bezuiniging op m f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- Het luchtschip R101 vergaan ONDERWIJS 46 dooden te betreuren BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p.regel D«T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I MAANDAG 6 OCTOBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 175t AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Berooving Doodslag te Amsterdam Chauffeur schiet zijn stiefvader neer Aardbeving in Noord-Perzie Groote fabrieksbrand te Nieuwe-Niedorp Maalderij verwoest Diefstal en heling op groote schaal Elf personen aangehouden Gedeeltelijks maansverduistering Smokkeldrama Paard op hoi geslagen Het stoffelijk overschot van Andrée te Stockholm De aanvaring van den sluismuur te IJmuiden Een maalgebod Geen openbaar onderwijs meer te Weert Het zweefrecord voor Nederland verbeterd De postvluchten op Indie Het eerste vliegtuig te Bandoeng aangekomen De moordzaak-Lans te Rotterdam Verdachte Van O. tot 20 iaar gevangenisstraf veroordeeld Ned. Reisvereeniging Bespreking van het rapport- de Visser Aanval op een agent De ontrouwe boekhouder Schilderijendief aangehouden Voornaamste cKieuw: J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht Ernstige brand te Schagen Kerkelijk verbod van het lidmaatschap der Hitler-partij Een schrijven van den bisschop van Mainz Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per War taal 3.25; per post. per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusscben den tekst 60 ct. per regel. abonné s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 5* •«•en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 1 Levenslange geheele ongeschiktheid tot verken door verlies van beide armen, beide becnen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van anderen ringt 2oo zal dan mag men aan zekere Persberichten geloof hechten binnen kort het verslag van de Staatscommis- S'e-Rutgers verschijnen. Ee lezer gelieve zich te herinneren: Eij Koninklijk besluit van 2 Juli 1926 Werd deze commissie ingesteld en be noemd, en wèl: om te onderzoeken, „of etl °P welke wijze met volledige handha- VlöS van de beginselen der onderwijs- P^cificatie, daaraan een minder kost bare toepassing kon worden verzekerd". Het doel, waartoe de commissie inder tijd werd ingesteld, is dus wel heel dui delijk: Er moest bezuinigd worden! Men was in 1926 en reeds vroeger tot de ontdekking gekomen, dat ons 'agQr onderwijs enorme sommen gelds kostte en natuurlijk werd zulks in ver bad gebracht m^t de werking van de ftieuwe onderwijswet, waarin de gelijk- stelhng van openbaar met bijzonder onderwijs tot gelding was gekomen. Men was geschrokken van enkele cij- *ers: in het jaar 1915 kostte het lager onderwijs nog 41.953.990; in 1920 ^as dit bedrag gestegen tot 126.920.573; in 1921 tot 151.199.901; in 1922 tot 160.630.976. Na 1922 zijn deze kosten geleidelijk (van 1923 tot 1925 zelfs met groote sProngen) gedaald, maar de bedragen *aren toch nog wel immer zoo hoog, dat "Oen zich ernstig afvroeg, of hier geen bezuiniging mogelijk was. Zij, die zoo hevig schrokken van deze ehorme stijging der (lager) onderwijs kosten sinds 1915, vergaten natuurlijk, öat tegelijkertijd met de invoering der Ratificatiewetten vele dure maatrege- Ien waren genomen tot verheffing van bet onderwijspeil in Nederland (of die Verheffing een feit geworden is, laten voorloopig in het midden) en dat de Racificatie praktisch toch beteekenen 'Roest, dat de overheid thans zou gaan Stalen, wat de voorstanders der bijzon- dei'e scholen tot dan toe uit eigen mid delen hadden bekostigd om hun kinde- het naar hun levensinzicht geëisch- te onderwijs te verschaffen. Hier moest door de overheid een