3000.- f 750.- f 250.- f 125.- 150.- f40. VRIJDAG 3 OCTOBER 1930 BUREAUX NASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17580 AANGIFTE ^10ET, STRAFFE VA11 VERLIES VAK ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL MOSKOU EN.... ROME De postvluchten op Indië De feestdag van Allerheiligen Dispensatie in het sluitingsgebod De St. Adelbert-akker te Egmond Een Bisschoppelijke Commissie ingesteld Ernstig ongeluk in Haarlemmermeer Een 14-jarige knaap overreden en gedood Verduistering van f 14.000 Tragisch ongeval Ongeval op het Kornwerderzand Door een trap van een paard Elleboog gebroken tijdens voetbalwedstrijd Botsing van een brandweerauto met een boom Jongetje verdronken Het burgemeesterschap van Den Haag Een granaat Meineed door een Haarl. zaakwaarnemer Drie jaar gevangenisstraf Aanvaring op het IJ De wedstrijden om den Wilhelmina Jubileum-Wisselprijs begonnen De Tennisranglijsten van Zuid-Afrika „Hartelijke" verwelkoming van Briand Relletjes bij zijn terugkomst in Parijs Doodelijke aanrijding op VOORNAAMSTE c^ClEUWS den Rijksstraatweg Verdachte voor de Rechtbank Ook hier malaise De R. K. damclub D. O. S. te Naaldwijk J. J. WEBER ZOON Oroote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Vereeniging van Gemeente- Ambtenaren Prinses Juliana licht ongesteld Vliegtuig neergestort Vier dooden Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonnê's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvóorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. Enkele liberale bladen het „Han delsblad" en de „Nieuwe Rott. Crt." reageeren op wat in de katholieke pers gezegd werd naar aanleiding van Wijn- koop's smadelijke zonden belijdenis in de Tweede Kamer, waaruit volgens deze pers zoo onomstootelijk was ko men vast te staan, dat Moskou regeert, ook in Nederland. Het „Handelsblad" laat het nu voor komen, alsof het met Rome niet anders gesteld is, en alsof de Nederlandsche R. K. Staatspartij geregeerd wordt van over de bergen, n.l. vanuit Rome. De R. K. Staatspartij toch, zoo rede neert het „Handelsblad", huldigt een program, dat de leer van den H. Stotl over de christelijke inrichting der sta ten aanvaardt, waarin gezegd wordt, .dat men steeds moet waken voor de eensgezindheid en trachten naar een heid van handeling, en dat deze beiae dingen het best zullen worden verkre gen indien allen en een iegelijk de voorschriften van den H. Stoel houden als de wet van hun leven en zich rich ten naar de Bisschoppen. „BÜ verschil van uitgangspunt is hier verwantschap van methode tusschen Rome en Moskou. En wij kunnen zoo vervolgt het „Handelsblad" de vraag begrijpen, die de „N. R. Crt." aan de „Maasbode" stelde naar aanleiding van de conclusie „Mos kou heerscht, ook in Nederland". Is, vraagt de „N. R. Crt.", daarop niet een aanvulling noodig, n.l. deze: ook Rome heerscht, óók in Nederland, met de weige ring van de sacramenten, de genademid delen der kerk, als sanctie, toegepast op b.v. roomsch-katholieken, die het wagen tot niet-confessioneel r.k. partijen toe te treden, of op andere ongehoorzamen, als onlangs de Belg Ward Hermans er een dreigde te worden." Wij moeten er aan wanhopen, of de niet-katholiek wel ooit zal leeren besel fen, hoe de rechtgeaarde katholiek tegenover Rome staat en welke macht er van Rome uitgaat over de katholieke wereld. Het feit alleen al, dat men in boven bedoeld verband Rome met Moskou vergelijkt wijst erop, dat men er niet veel van begrijpt. Zeker! De Katholieke Kerk vormt een eenheid en de katholieken van heel de wereld leven uit kracht van dezelfde beginselen. Zeer bewonderenswaardig inderdaad en een en ander is een