f250.- f125. f50.- i 3000.- f 750.- f40. BUREAUX NA8SAULAAN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen WW- DINSDAG 28 OCTOBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17601 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DESKUNDIGEN Wieg in brand geraakt De vlucht van den heer Van Tyen Valsche rijksdaalders in omloop Tegenmaatregelen Het oproer in Brazilië een gevecht 100 dooden gevallen De Nieuwe Boerhaave Bandjir en brand De Zuiderzeewerken Van het dak gevallen en gedood De gas verstikking te Hilversum Moordaanslag te Nijmegen De wolkbreuken in Turkije Muizen te Stamboel ingestort Commentaar op de rede van Mussolini Is het fascisme de voornaamste hindernis voor den wereldvrede? De ramp fe Alsdorf De aanvaring te IJmiiiden door de „Kota Pinang" Uitspraak Raad voor de Scheepvaart De Sodalitas Medicorum-affaire De gevraagde overschrijving bevolen Algemeen Nederl. Verbond Meisje onder Ridderkerk aangerand Drie jongens vermist Brandstichting Motorrijwiel en Automobiel Twee motorrijders gedood Burgemeester van 's-Gravenhage Nijverheidsschool te Velsen Hevige brand in den Velserpolder Na de mijnramp m het Saargebied Ondersteuning aan de gezinnen der slachtoffers Voornaamste qA'ieuws J. J. WEBER ZOON Telegrafisch Weerbericht De regeling voor de oud-gepensionneerden Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonnó's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden *egen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'r. anderen vinger. Van dr. Albert Schweitzer, bekend El- sasser, musicus, wijsgeer en geneeskun dige is de uitspraak, dat Zwitserland door zijn leger buiten den oorlog gebleven is en als een vredeseiland in den oorlogsoceaan werd bewaard: Zwit serland mag dus niet ontwapenen, juist tot behoud van den vrede. In de Tweede Kamer is aan die uit spraak 'n paar keer herinnerd, en het is begrijpelijk, dat deze uitspraak den eenzijdigen ontwapenaars nogal dwars Zit. „Het Volk" heeft er echter wat op ge bonden: het blad erkent ten volle de bele en uitmuntende verdiensten van Schweitzer op tal van gebieden', maar 2egt de redactie Schweitzer is geen militair deskundige „Deze voortreffelijke staat van dienst stempelt prof. Schweitzer echter noch tot staatsman, nóch tot militair deskun dige. Wij zijn gaarne bereid te luisteren naar zijn gezaghebbend woord op de ter reinen, die tot zijn uitgestrekte bevoegd heden behooren. Maar wanneer hij ver telt, dat Zwitserland door zijn weer macht buiten den oorlog is gehouden, dan wordt zulk een uitspraak in geen enkel opzicht gedekt door de autoriteit, die de naam Schweitzer op ander gebied heeft." Nu rijst vanzelf de vraag „De Ne derlander" stelde haar het eerst, ondeu gend, maar raak hoeveel staatslieden en militaire deskundigen er wel geweest zijn onder degenen, die gewerkt hebben voor het anti-vlootplan-petitionnement! En onder degenen, die het petitionne ment geteekend hebben!! Er valt voor de redeneering van „Het Volk" ditmaal, bij hooge uitzondering, Werkelijk véél te zeggen: niet iedereen is deskundig in militaire zaken, en hoe verdienstelijk en geleerd mensch men overigens ook moge zijn, Wie in mill .aire zaken niet deskundig is, moet voorzichtig en bescheiden zijn in zijn oordeel. En aan een oordeel van zoo iemand mag maar een heel betrekkelijke waarde Worden toegekend. Maar nu zal „Het Volk" ook meteen moeten erkennen, dat er aan de waarde ban het petitionnement zelfs als er onder eerlijke en juiste voorlichting was gewerkt en geteekend dan ook heel beel, om niet te zeggen alles ontbreekt. Hoeveel onderteekenaars zullen tot oordeelen bevoegd geweest zijn? Ulein kindje aan de brandwonden overleden Dezer dagen geraakte bij de familie V. in tien Hoef onder de gemeente Mijdrecht