te kort worden ingehaald. Doch, ook als men rekening hield met deze factoren, was er in 1926 nog reden Senoeg om een bezuinigingscommissie te stellen. Ook in onze kringen had men het ge- v°tl, dat (ook al nam men de beide zoo even genoemde factoren in aanmer king) ons lager onderwijs te duur was, j*1 dat er dus, natuurlijk „met volledige Rahdhaving van de beginselen der on- ^rwijspacificatie", gestreefd moest wor den naar goedkooper lager onder is; de fouten, welke de uitvoering van ?eh zoo nieuwe en zoo ingrijpende wet *ankleefden, moesten hersteld worden; eSen misbruiken moesten maatregelen Ahornen worden; er moest, indien hogelijk meer ekonomisch worden °Rgetreden, enz. Het stelde teleur, dat de staatscom missie zoovele jaren achtereen arbeidde, *°hder dat er van eenig resultaat spra- was; het vorig jaar werd in de Troonrede het vertrouwen uitgesproken, at het rapport „binnen niet te langen 'id" zou worden ingediend; daarna zou- etl „met den meesten spoed" de „ver achte" voorstellen tot herziening van ,e Lager-Onderwijswet aanhangig wor den gemaakt, en in de jongste Troon- ïede is vertrouwen uitgesproken in de gelijkheid, om „nog in dit zittings jaar" een wetsontwerp tot herziening z'e boven) in te dienen.... En nóg is het rapport der Staatscom- issie-Rutgers niet verschenen, of dat stelt begrijpelijkerwijze nog méér ve'eUr „De Tijd" weet alreeds te )^J°rsPellen, dat het rapport der com- 'ssle hoegenaamd niet tot eenige be ziging zal (kunnen) adviseeren. Öeze voorspelling heeft begrijpelijker- ize heel wat ontstemming gewekt; bij e ihstelling der Staatscommissie-Rut- ®rs Was het door minister Waszink heel Zdelijk gezegd: •>Op de eerste plaats is U in het bij zonder opgedragen, te overwegen of in de Lager-Onderwijswet 1920 wijzigingen Rehooren te worden aangebracht, *«a.rdoor met volkomen eerbiediging Van het beginsel der financieele gelük- KZliing tegenover de openbare kassen Van het openbaar en bijzonder lager onderwijs, gelijk dit is neergelegd in artikel 195 der Grondwet en zonder ®chade te doen aan de vitale belangen 'an het onderwijs, aan dat beginsel eetl minder kostbare toepassing wordt 8eSeven. Dit deel Uwer taak is met het oog op ;Jen toestand der openbare geldmiddelen r/*6 niet het minst gewichtige." (Dat SSen wij thans nóg! Redactie). Ên taPb n te moeten ho°ren, dat het °rt ^er Staatscommissie, welke vier 1&hg zwoegde, geen advies tot be zuiniging hoegenaamd zal (kunnen) be vatten Het is geen wonder, dat in de liberale pers, welke toch al zoo weinig content is met het feit der onderwijsgelijkstelling, naar aanleiding van de voorspelling in „De Tijdschampere opmerkingen wor den gemaakt. Zal er geen bezuiniging mogelijk zijn? Wij weten het niét. Wij veronderstellen alleen maar van wèl. Maar wij durven hierbij tegelijkertijd de stoute bewering lanceeren, dat de officieele Staatscommissie-Rutgers het óók niet weet, het ook niet weten kan. Deze commissie beschikt n.l. niet over gegevens en statistieken, welke haar tot een gemotiveerd oordeel zouden kunnen brengen. De statistiek van ons onder wijs is hopeloos ten achter. Het laatste verslag betreffende den „staat van het onderwijs in het,Konink rijk der Nederlanden" geldt de jaren 1926—1927, en dit verslag verscheen op 22 Mei 1930. De redactie van dit verslag is intus- schen van zóó verouderde opvatting, dat reeds op 29 October 1926 een commissie- Laban advies uitbracht „omtrent een gewijzigde inrichting van het onderwijs verslag". Volgens het rapport van deze commis sie zal nu zoo ongeveer in de toekomst het onderwijsverslag uitgebracht wor den, maareerst sinds korten tijd is de oude afdeeling Onderwijs-statistiek ondergebracht in het Centraal Bureau voor de Statistiek; eind 1929—begin 1930 zijn vanwege deze onderafdeeling der statistiek de eerste vragenlijsten uitgezonden, en deze onderafdeeling heeft natuurlijk.