NA HET VERGAAN VAN DE R 101 w*m €&L¥E-DELFT'S DINSDAG OCTOBER 1930 in China Voornaamste qKieuws mM I 1 SI BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN AAHQIFTE 8H0ET, 0P STBAFFE \im VERLIES MM ALLE RECHTER, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIETAL VIER EN TWINTIG UREN MA HET ONGEVAL OPVOEDKUNDE VERWORPEN Benoemingen Het „v1ag"-SncitIent gesloten Groote overstroomingen 6.000 dooden Het Bisschoppelijk Museum te Haarlem De eerste steen gelegd van den nieuwbouw De revolutie in Brazilië Ontevredenheid over de regeeringspolitieh VJiegster vermist Italië herdenkt den wereldoorlog J. J. WEBER ZOON De kroni ng van den koning van Roemenië en van tien keizer van Ethiopië Diefstal van 13000 gulden Door of van loopjongen Telegrafisch Weerbericht VRAACONZE AFD: RECLAME QE NIEUWE RECEPTEN VOOR_ h MAYONNAISE-SCMOTELS am Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5979. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. I1 regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bü vooruitbet, Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17583 Alle abonnés op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met bij verlies van een hand. "f 1 OR bij verlies van een f Kfj bij een breuk van ff /jO w bij verlies van 'r tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 9 verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen S ÜUa" doodelijken afloop I sen voet of een oog I 1 4Vi" duim of wijsvinger I will been of arm B TfW» anderen vinger De V. A. R. A. schijnt het erop aan te leggen, zoo nu en dan uitzendingen re geven, waartegen ieder behoorlijk Neder lander in verzet moet komen. Dat is niet heel taktisch van de V. A. R. A., want aldus doet zij ernstig afbreuk aan het prestige van alle bij zondere omroepen, dus ook aan het prestige van zichzelf, en roept zij, oij alle rechtmatig gesputter tegen zekere censuur-maatregelen, nog meer censuur over de radio af. Onlangs declameerde Willem van Capellen voor de V. A. R. A. „No. Tach tig", een gevangenisstuk van Herman Heyermans, waarin de luisteraars vol gens een inzender in „De Gelderlander" in een tijdsbestek van 20 minuten te slikken kregen: 1. Godloochening en bespotting van het Godsgeloof. 2. Ontkenning der persoonlijke on sterfelijkheid. 3. Verkondiging' der Boeddhistische leer der wedergeboorte. 4. Verheerlijking van het commu nisme. 5. Verdachtmaking der Justitie en van ons gevangeniswezen. Maar dat was Roomsche, vitterige overdrijving! Een inzender in de „Nieuwe Rotterd Crt." (hèm zal men toch niet van Room sche of christelijke kleinzieligheid ver denken) heeft er zich over beklaagd, dat den kinderen, die naar deze uitzen ding luisterden, in alleri ernst vóórge- preekt werd: „Appelen stelen, is geen stelen". Tegen dit beklag komt A. B. K. in „Het Volk" in verzet.. Volgens hem mogen kinderen wél appelen stelen. Hij vertelt: „Ik althans had als jongen mijn slaap kamertje naast een geheimzinnig deurtje. Deed men dat deurtje open en kroop men door het aldus ontstane gat, dan kwam men op een zolder, waar mijn moeder op uitgespreide lakens haar wintervoorraad appels had liggen, soort bij soort. Ik bracht stelselmatig' mijn bezoeken door dat gat en sloot dan behoedzaam de deur achter mij. Mijn ordelievende moeder moet dat gemerkt hebben. Maar ver moedelijk wilde zij mijn appels niet be- rooven van het aroma, dat de strooptocht er aan gaf Gapte ik ook centen dus? Is dat ooit bij mij opgekomen? Welnee, tusschen die twee dingen is voor een gewoon kind de geheele hemelsbreedte. De pa echter uit het bovenstaande ver haal huilt nu in de „N. R. Crt.", dat de V. A. R. A., gelijk eertijds Socrates, de zielen der jeugd vergiftigt. En deswege eischt hij censuur, nóg meer censuur. Anders kan een fatsoendelijk vader geen gerust oogenblik meer de deur uit, of zijn kinderen worden voor