f50.- f f40. IS ONS ONDERWIJS DUUR? FELLE BRAND TE BEVERWIJK dit nummer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 16 OCTOBER 1930 Het conflict in de typografie Ernstig ongeluk bij een Centrale te Amsterdam Het huwelijk van koning Boris Het derde postvliegtuig vertrokken Voornaamste eKieuws Telegrafisch Weerbericht Auto door een trein gegrepen te Heiloo BUREAUXNASSAULAAN49 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17591 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VifR Eli TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL og eenige cijfers betreffende de kosten van schoolgebouwen, -terreinen-meubelen enz. voor het Lager Onderwijs De Lager-Onderwijs-exploitatiekosten voor de gemeente in 1922: in 1923: in 1924: in 1925: in 1926: a. c. a. c. a. c. a. c. a. c. a. c. De onderhandelingen mislukt Een arbeider gestikt Dispensatie van Z. H. den Paus R. K- Nederlandsche Arbeidersbank Felle brand te Batavia Brand te Wieringen Naar de Missie 186 K.G. post en 7 K.G. aan boord De ontvoering van Generaal Koetjepoff De Cnrsuswet Aardverschuiving in Bergen 'Drie landbouwschuren in vlammen opgegaan J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Geen persoonlijke ongelukken P. J. van Ravesteijn De zakenvlucht van den heer van Tyen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5976. ABONNEMENTEN: voor Haarlem ei» Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbet Bij contract be langrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 66 ct. per regel. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, béide beenen of beide oogen I I^fi een ongeval met j y K fj bit verlies van een hand. f 1 yU I I JU." doodelijken afloop I fauUi" ien voet of een oog I I (.Vi Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OflOfl ■«een ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI vUtllJi" bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van bee« ot arm bij verlies van anderen vin**. Het is jammer, dat wij de in ons vorig artikel genoemde beschouwingen van dr. Philip J. Idenburg in het „Haagsche Maandblad" van September voor ons doel verder niet benutten kunnen. Immers, nadat deze deskundige schrijver berekend heeft, welk kapitaal er in schoolgebouwen, -terreinen, -meu belen, enz. voor het Lager On der w i j s geïnvesteerd is, maakt hij bij becijfering van de exploitatiekosten geen onderscheid meer tusschen Lager en ander onderwijs en concludeert hij zonder meer: „Dit bedraagt voer het Rijk pl.m. 150 millioen en voor de gemeenten pl.m. 50 millioen. Zeker de helft daarvan wordt aan arbeidsloon besteed". Wij komen dus niet te weten, welk deel van deze 200 millioen op reke ning van het Lager Onderwijs komt. Toch lijkt ons de eindconclusie van Ur. idenburg ten aanzien van de kosten van het gehééle onderwijs in ons land te merkwaardig, dan dat wij van hem afscheid zouden mogen nemen zonder die conclusie hier overgenomen te heb ben. In het kader van ons betoog zijn Dr. Idenburg's gevolgtrekkingen in ieder ge- Val hoogst interessant. Hij concludeert: „Recapituleeren wij het tot dusver ge schrevene, dan constateeren wij dus, dat in ons onderwijs een staand kapitaal van ver over het half milliard is geïn vesteerd en dat de jaarlijksche kosten bedragen f 200 millioen wegens expioi- titiekosten in engeren zin waarin de rente en aflossing van het staand kapi taal slechts voor een zeer klein gedeel te is begrepen en 130 millioen we gens onttrekking van een paar honderd duizend personen aan de voortbrenging- dus 330 millioen. Wil men een paar cijfers ter vergelij king, dan diene, dat het door ons be rekend staand kapitaal van ons „on- derwijsbedrijf" het op 31 December 1929 uitstaand gewone aandeelenkapitaal van een wereldonderneming als de N.V. Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch-Indië, een van onze voor naamste bronnen van welvaart, met ve le millioenen overtreft. De jaa. rijks terugkomende kosten ko men neer op 45 per hoofd der bevol king, zuigelingen en grijsaards daaron der begrepen. Deze kosten moeten dus jaarlijks door onze nationale inkomsten worden ge dekt. Wat dit beteekent, verstaan wij wellicht, wanneer wij weten, dat een van de grootste Nederlandsche ondernemin gen, de Philipsfabrieken te Eindhoven, met een personeel van 20.000 man, vol gens het jaarverslag in 1929 een winst maakte van nog geen 22 millioen. Er zijn dus niet minder dan 15 Philipsfa brieken noodig om op te brengen wat alleen ons schoolwezen jaarlijks ver bruikt! Twee en een half maal de netto winst der Koninklijke Petroleum Maat schappij in 1929 126 millioen) is niet voldoende om de kosten van ons onder wijs te dekken. Wil men nog meer cijfers ter vergelijking dan diene, dat de Ned. Handelmaatschappij in 1929 een winst maakte van ruim 8.5 millioen. Er zijn meer dan 38 van zulke maatschappijen noodig om op te brengen wat ons on derwijs jaarlijks verbruikt. Een vijftiende gedeelte van ons jaarlijksch volksinko men, dat op 5000 millioen wordt bere kend, wordt voor onderwijsdoeleinden besteed." Bij deze becijfering heeft dr. Idenburg rekening gehouden met (zaoals hij 't noemt) „onttrekking van een paar hon derd duizend personen aan de voort brenging". en onder deze personen ver staat hij „een aantal jonge menschen, in een leeftijd, waarin zij productief Werkzaam kunnen zijn" doch in verband met studiedoeleinden aan het produc tieproces onttrokken blijven (H.B.S.-ers, gymnasiasten, lyceïsten, studenten van hoogescholen en universiteiten). Wij kunnen dezen factor bij de berekening der totale onderwijskosten voor Neder land niet zóó maar aanvaarden: het is immers heelemaal niet zeker, dat al deze jongelui, waren zij van stu die vrij, 'productief werkzaam zouden kunnen zijn (thans zeker niet!) en bovendien geschiedt deze onttrek king aan de productie geheel uit vrijen wil ófwel van de ouders, ofwel van de studeerenden zélf; zoodat men het eventueele tekort aan productie, veroor zaakt door de studeerende rijpere jeugd, slechts ten deele als een bezwaring van ons nationaal buoget mag beschou- den, slechts ten deele mag aanzien als een opgelegde last. Maar wat hier ook van zij: ook zónder die 130 millioen „wegens onttrekking van een paar honderd dui zend personen aan de voortbrenging", I» het voor den Nederlandschen belas tingbetaler nog welletjes genoeg! Doch. keeren wij tot ons Lager On derwijs terug. Naast de beredeneerde becijfering van dr. Idenburg hebben wij ook eenige con crete getallen willen opdiepen betref fende de kosten vari schoolgebouwen, -terreinen, -meubelen, enz. sinds de pa cificatie. Dat was niet heel gemakkelijk; voor het jaar 1920 b.v. zijn de uitga ven der gemeenten op dit stuk nog te zeer op verschillende hoofden geboekt dan dat wij daaruit bepaalde eindcijfers zouden kunnen vaststellen. Na 1920 bestaat er echter uniformi teit in de groepeering der cijfers, en zoo zijn wij in staat, op gezag van „Jaar cijfers voor Nederland" x), de volgende cijfers te geven: „Stichten, inrichten, verbouw, instand houden en huur van schoolgebouwen" kostte den gemeenten voor de openbare school: in 1921: 22.433.000— 9.922.400— 8.592.700— 8.165.700— 6.952.600— 6.396.300— voor de bijzondere school in 1921: 7.147.900— in 1922: 22.101.100— in 1923: 20.031.100— in 1924: 17.201.000— in 1925: 10.312.700— in 1926: 10.307.800— In d"ze staatjes Is geen rekening gehouden met enkele millioenen, welke over de jaren 1921—1924 afzonderlijk geboekt zijn voor „instandhouding". 'n Paar eenvoudige optellingen lee- ren ons dus. dat voor „stichten,, inrich ten, verbouw, instandhouden en huur van schoolgebouwen" in de periode 19211926 door de gemeenten werd uit gegeven voor het openbaar onderwijs: 62.462.700—, en voor het bijzonder onderwijs 87.101.600— Hierbij komen voor de gemeenten nu nog de exploitatie-kosten van het Lager Onderwijs, voornamelijk voortvloeiende uit de bekostiging van a. Schoolmeubelen, schoolbehoeften en bibliotheken, b. Onderhoud van schoollokalen, vuur en licht, c. Vergoeding aan de bijzondere scho len ingevolge art. 101 en 102 der wet op het Lager Onderwijs (exploitatiekosten). Ziehier weer enkele cijfers: De respectievelijke kosten bedroegen over 1921: over 1922: 4.233.200— b. 4.664.000— 24.000— 3.835.500— b. 4.836.700.