1250.- LEEKEPREEKEN f 750.- f50.- f40.- kamer Voornaamste cJfmuws °IT NUMMER BESTAAT UIT VIER BI ADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 25 OCTOBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17599 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL door den nijd kwam de dood Kapitaal F. 2.000.000 Reserve 570.000 KAMER-INCIDENT Uit het raam gevallen Misdaad in het spel? Het Vlootplan-Deckers aangenomen Ons vee en Belgie Min'fflcr Ruys doet demarches in Brussel Ernstig incident in de Tweede Kamer Met 61 tegen 33 stemmen Louis de Visser valt den Paus aan Postvluchten Indië J, J. WEBER ZOON LAMPEN KRONEN Tech. Bur. C. C. KROUWELS Audiëntie Ernstig vliegongeluk in Frankrijk Toestel valt op een huis De ontvoerde Chineesche missionarissen Verklaring van Wang BUREAUXNA8SAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonnc's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden j Q0 j|fl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI ÜUUUi Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. 362 Een maand geleden schreven wij over het levensgeluk, over de kostbaarheid Van het leven en de roekeloosheid, daarmee de tegenwoordige mensch met zijh kostelijke leven speelt. En wij na aien ons voor om eenige van de voor naamste factoren na te gaan, die 's menschen levensgeluk ondergraven. Wij willen deze reeks beschouwingen heden besluiten met een bespreking van een der ergste en der allereerste vijan den van het levensgeluk: den nijd. Door den nijd van den duivel is de dood in de wereld gekomen, staat er in het Boek der Wijsheid en met deze wei nige woorden is de afschuwelijkheid van de wangunst in heel haar omvang geteekend. De duivel was jaloersch op de ideale verhouding, welke er bestond tbsschen God en den eersten mensch. Die afgunst bracht hem er toe om de vfouw te verleiden en daarmee heel het hienschelijk geslacht te verderven. Im kers, ware Adam niet gevallen, wij wa- ren onsterfelijk geweest. De dood, met zijn treurige volgelingen: ziekte, pijnen, armoede en de geestelijke ellenden: ver duistering van ons verstand, verzwak king van onzen wil, booze hartstochten eh kwade begeerten, alles wat den Mensch doet lijden, wat hem verlaagt, z>jn lichaam hindert en zijn ziel belem mert, heel zijn koninklijke waardigheid ging met de erfzonde verloren. En dat alles is te wijten aan de valschheid van den aartsverleider, aan den ^nij d des duivels. De wangunst heeft sindsdien niets van haar giftige werking verloren. Zij hederft al vroeg het zonnige leven van het kind. Een der eerste schaduwen, die °P de kindervreugden komen, is de ja- ioerschheid. De jonge mensch, zonder zelfkennis, ongeoefend in zelfbeheer- sching en zelfcontrole, voelt den nijd in 2ijn hart binnensluipen, wanneer hij meent dat hij wordt achtergesteld bij ónderen, dat hij minder ontvangt, dan wat hij als zijn deel beschouwt, wanneer kameraadjes met meer talent meer suc ces hebben of bij beter gedrag meer door °Uders en onderwijzers geprezen worden. Hoe kan het dan stormen in zulk een Jonge ziel; hoe fel kan de booze geest han al reeds gedachten en gevoelens van haat en nijd opwekken en aanblazen. Dan al worden de kiemen van wraak- zucht en opstandigheid gelegd en wee hen jongen mensch, die in zulke hache lijke oogenblikken geen verstandige op- voeders naast zich vindt om hem te lei hen, te leeren, te vormen! Is de afgunst niet heel vaak de groote levensbederver in de mooiste jaren van s menschen bestaan? In den bloeitijd hes levens, wanneer de jongeman vol 'dealen den breeöen stroom opgaat; dan