de Wieg, waarin een kind van zeven maanden gelegen was, in brand. De moeder, die zich buiten de woning bevond, zag rookwolken Uit de deuropening komen en snelde naar binnen; helaas te laat. Na een smartelijk Tijden is de kleine 's nachts overleden. Als Oorzaak vermoedt men, dat een der andere hinderen in de nabijheid der wieg met luci fers gespeeld heeft. Terug naar Stamboel Uit Stamboul wordt gemeld, dat de heer Van Tyen op zijn zakenvlucht naar Neder- 'andsoh.Indie gistermorgen om 8.04 uur van- tiaar is vertrokken. Wegens slechte weers- Ottistandigheden zag de heer Van Tyen zich genoodzaakt naar Stamboul terug te keeren, Waar hij om 10.47 landde. Naar aanleiding van het te Amsterdam O omloop zijn van valsche rijksdaalders, s'n gisteren een aantal politiebeambten, jkn elke sectie een, op het hoofdbureau loor de Valsch Geldcentrale op de hoogte 'ebracht van de verschillende afwijkingen, *aaraan het valsche geld kan worden on erkend. Gewapend met deze wetenschap, zullen ^doemde ambtenaren heden op hun beurt Pai van winkeliers in de hoofdstad van deze £euteekenen in kennis stellen; op deze wijze b°opt men de valsche geldstukken spoedig de circulatie te onttrekken. VoigenS de thans te Parijs ontvangen be- t chten uit Rio de Janeiro hebben contra- ®Voiutionnaire troepen een poging tot op hand gedaan, die echter door de militaire ^fa kon worden neergeslagen. Ib de straten van Rio worden barricades Pgeworpen en de kazernes der opstandelin- worden omsingeld en onder vuur geno- de gevechten zouden meer dan 100 per- ~h zyn gedood. Faillissementsaanvraag ingetrokken De bij de Haagsche rechtbank aanhangige faillissementsaanvraag van de N.V. „De Nieuwe Boerhaave'' is gisterochtend door den aanvrager ingetrokken. Opnieuw aanvrage een faillissemcnts- Gistermiddag is opnieuw voor een anders vordering het faillissement van deze maat schappij aangevraagd. Ernstige schade Kota-agoeng is zwaar geteisterd door een bandjir. De Javanen-kolonisatie ondervond groote materieele schade. Er dreigt een hon gersnood. Op Soembawa In den nacht van 23 op 24 October zijn op de hoofdplaats Raba, afdeeling Soembawa. residentie Timor en Onderhoorigheden, 31 in- landsche woningèn afgebrand. De schade be draagt f 5000. De Lemstcrpolder aan de beurt De directie der Zuiderzeewerken heeft aan het bestuur van het waterschap de Zeven Grietenijen en Stad Sloten medegedeeld, dat na de gereedkoming van den afsluitdijk der Zuiderzee zeer warschynlijk met den Lem- sterpolder zal worden begonnen. In verband hiermee zal met de uitvoering van zware wer ken geen voortgang worden gemaakt, daar een geheel andere toestand ten opzichte van den waterstand zal optreden. Naar het Wiihelmina-Gasthuis te Amster dam is vervoerd het lijk van een 53-jarigen man, die bij het verrichten van werkzaam, heden van het dak van een perceel in de Van Woustraat was gevallen. De man kwam op de straat neer en was onmiddellijk dood. De vader van het door gasverstikking om het leven gebrachte meisje te Hilversum was gisteravond in zooverre hersteld, dat hij "an het Diaconessenhuis naar het politie bureau is overgebracht, waar hij streng wordt bewaakt. Men meldt nog, dat het echt paar H. 18 jaar gehuwd was en dat dit hu welijk kinderloos is gebleven. Het meisje was een aangenomen kind. De man is geruimen tijd chauffeur geweest bij een familie te Hilversum. Deze was buiten gewoon tevreden over hem en heeft hem toen hij op eigen verzoek ontslag heeft ge vraagd een zeer gunstig getuigschrift gege ven. De vrouw was buitengewoon gesteld op het kind. Zij is zeer onder den indruk van het ongeluk. Zondagavond meldde zich bij de Nijmeeg- sche politie B., die verklaarde een revol verschot gelost te hebben op L„ die relaties onderhield met de vrouw van