f 750.- f250.- f125.- f50.- f40. dit nummer bestaat uit drie bladen MAANDAG 13 OCTOBER 1930 Propaganda voor „Onze Vaan" Naar heropening van den PHOHI-zender VAN „ONKIESCH" GESPROKEN! Psychopaten ontvlucht De onrust in Spanje De revolutie in Brazilië Het huwelijk van Koning Boris Voornaamste qKieuxvs Telegrafisch Weerbericht Prins Boudewijn BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17588 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL ZIENDE BLIND Tegengevallen Onderhandelingen gaande Roode demonstratie volgens Oostenrijksch recept Uit het gesticht te Heiloo R. K. Herstellingsoordvereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „Mgr. Mutsaers" Voorzitter van den Landraad te Medan vermist Kapelaan C. J. J. Terwisscha Schellinga van Postvluchtdienst op Ned.-Indië Passagiersvliegtuig neergestort Een vergadering der bisschoppen van Catalonië Het roode leger Het vergaan van „de Tigris" Ernstige brand op Texel Oostenrijk en Duitschland werken samen op omroepgebied Proclamatie van den President De vorst sinds lang practiseerend Katholiek R. K. Verbond der Jongeren J. J. WEBER ZOON De doopplechtigheid Het tramongeluk te Princenhage Amsterdamsche Kegelbond Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing elke regel meer 15 ct.. bij vooruit bet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f ilOfjO tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI UuUwi* Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodeüjken afloop bij verlies van een band. gen voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van *n anderen vinger. Zeer terecht had de „Nieuwe Prov. Gron. Crt.", een anti-revolutionnair or gaan, de opmerking gemaakt, dat de troonrede te sober was. „Wie zich om slechts ééne zaak te noemen herinnert de uitvoerige discus sie ten vorigen jare betreffende de bestrij ding der openbare zedeloosheid en dan nagaat, wat inmiddels kon worden ten verkoop aangeboden en verspreid, nagaat, welke tooneelen ook dezen zomer zich we der straffeloos konden afspelen langs onze Nederlandsche kust, had mogen verwach ten," aldus genoemd blad, „dat blijk zou zijn gegeven van het voornemen der regee ring voorstellen te doen ten einde een krachtiger ingrijpen dan tot dasverre op dit terrein mogelijk te maken." Toen wij onlangs schreven over „Por- öographie" hebben wij precies dezelfde opmerking gemaakt. De opmerking ligt trouwens nogal voor de hand, dunkt ons. Niet aldus oordeelt „De Vrijzinnig- Demokraat". Het lijfblaadje van Mr. Marchant re ageert als volgt op de opmerking van het Groningsch orgaan: „De anti-revolutie is derhalve weer be lust op wat papieren bestrijding van de openbare zedeloosheid. Het is merkwaardig, dat de heeren anti revolutionairen zooveel meer zedeloosheid ontdekken dan anderen. Wij hebben nóch boeken, noch brochu res, nöch prenten, nóch krantjes gezien, waartegen uit een oogpunt van zedelijk heid bezwaren moeten rijzen. Wij hebben dit jaar veertien dagen aan zee doorge bracht, zonder ook maar éénmaal onaan genaam te zijn getroffen door zedeloos heid. Dem Reinen ist alles Reinen zoo voort!" Het is wel een ontstellende mentali teit, welke hier aan den dag komt! Allerwegen dringt zich de openbare onzedelijkheid aan het huidige geslacht °P: met alle mogelijke middelen wordt hrutaal-publiekelijk gewerkt aan het hederf van de jeugd. De vrijzinnig-demokraat ziet er niets van; hij noemt zich te „rein" om der gelijke dingen op te merken. 