OESTERS 3000.- f 750.- f125. f50.- f40. Medezeggenschap OM 50% ETALAGE-WEDSTRIJD Voornaamste cKieuws BUREAUX NASSAULAAN 49 ma °IT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 29 OCTOBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17602 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Zich zelf aangemeld Een notaris verduistert f 40.000 Natuurwonder Nieuwe stations Duitsche Metaalindustrie Het conflict opgelost In November de grens weer open De directe aanleiding voor het Belgisch invoerverbod Vrachtauto over den kon eeslaeen Na den opstand in Brazilië De rust in Rio weergekeerd Mooie aanhouding te Bloemendaal Nachtelijke schietpartij De overval op Curacao Inbraak te Heemskerk Haarlemsche Rechtbank J. BALM &Zn., Bloemendaal Het Bulgaarsche Parlement geopend Koning Boris beschuldigd van overtreding der Grondwet Het derde postvliegtuig Het bloedbad in China Het verhaal van een ooggetuige - De opstand op Formosa 200 Japanners gedood? Spoorbrug bij de Vink verzakt J. J. WEBER Si ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem LOOPT U MOEILIJK? Telegrafisch Weerbericht De kroning van Abessynie's Keizer Duizenden slaven zullen in vrijheid worden gesteld Telefoon No. 13866 (drie Ujnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. a bonne*» op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoor waarden j 8en ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringenI Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen hij een ongeval met f doodelijken afloop s bij verlies van een hand, een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. Het door „Het Volk" aangekondigde en door ons met groote belangstelling te=emoet geziene artikel tot verdediging Van de door de N.V, De Arbeiderspers in te voeren ..medezeggenschap", is ver schenen. Mr. Dr. G. Van den Bergh blijkt de autoriteit te zijn, die zich bereid ver klaarde, dit voor de S.D.A.P. zoo lastige Varkentje te wasschen, en inderdaad h&d men ook geen bevoegder verdediger kunnen vinden dan Mr. Dr. Van den ^ergh, die aan de bestudeering van het Waagstuk der medezeggenschap een deel van zijn leven £esteed heeft. Ue sociaal-democratische werkgevers 'Hogen hem voor zijn hulp wel dankbaar Öjn. Hoe deskundig en hoe autoritair Mr. ^r- Van den Bergh ook moge zijn, hij heeft ons er niet van kunnen overfcui- geh, dat de thans bij de N.V. De Arbei derspers in te voeren medezeggenschap datgene is, wat de roode arbeiders Urenlang voorgelicht door hun dag- en Vakbladen daaronder plegen te ver baan. We weten wel, dat de doorsnee-arbei der over deze moeilijke materie niet zoo d'ep nadenkt als een Mr. Dr., maar *ij weten óók, dat een arbeider, als hij Van medezeggenschap hoort, daarbij Vanzelf veronderstelt, dat dit tevens be rekent een werkelijke medezeg genschap, een werkelijk medebeslis- sihgsrecht. Wat voor praktische waarde zou an ders de medezeggenschap hebben? Van dit werkelijk medebeslis- Slhgsrecht is in het voor De Arbeiders pers aanhangige plan echter juist heel Veinig of niets te bespeuren. En mr. dr. Van den Bergh geeft dit eigenlijk toe! Hij voert in zijn verdedi ging van het plan immers aan, dat het kerkelijk medebeslissingsrecht dooi de S, D. A. P. ook nooit verlangd werd. Om geheel duidelijk te maken, hoe juist de kritiek pp het plan is, be hoeft hij zoo lezen wij in zijn artikel slechts te verwijzen naar het rapport Van de „bekende" studiecommissie uit h&rtij en vakbeweging, welk rapport door beide lichamen als grondslag voor haar actie is aanvaard. Wat stond er in >dit „bekende" rap port? Mr. Dr. van den Bergh leest daar op hlz. 20: Toch zal men goed doen maat te houden en de werkelike verhoudingen scherp in het oog te vatten. Dat