veelzeggende aanwijzing voor hen, die twijfelen aan de Goddelijke instelling der Kerk. Te Rome zetelt voor ons de Plaats- bekleeder van Christus en het „Roma locuta, causa finita" is geen zinledige uitdrukking. Wij erkennen, dat voor ons het op perste gezag zetelt te Rome. Maar en nu komt het hemels- breede verschil Rome beteekent voor ons het geestelijk gezag, vanuit Rome Worden wij en onzerzijds volkomen con amore geregeerd, omdat en voorzoover ons leven beheerscht wordt door het bovennatuurlijke; Rome is Voor ons geen politieke, maar een gees telijke macht; wij buigen het hoofd voor het gezag van Rome maar uit eigen, vrijen wil, en omdat wij weten en beseffen, dat Rome niet beoogt over ons te heerschen met wereldsche doel stelling, maar om wille van der meti- schen eeuwig heil. In tegenstelling met Moskou eischt Rome ook geen cadaver-gehoorzaam- heid, en nimmer zal Rome een mensch- onwaardige acte van zelfvernedering eischen, als welke Wijnkoop dezer öagen in de Kamer op bevel van Mes kou verrichtte. Met welke mensch-onwaardige zelf vernedering de bonzen der Communis tische Partij Holland blijkens een arti kel in „De Tribune", nota bene, intus- schen nog niet eens tevreden zijn! Wijnkoop is nog niet in genade aan genomen als lid der partij; hij zal 2ich eerst nóg nader moeten verklaren! Wij hebben er geen bezwaar tegen, öat men de gehoorzaamheid der Ka tholieken aan Rome vergelijkt met die her communisten aan Moskou. Th gehoorzaamheid aan Rome stellen immers een eer. hls men daarbij het hemelsbreed ver- Schil (waardoor van vergelijking geen sPrake meer kan zijn) maar volledig in aanmerking neemt. Rn dat hebben de genoemde liberale laden verzuimd. *1 Als Rome gesproken heeft, is het pleit beslecht. De P.H.-A.E.O. te Boedapest is \°'eens bij de K. L. M. ingekomen bericht ken gistermorgen van Schiphol vertrok- te Rpostvliegtuig, de P.H.-A.E.O., om 13.30 oedapest gearriveerd, rei. es is wel aan boord. Heden wordt de s voortgezet. Daar de feestdag van Allerheiligen op 1 November a.s. op een Zaterdag valt, heeft Z. D. H. Mgr. J. D J. Aengenent aan alle katholieke bedrijven, kantoren, winkels en zaken dispensatie verleend in het voorschrift om op dien dag te sluiten. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem Is ingesteld een bisschoppelijke Commissie voor den St. Adelbertakker te Egmond en is benoemd tot voorzitter de Z.Eerw. heer Pastoor W. Nolet en zijn benoemd tot leden de Z.Eerw. heeren P. Roovers, Pastoor te Egmond-binnen en de heeren G. Th. W. v. d. Bosch te Overveen en R Verheggen, hoofd der R.K. school te Egmond-binnen. Donderdagmiddag had in het land van den heer B. aan den Sloterweg in Haar lemmermeer een ernstig ongeluk plaats, dat aan den 14-jarigen Jacob Ouwerkerk het leven heeft gekost. De jongen wilde op een met bieten be laden wagen springen, doch had het on geluk mis te stappen en te vallen met het noodlottig gevolg dat hij door een der wie len overreden werd. In zorgwekkenden toe stand werd hij opgenomen en naar de ou- derliike wonir"* srebracht, alwaar genees kundige hulp werd Ingeroepen, die echter niet meer mocht baten. Kort daarna is de knaap aan de beko men inwendige ernstige verwondingen over leden. Aanhouding van een boekhouder verzocht In het „Algemeen Politieblad" verzoekt de emmissaris van politie der afd. B te 's-Gra- venhage opsporing, aanhouding en voorge leiding van Jan v. d. Plas, geb. te Broek op Langendijk (N.