— nog niets kunnen publiceeren. Het Rijk weet ook geenszins, in welke „finantieele verhouding" het tot de ge meenten staat op het stuk van onder wijs: het is heel gewoon, als eerst na drie jaren de rekeningen definitief ver effend kunnen worden. Maar wat den noodtoestand nog ster ker karakteriseert: Het Rijk beschikt over absoluut geen statistiek betreffende den nieuwbouw van scholen door de gemeenten. Men weet in dit opzicht heelemaal niet, hoe de pacificatie gewerkt heeft. Wij hebben te bevoegder plaatse ge ïnformeerd naar aantallen nieuwbouw (en verbouwing) over de verschillende jaren, ingedeeld naar openbaar, katho liek, christelijk, enz. onderwijs en wij ontvingen het verbijsterende antwoord, dat het Rijk over deze gegevens niet beschikte; men kon ons niet mede- deelen, welke bedragen deze scholen bouw geëischt had, noch ook hoeveel het onderwijs der Nederlandsche natie per jaar kostte! Nu rijst de vraag: hoe kan een commissie-Rutgers (in welke richting dan ook) een advies uit brengen, als zij niet eens beschikt over de gegevens, welke allereerst noodig zijn om een meening te vormen? Reeds herhaaldelijk heeft de Amsterdam- sche politie gewaarschuwd tegen het perceel Keizersgracht 663, waar reeds meermalen be. roovingen zijn geschied. Ook nu weer kwam een man aangifte doen, dat hü, in bedoeld perceel is beroofd van 2100. Uit zelfverdediging gehandeld? In een pension aan de Weteringschans te Amsterdam woonde een 23-jarige chauffeur in bij zijn 44-jarige moeder en zijn 30 jarigen stiefvader. De beide mannen hadden nog al eens oneenigheid en Zaterdagavond kwam het tot een twist. De chauffeur heeft een revolver getrokken en zijn stiefvader neergeschoten. De getroffene was vrijwel dadelijk dood. De politie had geen moeite den chauffeur te arresteeren. De man werd naar 't bureau Stadhouderskade gebracht. Hij verklaarde daar, dat tijdens den twist de stiefvader be wegingen maakte, welke hem angst aanjoe gen. Om zich zelf te verdedigen, heeft hij daarop de revolver getrokken, welke hij, naar hij verklaarde, altijd bij zich droeg. Daar de stiefvader bleef dreigen, loste de chauffeur twee of drie schoten, welke den dertigjarigen stiefvader doodelijk troffen. De chauffeur zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. 6 dorpen verwoest Naar uit Teheran gemeld wordt, zijn ten gevolge van een aardbeving in de buurt yan den uitgedoofden vulkaan Manaveno ge naamd, 6 dorpen totaal verwoest. Bovendien zijn er 47 personen gedood, terwijl een groot deel der bevolking vermist wordt. De Per zische regeering heeft een hulpexpeditie ge zonden naar het geteisterde gebied. De R. 101, het grootste luchtschip ter wereld, dat Zaterdagavond 7 uur 36 Ios- gleed van den meermast te Cardington om een reis naar Britsch-Indië te aan vaarden, is gisternacht om 2 uur 30 doer den overmachtigen storm tegen een hoogen heuvel bij Allone, een dorpje op 6 K.M. afstand van Beauvais (dep. Oise), gebotst en in brand gevlogen. Van de 54 personen, die zich aan boord bevonden, zijn er slechts acht gered. (Men zie verder pagina 1 van het 2e Blad.) Schade 40.000 Zaterdagavond omstreeks 10 uur ontstond door tot nu toe onbekende oorzaak brand in de Maalderij van de bekende graanfimia J. L. van Herwerden, te Nieuwe-Niedorp. De brandweer wist met behulp van een hand spuit en twee slangen op de waterleiding de omliggende perceelen te behouden. Tegen de woedende vuurzee kon zij niet veel uit richten. Een enorme hoeveelheid lijnkoeken, graan en meel werd een prooi der vlammen. Honderden uit den omtrek