LEEKEPREEKEM 3 HENK FIBBE >3000.- f 750.- f 250.- f50.- f40.- 1 I S WONINGBUREAU en het geïllustreerd zondagsblad ZATERDAG 1 NOVEMBER 1930 Onze Veeuitvoer naar Belgie Connor en Boyd De verwoesting in het Italiaansche aardbevingsgebied Voornaamste DIT NI MMER FFSTAAT UIT VIFR B! ADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17605 AANGIFTE HOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Het nieuwe Rijkswegplan Inbraak in een gemeentehuis 1 Het Noordzeekanaal Tweede Kamerlid van Wijnbergen Het vierde Postvliegtuig Economisch Instituut voor den Middenstano Stooten tegen den sluismuur te IJmuiden De radio-censuur Brutale bankbiijettendiefstal bij V. en D. te Haarlem De Belgische regeering voor schadevergoeding aangesproken De sluis te Terneuzen Een onderhoud met de vliegers Nieuwe aardschokken Aan de gevolgen overleden Winkeldieven aangehouden Makelaar an Taxatenr HASSAUSTRAAT14TEL 13781 J. J. WEBER ZOON De Belgische spoorlijnen Het onderzoek in zake de R 101 BUREAUX N/8SAULAAN 49 Telefoon No. 1JS66 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: ler week 25 et.; per kwartaal 3.25; 'er post, per kwartaal 3.58 bij fooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÈN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 et. p. plaatsing; elke regel meer 15 et., bü voornitbeu Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsscben den tekst 60 ct per regel. Alle abonne's op dit blad ziin ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen erzekerd voor een der volgende uitkeeringen: Levenslange aeheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand. ten voet of een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen 363 DE ONOVERWINNELIJKEN De laatste weken hebben ons gelegen heid gegeven enkele beschouwingen te wijden aan het menschelijk geluk tij dens ons stoffelijk leven en aan dingen, die dat geluk in den weg staan. De ge denkdagen van heden en morgen zijn ons een gereede aanleiding om thans te spreken over het geluk des men- schen na dit leven en over hetgeen dat geluk belemmeren of vernietigen kan. De goddelijke instelling, welke de Kerk is, richt zich geheel naar onze menschelijke natuur: de grootste den kers kunnen hun genie scherpen in de problemen der godgeleerdheid: de vroomste zielen kunnen opgaan in de mystiek; de kunstzin voelt zich in een rijke liturgie gestreeld, maar ook de minst geletterde, de eenvoudigste van geest en gemoed vindt in zijn Roomsche gebedenboek, in de Zondagspreek, in het Evangelie en de Sacramenten steun, licht, troost en blijdschap. Vooral de verering der heiligen is een krachtig middel om den gewonen sterveling te helpen boven het alledaag- sche op te stijgen en eenige oogenblik- ken het hemelsche te zoeken. Hoe slecht wordt buiten de katholieke kerk de kracht der heiligenvereering begrepen! Niets ko'-t beter de zwakke mensche lijke natuur te hulp dan die band, die „de gemeenschap der heiligen" samen houdt. Hoe moeilijk valt het den gewo nen mensch te midden van zijn vele da- gelijksche beslommeringen, zich los te maken van zijn zorgen, zijn verdriet, zijn teleurstellingen, zijn ergernissen en zich rechtstreeks te wenden tot zijn Schepper. O zeker, er is niets schooners dan een ziel, in aanbidding verslonden voor haar God. Maar wie alleen het hoogste bereiken wil en het mindere versmaadt, bereikt heel dikwijls niets. Wie zou ze kunnen tellen, de duizenden, die in de levens der heiligen hun weg naar het Vaderhuis hebben teruggevon den; hoeveel duizenden zouden zijn af gedwaald of tot vertwijfeling zijn ver vallen, wanneer zij in diepsten nood of schande zich niettot de Moedergods hadden kunnen wenden om door deze Middelares den Zoon weer te vinden? De