NA HET VERGAAN VAN DE R101 f 250.- f125. f50.- f40. WOENSDAG 8 OCTOBER 1930 BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17584 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL EEN VRAAG De vraag rijst nu echter: wat moet 5* met deze wetsvoorstellen gebeuren gewone gang van zaken zou zijn. 'kt deze ontwerpen niet voor Februari |93l in openbare behandeling komen. *0or de veertien dagen, die de Kamer "Ween komt op 14 October, is er werk 8eboeg en men zal zelfs lang moeten tofgaderen om de Zuiderzeesteunwet tot Vlootplan en twee interpellaties ;n "le dagen af te doen. De aanvaring tusschen de „Johan v. Oldenbarnevelt" en de „Reggestroom" Uitspraak van den Raad voor de Scheepvaar1 Paarlen-collier vermist Ter waarde van f 20.000 De vermiste f 13.000 Priestermissiebond in Nederland De bietencampagne in Haarlemmermeer Wolkbreuk boven Pachuca 60 menschen omgekomen? Trein ontspoord Aanranding? Kingsford Smith weer ziek Instorting op de Oranje Nassau II De postvluchten naar Indie Een andere route? Twee vrachtauto's bij een botsing vermeld Motorongeluk Nieuwe aanvaringszaak sluismuur IJmuiden Was der Vecht Voornaamste qWieuwï J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht LOOPT U MOEILIJK? -Een foto, die een fraai overzicht èeeft van den omvanè der ramp, die het Britsche volk in de vemietièinè van de R101 trof. Van het eens zoo machtige luchtschip ,bleef alleen een verwrongen hoop ijzer over Telefoon No. 13866 (drie lijnen} Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per «wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, I—-4 regels 60 cL p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Afle sbonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 'jf ^000 ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI uUUlli*' Levénslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand. 3en voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'r anderen vinger °P 19 en 22 September JJL heeft -5e togeering aan de Tweede Kamer gezon- den de memorie van Antwoord op het Vo°rloopig verslag nopens de wetsort- WerPen tot regeling van de pacht en ce Pachtcommissies, dat op 6 Januari 1930 tos uitgebracht. In gewone tijden zou den xve voor een ontwerp van wet, dat v°or openbare behandeling gereed is Sekomen, geen bijzondere aandacht Vragen, want het komt dan vanzelf wel °P de agenda, maar thans, nu wij mid- en in een landbouwkrisis zitten, "waar in de regeering blijkens de troonreae eri ernst inziet want uiterste krachts inspanning zal noodig zijn wordt de bestand toch wel eenigszins anders. Bij de regeling van werkzaamheden de Kamer op 18 September kon jr Natuurlijk geen rekening worden gehou- met de regeling van de pacht, om- tot de memorie van antwoord er toen P°g niet was. Van een plaatsing op de a§enda van deze ontwerpen was geen sPrake en, wat erger was, er kon bij cie tomenstelling der agenda ook geen tokening mee worden gehouden in dien dat er eenige dagen gereserveerd torden voor de behandeling. Op Dinsdag 4 November nemen de al- Semeene beschouwingen over de staats- togrooting een aanvang en dan is ei- tot Kerstmis geen gelegenheid meer om 'krgeiyke omvangrijke wetsontwerpen te behandelen. Tn het voorloopig verslag, dat werd "Pgemaakt in December van het vorige laar, kon er zooals vanzelf spreekt geen tokening worden gehouden met de klsis, waarin land- en tuinbouw zien tlians bevinden, maar dat neemt nier. "tog, dat toen toch reeds werd opge- toerkti, dat het voor vele pachters een 8foote verbetering zou zijn, als het voor stelde ontwerp wet zou zijn geworden, hoeveel te meer zal dat nu het geval 2Ün, nu de omstandigheden zooveel hechter zijn. De. vraag mag daarom worden gesteld of het in deze tijden wel verantwoord is, Se wetsontwerpen te laten liggen tot ebruari. Er gaat van alle organisaties een voortdurende roep uit om daden Vah de regeering, en ligt het nu niet °P den weg van de Kamer haar daartoe to staat te stellen? Bij het suikerwetje "tos men aan beide zijden van het Bin- tonhof