't Zijn alleen de „fijnen", die zooiets zien, en zij krijgen van den „reinen" vrijzlnnig-demokraat een gemeene in sinuatie in ontvangst te nemen. Deze „reine" heer moet wel heel op zettelijk ziende blind zijn, of zijn zede lijkheidsgevoel is zoozeer afgestompt, dat de hedendaagsche openbare onzede lijkheid al geen indruk meer op hem maakt. Gelukkig wordt er in zijn eigen kring ook anders over gedacht: was het juist geen vrijzinnig-demokratisch vrouwelijk Kamerlid, dat bij de bovenbedoelde dis cussie m de Tweede Kamer indertijd aandrong op straffe bestrijding der Pornographie en zelfs uitsluitend gevan genisstraf voor de jeugdbedervers eischte? Deze vrouw schijnt niet zoo ziende hlind te zijn als haar „reine" partijge noot. In het pas verschenen zesde nummer van „Onze Vaan", orgaan van de R.K. Volks partij, lezen wij, onder het hoofd „Propa ganda door Orgaan en Huisbezoek", o.m. het v°lgende: >,Van no. 4 hebben wij aan al onze abonné's, m plaats van één, twee exemplaren van ons blad doen toezenden, met de bedoeling, dat bet tweede exemplaar zou worden gebruikt voor de propaganda onder familieleden, Grienden en bekenden, collega's en mede arbeiders. Wij verzochten nadrukkelijk, om bit tweede ex. te doen vergezeld gaan van een hartig woordje of een opwekkend briefje, ^ij koesterden de hoop,' op deze manier in Korten tijd onze oplaag te kunnen verdub belen. Het resultaat van dit toch zoo gemakkelük Propagandamiddel is ons tegengevallen. Het zij met teleurstelling eeriyk erkend. ®r zijn onder onze leden, lezers geweest, die met prijzenswaardigen ijver en met succes ain werkzaam geweest. Wij kregen abonné's ®h dus aanrakingspunten voor verdere actie m Plaatsen van ons land, waar wy tot nog me niet waren doorgedrongen. Van de overgroote meerderheid merkten van nuttig effect van onze poging niets." Wy voor ons achten dit een zeer gelukkig verschynsel. Er biykt uit, dat de Katholieke Arbeiders zich niet laten misleiden, doch hun belangen, terecht, veilig weten by de R.K. Staatsparty. ...Het „Volk" verneemt, dat sinds eenigen jUd besprekingen gaande zyn om te geraken 1 heropening van den Phohi-zender. Voor dellen van het hoofdbestuur der P.T.T. aan b® Phohi-zender, die tot grondslag hadden *}et bekende advies van den Radioraad, zyn boor deze directie aanvankelijk afgewezen, f-'o onderhandelingen zyn evenwel niet af ge doken en in de betrokken kringen houdt men ernstig rekening met de mogelykheid, bat vry spoedig de uitzendingen van dezen onder weer zullen plaats vinden. „Het Volk" bevat een kort verhaal van een begrafenis, welke Zaterdagmid dag plaats had op het katholieke kerk hof te Nuth; waarbij het stoffelijk over schot van de echtgenoote van den voor zitter der S. D. A. P.-afdeeling ter plaat se, tevens secretaris van de afdeeling Nuth van den Ned. Mijnwerkersbond. ter aarde besteld werd. Blijkens dit verslag hebben de socia listen deze gelegenheid willen aangrij pen om in katholieke omgeving rood te demonstreeren. In het verslagje lezen wij: „De lijkdienst werd gehouden in de R.K. kerk. Onder de kransen en bloemen, die de kist bedekten, was er een van de par- tij-afdeeling. Alhoewel de opschriften zoo sober mo gelijk waren gehouden, bleek uit de hou ding van den pastoor, dat deze kransen hem niet welgevallig waren. In de kerk bleef het echter hierby. Aan het graf voerde Rappagne, namens den Nederlandschen Mynwerkersbond het woord. Toen hij in zyn rede de woorden gebruikte „namens den Nederlandschen Mynwerkersbond" werd hem door den aanwezigen kapelaan een „halt" toegeroe pen. Deze zeide verder tegen Rappagne, dat hij die woorden niet op gewyden grond mocht gebruiken en zyn redevoe ring maar op straat moest voortzetten. Alsof een ernstig vergryp had plaats gevonden, gaf ook de ryksveldwachter van zijn aanwezigheid blyk, door Rappagne te sommeeren, de begraafplaats te verla ten." Het wil ons voorkomen, dat de ker kelijke autoriteiten zich bij deze gele genheid al zéér lankmoedig getoond hebben. Wellicht uit eerbied voor de overle dene, die katholiek afgestorven zijn de intusschen wel weinig eerbiedig en weinig kiesch bejegend werd door deze roode propaganda rondom haar lijk. Kransen en bloemen en opschriften van socialisten-als-zoodanig behoorcn in een kerk en bij een katholieke be grafenis niet thuis en waar het katholiek gebruik is, dat op den dooden- akker zelfs door den katholiek niet het woord gevoerd wordt, daar kan zeker een roode lijkrede met katholiek-vijan dige en rood-demonstratieve bedoelin gen niet geduld worden. 