vereering der heiligen is een der Tachtigste middelen tot behoud van et geloofsleven en de katholieke kerk wijst hiermee, dat zij de beste kenner van het menschelijk hart. In de vier- agen van begin November culmineert le verwantschap van het aa,-dsche en et hemelsche. Op de scheiding van erfst en winter, wanneer de natuur an het sterven is, wanneer op de hoe- en der straten een vochtige najaars- ''nd de dorre bladeren voor onze voeten aifelend doet opwarrelen, trekt de rk in de herdenking van Allerheiligen Allerzielen onze gedachten naar het adere leven en doet ons de gemeen- chap der heiligen op het allerkrachtig ste voelen. De stervende natuur spreekt ons van den dood en wijst ons in de gelukzalig heid van de jubileerende heiligen en in de kreten van de lijdende zielen op h ik in het andere leven en op de mo> kheden, om dat geluk deel achtig te worden, 't Is een les van de dooden aan de levenden. De dood is de overwinnaar van alle leven. Niets is voor den mensch zekerder dan de dood. Niets is ook voor den christen zekerder daii dat met den dood »erst recht het leven begint. En niet ke' voor den christen. Met niets weet iloochenaar minder raad dan met I, wij fel omtrent het voortbestaan H ziel. De dood is slechts de over- I Jr van de stof; en in ons stoffe lijk ihulsel dragen wij het onover- vinnC- ke, de ziel, rond, wier leven eerst echt na de ontbinding vu.i het lichaam legint. De eerste dagen van November net de heiligen- en doodenvereering doen ons daaraan sterker dan anders denken. Laten wij vandaag bijzonder jnze aandacht aan de zegepralende ge storvenen wijden om een volgenden keer de nog lijdende dooden te gedenken. Wanneer wij op aandrang van de erk vandaag met onzen geest de poort .n het groote Vaderhuis binnendrin- n, dan zien wij daar de onoverwinne- jken van ons geslacht. De dood heeft en wel verslagen naar het lichaam; maar toch hebben zij gezegevierd. Zij hebben hun kostbaarste bezit, hun ziei, veilig gesteld en na jaren en eeuwen wat beteekenen zij tegenover de onme telijke eeuwigheid zal de asch van hun lichaam weer verzameld worden en zullen zij in den oordeelsdag weer hun. vleesch, maar dan verheerlijkt, aanne men. En de woorden van het Boek der Wijsheid zullen aan hen vervuld wor den: „In de oogen der onwijzen schijnen zij te sterven en hun verscheiden wordt voor droefheid, hun afscheid van ons voor ondergang gehouden; zij echter zijn in vrede. En wanneer zij door men- schen smarten verduren, dan is tcch hun verwachting vol van de onsterfe lijkheid". Zij hebben de ware levensopvatting gehad. Dat is de groote les van Aller heiligen. Het heele jaar door geeft iedere dag ons een voorbeeld van een marte- l„ai of een belijder, van een sterken apostel of een zwakke maagd, die op een bijzondere wijze, door een leven van heldhaftige deugd, de kroon dei eeuwige glorie verdiende. Maar deze feestdag van Allerheiligen vestigt onze aandac.it op den Hemel zelf met alle gelukzaligen, met de weinigen, die wij door de uit spraak der Kerk kennen en ook de o af telbaren wier namen niet genoemd wor den, wier beeld op geen altaar met een nymbus prijkt, 't Zijn allen, die aen goeden strijd gestreden hebben, die i« genade gestorven zijn, hun vlekken heb ben uitgeboet en tot de koren der ge lukzaligen zijn toegelaten. Het moeten er velen, het moeten er ontelbaren zijn. De Kerk zelf houdt tos dat vandaag voor met de woorden uit het geweldige visioen wan den grooten ziener van Patmos, die de duizenden en duizenden geteekenden zag, die zingend het Lam volgden. Het is een troostende gedachte oor ons, arme, zwakke stervelingen. Hoe dikwijls benauwt ons niet de gedachte aan het oogenblik, dat over onze eeuwigheid beslissen