de wet de beslissing vaak in handen legt van volstrekt-onbevoegden, met al de gevol gen daaraan verbonden voer de betrok kenen en de ganse gemeenschap, is geen reden om het aantal onbevoegd-beslis- senden nog uit te breiden. Voorshands moeten de leden van de ondernemings raad veelal nog als onbevoegd beschouwd worden om een beslissende stem te hebben daar, waar het de leiding van de onderneming betreft, waarin zij werk zaam zijn. Dat kan veranderen en een van de middelen en ongetwijfeld zelfs het krachtigste middel om dit te veran deren is hen over deze dingen te laten denken door altans hun oordeel te vra gen. Zo zullen zij ervaring opdoen, tot tijd en wijle komt, waarop hun het mede-beslissingsrecht kan worden toe gekend. Voorlopig zal, voor zoveel de onderne mingsraad zelf betreft, met het geven van raadgevende bevoegdheid in zake de leiding moeten worden volstaan. Daar naast bestaat echter de mogelikheid en de wenselikheid om aan zeer enkele, uitgelezen vertegenwoordigers van de werknemers meerdere bevoegdheden, ook van meer dan adviseerende aard te Beven, en wel door één of twee vertegen woordigers van de ondernemingsraad (of van de ondernemingsraden) in de raad van kommissarissen van een naam loze vennootschap (of in een soortgelijk kollege by deze of een andere onderne mingsvorm) op te nemen." 2ie, zegt de verdediger van het plan, eze regeling komt precies overeen met thans bij de Arbeiderspers is be- Paald; in zake de leiding slechts advi serende bevoegdheid in het algemeen, aar daarnaast een tweetal vertegen woordigers in den Raad van Commissa- 'ssen, die aldaar een mede-beslis- SiHgsrecht hebben. geven gaarne toe, dat in de hier esProken plannen tot medezeggenschap e in het rapport genoemde normen ardig gevolgd zijn, maar wat heeft dit e Pet eekenen? £>it beteekent alleen maar, dat ook in rapport niet de medezeggenschap, medebeslissingsrecht, zooals een en cler na de roode reclame op dit stuk °r de arbeiders steeds is begrepen, e5°eid is geworden. v ant dat een of twee „uitgelezen" 1 tegenwoordigers van den onderne- hgsraad in den Raad van Commissa- (jSsen in den geest der ar bei ers een Werkelijk medebeslissings- pt zouden kunnen doen gelden, kan j., s een Mr. Dr. Van den Bergh ons Wijs maken. het verdere verloop van het betoog he heer Van den Bergh toe, dat afwjjking van het bovengenoemde rapport geen middelen zijn aangege ven tot voorkoming van onrechtvaardige ontslagen, ook ten aanzien van die wer kers, die niet vallen onder de bescher mende bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst in het graphisch bedrijf; maar, zoo zegt hij, dit „hoogst belangrijke onderwerp" behoort rege ling te vinden in het Burgerlijk recht door aanvulling van de artikelen 1637 en volgende van het B. W. Een gemakkelijke redeneering om zich van een groote moeilijkheid af te ma ken! Bovendien, zoo geeft de heer Van den Bergh verder toe, komt er in het regle ment niets voor omtrent beroep bij straffen, maar „bij de Arbeiderspers ko men, naar men mij verzekert, deze straffen in het geheel niet voor." Ook van deze moeilijke materie blijft men dus af. Als het waar is, dat de hier bedoelde straffen bij de Arbeiderspers tot op heden niet voorgekomen zijn, dan be teekent dit nog heelemaal niet, dat de directie vandaag of morgen zich niet genoodzaakt kan achten, straffen toe te passen. En wat dan? Dan hebben de gedupeerden even als in geval van onrechtvaardig ontslag niets aan hun (indirecte) „mede zeggenschap". Om werkelijke medezeggenschap, om werkelijk medebeslissingsrecht is het den rooden arbeiders, op aanstoken van hun eigen leiding en hun eigen pers, te doen geweest. Nu er echter een voorbeeld gegeven moet worden van medezeggenschap in het beheer en de bedrijfsvoering van die eigen pers, een zuivere partij-onder- neming, nu worden den arbeiders reeds terstond steenen gegeven voor brood. Mr. Dr. Van den Bergh heeft dit niet kunnen wegpraten. Hij heeft het, integendeel, toegegeven. Onder hoeveel camouflage dan ook. Gisteren heeft zich bü de justitie te Zut- phen aangemeld een notaris uit Apeldoorn, die verklaarde zich schuldig gemaakt te heb ben aan verduistering van plus minus f 40.000. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. De rechtbank te Zutphen heeft gisteren zijn faillissement uitgesproken. Wit. stekelvarken Op het land van den heer Schoorl te Heems kerk aan Duin werd gisteren door den heer R. Burger een zuiver wit stekelvarken gevan gen. Een dergelijke speling van de natuur komt zelden voor. Door een natuurliefhebber werd het exemplaar voor een flinken prijs ge kocht. Te Krommenie-Assendelft cn Koog- Zaandijk De nieuwe stationsgebouwen, welke te KrommenieAssendelft en te Koog-Zaan dijk in aanbouw zijn, zullen op 1 November a.s, in gebruik genomen worden. Onmiddel lijk daarna zal met net afbreken van de beide bestaande hoofdgebouwen worden be gonnen. Eerst nadat deze gebouwen verwijderd zijn, kan met den aanleg van de nieuwe 11 M. breede middenperrons worden aangevangen en met het maken van de tunnels naar die middenperrons, worden voortgegaan. Voor- loopig zal men zich nog met enkele lage hulpperrons moeten behelpen. Onder voorzitterschap van den Rijksmi nister van Arbeid, Dr. Stegerwald, zijn gis teren in het Rijksministerie van Arbeid, on derhandelingen gevoerd met de werkgevers en werknemers in de Berlijnsche Metaalin dustrie, welke met de volgende overeenkomst eindigde: 1. Het werk wordt onmiddellijk op de oude voorwaarden hervat. 2. De beslissing over de in de scheids- rechtelijke uitspraak van 10 October be handelde quaesties geschiedt door uitspraak van een arbitrage-commissie, bestaande uit drie onpartijdige leden, welke door den Rijksminister van Arbeid zullen worden be noemd. 3. De onderhandelingen dezer commissie zullen zoo spoedig mogelijk beginnen, op zijn laatst in de eerste helft van November. S van 31 October tot 5 Nov. 1930 S BOTERMARKT BARREVOETESTRAAT KEIZERSTRAAT S Wederom meer dan f200 aan prijzen voor het publiek. Vraagt gratis stembiljetten In Pai-ijs, de stad der nieuwtjes, Revolteert weer de Francaise. Want zij vindt, dat nóg de vrouwen Leven in een soort malaise. Al haar arbeid, al haar huiswerk, Dat toch voor de huisvrouw zwaar is, Geeft haar net als bij de mannen, Oók het recht op een salaris! Waarom wél de man de duiten? Waarom hij de heer in bonis? Onderwijl de vrouw moet zwoegen, Juist alsof dit héél gewoon is? Neen, de huisvrouw heeft haar rechten Op de helft van zijn salaris, Dat haar man haar moet betalen. Daar hij anders een barbaar is! Wat is toch de vrouw in Holland Daarbij een bevoorrecht wezen! (En ik hoop, dat de Franchises Dit gedichtje zullen lezen.) Want behalve slechts wat zakgeld Dat voor tram en voor sigaar is, Geeft de echtgenoot in Holland Haar zijn héële jaar-salaris! MARTIN BERDEN. In verband met de kwestie van het invoer verbod voor Nederlandsch vee in België had de Brusselsche correspondent van de „Msb." een onderhoud met mr. H. Baels, Belgisch minister van binneniar.dsche zaken en land bouw. Z.Excellentie zeide, a'at men in België het mond- en klauwzeer op groote schaal heeft kunnen verminderen. Hier is maar een twintigtal besmette centra per week, terwijl Nederland er 900 a 1000 in dezelfde periode heeft. De minister herinnerde dan aan de directe aanleiding, die België gedwongen heeft de grens geheel te sluiten, namelijk aan het geval, dat op 16 October