-H.) 28 Februari 1897, boek houder, laatstelijk wonende Havenkade 52 a te 's-Gravenhage, die zich schuldig heeft ge maakt aan valschheid in geschrifte en ver duistering van 14.000. Signalement: zeer slank persoon, lang pl.m. 1.76 M., opvallend groote donkere oogen, don ker haar, sportief uiterlijk, smal gezicht, klei ne spitse neus, geen knevel, rechte houding. Hij heeft een eenigszins veerenden gang en is gekleed in donkerblauw pak (fijn ge streept), Stetson hoed (donker-bruingrijs), lichte beige gabardine jas (raglan-model). Schuld bü een brugwachter? Toen de brugwachter bij de electrische hefbrug no. 6 te Dedemsvaart In den Hulst eergisteren den brug opendraaide, hoorde hij een kind gillen. Onmiddellijk zette hij de brug stop en zag, dat het 6-jarige kindje B. in de Dedemsvaart viel. Het kind werd spoe dig op het droge gebracht, doch bleek reeds te zijn overleden. Het had een ernstige hoofdwonde en is waarschijnlijk tusschen de brug beklemd geraakt, waardoor het een schedelfractuur bekwam; de dood is waar schijnlijk onmiddellijk ingetreden. De burgemeester heeft het lijkje in besla? genomen, daar schuld van den brugwachter niet is uitgesloten. Het parket te Zwolle werd gewaarschuwd. Timmerman doodgevallen Gisteren is op het Komwedderzand de 38- jarige timmerman Jacob de Boer, uit Witmar- sum, van een 10 M. hoog bouwwerk gevallen. De man werd dood opgenomen. Met den dood bekocht De eenige zoon van mevr. I. te Nieuw- Vennep ging dezer dagen met den heer Brou wer te Hoofddorp mede om paarden voor zijn moeder te markten te Utrecht. Op de markt aldaar werd hij door een paard getrapt en tegelijk reed een aange spannen afrijkar over hem heen. Ernstig inwendig gekneusd werd hij op genomen en naar het ziekenhuis aldaar over gebracht, waar hij aan de gevolgen over leed. Verd. staat voor het Hof terecht Op 12 Januari j.l. werd te de Bilt (U.) een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen ae twee Utrechtsche yoetbalclubs D. O. S. en Holland. Bij een aanval op het doel van D. O. S. brak een der spelers van Holland, de links-binnen Eibers, doordat de keeper van D. O. S., K., uitliep en tegen E. aan sprong, zijn linker-eileboog. De keeper van D. O. S. had zich voor de Utrechtsche rechtbank te verantwoorden gehad wegens veroorzaken van zwaar licha melijk letsel door schuld (art. 308 W. v. Str.). De Officier van Justitie eischte 50 boete, doch de rechtbank sprak verd. vrij. Het O. M. ging in hooger beroep. Giste ren stond de keeper terecht voor het Am- sterdamsche Gerechtshof. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de wedstrijd, waarvan de uitslag voor beide clubs van belang was, vrij woest werd ge speeld. Van de zijde van D. O. S. was voor den aanvang van het spel politie-assistentie gevraagd. De wedstrijd was sedert veertien dagen te De Bilt het gesprek van den da? geweest, het ging om het kampioenschap. Volgens verschillende verklaringen bleeic. dat verd. K. over het algemeen geen wopot speler was. Volgens een getuige a decharge had de getroffene gezegd: „Ik had niet door moeten loopen." De Advocaat-Generaal Mr. Harinxma Thoe Slooten, requisitoir nemend, acht re het vonnis van de rechtbank te Utrecht on juist. Hier is wel degelijk sprake va n schuld. De keeper heeft gezondigd tegen de regels van het spel. Spr. vergeleek de spel regels met de regels van het verkeer en achtte een veroordeeling ook noodig met het oog op de algemeene preventie. De Advocaat-Generaal eischte ten slotte vernietiging van het vonnis van de Utrecht sche rechtbank en verd.'s veroordeeling tot een geldboete van 10 subs. 10 dagen hech tenis. Als verdediger trad op mej. Mr. Simons Uitspraak 16 October. Drie brandweermannen gewond Gistermiddag heeft te Amsterdam een brandweerauto op den hoek van Gebr. Met- sustraat en Van Baerlestraat een boom omver gereden. De brandweerwagen