f bü.- f 750.- f250.- f125.- f40. NA DE VERWOESTING DE BLOEMENDAALSCHE VUILNISKWESTIE VRIJDAG 17 OCTOBER 1930 Voornaamste cKieuws BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENT IÉ N 35 ct. p. regel dit nummer bestaat uit drie bladen I i DRIF F* - TFTIGSTE JAARGANG No. 17592 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL BRIEVEN UIT DUITSCHLAND Het /jeinis van orde-teekenen Het is u natuurlijk bekend, dat bet er gelijktijdig in de stad niet 2°° kalm toeging. Troepen opgeschoten Jongens van de nationaal-socialisti- sche garde demonstreerden voor het Rljksdaggebouw, werden door de Schupo mt elkaar gejaagd en doken in de Leip- mgerstraat weer op, waar ze onder hun st;rijdkreet „Deutschland, erwache, Juda Verrecke", bij verschillende groote fir ma's de ruiten inwierpen alleen bij ^ertheim 36 groote spiegelruiten. De °fficieele Nasis trachten de schuld te Jmrpen op communistische provocateurs. °at het een weloverlegd plan was, deze eerste nieuwe-Rijksdagzitting met der- imiijke baldadigheden in de stad op te bisteren, bewees het feit, dat velen in ^eh troep actentasschen bij zich had- die gevuld waren met steenen. De Ogende dag gisteren was een *°ïinige herfstdag, duizenden wande rs vulden de trottoirs der Leipziger- straat, om een kijkje te nemen op het toneel der verwoesting. Er werd druk kewerkt aan het herstel der schade en "ij Wertheim waren reeds in de namid daguren de 36 verbrijzelde spiegelruiten '°or nieuwe vervangen. °m den anderen avond in de bier- *mjjp zich politiseert tot op het kook- muit, rondom een stamtafel-baniertje met geheimzinnig monogram. ®en echte Duitsche man, die lid is van een tio; exclusief nationaal clubje, een na- bale vereeniging, een nationale partij, trotsch op dat lidmaatschap en blij et het insigne of lintje, dat dit lid- aatschap hem verschaft. Het is zijn ''bfdelintje", waarop hij even verzot is s °P die lieve oude titels Rat, Geheim- at, Wirklicher Geheimrat met hun pre maten Sanitats, Justiz, Regierungs en °bimerzien, die nog wel bestaan, doch j^t meer verleend worden, terwijl de ePubliek niet alleen het verleenen van ^rben en eereteekenen afschafte, maar fs in art. 109 van de Grondwet den - bitschers verbood, titels of orden van bitenlandsche Regeeringen aan te eihen. Dat is hard! En zou ook hard voor vele onzer landgenooten aar voor den nationalen Duit hen man is het een reden tot opstan ^Êheid. De allerechtste Duitschers zijn bationaal-socialisten en het behoeft st s bij de huidige ekonomische toe- ahden niet te verwonderen, dat het eb-vraagstuk meer acuut is dan ooit blijf6 repubiikeinsche periode. De repu- °ok in goede situatie is er trouwens 6tl biet afkeerig van. Toen Aman-Ullah, ha- en verleden week nog Seri Ma- ^radscha Sir Hari Singh Bahadur In- be? ^abindar Sipar-i-Sultanat Berlijn ab °c^ten, is de orden quaestie weer veel tamelijk algemeen besproken. Nel z giardin manca un flor. Als een tuin for bloemen, is een frak of een uni te^1*1 zonder eerekruis. En als de bui- 'a*dsche diplomaten verschijnen met c-j. arbeladen borst, mist de Duitscher Tiet 0t" ^eribneringsteeken van zijn land. hgj .m biet louter een quaestie van ijdel- ■k al is ten slotte toch alles ijdelheid. ^ab(jIl0Ver het buitenland staat Duitsch- hee bierin volkomen geïsoleerd. De h0n eb der Weimarer Verfassung heb- baitt^eze quaestie wat al te grof aange- te radicaal. e is in den loop der tijden de waar- der Een nieuw voorstel van de commissie Lovink Verlaging van de spoortarieven