3009.- f 750.- f250. f125. f50. f40. BUftEAUX NASSAULAAN 49 mm D,T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 30 OCTOBER 1930 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17603 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL WlJSGELAlSDir En °"8arije steunt de huisindustrie dr. G. F. M. Baron van Hugenpoth tot Aerdt BERICHT Hoe Wijnkoop capituleert Moef zich ootmoedig op de borst siaan Een Ned.-hidische geidleening van f 75 milliocn Brand in de Wieringermeer De nachttreinen Groote verbeteringen met ingang van 3 November Het spoorwegongeluk bij Perigueux Reeds 16 dooden De plaatsing van het orgel in de kerk Bespreking in het St. Bernulphus- Gilde Het werk In de Wieringermeer De D.O. X naar Amsterdam Waarschijnlijk Zondag a.s. De Wieringermeer Ir. L. A. Fruytier Het gratieverzoek voor kapitein Borren De Zandvoortsche pierplannen Aesthetische bezwaren van burgemeester van Alphen Het zedenschandaal nabij Halfweg De Haarlemsche rechtbank veroor deelde den fotograaf tot 5 jaar gevangenisstraf De schietpartij te Bloemendaal Het incident in de Tweede Kamer Aardbeving te Ancona Groote materieele schade Door een electrischen draad gedood Het communisme in China Vreeselijk schrikbewind Voornaamste cXieuws J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telegrafisch Weerbericht Storm waarschu w ingsdienst Het vierde Postvliegtuig Hedenmorgen naar Indië vertrokken Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per ^rtaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, Ii regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. "e Sonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoor waarden i Sen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: I Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen oi beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand, een voet oi een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger. Christ.-hist. „Nederlander" be preekt het zoo juist verschenen Verslag °v®r het Lager Onderwijs 1927; het is e redactie opgevallen, dat het aantal gettieenten, waar geen openbare school lieer is. stijgt. V Ov' n genoemd verslagjaar steeg het aan- dezer gemeenten van 121 tot 148, con- 8 ateert het blad en het voegt daaraan °e» dat 75 van deze gemeenten dus e helft in Brabant en Limburg al- eéh gelegen zijn. Het chr.-hist. orgaan levert hierbij e<Pig commentaar: ..Waar zonder twijfel de wettelijke re gelen en waarborgen voor de opheffing eener openbare school in acht genomen ajn, kan tegen het proces op zichzelf geen bezwaar ingebracht worden. Maar het wordt tijd om niet te vergeten dat heel de schoolstrijd is gestreden onder de 'euze der vrijheid, der vrijheid voor de ouders, om te kiezen wat zij voor hun kinderen wenschten. De „dwingelandij" heette ondragelijk; zij was ook ondrage lijk. Maar zij moet niet langs een omweg rerugkeeren! Want dan zal zij even on dragelijk zijn. Overal in Nederland moeten ouders 'oor hun kinderen de school kunnen 'inden, die hun sympathiek is, of voor het minst: die hun niet anti-pathiek is Bit is de regel; ook als de wet daarop nauwkeurig omschreven uitzonderingen toelaat, moet de regel de regel blijven. Want het gaat om de vrijheid der oudere." *-ht beteekent een tamelijk onbedek- aanval op de geste der gemeentebe- lren in het zuiden, die ertoe mede- Werken, dat, indien er vrijwel geen ani- 010 voor de openbare school bestaat, <oth de eenvoudige reden dat er weinig Df geen niet-katholieken wonen) de °Penbare school wordt omgezet in een athoüeke school. Van „De Nederlander" hadden wij een aanval allerminst verwacht. *Tet blad moet toch weten, dat juist Minister De Geer zich zeer ongerust ^aakt over de stijging der Lager-On- %Wijs-kosten, en dat het volgens de 'hzichten van Minister De Geer niet ^'snschelijk, zelfs niet verdedigbaar kan f'ih voor een handjevol leerlingen apar- ikKj te - of openbare scholen in stand te houden op te richten, fc'enmin als het ooit in de bedoeling v'an dezen principieelen, maar evengoed *uihigen bewindsman feelegen kan heb- eh, dat de verschillende protestantsche 5ecten zooveel aparte scholen zouden Erlangen. Onlangs lazen wij in de „Nieuwe Rot- Cr<tamsche Courant; „Te Haulerwijk (Pr.) zal het aantal scholen met een voor Hervormd Chris telijk onderwijs vermeerderd worden, in dat dorp van 2434 inwoners zullen dan zes scholen zijn: twee openbare en vier christelijke. Dit is voor elke 406 inwoners een school." nu schijnt er elders zelfs nog een *j'eU\ve school gesticht te moeten wor- ?eh. omdat een zeker christelijk school muur zich niet kan vereenigen met de h'tfistelijke inzichten van een onderwij- ïer. den heer Fedde Schurer. &et geval speelt te Lemmer, waar ge- °cihde onderwijzer zich te militant °°hde inzake ontwapening en deswege °htslagen werd. Omwille van een persoonlijk hristelijk inzicht dreigt er nu een 'eUwe school te moeten komen. 2ie als men zóó „de vrijheid voor de j|uders om te kiezen, wat zij voor hun bóeren wenschen" opvat, en daarnaar ahdelt, dan maakt men de finantieele ^'ijkstelling praktisch onmogelijk en erhioordt men haar. Aan alles is een grens en het gaat aan, over „dwingelandij" te spre- eh, als gemeentebesturen in het Zui- e,h het redelijke willen betrachten, hist om de finantieele onderwijsgelijk- c'hng niet onmogelijk te maken, ^aar zou het heengaan, als deze ge- centebesturen de miniatuur-schooltjes *Oor openbaar onderwijs, voor slechts (hkele kinderen verlangd, lieten voort gaan of oprichtten? "De Nederlander" ga daaromtrent bij Minister de Geer te rade! 'rage eens, of een en ander vol- O*-* GC11Ö) \J X uvit u, 8 hem een uiting van dwingelandij Of.. van wijs beleid. Ij tiet61" bevordering van de huisindustrie in Ofjj, p'aafschap Lorsod, waar de ook ten iöv» welbekende veelkleur.ge zgn. Mezö- aeeffberkleedjes en kussens worden gemaakt, fcr k Bongaareche regeer.ng 120.000 pengö Schikking gesteld. beer^ wij vernemen, is de toestand van den Aetdt u ^r' G' baron Hugenpoth tot kerpj,' van den Raad van State, die reeds ïaatstc"'1 ts en voorzien van de Saanóp Sacramenten, sterk achteruit- In verband met den feestdag van Allerheiligen zullen de werkzaamheden aan de Drukkerij „De Spaarnestad" a.s. Zaterdag zooveel mogelijk beperkt wor den. Ten gerieve van het publiek zal alleen de Nieuwe Haarlemsche Courant verschijnen, echter in zoo beknopt mogelijken vorm. Ten einde het daarvoor benoodigde personeel zoo kort mogelijk aan den arbeid te houden, verzoeken wij onzen adverteerders dringend hun annonces voor het Zaterdag-nummer reeds Vrij dagmorgen vóór 12 uur in te zenden. Zaterdagmorgen kunnen geen adver tenties meer worden aangenomen. DE DIRECTIE. Nadat Wijnkoop door de C. P. H. weer «n genade(?) was aangenomen, moest hij zoo wel in de Kamer als in de Staten een ver klaring afleggen, welke ieder mensch met nog een weinig eigenwaarde geweigerd zou hebben, omdat ze al te vernederend was. Wijnkoop echter onderwierp zich er gaar ne aan. Maar nog was het partij bestuiu' niet vol daan en het eischte bovendien, dat hij in het partij-orgaan al zijn „misstappen" zou bekennen en beterschap beloven. We heb ben daarvan reeds een paar citaten gegeven. In de „Tribune" van gisteravond vervolgt hij zijn zelfbeschuldigingen, welke de redac tie zoo vriendelijke!) is aan te kondigen onder den titel: „Eenige lessen uit een har de, vijfjarige ervaring". Ook dit artikel bevat weer eenige inte ressante passages, welke we onze lezers niet mogen onthouden. Wijnkoop dan schrijft o.m.: „In zooverre er ten aanzien van de poe nale sanctie in Indonesië (1925), ten aan zien van