was op weg naar een alarm op den Aalsmeerweg. Op dit punt ge komen van den weg kwam plotseling een jongen op een bakfiets in den weg De bë- stuurder had toen de keuze: den jongen om ver te rijden of in be g te komen met een boom. Hij koos het laatste. De schok was zeer hevig. De boom werd ontworteld en verdween onder den wagen. Door den schok werden eenige manschappen van den auto geslingerd. Drie ervan werden gewond. Zij bleken geluk kig niet ernstig te zijn. Door twee geneeshee- ren werden zij behandeld. Zij konden in dienst blijven. De auto zelf was ernstig be schadigd. De veeren waren gebroken en het onderstel ontzet. Later is de wagen naar de kazerne ge sleept. Het tweejarig zoontje van den heer P. Kersbergen te Haarlemmermeer is gister avond omstreeks 6 uur in een onbewaakt oogenblik in een nabij den Lisserdijk in Haarlemmermeer gelegen wegsloot geraakt. Toen de kleine uit het water werd gehaaid, bleken de levensgeesten reeds te zijn gewe ken. De ontboden geneesheer kon ook slechts den dood constateeren. De financieele positie. Naar de „Res.b." verneemt, is bij het af- deelingsonderzoek van de ontwerp gemeen- tebegrooting voor 1931 voor 's-Gravenhage door enkele raadsleden aan den afgetreden burgemeester Mr. J. A. N. Patijn de vraag gericht of het bericht dat de burgemeester in de laatste jaren uit eigen middelen on geveer f 20.000 per jaar moest bijpassen, wegens representatiekosten juist was. De heer Patijn heeft hierop bevestigend geantwoord. In verband daarmede is in het algemeen verslag van verschillende zijden aandrang uitgeoefend op Burgemeester en Wethouders, om alsnog op de begrooting voor 1931 een post uit te trekken, waaruit de burgemees ter eventueel zou kunnen putten, om voor taan deze kosten te bestrijden, zoodat hij dit niet meer uit privé-middelen behoeft te doen. Is de „Res.b." wel ingelicht, dan wordt over de mogelijkheid om een derselijken post op de begrooting te brengen door de betrokken autoriteiten overleg gepleegd en zou in verband daarmede ook de benoeming van een nieuwen burgemeester nog even wachten, totdat in deze zaak een oplossing zal worden bereikt. De jaarwedde van den burgemeester, ge regeld bij besluit van Ged. Staten van 30 Jan. 1917. bdraast f 15.000. Bij den heer B. te Wassenaar, is bjj het afbreken van een schuur en het verwijderen van den vloer een niet gesprongen granaat gevonden. De gemeentepolitie heeft het ge vaarlijke voorwerp weggehaald en aan de militaire politie overgegeven. Hoe dit voor werp op een dergelijke vreemde plaats terecht is gekomen, is een raadsel. De Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank deed gisteren uitspraak in de strafzaak tegen den 46-jarigen Haarlemschen koopman-zaakwaarnemer J. van G., die in een civiele procedure óp 7 October 1929 een meineed zou hebben gepleegd, te zamen met een 24-jarigen kantoorbediende, eveneens uit deze stad. Verdachte had'den jongeman tot meineed aangespoord. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van drie jaren. Het O. M. had vijf jaren geëischt. De zaak tegen den 24-jarigen kantoor bediende geschorst om een reciasseerings- rapport in te winnen, zal 16 October worden voortgezet. Motorboot ernstig beschadigd Donderdagavond omstreeks half twaalf ?eft op het IJ voor de Oranjesluizen een aanvaring plaats gehad tusschen het ss. ..Friesland" van de Holland—Friesland-lijn en de motorboot „Noordster" uit Groningen. De motorboot kwam uit de sluizen, terwijl de „Friesland" de sluis zou binnenvaren. De motorboot heeft ernstige sphade gekre gen en moest, om zinken te voorarmen, bij Nieuwendam aan den grond worden gezet. Gedurende den