jJ. drie wagons Hollandsch vee naar de quarantaine stallen te Esschen moesten worden terug gezonden, omdat geconstateerd werd, dat de dieren besmet waren. Een ander motief was de aanwezigheid aan de grenskantoren Achel, Arendonck en Meersel van 300 a 400 stuks besmet vee, eveneens uit Holland af komstig. De bedreiging voor den Belgischen veestapel was dus zeer groot en dat heeft ons gedwongen om, hoe noode ook, de grens tijdelijk voor allen import van Hollandsch vee te sluiten. Sprekende over de conferentie, welke, zooals gemeld, Nederlandsche en Belgische gedelegeerden te Brussel hebben gehad, zeide de minister, dat hij kennis heeft ge kregen van de mondelinge voorstellen voor verscherpte contröle-maatregelen, welke daar van Nederlandsche zijde werden ge daan. Zoodra schriftelijke voorstellen in dezen geest zullen zijn ingediend, zal men deze nader met de noodige welwillendheid bestudeeren. Ik geloof, zoo besloot minister Baels het onderhoud, u echter nu reeds te mogen zeg ge.., dat in den loop van November de grens weer voor den import van Hollandsch vee zal kunnen geopend worden. Vier gewonden. De chauffeur was dronken Eergisteren omstreeks zeven uur is tus schen Uchelen en Hoenderloo een vracht auto. bestuurd door een man uit Apeldoorn, van den weg afgereden en over den kop ge slagen. Uit het onderzoek van de politie bleek, dat drie marktkooplui benevens een elfjarig jongetje zich in den auto bevonden. De drie kooplieden liepen slechts lichte verwondingen op. De toestand van den elf jarigen jongen was zeer ernstig. Behalve zware vleeschwonden liep hij ook een ge compliceerde armbreuk op. De auto was totaal vernield. Tijdens het onderzoek kwam aan het licht, dat de chauf feur onder den invloed van sterken drank verkeerde en dat hij links van den weg had gereden. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. Volgens te Parijs uit Rio de Janeiro ont vangen berichten, is de rust in de stad weer volkomen hersteld en de orde teruggekeerd. Alle banken en groote zakenhuizen zijn weer geopend. Vluchtelingen op een Engelsch schip gearresteerd. Bij het verlaten van de haven van Rio de Janeiro werd het Engelsche s.s. „Almanzora" tot bijdraaien gedwongen en door Braziliaan- sche ambtenaren onderzocht. 20 politieke vluchtelingen, die met het schip Brazilië had- len willen verlaten, werden gearresteerd. Onder hen bevonden zich o.a. de vroegere vice-president Vianna en verscheidene andere bekende politieke persoonlijkheden. Thans zijn alle Braziliaansche havens weer voor de normale scheepvaart vrijgegeven. Voorloopig president gekozen Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat de aanvoerder van het zuidelijk leger der op standelingen Vargas, door de te Rio bijeen gekomen leiders der opstandelingen eenstem mig is gekozen tot voorloopig president van Brazilië. De intocht van Vargas in de Braziliaan sche hoofdstad aan het hoofd van zijn troe pen was ees. nywe triomftocht De Bloemendaalsche politie heeft heden nacht een goeden slag geslagen met de aan houding van een inbreker, die de woning van den garage-houder Seders, gelegen aan den Bentveldschen weg, hoek Zandvoortschelaan in de onmiddellijke nabijheid van de grens der gemeente Zandvoort tot operatie-terrein had gekozen. De heer S werd omstreeks half twee uit den slaap gewekt door het geraas van het breken van een ruit en, zich van politie- hulp willende verzekeren, waarschuwde hij een in de nabijheid zijner woning zijnden nachtwaker, waarna de politie van den post Aerdenhout gealarmeerd werd. Onmiddellijk toog een drietal agenten naar de plaats van de inbraak, waar niets van een inbreker te bemerken was, waarop de agenten zich verspreidden en een onderzoek in