— 5.445.400— 3.020.400— b. 4.521.600— 7.502.700— 2.722.700— b. 4.509.900— 8.034.200— 2.474.800— b. 3.843.200— 7.889.200— 2.486.200— b. 3.772.800— 7.890.200— over 1923: over 1924: over 1925: over 1926: 't Zijn wel bedenkelijk hooge cijfers! Maar nu zijn wij er voor wat de bekostiging van ons Lager Onderwijs door de gemeenten betreft nóg niet: de gemeenten moeten ook de boven tallige leerkrachten (waarover later) betalen, mitsgaders het vervolgonderwijs bekostigen, en uit dien hoofde betaalden de gezamenlijke Nederlandsche gemeen ten bovendien in 1921: 58.783.900— in 1922: 58.309.800— in 1923: 55.802.600— in 1924: 51.225.200— in 1925: 45.141.400— in 1926: 43.599.800— In een volgend artikel zullen wij een paar optellinkjes maken en tevens be cijferen, wat het Lager Onderwijs het Rijk jaarlijks zoo ongeveer kost. x) Uitgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, Den Haag. Door de partijen in de typografie is eer gisteren en gisteren vergaderd, om te trach ten tot overeenstemming te komen, betref fende een nieuw collectief arbeidscontract. Deze overeenstemming, zoo deelde men ons van werkgeverszijde mede, is niet bereikt. De patroons boden aan een loonsverhooging van drie cent per uur, geleidelijk in te voeren. De werknemers handhaafden echter hun eisch van vijf cent per uur. eveneens gelei delijk in te voeren. Daar de patroonsdelegatie, die aanvankelijk op het standpunt stond, dat in de huidige omstandigheden geen loonsverhooging moge lijk was, ter wille van het behoud der samen werking. dit uiterste voorstel van drie cent per uur had gedaan en de werknemers dit aanbod onaannemelijk achtten, moest de voorzitter ten slotte wel de conclusie trekken, dat verder onderhandelen nutteloos was en heeft de patroonsdelegatie der onderhande- lingencommiqsie haar mandaat ter beschik king gesteld van het Algemeen Hoofdbestuur der Federatie. Gistermiddag heeft een ernstig ongeluk plaats gehad bij de Eleetrische Centrale aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam. Op de stortplaats voor kolen waren drie werklieden, de 45-jarige Versteeg, de 24-jarige Looper en de 33-jarige Smit, onder kolen, die daar gestort waren, bedolven geraakt. De beide eersten werden vrij spoedig door personeel van de Centrale uit hun benarde positie bevrijd. Met S. ging het echter moei lijker. Het duurde eenigen tijd voor men hem te voorschijn had gehaald. Aanvankelijk dacht men, dat hij bewusteloos was. Door den Geneeskundigen Dienst werd kunstmati ge ademhaling toegepast en den man zuur stof toegediend. Dit alles heeft niet gebaat; het bleek, dat hij gestikt was. Het stoffelijk overschot is naar het Binnen- Gasthuis vervoerd. De beide andere arbeiders zijn met den schrik vrij gekomen. De Paus heeft koning Boris en prinses Gio- vanna dispensatie verleend, noodig voor het voltrekken van hun voorgenomen huwelijk. Daartegenover hebben de koning en de a.s. koningin zich schriftelijk moeten verplichten om de uit hun huwelijk geboren kinderen zonder uitzondering katholiek te doen doopen en opvoeden. Koning Boris is weer naar Sofia vertrokken. Hij zal op den dag voor het voltrekken van het huwelijk terugkèeren. De directeur benoemd In de eergisteren te Utrecht gehouden stichtingsvergadering werd opgericht de N.V. R. K. Nederlandsche Arbeidersbank. Tot directeur werd benoemd de heer J. A. Kolkman. Schade f 150.0)0 Een felle brand verwoestte Dinsdagmorgen alle goedangs (pakhuizen) van de Kodak li mited Incorporation op Noordwijk te Batavia. De geheele voorraad welke daarin lag opge slagen, ging in vlammen op. Het toko-gebouw werd niet aangetast De oorzaak van den brand is onbekend. De schade werd voorloopig getaxeerd op f 150.000. Alles was verzekerd. Boerderij met