genegen tot snei werken; waar- °to zou men het nu niet doen? Niets van wat er gedaan kan worden °to land- en tuinbouw te helpen in de tooeilijkheden, waarin zij zich bevinden, toag worden nagelaten. Met opoffering Snoods van de enkele dagen, die an- Ss beschikbaar zijn ter voorbereiding toto de behandeling der begrootingen, tooet er een weg gezocht worden, om de Ptouwe regeling van de pacht nog deze toaand aan de orde te stellen. hogelijk zou dit ook kunnen geschie- Si in enkele avondvergaderingen tn Se maand en in de eerste week van r^vember. Voor minister Donner, die dc ^chtontwerpen als eerste onderteeke- toar wel verdedigen zal, is dat geen be daar, daar hij toch geen ander werk toet de Kamer heeft in die dagen. Als de Kamer de volgende week bij- toh komt, dient' voor alles de vraag te °*den beantwoord, of de regeling van de pacht nu of in Februari zal worden behandeld. Mocht de Kamer besluiten het ontwerp te laten liggen, dan zal daarbij toch zeer duidelijk moeten wor den uiteengezet, waarom dat geschiedt, want land- en tuinbouw, die tot heden nog steeds rekenen op de volksvertegen woordiging, om daardoor pressie uit te laten oefenen op de regeering, zullen het anders niet begrijpen. Er zou immers een groote tegenspraak zijn tusschen den drang uit de Kamer om maatregelen en het uitstellen van de éénige gelegen heid, die zij heeft om maatregelen mo gelijk te maken. De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren uitspraak gedaan in zake de aanvaring van het motormailschip „Johan van Olden- bamevelt" en het stoorhschip „Reggestroom" in het Noordzeekanaal. De Raad is van oordeel, dat deze aan varing is veroorzaakt door het uit het roer loopen het ongewild bakboord uitgaan van de „Reggestroom". Dit ongewild bak boord-uitgaan is ongetwijfeld veroorzaakt door zuiging en wel. doordat het achterschip van de „Reggestroom" onder den invloed van de zuiging van den wal is gekomen. Het wil den Raad voorkomen, dat op het oogenblik van het bakboord-uitgaan zuiging door de „Johan van Oldenbarnevelt"' niet plaats had. In hoeverre de kapitein van de „Regge stroom" eenig verwijt kan worden gemaakt, meent de Raad dat de manoeuvre van den kapitein om. toen hij zag dat zijn schip bak boord uitging, nog te trachten door halve kracht en S B.-roer te geven die B. B.-be- weging op te heffen, onvoorwaardelijk moet worden afgekeurd De Raad wil, zijn afkeu ring over de manoeuvre uitsprekende, dit punt niet zoo zeer naar voren brengen om de oorzaak van de aanvaring bloot te leg gen. dan wel dit geval tot leering' doen strek ken voor anderen, die in een dergelijk geval zouden komen te verkeeren. Ook omdat het hier geldt een handelen op het laatste oogen blik, wil de Raad deze onjuiste manoeuvre niet als een schuldmoment doen gelden. In de uitspraak behandelt de Raad uit voerig den toestand op de „Reggestroom", welke niet was zooals deze behoorde te zijn. Gebleken is, dat men op de brug van de „Reggestroom' het schip niét in zijn macht had. De Raad concludeert dat de „Johan van Oldenbarnevelt" op normaie wijze het Kanaal bevoer, terwiji dit mét de „Regge stroom" geenszins het geval was. Het» onder de ongunstige omstandigheden op dat oogenblik blijven doorvaren van de „Reggestroom" is een daad, een onjuiste ge draging van de „Reggestroom", waardoor de aanvaring mede is veroorzaakt. Daar de omstandigheden echter ook voor den kapitein van de „Reggestroom" betrek kelijk nieuw waren, meent de Raad dat be doelde gedraging van de „Reggestroom" geen aanleiding behoeft te geven tot het opleggen van straf. De heer N. B., wonende aan den Badhuis weg 46 te Den Haag, heeft bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een paarlencollier, ter waarde van 20.000, welk collier in een bijouteriedoosje was geborgen. De vermissing werd Maandagochtend half twaalf door den heer B. geconstateerd, ter wijl hij eenige uren tevoren het kostbare kleinood nog in het doosje had zien liggen Omtrent den dader tast de politie nog in het duister. Wel