waren getuigen van het blusschingswerk. Eerst gistermorgen om acht uur was men het vuur meester. Het fabriekscomplex, dat een oppervlakte van ongeveer 1600 M2. besloeg, en dat gedeelte lijk uit hout en steen was opgetrokken, is totaal verwoest. De machines wist men met groote moeite te behouden. De schade, d:e op ongeveer 40.000 wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam is een reeks van diefstallen op het spoor gekomen, in verband waar mede niet minder dan elf verdachten aan het bureau zijn gehoord. Drie magazijnbedienden, die ih dienst wa ren van een groothandel in koloniale waren welke de beschikking heeft over enkele pak huizen te Amsterdam, hebben in een tijd perk van benige maanden kans gezien, een groote hoeveelheid goederen, die te zamen een vrij groote waarde vertegenwoordigen en aan genoemden groothandel toebehoor den, te stelen. De goederen werden ver be neden de waarde verkocht aan verschillen de winkeliers te dezer stede. De drie dieven zullen heden voor den Officier van Justitie worden geleid en dit zal eveneens gebeuren met één medeplich tige en zeven helpers. Dinsdagavond zal een maansverduistering plaats hebben, die echter moeilijk zichtbaar is. Zij begint te 19.06 uur en eindigt om 19.47 uur. De aardschaduw loopt over den bovenkant van de maan en bedekt slechts 3/100 van haar middellijn. Autobestuurder door de politie zwaar gewond Naar uit Aken wordt gemeld, wilden po- litie-beambten op den straatweg tusschen Puffendorf en Aldenhoven een smokkelauto aanhouden. De bestuurder, een Hollander, gaf echter geen gehoor aan hun teekens om te stoppen en trachtte met den wagen se ontkomen. De beambten hebben daarom den vluchteling kogels achterna gezonden, waarvan een hem in den rug trof en zwaar verwondde. De auto reed het veld in en kwam daar tot stilstand. Hij werd met den inhoud, die uit 700 pond koffie bestond, in beslag ge nomen. De voerman vrij ernstig gewond In de Asselschestraat te Apeldoorn sloeg een paard op hol, dat gespannen was voor een vierwielig voertuig. Het paard werd bestuurd door den 20- jarigen R.: zijn 5-jarig broertje zat naast hem. Doordat de teugel brak en R. zijn broertje achter op den wagen in veiligheid wilde stellen vielen beiden door een schok van den wagen. Het kind bekwam geen letsel, maar R. viel met het hoofd op den trottoirband, waardoor hij een ernstige hoofdwonde opliep. In bewusteloozen toestand werd hij bij een der omwonenden binnen gedragen, waar Dr. G. ,esn noodverband legde en een her senschudding constateerde. De patiënt is naar het ziekenhuis overgebracht; zijn toe stand is thans vrij goed. Het paard werd in de Schoolstraat tot staan gebracht. Het had echter eerst een lantaarnpaal omver gegooid en twee fietsers aangereden, wier rijwielen ernstig geleden hebben. Indrukwekkende plechtigheid Stockholm heeft gisteren een plechtige ontvangst bereid aan het stoffelijk overschot van de drie Poolhelden Andrée, Strindberg en Fraenkel, wier lijken, zooals men weet, eenlgen tijd geleden op het Witte eiland zijn gevonden. De oude kanonneerboot „Svensk- sund", die de expeditie in 1897 naar Spits bergen bracht beëindigde om 2 uur n.m. zijn tocht langs de kusten van Noorwegen en Zweden, om vervolgens te meren in de Norrström, en wel in het midden van de stad. Torpedojagers escorteerden de „Svensksund". Op de kade hadden zich tal van verwanten en intieme vrienden van de ontdekkingsreizigers verzameld, zoomede lé den der regeering, vertegenwoordigers van het korps diplomatique en van een groot aantal vereenigingen. Toen de „Svensksund" naderde werd door een koor een lied aangeheven. Daarna wer den, terwijl kanonnen een eeresaluut brach ten, de kisten aan den wal gebracht