voelt de gelukkige, de rijk begaafde, het 2°nnekind, zijn vreugde maar al te dik wijls vergald door den nijd van jaloer- Sche achterblijvers, die afdingen op zijn kundigheden, zijn goede bedoelingen in eeh kwaad daglicht stellen, hem belas sen en met hun schuinschen blik zon- her ophouden belagen. En de minder lalentvollen, de middelmatigen en de misdeelden, zij, die reeds vroeg de hard heden van het leven moeten voelen en hie daarin de gelegenheid moesten aan rijpen om zich te stalen en te harden v°or den moeilijken levensstrijd, hoe la ten zjj goede kans en hun besten tijd voorbijgaan door hun krachten te laten ondermijnen door het gif van den mjd! in piaats van energiek en met taai geduld hun geluk op te bouwen, wetend hat juist aanhouder wint op de lange haan, verslappen zij door steeds maar te kijken naar anderen, die door de na- tuur rijker zijn bedeeld, die met minder '^spanning aanvankelijk meer schijnen te bereiken, in plaats van hun aandacht en al hun gedachten te richten op hun e'8en toekomst en rust te vinden in on- Verpoosden arbeid. Hoeveel levensgeluk gaat er in die jaren niet verloren aan hhnnennijd, aan dwaze jaloezie? Hoe Ufenig meisje verkniest uit afgunst haar heste jaren of laat zich uit jaloersch- 'eih tot de minderwaardigste ijdelheden verleiden! Wanneer de mensch in dien tijd van ^r°ei en vorming niet leert den altijd 0erenden nijd te bedwingen, niet de ^aPenen leert hanteeren om het veel- °ppige monster van de afgunst neer slaan of althans in bedwang te hou- en> dan zal heel zijn verder leven een abeenschakeling zijn van verdrietige Ogenblikken. Geen vollen levensdag zal hebben, waarop het geluk onge- «Uii de erd voor hem zal stralen. Steeds zal Wangunst knagen aan zijn hart. Gaat hem goed, de nijd zal hem wijzen (jaar menschen, die het nog beter heb- h' heeft hij tegenspoed, de afgunst v hem doen hunkeren naar het geluk n anderen, zal in hem begeerige ge- achten wekken en zijn rust verstoren. Een nijdige mensch is redeloos. „Met den knagenden nijd wil ik niets te doen hebben, want zulk een mensch heeft niets gemeen met de wijsheid," staat er in dè Schrift. En de waarheid daarvan kunnen wij voortdurend rondom ons constateeren. Afgunst verblindt, maakt achterdochtig, ziet kwaad in het meest onschuldige; ziet spoken bij volle dag licht. Het schoonste huwelijksgeluk wordt door jaloerschheid vernietigd; kinderen vervreemden er door van ouders, vrienden worden tot vijanden. De nijd is een moordenaar. Het eerste menschenbloed werd op aarde vergoten door de wangunst. Kain was jaloersch op zijn broeder, omdat deze welgevalli- ger was in het oog van den Schepper. Hij lokte Abel naar buiten en sloeg hem dood. De eerste groote misdaad na den val van Adam, een gruwelijke broeder moord, staat op rekening van de wan gunst. Ontelbaar zijn de moorden, die in de verdere geschiedenis op het debet van deze ondeugd geschreven zijn. Moe ten wij de meeste oorlogen, de groote rampen van het menschdom, niet aan afgunst toeschrijven? Was de laatste groote wereldkrijg in zijn diepste wezen iets anders dan een uitbarsting van wangunst tusschen de volkeren? Was de ijverzucht niet zóó zeer ten top geste gen, dat men in den handel, in de industrie, in afzetgebieden voor goede ren en menschenmateriaal niet meer terug kon dan door elkander af te slach ten? Hoe is het te verklaren, dat vier jaren lang en nog vele jaren daarna volkeren, die kort te voren vreedzaam naast elkander leefden, in felle haat, moord- en rooflustig tegenover elkaar stonden, wanneer niet een overdreven chauvinisme, een