zal. Het leven met zijn beslommeringen, de wereid met haar ijdelheden en verlokkingen, met haar eer- roem- en hebzucht; de zin nelijkheid en het genot, zij kluisteren ons tier beneden vast en belemmeren onze ziel in haar drang om zich boven het aardsche. buiten het stoffelijke tot haar Schepper te verheffen. In stille oogenolikken, wanneer ziekte ous ïeer- werpt, de dood van een goeden vriend of familielid alle vreugderumoer .rondom ons doet zwijgen; wanneer zware slagen het ij dele van alle menschelijk pogen fel voor ons verlichten, in zulke stonden vragen wij ons af: wanneer zal het mijn uur zijn? De dood raakt ons aan met zijn kille hand; heden zal hij nog voorbij gaan, maar hij komt terug: zeker! In zulke oogenblikken kan de gedachte aan de eeuwigheid ons benau wen. Maar een blik op het groote Va derhuis kan ons geruststellen. Daar zijn er duizenden en duizenden, die even zwak waren als wij; er zijn zelfs groote zondaars en zondaressen onder, die, door öe genade getroffen, tot bekeering en tot een zaligen dood kwamen. Het is alsof wij den triumpheerenden Christus, Die in het koor der zaligen de overwin nende Koning is, om Wiens zegepraal de lofzangen nimmer zwijgen, het is alsof wij den Christus vandaag in 't bijzonder tot ons, arme menschenkinderen, leden van Zijn strijdende Kerk, hooren zeg gen: „Laat uw hart zich niet verontrus ten! Gij gelooft aan God, gelooft ook aan Mij! In het Huis van mijn Vader zijn vele woningen. Wanneer het niet zoo was, zou Ik het u gezegd hebben; want Ik ga heen, om u een plaats te bereiden. En wanneer Ik zal zijn wegge gaan en een plaats voor u bereid zal hebben, zal Ik terugkomen en u tot Mij nemen, opdat ook gij zijt waar Ik ben." Deze afscheidswoorden van Christus tot zijn leerlingen komen ons vandaag zeer in het bijzonder in de gedachten. Ons leven moet zijn een voortdurende verwachting van den Verlosser, Die ons een plaats In het Rijk Zijns Vaders zal toebedeelen. En zoolang wij die ver wachting in ons levendig houden en ons leven naar best vermogen op de ver vulling van die hoop inrichten, hebben wij niets te vreezen. Met den heiligen man Job zullen wij dan kunnen getui gen: „Ik weet dat mijn Verlosser leeft en ik zal op den jongsten dag uit de aarde opstaan; en ik zal wederom om geven worden met mijn huid en ik zal in mijn vleesch mijn God aanschouwen. Ik zelf zal Hem zien en mijn oogen zul len Hem aanschouwen en geen andere; deze mijne hoop rust In mijn boezem." HOMO SAPIENS. Binnen eenige dagen het Kon. besluit te venvachten, Naar de ,Msb." verneemt, zal binnen en kele dagen bet Kon. besluit verschijnen, waarbij het nieuwe Rijkswegenplan zal wor den gepubliceerd. Gisternacht is ingebroken m het gemeente huis te Amstenrade waar de dieven zich door uitsnijding van een ruit toegang hebben we ten te verschaffen. Op de afdeeling secreta rie werd een bureau geforceerd, waaruit een bedrag van circa f 100 aan geld, een doosje met postzegels en een 500 sigaren werden ontvreemd. Van de daders is tot heden nog geen spoor gevonden, RIME Wij stellen loketten beschikbaar In onze brand- en inbraakvrije kluis inrichting vanaf f5.— per jaar Naar een spoorwegtunnel? Blijkens het verslag der afdeelingen van den Amsterdamschen Raad herinnert een lid aan de stremming van het verkeer m het Noordzeekanaal door een defect aan de brug bij Velsen. Dezer dagen dreigde op nieuw een ernstige stremming van het ver keer, doordat er een ongeluk plaats had met de Hembrug. In het eerste geval was het een storing in de electriciteitslevering, die het ongelijk veroorzaakte, in het tweede geval de onoplettendheid van een brugwachter. Dit lid noemde het echter een groot gevaar, aat door dergelijke omstandigheden