i 3000.- f 750.- 1250.- f 125.- 150.- 140.- BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 1 OCTOBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1757 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHiEOEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ALS 'TV CADAVER. VLAG-INCIDENT Er heeft ziCh een vlag-incident voor gedaan. Trawler beldemd onder de Hembrug Weer spoedig bevrijd Het eerste lustrum van den K.R.O. Bankdirecteur te Zaandam dood gevonden Einde van den zomertijd In den nacht van Zaterdag op Zondag a.s. De „Utrechtsche Courant" Katholiek De ontploffing aan boord van het stoomschip „Zaandam" De P. H. A. G. R. te Allahabad De verduistering door een Haagsch advocaat Zestien Haaqsche advocaten verhoord Verdacht van vermogensdelicten De Antwerpsche T entoonstelling 27 millioen entrée's De Spaansche troonopvolger Zal waarschijnlijk in het huwelijk treden LOOPT U MOEILIJK? Huldiging van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent te Gent In het Katholieke Vereenigingc- gebouw „liet Volk" Het Oostenrijksche ministerie gevormd Dr. Seipel minister van buitenland- sche zaken ITet Duitsche Regeerings- program Veie nieuwe maatregelen noodig Voornaamste cJfiEUwt J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Moordenaar veroordeeld Geen wijziging in de regeling der spoorabonnementen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bü vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., by vooruitbeL By contract beiangrüke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle a bonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, b.'ide beenen ot beide oogeo bii een ongeval met doodeliiken afloop bij verlies van een hand. sen voel ot een oog bij verlies van een duim ol wijsvinger bii een breuk van been ot arm bij verlies van anderen vinge» Elders in dit blad kan men tot zijn vermaak lezen, in welke arme-zon- daars-bewoordingen de heer David Wijnkoop gisteren in de Tweede Kamer ie dwalingen zijns wesgs heeft betreurd en zijn volledige, slaafsche onderwer ping aan de derde de Communisti sche internationale, d.w.z. aan Mos kou heeft medegedeeld. Als een rouwmoedig zondaar deed ho daar op commando van Moskou zijn vernederende belijdenis: hij had „een verkeerde politiek" gevoerd door tegen de C. P. H. te strijden zijn verkeer de politiek had geleid „tot de voor de arbeiders zoo funeste afscheuring va a de Communistische internationale" zijn parlementair optreden was gewor den tot een taktiek, die „in concrete, zoowel ten aanzien van Indonesië ais van de massale vakbeweging, den strijd der werkloozen en de stakingsconflic- ten, het revolutionnaire eenheidsfront, den strijd tegen het imperialisme, den oorlog en het fascisme, van het inter nationale communisme afvoerde en ob jectief naar het reformisme voerde." Kan men zich een ontzettender com munistisch zondenregister voorstellen? En aan al die vreeselijke dingen ver klaarde de vroegere schreeuwer Wijn koop zich zeer deemoedig schuldig! En als ware de zelfvernietiging nog niet volledig genoeg, zoo eindigde Davia Wijnkoop met de verklaring, dat de Communistische internationale terecht tegen zijn verkeerde politiek den sterk- sten strijd had aangebonden, en dat deze zoowel door de objectieve ontwik keling der historie, als volgens zijn persoonlijke zienswijze (wat moet David zich hier doodgeschaamd hebben zonder eenlg voorbehoud op alle pun ten gelijk had gekregen 't Is geen wonder, dat David's ver klaring in de Kamer met vroolijkheid en hoongelach werd ontvangen. Opnieuw heeft David bewezen, dat hem „niets te dol" Is. Toch heeft deze verklaring voor ons wel degelijk een heel ernstige zijde: Hier is n.l. opnieuw gebleken, dat Moskou beschikt over middelen om zijn aanhangers, ja zelfs zijn afgeweken partfjgenooten in het verste buitenland tot cadaver-gehoorzaamheid te dwin gen. Over heel