ongebreidelde concur rentie, een onmatige schatting van eigen productief vermogen, van eigen kunst, eigen kuituur, eigen nationaliteit, wan neer dat alles niet reeds lang de onge regelde begeerten naar de rijkdommen van anderen had opgewekt? Door den nijd des duivels is de dood in de. wereld gekomen en die hem toebe- hooren doen hem na! Dit woord uit het Boek der Wijsheid is niet het minst voor onzen tijd geschreven. Het duivelswerk van den nijd, waardoor de eene mensch tegen den andere wordt opgezet, waardoor de volkeren tegen elkaar in den oorlog worden gedreven, waardoor de sociale vrede wordt verstoord, dat duivelswerk kunnen wij nog iederen dag waarnemen. Nijd, wangunst en afgunst zijn de tegenhangers van de liefde; en détar de naasteliefde de eerste der christelijke deugden, ja de grondslag van het christendom is, kan men de christelijkheid van een tijdperk het best naar dezen graadmeter toetsen. Hoe meer nijd en afgunst, nos minder naas tenliefde; hoe minder christendom, hoe dichter bij het heidendom. Daarmee is onze tijd geteekend. Wij immers leven in het teeken van den socialen vooruit gang. Voor een groot deel is dat streven echter helaas niet op de liefde, maar op den nijd gebaseerd. De ontevredenheid wordt als systeem gepredikt; dé massa moet de bezitters haten; zij moet ce- geerig worden gemaakt naar de ri, c- dommen van anderen; zij moet er van worden overtuigd, dat niemand het recht heeft iets meer dan een ander te bezitten. Dat wordt de ware stemming geacht om een sociale omwenteling tot stand te brengen; dat staalt tot den klassenstrijd! Maar consequent toegepast voert ook dit stelsel naar den dood. Het communisme in Rusland heeft gezege vierd. Door den nijd des duivels kwam ook daar de dood en zij, die den duivel toebehooren, volgen ook daar zijn wer ken na. Nooit is het woord der Schrift duidelijker bewaarheid dan in dat onge lukkige land, waar de nijd gezegevierd heeft. „Hij, die op rijkdommen jaagt en anderen benijdt, wordt door armoede overvallen." Wanneer zal onze tijd die les van de Schrift eens begrijpen? Begrepen haar althans onze christelijke menschen steeds! Met bezorgdheid zien wij helaas hoe de tijdgeest, de sociale nijd, ook velen van hen verblindt. Niet het stre ven naar meer welvaart, niet de ijver om zichzelf en zijn lotgenooten meer deelachtig te maken aan de stoffelijke goederen dezer wereld is op zichzelf afkeurenswaardig. Dit kan integendeel prijzenswaardig zijn. Maar zulk streven moet altijd worden ingegeven door en gebaseerd zijn op de liefde en niet wor den aangeblazen door den nijd en ge voed door ongeregelde begeerten. Hoe komt het, dat wij in dezen tijd ook door hen, die een zekere welvaart hebben bereikt, die niet meer om hun nooddruft behoeven te vechten, maar hun bestaan hebben veilig gesteld, hoe komt het, dat wij ook door zulke groepen den bedrijfs- vrede nog in gevaar zien gebracht? Om dat de bacil der ongeregelde begeerten allen heeft aangeraakt. Evenmin als het AARME BANK de eene natie geoorloofd is met wapen geweld veroveringen te maken op een andere, evenmin is het in onzen tijd, na een lange sociale evolutie, geoorloofd den vrede door strijd te verbreken. Meerdere welvaart voor de minder be deelden moet er komen door overleg. Voldoening aan nieuwe behoeften zal ook door meerderen ijver en door spaar zaamheid mogelijk zijn. Dit laatste wordt maar al te gemakkelijk vergeten. Zoo komt het, dat er in het streven naar lotsverbetering een eensgezindheid tusschen christenen en ongeloovigen, tusschen volgelingen van de leer der naastenliefde