staat vast, dat van inbraak geen spoor aanwezig is. Het onderzoek gaat dan ook vooral in de richting van personen, die in de villa van den heer B., die zelf expert in juweelen is, „thuis" geacht kun nen worden, althans daar zeer wel békend moeten zijn. Het collier bevat 70 rose paarlen, afloo pend in grootte en zoodanig aaneengeregen, dat om de andere een groote en een kleine paarl volgen. Verder is het collier voorzien van een platina veiligheidsketting. De 15-jarige looper op vrije voeten gesteld De politie te Amsterdam heeft den vijf tienjarigen looper van den effectenhandelaar aan de Keizersgracht, die Maandagmorgen uit zijn tasch 13.000 vermiste, weer op vrije voeten gesteld. De politie tast nog volkomen in het duister. Z. D. H. Mgr. J. G. H, Jansen voorzitter De Congregatie tol Voortplanting des Geloofs, heeft op voordracht van het Doorluchtig Episcopaat van Nederland be noemd tot voorzitter van den Priestermissie bond in Nederland Z. D. H. Mgr. J. G. H. Jansen. Aartsbisschop van Utrecht. Weersverbetering gewenscht. Het ongunstige natte weder heeft hier en daar in den Haarlemmermeerpolder stag natie veroorzaakt in het rooien en vervoe ren der bieten. Vele schepen zijn m de HoofciVaart teruggekeerd, in afwachting van andere berichten dat er met laden weder be gonnen zal kunnen worden. Hoewel de voorraad bieten, die van ver schillende kanten aan de suikerfabriek te Halfweg reeds werd ontvangen nog vrij groot is, is bij aanhoudenden regen gerin gere aanvoer wel te verwachten, hetgeen voor de fabriek wellicht aanleiding zou zijn om met halve kracht te gaan draaien. Ook voor de arbeiders, voor wie het wer ken in den drassigen grond niet meevalt, maar die het in den regel toch zoo lang mogelijk volhouden, is het te hopen dat er spoedig een verbetering in de weersgesteld heid ten goedé zal komen. Volgens tot dusverre nog niet bevestigde berichten heeft boven ,e Mexicaansche mün- werkersstad Pachuca een hevige wolkbreuk gewoed. Hierbij moeten 60 personen zün om gekomen. Geen persoonlijke ongelukken De trein van de Ned. Ind. Spoorw. uit Tjepoe, die Maandagmorgen te 8.46 uur te Soerabaja moest arriveeren, is door een breuk van een as nabij Kandangan ont spoord, toen wagens van de Bat. Petr. M'j., beladen met olie en petroleum waren omge kanteld en in de Sawah gevallen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Sedert eenige dagen zocht de politie te Velp een man, die er van verdacht werd een aldaar wonend meisje te hebben aangerand. Thans heeft de Amhemsche politie een man in handen gekregen, en bü confrontatie werd hü door het meisje herkend als de dader. H\j is ter beschikking van de politie te Velp gesteld. Tengevolge van een nieuwen aanval van influenza is Kingsford Smith wederom ge dwongen zijn solo-vlucht naar Australië uit te stellen. Gisteren zou hü uit Hendon ver trekken. Kingsford Smith moet het bed houden en kan onmogelijk zeggen, wanneer hij thans zal vertrekken. Cpt. Barnard zal Kingsford Smith niet vergezellen, zooals verluidde. Drie arbeiders van de buitenwereld afgesloter In de ondergrondsche werken van de Oranje Nassau II te Schaesberg, heeft gis teren een instorting plaats gehad, tengevolge waarvan drie arbeiders van dc buitenwereld zijn afgesloten. Men is aanstonds met alle macht begon nen aan het opruimingswerk, ten einde deze arbeiders uit hun benarde positie te be vrijden. Men kan met deze drie arbeiders spreken en hun eveneens voedsel doen toekomen Dinsdagmorgen was men nog druk met het opruimingswerk bezig. Allen ongedeerd bevrijd De „Telegraaf" meldt, dat de drie mün- werkers eerst gistermiddag uit hun netelige positie bevrüd zün. Volgens het blad, betrof het hier een van die plotselinge instortingen, waartegen de mijnarbeider zich niet kan in acht nemen Op een gegeven oogenblik kwam een deel van het dak in den kolenpüler naar bene den en sneed den 17-jarigen sleeper Wetseis, den houwer Raamakers uit Schaesberg en een te Spanbeek wonenden mijnwerker den terugweg af. Zeer spoedig was