voor tuinbouwproducten or,den zeer gedaald. De lintjes- Fiets tegen auto vrqgsfc zjjn letjen. - De Nazi's roeren zich geducht Tumulten en botsingen De burgemeestersbenoeming in Den Haag Bosch- en tuingrond-verkooping te Heemskerk De millioenenbevolking van Shanghai De zaak thans voor de Rechtbank Hifspygak over 14 dagen. De dienst der plantsoenen te Bloemendaal Een hoofd van den dienst zal gevraagd worden Kamerlid door een steen getroffen De ontploffing op Stad Zaandam Een weg voor snelverkeer door de duinen J. J. WEBER Si ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarler Telegrafisch Weerbericht De Rijksmiddelen De postvluchten naar Indië Ernstig auto-ongeluk te Batavia Vier zwaar gewonden Telefoon No. 138ï3 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bg vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1I regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct-, bü vooruitbet. Bö contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. sbonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden j' |||J up uil umu ziju insevoi&e ae verzeKeringsvoorwaaraen "^Sen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. aen voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm anderen VHP vinger Berlijn, 15 October 1930. Tie nestor van den Rijksdag, de 83- larige Centrumsman Herold, presideerde eerste zitting van het nieuwe Rijks- Parlement met een patriarchale waar digheid en een jeugdig élan, die zeils öe partijen van het rumoer zoo impu- j^erden, dat deze zitting, die „wat be efde", kalm en rustig, ja bijna saai verliep. Ongetwijfeld een teleurstelling v°or de propvolle tribunes. Het zou ver metel zijn het corps diplomatique, au Stand complet in de loges, hierbij in tc sluiten. Er valt van deze zitting eigenlijk niets e vermelden, dan dat ze rustig en orde- Tik verliep, wat niettemin heel wat ver meldenswaardigs is, al zit er bitter wei- copie in. He firma Grünfeld had een plakkaat atsn aanbrengen, waarop vermeld 8t°nd: „Durch Bubenhande wurden djese Fenster zertrümmert Wir bitten die verehrte Kundschaft, die Auslagen Jm Innern zu besichtigen". °ok bij Tietz, Cords, Bette en Cohn, b'aar de etalages vernield waren, werd ard gewerkt. Vanmorgen waren alle ■m°ren der vernieling verdwenen en de asis nemen - weer kalm deel aan de Tmhtoffelparade in de drukke winkel- ^faten, het hakenkruis op de borst. Een echtgeaard nationaal voelend Duitscher Sl®rt zich de borst! Het moge zijn met £eb hakenkruis, een stalen helm, een ruisischen adelaar of het insigne van eetl stamtafelgezelschap, dat 's avonds Of *13.11 finn n 1 «AAinliofrtn ar» V*af V\oVinoff *Iti regen daalde neer op rechtvaardigen en onrechtvaardigen, het eerëteeken werd ten slotte geen bizonder onderschei- dingsteeken meer en van eigenlijke or den kan geen sprake meer zijn. Eerst waren er de religieuze orden, deze heb ben zich in wèzen niet veranderd tot op den huidigen dag. Dan kwamen de orden der ridders, die eveneens een reli gieus en ethisch doel hadden. Het kruis- teeken der kruisvaarders was het eerste ordeteeken en is het voor de meeste dei- latere eere-orden gebleven. De religieus-ethische gedachte der orden leeft ook voort in de talrijke stichtingen, die verbonden zijn aan de idee des vorstendoms. De orde van het Gulden Vlies, die dit jaar 500 jaar be staat, berust op de idee van het scheids gerecht. Oneenigheden tusschen de rid ders dezer Orde moesten in het Kapit tel worden beslecht. Zonder verlof moch ten zij niet