en die van de leer van den nijd, van den klassenstrijd waar neembaar is, waarover men zich zou verbazen, wanneer men niet wist hoe de afgunst blind maakt. Door den nijd des duivels kwam de dood in de wereld. Dit geldt ook voor ons sociale leven. Ook daar zal het einde de verwoesting zijn, wanneer alle stre ven naar vooruitgang niet gebaseerd wordt op het beginsel der naastenliefde. Wie uit nijd, dat is uit ongeregelde begeerte rijkdommen najaagt, die ver valt tot armoede, dat geldt niet enkel voor het individu, maar ook voor de ge meenschap! HOMO SAPIENS. Dat het optreden der communisten in onze volksvertegenwoordiging tot incidenten leiden moest, als gisteren zijn voorgekomen stond vast. Het is alleen aan onzen Holland- schen vrijheidszin en aan onze goedmoedig heid, waarbij we niet gauw iets erg vinden, toe te schrijven, dat ze niet reeds eerder hebben plaats gehad. Honderdduizenden in den lande hebben zich bij het lezen van de verslagen der Tweede Kamer meermalen afgevraagd, of al die opruiende taal daar maar straffeloos mocht worden uitgeslagen. De communisten zelf werden van buiten het parlement, door Moskou opgezweept tot nog feller strijd en tot nog scherper actie, want hun is dezer dagen nog verweten, dat zij daar geheel ver burgerlijkten. De voorzitter, die de vergaderingen met grooten tact leidt en blijk geeft van kalmte en beheersching, heeft reeds vaker dan één van zijn voorgangers met krachtige hand in moeten grijpen om opruiende taal of belee- digende uitdrukkingen te voorkomen. Aan het einde van het vorige zittingsjaar is den heer Wijnkoop het woord ontnomen en deze week zou dat eveneens geschied zijn met den heer de Visser, ware het niet, dat zijn spreektijd juist verstreken was, zoodat vol staan kon worden met het afhameren van zijn laatste opruiende woorden, die daardoor onverstaanbaar werden en ook niet in de handelingen zijn opgenomen. Bij iedere rede voering moeten ze eenige malen tot de orde worden geroepen. Gisterenmiddag was het weer precies eender en na het gebeurde van deze week voelde men. da.t het conflict niet uit kon blijven. Doelbewust werd er op aan gestuurd. Dinsdag, zeide de heer de Visser reeds, dat het geen toeval was, dat dit wetsont werp verdedigd werd door een Katholieken minister. „Ieder kan weten, dat de richting, waartoe u behoort, mijnheer de voorzitter, de internationale, waaraan u disciplinair onder worpen is, dat zelfs het hoofd van dit in stituut ook door de ophitsing tot oorlog tegen de Unie der socialistische Sovjet-republieken heeft meegedaan, door het verbreiden van de valsche, misleidende opvatting, alsof er daar zou zijn een aantasting der godsdienstvrij heid e.d. meer Dit was méér dan er gezegd mocht worden en de voorzitter was zelfs zeer lankjnoedig, toen hij hem na deze woorden alleen maar zeide, hem zoo niet te kunnen laten door gaan. Toen onderwierp hij zich nog aan de leiding, maar gisterenmiddag maakte hij het veel erger, door niet te spreken van het hoofd van een internationaal instituut, maar van de hetze tot den oorlog door den Paus tegen de Sovjet-republieken. Het tot de orde roepen baatte niet en dus bleef den voorzitter niets anders over dan hem het woord te ontnemen. Krachtens het reglement van orde heeft de voorzitter daartoe het recht, wanneer een spreker voortgaat zich beleedigende uitdruk kingen te veroorloven. Beroep op de Kamer is hiervoor niet toegelaten. De voorzitter was daartoe in dit geval ver plicht Hij kon niet anders handelen. De Paus is souverein van een bevrienden staat en het is daarom niet