't Zijn intusschen wél brutale metho den, welke de socialisten hier te lande in navolging van wat er onder rooden druk hier en daar in Oostenrijk gebeurt blijkbaar trachten in te voeren: roode demonstratie in de kerk en op het kerk hof. In ons land zijn de geestelijken en de katholieke leken echter niet zoo geïntimideerd als in Oostenrijk, en hier te lande zullen de katholieken dan ook wel de macht en de kracht blijken te bezitten, dergelijke vertooningen voor goed te verhinderen. De Officier van Justitie te Alkmaar, ver zoekt aanhouding van: le. H. Scholten, geb. te Enschedé, 15 Ja nuari 1909, vroeger te Enschedé, Maurits- straat 16. Signalement: Robuste gestalte, donkerblond haar, gekleed in grys-linnen jas met gele bies, zwarten manchester broek, wit overhemd, das. Gevaarlyk. 2e. Fr. H. Coolen, geb. te Hengelo 31 De cember 1911, middelmatig groot, rond ge zicht, rossig dicht haar. Zaterdagavond te half zeven zyn zy ont vlucht uit het Psycopatengesticht te Heiloo Vermoed wordt, dat zy zullen trachten door mederyden met automobielen over de grens te komen. De psychopaten weer aangehouden. Nader wordt gemeld: Zaterdagavond omstreeks 7 uur werd de Alkmaarsche politie telefonisch mededeeling gedaan, dat uit het psychopatengesticht te Heiloo twee verpleegden waren ontsnapt, genaamd H. S., vroeger woonachtig te En schedé en F. H. C., vroeger wonende te Hengelo. Zondagmorgen omstreeks kwart over 12 werd van de zijde van de Spoorwegen be richt ontvahgen, dat bedoelde personen, nog in gestichtskleeding, zich bevonden tus schen Schoorldam en Alkmaar, gaande in de richting van de stad. De Alkmaarsche recherche toog onmid- deliyk op onderzoek uit en het mocht haar in samenwerking met de gemeentepolitie van Schoorl, gelukken, beide personen aan te houden. Deze zyn toen, met welwillende mede werking van een burger, die zyn auto daar voor beschikbaar stelde, weer naar de stichting te Heiloo teruggebracht. Jaarvergadering te Venlo Hedenmorgen had te Venlo de jaarlyk- sche vergadering plaats van de afgevaar digden der plaatselyke afdeelingen uit den lande van de R. K. Herstellingsoordvereeni ging van Spoor- en Tramwegpersoneel „Mgr. Mutsaerts" onder voorzitterschap van den heer H. F. Timmermans uit Utrecht. Openingsrede. In zyn begroetingswoord aan de talrijke aanwezigen gaf de voorzitter allereerst een overzicht van den algemeenen toestand der vereeniging, waarbij hij opmerkte, dat thans op twee na, alle 164 afdeelingen van ,,St. Raphael" leden tellen der Herstellings oordvereeniging Met groote voldoening herdacht spr. de voltooiing en in gebruikstelling, enkele maandengeleden, van ons „Mgr. Mutsaerts- oord" te Venlo, met hoofdgebouw en kinderhuis, benevens de plechtige inwyding dezer model-inrichtingen door Z. D. H. Mgr. Laurentius Schrijnen, bisschop van Roermond en de by deze gelegenheid on dervonden warme sympathie der geestelyke en wereldlyke autoriteiten. .Alles bijeen genomen," aldus vervolgde spr., „mogen wij over den gang van zaken in ons herstellingsoord meer dan tevreden zyn. Wat nog niet geheel in orde moge zyn zal zeker zoo spoedig mogelyk verholpen worden. De ernstige wil daartoe is by het bestuur absoluut aanwezig, terwyl de bo ven eiken lof verheven toewijding onzer Eerwaarde Zusters ons een zekerer. waar borg is, dat zy alle mogelyke medewerking zullen verleenen om den inwendigen dienst van ons „Mgr. Mutsaertsoord" aan de hoogst te stellen eischen te doen beant woorden. Wy zyn thans in een stadium gekomen dat wij ons zoo succesvol begonnen werk, vooral wat ons „Mgr. Mutsaertsoord" be treft, meten gaan volmaken. Deze vervol making moet zeker zoo spoedig mgelyk ge schieden, maar kan niet geforceerd worden, omdat de ondervinding en de praktyk by dit alles een goed woordje meespreekt. Wat de