B. Aan een anderen politiepost was L. zich gaan melden met een schotwonde in de borst. De gemeentedokter constateerde, dat de schotwonde niet van doodelijken aard was B., die zeer overspannen was, leverde een revolver, welke met scherp was geladen, bij de politie in. Hij verklaarde door L. be dreigd te zijn. De Nijmeegsche recherche stelde een ver der onderzoek in en heeft deze zaak in handen van de justitie gegeven. Het onweder, dat Smyrna en omgeving ge teisterd heeft heeft volgens de laatste be richten uit Constantinopel ontvangen, een 60-tal dooden geëischt. Meer dan 500 huizen zijn ingestort. Het opruimingswerk vordert slechts langzaam. De materieele schade moet meer dan 100 mil- lioen Francs bedragen. In de stadswijk Galata zijn twee door Grieksche arbeidersgezinnen bewoonde huizen tengevolge van de jongste wolkbreuken inge stort. Tot dusver zijn 15 min of meer ernstig gekwetste personen van onder het puin te voorschijn gehaald. Men heeft reden om aan te nemen, dat zich nog ongeveer tien lijken onder de ruïnes bevinden. Smyrna opnieuw geteisterd. Smyrna is gisteren opnieuw door den storm geteisterd en het overstroomde gebied heeft zich aanzienlijk uitgebreid. De electrische centrale staat gedeeltelijk onder water, waardoor de lichtvoorziening stilstaat, en onder de bevolking tijdens de duisternis groote angst heerscht. Er zijn 60 personen verdronken, vele hon derden zijn gewond. Er zijn 855 huizen geheel of gedeeltelijk ingestort. De landbouwstreken rondom Smyrna zijn eveneens ernstig geteisterd, een groot aantal personen is verdronken, evenals veel vee. Te Smyrna zijn in totaal 70 personen om het leven gekomen. 1500 personen zijn dakloos. Er is gebrek aan brood en drinkwater. De Fransche ochtendbladen wijden diep gaande beschouwingen aan de rede van Mussolini. Vooral de passage, waarin de minister-president sprak over een herzie ning der vredesverdragen wordt onder de loep genomen en becritiseerd. Over het algemeen zijn zij van meening dat de politek van Mussolini wel degelijk tegen Frankrijk is gericht. Italië wenscht de herziening van de vre desverdragen in het belang der overwonnen staten, doch bovenal........ ten gunste van Italië. Het fascisme is de voornaamste hindernis voor den wereldvrede. Indien de vredesverdragen ooit herzien zullen worden, krijgt Italië de Duitsche ko loniën toch niet. Engelsclie persstemmen De Engelsche bladen geven de rede van Mussolini uitvoerig weer. De „Times" is van meening, dat Hoover en MacDonald in hun opmerkingen over Italië en Frankrijk nog zeker veel voor zichtiger geweest zouden zijn, wanneer zij van deze „strijdlustige rede van Musso lini" hadden kennis gedragen. Zij zouden dan hun optimisme nog enger begrensd moeten hebben. Het zou zeker tot pessimisme stemmen, wanneer de drie groote mogendheden, wier vloot een kwestie van levensgewicht is, zouden besluiten hun bewapening ter zee te beperken en zij zouden moeten waarnemen, dat anderen hun voorbeeld niet volgen en dus hun vrij willig opgegeven machtspositie gaan in nemen. De „Daily Herald", het dagblad van de Labour Partij, meent, dat Europa hoe lan ger hoe meer tot de oude gebruiken terug keert. De diplomatieke oorlog is al begon nen. Tegenover 't Fransche bondgenooten systeem zet Mussolini een groep, die be staat uit Hongarije, Bulgarije, Turkije en misschien Griekenland. Thans doet hij ook een openlijk aanbod tot bondgenootschap aan Duitschland, welk aanbod hij baseert op een herziening van de vredesverdragen. Gezien al deze feiten, acht de „Daily He rald" het uiterst noodzakelijk, dat men nu spoedig tot daden overgaat om een oorlog te verhinderen. De „Daily Express" spreekt van „Keizer Mussolini" en over sabelgekletter. Italië heeft meer dan eenige andere mogendheid in Europa den vrede noodig. Wanneer Mussolini blijft doorgaan op den weg, dien hij thans volgt, veroorzaakt hij een cata strophe en zet hij alles op het spel, wat hij tot nog toe heeft bereikt. Een gift van den paus Naar wij vernemen, heeft de paus door be middeling van den nuntius te Berlijn 10.000 M. ter beschikking gesteld aan de verwanten der slachtoffers van de mijnramp te Alsdorf. 