in vreemden krijgsdienst treden. De opname in een orde bracht meestal de verplichting mee tot weldadigheid. Het tiende deel der inkomsten, die de kapittelheeren genoten, moesten zij den armen schenken. In 1815 bestemde Karei August, groot hertog van Sanksen-Weimar, dat ie leden der Orde van den Witten Valk zich verplichten moesten, weduwen en weezen van in den slag bij Leipzig ge sneuvelden te ondersteunen. Vast om schreven plichten worden den leden der eere-orden niet meer opgelegd, wel werd eerst nog als vanzelfsprekend aange nomen, dat de „gedecoreerde" bij aan vaarding van het eereteeken tevens de verplichting op zich nam tot wederzijd- sche hulp, scheidsgerecht, weldadigheid, zorg voor invaliden, evenals religieuze en moreele verplichtingen. 't Kan zijn, dat bij wederinvoering der eere-orden voldoening' aan deze ver plichtingen als eisch zal worden gesteld. Men zal de noodzakelijkheid inzien eener groote kieskeurigheid bij het ver leenen der eereteekenen, opdat ze niet worden tot mikpunt van den volksspot. In 1897 verleende de laatste keizer de eere-medaille ter gedachtenis aan zijn grootvader Kaiser Wilhelm I aan alle Duitsche soldaten, die er eerst heel ge lukkig mee waren, maar dan van hun „Apfelsinen-orde" spraken, toen het hun klaar geworden was, dat een onder scheiding van allen geen onderschei ding meer is. Buiten Zwitserland waar trouwens de lintjes van het Fransche Legioen van Eer rijkelijk zijn ingevoerd is Duitsch- land de eenige Staat, die officieel geen eereteekenen kent en duldt. Zelfs nieuwe Staten als Finland en Tsjecho-Slowakije hebben hunne eere-orden en ook de Sowjets hebben hunne decoraties. De quaestie der eere-orden in Duitschland is doorloopend een hangende quaestie geweest; nu de echtste Duitsche man nen zoo talrijk den Rijksdag zijn inge- marcheerd, is ze acuut geworden, en het is niet te verwachten, dat ze door vele republiekeinen zullen worden tegen gewerkt, als ze beproeven zullen, deze quaestie op te lossen. H. L. De commissie Lovink heeft een uitvoerigen brief tot den Minister van Bin .enlandsche Zaker gericht inzake de spoortarieven voor tuinbouwproducten. Ook de tuinders dringen, zooals bekend, sinds lang aan op tariefsverlaging. Maar tot nog toe hebben de Spoorwegen nog niet voel wenschen ingewilligd, betoogende, dat de Ne- derlandsche tarieven niet hoog zijn op zich zelf en niet hooger dan in andere landen. Daartegen schijnt de commissie Lovink zeer scherp stelling te hebben genomen en met voorbeelden heeft zij aangetoond, dat de vergelijking, die de spoorwegen maken, on billijk is. De billijke vergelijking moet aan- toonen dat de tuinders in ons land voor zendingen van 60 tot 100 pCt. meer betalen dan hun concurrenten in het buitenland. Zijn de inlichtingen van het „Vad." juist, dan is uit tuinbouwkringen bij de Regeering aangedrongen op een beslissing vóór de be grooting in de Kamer wordt behandeld. Gsterenmorgen kwam op den Amsterdam- scheweg bij Arnhem een wielrijder in bot sing met een hem tegemoetkomenden auto, waardoor hij ter aarde werd geworpen. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar het Stedelijk Ziekenhuis vervoerd. Dij bleek een hersenschudding bekomen te hebben. Men In den gemeenteraad van München heb ben ernstige icidenten plaats gehad bij de behadlig van de voorstellen der Nation.