perfectionneering van ons ander werk betreft, de financleele versteviging onzer vereeniging, de uitbreiding van ons ledental, daarbij behoeven wy op de onder vinding niet te wachten. De ondervinding in dit opzicht staat ons in ruime mate ten dienste. Deze perfectionneering kan cor- daat, forsch en doortastend worden aange pakt. De uitbreiding van ons ledental, het geven van een veilige financieele kans aan onze vereeniging kan niet te spoedig ge schieden en moet spoedig geschieden, om dat de middelen en de krachten daarvoor in onze rijen aanwezigz ijn. Tot nu toe hebben wy nog slechts iets meer dan half werk gedaan. Voor dat werk hebben wy waardeering en bewondering geoogst van vriend en tegenstander. Het resultaat van de eerste phase in onze her stellingsoord-actie is het bewys van onze kracht en ons kunnen. Het zou onredelijk zyn te twyfelen aan onze kracht, om dit mooie werk in alles tot een goed einde te brengen," De heer Timmermans eindigde zijn wel komstrede met het vertrouwen uit te spre ken dat deze algemeene vergadering moge staan in het teeken van den ernstigen wil tot in- en uitwendige uitbouw en verstevi ging onzer vereeniging. Jaarverslagen. Door den secretaris der H. O.-vereeni- ging, den heer G. J. Priist werd het jaar verslag 1929 uitgebracht waaruit bleek dat op 31 December het aantal afdeelingen 160 bedroeg met een ledental van 8327. Op de alg. vergadering van 28 Oct. te Venlo werd met algemeene stemmen het bestuursvoorstel aangenomen om den Weled. Geb. Heer Barend Mutsaerts het beschermheerschap der vereeniging aan te bieden, hetwelk door evengenoemden heer werd aanvaard. De plechtige eerste steenlegging van het Mgr Mutsaersoord vond in tegenwoordig heid van tal van autoriteiten en genoodig- den plaats op 23 Sept.. In den loop van het jaar 1929 werden naar andere R. K. inrichtingen uitgezonden 36 vrouwen met 1838 varpleegdagen; 20 mannen met 790 verpleegdagen; 56 jongens met 2957 verplee "dagen; 67 meisjes met 5862 verpleegdagen; 3 zuigelingen met 154 verpleegdagen, zoodat het totaal aantal ver pleegdagen 9621 bedraagt. (De vergadering duurt voort.) Een ongeluk wordt vermoed Mr. A. Sikkel, voorzitter van den Land raad te Medan, die met zyn gezin logeerde in de gouvernements-Passangrahan te Brastagi, is Donderdagmorgen om 8 uur alleen voor een wandeling uitgegaan en tot dusver niet teruggekeerd. De veldpolitie heeft zonder resultaat de omgeving afgezocht. Aangezien de heer Sikkel een zwak hart heeft, wordt vermoed, dat hem een ongeluk is overkomen. Nader wordt gemeld, dat de heer Sikkel gistermorgen te 1 uur nog niet was gevon den. Een detachement van 21 militairen Is naar Brastagi gezonden, waar het onder zoek met man en macht wordt voortgezet. Uitsluitend sociaal werker Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft op zyn verzoek, eervol ontslag verleend aan den WelEerw. heer C. J. J. Terwisscha van Scheltinga, als kapelaan der parochie van H. Hart te Utrecht, zulks in verband met dienst vele werkzaamheden als directeur van het Centraal Bureau van „Sobriëtas", te 's-Hertogenbosch en als leider van het Natio naal Secretariaat van het Wit-Gele Kruis te Utrecht. Z.Eerw. heeft zyn intrek genomen in het Gesticht „St. Joan de Deo" te Utrecht. Het tweede vliegtuig te Cairo Het tweede postvliegtuig naar Indië is Zaterdagochtend te 6.35 uur uit Athene ver trokken en 14.35 te Cairo aangekomen. Gisteren werd de tocht voortgezet. Te Bagdad Het tweede postvliegtuig naar Indië Is gisteren om 14.20 plaatseiyken tyd te Bag dad aangekomen. Alles is wel aan boord, heden wordt de reis voortgezet. Vier dooden Uit Casablanca wordt gemeld, dat het passagiersvliegtuig der Compagnie Aëro Postale, dat een vasten dienst tusschen Toulouse en Casablanca onderhoudt, gisteren bij IA Rache, in Spaansch Marokko, is neer gestort. Volgens de tot nog toe ontvangen berichten, werden de piloot en drie passagiers op slag gedood. Onder voorzitterschap