263 dooden In het ziekenhuis te Eschweiler is heden een van de gewonde Alsdorfer mijnwerkers overleden. Het aantal slachtoffers is nu tot 263 ge stegen. Te wijten aan onbekwame en on voorzichtige navigatie De Raad voor de Scheepvaart deed heden uitspraak inzake het stooten tegen de deu ren van de sluis te IJmuiden door het motor schip „Kota Pinang." De Raad is van oordeel dat dit ongeval is te wijten aan onbekwame en onvoorzichtige navigatie. Het is onbegrijpelijk dat dit onge val heeft kunnen plaats hebben, terwijl het schip van twee krachtige sleepbooten was voorzien en het heeft den schijn, alsof men op de brug van de „Kota Pinang" vergeten was dat krachtige sleepboothulp aanwezig was. De onvoorzichtige navigatie begon reeds, toen de loods niet inging op het voorstel van den kapitein om te wachten tot de bagger molen gepasseerd zou zijn. Dat de kapitein toen niet zijn plan doorvoerde, acht de Raad wel verklaarbaar. Dat hij echter ook later niet ingreep, is, naar 'sRaads oordeel, miVder goed te verontschuldigen. De. loods sprong op een eenigszins wilde manier met het schip om; hij trachtte een moeilijk manoeuvreer- baar schip als den baggermolen te dwingen de lijzijde van het vaarwater te kiezen, wat dit schip begrijpelijkerwijze niet deed en hij heeft er niet voor gezorgd, dat het schip be hoorlijk voor de sluis kwam te liggen, alvo rens de sluis binnen te gaan. Hij manoeuvreerde herhaaldelijk met de machines, waardoor telkens bij het aanzet ten zij het dan ook dat zoo langzaam mogelijk werd gecommandeerd de motor even vol draaide. Het schip kreeg zoodoende te veel vaart en het is niet gelukt den B.B.- spring tijdig vast te maken. Het is wel jammer dat de kapitein, al was hij dan plaatselijk niet goed bekend, niet heeft ingegrepen. Van de sleepbooten, die bij dit hoog op het water liggende schip en den vrij krach- tigen wind zeer goede diensten hadden kun nen bewijzen, werd geen gebruik gemaakt. Uit het geheele optreden van den loods een hulploods, die, gelijk de Directeur van het Loodswezen enz. in het 3e district ver klaarde, gewoon als loods dienst doet is naar 'sRaads oordeel gebleken, dat hij voor zijn taak om onder de gegeven omstandig heden een schip als de „Kota Pinang" in de sluis te brengen niet was berekend. De President van de Haagsche Rechtbank heeft gisteren in de Sodalitas Medicorum- affaire de gevraagde overschrijving bevolen van ten name van Burgers en Co.'s bank staande hypotheek op naam van mr. H. M. de Vries als door den president aangewezen derde. De overschrijving moet geschieden op kosten van gedaagde bank, die tevens werd veroordeeld voor eiken dag, dat zij in gebreke blijft 25.000.te betalen aan de nieuwe trustee Jhr. van Asch van Wyck. Het vonnis werd uitvoerbaar verklaard bij voorraad en op de minuut, mits tegen borg stelling en tegen zekerheid. Zaterdag j.l. is te 's-Gravenhage een vergadering gehouden van groep Nederland van het Algemeen Nederl. Verbond. Nederlandsche oorlogsschepen naar Antwerpen. De afdeeling Utrecht had het volgende voorstel ingediend: „De afdeeling Utrecht van het A .N. V. heeft met leedwezen moeten vaststellen, dat de Nederlandsche Regeering niet heeft geschroomd om Nederlandsche oorlogssche pen naar Antwerpen te zenden ter opluis tering,, zoowel middellijk als onmiddellijk van de Belgische feesten ter herdenking van de