f 750.- f3000.- f250.- f125.- f50.- f40.- Bestrijding der werkloosheid in Haarlem Schadeloosstelling, die Haarlem aan Heemstede moet betalen ONTZETTENDE MIJNONTPLOFFING BIJ AKEN BUREAUX NA8SAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen DINSDAG 21 OCTOBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17595 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL STAKWG Belangrijke uitbreiding van het pontveer te Velsen Een derde pont in de vaart Terwerkstelling van werkloozen De actie der Oekrajieners Een herderlijk schrijven in beslag genomen Het Hoogovenbedrijf Tijdelijke stopzetting van een onderdeel van het bedrijf der Mekog Opheffing van Tollen Voorstellen van Gedeputeerden Noord-Holland en Utrecht voor de a.s. winterzitting Het advies van Gedeputeerde Staten Slechts een beperkt aantal jaren Twee honderd arbeiders ingesloten Reeds tientallen dooden Paniekstemming onder de bewoners der omgeving De arrestatie van den Zandvoortschen oplichter Voorloopig op vrije voeten Voornaamste cXieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlet Telegrafisch Weerbericht De vlucht van den heer Van Tyen De postvluchten op Indië Berlijnsche Metaalindustrie Nieuwe onderhandelingen Door vrachtauto overreden en gedood Groote brand te Woetsjou 650 menschen omgekomen De Wegenbelastingwet Telefoon No. 13866 (drie Itfnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25: per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p.regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bij vooruitbet. Bü contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzèkeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'r anderen vinger. Wat thans in de typographic te ge beuren staat en reeds gebeurt! i; een hoogst ernstig verschijnsel. Zullen de georganiseerde typographen in staking gaan, omdat hun besturen in dezen tijd een loonsverhooging van 5 cent per uur over de gansche linie en nóg enkele eischen niet ingewilligd kun nen krijgen? Naar onze eerlijke overtuiging gingen de drukkerspatroons over het uiterste heen door een geleidelijke loonsverhoo ging van 3 cent per uur aan te bieden, terwijl zij, volgens art. 26 van de collec tieve arbeidsovereenkomst, het recht zouden hebben om, gezien de indexcij fers, over loonsverlaging te spreken terwijl bovendien binnenkort ook in het drukkersbedrijf de ekonomische krisls zich zal doen gelden, voorzoover dit al niet reeds het geval is. Het is wel heel duidelijk, wie hier thans den bedrijfsvrede trachten te sto ren en wie, tot het uiterste toe, dezen kostbaren vrede bewaren willen. Maar daarover spreken wij hier nu niet. Op korten termijn zal de publieke opinie daarover recht doen. Van oneindig grooter belang is de algemeene les, welke uit de dreiging van deze staking te trekken valt. Als men in deze dagen dreigt met sta king In de typographic, wat moet en kan er dan van de sociale, solidaristische organisatie in andere vakken overeind blijven staan! Het dagblad „De Morgen", waarvan de redactie toch zeker niet van kapita listische doordrijverij beschuldigd kan worden, brengt zoo eens het een en ander naar voren: „Zoo men ergens gerekend had met de mogelijkheid van een conflict; in dit model-georganiseerde bedrijf zeker op de allerlaatste plaats. De arbeiders in dit be drijf behooren niet alleen tot de hoogst- bezoldigde categorieën (tot diep in de twintig verdient een onderwijzer bijv. min der dan een typograaf en ook met belas tingambtenaren, die een vrij zwaar exa men moeten doen, is dit het geval); zij genieten bovendien van vele andere voor- cteslen en een bijzonder goed verzorgde rechtspositie. De vér doorgevoerde organi satie heeft geleid tot het uittreden van vele, vooral kleinere, bedrijven uit den bond; zoodat de georganiseerde bedrijven een zware concurrentie hebben te verdu ren en vele zelfs in niet geringe moeilijk heden