de wereld zijn de commu nisten marionetten in de handen der Russische opperhoofden, die aan de touwtjes trekken; in Moskou wordt ge decreteerd niet alleen, wat men zeggen en doen, doch ook wat men dénken, althans als zijn waarachtige gedachte proclameeren moet. Van vrijen wil en van vrije meening geen spoor meer! Wij mogen lachen om zulk sen mensch-onteerend marionettenspel, wij mogen minachting voelen voor dege nen, die zich tot zulk een cadaver- gehoorzaamheid leenen, als wij daarbij echter maar tevens inzien, dat een vijand i.e. Moskou die over derge lijke middelen beschikt, een hoogst ge vaarlijke vijand is! Wat Moskou ook eenmaal beveelt de communistische slaven in alle lan den zullen de bevelen uitvoeren met wegcijfering en vernietiging desnoods van hun heelen persoon, zonder zelf te denken. En wie weet wat het misdadige Mos kou nog eenmaal zal believen te be velen! De lezer make zich echter niet onge rust: de eer onzer natie is er niet moe gemoeid en er zal geen bloed behoeven te vloeien 0m den aangedanen smaad uit te wisschen. 't Incident is eigenlijk maar een beu- zelig iets: *n Amsterdamsch schoolmeisje had een A. V. r. o.-vlaggetje op haar fiets: het hoofd der openbare school, waar het meisje haar geestelijke opvoeding genoot, meende een fiets met zoon vlaggetje niet in de algemeene fietsen stalling te mogen toelaten omdat daar uit „incidenten" onder de schoolbevol king konden voortkomen. Wel mogen er geregeld (en daar maakt men den „bovenmeester" een verwijt van) kinderen in A. J. C.- costuum de schoollokalen betreden, et. zoo heeft het wel eenigszins den schijn, dat hier een strijdje tusschen V. A. R. A. en A. V. R. O. gestreden wordt. Waarbij volledigheidshalve echter aan gestipt moet worden, dat volgens „Het Volk" „het schoolhoofd in zijn overi gens loffelijken ijver om zijn school buiten het gewoel van den wereldschen strijd te houden, wel wat ver is ge gaan". He onderwijs-inspectie is nu in hec geval betrokken, en er schijnt een min nelijke beëindiging van het vlag-inc.:- dent op komst. Op zichzelf is het geval waarlijk zeer onbelangrijk, en wij zouden er te dezer plaatse geen aandacht aan geschonken hebben, ware het niet, dat uit dit inci dentje blijkt, hoezeer zelfs de jeugd .n den radio-strijd betrokken is geworden Dat is een grootendeels onwillekeu rige, maar daarom niet minder nood lottige fout. Heel jonge kinderen hoort men zoo waar op straat al „de'oatteeren" over de rechten van A. V. R. O., V. A. R. A„ K. R. O., enz.; buurtschandaaltjes zijn er al het gevolg van geweest, zelfs z'jn er „vijandelijke" partijen al om nage jouwd en met steentjes gegooid! Voorzoover wij weten, zijn zulke on gerechtigheden tot op heden gelukkig nist in naam van den K. R. O. ge schied, maar dat neemt niet weg, dat; de strijd onder onze schooljeugd er is. met alle paedagogisch-verderflijke ge volgen van dien. Laten alle gróóte menschen toch ernstig trachten, de jeugd van dez"n strijd verwijderd te krijgen en verwij derd te houden. Wat zal men in die teere zieltjes ver bittering wekken! 't Is al erg genoeg, dat de gróóie menschen den radio-strijd moeten strijden. Gisteravond ongeveer half negen ii de stoomtrawler „Zuidpool" IJm. 46, die bij de Amsterdam" che Droogdok Maatschappij met eenige meters was verlengd, en door een der werkbooten van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij naar iJmuiden werd gesleept, met zijn voorsteven beklemd ge raakt onder de Hsmbrug, zoodat deze niet meer kon opengedraaid worden. Materiaal van de Droogdokmaatschappij vertrok on middellijk te assisstentie. De ijzeren voormast van den trawler is bij de bot ing met de brug gedeeltelijk verwron gen. Het personeel der Amsterdamsche Droogdok Maatschappij zou door het af branden van dezen mast trachten, het vaar tuig van de brug los te maken. Het spoorwegverkeer ondervond geen ver traging. Voor