f 750.- f250.- f125.- f50.- f40.- NATIONALE SPAAR- EMISSIEBANK N.V. Zuiderzee-visschers EEN WANDELHOOFD TE ZANDVOORT bureauxnassaulaan 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel Ingezonden mededeelingen °IT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN 1 I WOENSDAG 15 OCTOBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17590 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De Reeling", laten 8oede luidjes kunnen rechten teij e®lden en mogen nu de overheid Un economisch bestaan onmogelijk V<w niet naar een soort armbestuur 06 Minl?kbeeId van „De Nederlander", dat ^aar '?ister van Waterstaat zyn wetsontwerp v0or dieV6r moet intrekken, als er thans **aan w 2uicJerzee-visschers geen recht ge- Euide an Worden, lijkt ons voor diezelfae vaa,rly^eevlsscilers echter wel 'n beetje ge- M n? Mr. A. F. M. TEPE Bij het zilveren jubileum van het Centraal Bureau der K. S. A. De rekening der provincie Noord-Holland over 1928 Een batig saldo van f 316.753 De bevolking in Ned.-Indie Telt 60 millioen zielen De 298 Meter golf Naar opheffing der storingen? Het conflict in de typografie Nieuwe besprekingen overwogen Prinses Juliana Ernstige voorbereidingen Steun uit alle kringen 1Hoe zal de pier er uit zien Waar zal ze komen wy. Amsterdam G., Keizersgr 198 4 pCt. Bijkantoor NASSAULAAN 18 HAARLEM De eerste zakenvlucht naar Indie In een pandervliegtuig Arbeider door een hijschblok getroffen Onmiddellijk gedood Ernstige overstroomingen in Frankrijk Berlijnsche Metaalbewerkers staken 126000 arbeiders hebben het werk neergelegd Voornaamste cXieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht LOOPT U MOEILIJK? Diefstal op de Antwerpsche Tentoonstelling Sextanten gestolen uit he. Nederlandsche paviljoen De Amsterdamsche Universiteit Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per «Wartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct- bü vooruitbefc Bij contract belangrijke korting. tusschen den tekst 60 ct per regel. a'K>nné,s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegea ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. ?en voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een ï)reuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. »Het minste, wat de Regeering doen kan, is, dat zij althans de schade in geld, door deze waardedaling veroor zaakt, aan de visschers bevolking vergoedt." Chr. hist. „Nederlander" schrijft naar aanleidirig van de wijzigingen, welke Minis- ter Reymer in het wetsontwerp betreffende steunregeling voor de Zuiderzee-visschers aangebracht: »Het wetsontwerp brengt ongetwijfeld Terbeteringen, die te prijzen zijn. Maar er 18 geen Zuiderzeevisscher, die deze ver beteringen zou willen koopen voor den m* der volstrekte afwijzing van het "^chtvaardige beginsel van de verg jeding voor de waardevermindering van schepen, tui8 en want. En wfj voegen er onmiddellijk bij, dat wij h°Pen, dat de Tweede Kamer ten deze ^hstemmig zal staan aan de zijde der 1®schers. Wij kunnen het ons niet indenken, dat Minister onverzettelijk zou zijn. Wij Solooven, dat reeds rustige lezing van Artikel 153 der Grondwet hier den door slag zou kunnen brengen; want aliecn de Rogeeringsdaad van het af3: uiten der Zui derzee maakt de scheepjes der Zuiderzee- ^dsschers onbruikbaar. Het is zeer goed hogelijk, dat dit Grondwetsartikel nog "immer in een overeenkomstig geval toepas- 6itlS? vond. Maar een overeenkomstig ge- Val heeft zich in de geschiedenis van het Roninkryk der Nederlanden nog nimmer doorgedaan. Ook Art. 3 