verkeeren. Jarenlang is de bedrijfs organisatie met collectieve contracten zorgzaam op- en uitgebouwd; de verhou dingen tusschen ondernemers en arbèiders waren misschien in géén bedrijf zóó goed. Van overmatige winsten is in welhaast geen enkele onderneming, ettelijke zéér bloeiende dagbladen misschien uitgezon derd, sprake." Volgens „De Morgen" kan en moet dir conflict zeker aanleiding geven tot de vraag: „of wij met onze vakorganisatie op den goeden weg zijn." Juist! Dat is „des Pudels Kern", dat is het benauwende in de thans aan de orde gestelde kwestie: Is het niet een misbruik maken van een veronderstelde, en ook feitelijke, machtspositie, wanneer men een sociale samenwerking, als waarvan die in de typographic voor de meeste vakken het ideaal was, zoo onbillijk en zoo moedwil lig dreigt te vernietigen? Kan er van onderling vertrouwen en van behoorlijke solidariteit nog wel sprake zijn, als één der partijen zich zóó gedraagt? Wanneer de solidariteit in de typo graphic verdwijnt (een gevoeligen knak hééft zij al gekregen), dan staat verder heel onze ekonomische sociale organisa tie op losse schroeven en zullen de kan sen voor den verderen uitbouw van de collectieve arbeidsovereenkomst ten sterkste dalen. Het moeizame werk van jaren en jaren dreigt hier vernietigd te worden, doordat één der partijen in een bepaald vak het onderste uit de kan wil hebben, zonder rekening te houden met haar tóch al bevoorrechte positie, zonder rekening te houden met de ekonomische tijdsomstandigheden. Enkel en alleen, omdat men in deze tijden van ekonomische inzinking het levenspeil.... verhoogen wil! Is dat verantwoord? Tegenover de heele vakorganisatie, en tegenover de eigen vakorganisatie iri het bijzonder? Men moet bedenken, dat heel het sociale organisme in de typographie- bedrijven uitéénvallen kan, dat zoowel werkgevers als werknemers er genoeg van krijgen kunnen, zich wetten te laten voorschrijven door hun eigen orga nisatie, dat het ongeorganiseerd bedrijf régel kan worden, en dat het dan uit zal zijn met goede loonnormen en goede rechtspositie. Willen de leiders der werknemers het daarheen sturen? Wij benijden hun deze „taak" niet, en moeilijk zal eenmaal hun groote verant woording zijn. Maar.... wat zeggen hiervan de vol gelingen dezer leiders de volgelingen, die, als 't er op aankomt, de dupe vaa deze „Streberei" zullen worden? Wij hebben te veel respect voor de typographen, dan dat wij zouden mogen veronderstellen, dat zij instemmen met deze leiding. En zij vormen ten slotte toch de orga nisatie. Het bestuur is er voor hen; zij zijn er niet voor het bestuur. Naar wij vernemen zal het volgende jaar het rijkspontveer van Velsen oer het Noord zeekanaal worden uitgebreid met een derde groote vrij-varende pont, die grooter afme tingen zal hebben dan de bestaande groote ponten. De bedoeling is om de kleine pont hiermede te vervangen. Op een terrein in Noord-Holland In de vergadering van den Gemeenteraad van Haarlem werd de vorige week medege deeld, dat besprekingen zouden plaats heb ben tusschen de wethouders van Amsterdam en Haarlem, onder wie de werkloosheids- dienst ressorteert, en de Directie van de Ned. Heidemaatschappij omtrent werkverschaf fing aan werkloozen. Dit overleg heeft, naar wij vernemen, plaats gehad en het resultaat der bespre kingen is, dat een terrein in Noord-Holland aangewezen is, waarop in den komenden winter werkloozen te werk gesteld zullen worden. Het werk zal geschieden onder lei ding van de Nederl. Heidemaatschappij. In verband met verdere onderhandelin gen kan nog niet worden medegedeeld, waar bedoeld terrein gelegen is. Nadat de Poolsche regeering bij haar be sprekingen met den Oekrajienschen aarts bisschop van de Grieksch-katholieke kerk herhaaldelijk had aangedrongen op de af kondiging van 'n openlijke afkeuring van de actie der Oost-Galicische Oekrajieners door de