- socialisten, gericht tegen den Münchener Politieprefect en betrekking hebbend op het uniformverbod. De Nationaal-socialisten geraakten hand gemeen met de fractie der Beiersche Volks partij. Er werd met aschbakjes en vloeidrukkers gew-"' pen en al spoedig bemoeiden ook de tribunebezoekers zich met het geval, zoo dat de zitting geschorst moest worden. Botsingen tusschen politie en communisten. Een communistische optocht trok door de Koesslienerstrasse in het Noorden van Ber lijn. Toen politieagenten wegens het zingen van verboden liederen wilden ingrijpen wer den zij door de demonstranten uitgescholden en met steenen geworpen, terwijl uit een huls ook een schot gelost werd. De politie dreef hierop de menigte met den gummistok uit een. Kort daarop kwam het tot nieuwe sa menscholingen, zoodat de politie handelend moest optreden. Toen deze gebeurtenissen zich even later herhaalden, werd de straat afgezet, daarbij werden wederom zes schoten op de politie gelost, die hierop antwoordden door in de lucht te schieten. Drie personen werden door steenworpen gewond. Het is niet bekend of er ook gewonden zijn onder de demonstranten. De politie ver richtte zes arrestaties. Ernstige botsingen tusschen communisten en Nazi's. In den afgeloopen nacht is het te Keulen tot een ernstige botsing gekomen tusschen nationaal-socialisten en communisten, waarbij van mes en vuurwapen gebruik gemaakt werd. Volgens de laatste berichten werden 5 personen gewond. Tegenspraak Naar aanleiding van de dezer dagen in enkele bladen vermelde geruchten kan het „Leidsch Dagblad" het volgende mededeelen: Tusschen de regeering en mr. A. van de Sande Bakhuyzen zijn geen besprekingen gaande ten aanzien van de bezetting van de door het vertrek van mr. J. A. N. Patijn ledig gekomen plaats van Burgemeester der Residentie. Het gerucht als zouden door mr. Van de Sande Bakhuyzen voorwaarden voor het aanvaarden van die betrekking zijn ge steld, is dan ook onjuist, terwijl bovendien naar de meening van mr. Van de Sande Bakhuyzen voor de aanvaarding van deze benoeming geen voorwaarde als de in de dagbladen genoemde, mag worden gesteld. Ingezet op f 89.092. Gisteren had te Heemskerk ten overstaan van notaris Mr. A. Moens, bij voorloopige toewijzing, de openbare verkooping plaats van de tuingronden, groot 20.94.05 H.A. en bosch- en weiland, groot 2.73.15 H.A., be- hoorende tot de Noorddorperbosschen onder Heemskerk en eigendom van mevr. Douarière jhr. F. W. E. Groeningx van Zoelen. De perceelen 1 tot en met 13 werden in gezet op f 40.886.perc. 14 tot en met 29 op f 45.381.—. De geheele combinatie, zijnde de perceelen 1 tot en met 31. werd ingezet op f 89.092. De definitieve toewijzing zal plaats hebben op Donderdag 23 October. Volgens de nieuwste statistieken heeft Shanghai op het oogenblik 2.954.585 inwo ners, waaronder slechts 52.746 buitenlanders, n.l. 30- Japaneezen, 10.000 Wit-Russen, 4000 Engelschen, 4000 Amerikanen, 1200 Franschen en evenzooveel Duitschers. Fatten, spreeuwen en onaangename luchten in het spel In de maand Juni stond voor den Haar- lemschen kantonrechter terecht de vuilnis exploitant G. Hulsebosch, te Bloemendaal, die een instelling zou houden ten doel heb bende bewerking en bewaring van afval op een terrein gelegen ten Noord-Oosten van de spoorlijn Bloemendaal-Santpoort, achter den Kennemerweg. De verdediger van den verdachte, Mr. Sim- plonius, wees er echter op, dat de dagvaar ding onjuist was, aangezien verdachte de af val op het bedoelde terrein had gebracht, ten einde den grond daar op te hoogen en te cx- ploiteeren, waardoor het terrein aanzienlijk in waarde toenam, en dat dus in geen geval