het scheep vaartverkeer op Amsterdam stopgezet kan worden en was bevreesd, dat dergelijke on gelukken de reputatie van onze havens in het buitenland aanzienlijk zullen schaden. Hij vroeg, of Burgemeester en Wethouders er zich reeds rekenschap van hebben gegeven wat hun in dezen te doen staat. Een ander lid sloot zich hierbij aan en vroeg, of het niet tijd wordt, dat men spoor wegtunnels onder het Noordzeekanaal maakt. Het is ook een rijksbelang, zoodat met de re geering overleg te plegen ware inzake een bijdrage in de kosten. Door een fietser aangereden. Het Tweede Kamerlid baron van Wijn bergen is, te 's-Gravenhage pp het trottoir loopende, door een fietser omver gereden. Hij werd daarbij vrij ernstig gewond en moet zijn linkerarm in verband draden, zoodat hij die Kamerzitting niet kan bijwonen. Te Sofia Volgens bij de K. L. M. ingekomen be richt is het vierde postvliegtuig de P. H.— A. E. Z. gistermorgen om 7.14 uit Dresden vertrokken en om 14.35 te Sofia aangeko men. Alles is wel aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. Binnenkort vangen de werkzaamheden aan. Dank zij aanzienlijken financieelen steun van Rijkswege alsook van de zijde der Ka mers van Koophandel en Fabrieken, zal binnenkort de Stichting Economisch Insti tuut voor den Middenstand hare werkzaam heden kunnen aanvangen. De Commissie van Bestand.'die den Raad van Beheer van advies dient zal tegen Maandag 17 November as. tot een eerste vergadering te 's-Gravenhage worden bij eengeroepen. Door de Kamers van Koophandel en Fa brieken te 's-Gravenhage en te Rotterdam zijn ondersche'd«nuik tot led nn dei commis sie aangewezen de heeren W. Kropveld en J. H. Donner. Verschillende andere colleges en wetenschprrveliike instellingen zijn even eens uiteenoodi<»d -d-h in de commissie te deen vertegenwoordigen. Te wijten aan een ongelnkkigen samenloop van omstandigheden De Raad voor de Scheepvaart, uitspraak doende in zake het stooten tegen den sluis muur te IJmuiden door het stoomschip „Nijkerk" is van oordeel, dat dit ongeval te wijten is aan een ongelukkigen samenloop van omstandigheden. In het bijzonder is hier van doorslaand gewicht geweest de plotseling doorkomende bui. Ware hot schip 10 meter verder geweest, toen deze bui door kwam, dan ware er hoogstwaarschijnlijk niets voorgevallen. Juist omd'at zich deze bijzondere omstandigheid heeft voorgedaan, is er, naar 's Raads oordeel, in het gegeven geval geen aanleiding om de ter beschikking van het schip staande sleepboothulp aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Wel staat vast, dat de sleepboothulp, waar van dit hoog op het water liggende schip onder de gegeven omstandigheden was voor zien, van geen beteekenis was. Overigens is de Raad van oordeel, dat het verloop van het ongeval is geweest, zooals door den loods 'i. verklaard, te weten dat de „Nijkerk" eerst met het B. B. voorschip tegen den daar aan wezigen wil heeft gestooten alvorens het remmingwerk te raken. De plaats, waar het spring werd uitgegeven, kan de Raad niet als de beste aanmerken. De V. A. R. A. contra den Ned. Staat Naar het „Hdbld" verneemt, zal de V. A. R A. den Nederlandschen Staat in' rechten aanspreken wegens het onrechtmatig ver breken van de redevoering, welke de secreta ris van de V. A. R. A„ de heer G. J. Zwert- broek, op Woensdagavond 8 October j.l. te Leiden hield. Mr. v. d. Goes van Naters te Heerlen zal hierbij voor de V.A.R.A. als rechtskundig adviseur optreden. Het blad vernam voorts, dat men in lei dende kringen van de V.A.R.A. zeer onaan genaam getroffen is door het feit, dat men officieel nimmer gehoord heeft, waarom de heer Zwertbroek eigenlijk werd afgebroken; men heeft dit in de bladen moeten lezen. Van