het Kali-verdrag met Rotterdam, ten aanzien van het beschouwen van „Moskou" als een kerk-orde, ten aanzien van de capitulatie van rechtsche Indone sische leiders voor de verzetlooze Ghandi- politiek in de nu ontbonden groepeering of in het algemeen onder onze leiding fouten zijn gemaakt of verkeerde beschou wingen ten beste gegeven zoo verklaren wij ze uitdrukkelijk als in strijd met den geest en de politiek der C.I., zooals trou wens onzerzijds ten opzichte dezer dingen reeds eerder is geschied." En verder: „Natuurlijk zal menigeen, evenals wij, menige tekortkoming onzerzijds ontdek ken, en hij zal zich daaromtrent dan niet enkel ootmoedig op de borst moeten slaan, maar hij zal bovenal aan het werk moeten gaan volgens de regelen, neergelegd op het partijcongres der C. P. H. van 1517 Februari j.l. En als we dan lezen wat daar geschre ven staat over onze capitulatie voor het sociaal-fascisme, dan zullen zij evenals wij zich gelukkig prijzen, dat de verscher ping der tegenstellingen en de wereld crisis mitsgaders het juiste en scherpe op treden van dc Ekki hen en ons, zij het ter elfder ure, inderdaad hebben doen capi- tuleeren, doch niet voor het fascisme, maar voor de Comintern." Ten slotte citeeren wij nog: „De grondslag van de verkeerde politiek onzerzijds lag niet in de een of andere bijkomstigheid, maar en dat heeft onze tegenstelling tegen de revolutionnaire In donesische candidatuur van Darsono zoo duidelijk laten zien wortelde inderdaad in de afzonderlijke leiding tegenover de Internationale. En nu we deze fout niet alleen scherp erkennen, maar ook grondig herstellen, nu is de mogelijkheid en de noodzakelijkheid gekomen voor ons en voor allen om met onze gansche persoon lijkheid, die door deze zelfkritiek in het kader der kameraden niet geleden maar gewonnen heeft, te zamen met de ande ren met de grootste activiteit voor de radicaliseering en de revolutionneering der Hollandsche arbeiders-klasse, tegen de fascistische terreur van den burgerlijken staat en tegen het sociaal-fascisme als instrument van den socialen vrede op re komen." Men ziet het: Wijnkoop kruipt door het stof voor De Visser c.s. Wel moet een man diep gezonken zijn, als hij zich zóó laat vernederen. Door dc Eerste Kamer goedgekeurd De Eerste Kamer heeft goedgekeurd het wetsontwerp betreffende het aangaan van een geldleening van 75 millioen, ten laste van Ned -Ii.dië Electriciteitsinstailatie ernstig beschadigd. Gisteren ontstond, vermoedelijk ten ge volge van het warm loopen van den motor, brand in een motorgebouwtje in den Wie- ringermeerpolder. op circa 6 K.M. van Wie- ringen verwijderd. Men slaagde er spoedig in, het vuur te blusschen en de aangren zende barakken, welke groot gevaar liepen, te behouden. De motorinstallatie, die dient voor de elec- triciteitsvoorziening der barakken en het ge bouwtje zelf. behoorende tot de werkver schaffing der Ned. Heide-maatschappij, werd ernstig beschadigd. Pessoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zooals wij enkele dagen geleden al heb ben medegedeeld, bericht het „Hbd.", over wogen de Nederlandsche Spoorwegen ver schillende maatregelen, die het reizen gedu rende den nacht zouden veraangenamen en verbeteren. Modern materieel Gisteren is de beslissing over deze maat regelen gevallen, die met ingang van 3 No vember van kracht worden.