en hield de vertegenwoordiger der Zweedsche regeering een korte toespraak. Onder het luiden der kerkklokken, het gedreun der kanonen en terwijl een koor liederen zong. werd een groote stoet ge vormd, waarin menschen van allerlei rang en stand, vertegenwoordigers van verschil lende landen etc. meeliepen, en plechtig schreed men in den stroomenden regen naar de kerk. Hier werden de drie met Zweed sche Vlaggen bedekte kisten, terwijl een ge deelte van Eroica werd gespeeld, neergezet. Na de wijding der lijken hield bisschop Sö- derblom een indrukwekkende toespraak. Na dat eenige koralen waren gezongen, werden tal van kransen op de kisten gelegd. Gisteravond had in het stadhuis een her denking plaats, waar verschillende redevoe ringen werden gehouden. De heer W. N. van de Poll, havenmeester te Amsterdam schrijft ons: In de dagbladen van 4 October komt de behandeling voor van den Raad voor de Scheepvaart mzake de aanvaring van het s.s. „Nljkerk" met den sluismuur te IJmuiden. Dat ik, als havenmeester van Amsterdam, steeds zeer veel belangstelling heb voor alle zaken bij dezen Raad in behandeling, in 't bijzonder van die ongevallen, welke hebben plaats gehad op den toegangsweg naar onze haven, zal door een ieder begrepen worden. Den laatsten tijd hebben de op- en aan merkingen, die door den heer C. Fock, hoofd inspecteur voor de Scheepvaart, tijdens de Zittingen gemaakt worden, mijn bijzondere aandacht. Dat deze uitingen van den hoofdinspec teur meer dan eens vreemd zijn, is bekend, doch dit komt natuurlijk geheel voor zijn rekening. Erger wordt het evenwel, waar de heer hoofdinspecteur het aanvaren van den sluis muur door het s.s. „Nijkerk" in verband brengt met de aandacht die de stad Amster- am gevestigd heeft op het noodeloos gebruik maken van sleepbooten n normale gevallen. Aangezien door de mededeeling van den heer Fock een onjuiste indruk wordt gewekt, meen ik hier een woord van ernstig protest te moeten laten hooren. Aan den Raad voor de Scheepvaart kunnen we met een genist geweten overlaten, wat in deze de oorzaak van de schadevaring is ge weest. Het standpunt der Holl. Mij. van Landbouw Naar wij vernemen, heeft 't hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land- b< ,v in zijn laatst gehouden vergadering zich in principe unaniem verklaard vóór een maalgebod voor tarwe. Het hoopt, dat een zoodanig wettelijk voorschrift zoo spoedig mogelijk wordt in gevoerd en bijtijds bekend gemaakt wordt, hoe men zich de practische uitvoering ge dacht heef o Een definitieve beoordeeling is eerst mo gelijk, indien de uitvoering volkomen be kend is. .'"orts wordt besproken de invoer van Russische granen en besloten werd er het K. N. L. C. op te wijzen, dat die invoer ge schiedt op een wijze, die de reeds slechte prfzer. nog in hevige mate drukt. Het K. N. L. C. wordt uitgenoodigd zijn volle aandacht aan dezen toestand te schenken. De openbare scholen aan het bijzonder onderwijs overgegaan De acht openbare scholen in de gemeente Weert: stad, Hushoven, Keent, Leuken, Laar, Swartbroek, Tungelroy en Altweert zijn ge sloten en heropend als bijzondere scholen. He.t gezamenlijk personeel bestaat uit acnt hoofden en 29 onderwijzers. Het oude perso neel is nagenoeg in zijn geheel overgegaan naar het bijzonder onderwijs. De gemeente telt thans uitsluitend inrich tingen van bijzonder onderwijs. Op 43 minuten 25 sec. Gistermiddag heeft de heer Van Tijen het zweefrecord voor Nederlanders te Noordwijk verbeterd en gebracht op 43 minuten 25 sec. Het stond op naam van Dr. van der Maas met 4 minuten, 24 seconden. Zooals men weet, is'de heer Van Tijen van plan binnenkort met een Pandersportvlieg- tuig een zakenreis naar Indië te ondernemen. Bij de K, L. M. is bericht ontvangen, dat het eerste postvliegtuig naar Nederlandsch- Indië, de P. H.