gesproken kon worden van bewaring. De ambtenaar van het O. M. elschte f 20 boete, omdat hij van andere meening was. De kantonrechter stelde de zaak uit, omdat hij eerst het terrein in kwestie wilde bezoe ken. Bij de uitspraak werd verdachte toch tot een boete veroordeeld. De zaak kwam gisterenmiddag voor de Haarlemsche Arrondissements-rechtbank in appèl. Als eerste getuige werd gehoord Mr. P. Tideman, die namens den Bloemendaalschen gezondheidsraad de bezwaren mededeelde. Getuige heeft het terrein in kwestie be zocht en daar een volkomen verplaatsing van de vuilnisbelt te Bloemendaal gecon stateerd. De oude belt wordt alleen nog gebruikt voor kippen- en konijnenterrein. Getuige deelde mede, dat allerhande vuil op het terrein gegooid wordt, waardoor de ratten een welige broedplaats vinden en waar de vogels met zwermen neerdalen. De boeren hadden last van een ondrage- lijken stank en vroegen aan den Gezond heidsraad, of dit alles zoo maar mag. Wanneer men thans gaat kijken is alles behoorlijk met graszoden afgedekt, maar dit is thans als camouflage gedaan. De rechters mochten eens gaan kijken! In Spaarndam heeft de gemeente Haar lem Iets dergelijks gedaan, daarom ziet ze, volgens getuige, een en ander door de vin gers. De belt ligt namelijk op Haarlemsch terrein. Hoe het mogelijk is, dat de Haar lemsche Gezondheidscommissie geen werk van de zaak maakt, ontgaat getuige. Een oplossing zou zijn, dat Haarlem de desbetreffende politie-verordening wijzigde. De menschen, die om de vuilnisbelt loo- pen, hebben reeds nadeelige gevolgen van een en ander ondervonden. De verdediger Mr. A. Semplonius: Getuige heeft u zelf waargenomen, dat er doode ratten, vuile lakens etc. op de belt worden gestort. Getuige Tideman: Vanmorgen heb ik nog groote hoeveelheden ratten-uitwerpselen geconstateerd, (hilariteit). Getuige Stoel, exploitant van onroerende goederen verklaarde, dat de grond als teel grond wordt klaar gemaakt, op een gedeelte wordt zelfs thans reeds verbouwd. Getuige was van meening dat het vuil minstens des Zaterdags behoorlijk werd gedekt. Gehoord werd vervolgens een grondwer ker, die het vuil op het terrein afdekt. Pres.: Zou jij graag bij de belt willen wo nen? Getuige: 't Zou me niks kunnen schelen. OffiOr: Natuurlijk, jij denkt om je broodje Getuig verklaarde verder, dat vlak naast het terrein de koeien rustig grazen. Op een vraag van den president zeide ge tuige, dat er in den beginne wagens met grond werden weggevoerd. Pres.: Dat had u beter voor bedekking kqnnen gebruiken, verdachte. De rechercheur A. Komen bezocht de belt sinds Januari, elke maand eenige malen. Met Oostelijken wind was de lucht tot op den Kennemerweg te ruiken. Ratten heeft getuige niet gezien. Een groot deel van het terrein was bij zijn be zoeken geregeld onbedekt. Den laatsten tijd is er echter verbetering te bespeuren. Getuige Bersel woont naast de belt. Van Januari tot Mei is het terrein haast heelemaal onbedekt geweest. De spreeuwen nemen het vuil op en wer pen het in den tuin, van getuige neer de rat ten brengen groote schade aan, de stank is onverdraagzaam, 41 kuikens zijn door de ratten doodgebeten. Gehoord werd daarna de landbouwer P. Sir.tenie, die ook in de buurt woont. Ook deze getuige heeft veel schade geleden door de belt. Hij toonde een aantal peren, die op gevreten zijn door de spreeuwen, die verga dering hielden op de belt. Toen hij het kistje met fruit opende, in formeerde de officier eerst, of hij soms rat ten als