nacht is het vaartuig drij vende gehouden door pompen van een boot van den havendienst. De „Noordster', metende 136 ton, schipper J. de Vries, was geladen met karton en aard appelen. Beuming door Gehrels geslagen. Donderdagavond zijn de jaarlijksche wed strijden om den Wilhelmina Jubileum wis- selprijs aangevangen, welke georganiseerd zijn door de biljartvereeniging „Wilhelmina" Amsterdam. Deelnemers zijn Beuming, de winnaar van het vorig jaar, voorts Gehrels, de winnaar van 1927, de Leeuw, Sweermg, Van Lochem, Damman, Keizer en De Bruin. De uitslagen van de twee eerste partijen iuiden: punt- h. s. gem. beurt. De Leeuw 250 51 13.15 19 Van Lochem 141 22 7.33 18 Gehrels 250 73 22.72 11 Beuming 235 85 23.50 10 Damman 73 16 4.29 17 De Leeuw 250 71 14.70 17 Keizer 250 57 15.62 16 De Bruin 211 38 13.18 16 Sweering 250 85 27.77 9 De Bruin 149 50 16.22 9 Keizer 91 48 5.35 17 Van Lochem 250 44 17.88 18 De Lawn-Tennis Association of South-Afri ca publiceert de officieele ranglijsten over 1930: zij zien er als volgt uit. Heeren: 1. Raymond; 2. Robbins; 3. Con don; 4. Malcolm; 5. Kirby; 6. Eaglestone; 7- Farhueharson; 8. Lowe; 9. Vincent; 10. Fobbs. Dames: 1. Miss Heine; 2. Mrs. Peacock; 3. Miss Tappscott; 4. Mrs. Everett; 5. Miss Cole; 6. Miss de Smidt; 7. Miss Miller; 8. Mrs. Neave; 9. Mrs. Mac Jannet; 10. Mrs. Mac Arthur. Dat er bij een bepaalde groep der Fran- sche bevolking een groeiende ontevredenheid bestaat over de politiek van den Franschen Minister van Buitenlandsche Zaken, is gis teravond bij de aankomst van Briand uit Genève gebleken door eenige onaangename incidenten, die zich bij het Gare de Lyon afspeelden. Op het perron van aankomst was een sterke politiemacht op de been, wat anders nooit het geval is. Toen de trein, waarmede Briand arri veerde, het station binnenkwam en de per sonen die te zijner verwelkoming aanwezig waren, hem de hand schudden, drong zich plotseling een man door de menigte, die, toen hij Briand genaderd was, hem toeriep: ..Mijnheer de Minister, je zult ons weer naar een oorlog drijven en onze kinderen laten stikken door Duitsche gassen!" De man werd onmiddellijk door eenige politie-agenten gegrepen en weggeleid, doch hij zag nog kans Briand toe te schreeuwen' „Fn dat is een oud-frontstriider, die zich zoo erbarmelijk Briand noemt!" Ook op den weg van het Gare de Lyon naar de Quai d'Orsay werd Briand door groepjes royalisten met schimpscheuten ontvangen. De demonstraties namen somtijds zuik een karakter aan, dat de politie moest in grijpen en verschillende personen arresteer de. In totaal werden ongeveer 40 perso nen gearresteerd. Gisterenmiddag stond voor de Haarlem- sehe Rechtbank terecht de 29-jarige vracht rijder B. G., die op 31 Mei onder de ge meente Velsen op den Rijksstraatweg een groenteman had overreden, die aan de ge volgen nl. schedelbreuk en inwendige kneu zingen, is overleden. Hem werd ten laste ge legd, dat hij op genoemden datum een vrachtauto op roekelooze wijze had bestuurd, zonder rekening te houden met het feit, dat het wegdek wegens den regen glad was, daardoor tegen een aan den rechterkant van den weg staande groentekar was gereden, aan welke groentekar een zekere Blom stond, die door de aanrijding een schedelbreuk en inwendige kneuzingen opliep, en aan de ge volgen is overleden. Get- W. B.. autobusbestuurder, verklaarde, dat het regende en dat hij geen signalen had gehoord. Verdachte was hem eerst ge passeerd in een flink gangetje, dat in ieder geval te snel was, rekening houdende met de gladheid van het wegdek. Hij zeide geen auto te hebben gezien, die uit de tegenoverge stelde richting kwam. Na de aanrijding