-A. G. R., Zaterdag te Ban doeng is aangekomen. Het, Haagsche Gerechtshof heeft heden den procuratiehouder Van O., wegens dood slag op zijn patroon, den heer Lans, te Rot terdam en wegens meermalen gepleegde valschheid in geschrifte en verduisteringen, tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De Rechtbank te Rotterdam had verdach te 15 jaar opgelegd. Een reorganisatie-commissie benoemd Zaterdag heeft de Ned. Reisvereeniging des middags en des avonds te Utrecht vergaderd, ter bespreking van het rapport der Commis sie-de Visser, ingesteld om een onderzoek te doen naar de beteekenis van de geschillen en de moeilijkheden in deze organisatie. De commissie adviseerde o.a., dat het ge heele bestuur zou aftreden en een nieuwe leiding eventueel reorganisatievoorstellen zou doen. De vergadering vereenigde zich met het eerste gedeelte van het rapport, dat n.l. de verschillende grieven besprak. Op de bijeen komst werd medegedeeld, dat de voorzitter mr. v. d. Flier en de penningmeester, de heer Bakker, hun mandaat als hoofdbestuurslid ter beschikking hadden gesteld. Na lange en bewogen discussies werd beslo ten, dat het demissionnair-bestuur zal aan blijven tot een vergadering in December en een nieuwe commissie van reorganisatie te benoemen, bestaande uit vijf leden en wel de heeren Snel, Panman, Vlaming, Dijkman en Oltmans. Verder werd besloten het toekomstige hoofdbestuur uit negen leden te laten be staan. De vergadering werd beëindigd met het besluit om de reorganisatie, waarover in 't tweede gedeelte van het rapport sprake is, aan de nieuwe commissie over te laten. Een dronkemansrelletje. Vrijdagavond! heeft een troepje jongelui in een café aan het Kadijksplem te Am sterdam wat diep in 't glaasje gekkeken met het niet ongewone gevolg, dat het aldra tot een scheldpartij kwam. De ruzie werd op straat voortgezet en de frissche avond lucht kalmeerde de vechtenden allerminst. Zóó onvriendelijk ging het toe, dat de dienst doende agent het noodig achtte, tusschen beiden te komen. Hij trachtte de kempha nen te kalmeeren, maar zijn goed bedoelde poging had geen andere uitwerking, dan dat de verhitte lieden zich thans gezamen lijk tegen hem keerden. Te midden van een groote massa toeschouwers, die aldra op het gerucht waren aangesneld, gingen de dronken lieden den agent te lijf. Een paar mannen klommen hem op den rug. Zoo'n gedrang was het om den agent, dat deze geen gelegenheid had, zijn wapens te trek ken. Geleidelijk bewoog de vechtende menigte zich naar den waterkant. En het had er voor den politieman leelijk uitgezien, als niet de caféhouder, in wiens etablissement het relletje was begonnen, het bureau Kat tenburgergracht had gewaarschuwd. De ver sterking. die dit bureau uitzond, kon den collega nog juist bijtijds uit zijn netelige positie ontzetten. Daarna is nog een kleine razzia in ver schillende café's in de buurt gehouden, maar zonder resultaat. Het onderzoek duurt voor en de politie vertrouwt er o, dat zij de daders weldra gepakt zal hebben. Wat den aangevallen agent betreft deze is, met eenige onbeteekenende kneu zingen en blauwe plekken, vrij goed van zijn avontuur afgekomen. Hij heeft zijn dienst kunnen voortzetten. Meldt zich bij de politie Bij de Haagsche politie heeft zich aan gemeld de 23-jarige J. v. d. P„ geboortig uit Broek op Langendijk, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van f 14.000, ten nadeele van de Ned. Mij tot Ontginning van steenkolenvelden, Naussau- laan 4, Den Haag. Hij bekende de verduistering en verklaarde in het buitenland het geld te hebben op gemaakt. H(j bezat nog