van den Kardinaal aartsbisschop Vidal y Barraquer van Tarra gona had een bijeenkomst plaats van alle bisschoppen van Catalonië. Omtrent het doel van deze conferentie wordt het grootste mogelijke stilzwygen be waard. Te Sevilla zijn gisteren de bestuursleden van een vakvereeniging in hechtenis geno men, omdat zy voor de staking propaganda hadden gemaakt. Propaganda onder de militairen Onder de pas opgekomen nieuwelingen by het leger te Amersfoort is druk gewerkt met het beruchte Militaire zakboekje. Uiterlyk gelykt dit precies op het gewone, voorge schreven officieele militaire zakboekje, cat aan iederen soldaat wordt verstrekt. De in houd van het geheimzinnige communistische zakboekje is éen doorloopende propaganda voor het roode leger. Er werd door de offi cieren appèl gehouden, maar slechts enkelen leverden het boekje in. Niemand Kon zeggen, waar het vandaan gekomen was. Ook zyn in sommige garnizoens roode soldaten kranten verspreid o.a. in Ede De Zandhaas en in Breda Het roode Wachtwoord. Reeds Zaterdag was op de Fransche kust bij Duinkerken het Ujk aangespoeld van een man, die naar men meende, deel uitmaakte van de bemanning van het vermiste sa. „Ti- gris". Zekerheid hieromtrent had men ech ter niet, totdat gisteren, eveneens by Duin kerken, een lyk aanspoelde dat met stellig heid herkend werd als te zyn van den kapi tein van de „Tigris". Het staat thans dus wel vast, dat de „Ti- gris", die op 17 September met een beman ning van 33 koppen aan boord, van Ant werpen vertrok naar Alexandrië en waarvan men sedertdien niets meer gehoord heeft, in den hevigen storm van de afgeloopen weken met man en muis is vergaan. De boerderij „Leiden" geheel afgebrand Hedennacht is door onbekende oorzaak de groote boerdery „Leiden" in Eierland alhier geheel afgebrand. De vrouw van den be^p- ner, die alleen met haar kind in huis was, heeft zich met moeite door een ruit weten te redden. De oorzaak van den brand is onbe kend. Verzekering dekt de schade Oostenrijk thans officieel lid van den Duitschen programmaraad Reeds geruimen tyd bestaat er samen werking tusschen de Duitsche en Oosten- rijksche omroepmaatschappyen. Het resul taat hiervan is, dat tusschen deze beide landen regelmatig programma's uitgewisseld werden. De samenwerking was reeds zoo ver ge vorderd, dat een vertegenwoordiger van Oostenryk als gast by de vergaderingen van den Duitschen programmaraad aanwezig was. Dezer dagen heeft de Duitsche program maraad te Weenen vergaderd, en de bespre kingen, die hier zyn gevoerd hebben ertoe geleid, dat Duitschland aan de „RAVAG" voorgesteld heeft officieel lid van den pro grammaraad te worden. Br. Hans Bredow, de omroep-commissaris van Duitschland, heeft hieromtrent mede- deelingen verstrekt aan een redacteur van het tydschrift „Radiowelt." Men is er van overtuigd, dat deze samenwerking den radio-omroep in beide landen zeer ten goede zal komen. Technische en artistieke erva ring zal worden uitgewisseld, terwyi de radio-programma's ook herhaaldeiyk door elkaar zullen worden overgenomen. Ook zullen door de „RAVAG" in de toekomst speciale programma's worden georganiseerd, die door den zender te Königswusterhausen en door den Duitschen kortegolfzender op- niuew zullen worden uitgezonden. Dr. Bredow deelde mee, dat hoewel nog geen officieel antwoord op het voorstel was gegeven door Oostenryk, de toekomstige nauwe samenwerking wel als zeker beschouwd zal worden, daar de toestemming van de „RAVAG" in deze aangelegenheid slechts een formaliteit is. In verband met deze plannen en ook naar aanleiding van het werk, dat In het ver leden reeds op radio-omroep-gebied door hem verricht was, verkreeg Dr. Bredow de hoogste Oostenryksche onderscheiding, nJ. het groote gouden eerekruis. Daar het aan Duitsche Ryksambtenaren verboden is buitenlandsche onderscheidingen te aan vaarden, heeft Dr, Bredow besloten het eereteeken als souvenir, en niet als onder