het ongevaj bij de leiding bekend en zooals steeds werd alles in hét werk gesteld om zich terstond met de ingesloten mannen in verbinding te stellen. Het was reeds een groote ge ruststelling, dat met zekerheid kon worden vastgesteld, dat de drie mannen zich onge deerd achter de afsluiting bevonden en, be houdens onvoorziene omstandigheden, zon der letsel aan het onaangename avontuur zouden ontkomen. Men kon van den aan vang af met hen spreken en na eenigen cijd slaagde men er zelfs in hun voedsel te ver schaffen. Toch moest met groote omzichtig heid worden opgetreden bü de bevrüding. ten einde herhaling der instorting te voor komen. Zoodoende vorderde het opruimings werk vrij langzaam en konden de mü'nwer- kers eerst gistermiddag bevrijd worden, na dat zij ongeveer vier en twintig uur gevan gen hadden gezeten. Zü keerden daarop naar huis terug, verheugd over den goeden afloop van het ongeval. De oorzaak van het gebeurde is tot dusver nog niet vastgesteld. Zooals bekend is het oponthoud van het tweede postvliegtuig naar. Ned.-Indië te So fia een gevolg van het uitblijven der ver gunning van de Turksche regeering voor het vliegen over Turksch gebied. De stappen welke de Nederlandsohe re geering heeft gedaan bü de Turksche re geering hebben tot nu toe geen resultaat gehad; evenmin hebben zü geleid tot het vernemen van de redenen voor het onver wachte uitblüven der vergunning. Onder deze omstandigheden wordt over wogen, indien de vergunning uitblüft, de PH-AEO langs een andere route, over Grie kenland en Egypte te laten vliegen, waar voor de noodige vergunningen reeds ver kregen zijn. De chauffeurs ongedeerd. Onder de gemeente Ten Boer (Gron.) zün twee vrachtauto's zoodanig met elkaar in botsing gekomen, dat zü beide geheel ver nield werden. De chauffeurs bleven, wonder boven won der, beiden ongedeerd. Medicus ernstig gewond langs den weg gevonden. Ten gevolge van een motorongeluk is he denmorgen te 4 uur de medicus Beek uit Enschede met een dubbele schedelfraetuur op den weg nabü Denekamp gevonden. Het ongeval, waarvan de büzonderheden nog niet bekend zün, moet vannacht om 1 uur gebeurd zün. Verkeerd advies van den hulploods De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van het op 23 Mei j.l. plaats gehad hebbend ongeval van het motorschip „Kota Pinang" van den Rotterdamschen Lloya. welk schip tegen den sluismuur te IJmuiden is gevaren, waarbij schip en sluis beschadigd werden. Van het schip, dat ruim 7200 bruto register ton meet, werden drie platen inge drukt, benevens de spanten en het w.d.schot tusschen luik 1 en 2 aan stuurboordkant. Aan bakboordkant was ter hoogte van luik 5, achterkant, een plaat met eenige spanten ingedrukt. Volgens mededeeling van den sluismeester was ook aan de sluis eenige averij ontstaan, ten beloope van ongeveer 350. De gezagvoerder, die als eerste getuige werd gehoord, verklaarde dat de „Kota Pi nang" op genoemden dag van een proef tocht op de Noordzee te IJmuiden terug keerde. Buitengaats kwam de loods aan boord. De eerste sleepboot werd vastgemaakt even nadat men, te twee uur n.m., de pie ren was gepasseerd: een tweede sleepboot bij den toeristensteiger. Nog voor de bin- nenpieren zag men in de oude groote slu's een baggermolen met sleepboot liggen, die weldra de sluis naar zee verlieten. De kapi tein besprak met den loods, of het niet be ter zou zün, te wachten, tot deze sleep was gepasseerd. De loods achtte dit overbodig Volgens den kapitein liet de loods reeds binnen de pieren het schip te veel vaart loopen. Get. heeft den loods dan ook ge waarschuwd. Nadat de noodige signalen waren gegeven, werd de machine gestopt, het schip had echter nog vaart, toen da machine weer op „langzaam vooruit" werd gezet, waardoor het schip weer vrij veel vaart kreeg. Zoodra het schip naar het roer luisterde, heeft de kapitein de machine weer gestopt. Zoodra het schip gebekt lag. werd „volle kracht achteruit" gegeven. Ondanke dat liep het s.b.-voorschip met veel vaart tegen de bazaltsponning van de binnendeur, waarna het b.b.