kerkelijke autoriteiten, is gisteren een her derlijk schrijven van Grieksch-katholieke bisschoppen van Polen verschenen, waarin geprotesteerd wordt tegen alle daden van sa botage, brandstichtingen en alle onwettige strijdmiddelen Oekrajieners. Daar deze brief nu .echter eenige uitingen inhield tegen de houding van de Poolsche autoriteiten, o.a. inzake de veroordeeling van onschuldigen, is het document door het O.M. te Lemberg in beslag genomen. De publicatie van drie alinea's werd door de politie ver boden. Een onderdeel van het bedrijf der Mekog, n.l. de z.g. phosfaatfabriek zal voor het aan brengen van wijzigingen in de installaties eenige maanden moeten worden stopgezet. Een gevolg hiervan is, dat ook in de fa brieksafdeeling, waar salpeterzuur wordt ver vaardigd, het bedrijf zal worden gestaakt. Getracht zaï worden om de betrokken ar beiders zooveel mogelijk voor andere werk zaamheden bij Hoogovens en/of Mekog te werk te stellen. Ged. Staten van Noord-Holland en Utrecht hebben besloten aan de Staten van deze provincies voor te stellen, den Soestdyker- straatweg in provinciaal beheer over te né men, zoodat dan wederom twee tollen in elke provincie zullen opgeheven worden. In de voordracht, die aan de Noord-Holland sche Staten ter behandeling in de a.s. win terzitting zal aangeboden worden, zullen naar de Telegraaf" meldt, Gedeputeerden verklaren, dat zij bereid zijn tot opheffing van alle tollen, die niet op een belastingver- ordening berusten, mede te werken. Zeer ver moeten ook reeds de onderhandelingen met het Rijk en de belanghebbende gemeenten gevorderd zijn ten opzichte der opheffing van de tollen op den weg NaardenHuizen en op dien van Huizen over Blaricum, naar den Rijksweg. Komt dit in orde dan zullen van de een en twintig wegen, waarop in 1916 nog tollen voorkwamen, er slechts vier overblijven, n.l. die van 's Graveland naar Soestdijk, de Velterslaan, de weg KrommeniedijkUit' geesterlagedijk en de weg in den Engen Wor mer. Van de geconcessionneerde brugtollen is er van de drie uit 1916 nog slechts één over, n.l. die op de brug over de Reevaart te Nederhorst den Berg. In 1916 waren op vijf wegen nog tollen, die op een belasting- verordening ingevolge' art. 238 der Gemeen tewet berustten, thans is er feitelijk nog slechts één weg over, n.l. die door Zaandijk. Wel is waar bestaat er ook nog een tol op den rijweg door Graft, doch eenige belang hebbende inwoners hebben dezen tol van de gemeente gepacht en heffen nu geen tol, maar betalen gezamenlijk de pachtsom, groot pl.m. f 800. Van de vier brugtollen uit 1916 is alleen die te Weesp op de Vechtbrug afgeschaft; op de Zaanbrug in Wormerveer, de brug over de Achterzaan te Zaandam en de Ponton brug over het Noord-Hollandsch kanaal te Den Helder wordt nog tol geheven. Wanneer de provinciale weg door de Zaanstreek bin nenkort gereed is, behoeft van de beide eerstgenoemde bruggen voor doorgaand ver keer geen gebruik meer te worden gemaakt en zijn deze tollen dus ook practisch verval len. De krachtige wijze, waarop het provin-, ciaal bestuur de opheffing der tollen bevor dert, verdient zeker aller waardeering. Tusschen Haarlem en Heemstede is reeds vroeger overeenstemming bereikt over het bedrag, dat Haarlem aan Heemstede zal be talen voor de van deze gemeente bij de annexatie overgegane eigendommen, ook voor die van de Heemsteedsche Lichtfabrie ken, Waterleiding enz.. Zelfs is er overeen stemming bereikt over het bedrag, dat Haar lem aan de Heemsteedsche gemeentebedrij ven zal betalen, wegens de winstderving dezer bedrijven, doordat zij een deel hunner afnemers zijn kwijtgeraakt. Maar geen overeenstemming is tusschen de beide gemeenten verkregen over de schadeloosstelling, die Heemstede vraagt krachtens artikel 22 der annexatiewet en die de bedoeling heeft Heemstede tegemoet te komen in het verlies aan belastingbeta lers, die naar