toelaatbaar, dat deze op de wijze als hier geschiedde in het debat werd betrokken. Men mag de Koningin niet in het debat betrekken, evenmin als den Koning van België, Engeland, Spanje, Bul garije of den president van de Duitsche cf Fransche republiek. Bij de beoordeeling van het gebeurde moet men dit goed in het oog nemen, want dat is de oorzaak. Geen voorzitter van welk parlement ook kan ooit toestaan, dat over een staatshoofd gesproken wordt op een wijze als hier geschiedde, want dat zou tot allerhande verwikkelingen aanleiding kun nen geven. De Paus als hoofd van den vrijen staat „de Vaticaansche Stad" heeft dat is buiten iederen twijfel recht op gelijke bescherming. Men kan zich hier niet uitredden door te verklaren, dat hier sprake was van den Paus als hoofd van de Katho lieke kerk, want dat doet aan zijn souverei- niteit niets af. Toen de communist zich niet wilde onder werpen en geen genoegen nam met het ont nemen van het woord, heeft de voorzitter er weer blijk van gegeven, alles te willen doen om toepassing van het uiterste middel, het ontzeggen van den toegang tot het Ka mergebouw, te voorkomen, door de vergade ring te schorsen. De communist was echter niet tot rede te brengen, welke pogingen ook werden aange wend. Gedurende een uur werd hem gelegen heid gegeven zich te bezinnen, maar hij wilde nu eenmaal het incident. Toen hij na opening der vergadering zijn gebulder dan ook voort zette, ging de president over tot hetgeen in het Nederlandsche parlement tot heden nog pooit is voorgekomen; hij stelde n.l. een voor-_ stel aan de orde om den onhandelbaren com munist krachtens artikel 74 den toegang voor dien dag tot het gebouw te ontzfeggen. Met algemeene stemmen werd daartoe besloten onder het tieren van den heer de Visser, ter wijl zijn partijgenoot lachend toekeek. Mocht hij in de komende weken behoefte gevoelen zich nogmaals niet te onderwerpen aan de leiding van den voorzitter, dan kan door dezen een voorstel worden gedaan hem voer een bepaalden tijd den toegang tot het Kamergebouw te ontzeggen. Een woord van hulde voor de krachtige (ei- ding van den voorzitter mogen we niet ach terwege laten. De communisten die hier toch reeds een veel te groote vrijheid genieten, hebben nu ten .minste ondervonden, dat er eens een eind komt aan de lankmoedigheid. We zijn echter overtuigd, dat de kwéstie met het gebeurde van gisterenmiddag niet uit is. De communisten willen de herrie, want dat is propaganda voor hun actie. Het is te hopen, dat de Kamer ook bij komende gebeurtenis sen even aaneengesloten achter den president zal staan als gisterenmiddag hetgeval was. Orde moet er zijn, het gezag dient gehand haafd te worden en daarbij heeft het Neder landsche volk recht op steun van alle volks» vertegenwoordigers. Gisteravond omstreeks half negen was een 26-jarige bewoner van een perceel in de Valk straat te Utrecht bezig op de tweede verdie ping de ramen te zeemen. Hij stond daartoe in de vensterbank, terwijl zijn vrouw hem bij het schoonmaken behulp zaam was. Op een gegeven oogenblik stortte de man, die ongeveer 15 Meter boven den beganen grond stond, naar beneden. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar de Rijks-Klinieken vervoerd, waar werd ge constateerd, dat de man zijn linkerbeen en beide armen had gebroken en bovendien een hersenschudding had bekomen, zoodat het on mogelijk was hem over het gebeurde te hooren. Waar het echter onbegrijpelijk scheen hoe hij, terwijl toch zijn vrouw hem waarschijnlijk had vastgehouden, niettemin was gevallen, heeft de politie het noodzakelijk geacht de vrouw aan een verhoor te onderwerpen, waar toe zij gedurende den geheelen afgeloopen nacht op het hoofdbureau te Utrecht aan wezig was. Wanneer het knaapje antwoord geeft Met zeer brutalen snuit. Dan zegt papa, en heel terecht. En nu de kamer uit! Manieren moeten vroeg geleerd, Daar komt het steeds op aan. Het spreekwoord zegt toch: jong gewend. Dat is ook oud gedaan. Het communistisch Kamerlid Was gist'ren nog al luid En zeer brutaal, en dus hij moest Toen óók de Kamer uit! Waarom, zoo vraagt men zich toch af, Is deze man steeds grof? Zoo'n houding strekt toch zijn partij Waarachtig niet tot lof. Maar 't communisme is steeds ruw Waar het zich ook maar uit. En daarom is er slecht één wensch: Voor goed de Kamer uit! MARTIN BERDEN. De opheffing binnenkort verwacht Omtrent het invoerverbod voor herkau wende dieren in België uit Nederland, ver neemt het „Hdba." nog. dat dit verbod zich niet uitstrekt tot de herkauwers, welke be stemd zijn tot onmiddellijke afmaking in de grensplaatsen. Intusschen is dit verbod in officieele krin gen te 's Gravenhage zeer onverwacht ge komen, Verwacht mag worden, zoo werd het blad gistermiddag ten stelligste verzekerd, dat de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw zich in verbinding zal stellen met den Belgischen veterinairen dienst, ten emde tot een opheffing van het verstrek kende verbod te geraken. Men heeft den indruk, dat deze opheffing zeer binnenkort kan worden verwacht. Het verbod is gevallen uitsluitend als gevolg "an het hier te lande onder het vee heerschende mond- en klauwzeer. Vraag van dr. Lovink aan den Minister aan den minister Door den heer Lovink is aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken en Land bouw de volgende vraag gesteld:: Is de Minister bereid mede te deelen aan welke bijzondere omstandigheden de plot selinge sluiting van den invoer van vee uit Nederland in België is toe te schrijven? De Tweede Kamer heeft gisteren het ont- werp-Deckers aangenomen met 61 tegen 33 stemmen. Tegen stemden de sociaal-demo- kraten, vrij zinnig-demokraten. Wijnkoop, Floris Vos en Braat. De voorzitter schorst de vergadering Tegen half drie gistermiddag, gedurende de replieken bij de behandeling van het Vlootplan in de Tweede Kamer, kwam de heer Louis de Visser aan het woord. De communistische afgevaardigde beschul digde den Paus van een actie tot oorlcgsnp- hitsing tegen Sovjet-Rusland. De voorzitter riep den spreker tot de orde en verzocht hem den Paus buiten de bespre kingen te laten. Toen de heer De Visser ondanks de her haalde waarschuwingen van den voorzitter en met steeds sterker geschreeuw toch op dezelfde wijze bleef voortgaan, ontnam de voorzitter hem het woord en gaf dit aan prof. Slotemaker de Bruine. De opwinding van den heer de Visser was echter van dien aard, en het riunoer in de Kamer zoo sterk, dat de voorzitter de ver gadering voor een kwartier schorste. Het schijnt, dat de heer de Visser niet weet, dat hij in de Kamer een souverein Staatshoofd niet in discussie mag brengen. De communistische afgevaardigde riep den socialisten althans boos toe: „Laten jullie dit toe?" En hij dreigde na heropening van de zitting weer het woord te zullen nemen. Een incident als het onderhavige, waarbij een lid het woord werd ontnomen, om de reden als het nu den communist overkwam, schijnt naar menschenheugenis in de Kamer nooit te zijn voorgevallen. Den heer De Visser de toegang ontzegd. Na een uur wordt de vergadering van de Tweede Kamer heropend en door den Voor zitter voorgesteld den heer De Visser ver deren toegang