van de Wet van 14 Juni 1918, hit afsluiting en droogmaking van de Zui derzee spreekt hier duidelijk: „Bij de Wet worden geregeld en vast gesteld de maatregelen ter tegemoetko ming aan de Zuiderzeevioschersbevoiking en andere personen, wegens de schade, "elke de afsluiting hun mocht berokke nen." Wij vestigen er de aandacht op, dat hier niet gesproken wordt van eene tegemoet koming in de schade of van de ehade, •naar dat gebruikt is het ruimere woord degens, hetwelk in goed Nederlandsch he rkent: in verband met of naar aanleiding van: Doch al zou de letter van Grondwet of ^et hier eene andere opvatting mogelijk ■naken; het gevoel voor recht en billijk heid spreekt hier te duidelijk. Teneinde grond te winnen voor den verbouw van voedingsgewassen, ten bate Vatl geheel het volk, wordt de Zuiderzee 8 besloten en drooggemaakt. Daarmede borden de scheepjes, waarmede een nijvere hoiking gedurende vele jaren haar brood Afdiende waarmede vaak slechts koper, s°mtijds zilver, een enkele maal goud werd ®e"onnen met één slag zoo goed als baardeloos gemaakt. Set minste, wat de regeering doen kan dat zij althans de schilde in geld, °°r deze waardedaling veroorzaakt, aan e visschersbevolking vergoedt. Wy ieven nog altijd in de hoop, dat de geertng eigener beweging eene wijzi ng van het wetsontwerp in dezen geest 881 voorstellen, of wel, zich niet afwijzend stellen tegenover het amendement der ■hmissie van Rapporteurs, of eenig ander ■**endement, waarop het beginsel der adevergoeding wegens waardevermindt- g in de Zuiderzee-steunwet zou worden aanvaard. Mocht noch het een, noch het ander ge- 'eden, laat de Minister van Waterstaat vry het aanhangige wetsontwerp m- aken. in gunstige tüden kan dan eene ^er rechtvaardige wetswyziging worden v1 hand genomen. Zonder de vergoeding he s°hade door waardevermindering is v ^heele wetsontwerp het papier, dat er r gebruikt zou worden, niet waard." bo^ steffimen met de strekking van act ^staande volkomen in. en 2uiderzee-visschers moeten zoo eerlijk "0-5°0 hiliyk mogelijk schadeloos gesteld rden Eu "®S: men spreke dan ook liever niet van een worden. 6UnStiger tüden kan dan eene mee^ kenomaarcllee wetswyziging worden ter hand Mafl6*1 2684 de "Nederlander-" a^jju eer zullen deze „gunsttgen tijden" de arrne zuiderzeevlsschers, die ^WifL0Verheld heroofd worden van hun M hig, nu maar ujdeiyk afwachten, ifi6chien „gunstiger tyden" aanbreken en de Regeering dan dus geneigd zal zijn, hun recht te doen wedervaren? wy meenen, dat recht ten allen tijde recht is. En dat de Zuiderzee-visschers recht hebben, dat kan en wil zelfs Minister Rey- mer met z'n gladde welsprekendheid niet wegpraten. 16 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat het Centraal Bureau der K.S.A. te Leiden door den tegenwooraigen bisscnop van Haarlem, Mgr. J. D. J. Aengenent, ln die dagen hoogleeraar aan het Gr. Semina rie te Warmond, werd ingewijd. Onmiddellijk na deze plechtigheid had in het nieuwe gebouw een vergadering plaats onder leiding van Jhr. Mr. O. v. Nispen tot Sevenaar, die in zijn openingswoord, dezen dag een dag van groote historische betee- kenis noemde. Mr. P. J. M. Aalberse, aan wiens onver moeid üveren en werken op de eerste plaats de oprichting van het bureau te danken was, bekleedde de functie van secretaris-penning meester der Vereeniging tot instandhouding van het Centraal Bureau en was tevens zijn eerste directeur. In Januari d.a.v. ware de werkzaamheden van het Bureau zóó toegenomen dat de aan- Mr. A. F. M. TEPE. stelling van een