dieven en inbrekers opgeleid." En toch is het niets dan de zuivere waarheid. Als de V. A. R. A. (en met haar A. B. K.) verkondigt: „appelen stelen, is geen stelen", dan worden de luisterende (en lezende) kinderen opgevoed tot niet blinder dan „dieven en inbrekers". Als een kind een appel gappen mag, waarom zou het dan ook niet 'n paar centen mogen stelen, waarvoor het een appel koopen kan? En als het 'n paar centen mag stelen, waarom dan geen gulden, geen rijksdaalder? Waarom zou dan ook niet een deurtje geforceerd mogen worden om 'n appel, 'n paar centen, 'n gulden of 'n rijks daalder te stelen? Hier hebben we weer zoo'n fijn staal tje van de socialistische opvoedkunde Welke de begrippen eerlijkheid, eigen domsrecht en schuld verdoezelt, ja, voor kinderen zelfs wegcijfert. Alsof die kinderen niet groot worden! De socialistische heeren zijn mét den godsdienst het princiep van het mijn en dijn onherstelbaar kwijt geraakt. „Appelen stelen, is geen stelen", zegt de heer A. B. K. De verslagjes betreffende vergaderin gen van het partijbestuur der S. D. A. P. zijn over het algemeen heel leerzaam. Hoe ondemokratiseh-kort ze meestai ook samengesteld worden. In het verslagje, dat de sociaal-demo- kratische pers publiceert van de Zater dag gehouden vergadering van hsc partijbestuur, lezen wij o.a.: „Een bij het P. B. ingediend voorste.) om de S. A. I. te verzoeken er bij de En- gelsche Labour-partij op aan te dringen zich te verzetten tegen de bewapenings plannen der Engelsche regeering, werd verworpen. Naar aanleiding van dit voor stel besloot het P. B. de S. A. I. te ver zoeken bij de aangesloten partijen aan te dringen op de uitvoering van de in Brus sel aangenomen ontwapénings-resolutie, en den aangesloten partijen te verzoeken jaarlijks aan de S. A. I. te rapporteeren wat zij in eigen land ter uitvoering van deze resolutie hebben gedaan." De leiding der S. D. A, P. in Nederland weigert dus, er bij de Engelsche Labour- partij op aan te dringen, dat deze zich verzetten zal tegen de „bewapening,s- plannen" der Engelsche (Labour-)regee ring'. Zij doet daartegenover een mid deltje aan de hand, dat voor haar heei en al ongevaarlijk is en niet het minste effect bereiken kan. De bevriende Engelsche regeering mag voortgaan met de „bewapening". In Nederland moet echter misbaar ge maakt worden tegen de meest beschei den verdedigingsmaatregelen. Zou de S. D. A. P. héél haar petition nement maar niet intrekken? Z. D. H. heeft tot Kapelaan benoemd den volgende W. W. E. E. Heeren: Haarlem (Kathedraal) A. v. d. Ouden hoven; Amsterdam (H. Bonifatius) W. Verstee- gen; Lisse (H. Agatha) B. Koopen; Schoonhoven. J. Greitemann, neom.; Haarlem (H. H. Elisabeth en Barbara) J. Stadegaard; Middelharnis, B. Henning, neom. Het kind naar een andere school De Amsterdamsche wethouder voor het Onderwijs heeft een bespreking gehad met den vader van het kind, dat aanleiding gaf tot het „vlag'Mncident op de school aan den Asterweg in de hoofdstad. Het overleg heeft er toe geleid, dat over eenstemming werd bereikt. Met ingang van heden is het meisje overgeplaatst naar de Adama van Scheltema-school. Volgens een bericht in den „Lokalanzeiger" is het gebied var. Tsjekiang door een hevige overstrooming geteisterd. Ruim 6000 men- schen zijn verdronken. De rivier Tientang was na een 5 d'agen durenden regen buiten haar oevers getreden. Vele duizenden menschen zijn door de overstrooming dakloos geworden. Maandagmiddag heeft te Haarlem de plech tige eerste steenlegging plaats gehad van den nieuwbouw van het Bisschoppelijk museum. De zegening van den steen geschiedde door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, in tegenwoordigheid van den Hoogeerw. Heer Mgr. M. P. J. Möllmann, Vicaris-Generaal, en van het bestuur van 't Museum, zijnde de Zeereerw. Heeren pastoor L. J. Boogmans, de