scheiding te beschouwen. Aan de uitvoerige tekst van de proclamatie van president Washington Luiz ontleenen we: „Geheel Brazilië heeft met pijnlyke ver rassing en groote verontwaardiging den bloeddorstigen opstand in Minas Geraes, Rio Grande do Sul en Parahyba vernomen. Niets wettigt dezen opstand, door anonie me leiders zonder eenig grondbeginsel of ideaal uitgelokt. Brazilië vervolde sedere drie jaren, met de grootste zekerheid en dank zy den vrede in het land, zyn ontwikkeling, en behield zyn crediet In den vreemde. De nationale productie vermeerderde en steeg in prijs en het economische leven ging wel voorwaarts. De salarissen werden her zien. Recht en vryheid werden geëerbiedigd; meetings, pers en vergaderingen waren vrij. De vrede met alle naties werd behouden. Be regeering bleef binnen de grondwet. Reeds vóór de presidentsverkiezing in Juli 1929 hebben dezelfde elementen, die nu revolutie brachten in het land, misbruik ma kend van het regeeringsambt, dat zij in de verschillende staten vervulden, getracht op alle manieren de rust des lands te verstoren. Nietttegenstaande al deze kuiperym, heeft de presidentsverkiezing echter een normaal verloop gehad, het nationaal congres, heeft de verkiezing gecontroleerd en de overwin ning van Julio Prestes vastgesteld met eeni- ge honderdduizenden stemmen meerderheid. Toen het land weer teruggekeerd was tot zy'n normale politiek, zijn normaal econo misch en financieel leven, barstte onverwacht de brute opstand los. zonder idealen alleen uitgelokt door wraak en hebzucht. Hij zal echter niet zegevieren." .Uitvoerig zet de proclamatie uiteen den stand der vyandelykheden en de troepen- verdeeling over de verschillende taten, om daarna te vervolgen. „Het congres heeft buitengewone middelen toegestaan tot het herstel der orde. De staat van beleg is afgekondigd, de banken zijn tot 21 dezer gesloten om een run te voorkomen. Door een byzondere wet is de regeering gemachtigd, leeningen te sluiten om de noo- dige uitgaven te bestrijden voor de onder drukking der revolutie. De republiek be schikt over genoeg levensmiddelen, waarvan de maximumprijzen by besluit zijn geregeld. Aan alle artikelen van eerste behoefte Is vrije invoer toegestaan, terwyi hun uitvoer verboden is. Aan buitenlandsche scheepvaartmaatschap- pyen is de kustvaart toegestaan. De regeering, sterk door haar recht, zal de vyandn van het vaderland vonnissen, vy- anden, die slechts met gewelddaden den door de natie gekozen president willen vervangen en hem zijn wettige rechten willen ontne men. De republiek zal zegevieren! Brazilia nen. laten wij onze rechten en onze vryheid verdedigen. Om de huwelyksplannen van den Bulgaar- schen koning Boris met de Italiaansche prin ses Giovanna beginnen zich steeds meer le genden te verzamelen, welke steun in allerlei min of meer vage geruchten vinden. De vruchtbare grond, waarop dergelyke be richten welig tieren, is natuuriyk het feit van het gemengde huwelyk dezet; twee vorstelijke personen, met de moeilijkheden, welke daaruit in verband met de leer der Katholieke Kerk en met de Bulgaarsche grondwet voortvloeien. De Bulgaarsche grondwet toch eischt, dat de koning tot den Grieksch-orthodoxen staats godsdienst behoort. Zoo komt men voor conflicten te staan, waarvoor byna geen oplossing denkbaar is. De Msb. meent echter te weten, dat de moeilykheden een geheel andere zyde heb ben, dan men algemeen vermoedt: dat zy n.l. uitsluitend uit de Bulgaarsche grond wet voortkomen. Naar men het blad van absoluut be trouwbare en volkomen bevoegde zijde be vestigt, is het gerucht, dat koning Boris reeds sinds langen tüd Katholiek, een over tuigd practiseerend Katholiek is, volkomen in overeenstemming met de feiten. Hy is ook een yverig bevorderaar van de pogin gen, welke sinds geruimen tijd gedaan wor den om de Bulgaarsche met de Katholieke Kerk te hereenigen. Dit verklaart volkomen, waarom van Va- ticaansche zijde