de omgeving instelden. In de duinen werd niets verdachts aan getroffen. maar op den Bentveldscheweg zelf ontmoette de agent Bosma een vreemdeling, wat den agent in het nachtelijk uur vreemd voorkwam. Dat dit vermoeden niet ongegrond was, bleek uit het feit, dat, toen de vreemdeling den agent bemerkte, hij een revolver trok en deze op den agent richtte. Deze was echter juist iets vlugger dan de verdachte te werk gegaan en schoot met zijn revolver, om den man schrik aan te jagen, over diens hoofd heen af. Dit bleef niet zonder resultaat en de man liet de revolver los en stak dé handen op. Op het hooren van het schot snelden de beide andere agenten Bosma te hulp, waarop het toen niet moeilijk viel den vreemdeling inbreker in te rekenen. Bij fouilleering van dezen aan den politie- post-Aerdenhout bleek de gearresteerde niet alleen over een geladen pistool met 4 scher pe patronen te beschikken, maar ook vrij veel geld te bezitten. Bij den heer S. heeft de inbreker, blijkens de gevonden sporen, getracht, met een bei tel de sloten van twee deuren te forceeren, waarin hij echter niet slaagde en daarom een ruit indrukte. Door deze bewerking zijn de deuren niet onbelangrijk beschadigd. Uit een schrijftafel heeft de inbreker kans gezien f 20 f 22 te ontvreemden, doch ver der heeft hij niets buit gemaakt. De man is hedenmorgen aan de Zandvoort- sche politie overgeleverd, die deze zaak ver der zal onderzoeken. Hangende dit onderzoek wenschte de Zandvoortsche «politie geen inlichtingen te verstrekken. De gratieverleening voor kapitein Borren in de kolonie Eergisteren werd aan de koningin het vol gende telegram verzonden: „Aan Hai-e Majesteit de Koningin der Nederlanden, 's-Gravenhage Ondergeteekenden, ingezetenen van Cura cao, geven met verschuldigden eerbied te kennen, dat zij gaarne en met aandrang het verzoek om gratie steunen ten behoeve van kapitein Borren tot uwe Majesteit gericht." Het telegram draagt o.a. de onderteeke- ningen van: H. J. T. Boomgaart, onder-voor zitter van den Raad van Bestuur; S. M. L. Maduro, lid van den Raad van Bestuur; C. N. Winkel en dr. G. H. Eskes, leden van den Kolonialen Raad, J. van den Eisen, waarn. Apostolisch Vicaris, ir. C. E. van der Stock, vertegenwoordiger Curagaosche Petroleum Mij.; Julius L. Penha, voorzitter van de Ka mer van Koophandel; mr M. van Dijk, pro cureur-generaal; C. J. Debrot, advocaat-ge neraal; dr. H. Pol vliet; dr. A. W. J. M. De- sertine en dr. P. J. J. van den Biesen, leden van het Hof van Justitie; Verriet, redacteur van de „Amigoe di Curacao"; W. Antheunis- sen, kapitein der infanterie; Sprockel, voor zitter van den R. K. Volksbond; M. A. Cor- rea, predikant en voorlezer van de Ned. Herv. Israëlitische Gemeente; Baruch David Duque, predikant en voorlezer van de Ned. Port.-Isr. Gemeente, terwijl ruim 300 andere personen eveneens doof het zetten van hun bandteekening blijk gaven van hun sympa thie met het beoogde doel. Onder deze 300 personen bevinden zich o.a. vele hoofdamb tenaren, geestelijken, onderwijzers, ingenieurs advocaten, doktoren, leiders van grootbedrij ven op het gebied van handel, scheepvaart en industrie, Curaqaoenaars en Nederlan ders van alle godsdienstige richtingen. In totaal komen 344 handteekeningen op de lijsten voor, spontaan in drie dagen ver kregen. Bij velen heerscht er groote veront waardiging over het vonnis. Geen buit In den afgeloopen nacht hebben onge- wenschte personen een bezoek gebracht ten huize van den veehouder J. de Kager, wo nende tegenover het Assummertol te Heems kerk. De indringers zijn binnengekomen door het verbreken van een ruit en kwamen in den stal terecht. Daar de toegang tot het aangebouwde woonhuis was afgesloten, kon