Hoogeerw. Heer Mgr. A. H. L. Hensen, pastoor C. N. J. Meysing, de secretarissen van het bLdom J. M. v. d. Tuijn en Th. W. Piehot, prof. J. J. Henne- man. Ook waren aanwezig de architect, de heer- Jan Stuyt.'de aanne-ver en de opzichter-. Nadat Mgr. Aengenent den steen gezegend had. verrichtte Mgr. Hensen de steenlegging. De steen van zwart nrarmer bevatte in gouden letters het volgende opschrift: „Mgr. Dr. A. H. L. Hensen, Protonot. Apost. a.i.p. 6 Oct. .1930. Toen Bis-chop van Haarlem was Joannes Dominicus Joseph." Na deze steenlegging metselden eerst Mgr. Aengenent en Mgr. Möllmann en vervol gens de leden van het bestuur een steentje. Vervolgens vereenigden allen zich in een der za.len vair het museum. Daar nam allereerst het woord de voorzitter van het bestuur, pastoor Boogmans. Deze dankte allereerst Mgr.. dat deze zelf den zegen over het bouwwerk was komen uit spreken en zijn hoogen steun aan het werk geeft. Spr. wees er dan op en hij toonde dit met eenige voorbeelden aan, dat het werk van het museum zeer noodig is endat er een groot verleden hoog te houden is. Het mu seum herinnert o.a. aan de vervolgingen en aan den tijd van de schuilkerken. Iedere kamer van het museum getuigt daarvan. Spr. bestreed de heerschende opvatting ais zou het museum niet meer zoo noodig zijn en ging verdér na, dat de zorg voor oude zaken en kunst werkelijk zich zelf betaalt. Dan dankte spr. Mgr. Hensen, dat hij den eersten steen heeft willen leggen, en wees er op dat dr. Van Aarsen en Mgr. Graaf de grondleggers zijn geweest voor dezen nieuwbouw. Toch zou de bouw onmogelijk zijn geweest, indien niet iemand het museumbestuur daartoe in staat gesteld had. De steen, door Mgr. Hensen thans gelegd, is daarvan slechts het zinnebeeld en spr. wenschte Mgr. Hen sen. toe, dat hij de voltooiing van den bouw zou mogen beleven. Spr, dankte voorts den Vicaris-Generaal en andere belangstellenden voor hun aan wezigheid. Toespraak Mgr. Aengenent. Dan nam Mgr. Aengenent het woord. Deze dankte voor de vriendelijke woorden, tot hem gesproken. Mgr. verzekerde, ten hoogste belang te stellen in den bloei van het museum, omdat het getuigt van schoone tijden. Er is een opbloei van godsdienstig leven: het aantal H. H. Communiën neemt toe, het sociale leven ontwikkelt zich sterker, de Seminaries breiden zich uit. Morgen ls het weer een gloriedag voor het bisdom. (Mgr. doelde hier op de inwijding van het Philo- sophicum te Warmond). Maar ook voor kunst en historie, aldus Mgr., valt veel te doen. Dat zijn wij verplicht aan het ver leden. Mgr. was er van overtuigd, dat een goed museum en een uitstekend ingericht archief van groote beteekenis zijn voor het Bisdom, en daarom wil hij gaarne zijn vollen steun aan archief en museum schenken. Nog gaf Mgr. uiting aan zijn dankbaar heid jegens hen, die reeds hun steun aan het museum geven en wees er op, dat het voor hen allen een dag van groote blijd schap moet zijn, omdat nu een groote stap gezet is in de richting van de verdere ont wikkeling van- museum en archief. Mgr. hoopte, dat Gods zegen tot in lengte van dagen op het museum zou mogen blijven rusten. Vervolgens nam Mgr. Hensen nog even het woerd, om bouwheer en bouwmeester harte lijk dank te zeggen voor de edelmoedigheid, waarmede zij den bouw tot stand trachten te brengen. Hiermede was het officieele gedeelte van de plechtigheid geëindigd. Volgens te Montevideo ontvangen berich ten heeft de revolutionnaire beweging, die in het Zuiden van Brazilië is ontstaan, als on dergrond het feit, dat de staten Minas Ge- raes, Rio Grande do Sul en Parana, die een liberale alliantie vormen, ontevreden zijn over de politiek van de bondsregeering te Rio de Janeiro. Deze staten zouden het plan hebben Prestes. den nieuwgekozen presi dent, niet te erkennen en protesteeren tegen de houding van het bondscongres. De positie van