het scheepvaartverkeer zcu echter bij niet spoedige verhelping wel ver traging ontstaan. De stoomtrawler is echter in e'en loop van den avend uit de Hembrug bevrijd en naar de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij geTeept, om daar gerepareerd te worden, zoodat de brug weer opengedraaid kan worden. Een geslaagd feestprogramma. Groot gelijk hadden degenen, die gisteren avond niet naar een schouwburg gingen, of schoon het misschien hun plan was geweest, groot gelijk hadden ook zij, die een „Sehla- ger"-film, een mooi concert of een visite bij kennissen opofferden, om thuis te blijven en te luisteren naar het jubileumprogramma van den K. R. O. Het programma bood zoo'n rijke verschei denheid van nuttige en aangename num mers, muziek, zang, humor en eenige hartelijke, opwekkende woorden, dat we niet aarzelen te zeggen, dat dit een van de beste was |zoo niet het beste) die we den laatsten tijd beluisterd hebben. Het K. R. O.-orkest, het salon-orkest en niet te vergeten het „Künstler-ensemblje" van Piet Lustenhouwer hebben om beurten hun best gedaan en er ons een duidelijk beeld, van gegeven, dat onze K. R. O. den weg der eerste vijf jaren met zevenmijls laarzen heeft afgelegd. Wij willen hier geen dorre opsomming geven van alle nummers, die gisterenavond ten beste zijn gegeven, omdat we veronder stellen. dat die genoegzaam bekend zijn. Alleen willen we even stilstaan bij de pro- paganda-revue „De Bonte Radio-wereld", die een beeld gaf van alle lief en leed in de radio. De malle incidenten met de gra- mofoonplaat „Rendez-vous bei Lehar". die over heel Nederland reeds een schaterlach deden opgaan, werden nog eens opgehaald en gevolgd door een praatie van prof. Me- jokke over huisdieren, welk praatje den- zelfden weg opging als de andere plaat. Wat den strijd In den aether betreft, kun nen we volstaan met de zegswijze van Mo- zes Centent, die reeds jaren met ga'ante- rieën tegenover de „Mo-zes- en Aarenkerk" stond (en 't dus weten kon): .De concur rentie is de ziel van de negotie." Kortom, het was een avond vol genot en humor. Alles was echter van een warmen Rocmsohen geest doordrongen, wat pater Borromaeus de Greeve. die een rede hield, als strikt nocd'ak^Mjk ssrrtinte. Wij kunnen dan ook gevoeglijk eindiaen met onzen gevierden redenaar te citeeren: „Zijn zij nationaal? Wü ook! Ziin zij muzikaal? Wii o°k! Maar Zijn zij neutraal? Wij niet!" Doodsoorzaak onbekend. De directeur van het filiaal Zaandam der Rotterdamsche Bankvereeniging is Maandag morgen in zijn privé kantoor levenloos aan getroffen. De heer K. was gekleed in pyama. De doodsoorzaak kon nog niet worden vastgesteld. De heer K. was in Zaanlam een zeer geziene persoonlijkheid en laat een vrouw en twee nog jeugdige kinderen achter. Er wordt aan herinnerd, dat de zomertijd dit jaar eindigt op den vijfden October, ten drie uur in den voormiddag, zoodat in den nacht van Zaterdag 4 op Zondag 5 O et ober e.k. de klokken één uur moeten woren achter uitgezet. Naar wij vernemen, gaat de „Utrechtsche Courant", die zich tot op heden steeds als neutraal aandier.de binnenkort volledig katholiek worden. De statuten zijn reeds gewijzigd en afge- k~men. Dezer dagen zal een verklaring daarom trent in het blad verschijnen. Nadere bijzonderheden Omtrent de ontploffing aan boord van het stoomschip „Zaandam" van de Halycon Lijn, waarbij, zooals gemeld, een stoker ge dood en een tremmer zwaar gewond is. wordt nader gemeld, dat de zwaargewonde tremmer aan den kapitein van de „Zaan dam" na de ontploffing heeft verklaard, dat toer. hij in do bunk rruimte ging en een lamp aanstak er op dat oogenblik niets ge beurde. Echter teen hij verder liep, geschiedde er c ontploffing. De kapitein verklaarde voorts, dat men meermalen in bunkerruimte sigaretten rook te. Wellicht zou door den tremmer Groen waarvan de ontploffing (van de rondzwe vende kooldeeltj'33) was geschied. De kapitein een sigaret zijn aangestoken ten gevolge had in zijn 15-jarige loopbaan nimmer van een ontploffing vernomen, veroorzaakt tengevolge van het rooken door leden van de bemanning in de bunkerruimten. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het postvliegtuig voor Indië. de P. H.-A. G. R. gisteren om 6.03 uit Karachi is vertrokken en om 15.38 te Allahabad is gearriveerd. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voort gezet. De raad van toezicht en discipline van de orde van advocaten bü d'en Hccgen Raad heeft mr. K. V., die onlangs wegens ver- duisterir" is wsarrerteerd, voor den tijd van 6 maanden geschorst. Maandagmiddag zijn. zoo meldt Het Volk, niet minder dan 16 Haagsche advocaten voor den raad van tucht gehoord, in ver band met omtrent hen ingekomen klach ten. als zeden zij pelden die zij als cura toren in faillissementen onder zich in beheer hadden, niet hebben afgedragen. Men weet. aldus het blad, dat reeds twee Haagsche advocaten wegens ernstige verden king van dercelüke harwlel'ngen zich in voor- loopige hechtenis bevinden. De Antwerpsche tentoonstelling wordt steeds meer een groot succes. Er zijn ruim 27 millicen entrées geweest, er waren 165.000 abonnementen 50 frans genomen waarvan ongeveer een derde door Nederlanders. Van welingelichte zijde wordt vernomen, i e plann enbestaan vor een huwelijs van den Spaanschen troonopvolger, den prins va_ Asturië, met prinses Maria Speranza, dochter van prins Charles van Bourbon en Sicilië en prinses Louise van Frankrijk. De zoon van koning Alfonso is 23 jaar en, hoewel men altijd in vrees verkeerde over zijn gezondheid, luiden de medische rapporten van de laatste jaren gunstig en hebben zijn geneesheeren er geen bezwaar tegen, dac hij in het huwelijk treedt. Prinses Maria Speranza is 16 jaar oud. De prins is gisteren te Barcelona aange komen, waar de vader van de prinses kapi tein-generaal is. koop dan een paar steunschoenen bij PRESBURG, Gr. Houtstraat 88, Haarlem cn 't leed is geleden! Mgr. Aengenent op bezoek bij Mgr. Coppieters Vandaag, 1 October, wordt het feest van den H. Bavo gevierd en daartoe is Z. D. H. Mgr. Aengenent met zijn Kapittel naar Gent gegaan. Men weet ds relatie, die er tusschen Gent en Haarlem bestaat; bij de Kathedraal feesten is meermalen bewezen de vriend schap, die tusschen Noord en Zuid heerscht. Haarlem heeft door de betrekkingen met de Gentsche lakenindustrie en lakenhandel de vereering voor Et. Baaf van de stad Gent geërfd. St. Eavo was de grocte bekeerling van Gents geloofsverkondiger, d'en K. Aman- di's. Te Cent leefde en stierf de heilige en later werd een der kloosters, die aan Gent zijn bestaan schenken, naar hem gencemd. Terwijl die St. Baafs-abdij mg bestend en dte huidige Gentsche kathedraal nog aan St. Jan was tosgewiid, voltooide Haarlem reeds zijn proot.schen tempel ter esre van St Baaf in 1472. De abt van de Gentsche St. Bavo- abaij, Rafaël de Mercatel, titulair-bissclmp van R'oosus en wii-bisschcp van Doornik, schonk 'n ae.nrieuiiike reliek van den heilige aan de kerk van Haarlem in 1500. De wereld lijke en geesteliike overheid van Haarlem beloofde uit dankbaarheid met de broeder schap van Et. Bavo jaarlijks begin October een waskaars van een pond te offeren, te plaatsen voor de reliekschrijn. Fen dank schrijven was gedateerd 15 April 1500, be zegeld met het zeel van de Haarlemsche parochiekerk: St. Baaf, in de linkerhand 'n valk dragend den omstreden valk in de rechterhand een zwaard. Toen de St. Janskerk te Gent St. Bavo- kathedraal was geworden en Gent bisschop- stad in 1559, wijdde Paus Pau'us IV de ker ken vrn H«ar'em en Gent officieel aan St. Bavo toe. Sedert gebruikte de geestelijkheid der beide bisdommen dezelfde kerkelijke ge- th'den en ncemd-n de kanunniken der kathe drale kerken elkaar „broeders". De kathe dralen