wetenschappelijk ambtenaar noodzakelijk was, waarvoor de zoo juist ge promoveerde Mr. A. F. L. M. Tepe wera aangewezen. Eenige jaren later werd hij benoemd tot onder-directeur en toen Prof. Mr. P. J. M. Aalberse in 1918 door H. M. de Koningin oe- noemd werd tot Minister van Arbeid en ais directeur van het Centraal Bureau der K.S.A. zyn ontslag nam, werd aan hem de geheele leiding van het Centraal Bureau der K.S.A. opgedragen. Groote, enorm groote moeilijkheden en zorgen rezen zeer spoedig voor hem op. De nationale sociale organisaties, neae groot geworden door het yveren en werr.en der plaatselijke, diocesane en nationale or ganisaties der K.S.A. op welke organisaties het Centraal Bureau der K.S.A. steunue, werden door een ernstige malaise getroffen. Het ledental en daarmede ook de inkomssen begonnen aanmerkelijk te dalen. Bezuinigin gen werden aangebracht en daaronder vie len helaas ook de jaarlijksche bijdragen aan het Centraal Bureau der K.S.A. In Juli 1926 werd de Centrale Raad oer K.S.A. ontbonden en werd ran hem het Cen traal Bureau der K.S.A., zonder financi- eelen steun der groote na'ionale organisa ties, als zelfstandige instelling toevertrouwd. Sedert dien zet het Bureau onder zijn lei ding, zij het ook op eenigszins beperkte schaal zijn arbeid ten algemeer.en nutte voort door het verstrekken van adviezen, het uitgeven van een tijdschrift, het organi- seeren van schriftehjke cursussen in socio- logie-economie en staatsinrichting, het voortzetten van den stryd tegen het bios coopgevaar etc. Byna van de oprichting af is mr. Tepe derhal ve ten nauwste verbonden geweest aan de leiding van het Centr. Bur. der K.S.A.: heeft hy de ontwikkeling van het Katholiek so ciale organisatiewezen in ons vaderland als geen ander van nabü gevolgd en heeft hij de zorgen en moeilijkheden, die daaraan verbonden zijn, met groote biymoedigheid en energie gedragen. Met groote blijmoedigheid! Schrijver dezes, die hem ruim 18 jaar dagelijks bij zyn ar beid heeft gadegeslagen en zeer dikwijls deel genoot geweest Is van de groote moeilykne- den waarmede hij te kampen had, heeft daarbij steeds zijn groote blijmoedigheid en opgewektheid, zyn her-lijk optimisme, ont leend aan zyn diep Godsvertrouwen, kunnen bewonderen Zyn gaaf en eerlijk karakter was voor hem daarby van onschatbare waarde. Welke moeilijkheden hem ook mochten treffen, nimmer behoefde hij voor het ont staan daarvan zich zelf ook maar het minste verwijt te maken. Eerlijk had hij zijn plicht gedaan. Oprecht en open, zonder zichzelf te zoeken, had hij gestaan tegenover de ontwikkeling der fei ten en tegenover hen, die met hem van mee ning verschilden. Met groote scherpzinnigheid en kracht van argumenten poogde hy steeds zijn medeleden of medebestuurders van hun ongeiyk te overtuigen. Gelukte hem dit niet, dan wist hij wederom met groote blijmoedigheid het voor velen, zoo moeilijke offer te brengen, het offer zijner eigen overtuiging. Offers wist hij te brengen vooral wanneer het gold het welzijn van het Centraal Bu reau der K.S.A., waaraan hy met hart en ziel verbonden was. Offers, zelfs groote fi- nancieele offers Aan dezen eenvoudigen, onbaatzuchtigen socialen werker zullen daarom velen op den 16en October hun hulde brengen en dank baarheid betuigen. Speciaal zullen zy hem dank brengen, die op 't Centraal Bureau der K.S.A. met hem samenwerkten en nog samenwerken, voor zyn heerlyk voorbeeld hun gegeven en voor de betuiging van zyn gave, vaderlijke vriend schap, waaruit zij allen de rijkste lessen voor het leven