honderdjarige onafhankelijkheid van België. Zij meent, dat de Nederland sche Regeering daardoor het Nederlandsche volk in zijn diepste gevoelens ernstig heeft gekwetst. Daarom stelt zij voor, dat groep Nederland haar onstemming over deze handelwijze ter kennis van de Nederland sche regeering brengt." Het Groepsbestuur had afwijzend geadvi seerd op grond dat het bezoek van het smaldeel was gebleven binnen de omraming van de opluistering van de Nederlandsche week op de tentoonstelling. Verscheidene afdeelingen sloten zich op velschillende gronden aan bij den raad van het groepsbestuur. Het voorstel werd verworpen met de stemmen van twaalf afdeelingen tegen die der afdeeling Utrecht. Kollewijnsche spelling Na uitvoerige besprekingen en toelichting van dr. Moller, stelde de afdeeling Utrecht voor, hal .voorstel van Arnhem te verwer pen, waarin 't hoofdbestuur wordt uitgenoo- digd om in de berichten en mededeelingen van hem uitgaand en afgedrukt in „Neer- landia" de vereenvoudigde spelling volgens het stelsel-Kollewijn toe te passen. De afdeeling Utrecht verzocht daarbij 't hoofdbestuur zich opnieuw tot de Regee ring te wenden, opdat het spellingsvraag- stuk tot een oplossing komt. Het voorstel-Utrecht werd met algemeene stemmen aangenomen, waarna het voorstel- Arnhem verworpen werd met zestien tegen veertien stemmen. Curacao Aan de orde kwam vervolgens het voor stel-Utrecht om aan de Nederlandsche Re geering te verzoeken, de belangen van den Nederlandschen Staat en het Nederlandsche volk voortaan ook in Curasao krachtig voor te staan en te bevorderen. Het Groepsbestuur raadde aan, dit voor stel niet aan te nemen, omdat zooals de voorzitter het uitdrukte het in den grond schiet enis met los kruit op een reeds omgevallen doel. Het staat vast, dat het Nederlandsche volk In al zijn geledingen diep getroffen werd, zoowel door den ge slaagden overval als door al wat bij nader onderzoek over de verwaarloozing van voor zorgsmaatregelen gebleken was. Maar vast staat ook, dat die verwaarloozing een lange voorgeschiedenis heeft en dat uit de hou ding der huidige regeering valt op te ma ken, dat zij dit evengoed beseft als ieder ander. Na uitvoerige gedachtenwisseling werd 't voorstai-Utrecht verworpen met 23 tegen 7 stemmen. De dader, een recidivist, gearresteerd Gisteravond, omstreeks half tien, hoorde de politie in den polder tusschen Ridderkerk en Rotterdam hulpgeroep van een meisje. Zij vond daar de 19-jarige dochter van den majoor van de Rijksveldwacht te Ridder kerk aangerand. De politie heeft den dader, den 22-jarigen Van O. uit Slikkerveer, aangehouden. Hij was korten tijd geleden voor eenzelfde feit tot 8 maanden voorwaardelijke gevangenis straf veroordeeld. Hij heeft bekend en is hedenmorgen ter beschikking van de justitie te Dordrecht gesteld. Sedert enkele dagen worden te Sittanf uit het gesticht voor verlaten kinderen in den Knollenberg drie knapen van negen jaar ver mist. In verband met de omstandigheden, waaronder, gelijk gemeld, Dinsdagavond j.l. een brand heeft gewoed in het kantoor van een grossier in sigaretten aan de Regge- straat 12 te 's-Gravenhage, heeft de poli tie aangehouden den 21-jar. H. M„ die op dat kantoor werkzaam is. M. wordt n.l. verdacht van brandstich ting Gistermorgen botste op den rijksstraat weg te Twello de veekoopman Van Oorden uit Apeldoorn met zijn motorrijwiel tegen een uit Deventer komenden vrachtauto. De motorrijder werd zoo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar zijn woning is over leden. Het motorrijwiel werd geheel ver nield. Op den hoek van de Thomsonlaan en de Valkenboschkade te Den Haag, zijn gister morgen omstreeks 9 uur een personenauto en een motorrijder met elkaar in botsing gekomen, waarbij de motorrijder