- Als belangrijkste kan genoemd worden het vervangen van het oude. ongeriefelijke materieel door moderne, vier-assige rijtui gen. Aar. slaapwagens kunnen de spoorwegen vooreerst nog niet denken, daar een vervoer van gemiddeld tien reizigers naar Maastricht en 20 naar Groningen een dergelijke uitgave niet zou verantwoorden. Alle stopstations leveren kaartjes. de Een tweede, eveneens ingrijpende wijzi ging. bestaat in het besluit, Utrecht als aan- vraagkantoor voor het tusschentijds in- en uitstappen uit te schakelen. Men kan dus na 3 November aan eik willekeurig stopstation zonder eenige formaliteit den trein verlaten of met dezen meereizen. Wel daarentegen zal men zijn kaartje vóór het normale sluitings uur der loketten moeten koopen, tenzij men bereid is een kleinen toeslag te betalen. De reiziger uit de provincie, die bijv. on verwachts in Amsterdam tot na middernacht is opgehouden, kan dan toch met den nacht trein terug, door zijn biljet met den con ducteur te verrekenen, aan wien hij boven het reisgeld een kwartje toeslag betaalt voor de derde klasse en twee kwartjes voor de eerste en tweede klasse. Ook dc legentreinen beginnen 3 November. Met ingang van 3 November zullen even eens de z.g. tegentreinen worden ingelegd, die uit Groningen en Maastricht via Utrecht naar Amsterdam en Rotterdam en Den Haag loopen. terwijl bovendien nieuwe trei nen naar Leeuwarden en Hengelo zullen worden gedirigeerd. Aan het bezwaar van het overstappen ge durende den nachtelijken rit kan om econo mische redenen nog niet worden tegemoet gekomen. Reizigers, die uit het Zuiden naar Leeuwarden vertrekken, zullen, behalve mis schien in Utrecht, ook in Zwolle moeten overstappen, terwijl zij, die Hengelo als eind punt hunner reis hebben gekozen en uit de hoofdstad komen, in Amersfoort van trein moeten verwisselen. De wachtkamers zullen open zijn. Voorts hebben de Spoorwegen bepaald, dat de wachtkamers van alle tusschenstations, waar de nachttreinen stoppen, een half uur voor het vertrek van den trein geopend zul len zijn, een maatregel die door velen op prijs zal worden gesteld. Nog maakte men er ons opmerkzaam op, dat reizigers, die van de nachttreinen ge bruik maken, goed zullen doen, zich nauw keurig volgens de aangebrachte borden van de richting dienen te overtuigen, omdat an ders gemakkelijk vergissingen kunnen voor komen. De wagens van den trein Amsterdam Groningen biiv. worden niet voor dezelfde route terug gebruikt, maar gaan van Gro ningen naar Rotterdam. Vervoer van rijwielen. Tenslotte kan het blad belichten, dat ook rijwielen met de nachttreinen kunnen wor den vervoerd tegen het sneltreintarief van f 1.25, hetgeen voor velen, die ver van het station wonen en midden in den nacht nog geen andere vervoermiddelen aantreffen, een groot gemak zal zijn. De nachttreinen zul len echter niet voor buurtverkeer worden opengesteld. De express GenèveBordeaux is bi.i Peri gueux door onbekende oorzaak gederailleerd. Volgens de laatste ontvangen berichten is het aantal slachtoffers van de spoorweg ramp bij Perigueux gestegen tot 16. Eerst laat in den middag slaagde men er in 4 lijken, die bedolven lagen onder de over blijfselen van een eerste klasse wagon te bergen .Drie dooden konden tot dusverre niet geïdentificeerd worden. De plaats des onheils biedt een troosteloozen aanblik. Men is er niet zeker van of er nog meer dooden onder de in elkaar geschoven wagons liggen bedolven. Het aantal zwaargewonden bedraagt 25, waarvan nog eenige in levensgevaar ver- keeren. De eerste vijf wagons van den trein wer den letterlijk getelescopeerd. Het opruimingswerk wordt met onverflauw- den ijver voortgezet, om althans een van de beide sporen zoo spoedig mogelijk vrij te maken. De autoriteiten hebben reeds een aantal reizigers verhoord. Dezen verklaarden dat zij op het oogenblik van de ontsporing een schok hebben waargenomen, die deed ver onderstellen. dat er een zwaar voorwerp op de rails lag. Passagiers van d'en sneltrein, die 20 minuten vroeger passeerde, hebben medegedeeld, cïat zij op dezelfde plek een dergelijken sclrok hebben gevoeld. Behalve de kwestie vair de plaatsing van het altaar, trekt ook de opstelling van het orgel in onze kerken zeer de aandacht. Daar over zal thans pater Dr. Caec. Kuigens O.F.M., directeur der Ned. R.K. Kerkmu- zieksohool, spreken op de algemeene vergade ring van het St. Bernulphusgilde. 