandringen by den vader haar toch naar school te sturen. Ik heb slechts de fiets geweigerd. Het is niets meer dan een kwestie van schoolorde. Barometerstand 9 uur vun.: 766 stilstand OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarler LICHT OP. De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om 7.07 uur. Hoogste barometerstand 775.8 te Reykja vik. Laagste barometerstand 750 0 te Vardö. Verwachting: Zwakke tot matige windei- uit Noordejijke richtingen, meest zwaar be wolkt, later waarschynlyk weer regen, iets kouder. „Stelling van Amsterdam" Naar men ons bericht, is in de vacature van voorzitter van de Gewestelyke Land storm-Commissie „Stelling van Amsterdam", ontstaan door het overlijden van den heer Mr. H. Verkouteren, thans voorzien door de benoeming tot voorzitter van het oudste lid. Dr. I H. J. Vos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Commissie, die ten doel heeft de toe treding tot den Byzonderen Vrywilliger Landstorm te bevorderen in het rebied var de voormalige Stelling van Amsterdam, ii thans ais volgt samengesteld: Voorzitter: Dr. I. H. J. Vos, Res. Dir. Of ficier van Gezondheid op non-activiteit, lie van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Secretaris- K. L. Schell te Amsterdam, Re serve Majoor by het Korps Luchtdoel- Artillerie; Leden (gerangschikt volgens ouderdom van toetreding) Walrave Boissevain te Amsterdam, lid van de Prov. Staten N.-H.; Mr. A. Slob, burgemeester van Haarlem mermeer; Jhr. Mr. C. Dedel, burgemeester van Ab- koude en Baambrugge; J. Versteeg Jr., burgemeester van Monnlc- ker.dam; C. A. Straman, burgemeester van Ouder- Amstel; A. Colyn, burgemeester van Nieuwer- Amstel; J. A. Bakhuizen, burgemeester van Lei- mulden en Rynsaterswoude; H. E. Wempe, Gep. Luit. Kol. O.-I. L„ burgemeester van Westzaan; J. Chr. F. Bletz, burgemeester van Wees- perkarspel; L. H. Simons, burgemeester van Haarlem- merliede e.a.: Mr. A. J. de Wolff, burgemeester van Die- men; G. A. L. M. Vos de Wael, burgemeester van Uithoorn; terwyl ambtshalve lid van de Commissie zijn: C. de Veer, Res. Majoor der Infanterie. Commandant van het Landstormkorps Stel ling van Amsterdam en G. J. B. van Hove, Res. Kapitein, Districtscommissaris Vryw. Motorkorps,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1