loebehooren afgebrand Gistermiddag ongeveer 3 uur brak te Hyp- politushoef, gemeente Wieringen, aan de Kliefstraat brand uit in de groote boerderij van den heer J. Doves. Huis, inboedel, onge veer 40 wagens hooi, een groote partij ge- dorschte granen en eenig landbouwgereed schap gingen in de vlammen op. De varkens konden in veiligheid worden gesteld. De oor zaak van den brand is onbekend. Verzeke ring dekt de schade. Er kwamen geen per soonlijke ongevallen voor. Midden October vertrekken van uit Am sterdam naar de Flores-Missie de Zeereerw. Paters Bot uit Westwoud en Greuten uit Katwoude, en einde October van Amster dam naar China. Z. D. H. Mgr. Budden- broek, Apostolisch-Vicaris van Kansoe, de Zeereerw. Paters Frusch, Schneider en Rich ter en de Eerw. Broeder Coenraad, allen missionarissen van het Goddelijk Woord te Steyl. Gisteren vertrokken uit het Moederhuis der E.E Zusters Ursulinen te Bergen naar Nyondo, missie van Oeganda, de Eerw. Zus ters Angela (C. Rekvoort uit Roelofarends- veep) en Teresina (C. de Graaf uit Amster dam). De reis gaat per trein naar Marseille van waar morgen per s.s. „Chambord" de reis wordt voortgezet. Het derde postvliegtuig voor Indië. de P. H. A. E. N„ bemand dour de vliegers Duimelaar en Parmentiev en den mecanicien Kottet is hedenmorgen te 6.10 uur van Schiphol vertrokken. Xn verband met het einde van den zomertijd, waardoor het op het oogenbiik 's morgens vroeger licht is dan 14 dagen geleden, toen de P H. A. E. O. vertrok was het vertrek iets vroeger dan de laatste maal. Het was reeds geheel dag, toen de P. H. A. E. N. startte. Tevoren had de directeur van de K. L. M., de heer Plesman, afscheid van de beman ning genomen en haar een goede reis toege- wenscht. Er was nagenoeg' alleen belangstelling van familieleden en vrienden van de bemanning en van personeel van Schiphol. De P. H. A. E. N. cirkelde na een vlotten start nog eenmaal boven het vliegveld en verdween toen in Zuidoostelijke richting. Het neemt 186 .K.G. post en 7 K.G. lading mee naar het Oosten. De vlucht wordt ook ditmaal via Grieken land en Egypte gemaakt. Het tweede postvliegtuig te Allahabad Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen, dat het tweede postvliegtuig gisteren te 6 15 uur uit Karachi vertrokken is. Het arrivee.-- de te 9.35 uur te Jotpoer, vertrok vandaar te 10 Uur en arriveerde te 14.55 uur te Alla habad. Alles is wel aan boord. Heden wordt de tocht voortgezet. Mr. A. I. M. J. Baron van Wynbcrgen over de Cursuswet. De Bond van Gemeenten, Vereenlgingen en Stichtingen, die inrichtingen tot het ge ven van Handelsonderwijs in stand houden, hebben het voornemen, de Cursuswet te doen bespreken in een vergadering op Zaterdag 8 Noveitober des namiddags te 2 uur in het hofel „des Pays Bas" te Utrecht. Het vorige jaar is „het contra" besproken in een vergadering van genoemden Bond door Óen heer J. C. Holtzappel, thans zal mr. Baron van wynbergen „het pro" bespre ken. In de morgenvergadering, welke te 11 uur aanvangt, zal de heer J. Traast, directeur van de Handelsschool tot opleiding van ver koopsters te Amsterdam, spreken over het onderwijs aan winkelpersoneel. Uitnoodigingen voor genoemde vergaderin gen worden na aanvraag toegezonden door den secretaris van genoemden Bond, Zwol- scheweg 121, Deventer en dén heer H. Wop- stra Azn. Paulus Potterstraat 9, te Utrecht. De generaal aan de bekomen verwon dingen overleden. Zijn verraders terechtgesteld. De geschiedenis van de geheimzinnige verdwijning v. generaal Koetjepoff is thans in een geneel nieuw stadium getreden, dank zij de onvermoeide onderzoekingen die door een Russisch journalist Wladimir Bourtzeff zijn ingesteld. (Reeds voor den oorlog heeft Bourtzeff den beruchten oplichter den Jood Aseff ontmaskerd). Eenige maanden geleden heeft Mr. Bourt zeff in een Russisch blad dat te Parijs ver schijnt, (ia Cause Commune) een artikel ge schreven over Koetjepoff waarin hij de na men noemde van diegenen die den gene raal hebben ontvoerd