20 No vember te Utrecht. De vereeniging P. E. T. R. A. werd aangezocht een kleine ten toonstelling te organiseeren in verband met dit onderwerp. Het ligt in de bedoeling' van het bestuur op een der volgende vergaderingen een be spreking te houden over een actueel onder werp, n.l.: Het Wegkruis, waaraan waar schijnlijk verbonden zal worden een tentoon stelling van ontwerpen. In de modder gezakt Het in cultuur brengen van den Wierin- germeerpolder gaat dikwijls met moeilijk heden gepaard. Meermalen komt het voor, dat de zware machines bijna geheel wegzakken in den drassigen bodem en met veel inspanning slaagt men er dan weer in. de werktuigen te voorschijn te halen. Dat dit een gevaarvol werk is, bleek gis teren, toen een arbeider bij een dergelijk werk plotseling tot zijn middel in de mod der wegzakte. De man kon echter spoedig uit zijn hachelijke positie worden bevrijd. Het groote vliegschip Do. X zal, volgens de laatste berichten, Zondag a.s. de eerste étappe van de vlucht naar Amerika gaan maken. Het zal van Altenrhein naar Am sterdam vliegen. De vliegboot zal in het algemeen op deze eerste vlucht den loop van den Rijn volgen, maar het is niet onmogelijk, dat het eerste deel van de vlucht zal worden bekort, ten einde tijd te sparen. Dr. Dornier en zijn wouw zullen de vlucht meemaken. Zij gaan mee tot Engeland. Behalve Maurice Dornier zullen aan de vlucht naar Amerika deelnemen lady Drum mond Hay en de heer von Wiegand. Lady Drummond Hay vertegenwoordigt de Hearst Press. Het plan is om 12 November van Lissabon naar de Azoren te vliegen. Staking bij het cultivecringswerk Te Hypolitushoef hebben gistermorgen bij het cultiveertngswerk van den polder bi) Sluis 1, in handen van de Nederlandsche Heidemaatschappij, 158 arbeiders het werk neergelegd wegens een loongeschil. Afgevaardigden dezer arbeiders zijn naar de vertegenwoordigers der Maatschappij, welke te Kolhorn gevestigd is, vertrokken ten einde nader te onderhandelen omtrent de loonen. Naar Maastricht De „Staatscourant" van gisteravond bevat de benoeming van ir. L. A. Fruytier, oud. gouverneur van Curasao, met ingang van 1 December as., tot hoofd van den dienst der Arbeidsinspectie in het eerste district, met standplaat* Maastrcht. 849 adhaesic-betuigingen Op de griffie van het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage zijn een lijst en twee albums gedeponeerd, inhoudende 849 adhaesiebetuigingen aan het gratiever zoek voor kapitein Borren, die, naar aanlei ding van den bekenden overval op Curosao, tot I dag gevangenisstraf werd veroordeeld. Naar wij vernemen heeft de secretaris van het comité tot oprichting van een Zand- voortsch Wandelhoofd, de heer V. Gijsen, dezer dagen een onderhoud gehad met het gemeentebestuur van Zandvoort, waarin hij B. en W. heeft ingelicht omtrent de voor bereidende plannen voor den aanleg van het wandelhoofd. De burgemeester van Zandvoort, de heer van Alphen, was de meening toegedaan, dat het strand, dat hij het mooiste van Europa noemde, door een pier zal worden bedorven. De heer Gijsen zette hierop uiteen, dat een modern wandelhoofd het strandleven zou bevorderen, doordat meer publiek zal worden getrokken. Dit verhoogde vreemde lingenverkeer zal ten goede komen aan de geheele badplaats. In dat geval zal er voor de spoorwegautoriteiten alle aanleiding be staan om een betere treinverbinding tot stand te brengen. Namens het gemeentebestuur zegde de heer van Alphen toe, dat B. en W. met belang stelling de verdere ontwikkeling der plannen zullen volgen en dat hij, hoewel uit aesthe tische overwegingen persoonlijk tegen een pier, zijn medewerking niet zal onthouden, wanneer