de commi siie is hiervan tot heden geen officieel bericht ontvangen. Bij informatie bij den secretaris van den Radioraad werd het blad medegedeeld, dat de kwestie van beantwoording nog een punt van bespreking in de commissie uitmaakt. Een vingervlugge werklooze Duitscher Hij kwam ecb.ter niet ver Vrijdagavond kwam in de zaak van Vroom en Dreesmann aan de Korte Veer- straat te Haarlem een man, die daat iets kocht. Toen hij aan de cassa moest betalen, boog hij zich daar plotseling voorover en greep een stapeltje bankbiljetten, dat later een waarde van ongeveer 1200 bleek te hebben. Hij rende dec winkel uit, echter onmiddellijk achter volgd door personeel van V. en D. en een aantal burgers. Hij vluchtte langs de zijde van het Spaarne, doch werd door het ver keer gehinderd. Reeds bij het begin zijner vlucht had hij zijn jas en een aantal bank biljetten weggeworpen. Nabij de Ged. Oude Gracht werd de man gegrepen en daarna naar het politiebureau aan dc Smedestraat overgebracht. Daar bleek het te zijn de 22-jartge Duit scher S. W„ slagersknecht van beroep, die -a:.- Haarlem gekomen was, om daar werk te zoeken. Een groot deel van het ontvreemde geld werd teruggevonden, doch r.aar voorloopige schatting was er 100 150 zoek. De achtervolging in het drukke stadsge deelte en op een druk uur (omstreeks 6 uur) veroorzaakte groote consternatie. O Naar het „Hdbd." verneemt, heeft de exporteur van het op 16 October j.l. uit T eeuwarden naar België verzenden vee, dat aldaar wegens het lijden aan mond. en klauwzeer werd geweigerd, doch bij terug komst. te Leeuwarden volkomen gezond bleek te zijn, zich thans tot de Belgische autoriteiten gewend om schadevergoeding. Kans op heropening der Belgische grens Ten aanzien van den invoer van Neder - landsch vee in België, heeft te Brussel een onderhoud plaats gehad tusschen vertegen woordigers van den Nederlandschen Vee- artsenijkundigen Dienst en het hoofd van den Belgischen Dienst. Men kwam daarbij tot overeenstemming omtrent verscherpte maatregelen In Neder land toe te passen, met betrekking tot voor uitvoer naar België bestemd vee. In verband hiermede is in het vooruitzicht gesteld, dat de wederopenstelling van de Belgische grens, zoodra het mond- en klauwzeer in de _>elgische quarantainestallen zal zijn gewe ken, in gunstige overweging zal worden ge nomen. Op grond hiervan is het niet uitge sloten, dat wellicht reeds uiterlijk 1 Decem ber de heropening der Belgische grens voor het Nederlandsche vee kan worden tege- moetgezien. Aangezien in den regel slechts op den eersten en vijftienden van elke maand het betreffende vee in België kan worden inge voerd, zou in dit geval de invoer slechts een of twee maal zijn belemmerd. Weer hersteld De groote westsluis te Terneuzen is Don derdagavond weer voor het schutten open gesteld. Een aantal schepen is reeds gepas seerd. Het kanaal is ook tusschen Terneuzen en Sas van Gent weer op peil gebracht en de sluisdeuren aldaar zijn opengezet, zoodat op het kanaal Gent—Terneuzen de normale toestand is hersteld. Te ongeveer half 1 arriveerden gister middag de Amerikaansche vliegers Boyd en Connor, in gezelschap van hun dames op Schiphol. De heer Boyd begaf zich daarop naar de groote Fokkerloods, waar hij zelf bij het uitrijden van de „Miss Columbia" de leiding nam. Spoedig stond de machine op het betonnen platform, waarna Mr. Boyd in den stuurstoel kroop en den motor al vast warm deed loopen. Inmiddels waren ook de beide dames, vergezeld van Connor bij het toestel ge arriveerd, terwijl de vrouwelijke passagiers hun plaatsen in de cabine innamen, stapte Mr. Boyd weer op dén vasten grond. Op dit oogenblik hadden wij gelegenheid hem en Mr. Connor het een en