hebben geput. Moge het hem gegeven zyn nog vele ja ren zijn schoonen arbeid voort te zetten tot voldoening van hem zelf en tot heil van Ka tholiek Nederland! Leiden, 15 October 1930. A. H. BOEKRAAD. Verschenen is thans het Provinciaal Blad van Noord-Holland, waarin afgekondigd wordt het bij Kon. besluit bekrachtigde be sluit der Staten tot vaststelling van de reke ning over 1928. De ink. hebben bedragen 15.057.245,57. de uitgaven 14.740.492.44K>, zoodat er een batig saldo is van 316.753.12K> Het voorloopig resultaat van de door geheel Ned.-Indië gehouden momenttelling is, dat geheel Ned.-Indië een bevolking heeft van 60 millioen zielen. Het Hbld. verneemt, dat de Zweedsche re geering op telegrafisch verzoek van het hoofdbestuur der P.T.T te Den Haag heeft medegedeeld, dat het Zweedsche kortegolf- station Fallun, dat thans de 298 meter in hooge mate stoort, een dezer dagen zal weg gaan. De 298 Meter wordt voorts gestoord door telerafiestations, o.a. een Fransch sta tion. Ook deze zijn aangeschreven, doch van hen heeft men nog geen bericht gekregen. De voorzitter der onderhandelingscommis sie in de typografie, de heer J. H. van Lonk- huyzen te Zeist, heeft de twee partijen te Amsterdam bijeengeroepen teneinde gele genheid te geven tot een bespreking over de vraag of verdere onderhandelingen over een nieuwe arbeidsovereenkomst eventueel nog tot overeenstemming zouden kunnen leiden. Zal H. K. H. zich toch verloven'. Secundus schrijft aan de „Res.b. Reeds weer geruimen tijd geleden werd door mij gezinspeeld op een nabye groote gebeurtenis aan ons Hof, welke zeer ver- moedelyk, of laat me nu thans maar zeg gen, het feit was, dat een aanvankelijk voor genomen bezoek van Prinses Juliana aan onze Oost tegenhield. Dat was de kink in den Kabel, diemy van uit Weltevreden... als een mogeiykheid werd voorgesteld. Later werd mij dat by bezoek hier van een con frère ginds in meest-stelligen vorm bevès- tigd. Intuschen weet ik dat alle zelfbestuurders zyn genoodigd herwaarts te komen, tegen 't voorjaar. Van opdracht geven of ontbieden is uit den aard van de zaak daarbij geen sprake. Niet alleen uit een oogpunt van hoffe lijkheid, maar ook ter zake van de kosten- tcwestie. Naar ik verneem, moet er voor de uit noodiging in de betrokken kringen der zelf bestuurders groote geestdrift bestaan. Intusschen maar weer leuk en gemoedeiyk dat men ginder meer weet en loslaat dan hier. Er komt een pier te Zandvoort! Dat zegt het publiek momenteel, nu er in de kranten gestaan heeft, dat er „pogingen tot bouw van een pier in Zandvoort" worden ondernomen. Er komt nog geen pier, maar er is ditmaal zeer veel kans, dat de pogingen in werkelijk heid zullen kunnen worden omgezet. Het Comité tot oprichting Zandvoorts Wandelhoofd „De Pier" zetelt op de Kei zersgracht in Amsterdam en wij begaven ons naar het secretariaat om nadere inlichtingen. Haarlem ligt zóó dicht by Zandvoort, dat we toch wel wat meer over de plannen mogen weten. En wat voor planneneen pier! Stelt u voor een echte pier!! We werden ontvangen door Ir. V. Gijsen, een jonge technicus, voorkomend zakenman en.... optimist. Men kan by een Pier-onderneming nog zooveel goede hoedanigheden bezitten, ais optimisme ontbreekt is de zaak verloren. De heer Van Gysen vertelde het volgende: „Het succes, zoowel uit ontspannings- als exploitatieoogpunt, waarmede de bouw van een wandelhoofd of pier in ons land te Sche- veningen en op vele plaatsen in het buiten land algemeen beloond is geworden, bleek later van nog veel wijdere strekking