het gemeentebelang dit vordert, De Haarlemsche rechtbank deed heden morgen uitspraak in de zaak tegen het Duit- sche echtpaar K. J. A. F. en A. F. C.. wo nende te Halfweg, verdacht van een aantal zedenmisdrijven. De man was leverancier van pornografische fotografieën, die voor 'n deel waren in beslag genomen in een boek handel a. d. N. Z. Voorburgwal te A'dam. De foto's werden naar de natuur" vervaardigd: het ergste van het geval was, dat het echt paar zich niet ontzag bij de gefotografeerde „vertooningen" zijn 9-ja,rig dochtertje te betrekken. De echtelieden hebben dan ook zededelicten van hoogst emstigen aard gepleegd. Het O. M. eischte tegen den fotograaf K. J. A. F. het wettelijk maximum, n.l. 12 jaar gevangenisstraf en tegen zijn vrouw een ge vangenisstraf van 6 weken. De verdediger. Mr. L. G. van Dam. vroeg vrijspraak op fo'rmeele gronden. De rechtbank veroordeelde den fotograaf tot 5 jaar gevangenisstraf, zijn vrouw tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. In verband met de aanhouding door de Bloemendaaiscoe politie van een inbreker, die uit de woning van den garagehouder S. aan den Bentveldsweg te Aerdenhout in het bezit werd bevonden van een met scherp ge laden revolver, 17 scherpe patronen en een flink bedrag aan Hollandsch en Duitsch geld, kunnen we melden, dat de inbreker de Zandvoortsche politie heeft medegedeeld te zijn de 23-jarige F. E. uit Berlijn. Door deze politie wordt de identiteit van den inbreker nu onderzocht. Interpellatie-aanvrage Dc visser De heer De Visser (C. P.) heeft verloi gevraagd, vragen te mogen stellen aan de regeering, in het bijzonder aan den Minis ter van Buitenlandsche Zaken omtrent eventueele betrekkingen tusschen den Paus ais staatshoofd en het Rijk der Nederlanden en omtrent de positie van Kamerleden ten opzichte van den Paus als hoofd der Katho lieke Kerk, als Deze in maatschappeijke acties optreedt. Over dit verzoek zou heden worden be slist. Hedenmorgen is Ancona opgeschrikt door een hevige aardbeving, die ook in de geheele provincie is waargenomen en in vele dorpen groote schade heeft aangericht. Bijzonderheden omtrent de gevolgen der aardbeving in de provincie ontbreken, omdat de verbinding met vele plaatsen is verbroken. Te Ancona werd de eerste schok waarge nomen hedenmorgen te 6 minuten over acht. De eerste aardschok werd voorafgegaan door een hevigen knal, alsof een kanonschot ge lost werd. De gedeeltelijk marmeren voorgevel van het provinciale gouvernementsgebouw kwam naar beneden en viel in stukken op het plaveisel van de Piazza di Roma. De toren van de kerk van het Heilig Sacrament stortte gedeeltelijk in. Ook vele huizen stort ten in en aan andere gebouwen werd groote schade aangericht. Ook uit de provincie wordt gemeld, dat vele huizen ernstig bescha digd zijn. Ook te Rome heeft men den schok, zij het dan ook zeer zwak, waargenomen. De seis- mografen van het meteorologisch instituut te Rome registreerden te 8.13 uur een schok, op ongeveer 175 mijl afstand, en een golvende beweging, die ongeveer twintig minuten aan hield. Men gelooft, dat het centrum van de aarbeving zich in de Adriatische Zee bevindt. Uit Ancona wordt nader gemeld, dat de aardbeving gevoeld is van Ravenna tot de kust van de Marken. Zeer sterk werd de schok waargenomen te Fabriano, bekend om de daar gevestigde papier-industrie. Slacht offers maakte de aardbeving ook echter hier niet. Alle telefoonverbindingen van Ancona, Fano en Maeerata in de richting van Rome zijn nog verbroken. HOOGEZAND, 30 October De onge huwde kweekersknecht J. Kerstholt, kwam vanmorgen op de kweekcrij te Sappemeer in aanraking mt een electrischen draad. De ongelukkige was op slag dood. Dinsdag heeft men tevergeefs getracht draadloozc verbinding te krijgen met Kant- sjau, een stad met een bevolking van 250.000 zielen in het Z. der provincie Kiar.gsi. Ge vreesd wordt dat de communisten die sedert 5 October de stad Kian bezet houden, di' deel der provincie zijn binnengedrongen Volgens latere berichten hebben de com munisten Natsjau in de provincie Hoenat genomen en daarbij 100 Clilneezen gedood. Tegen den Haarlemsche postbode, die uit een postzak brieven ter waarde,van f 16000. ontvreemdde, is door de Haarlemsche Recht bank twee jaar gevangenisstraf gcëischt. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelt den fotograaf, betrokken bij het zeden- schandaal nabij Halfweg, tot 5 jaar gevan genisstraf. De Do X komt waarschijnlijk Zondag aj. naar Amsterdam. Het vierde postvliegtuig is hedenmorgen naar Indië vertrokken, doch wegens het slechte weer te Dresden geland. De inoord te Bennekom. Jan Hoek voor het Gerechtshof te Arnhem. Verschenen is de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen over de Rijks- begrooting 1931. Staking bij het cultiveeringswerk in den vV ieringermeerpolder. In de Tweede Kamer heeft minister Ruys de Beerenbrouck de pachtwet-ontwerpen verdedigd. De Eerste Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp in zake de regeling van het toe- gepast-natuurwetenschappelijk onderzoek en is daarna verdaagd tot 11 November. Surséance van betaling voor „De Nieuwe Boerhaave" aangevraagd. Burgers en Co's Bank heeft beroep aange- teekend tegen de uitspraak in de zaak vat de „Sodalitas Medicorum." Louis de Visser heeft een nieuwe interpel latie ingediend naar aanleiding van het in cident in de Tweede Kamer. ■Verbeteringen in de nachttreinen. Bij een vechtpartij op de kermis te Drach ten is een 27-jarige ongehuwde arbeider door messteken gedood. Het spoorwegongeluk bij Perigueux ir Frankrijk Reeds 16 dooden geborgen. Minister Henderson protesteert teger schending van een belofte ran Sovjet Rus land. inzake propaganda. Duitschland en de vermindering der bewa pening Een resolutie. De hoogwatercatastrophe in Silezië Groote materieele schade. Barometerstand 9 uur v.m.: 760 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.02 uur. Hoogste barometerstand 769.8 m.M. te Lacoruna. Laagste barometerstand 734.1 m.M. te Andanes. Verwachting: Matige tot krachtigen, Zuid- Westelijke tot Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Geseind heden te 8.50 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: Weest op uw hoede! Hedenmorgen in de vroegte is het vierde postvliegtuig voor Indië, de P.H.A.E.Z., van Schiphol naar Ned. Indië vertrokken. Nu de postvliegtuigen in geregelden dienst om de 14 dagen de reis naar het Oosten aanvaarden, is het vertrek geen gebeurtenis meer en trekt niet meer belangstelling dan het vertrek van een stoomschip naar Indië. Alleen de familieleden en eenige vrienden van de vertrekkenden, in dit geval dus alleen van de bemanning, waren dan ook heden morgen op Schiphol aanwezig, om afscheid te nemen en als altijd was ook de directeur van de K. L. M., de heer Plesman, present, om zijn vliegers een goede reis te wenschen. Te 6.23 uur, toen het nog schemerde, startte de P.H.A.E.Z. die als bemanning aan boord heeft de vliegers Frijns en Both en als mechanicien Bruinesteijn. Dit vliegtuig neemt 191 K.G. post en 64 K.G. lading mee. Te Dresden geland. Bfj de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het vierde postvliegtuig op weg naar Ned. Indië, de P. H. A. E. Z., te 12.10 uur, Hol landsche tijd, te Dresden is geland. Alles is wel aan boord. Morgen wordt de reis voort gezet. Nader wordt gemeld, dat de slechte weers gesteldheid, die, nadat het Ertsgebergte was gepasseerd, optrad, de vliegers heeft doen besluiten, den tocht niet verder voort te zet ten en te Dresden te landen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1