Dit bericht werd slechts onder voorbehoud opgenomen, om dat men de bron daaraan deze gegevens omtrent deze formeele beschuldiging waren ontleend, niet voldoende betrouwbaar achtte. Thans is Mr. Bourtzeff teruggekeerd van een reis naar Berlijn en hü doet nu zeer opzienbarende mededeelingen. „De zaak Koetjepoff, zoo schrijft hij, is thans tot kiaarlieid gebracht en nu kennen wij de juiste omstandigheden waaronder de ontvoering plaats had en ook de namen van de daders en aanstichters van deze mis daad. Mr. Bourtzeff heeft al de verklaringen bijeenverzameld van André Fikner, die raadsman was bij de ambassade der Sov jets in Berlijn, en in den laatsten tijd stond hij aan het hoofd van Tsjeka-organisatie in Europa. Fikner heeft zelf deelgenomen aan de ontvoering van Koetjepoff: men had een heele expeditie uitgerust waarvan de lei ding berustte bij Goldenstein, Guelfout, Kellert en Janovitch. Wat generaal Koetjepoff zelf aangaat, hij is daags na de ontvoering tengevolge van de bekomei verwondingen overleden. Fikner is de eenige die aan de klauwen van de Tsjeka is ontsnapt: de andere medeplichtigen aan de ontvoering van Koet jepoff werden te Moscou gefusilleerd. Wij behoeven hier niet aan toe te voegen dat Fikner op het oogenbiik op de zwarte lijst staat van de verraders der Sovjets. Een schade van 100.000 kronen Uit Oslo wordt gemeld, dat Bergen in Noorwegen geteisterd is door een ernstige aardverschuiving, door een doorbraak van een dijk van een eendenkooi op de Floejfjeld. Groote aardmassa's stortten naar beneden op bebouwde stadswijken. De waterleiding werd op vele plaatsen vernield en een groote watermassa bedreigde de laagst gelegen deelen der stad. Op vele plaatsen werd ook aan gebouwen schade aangericht. Op het kerkhof werden verschillende graven beschadigd. De totale schade beloopt meer dan 100.000 kronen. Gistermiddag omstreeks kwart over vijf is door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan in een bollenschuur van den heer KL, aan den Munnikenweg te Beverwijk. De brand werd ontdekt door den heer K. zelf, die in de schuur bezig was met schoon maken van gladiolen. Eerst trachtte hij het gevaar met emmers water te bezweren, doch dit bleek spoedig onbegonnen werk. De vlam men grepen zeer snel om zich heen en von den gretig voedsel in het hout, waaruit de schuur grootendeels was samengesteld. Het duurde dan ook niet lang, of de vlam men sloegen naar buiten en tastten de hou ten bergplaats aan, welke tusschen de bol lenschuur en de groote landbouwschuur, eveneens van hout opgetrokken, van den landbouwer R. staat. Toen was het vuur niet meer te stuiten. Na een oogenbiik knetterden de vlammen ook in het laatstgenoemde gebouw, dat tot den nok toe gevuld was met hooi. De brandweer, die eenigen tijd op zich had laten wachten, kon tegen deze vuurzee niets uitrichten. Met 4 slangen op de motorspuit en op de waterleiding werd van verschillen de zijden-water gegeven. In den beginne be stond er groot gevaar voor de omliggende huizen, waarop een hevige vonkenregen on ophoudelijk neerdaalde en waarvan de verf op de achtergevels blakerde. Sommige om wonenden hadden een tuinslang op de wa terleiding aangesloten en besproeiden naarstig hun schuttingen en kippenhokken, waarbij zy een ontzettende hitte dapper trotseerden. Intusschen slaagde de brandweer er in om de belendende perceelen buiten gevaar te brengen. De brandende schuren geleken op reusachtige fakkels, die de omgeving daghel der verlichtten. De bollenschuur was na een goed half uur tot den grond toe afgebrand. De belendende bergplaats, waarin een aantal landbouwma chines stonden, deelde tegelijkertijd dit lot, terwijl van de werktuigen natuurlijk niet veel meer dan wat verwrongen yzer overbleef. Restte nog de groote hooischuur met aan- grenzenden stal. Ook hiervan bleef niet veel meer over dan de brandende spanten, die den grooten hooivoorraad het waren niet min der dan 65 wagens ..vurig" omklemden. Het was een fantastisch schouwspel, wan