bewijsmateriaal had meegenomen. Getuig H. Troost sloot zich aan bij het klaaglied van de andere boeren. Vervolgens werden 7 getuigen a decharge gehoord. Allereerst Dr. E. C. H. J. Holleman, directeur van de Volksgezondheid te Haar lem. Toen getuige het terrein had bezichtigd, wenschte hij een spoedig einde aan dien toe stand. Later is hij met den heer Stoel nog eens op het terrein geweest, toen was de noodige voorzorg in acht genomen. Rechter: Acht u het niet gevaarlijk, dat het grondwater door bacillen van ratten verontreinigd wordt en dat het drinkwater gevaar oplevert vooi de volksgezondheid? Getuige: Daar durf ik geen antwoord op geven, dat is een medische kwestie. De landbouwer v. Beusekom woont ook in de buurt van de belt. Deze verklaarde ab soluut geen hinder te hebben vaneen en ander. Stank had hij nooit geroken, ratten nooit gezien, de koeien graasden rustig. Getuige a decharge, de heer J. Cievemans, koopman, wonende 500 M. van de belt aan den Kennemerweg achtte de zaak een kwes tie tusschen verdachte en de twee landbou wers. De bewoners van den Kennemerweg hebben geen last en kunnen er beter buiten blijven. De bloemist v. d. Werff pleitte voor de groote waarde van grond, die door afval vruchtbaar is gemaakt. Getuige v. d. Horst mag groenten op de belt telen. Officier: Wat teel je daar? Getuige: Boerenkool. Officier: Kun je die eten? Getuige: Dat is wel mogelijk. Officier: Komen de ratten er nooit aan? Getuige: Dat heb ik nooio gezien. Officier: Die lusten de kool waarschijn lijk niet! Dan was het woord aan den officier van justitie die er van overtuigd was, dat er wel degelijk van een veiplaatsing van de Bloemendaalsche vuilnisbelt sprake is. Er is sprake van een inrichting tot be waren van afval, zij het dan ook met een vernisje. Het gaat er niet om, hoe *3e toestand van de belt momenteel is, maar hoe die was in Mei j.l. Spr. vroeg vernietiging van het von nis van den kantonrechter. Verdachte heeft de gemeente Bloemendaal aardig bij den neus gehad. De officier eischte ten slotte weer f 50 boete of 50 dagen hechtenis. Mr. Seinplonius hield daarna zijn pleidooi, waarbij hij nogmaals de zaak uiteenzette en het niet strafbare handelen van verdachte verdedigde. In de September-vergadering van den raad der gemeente Bloemendaal zijn B. en W. inlichtingen gevraagd over de inrichting van den dienst der plantsoenen aldaar. Na het overlijden toch van den vorigen opzich ter, den heer Vermeer, was geen nieuwe opzichter in zijn plaats aangesteld. Een deel van den raad bleek daarmede niet tevreden te zijn. Dit achtte het niet juist, dat de wet houder zelf de zaken met een voorman moest regelen, die dan verder voor de uitvoering zorgde. De betrokken wethouder zelf en een min derheid in den raad was van meening, dat geen nieuwe opzichter aangesteld behoefde te worden. Gisteren is de zaak verder behandeld naar aanleiding van een nota, welke de wethouder voor de plantsoenen, de heer Van Neder- hasselt, aan den raad had doen toekomen. In zijn toelichting op de nota betoogde de heer Van Nederhasselt uitvoerig, dat hij heele maal geen behoefte had aan een opzichter en dat de dienst uitstekend verzorgd werd. hetgeen z.i. toch ook bleek uit het feit, dat zelfs de voorstanders van de aanstelling van een opzichter geen fouten konden aan wijzen in den dienst. Ondanks dit alles kon de wethouder het pleit niet winnen. Een deel van den raad bleef er op aandringen, dat een advertentie geplaatst zou worden, waarbij sollicitanten