Haarlem overgingen. De be slissing daarover wordt bij de wet aan de Kroon gelaten, die daarbij voorgelicht zou worden door Ged. Staten. Op 7 Mei van dit jaar werd een openbare vergadering van Ged. Staten van Noord- Holland gehouden, waar het standpunt van Haarlem werd uiteengezet door mr. Slingen- berg en dat van Heemstede door jhr. van de Poll, wethouder van Heemstede en Prof. Vollmer. Mi*. Slingenberg betoogde, dat er geen reden is aan Heemstede een schadeloos stelling te geven, omdat Heemstede z. i. door de annexatie geen schade heeft geleden, althans de gevolgen van de annexatie lang zamerhand te boven is gekomen en er nu niet slechter meer aan toe is, dan vóór de grenswijziging. Heemstede bepleitte zijn goed recht op een uitkeering. Prof. Vollmer zeide in dez zelfde vergadering, Artikel 22 van de Annexatiewet interpreteerend, dat Haarlem vergoeding aan Heemstede diende te geven. Slechts toen er in de wet een maximum ge noemd werd van f 2 millioen, heeft men de Idee van volledige vergoeding losgelaten Maar de volledige vergoeding loopt tot f 2 millioen. Hoewel deze vergadering, die belegd was om Gedeputeerde Staten voor te lichten, reeds 7 Mei van dit jaar gehouden is, is tot nu toe niets bekend geworden, omtrent het door Gedeputeerde Staten aan de Kroon uitgebracht advies. Naar beweerd wordt weten zelfs de betrokken gemeentebesturen daaromtrent niets. Zeer binnenkort zal echter de genomen beslissing bekend worden. Naar wij vernemen zal aan Heemstede een schadevergoeding worden toegekend. Het bedrag zal echter geen twee millioen zijn. Het zal daarvan zelfs ver al blijven. In de vergadering van 7 Mei had de heef mr. Slingenberg aan het slot van zijn betoog he. volgende geopperd: ZU, die mochten vreezen, dat Heemstede in slechte, of slechts in slechtere financieele conditie zou komen, kan spr. ter gerust stelling herinneren aan de wet op de finan cieele verhouding en ter uitvoering daarvan de A'gemeene Maatregel van Bestuur 4 No vember 1929. Heemstede is, in den zin der wet, een garantie-gemeente. Hoe hooger de inkomstenbelasting, hoe hooger de garantie (60 pet.). Art. 36 van den Algemeenen Maatregel van 4 November 1929 bepaalt: „In de gemeenten, in het eerste lid van het vorige artikel bedoeld (dit zijn de ge meenten- wier grondgebied 1 Mei 1927 is gewijzigd) wordt bij het maken van de be rekening volgens het tweede en derde lid van artikel 6 der wet hel verschil tusschen het in de gemeentebegrooting voor 1928 on der de gewone ontvangsten geraamd bedrag aan schadeloosstelling in verband met de wijziging van het grondgebied en het be drag, dat deswege over 1931 wordt genoten, als opbrengst van gemeentelijke inkom stenbelasting beschouwd". Heemstede heeft voor 1928 als schade loosstelling geraamd f 176.076.60. Stel, dat Heemstede over 1921 niets ont vangt uit dezen hoofde, dan geldt het bedrag van f 176.076.60 als inkomstenbelasting en ontvangt Heemstede 60 pet. van dit bedrag als garantie, tot 1 Mei 1936 op zijn minst. Ged. Staten deelen deze zienswijze niet. Zij leggen geen verband tusschen de schade vergoeding en de wet op de financieele ver houding, maar hebben aan Heemstede een vergoeding toegekend over een zeer beperkt aantal jaren, opdat het zich financieel van de door de annexatie geleden schade zal kunnen herstellen, Hedenochtend heeft in de Wilhelmschacht bij Altdorf in de nabijheid van Aken een hevige ontploffing plaats gehad. Een deel der mijn is geheel ingestort. Verwacht wordt, dat alle reddingspogingen vergeefsch zullen zijn. Tijdens het oegenblik van de ramp waren er 200 arbeiders in de mijn, die allen inge sloten zijn. Met koortachtigen ijver wordt het reddingswerk voortgezet en daarbij wordt onder meer een onderaardsehe gang gegra ven van de A 2 mijn naar de Wilhelm schacht. De kracht der ontploffing wa<s zoo hevig, dat een aantal huizen in de omgeving zwaar