gedood werd. Thans is met ingang van 1 December a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente 's-Gravenhage, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal met toekenning van ge. lijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Groningen. De aanbesteding De vereeniging voor nijverheidsonderwijs „Kennemerland" heeft Maandagmiddag ten raadhuize te Velsen aanbesteed den bouw van een nieuwe nijverheidsschool te Velsen. Raming 290.000. Laagste inschrijver was M. A. Brink te Leeuwarden voor 245.735. Boerderij in vlammen opgegaan. Gisteravond, omstreeks half 10, heeft in den Velserpolder, nabij het dorp Velsen, een hevige brand gewoed, tengevolge waarvan de boerderij, bewoond door den landbouwer H, Vendel, in korten tijd in asch werd gelegd. Omstreeks bovengenoemden tijd, hoorde de echtgenoote van den heer V. een geknet ter. Aanvankelijk dacht zü aan een hevige regenbui, doch toen het geluid heviger werd, waarschuwde zij haar man, die eens ging kij ken. Tot zijn grooten schrik bemerkte de heer V., dat er in zijn woning brand was uitgebroken. Onmiddellijk snelde hy naar de slaap plaats van zijn zes kinderen, die hij achter eenvolgens in veiligheid wist te brengen. Toen hij de laatste twee kinderen naar bui ten bracht, stond het grootste gedeelte van het grootendeels uit hout opgetrokken ge bouw reeds in vlammen, zoodat hij zich door zware rookwolken een weg moest banen. Na eenige oogenblikken stond de geheele boerderij in brand en zette den geheelen om trek in een rooden gloed, die tot op verren afstand zichtbaar was. Van alle kanten ijlden dan ook nieuwsgierigen toe. Toen nog slechts een kwartier verloopen was, had het vuur zijn verwoestend werk reeds zoover verricht, dat het dak bezweek en met groot geraas instortte. Door de ont zaglijke nitte begon een groote schuur, die op 10 Meter afstand staat, te branden, doch door energiek optreden wist men hier de vlammen te dooven. De brandweer was intusschen met de auto- mobiel-motorbrandspunt op het terrein gear riveerd, doch kon niet veel meer verrichten. Daar het bluschwater uit het kanaal moest worden gehaald, moesten de slangen over grooten afstand worden gelegd. Niettemin kon de spuit vrij spoedig met 2 slangen wa ter geven. Men moest zich echter bepalen tot het nablusschen. In buitengewoon korten tijd was de gehee le boerderij in vlammen opgegaan. Zij was het eigendom van het Rijk en behoorde tot de onteigeningen ten behoeve van de Ka naal verbreedin g. De oorzaak van den brand is onbekend. De heer V. was laag verzekerd. Gisteravond laat is men erin geslaagd, nog 3 ingesloten mijnwerkers uit de mijn te ha len, zoodat zich nog slechts I mijnwerker onder den grond bevindt en wel de houwer Miessel. Het totaal aantal dooden bedraagt thans 93, het aantal gewonden 21. Van slechts 4 lijken heeft men de identiteit niet kunnen vaststellen. Het eerste oficieele onderzoek naar de oorzaken van de ramp, waaraan ook vertegenwoordigers van de groote mijn werkersorganisaties deelnamen, heeft geen resultaat opgeleverd. De arbeidersvertegenwoordigers vermoeden, dat de haard der ontploffing gelegen is in een mijngang in de richting van Bremsberg, afdeeling Oost I en niet in de afdeeling 3 en 2. Alle in de z.g. Bremsberger gang arbeiden de mijnwerkers hebben den dood gevonden en bovendien ontstond in een gedeelte van deze gang een brand, die op het oogenblik nog niet gebluscht is. Morgen vindt de teraardebestelling der slachtoffers plaats. De regeeringscommissaris heeft alle open bare vermakelijkheden in het geheele Saar gebied verboden. Op geen der mijnen in het Saargebied zal morgen gewerkt worden. Heden wordt door de mijndirectie als eer ste ondersteuning aan de gezinnen van de slachtoffers elk 1000 franc