opgeroepen worden ter voorziening in de vacature. Doch toen het zoover was, meende de wethouder, dat men nu geen opzichter moest vragen. Als de raad dan beslist een hoofd aan den tak van dienst wilde hebben, welnu, dan moest er ook een „hoofd voor den dienst plantsoenen" gevraagd worden. Daar had de raad niets op tegen. En zoo werd met 86 stemmen besloten, sollicitan ten voor de vervulling van de functie hoofd van den dienst plantsoenen op te roepen! Zoo komt er straks misschien nog een di recteur van den dienst in plaats van den vroegeren opzichter. Kwajongensstreek Toen het Tweede Kamerlid dr. Vos zich gistermiddag per auto naar 's-Gravenhage begaf, heeft een jongen in Lisse een steen naar den auto gegooid. Dr. Vos werd zeer licht aan zijn linkeroog geraakt en was een oogenblik sterk onder den indruk van het gebeurde. Hij heeft bij de politie aangifte gedaan van dezen kwajongensstreek. Een onderhoud met den gezagvoerder Gisternacht is het stoomschip Stad Zaan dam van de Halcyon-lijn van Bilbao te Vlaardingen aangekomen en in een onder houd met den gezagvoerder, kapitein Van Gendt, heeft hij een en ander verteld van de ontploffing, welke op 26 September aan boord van dit schip is geschied, welke ontploffing den tremmer Kattestaart uit Vlaardingen het leven heeft gekost en waarbij de stoker Groen, eveneens uit Vlaar dingen zwaar werd gewond. Wij waren, zoo zeide kapitein Van Gendt van Immingham on the Tyne op weg naar Bilbao met een lading kolen. Het was slecht weer en er stond een hooge zee. Het was gewenscht, dat wij wat loor zouden stoomen en daarom was ik naar de brug gegaan. Het was tien over zeven in den morgen, de dag begon juist door te breken, toen ik opeens een hevigen knal hoorde, welke dadelijk werd gevolgd door een hevigen regen van steenkool, waaronder de brug bijna bedolven geraakte. Mijn eerste daad was de telegraaf op stop te zetten. Op dat oogenblik zag ik een vlam opslaan, welke van het dek tot de brug reikte. Op deze vlam volgde onder hevig gesis een stoomwolk, die het geheele schip de Stad Zaandam meet 1234 ton in een dichten ne vel hulde. Het personeel van de stookplaat vluchtte aan dek, omdat beneden alles dreig de te verbranden door den stoom. Groen was ook naar boven gekomen. Hij had hevige brandwonden aan gelaat, handen en borst en wij hebben hem zoo goed mogelijk ver bonden. Het bleek, dat Kattestaart ontbrak. Er viel niet aan te denken, dadelijk naar be neden te gaan, om hem te zoeken. Gelukkig konden wij, met behulp van een kraan aan dek, de stoomleiding voor de bunkers afslui ten. Toen wij daarop naar beneden gingen, vonden wij Kattestaart liggen. Hij was toen reeds overleden. De machine was intact gebleven; de dra den, die de telegraaf op de brug verbinden met die in de machinekamer waren stuk ge gaan. Wij besloten dadelijk koers te zetten naar Grimsby. In verband met het slechte weer hebben wij over een betrekkelijk korten afstand het ongeluk gebeurde, toen wij on geveer 50 mijl van de Humber waren nog een dag gedaan. Groen is te Grimsby in een ziekenhuis opgenomen. Hij wordt daar nog verpleegd; zijn toestand is redelijk wel. Kat testaart is daar begraven. Na een voorloopige reparatie hebben wij de reis voortgezet. Dergelijke ontploffingen zijn zeer zeld zaam. Iets soortgelijks moet een jaar of tien geleden ook zijn geschied op de Parkhaven, van de firma Van Uden. Daar is de explosie gebeurd op het oogenblik, dat de luiken wer den opengelegd en de buitenlucht dus in verbinding