beschadigd werden. Vele daken werden af gerukt. Naar een ander bericht meldt, zou tus schen 8 en 9 uur hedenmorgen een ontplof fing plaats gegrepen hebben, waardoor het directiegebouw verwoest is. Nader wordt gemelcl: Hedenochtend tegen 6 uur heelt in de Wilhelm-schacht van de mijn „Anna" te Eschweiler een ernstige ramp plaats gehad. Plotseling schoot een groote steekvlam uit de schacht. Twee liftkooien zijn naar bene den gestort. Er is groote verwoesting aan gericht en in de nabijheid van de schacht zijn verscheidene huizen ingestort. Tot op verren afstand zijn de ven sterruiten der huizen gesprongen. De omvang van de ramp kon totnutoe nog niet geheel worden overzien. Volgens de laatste berichten zijn er 22 dooden geborgen. 30 gewonden, van wie een aantal in em- stigen toestand, zijn naar het ziekenhuis ge bracht. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. De spoorweg naar Stolberg is versperd. De mijnramp die hedenmorgen in de mijn „Anna" te Eschweiler heeft plaats gehad, schijnt een omvang aan te nemen, zooals men in Dultschland nog niet gekend heeft. Men vermoedt, dat de ramp toe te schrijven is aan een dynamietontploffing. De geheele schachttoren stond direct na de ontploffing in brand en is gedeeltelijk In de schacht ge stort. Op het oogenblik is men nog met het blusschingswerk bezig. Voortdurend worden gewonden geborgen. Het aantal daarvan kan nog niet worden opgegeven. In de mijn zijn ten gevolge van de ont ploffing ongeveer twee duizend mijnwerkers ingesloten, over wier lot nog niets bekend is. Men kan nog niet in de mijn komen, omdat de brandende schacht niet kan worden ge bruikt. Het blusschingswerk wordt met alle kracht voortgezet, om te trachten voor de mijnwer kers een uitweg te banen. Het bericht van de mijnramp heeft zich met groote snelheid in de omgeving verbreid en duizenden snellen naar de mijn, om nadere berichten te vernemen. Alle doctoren en beschikbaar hulppersoneel uit Altdorf en de omliggende steden zijn naar de plaats van de ramp ontboden, om hulp te verleenen. Vele autoriteiten zijn reeds ter plaatse. De ontploffing vond hedenmorgen te 7.20 uur plaats. Alle gebouwen en machines in de omgeving werden verwoest. Ook een Benzol reservoir werd vernield. Tijdens de ontploffing bevonden zich in de bureau-gebouwen 30 ambtenaren, die waar schijnlijk allen zijn omgekomen. Twee lijken zijn geborgen. Naar wij verder vernemen is het aantal tot nu toe geborgen dooden tot 30 gestegen. Men vermoedt, dat op de plaats van de ontploffing welke men nog niet heeft kun nen bereiken, nog meer dooden zullen wor den gevonden. Het aantal gewonden kon tot nu toe nog niet worden vastgesteld, daar vele lichtgewonden naar hun woningen zijn ver voerd. Gemeld wordt dat de in de mijn Anna II ingesloten arbeiders door de aangrenzende schachten zijn bevrijd, zoodat het grootste gevaar geweken is. Er is nog slechts een klein aantal mijnwerkers ingesloten, doch men hoopt, dat ook deze bevrijd zullen kun nen woraen. De reddingswerkzaamheden worden voortgezet. Men neemt aan, dat al leen de mijnwerkers, die in de buurt van de ontploffing werkzaam waren, zijn veronge lukt. Een ooggetuige vertelt. Een mijnwerker, behoorende tot de nacht ploeg, die ooggetuige was van de vreeselijke ramp, vertelde, dat de uitwerking van de ontploffing verschrikkelijk was. Een gewel dige knal klonk plotseling door het geheele dorp. Een geweldige steekvlam, begeleid door donkere rookwolken, sloeg uit de aarde. Vuursteenen, dakpannen, vensterruiten en stukken balk vlogen aan alle kanten over de straten. Uit de huizen vlogen de menschen in een geweldige paniek de straat op en snelden direct naar de plaats van de ramp. Daar zag men reeds direct de eerste gewonden met de bebloede gelaten, die onder de puinhoopen van de ingestorte gebouwen waren wegge kropen. De geheelè schachttoren en de aan grenzende gebouwen zijn