uitbetaald en aan de gewonden elk 300 franc. Bovendien ontvangen de weduwen van de bedrijfscoöperatie elk 1000 franc en de ge wonden 300 franc als voorschot Algemeene vergadering van den R. K. Boe. ren- en Tuindersbond; crisisbesprekingen. Het Belgische invoerverbod voor Ned. ve zou over enkele maanden weer ingetrokke: worden, na invoering van een nieuw ve. invoerreglement. Een geraffineerde oplichter te Rotterdan aangehouden. Uitspraak in de Sodalitas Medicororr affaire. Door een bandjir te Kota-agoeng werd ern stige schade aangericht op de Javanen-kolo nisatie. De omwenteling in Zuid-Amerika Stoomvaartdienst stopgezet. Redevoeringen bij de ratificatie van hr Londensche Vloetverdrag. Groote rede van Mussolini. Italië wil de vrede, maar niet weerloos zijn. Het conflict in de Berlijnsche meiaal industrie is gedeeltelijk opgeheven. Noodweer in Europa. Overstroomingen c stormen. In Spanje heeft men thans ernstige on; wentelingsverwachtingen. Barometerstand 9 uur v.m.: 764 achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlet; LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 5.06 uur. Hoogste barometerstand 769.8 te Lacoruna Laagste barometerstand 734.1 te Thors- hafen. Verwachting: Matige, tijdelijk toenemende Zuidwestelijke tot Westelijken of Noordwes telijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt regenbuien, aanvankelijk zachter. Zij eischen gelijkstelling Men schrijft ons.: De Spoorwegdirectie heeft voor de gepen- sionneerden bij de Nederlandsche Spoorwegen dezelfde regeling, welke voor het rijk was ingevoerd met ingang van 1 September 1930, bedoelende steun te verleenen aar oud-gepensionneerden, ook ingevoerd voor het Spoorwegpersoneel, dat vóó rl April 1919 gepensionneerd was. Deze regeling gaat eveneens in met 1 September 1930. De redactie van de Spoorwegregeling ver schilt met die van het Rijk. Spreekt die van het Rijk van „280 pet. van het hem vóór de wet van 29 Mei 1920 toekomende pen sioen", zoo luidt de redactie van bedoelde regeling, dat wordt toegekend „een toeslag van 100 pet. boven het pensioen (inclusief de pensioen verhooging ten bedrage van 40 pet.) Indertijd is aan enkele spoorweggepen- sionneerden, na onderzoek, 40 pet. verhoo ging van het pensioen toegestaan. Deze komen dus nu op 280 pet., gelijk dus aan de regeling, die bij het Rijk geldend is. Zij echter, welke die 40 pet. niet verkregen, krijgen nu alleen 100 pet verhooging en worden dus weer de dupe. Overigens heeft het bestuur van den bond van gepensionneerden ernstige bezwaren tegen deze regeling. Deze bezwaren zyn, dat het steynverleenend karakter nog altijd aanwezig blijft, dat onderzoek naar de positie van den aanvrager wordt gedaan, dat ver der de inkomsten van den gepensionneerde geheel, en aan het gezin voor de helft af getrokken worden. Zoo zal iemand, die ijverig is geweest en zuinig heeft geleefd nu zien gebeuren, dat zijn gespaard „ka pitaal" als bron van inkomsten wordt vermeld en afgetrokken, en dat een min der zuinige man of vrouw, die het zoo men dat noemt „ervan heeft genomen", den vollen toeslag krijgt, als hij (zij) zich nu maar een beetje behoorlijk gedragen heeft. Het bestuur van genoemden bond besloot dan ook, waar het gelijkstelling der pensioe nen van voor 1 April 1919, met die van na dien datum blijft eischen, een drietal protest vergaderingen te beleggen, te zamen met den bond van burgerlijk gepensionneerden en wel op vermoedelijk 1, 15 en 22 November, res pectievelijk in Amsterdam, Den Haag en Rot terdam. Op deze vergaderingen worden als sprekers genoodigd de heeren Oud, Ketelaar, v. Braambeek, Moltmaker, Suring en ande ren. Eenige van deze Kamerleden deden al toe zegging voor een spreekbeurt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1