neer af en toe een brok van den hoogen hooiberg brandend naar beneden kwam schuiven, vergezeld van een regen van bran dende hooivlokken. De brandweer richtte er dan onmiddellijk een paar flinke waterstralen op, waarmede zij aanvankelijk slechts ontzettend veel rook produceerde. Ten slotte konden de smeulen de stukken toch gedoofd worden. Een karwei dat natuurlijk nog geruimen tijd in beslag nam. Pas na eenigen uren kon het grootste deel van het materiaal inrukken. Van den hooivoorraad was toen niet veel goeds meer over. Alles was naar men ons mededeelde, slechts laag verzekerd. Tijdens den brand zorgde de politie voor een behoorlijke afzetting. Het autoverkeer moest tijdelijk langs een omweg geleid wor den, aangezien een der slangen over den Alkmaarschen straatweg gelegd was. Zooals begrijpelijk is, trok de brand, waar van de gloed reeds op grooten afstand zicht baar was, veel belangstelling van het pu bliek. Hedenmorgen was men nog bezig met het nablusschen van het smeulende hooi. Dit geschiedde met twee slangen op de water leiding. Te Heiloo is hedenmorgen een auto op een onbewaakten overweg door een trein gegrepen en vernield. Geen persoonlijke ongelukken. Het derde postvliegtuig naar Indië ver* trokken. Ernstige hranden te Beverwijk en Wierin gen. Te Amsterdam zijn drie arbeiders op de terreinen van de Eleetrische Centrale onder kolen bedolven geraakt; een hunner is ge stikt. De onderhandelingen over de C. A. O. ia de typografie zijn mislukt. De Zuiderzeesteunwet in de Tweede Ka mer. Vo^r sommige hoofden van scholen is een wijziging gebracht in de toepassing van hel Bezoldigingsbesluit. De verkiezingen in den Duitschcn Rijks dag. Löbe opnieuw president. De Berlijnsche metaalindustrieelen aan vaarden de arbitrale uitspraak en stellen bindendverkiaring voor. De nat.-socalisten scharen zich aan de zijde der stakende me taalbewerkers. De Paus heeft dispensatie verleend voor -het liuweiyk van koning Boris en prinses Giovanna. Alle uit dit huwelijk spruitende kinderen zullen, zonder uitzondering, in hel Roomsch-Katholieke geloof worden opgeno men. Amerika levert munitie aan de Braziliaan- sche regeering. Minister Benesj over den internationalen toestand. Steun van de Vereenigde Staten aan de Federale regeering van Brazilië. Barometerstand 9 uur v.m.: 763 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.31 uur. Hoogste Barometerstand 767.8 m.M. te Memel. Laagste Barometerstand 760.0 m.M. te Vestmanoeur. Verwachting: Matige, Zuidwestelijke tot Zuideiyken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering In temperatuur. De auto vernield Hedenmorgen omstreeks 10 uur is op den onbewaakten overweg bij de Schuine Honds- bosschelaan te Heiloo een personen-auto, welke dienst doet als bestelwagen voor een margarinefirma, door den sneltrein uit de richting Uitgeest, gegrepen en geheel ver splinterd. De chauffeur, de ongeveer 20-jarige A. Groot van Heiloo, die alleen in den auto zat, is er heelhuids afgekomen. Toen hü n.l. zich op de spoorbaan bevond, zag hij het gevaar, waarin hü verkeerde en sprong onverwijld uit den auto. Dit is zijn redding geworden. Hij werd echter een 10-tal meters ver weg( tegen den spoordijk geslingerd. Hij werd door Dr. I. Cohen te Heiloo verbonden. Hij had niets gebroken, doch slechts enkele oppervlakkige verwondingen bekomen. De auto werd een 50 meter ver weg ge slingerd. De trein, die dadelijk tot stilstand werd gebracht, had eenige vertraging. De heer P. J. van Ravesteyn, Rijks-inspec teur van het Lager Onderwijs in de inspectie Amsterdam, heeft, wegens het overschrijden van de leeftijdsgrens, ontslag uit zijn ambt verzocht. Te Berlijn De heer J. E. van Tyen, die gistermiddag om 15.10 Duitschen tijd te Berlijn is aange komen met zijn Pander-sportvliegtuig „De Adelaar", in verband met zijn zakenvlucht naar Nederlandsch-Indië, zal een of twee dagen te Beriyn blijven, ter verkrijging van een visum voor Pefzië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1