steeds verklaard kan wor den, dat geen dispensatie gevraagd of ver leend is. Dit is in de gegeven omstandig heden niet noodig, dus overbodig. De groote moeilykheid Is, dat tot dus verre betrekkelyk geheim gehouden was, dat Koning Boris Katholiek is, terwyl by gelegenheid van het huwelijk dit feit na tuurlijk tolt de openbaarheid moet door dringen. Vandaar dat tusschen het Vaticaan en de Bulgaarsche regeering onderhandelin gen over een wyziging van het desbetref fende artikel in de Bulgaarsche grondwet gevoerd worden waarby de Italiaansche re geering haar sympathieken steun verleent. Deze onderhandelingen zullen zeker verge- makkeiykt worden door het feit, dat men slechts een bestaanden toestand behoeft te regelen; anderzijds is natuuriyk een voor zichtige voorbereiding gewenscht en noodig. Verschenen is de gemeentebegrooting van Bloemendaal voor 1931, welke in inkomsten en uitgaven geraamd is op 2.394.736. Ontvluchtingen uit het psychopathenge- sticht te Heiloo en uit de bijzondere straf gevangenis te Scheveningen. Het R. K. Verbond der Jongeren zal op 26 October a.s. een vergadering honden tol vaststelling van een programma. In- en uitstappen aan de tusschenstations bij de nachttreinen mogelijk gemaakt, na aanvrage te Utrecht. De slachtoffers der R. 101 te Cardington ter aarde besteld. Een ooggetuige van de ramp der R 101 aan het woord. Het tweede vliegtuig op weg naar Indië is te Bagdad aangekomen. Voortgezette vergadering van het Kon. Ned. Landbouw Comité. Amendementen op het wijzigingsontwerp Zuiderzee-steunwet-. Weer een poging tot roofmoord te Rotter dam. Het hooge water. Deze week zullen in Duitschland belang rijke vergaderingen gehouden worden. Rijks dag en Landdag komen bijeen. Men ver wacht eenige onrust. De revolutie in Brazilië. Nadere bijzonder heden over den opstand. Prins Boudewijn en de doopplechtigheid. De onrust in Spanje duurt voort. Barometerstand 9 uur v.m.: 768, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.37 uur. Vaststelling van het programma Naar de „Tyd" verneemt zal het R. K. Verbond der Jongeren onder leiding van mr. A. D. Peters op Zondag 26 October een ver gadering houden te Delft, met de bedoeling om te komen tot de vaststelling van een de finitief programma. Hoogste barometerstand 769.8 m. M. te München. Laagste barometerstand 743.6 m. M. te Röst. Verwachting: Zwakke tot matigen, later wellicht toe- nemenden Zuidelyke tot Zuidwestelyken wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt en aanvankelyk nog weinig of geen regen; weinig verandering in temperatuur. Zaterdag werd in de St. Jacobkerk te Brussel erfprins Boudewijn gedoopt. In de kerk hadden zich verzameld: prins Karei, prinses Napoleon met haar zoon, prins en prinses René Bourbon, prins en prinses Axel van Denemarken, prins en prinses Olaf van Zweden. Om 11 uur kwam de koninklyke stoet, be staande uit den koning en de koningin, prins en prinses Karei van Zweden, de her tog en hertogin van Brabant met prins Bou dewijn, en prinses Josephine Charlotte. Kar dinaal van Roey verrichtte den doop. De koning en de koningin hebben een de jeuner aangeboden aan alle personen, die aan de plechtigheid hebben deelgenomen. De machinist overleden De machinest Koks, die verleden Zondag bij het tramderaillement te Princenhage ernstige brandwonden opliep, is gisteravond overleden. Hy laat een vrouw en vier kinderen achter. Invitatiewedstrijd De Amsterdamsche Kegelbond hield Zon dag een invitatie Bondenwedstrijd, waarvan de uitslag luidt: 1. Amsterdam met 1169 punten; 2. Rotterdam, 1142 pnt.; 3. Amers foort, 1135 pnt.; 4. Alkmaar, 1115 pnt.; 5. Den Haag, 1111 pnt.; 6. Haarlem, 1103 pnt. De hoogste Bondswerpers waren. 1. J. Borkus (Rotterdam) met 144 pnt.; 2. G. Nieman (Amsterdam) met 139 pnt; 3. J. Schotel (Rotterdam) met 136 pnt. De treffersprys werd gewonnen door Am sterdam met 193 treffers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1