te zyn door stimulatie van het vreemdelingenver keer en kwam zoodoende aan veel breedere lagen der bevolking van het geheele land ten goede, dan aanvankelijk by den opzet was voorzien. Dit succes heeft enkele vooraan staande Nederlanders aangemoedigd om eveneens te geraken tot oprichting van een wandelhoofd te Zandvoort. Tot dit doel nu heeft zich een comité gevormd, dat reeds van verschillende zijden bewijzen van instem ming met zijn streven mocht ontvangen." Wij merkten op, dat dit comité reeds Za terdag door ons gepubliceerd was. „Maar dit zijn slechts enkele namen" ging de heer Gyzen voort, „niet alle bankiers of kapitalisten wenschen hun naam gepubli ceerd te zien. want ze vragen zich terecht af, waar dit feitelijk voor dient. Als de plannen maar lukken, wat kan den menschen dan na men interesseeren? De promotors van de af faire diener echter genoemd te worden, de heeren H. Ivt. v. d. Berg te Amsterdam, een bekend zakenman met zeer veel relaties, ook in Zandvoort en F. Boon te Amsterdam. De ze heeren vormen de kern van de onderne ming." „Hoe zal de pier er uitzien?" informeerden „Natuurlyk niet hetzelfde als in Scheve- ningen. Dit systeem van yzer-constructie is veroude.i en de onderhoudskosten zyn veel te groot. Overigens mag het Scheveningsche wandelhoofd er zyn, het is een der beste en langste in Europa en we zullen ons met eenzelfde lengte te Zandvoort ruim tevre den stellen. De pier te Scheveningen is in handen van de „MaatschappU Zeebad", die bijna alles op die badplaats exploiteert. In Zandvoort is men helaas nog zoo ver niet, daar staan tientallen belangetjes con- curreerend naast elkander. De Pier zal in handen van een op te rich ten Naamlooze Vennootschap (uitvloeisel van het Comité) komen en particulier bly- ven. „Maar u vroeg", aldus onze gastheer, „hoe de Pier er uit zal zien. Zeker kan ik nog niets zeggen, maar er zyn plannen in een be paalde richting. Ik zal een studiereis naar het buitenland maken, om de verschillende pier-constructies te bestudeeren. Byna zeker is echter, dat betonbouw volgens het nieuw ste procédé gebruikt zal worden. De Pier moet een modern werk worden, een sieraad voor onze Noordzee-kust, een voorbeeld voor de buitenlandsche badplaatsen. Er is echter nog iets meer. Ons Holland- sche klimaat is wispelturig en we kennen he laas slechts weinig echte, warme zomersche dagen. Een open Pier kan dus slechts wei nig volop gebruikt worden, regen en wind beletten een aangenaam 'verpozen. De Zand- voortsche Pier moet daarom overdekt kun nen worden. Het spreekt vanzelf, dat een eenvoudige glasbedekking niet voldoende is, het dak moet open en dicht kunnen, het glas tegen stormen bestand zijn. Maar de tech niek is zoover dat dit alles heel goed moge lijk is." „Waar zal de Pier komen?" vroegen we vervolgens. „Recht tegenover de Kerkstraat, dus mid den op het Zandvoortsche strand. Het is ons plan om er ook een rotonde aan te bouwen, zoodat men, evenals in Scheveningen, kan dansen en genieten van een cabaret-pro gramma midden in de golven. Vischnetten, attracties e.a. zullen ook -niet ontbreken. Vooral de Amsterdammer komt voor zyn plezier en ontspanning in Zandvoort en we stellen ons dan ook voor, dat de Pier voort durend druk bezet zal zyn." Een telefoontje meldde, dat de heer v. d. Berg Ons nor, even wilde spreken. Toen ock hier het wederzydsche voorstel len geschied was, praatten we nog wat door over de grootsche plannen. Het comité heeft de volle medewerking van gemeentebesturen, van Gedeputeerde Staten van Noord Holland