ander te vragen. „Wat is het doel van uw vlucht?" „Louter een rondvlucht voor ons genoe gen", antwoordde Mr. Boyd. „Wij gaan nu naar Berlijn en vervolgens naar Friedrichs- hafen. Wij willen nJ. daar de Dornierwer- ken bezichtigen en ook met Dr. Dom ie r zelf kennis maken." „Wij heoben anders gehoord, dat Dr. Dornier naar Amsterdam komt voor de vlucht van de Do. X." „Best mogelijk," aldus Mr Boyd, „maar hij heeft ons in elk geval beloofd, dat hij ons ontvangen zou. Wij zullen dus maar rustig afwachten." „Worden er ook zaken besproken?" „May be, I hope so", mengde Mr. Con nor zich thans in het gesprek. „Wanneer denkt u in Engeland terug te zyn?" „Volgende week Donderdag hopen wy weer op Croydon te landen," antwoordde Mr. Boyd. „Staat er nog een Oceaanvlueht op het programma?" „Ja, Connor en ik zyn van plan met de „Miss Columbia" aanstaand voorjaar een vlucht van Europa naar Amerika te ma ken." „Met dit kleine toestel?" „Wat, klein," zei Mr. Boyd een beetje boos. „Het is een prachtmachine. Wij kun nen benzine meenemen voor een vlucht van 5000 myi, 53 uur lang kunnen wy zonder tusschenlanding vliegen. Wat wilt u nog meer? En sta me nu toe, dat ik In myn machine kruip." Eer 't echter zoover kwam hadden de koene vlieger en zyn metgezel zich nog aan een operatie van de fotografen te onderwerpen. Hierna stond niets het vertrek meer in den weg. Er volgde een haastig afscheid van de pas gemaakte vrienden o.w. den assistent-havenmeester den heer Van Beek. Dadeiyk daarop daverde de motor op volle toeren en werden de blokken wegge trokken. Na een langen aanlgop schoot de „Miss Columbia" als een pyi boven de boomen, waarna het vliegtuig een wending maakte en spoedig in zuideiyke richting uit het gezicht verdween. Volgens de laatste berichten uit 't aard bevingsgebied is Sinegallia voor een derde gedeelte verwoest, terwyi een groot gedeelte onbewoonbaar is geworden. In Ancona is de uitwerking van de aardschokken minder ern stig geweest, doch ook daar zyn de meeste huizen beschadigd. In Wasilika zyn eenige schokken waargenomen, die echter niet ge vaarlijk waren. Talrijke beschadigde kerken moesten worden gesloten. Oi^ 4.20 en 9 uur gistermorgen werden opnieuw, aardschokken waargenomen, zonder echter schade te ver oorzaken. De doodencöfers zijn weinig veranderd. Ancona betreurt 5 dooden en 60 gewonden en de provincie Pesaro 2 dooden en 36 ge wonden. Volgens de „Osservatore Romano" zön in Sinegallia reeds 15 dooden onder de ruïnes vandaan gehaald, terwijl het aantal gewon den ongeveer 300 zou bedragen. Uit Rome zijn carabinieri naar het ver woeste gebied vertrokken. De 18-jarlge J. J. V. die het slachtoffer werd van een ernstige aanrijding te Heerler- baan, is in het St. Jozef ziekenhuis te Heer len aan de gevolgen overleden. Een groote buit in beslag genomen De Rotterdamsche politie heeft eergiste ren een drietal vrouwen aangehouden, dat verschillende strooptochten in groote ma gazijnen daar ter stede ondernomen heeft. Het zyn Ch. G„ W. B. en T. D., alle drie ongeveer 40 jaar oud. Vroom en Dreesmann, de „Bijenkorf", de „Hema" en de „Fransche Bazar" zyn her- haaldeiyk met haar bezoeken vereerd. De politie heeft by alle drie dezer vrou wen huiszoeking gedaan en daarby werd een groote party gestolen goederen gevonden: Kousen, hemden, pantalons, parapluies enz., ter waarde van ongeveer 600 gulden. Het drietal is in bewaring gesteld. Bekentenis inzake den moord te Drach ten. betreffende het stooten tegen den sluismmv te IJmuiden. Een onderhoud met de Amerikaansche vUegers Connor en Boyd. De V.A.R.A. zal den Nederlandschen Staat in rechten aanspreken wegens het onrecht matig verbreken van radio-redevoeringen. De sluis te Terneuzen is hersteld; het