één groote puin hoop. De brandweer, de politie en de saniteits- kolonnen waren spoedig ter plaatse en be gonnen direct met het bergen der dooden en gewonden. Tegen 10 uur waren reeds 25 dooden van onder de puinhoopen vandaan gehaald, ter wijl reeds meer dan 50 gewonden naar het ziekenhuis waren gebracht. De plaats van de ontploffing is nog niet bereikt. Het staat vast, dat deze ramp het grootste en ernstigste mijnongeval is, dat het Wurm- district ooit heeft getroffen. Alle inrichtingen van de mijn Anna II zijn vernield. Het kantoorgebouw is eveneens ver woest. Onder het kantoorgebouw bevond zich een benzinedepót, dat eveneens ontplofte. Alle mijnen in de omgeving ontruimd. Naar wij van den Voorzitter van den Prui- sischen Mijnveiligheidsdienst vernemen, zijn op de plaats van de ramp te Alsdorf reeds alle maatregelen getroffen om de mijnwer kers, die zich in de mijn bevinden, in veilig heid te brengen De omliggende mijnen zijn ontruimd. De eerste reddingsbrigades zijn reeds in de schacht afgedaald. Naar men- schelijke berekening bestaat voor de zich nog in de mijn bevindende mijnwerkers geen di rect gevaar, daar er in Alsdorf nog meer schachten zijn. De mijn ,Anna" heeft het vorige jaar 1.3 millioen ton kolen geproduceerd, hetgeen on geveer 35 pet. van de totale productie van de Mijnbouwvereeniging te Eschweiler be draagt, of meer dan 1/5 gedeelte van de to tale productie van het mijndistrict Aken. Het eerste officieele bericht. Het bevoegde Mijnbouwbureau te Bonn heeft omtrent de mijncatastrophe by Als dorf het volgende officieele bericht gepubli ceerd: Dinsdagochtend te 7.30 uur heeft in de mijn „Anna" te Alsdorf bij Aken een hevige ontploffing plaats gehad, waardoor de schachttoren en de aangrenzende mijnge- bouwen verwoest of ernstig beschadigd zijn. De vermoedeiyke oorzaak is een ontploffing in de hoofdopslagplaats van springstoffen op de 255 Meter verdieping. Het aantal slachtoffers kon tot nu toe niet worden vastgesteld. De reddingsbrigades van de aan grenzende mijnen en de hoofdreddingsbri gade van Aken en verder saniteitscolonnes en brandweren uit de omgeving zyn ter plaatse. Een officieel onderzoek is aan den gang. De te Zandvoerb gearresteerde en in ver zekerde bewaring gestelde oplichter Ch. A. B. is door de politie weer voorloopig op vrye voeten gesteld. Hooger beroep in een oude zaak Zooals men zich zal herinneren is B. in Mei 1.1. door de Haarlemsche Rechtbank ter zake oplichting vcorwaardeiyk veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf, welke over eenkwam met den tijd, in voorloopige hech tenis doorgebracht. B. moest echter ter be schikking van de regeering gesteld worden met opdracht aan de Spaame-Stichting toe zicht op hem uit te oefenen. De inspecteur van politie te Zandvoort, de heer Bollée, zou zich wel met dit toezicht belasten. B. was met dit milde vonnis echter niet tevreden en teekende hooger beroep aan. Daar het vonnis dus nog niet In kracht van gewijsde was gegaan, kon de heer Bollée nog geen toezicht op verdachte uitoefenen. De ze liep dientengevolge nog vrij rond. 20 November a„s. zal de zaak in hooger beroep voor het Hof te Amsterdam behan deld worden. Uitbreiding pontveer te Velsen. Voorstellen van Ged. Staten van Noord Holland en Utrecht in zake opheffing vai tollen te verwachten. Mgr. Pac. Bos O. M. Cap. gaat 27 Octobe naar Rome. De moord op den Zeedijk; de vrouw beken Het geheimzinnig geval te St. Michiels Gestel. Vermist meisje te Apeldoorn terecht; 7 was aangerand. Arbitrage-verdrag NederlandFrankrijk De permanente verzoenings-commissie. Het conflict in de typografie; de directer ren staan afwijzend tegenover de eischen n> werknemers. De actie der Oekrajieners Herdertij schrijven in beslag genomen. Bij een brand in Woetsjou (China) zij waarschijnlijk 650 menschen omgekomen. Geweldige spionnage-organisatie in Ro' menië ontdekt Talrijke