de woning niet worden binnengetreden. Er wordt niets ver mist. De in den stal staande zakken met fourage zijn van de plaats gezet en lagen in den stal verspreid. De bewoners hebben van een en ander niets bemerkt en kwamen eerst 's morgens tot de ontdekking dat ongewenschte bezoe kers binnen waren geweest. De politie werd gewaarschuwd en heeft een onderzoek ingesteld. By Koninklijk besluit van 25 October 1930 is benoemd tt rechter in de arrondisse mentsrechtbank te Haarlem mr. Th. F. Raedt, thans substituut-griffier bij de Ar rondissementsrechtbank te Amsterdam. Extra groote Zeeuwsche Imperiale ƒ2.75 p. dozijn kleinere per dozijn 1.50 Bij U thuis geopend. Bij dc opening van 't Bulgaarsche Par lement werd door den vertegenwoordiger van Koning Boris! den minister-president, de troonrede voorgelezen. In de troonrede wordt geconstateerd, dat in het binnenland rust heerscht en dat de betrekkingen met het buitenland goed zijn. Er worden maatregelen aangewend ter verzachting van de economische crisis en mededeeling werd gedaan van het huwelijk des konings met prinses Giovarina van Savoye, dochter van den koning van Italië. Nauwelijks was de troonrede voorgelezen en betuigde net Huis door applaus zijn in stemming, of de arbeidersafgevaardigden verhieven zich van hunne banken en eisch- ten invrijheidstelling van de wegens re- volutionnaire propaganda in gevangenschap verkeerende arbeiders-leiders, waardoor in het Huis groote beweging ontstond. De socialistische fractie heeft in de So- branja een interpellatie ingediend in ver band met het huwelijk van koning Boris. In de aanvraag wordt beweerd, dat de ko ning art. 38 der Bulgaarsche Grondwet heeft overtreden, door te beloven, dat de uit het huwelijk geboren kinderen in het katholieke geloof zullen worden opgevoed. De bedoeling der socialistische fractie is, naar aanleiding van deze interpellatie, de verhouding tot Italië ter sprake te kunnen brengen en een duidelijk antwoord van de regeering uit te lokken, of het huwelijk van koning Boris een wijziging in de buiten- landsche politiek ten gevolge zal hebben. Te Bandoeng aangekomen Het derde postvliegtuig, bemand met de piloten Duimelaar, Parmentier en den me canicien Kotte, arriveerde hedenmorgen te 8.40 uur te Bandoeng. Dr. Amulf Brey seint aan de K. W. P.: Bij de inname der stad Lihsien door de Mohammedaansche en Communistische ban dietenbenden heeft ook mijn missiepost veel geleden. Nadat de roovers eerst al mijn geld hadden afgenomen, begonnen ze ineens te schreeuwen „Yang guidse!" „leeliike buiten- landsche duivel!" en ze vielen op me aan en ik werd door zeven dolksteken getroffen. Ik was zwaar gewond en het is feitelijk een won der dat ik niet ben doodgebloed. Nu beginnen de wonden weer langzaam te genezen maar ik kan nog niet schrijven, zoodat ik al mijn correspondentie moet dicteeren. Heel myn missiepost, kerk en school, alles is leegge plunderd. Ik heb absoluut niets meer; ook m'n mooie alben en kerkgewaden die ik zoo goed had opgeborgen zijn allemaal gestolen. Daar de roovers in den laatsten tijd alle missieposten in den omtrek geplunderd hebben en de karavanen uit het Oosten niet meer langs hier komen, is het met ons heel droevig gesteld. Zes volle dagen heb ik hier op den grond gelegen, uitgeput van bloedverlies; ik was nog niet by machte om mijn met bloed doordrenkte kleeren uit te trekken. Terwijl ik bewusteloos lag heeft men mij m'n schoenen uitgetrokken en al mijn zakken leeggehaald. Eindelijk ben ik met heel veel moeite naar mijn buurman gegaan, naar Siho aan den ovérkant van het gebergte. In de stad werd een vreeselyk bloedbad aangericht. De lijken werden uit de huizen gesleurd en in de rivier gegooid. Wat