zelf heeft hij ook niets anders gezien, dan dat het paard van de groentekar steigerde, en dat verscheidene kisten van deze kar af vielen. Get. J. H., verklaarde ook, dat verdachte hem met een te groote snelheid gepasseerd had. De snelheid bedroeg volgens zijn schat ting 50 a 60 K.M. pér uur. Ook deze getuige heeft geen auto van de tegenovergestelde zijde zien aankomen. De weg was breed ge noeg, zoodat twee auto's naast elkaar nog gemakkelijk de groentekar konden passeeren. Getuige zeide nog, dat de afstand tusschen de plaats, waar verdachte hem passeerde, en de plaats des onheils ongeveer 400 meter bedroeg. Getuigen Chr. A. H. en J. G. zaten in den vrachtauto van verdachte. Zij verklaarden beiden, dat zij zich niets meer konden herin neren van de aanrijding. Beiden hadden ech ter wel van de tegenovergestelde zijde een auto zien aankomen. Ook zeiden ze, dat de ruiten van den auto beregend waren. Ook zij hebben geen signalen gehoord. Getuige J. G- verklaarde nog, dat hij ver dachte na de aanrijding had hooren roepen: „God, die arme man." Dr. J. P. L. Hulst, als getuige en deskun dige opgeroepen, meende, dat de schedel breuk door geweld moet zijn ontstaan. Ir. H. U. Schleurholts Tichelaar, eveneens als getuige-deskundige opgeroepen, zeide, dat hij het geval zeer nauwkeurig heeft onder zocht en dat hij tot de conclusie was geko men, dat de aanrijding met de groentekar niet met te groote snelheid van den aanrij- denden auto was gebeurd. Tevens, dat de auto op het oogenblik van de aanrijding in een flauwe schuine richting stond. Alle getuigen hadden echter niets gezien of gemerkt van slippen. Verdachte B. G.,.verklaarde het volgende: Hij had bij het zien naderen van den auto uit de tegenovergestelde richting hard ge remd, maar de auto slipte. Toen had hij zijn stuur omgegooid, maar ziende dat hij bleef doorslippen in dezelfde richting, had hij, om een volledige aanrijding met paard en wagen te voorkomen weer even de remmen losgela ten. Hierdoor week de auto weliswaar naar links uit, maar daar hij een aanrijding met den anderen auto wilde voorkomen moest hij een klein gedeelte van de groentekar aanrij den. Maar hoe het kwam, dat de groente boer een schedelbreuk bekwam en op eenige meters afstand achter de kar op den grond liggend werd gevonden kon hij met geen mogelijkheid zeggen. Voor hem was dit onbegrijpelijk. Hij ontkende echter beslist, dat hij met een zeer groote snelheid had ge reden, althans met een snelheid, die reke ning houdende met den gladden weg, te groot was. Volgens zijn meening had hij niet harder gereden dan 30 K.M. per uur. De officier van Justitie vond, dat ver dachte onbehoorlijk en onvoorzichtig had ge reden, dat hij rekening had moeten houden met de gesteldheid van den weg. Spr. achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een geldboete van f 75.subsi diair 15 dagen rechtenis en een voorwaarde lijke veroordeeling van één maand met een proeftijd van drie jaar. De verdediger Mr. Thijsse, achtte het ten laste gelegde niet be wezen daar alle getuigen zeer verschillend hadden verklaard. Zelfs was bewezen door de getuigenis van den deskundige, dat ver dachte niet hard kon gereden hebben Uitspraak over acht dagen. Thee-ondernemingen gesloten De „Sumatrabode" meldt, dat de nog niet ta productie zijnde thee-ondernemingen Bajang Tengah en Goenoeng Malintang zijn gesloten. Het Europeesch personeel en 400 koelies, van wie 300 contractkoelies, zijn per 15 No vember a.s. ontslagen. Assistenten ontslagen De „Delicourant" meldt, dat de Société Finantière de Caoutchouc, gevestigd te Brussel, 9 assistenten ontsloeg, van wie er twee met Europeesch