van Haarlem en Gent ziin de eenige, die tot sohutse dezen heilige kregen. Drie feesten vereerden de twee bisdommen van Z"'d en Noord. Eerstens het feest van de verheffing van St. Bavo's gebeente, welke verheffing nog immer in het Haarlemsohe gevierd wordt krachtsns een belofte der Haarlemsohe kanunniken aan hun Gentsche ambtgenoo- t?n gedaan." Thans is deze feestdag vastge- ste'd op 9 Augustus. Tweedons is er het feest der overbrenging der Haarlemsohe reliek, later op 10 Mei ge steld. Fn derdens is er het patroonsfeest zelf op 1 October, welke dati'm algemeen voor St. Eaafs sterfdag wordt gehouden, denkelijk in 653. Op den vijf en twintigsten Maatschappeüjken Avond Gent, hetwelk gisterochtend een regenstad was, werd in den avond, toen het hooge Haar lemsche gezelschap werd verwacht, een vre dige schilderachtige zomeravondstad. De ster ren blonken aan den hemel en het prachtige klokkespel sprankelde door de stilte. Des middags werden op de vigilie van St Bavo's patroonsfeest doer Z.D.H. Mgr. Cop- pieters in de kathedraal de feestelijkheden ge opend met het zingen der Vespers, waarbij het Gentsche Kapittel, professoren en stu denten van hst seminarie tegenwoordig wa ren. Het Haarlemsche Kapittel, met Z. D. H. Mgr. Aengenent werd eerst avonds tegen acht uur verwacht. Per auto is het Neder- landsch gezelschap uit de richting Antwerpen aangekomen. Mgr. Aengenent is de gast van Mgr. Cop- pieters; Mgr. Taskin, proost van Haarlems Kapittel en dr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam, zijn de gasten van het Seminarie. Plebaan Westerwoudt logeert bü den Eerw. heer van Kerkhoven, directeur der Sociale Werken, wiens machtige rede tijdens de Haarlemsche kathedraalfeesten nog versch in het geheugen ligt. De overige leden van het gezelschap logee- ren bij Z. D. H. Mgr. Ceppieters en de wij bisschop Mgr. van Rechem. Heden te kwart over negen zouden, naar ..De Tijd" meldt, in de St. Baaf de kerkelijke feestelijkheden aanvangen. De H. Mis zou worden opgedragen door Z D. H. Mgr. Coppieters, terwijl Z. D. H. Mgr. Aengenent in rosetta de Pontificale H. Mis zou bijwonen. Het kathedraal kapittel van Haarlem zou dan de groote wa kaars, die zestien K.G. weegt, plechtig offeren. Deze kaars is hier vervaardigd op kunstvolle wijze. Het schild met opschrift, is door het kapittel zelf mede gebracht. Na den kerkdienst zou Z. D. H. Mgr. Cop pieters Mgr. Aengenent met de Haarlemsche en Gentsche kapittels ontvangen aan zijn tafel in het bis:choppelijk paleis. In den na middag zouden hoogstwaarschijnlijk enkele bezienswaardigheden worden bezichtigd, ter wijl des avonds de beide bisschoppen zullen worden gehuldigd door het Katholieke Gen1- sche volk. Alle besturen der aangesloten organisaties hebben een schriftelijke uitnoodiging ont vangen om des avonds te kwart over zeven in het vereenigingsgebouw „Het Volk" aan wezig te zijn, teneinde aan Mgr. Aengenent te .worden voorgesteld. Op den eigenlijken feestavond, welke volgt, zal mr. Ranse als voorzitter van het Katho lieke Werkliedenverbond van Gent. hetwelk honderdduizend aangesloten leden telt, een schets geven van doel, arbeid en resultaten van den Bond. Vervolgens zullen Mgr. Aenge nent en Mgr. Coppieters het woord tot de vergadering richten. Het Gentsche Katholieke dagblad „Het Volk", schreef aan den vooravond van het St. Bavofeest in een huldigend artikel over Mgr. Aengenent als den Bisschop, die op het ge bied der sociologie een naam '•'■rwierf, „die ook de Nederlandsche grenzen ver over schrijdt." Officieel wordt gemeld, dat het nieuwe ministerie gevormd is en in handen van den bondspresident de gelofte heeft afge legd. De samenstelling is a!s volgt: Vaugoin, bondskanselier en oorlog. Schmitz. vice-kanselier en sociale aange legenheden. Seipel, buitenlandsche zaken. Starhemberg, binnenlandsche zaken. Hüber. justitie. Juch, financiën. Heine, handel. Thaler, landbouw. Czerrrak, onderwijs. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken SterheuUerg is de leider der Heim- wehren; dr. Hüber. de nieuwe minister van iustitie. de tweede vertegenwonTger der Heimwehren in het kabinet. Alle andere m misters. teha've de minister van finan ciën Juch. die ook reeds in het vorige mi nisterie d°"e portefeuü'e had, behooren tot de christelijk-sociale partij. Ontbinding Nationale Raad Naar de „Reichspost" in een extra-editie mededeelt, zal de Nationale Raad onver wijld worden ontbonden en zullen de nieu we verkiezingen op 9 November plaats vin den. Aan het regeeringsprogram van het kabi net-Brüning ontleenen wij het volgende; Het begint met een uitvoerig overzicht van de krisis op economisch gebied, die zich na den wereldoorlog heeft doen gelden. Reeds sposdig bleek, dat de volkeren met hoogere r rij zen zouden hebben rekening te houden Het had den schijn, of Duitschland de uit den oorlogs- en inflatietijd voortkomende moeilijkheden met succes het hoofd zou bie den door een enormen kapitaalstoevoer uit het buitenland, die zelfs in de milliarden liep. Deze periode is thans achter den rug en In de plaats van den kapitaalsinvoer is de kapitaalsuitvoer getreden, die noodzakelijk was om de eenmaal aangegane verplichtin gen na te komen en de lasten van een ver loren oorlog te verlichten. Na gewezen te hebben op den benarden fi- rancieelen toestand, die hiervan het gevolg is geweest, dat het nu in de eerste plaats zaak is liet geschokte vertrouwen in de Duitsche financiën te herstellen en het economisch leven weer gezond te maken. De ondersteuning der werkloozen is slechts een noodmaatregel, die alleen betrekking heeft op de gevolgen, maar zich niet inlaat met de oorzaken. Niet hoogere belastingen, doch bezuinigingsmaatregelen, verlichting der lasten en herstel van het vertrouwen zijn de grondprincipes, waar men zich nu aan te houden heeft. De besparingen, voortvloeiende uit dc sa lariskortingen worden voor het geheele Rijk op 120 millioen Rijksmark geschat. Bij de R'jkssjooorwegen en de Rijksbank zullen ook salariskortingen ingevoerd worden, zoodat voor alles een saneering van de Rijksspoor wegen te verwachten is. De Rijksregeering hoopt dat het beambten- en ambtenaren corps, dat den staat steeds een jelangiijke sieun geweest is, ook in deze moeilijke dagen tot een offer voor de algemeene zaak bereid zal zijn. De toestemming van de betrokken Rijks departementen hiertoe is reeds verkregen. ISct zwaartepunt van de bezuinigingen is ge laden in de bestuursuitgaven. Het Rijks- ministerie voor de Bezette Gebieden, het Rijnlandcommissariaat en de vertegenwoor diging van het Rijk in Beieren worden opge heven. Wat de landen en gemeenten betreft, zal een dienovereenkomstige salarisherziening moeten plaats hebben, terwijl bovendien ver eenvoudiging van het bestuursapparaat tot vermindering der locale bestuursuitgaven zal leiden. Komende tot de belastingen deelt de re geering mede, dat deze vereenvoudigd zullen worden. In de plaats b.v. van de tegenwoor dige belastingen voor den landbouw, b.v. in komsten-, rijksvermogens- en grondvermo gensbelasting zal in de toekomst een een heidsbelasting komen voor inkomens tot 8.000 Mark Evenzoo wordt invoering van een soortge lijke belasting overwogen voor de kleine ne ringdoenden Door deze maatregelen zal het aantal voor inkomstenbelasting In aanmer king komende belastingbetalers aanzienlijk beperkt worden Door de verhooging van de betreffende li miet tot 20.000 Mark wordt het aantal ver mogens-belastingplichtigen van ruim 1.7 mil licen met meer dan de helft verminderd. Voorts zuller. ondernemingen met een omzet van niet meer dan 5000 Mark geen omzetbe lasting behoeven te betalen. Door deze en nog enkele andere maatregelen van dit genre hoopt de regeering veel te bereiken. Ook op woning- en huisvestingsgebied