ver keer GentTerneuzen is weer normaaL Uitspraak Raad voor de Scheepvaart De exporteur, diens vee op 20 October xg. wegens mond- en klauwzeer niet in België werd toegelaten, spreekt de Belgische auto riteiten aan voor schadevergoeding. De motie-Albarda tot afschaffing va» preventieve radio-censuur verworpen. Stichting Economisch Instituut voor den Middenstand. Het nieuwe Rijkswegenplan. Koning Boris in Bulgarije- Plechtige in tocht. Barometerstand 8 uur v.m.: 763 stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.58 en overmorgen om 4.56 uur. Tegenspraak De parlementaire medewerker van het „Handelsblad van Antwerpen" schrijft: „Naar aanleiding van het bericht van het „Dagblad van Noord-Brabant", vernemen we in het Kabinet van den Eersten Minister het volgende: „Het is juist dat nieuwe spoorlijnen in de omstreken van Antwerpen worden aange legd, doch deze zyn enkel bestemd voor het verkeer der haven. De lynen worden niet naar Essehen aangelegd, doch enkel rond de haven, in de buurt van Austruweel, uit sluitend ten behoeve der Antwerpsche ha ven. Naar aanleiding van het bericht over twee milliarden voor landsverdediging, vernemen we uit goede bron. dat er geen kwestie is van nieuwe uitgaven, die twee milliard zou den bedragen. De uitgaven van het Ministerie van Lands verdediging zullen misschien verhoogd wor den, doch dan zal die verhooging in de be grooting van 1931 aangegeven worden en moet door de Kamer worden aangenomen. Hoeveel die verhooging bedraagt, zullen we weten wanneer de begrooting van Lands verdediging wordt ingediend: in ieder ge val kan er geen sprake van zijn eene bui- tenlandsche leening aan te gaan en nog veel minder eene binnenlandsche." Drie overlevenden gehoord Gisteren zyn drie overlevenden van de R 101 gehoord. De mecanicien Cook zeide, dat hy om twee uur de wacht in zyn ma chinegondel overnam, vyf minuten later dook het luchtschip voorover en op hetzelfde oogenblik ging de telegraaf over, die ver mindering van toeren gelastte. Toen hij dit bevel wilde opvolgen dook het luchtschip weer. Uit het raam kykend, zag hy, dat er iets ernstig gebeurde en op hetzelfde oogen blik raakte het luchtschip den grond. Hij stopte zyn motor onmiddeliyk, waarna een tweede maal de grond geraakt werd. Dat was ook het moment van de explosie. Het was net geweest alsof het schip na het eer ste raken een sprong gemaakt had. Henry Leech zeide, dat het luchtschip sterk rolde en stampte in het slechte weer. Hy zat in de rooksalon, toen het schip on der een hoek van wel 30 tot 35 graden dook. Hy werd daardoor tegen den voorkant van de kamer aangeworpen. Dat duiken duurde bijna een minuut, toen richtte het lucht schip zich weer op. Hij had juist allerlei, dat van de tafel gevallen was, opgeraapt, toen het luchtschip wederom een duik nam, iets minder steil dan den vorigen keer. Juist voor dat duiken hoorde Leech de telegraaf overgaan. Twee seconden later raakte het luchtschip den grond: de lichten gingen uit en een tel later stond de boel in lichte laaie. Savory, die de wacht had in de stuurboord midscheeps gondel zeide, dat alles tegelijk scheen te gebeuren. Door het geweld van den schok was hij onderste boven gegooid. Zyn motoren liepen nog steeds met kruis snelheid. Hy had geen telegrafisch bevel ontvangen om te stoppen. Hy hoorde ook geen ontploffing. Er was alleen een gewel dige vlam geweest, die met kracht door de deur van den gondel naar binnen drong en die hem het gezicht verbrandde en hem practisch volkomen verblindde. Hy was ont kennen door over de dwarsbalken te klimmen en zoo naar buiten te geraken. Het onderzoek wordt Maandag voortge zet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1930 | | pagina 1