verlof zijn, terwijl twee anderen met vervroegd verlof gaan. De overigen zijn jonge assistenten. Bovengenoemde club viert deze maand haar vijfjarig bestaan in verband hiermede, heeft zy nedenaagwcdsU'rjden icven, waarvoor reeds de damclub T. E. P. uit Haarlem dezer dagen een uitnoodiging tot deelname ontving. T. E. P. heeft zich ter stond bereid verklaard, om nogmaals tegen u;t sterke i>. O.o t Kojwej u.t, bovenstaande blijkt, dat laatstgenoemde club, een van de jongste vereenigingen is, welke bij den Ned. R.K. Dambond zijn aangesloten heeft D.O.S. zich in dezen korten tijd door haar sportiviteit en spelkennis zeer populair gemaakt. Wij twijfelen er dan ook niet aan, of de belangstelling bij het le lustrumfeest van D.O.S. zal groot ziim Ingesteld is een Bisschoppelijke Commissie voor den St. Adelbertakker te Egmond. De 3-Octoberfeesten te Leiden, De gemeenteraad van Rotterdam heeft 't voorstel in zake stichting van een gezamen lijk vliegveld met Den Haag aangenomen. Prinses Juliana is licht ongesteld. Het tweede postvliegtuig is gisteren te Boedapest aangekomen. De zaak Boess, de Berlijnsche opperburge meester, voortgezet. Morgen sluiting van den Volkenbond. Mijnontploffing bij Walsall in Engeland. 14 dooden. Ernstig vliegongeluk in Frankrijk. Viei dooden. Onderhoud Minister van Koloniën me Ned. Rubbercomité, overleg met Gouverneur- Generaal. De behandeling voor het Hoog Militair G© rechtshof van den overval op Curasao. Barometerstand 9 uur v.m.: 778. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 7 uur. Hoogste barometerstand 778.3 te Weenen. Laagste barometerstand 751.7 te Ingö. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, meest uit Zuidelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk nog droog weer in het Zuiden, in het Noorden wellicht eenige regen, iets zachter. Jaarvergadering te Breda De vereeniging van ambtenaren der Ge meente Financiën, -Bedrijven en -Diensten heeft haar jaarvergadering dit jaar gehou den in Breda, onder voorzitterschap van den heer Van der Have, ontvanger der gemeente Rotterdam. Er was groote belangstelling. De vereeni ging gaat steeds in ledental vooruit, terwijl de verschillende vakgroepen, waarin de ver eeniging is onderverdeeld, groote activiteit vertoonen. Mededeeling werd gedaan van de wisse ling van het redacteurschap van het orgaan der vereeniging In de plaats van den heer H. Keegstra, directeur van het Girokantoor der Gemeente Amsterdam, is als redacteur benoemd de heer H. J. Textor, verificateur ter Provinciale Griffie van Noord-Holland. De aftredende hoofdbestuursleden, de hee ren P. C. van den Have en H. Keegstra wer den als zoodanig herbenoemd. Ter voorzie ning in twee bovendien bestaande vacatures werd voorzien door de verkiezing van de heeren J. Boekhoudt en J. Wringer, resp. Ontvanger der gemeenten Apeldoorn en Velsen. Gisteravond zou Prinses Juliana een lezing bijwonen ten huize van den Com missaris der Koningin te Arnhem. De Prin sen heeft echter gistermiddag telegrafisch doen weten, dat zij door ongesteldheid verhinderd was de lezing bij te wonen. De „Telegraaf" verneemt, dat de onge steldheid gelukkig slechts van lichten aard is. Gisteravond kort voor 7 uur is in de nabij heid van Savigny, op ongeveer 25 K.M. ten Zuiden van Parijs, een uit Orly komend vlieg tuig, waarin behalve de piloot nog drie pas sagiers gezeten waren, neergestort. De machine boorde zich in den grond, waarbij de motor explodeerde. Binnen enkele oogenbiikken gingen de overblijfselen in vlammen op. De vier inzittenden konden Slechts als verkoolde lijken geborgen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1