kwam met de gassen die zich in de lading moeten hebben opgehoopt. Het is dus lang niet zeker, dat men hier in de bunkerruimte met een open vuur is geweest. Natuurlijk zal de Raad voor de Scheepvaart een nader onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk instellen. Van het Noordzeekanaal naar Noordwijk De minister van Waterstaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan het plan tot uit voering van den snelverkeersweg, die achter de duinen van Zandvoort, Bloemendaal en Velsen, van Noordwijk naar het Noordzee kanaal zal loopen. Zeer waarschijnlijk zullen op de volgende begrootmg de gelden voor deaen weg wcr- deyi aangevraagd. De Bloemendaalsche vuilniskwestie voor de rechtbank. De Rijksmiddelen brachten in September 767.219 en over de eerste negen maanden van 1930 6.530.360 meer op dan in dezelfde tijdvakken van 1929. De moord in de Rubroekstraat voor dr Rotterdamsche Rechtbank. Tegen verdachte 8 jaar geëischt. Valsche munters-werkplaats in Dordrecht ontdekt. De Zuiderzee-steunwet in de Tweede Ka mer. De commissie Lovink dringt op verlaging der spoortarieven aan voor tuinbouwproduc ten. Het derde postvliegtuig is te Boedapes! aangekomen. Het eerste postvliegtuig naar Indië heeft de terugreis naar het vaderland aanvaard. Dronken militair veroorzaakt te Batavir een ernstig auto-ongeluk. Rijkskanselier Brüning heeft gisteren den Rijksdag zijn programma voorgelezen. Barometerstand 9 uur v.m.: 766 vooruil 2 Licht op. De lantaarns moeten morge worden opgestoken om: 5.28 uur. Hoogste Barometerstand 768.7 m.M. t München en Weenen. Laagste Barometerstand 739.4 m.M. t-. Seydisfjord. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid oostelijke tot Zuidwestelijken wind, ha tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk droo weer, weinig verandering in temperatuur. Een hoogere opbrengst over September De Rijksmiddelen hebben over de maan September van dit jaar opgebracht f 40.808.257.34, terwijl geraamd wa: f 40.382.916.66 en over de maanden Januari— October 1930 f 380.310.470.98. Over September 1929 was de opbrengst f 40.041.038.55 en over de eerste maanden van 1929 f 373.780.110.96. De wegen- en rijwielbelasting hebben over September opgebracht resp. f 449.926.71 en f 105.532.50 en in de reeds verloopen maan den van dit jaar f 9.269.425.94 en f 6.731.665 Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dal het gistermorgen van Schiphol vertrokken derde postvliegtuig naar Ned.-Indië de P.H.- A.E.N., gistermiddag om 15.10 te Boedapes is aangekomen. Alles is wel aan boord. He den wordt de reis voortgezet. Op de thuisreis Bij de K.L.M. is bericht binnengekomen dat het eerste postvliegtuig naar Ned. Indië. bemand met de piloten Van Dijk en Wiers- ma en den mecanicien Buitenshuis, de P. H.A.G.R., op de thuisreis naar Nederland, heden te 6.35 uur uit Batavia is vertrokken Te Bangkok Volgens bij de K.L.M. ingekomen bericht is het tweede postvliegtuig naar Ned-Indië. de P.H.A.E.O. hedenochtend te 6.05 uit Akyab vertrokken en te 13.55 uur te Bang kok aangekomen. Aan boord is alles wel. Morgen wordt de vlucht voorgezet. Dronkenschap de oorzaak Drie dronken militairen: Giesbers, Hen driks en Veldhuizen, die gisteravod te Ba tavia in een taxi reden op den Tandjong Priokweg, zijn verongelukt, doordat één hun ner het stuur van den chauffeur overnam en tenslotte tegen een boom botste. Alle inzittenden, inclusief de chauffeur, werden zwaar gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1