-aehterschip tegen de bui tendeur stootte. Daarna scheerde het voor schip over naar de Noordzijde. De loods op de „Kota Pinang", die ver volgens gehoord werd, verklaarde dat het volgens hem niet mogelyk was, geheel te stoppen, men moest wel eenige vaart hou den om vooruit te komen en goed in de sluis te komen. Getuige is in 1927 loods geworden, tevoren was hij drie jaren kweekeling, daarvoor drie jaar matroos bü het loodswezen. Op 22 Mei j.l, heeft hü ook een ongeval gehad, nJ. in de oude sluis. Enkele leden van den Raad maakten den loods er een verwüt van, dat hü, hoewel hü twee sleepbooten tot zijn beschikkiug had, daarvan bü het manoeuvreeren met het schip geen gebruik heeft gemaakt. Ook heeft hü den kapitein volgens deze leden een geheel verkeerd advies gegeven, toen hij zeide, dat men niet op de sleepbooten behoefde te wachten. Ten slotte werd gehoord de directeur van het Loodswezen in het derde district, de heer Kruys. Hij verklaarde oun. dat deze hulploods volkomen werd gelükgesteld met een zeeloods. Het vereischte examen had hü naar behooren afgelegd. De Hoofdinspecteur voor de Scheep vaart, vice-admiraal b. d. Fock, zeide de aanleiding van het ongeval te zien in een verkeerd advies van den loods aan den ka pitein. De loods heeft te snel gevaren en te weinig gebruik gemaakt van de sleepboo ten. Wel verwonderde het spr., dat de kapi tein op het iaatste oogenblik niet zelf heeft ingegrepen. Zün beroep op onbekendheid met de situatie in de haven is geen afdoen de verontschuldiging. De Raad zai later uitspraak doen. Weesp gedeeltelijk onder water Door de vele regens en den Westenwind is de Vecht bü Weesp wederom zeer geste gen, zoodat een stand is bereikt van pl.m. 55 c.M. A.P. Reeds staan de laagste gedeel ten van de stad weer onder. De grillige rivier wil het den menschen nog eens lastig ma ken, voordat op 14 November a.s. het in aanbouw zünde gemaal in werking gesteld zal worden. De scheepvaart kan te Weesp geen voortgang hebben, omdat de sluis al daar buiten werking gesteld is, zoodat het scheepvaartverkeer geleid wordt over Nich- tevegt. Haatregelen worden genomen om de uil zendingen op de 298 M.-golf storingvrij 1 maken. Drie arbeiders zijn door een instorting o de Oranje Nassaumijn H van de bui ter wereld afgesloten. De lyken der slachtoffers van de Inch! ramp zijn gisteren van Beauvais naar Er, geland overgebracht. In een te Utrecht gehouden bijeenkom- van exporteurs Is besloten geen tweede eie; controlebureau op te richten. In Den Haag wordt nit een woning aa den Badhuisweg een paariencollier it waande van 20.000 vermist. Indien de Turksche regeering weigerachl blijft vergunning te verleenen, zal de P.H.- A.E.O. over Griekenland en Egypte na, Indië vliegen. Te Bussum overleed Z D. H. Mgr. Old" OffetUahJ. Te Warmond is het Philosophicmn plcci, tig ingewyd. JSfJr Doodelijke verkeersongevallen. Dc uitspraak van den Raad voor f Scheepvaart inzake de aanvaring van i „Johan van Oldenbarnevelt". Duitsche politiek. De Staatspartij uiteet gevallen. De voorloopige uitslag van de verkiezing in Finland. Nieuws over de revolutie in Brazilië. Wolkbreuk boven Pachuca (Mexico) f dooden. S» Barometerstand 9 uur v.m.': 750 stilstaru OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlet Licht op. De lantaarns moeten morgf worden opgestoken om: 5.48 uur. Hoogste barometerstand 764.4 te Marseii: en Lacoruna. Laagste barometerstand 732.6 te Malii, head. Verwachting: Krachtige, tijdelük storm achtige, Zuidwestelijke tot Westelüken winc. betrokken of zwaar bewolkt met regen, mo gelük hagelbuien, en tijdelü'ke opklaringen weinig verandering in temperatuur, late: overdag iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind heden van De Bilt te 7.49 uur aa. alle posten: Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten koop dan een paar steunschoenen bi: PRESBURG, Gr. Houtstraat 88, Haarlen en 't leed is geleden! isk' is15 - i"f - V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1