de regeering te Rio de Janeiro is sterk, maar men meent dat zij zwakker zou worden, indien de demoeraten van Sao Paolo zich bij de beweging zouden aansluiten. Gemeld wordt dat oorlogsschepen der bondsregeering naar het Zuiden zijn gezon den ten einde een blokkade in te stellen. Staat van beleg tot 31 December De Braziliaansche regeering heeft de slui ting, tot nader order van a,'.le banken in Bra- zillië gelast, ten einde speculaties tegen te gaan. De Braziliaansche internationale Licht diensten zijn stopgezet. De afkondiging van den staat van beleg ge schiedde tot 31 December. Nachtelijke gevechten Uit goede (niet-oïficieele) bron wordt ge meld, dat het garnizoen van Para in opstand is gekomen en de officieren en generaais gevangen heeft gezet. Er hadden nachtelijke gevechten plaats tusschen het garnizoen, dat meester was van een deel der stad en de politie, die de fede rale regeering trouw is gebleven. Uitbreiding van den opstand De staten Piauhy, Ceara, Rio Grande do Norte en Parahyba zouden zich bij den op stand hebben aangesloten. Een aanval op Sao Paulo zou aanstaande zijn. Generaal Dacunha, een der rebellenleiders, bevestigde, dat de opstandelingen in Rio Grande do Sul beschikken over 40.000 man en 1000 burgers, en dat zich voortdurend federale troepen bij de insurgenten aanslui ten. Volgens berichten uit Brazilië zouden ten minste zeven staten tegen de bondsregeering in opstand zijn gekomen. Opmarsch naar Rio? Volgens berichten uit Uruguay zouden om streeks 40.000 opstandelingen toebereidselen treffen voor een opmarsch naar de hoofd stad van Brazilië met het doel de regeering -tea val te brengen. Haar toestel in zee gestort? De Engelsche vliegster Mrs. Bruce, die, nadat zij nog slechts korten tijd haar vlieg brevet had, een solovlucht heeft onderno men van Engeland naar het Verre Oosten heeft sedert meer dan een dag niet van zich laten hooren. Het laatst heeft men haar gezien in de nabijheid van de Perzische Golf. Alle waarnemingsstations nabij de Perzi sche Golf zijn gewaarschuwd en zoeken naar de vliegster. Men maakt zich ongerust over haar lot, I omdat het niet is uitgesloten, dat haar vliegtuig in zee is gevallen. Hte is echter ook mogelijk, dat zij in een of andere geïsoleerde streek gedwongen was, een noodlanding te maken. Het laatst zag men haar te Henjam. Teruggevonden Nader wordt gemeld, dat mevrouw Brucc-, die Zondagmorgen van Basrah naar Jask was vertrokken, gisteren teruggevonden is nabij den berg Mubarak, op 35 mijl afstand van Jask. Zij was ongedeerd. Na den wereldoorlog werd in een kerk toren te Rovereto, in Italië, een groote klok opgehangen, die gewijd is aan allen, die in den wereldoorlog zijn gesneuveld Ter herdenking van deze dooden ?al het gelui van deze klok op 2 November a.s. door alle Italiaansche stations worden uit gezonden. Inwijding van het Philosophicum te War mond door Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent. Barometerstand 9 uur v.m.: 759. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.51 uur. Officieele vertegenwoordiging van den H. Stoel Onze Romeinsche correspondent schrijft: Binnenkort zal te Boekarest de kroning plaats hebben van Koning Carol, in wiens naam de gezant van Roemenië de vorige week voor de tweede maal hij had ook on der net Hooge Regentschap zijn land bij het Vaticaan vertegenwoordigd zijn geloofs brieven aan Z. H. Pius VI aanbood. Eveneens is de kroning aanstaande van Ras Tafari, keizer van Ethiopië, welke plech tigheid te Addis Abeba zal plaats hebben. Met beide landen onderhoudt de H. Stoel de meest vriendschappelijke betrekkingen. Met Roemenië deden zich na den oorlog weliswaar qmstige moeilijkheden voor, maar door middel van een concordaat kon daarm tot tevredenheid van beide partijen een ac- coord bereikt worden. De eindelijke terug keer van koning Carol naar zijn