men vroeger voor onmogelijk hield ziet men thans voor eigen oogen gebeuren. Bij my op de missiepost werden 53 men- schen vermoord. Op het eiland Formosa hebben de Japan- sche troepen heden een algemeenen aanval ondernomen op de opstandelingen. Verscheidene honderden revolutionnairen werden gevangen genomen en ontwapend. In Tokio doen geruchten de ronde, dat op Formosa in de afgeloopen 36 uur ongeveer 170 tot 200 Japanners gedood zijn. De gouverneur-generaal van Formosa heeft volledige volmacht gekregen tot het herstel len van de orde. Een onbeteekenende technische storing Gistermiddag om één uur reed de Full- mantrein AmsterdamParijs over de spoor brug bij De Vink. Nadat de trein was gepasseerd, bemerkte men, dat de spoorbrug was verzakt. Alle verkeer naar beide zijden moest wor den stopgezet. Nader werd gemeld, dat de oorzaak een technische storing was, welke spoedig weer was opgeheven, zoodat ook het verkeer in beide richtingen weer werd hersteld. Het derde postvliegtuig is te Bandoeng aangekomen. Het voorloopig Verslag der Tweede Kamé over de Rijksbegrooting 1931. (Onderwijs Kunsten en Wetenschappen.) De consecratie van de kapel van het Mis siehuis te VelsenDriehuis. Huldiging van Z. D. H. Mgr. 3. D. J. Aengenent. Provinciale Staten van Noord-Holland be sluiten tot steunverleening aan den nood lijdenden tuinbouw in de provincie. Een telegram met 344 handteekeningen u: Curacao naar de Koningin gezonden om <1 gratiebeweging voor kapitein Borren te.steu nen. Vier jonge kerels berooven op den open baren weg te 's-Gravenhage een ouden mai van zijn spaarduitjes. Dronken chauffeur veroorzaakt bij Hoen derloo een auto-ongeluk. Vier gewonden. Notaris te Apeldoorn bekent f 10.000 ver duisterd te hebben. Het wetsontwerp betreffende verhoogir van den accyns op gedistilleerd is door i Vaste Commissie voor belastingen ongunst ontvangen. De Pachtwet in de Tweede Kamer. In November weer Nederlandsch vee na: België. Bij den opstand op Formosa zijn 190 Jl panners vermoord. Het conflict in de Duitsche metaalindustr is opgelost. Feestelijkheden in Italië bij den inzet va het jaar IX. De ramp van de R. 101 in de Engelsch troonrede. De kroning van den keizer van Abessyni Duizenden slaven zullen in vrijheid geste! worden. De revolutie in Brazilië. Proclamatie dr nieuwe regeering. De Bulgaarsche troonrede. Koning Bor beschuldigd van overtreding der Grondwt Be rust te Rio de Janeiro weergekeerd Politieke vluchtelingen op een Engelse' schip gearresteerd. Een voorloopige pres! dent gekozen. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Stilstand LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.04 uur. koop dan een paar steunschoenen bij PRESBURG, Gr. Houtstraat 88, Haarlem en 't leed is geleden! Hoogste barometerstand 769.8 m. M, te Lacoruna. Laagste barometerstand 739.0 m. M. te Röst. Verwachting: Zwakke tot matigen, Westelijke tot Zuid- westelijken wind, nevelig tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, weinig verande ring in temperatuur. Volgens de „Daily Herald" zal Ras Taf an op den dag van zijn kroning tot keizer van Abessynië, een besluit uitvaardigen, waardoor aan alle slaven de vrijheid zal worden ge schonken. Er bestaat echter gevaar, dat dit tot moei lijkheden in Abessynië aanleiding zal geven, aangezien de leenman Hailoe, die een leger van meer dan 100.000 man op de been kan brengen, tegen dezen maatregel is. Bij deze gelegenheid oefent het blad ook critiek op de houding der Fransche overheid te Djiboeti, die niets doet om den slaven handel tegen te gaan en zelfs de kanonneer- booten, die vroeger in Somaliland gestation- neerd waren, teruggetrokken heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1