en andere college's. De onderneming wordt ten zeerste toegejuicht en alle hens zullen aan dek worden gezet, om de plannen ditmaal te doen slagen. Het comité werkt onder moeilyke omstandighe den, omdat er al minstens vyf en twintig maal over een Pier te Zandvoort is gespro ken en de plannen even zoo vele malen strandden. Het komt ons echter voor, dat er ernstig gewerkt wordt en dat met veel hulp iets goeds bereikt zal worden. Zandvoort heeft recht op een Pier, als tweede badplaats van Nederland. Optimisme is noodzakelyk, fantaisie biyft natuurlyk niet geheel en al achterwege, maar. slagen moet de onderneming 1! (Direct ingaande) Zitdagen; Maandags, Dinsdags, Woensdags en Vrijdags van 10 u. v.tn. tot 2 u. n.m. Donderdags van 6 u. nam. tot 8 n. n.m. en des Zaterdags van 6 u. n.m. tot 9 u. n.m. De heer Van Tijen hedenmorgen vertrokken Hedenmorgen is de eerste Nederlandsche koopman, die een zakenreis per vliegtuig ging ondernemen, de heer J. van Tijen, van Schiphol naar Indië vertrokken en wel met een betrekkelyk klein Pandervliegtuig, de „Adelaar", met ais bestuurder de koopman zelf, die om half tien hedenochtend de verre reis heeft aangevangen. Op het vliegveld waren, behalve vele vrienden van den heer Van Tijen, de direc tie en de leden van den Raad van Commis sarissen van de firma Van Houten, voor welke onderneming de heer Van Tijen de vlucht naar Indië maakt, óe heeren dl'. Wolf en ir. Von Boumhauer van den Rijks- studiedienst voor de Luchtvaart, de inspec teur Van der Heijden, de havenmeester van Schiphol, de heer Thomson en vele anderen. Precies half tien, toen de heer Van Tyen afscheid van zyn vrienden had genomen, startte de „Adelaar", met als eerste bestem ming Berlijn, uitgeleide gedaan door een aantal Pandervliegtuigen van de Amster- damsche Aeroclub en dcor de Fokker VIII van de K. L. M„ waarin eenige directieleden van Van Houten en eenige genoodigden een gedeelte van de route naar Berlijn meevlo gen. De „Adelaar" vloog eerst naar Weesp, waar eenige malen boven de fabriek gecir keld werd en zette toen koers naar Berlijn. Op het werk van de in aanbouw zynde nieuwe electrische centrale van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf te Velsen ls gister middag de 25-jarig» bankwerker J. de G. uit Haarlem, die bezig was op het yzeren con structiewerk, door een vallend hijschblok ge troffen en van een hoogte van 30 meter naar beneden gevallen. De man werd ernstig gewond opgenomen, doch de spoedig ontboden geneesheer, dr. Bül- ler uit Beverwijk, kon slechts den dood consta- teeren. Het lijk van het slachtoffer, dat voor kort gehuwd en kinderloos was, zou vermoedelijk heden naar Haarlem worden overgebracht. Onrustbarende afmetingen De Seine is sedert eenigen tyd onafge broken gestegen en het niveau staat nu reeds meer dan twee meter boven den nor malen stand. De Marne en de Yonne zijn nog steeds wassende. Ook in de andere Fransche departementen zijn de rivieren in vele gevallen buiten de oevers getreden. In de omgeving van Verdun moesten enkele dorpen ontruimd worden, als gevolg van de overstrooming van de Maas. In sommige dorpen hebben de overstroo mingen onrustbarende afmetingen aangeno men, als sinds 1879 niet is voorgekomen. Het stakingsparool van de samenwerkende arbeidersorganisaties in de metaalindustrie is vanmorgen overal opgevolgd. Er bevinden zich 126.000 arbeiders in staking. Alleen oorlogsverminkten en arbeiders boven de 60 jaar mogen, met vergunning van de vak bonden, aan het werk blijven. Zooals gemeld werd, is het