tot de vergadering te ont zeggen. welk voorstel aangenomen wordt met alle stemmen, op die van den heer Wijnkoop na. De vergadering wordt geschorst voor een half uur. Nadat drie rechercheurs de zaal hadden betreden, is de heer De Visser vrijwillig heengegaan. Op het Binnenhof waren nogal wat be langstellenden. De journalisten der pers tribune stonden daar en eenig publiek. De heer De Visser verwijderde zich zonder zich verder op te houden. Het eerste retourvliegtuig Het eerste retourvliegtuig is gisterochtend vroeg uit Athene vertrokken. Het cirkelde omstreeks twaalf uur over het vliegveld te Boedapest en vloog toen verder in de rich ting Weenen. Het vliegtuig kwam daar even na twee uur aan. Van Djjk denkt heden ongeveer om een uur op Schiphol aan te komen. Het eerste retourvliegtuig heeft 240 K.G. post aan boord. Verlenging der opschorting van vaccinatie plicht. Voorstel tot afgifte van achtdaagsche rij bewijzen ingediend. Autobus bij Medemblik door den trein gegrepen. Geen persoonlijke ongelukken. In het ministerie van Buitenlandsche Za ken te Den Haag zijn de besprekingen met vertegenwoordigers der Belgische en Skandi- pavische regeeringen begonnen over de in terpretatie der meestbegunstigingsclausule. De heer L. de Visser gistermiddag van de vergadering der Tweede Kamer uitgesloten. De Tweede Kamer heeft met 61 tegen 33 stemmen den kruiser aanvaard. In een vergadering van besturen van ver- eenigingen uit de hakkers- en meelbedrijven heeft men zich met algemeene stemmen ver- klaard tegen een maal- en mengrgebod. Vliegtuig valt bij Le Bourget op eenige huizen. Toestel en huizen in brand geraakt. De vliegers gedood. Twee der ontvoerde Chineesche missiona rissen zijn teruggekeerd. Belangrijke rede van Henderson over de buitenlandsche politiek. De mijnramp te Alsdorf. Thans 262 doo- den. Het werkverschaffingsprogram in het Pruisische Kabinet. Costes en Bellonte in Frankrijk terug. De revolutie in Brazilië bereikt. De regee ring ten val gebracht. De president afgetre den. Voorloopige regeering onder generaal Barretto. Barometerstand 9 uur van.: 752. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.12 en overmorgen om 5.10 uur. Het betere, en toch laag in prijs Koninginneweg 6 - Telef. 14024 Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, zal a.s. Dinsdag en Zaterdag geen audiëntie verlee- nen. Een vliegtuig, dat wilde starten voor Kaïro is op een huis te Le Bourget neerge stort. Doordat brand uitbrak vatten eenige huizen vlam. Brandweerlieden konden niet afdoende tusschenbeide komen daar de vuur haard moeilijk viel te benaderen. De vliegers Lang en Nicolas hadden reeds zeven keeren tevergeefs gestart. Boven een reeks huizen viel het- vliegtuig en raakte onmiddellijk in brand. De verkoolde lijken der vliegers zijn ge borgen. Mgr. Mignani is. vergezeld van den Fran- schen priester De Jenlis, die eveneens tot dc gevangen geestelijken behoorde, uitgeput van vermoeienis hier aangekomen. De Jenlis deelde mede dat toen Mgr. Mignani werd ge vangen genomen, hij met ijzeren staven werd geslagen. De Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken, Wang, zeide, dat de communisten trachten vreemde regeeringen tegen China ii te nemen. Hij voegde er aan toe, dat hij dei diplomatieken vertegenwoordigers herhaalde lijk had verzocht hun onderdanen uit de ge vaarlijke zones te doen vertrekken. Hij be wonderde den moed maar niet de voorzichtig heid der missionarissen, die op plaatsen ver blijven waar hun taak onmogelijk is geworden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1