vaderland werd bovendien in het Vaticaan met vreugde begroet. De verhouding tot Ethiopië voorts is voor al uitstekend, omdat Ras Tafari met de oude gewoonten van zijn land gebroken heeft en den missionarissen die er nooit in hebben kunnen doordringen, vrijen toegang en be scherming verleent. Ras Tafari en verschil lende leden der keizerlijke familie brachten talrijke bezoeken aan den Paus. Wederkeerig werd aan de pauselijke commissie welke on der leiding van Mgr. Marehetti Selvaggiani sinds het slagen dezer reis tot het purper verheven, een studiereis maakte door dit onbekende deel van Afrika, vorstelijke eer bewezen. Naar wij vernemen, zal de Paus zich bij beide kroningsplechtigheden officieel doen vertegenwoordigen. In Roemenië zal de Nun tius, Mgr. Dolci, met deze zending worden belast; in Ethiopië zeer waarschijnlijk Mgr. Valeri, Apostolisch Delegaat van Egypte, Arabië, Abessinië en Ethiopië. Een 14-jarige jongen, werkzaam by een j effectenkantoor aan den Keizersgracht te Amsterdam, werd gistermorgen uitgezonden om geld te innen. Hij stapte daarvoor op zijn fiets. Toen hij zijn boodschappen gedaan had en ongeveer 13000 gulden had geïnd, stalde hij zijn karretje in de buurt van het kan toor en liet de tasch met het geïnde bedrag aan de fiets hangen. Vervolgens ging hy voor zichzelf een boodschap doen. Toen hij daar van terugkeerde heeft hij de tasch van het rijwiel genomen en is ermee naar het kan toor gegaan. Bij opening van de tasch bleek het geld te zijn verdwenen. De politie, die van de zaak in kennis werd gesteld, heeft het jongmensch mee naar het bureau genomen en hem voorloopig vastge houden. Het is op het oogenblik niet bekend, of het geld in de fietsenbewaarplaats is wéggeno men, of dat de jongen zich aan diefstal heeft schuldig gemaakt. Eerste steenlegging van den nieuwbouw van het Bisschoppelijk Museum te Haarlem De Nederlandsche regeering betuigt haai deelneming met de ramp van de R 101. Een religieuze eervol vermeld door de Vrij: Universiteit. Het wetsontwerp betreffende bedrijfsrader en publiekrechtelijke regeling der C. A. O heeft het dept. van Arbeid verlaten. Nadere bijzonderheden over het smokkel- drama bij v-uffendorf. Afscheid van Pater W. van Dijk O. E. S. A voor zijn vertrek naar de Missie. Overleden is de gepensionneerde generaal majoor der genie J. P. Koolemans Beijner. Het vertrek der eerste nachttreinen: tier passagiers uit Amsterdam en tien uit Rotter dam. Nadere bijzonderheden betreffende de ram; van de R. 101. Scherpe critiek van mr. Van der Dear' op de radio-censuur. Te Amsterdam is van een kantoortoope f 13.000 „verdwenen." Ingrijpende crisis-maatregelen van het be stuur der coöperatieve suikerfabrieken Din teloord en Zevenbergen. Uitbreiding van den opstand in Brazilië. Het Roemeensche Kabinet is afgetreden. Rede van Hoover over de veiligheid var Amerika. Piisoedski aan het hoofd der Poolsch regeeringslijst. Het Congres van de Engelsche Labour partij. Revolutionnaire samenzwering in Portuga: verijdeld. Nieuwe onlusten in Bilbao. Bij overstroomingen m China zouden 600' mensehen omgekomen zijn. Een telegram van den II. Vader aan ko ning Victor Emanuel in verband met dc verloving van prinses Giovanna. Aan boord van het Britsche slagschip „Re venge", liggende op dc reede van Nice, L muiterij uitgebroken. Hoogste barometerstand 767.5 mM. U Lacoruna. Laagste barometerstand 736.2 mM t< Danzig. Verwachting: Matige, later wellicht toe nemende, Westelijke tot Zuid westelijker wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvankelijk nog regenbuien, iets zachter overdag. Een foto» die een fraai overzicht geeft van den omvang der ramp, die het Britsche volk in de vernietiging van de R101 trof. Van het eens zoo machtige luchtschip bleef alleen een verwrongen hoop ijzer over

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1