stakingsparool der vakvereenigingen algemeen opgevolgd. In de bedrijven zyn slechts uiterst weinig werk willigen overgebleven, te weinig om eenige afdeeling van het bedrijf in stand te houden. By de A. E. G. hebben alle arbeiders de fabrieken verlaten, welke alle zijn stop gezet. Slechts eenige leerlingen en oude arbeiders zijn met toestemming van hun vakbond in de fabrieken gebleven. Ook de Knorbremse- fabrieken liggen stil. By de Berliner Maschinenbau A. G. v/h Schwarzkopf en bij Siemens en Halske ver lieten de arbeiders na alle gereedschappen te nebben opgeruimd, hedenmorgen te kwart voor 10 uur de fabrieken, nadat op het ge wone aanvangsuur alle arbeiders voltallig in volmaakte orde op de fabrieken waren verschenen. Ook by Bergmann Elektricitatswerke heeft het personeel te 10 uur de werkplaatsen ver laten. De héér Van Tijen is hedenmorgen gestart voor zijn solovlucht in een Pandervliegtuig naar Indië. Inwijding van de kapel van het St. Jo- sephkoloniehuis te Egmond aan Zee. In het Nederlandsche paviljoen op de Ant- werpsche tentoonstelling is een diefstal ge pleegd. De storingen 298 M.-golf zullen zeer spoe dig verminderen. Het tweede postvliegtuig is te Karatsji aangekomen. Missievliegtuig in Alaska verongelukt. Het vonnis tegen kapitein Borren. De Tweede Kamer za! de Pachtwetten yóór Kerstmis behandelen. Het wetsontwerp betreffende toetreding tot de conventie inzake vaststelling van mi- nimumloonen is aangenomen. De lijfwacht van Jack Diamond vermoord. Een arrestatie. Bij studenten-onlusten te Barcelona is een portret van den koning verbr»nd. De leider van den opstand in Brazilië, Mi guel Costa, zou tijdens gevechten zyn ge dood. Bij werkloozenrelletjes te Boston is bet Vakvereenigingsgebouw bestormd. Lord Amulree is tot minister van lucht vaart in Engeland benoemd. De daders van de relletjes te Berlyn zijn veroordeeld. Ontbinding van den Pruisischen Landdag voorgesteld. Bemiddeling van de Duitsche regeering in het metaalbewerkerseonflict. Geen overeenstemming bereikt omtrent de verkiezing van een president van den Duitschen Rijksdag. Ongeregeldheden te Weenen, door natio- naal-socialisten veroorzaakt. In Polen is een complot tot het plegen van moordaanslagen op eenige ministers ont dekt. De Belgische rijksuitgaven worden vermin derd. Ben «verschot op de Deense he begrooting Maatregelen ten nadeele van de groote ver mogens. Barometerstand 9 uur v.m.: 766. Stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.33 uur. Hoogste barometerstand 770.7 m.M. te Wee nen. Laagste barometerstand 731.5 m.M. te Reyk javik. Verwachting: Matige, tydelyke wellicht krachtige, Zuidoostelijke tot Zuidelijken of Zuid-Westely ken wind, meest zwaar bewolkt met tydelyke opklaring en waarschijnlijk tij- delyk regen, weinig verandering in tempera tuur. koop dan een paar steunschoenen bij PRESBURG, Gr. Houtstraat 88, Haarlem en 't leed is geleden! In het Nederlandsche paviljoen op de ten toonstelling te Antwerpen is een diefstal van twee sextanten geconstateerd. Het gestolene heeft een waarde van f 600. Voordracht tot lid van het College van Curatoren Voorgedragen wordt door B. en W. van Amsterdam ter benoeming van een lid van het College van Curatoren der Universiteit ter vervulling van een vacature, ontstaan door het eervol ontslag verleend aan wylen mr. dr. W. F. van Leeuwen: 1. Jhr. mr. dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland. 2. Mr. J. R. Voute, advocaat en procureur, raadsheer-plaatsvervanger te Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1