slechts enkele guldens. Hij opereerde te Brussel De politie van het Brusselsche parket heeft den 27-jarigen Jan B. aangehouden, afkomstig uit Den Haag, die bij verscheidene kunsthandelaars te Brussel schilderijen van oude meesters had' verkocht tegen lagen prijs. Het is gebleken, dat de man negen schilderijen had ontvangen van Nederland sche handelaren uit Amsterdam en Den Haag, en dat hij hun had gezegd een lief hebber te hebben. Hij reisde echter naar Brussel, om daar de schilderijen te verkoo- pen. De schilderijen werden reeds teruggevon den Ontzettende ramp niet het Engelse' luchtschip R. 101. Het luchtschip is bov Frankrijk in brand gevlogen en totaal Vf woest. 46 dooden te betreuren. De verdachte in de moordzaak-Lans is do het Haagsche Gerechtshof tot 20 jaar vangenisstraf veroordeeld. Ernstige brand te Nieuwe-Niedorp. De crisis in de Ned. Reisvereeniging. E reorganisatiecoinmissie benoemd. Het eerste postvliegtuig is te Bandoc> aangekomen. Te Amsterdam heeft een 23-jarige char feur zijn 30-jarigen stiefvader neergescb ten. Vestiging van een groote automobiel- vliegtuigenfabriek door Henry Ford? De Holl. Mij. van Landbouw verklaart zi voor een maalgebod. Dr. Göbbels spreekt voor de Nazi's Berlijn. Volgende verkiezing 150 Hitlerianc De verloving van koning Boris met Princ' Giovanna van Italië. Kerkelijk verbod van het lidmaatsch der Hitier-Partij. Weer opstand-'ge beweging in Brazilië. Omlijning der politiek van de rladic partij in Frankrijk. Het stoffelijk overschot van Andrée Stockholm aangekomen. Barometerstand 9 uur v.m.: 750 stilstaiv OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlet LICHT OP. De lantaarns moeten morgi worden opgestoken om: 5.53 umv Hoogste barometerstand 767.1 te Laoomr Laagste barometerstand 743.6 te Wisby. Verwachting: Krachtige tot matigen, ti delijk afnemende, Westelijke tot Zuidweste lijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring later waarschijnlijk weer regenbuiei weinig verandering in temperatuur. Hooi- en landbouwgereedschap verbrand. Door onbekende oorzaak brandde gisteren avond te Sohagen af de oude,bekende boe- renbehuizing in „de Hale", vroëger bewoonc door den heer Kruyer, later eigendom vai den heer Boege, onlangs verkocht aan den heer R. Vader. Het boerenhuis, niet bewoond, brandd* tot den grond af. Vijftien wagens hooi, als mede boerengereedschap en eenige varkens, kwamen in de vlammen om. Naar men ons mededeelde, was alles ver zekerd. De brandspuit van Schagen kwam te laat en kon tot overmaat van ramp niets dan modder spuiten. De katholieke „Rheinmainische Zeitung" publiceert een briefwisseling tusschen het bestuur van de nationaai-socialistische Duitsche arbeiderspartij van het district Offenbach en den bisschop van Mainz. Het districtsbcstuur had tot het bisschop pelijk ordinariaat de vraag gericht qtf het juts* was, wat de pastoor van Kirschhausen in een preek gezegd had, dat het namelijk aan iederen katholiek verboden was, zich te laten inschrijven als lid van de Hitler- partij en dat iemand, die zich als lid van deze partij haa laten inschrijven, niet tot de H. H. Sacramenten kon worden toege laten. Het antwoord van den bisschop beves tigt, dat de verklaring van den genoemden pastoor geschied was op instructie van het bisschoppelijk ordinariaat. Het program der nationaal-socialisten toch bevat stellin gen, die met de katholieke leer en met de katholieke beginselen niet in overeenstem ming te brengen zijn. Bedoeld wordt artikel 24 van het partij program. Ook wordt er op gewezen, dat door na tionaai-socialistische sprekers op vergade ringen herhaaldelijk gezegd was: „Onze strijd geldt Juda en Rome!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1