arrestaties. Politieke verklaring van de Britse he r geering inzake de toekomst van Palestir Dr. Weizmann is afgetreden als preside van de Zionistische Wereldorganisatie. De Lappo- vergadering Ir Heisingsfords. Op do Hudson ontplofte een gasoline tankschip. Bij een mijnontploffing te Alldoef na! Aken zijn 200 mijnwerkers ingesloten. Waa schijnlijk zijn allen verloren. Barometerstand 9 uur v.m. 7.60, stilstand LICHT OP: De lantaarns moeten marge worden opgestoken om 5.20 uur. Hoogste barometerstand 763.4 te Biarritz. Laagste barometerstand 740.3 te Malinheai Verwachting: Matige, tijdelijk krachtig Zuidelüke tot Westelijken wind, veranderlijk bewolking, enkele regen- of hagelbuien, ie kouder. Te Weenen De heer Van Tyen is op zyn vlucht naar Nederlandsch-Indië Maandagmorgen te 11.40 uur (plaatseiyke tyd) uit Praag vertrokken en te 14.34 uur (plaatselijke tyd) te Weenen geland. Het eerste retourvllegtuig Bü de K. Ii, M. is bericht binnengekomen, dat de P. H. A. G. R„ het eerste retourvlieg tuig, gisteren te 2.04 uur van Allahab is ver trokken en te 17.20 uur te Djask is geland. Aan boord is alles wel. Heden gaat de tocht verder. Het derde postvliegtuig Voorts is bü de K. L. M. bericht ontvangen, dat het derde postvliegtuig, de P. H. A. E. N. gisteren te 6.15 uur uit Cairo is vertrokken en te 16.20 uur te Bagdad is aangekomen. Aan boord is alles wel. Heden wordt de reis voort, gezet. Naar verluidt, is het Rijksministerie van Arbeid voornemens Dinsdag a.s. uitnoodi- gingen te verzenden aan de partyen, welke betrokken zyn by het conflict in de Ber- lynsche metaalindustrie voor nieuwe be sprekingen. De datum van aanvang dezer nieuwe on derhandelingen staat nog niet vast. Naar verder verluidt, wordt op het oogen blik aan het Ministerie van Arbeid nage gaan of en in hoeverre de Minister van Arbeid door het besluit van de meerderheid van den Rijksdag in zake de niet bindend verklaring van de arbitrale uitspraak in het loongeschil, gebonden is. De voorgangers van den tegenwoordigen Minister, de afgevaardigden Brauns en Wis- sell zyn de meening toegedaan, dat een in grijpen in een by de wet voorgeschreven piocedure door een Rijksdagvoorstel niet mo gelijk is. Te Spanbroek heeft een met stnoo be laden auto de achtjarige Wilhelmina Hoek die achter een groentewagen te voorschyi kwam, overreden. De stroo-auto ging het kind over der hals. Het werd levenloos opgenomen. Volgens een bericht uit Canton zyn bij eer grooten brand, waardoor een geheele wijk i' Woetsjou, waarin de café's en restaurant gevestigd zyn werd verwoest, 650 menschel om het leven gekomen. De groote brand te Woetsjou is ontstaai aan boord van een passagiersschip. Het vuur tastte ook spoedig andere schept! in de haven aan en sloeg vervolgens ovei op de opslagplaatsen in de haven. SpoedU daarop stond een geheele wijk in vlammen. Men vreest, dat ook aan boord van eb schepen personen om het leven gekomer zijn. Geen onnoodige last. Eenigen tijd geleden heeft de B. B. N. een adres gezonden aan den Minister van Financiën, waarin geklaagd werd over den last welken verschillende bedrijfs-autohou- ders ondervinden tengevolge van een inten sieve controle op de naleving der bepalingen van de Wegenbelastingwet. Dikwyls, zoo werd in dit request opge merkt, wordt eenzelfde automobiel verschei dene malen per dag gecontroleerd. Om dit te voorkomen verzocht de B. B. N. den Mi- nieter om te willen bepalen, dat by controle een biljet werd verstrekt, dat op de voorruit geplakt kon worden, opdat verdere aanhou ding ter controle op denzelfden dag niet meer behoefde te geschieden. Thans heeft de Mi nister geantwoord, dat een dergelyke ver strekking van schriftelijke controlebewijsjes hem niet gewenscht voorkomt, maar dat hij zal bevorderen, dat aan de automobilisten geen onnoodige last wordt bezorgd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1