zul len maatregelen worden genomen. De Rijks huurwet en de Huurdersbeschermingswet zullen per 1 April 1931 definitief buiten wer king treden. Door de nieuwe methode van financiering van den woningbouw zal het voor woningbouw bestemde deel der huis huurbelasting ongeveer 400 millioen Mark be dragen. De Duitsche landen zullen in staat gesteld worden by bezit van huizen de huis huurbelasting in de plaats van de grondbe lasting te verlagen. Al deze verlagingen moe ten reeds voor 1 April 1931 plaats hebben gehad. De regeering wijst er dan op dat er een definitieve nieuwe regeling van de finan- cieele verhouding tusschen R|]k en landen moet komen. Om deze voor te bereiden is het reeds thans noodzakelijk de grondslagen vast te stellen. De gemeenten zullen het recht verkrijgen tot Let heffen van een vrijen toeslag op de inkomstenbelasting. De St. Bavofeesten te Gent. Huldig li van Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent Zestien Haagsche advocaten door de just tie verhoord. Het eerste postvliegtuig is gisteren te A la ha bad aangekomen. Te Schiedam is een meisje verbrand tc gevolge van het spelen met lucifers. Van op Bali gevonden vóór-Hindoescl - sarcophagen is de inhoud gestolen. Nadere bijzonderheden omtrent den mooi te Rotterdam. Besprekingen betreffende het werken va Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Een verklaring van den heer Wijnkoc in de Tweede Kamer. Onder dc Hembrug is een stoomtrawk* vastgeraakt. De Amsterdamsche Paieis-Raadhuiskwe; tie weer op het appèl. Het Duitsche regeeringsprogram. Duitschland en Oostenrijk zullen zich b zake de Ontwapeningskwestie van stemmh onthouden. Belangrijke redevoeringen van Briand Curtius in den Volkenbond. Het nieuwe Oostenrijksche ministerie g vormd. Dr. Seipel minister van buitenlan sche zaken. Kelley geschorst als chef van den alg mecnen dienst van het Amerikaansche La: Office. In de Volkenbondsvergadering is Fridtj Nansen herdacht. Reeds 27.000.000 entrée's op de Wereldtei toonstelling te Antwerpen. Engelsche legervliegtuigen vernield. f dooden. Barometerstand 9 uur v.m.: 771. Voorui OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarierr Licht op De lantaarns moeten merger, worden opgestoken om 7.04 uur. Hoogste barometerstand 773.8 te Vest- manoer. Laagste barometerstand 758.3 te Lacoruna. Verwachting: Zwakke tot matigen Noordelijke tot Oostelijken wind. meest hall of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder. De landraad te Bandoeng veroordeelde den blinde, die in het Blindeninstituut een lot genoot vermoordde tot drie jaren gevangenis straf. Waterstaat onthoudt zijn goedkeuring Men zal zich herinneren, dat de Neder landsche Spoorwegen verleden jaar hebben overwogen het tarief voor algemeene abon nementen te wijzigen, alsmede om maand en weekkaarten direct aan de stationsloket ten verkrijgbaar te stellen. Naar de „Telegraaf" verneemt zullen deze y. r.en geen voortgang hebben, daar de ministerieele goedkeuring daarop niet is v-"regen Het plan der spoorwegen om vatte n.l. een groote uitgebreide wijziging van het geheele abonnementenstelsel, waar tegen bij sommige leden van den Spoorweg- raad, aan .zeik college de minister advies had gevraagd, ernstige bezwaren z|jn ge rezen. Zoo zouden de z.g. grospskaarten komen te vervellen, en ook meenden de marktreizi- ge dat z|j door de nieuwe maatregelen schade zouden leiden. Daar de wijziging een administratief ge heel vormde, waren de Spoorwegen niet be reid, zoo deelde men het blad van bevoegde z|jde mede, bepaalde onderdeden van het plan te herzien, zoodat het in zijn gehed is afgestuit. Ook de verkrijgbaarstelling van maand en weekkaarten aan de loketten vormde een onderdeel van het grootere plan en gaat due eveneens niet door De toestand zal blijven, zooals h|j op dit oogenolik is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1